yser. Gorki-première bij de Haagse Comedie WITTE KRUIS Baron Bluff en de dnpdrups ITER Programma's radio en t.v. De Baileys op uw scherm KINDEREN VAN DE ZON Japanse t.v.-voorstel ling ^0^ Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Kort nieuws uit de kunstwereld DINER Opa's krant Radio Première van Studio in schouwburg Eindhoven MAAKT U VLOT WEER FIT! Fiesta Gitana in Tilburg Televisie Algesal DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 ld ER STEEN (Van een medewerker) Het stuk De Kinderen van de Zon, waarvan in de Kon. Schouw burg te 's Gravenhage de première werd gegeven door de Haagse Comedie, is van Maxim Gorki. In De Kinderen van de Zon, stelde hij een probleem aan de orde, dat hem zijn De scheikundige en de smid; ge speeld door Bob de Lange en Frans van der hingen. hele leven is blijven intrigeren. Men treft het nog aan in zijn allerlaatste grote romans, met sterke autobiografische in slag, die tegenwoordig door weinigen buiten Rusland meer gelezen plegen te worden, hoewel er goede vertalingen van bestaan. Het werk van Maxim Gorki is geënga geerd en ondanks zijn onmiskenbare ver diensten heeft deze direct zichtbare engageerdheid dit werk op de duur toch schade gedaan. Het is dus een heel waagstuk van de Haagse Comedie om nu een van zijn hier minder bekende toneelstukken op te voeren, waar een probleem behandeld wordt, dat mis schien nog wel niet werd opgelost, maar dat in deze tijd toch wel beslist anders is komen te liggen dan in het begin der eeuw. Het licht en de schaduw zijn niet meer zo sterk verschillend, het intellect heeft een andere functie gekregen en is veel sterker verbonden met de samen leving en met de gewone mens. De hoofdpersoon is de scheikundige Pa wel Fjodorovitsj Protasof, die geheel opgaat in zijn werk en zo zijn vrouw de nobele Jelena onbewust, verwaarloost. Jelena wordt het hof gemaakt door een kunstschilder, die ook al weer vrij nobel is en Pawel heeft nu en dan te lijden van de aanbidding van Melania een jonge weduwe, een domoortje, dat echter slim genoeg is geweest de eerste keer rijk te trouwen. De zuster van de scheikundige, die het bloed heeft zien vloeien van het volk, Woensdag 7 oktober HILVERSUM I 402 M NCRV: 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Accordeonspel met ritmische begeleiding. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Licht instrumentaal trio. 13.45 Amuse mentsmuziek (gr.) 14.00 Zet-Pé: licht programma. 14.30 Koperorkest. 14.50 Sym fonie-orkest van Londen: moderne mu ziek (gr.). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Eurojazz. 17.45 Grammofoon pri-'iH- 17r-n 'T spectrum, lezingen. 18.10 Koorzang. 18 30 Radio-Volks-Universileil: Opvotu^. v .ui een vreedzame wereldsamenleving. Een gedachtenwisseling tussen Drs. M. M. Montessori en dr. E. H. F. van der Lely. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radio krant. 19.30 Zang van Het T oger n 'to 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Radio Filharmonisch Orkest, Groot Omroep koor en solisten: Klassieke gewijde mu ziek. 21.15 Recreatief perspectief, I, Te rugblik, lezing. 21.30 Lichte muziek. 21.50 Tezamen leven: Indrukken van de twee jaarlijkse conferentie der Europese Ker ken in Denemarken. 22.00 Pianorecital: klassieke muziek. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Amusementsmuziek (gr.). 23.05 Leven om te spreken spreken om te leven, gesprek. 23.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 M VARA: 12.10 Lichte grammofoonmuziek 12,25 Voor het platteland. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.33 Olympische Ouvp*"turo 13 00 Nws 19 1Ei Actualiteiten. 13.20 Stereofonische uit zending: Oraelkw.nto portret. 14.00 Noordhollands Filharmo nisch Orkest, koor en solisten: klassieke koorzang. 14.50 Zorg voor zwakzmningen, toespraak. 15 00 Voor de jeugd. 16 50 Voor de zieken. 17.20 Stereofonische uitzending: Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 17 50 Regeringsuitzending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. Tot u spreekt: mr. J W. F. X. de Rijk. 18.30 Stereofonische uitzending: Licht instrumentaal sextet. 18.55 Reportage voetbalwedstrijd Fener- bahce D.W.S. te Istanboel. In de pauze: 19.45 Nws. 20.50 Stereofonische uitzen ding: Hitparade: dansorkest en zang- solisten. 21.20 Jazzmuziek 21 40 Artistieke staalkaart. 22 05 Kam^r^" 22.40 Ieder zingt zijn eigen lied: Volk»- Ki les balladen: De zee - ju stilstand en beweging, lezing. 23.10 Klas- oo c-e «eA m°derne kamermuziek (opn.) 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS oz4 m: 12.00 Nws. 12.uj u.ummofoon- iooc1»,' 121^ Gevarieerde muziek. (Om jt.Zo Weerbericht en mededelingen). 12.50 i9/vfS?Tericllten en Programma-overzicht 1J.U0 Nws. en weerbericht. Daarna: Be- ricnten over de Olympische Spelen. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nws. 14.03 School- I0- i^.20 Jeugd- en kinderkoren. 14.30 voor de jeugd. 14.50 Jeugd- en kinder koren (vervolg). 14.55 Reportage voet balwedstrijd. 15.45 Nws. 15.48 Beursbe- 16.00 Reportage voetbalwedstrijd ib.50 Lichte muziek. 17.00 Nws. en weer- 1715 Lichte muziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sportkroniek. 18.54 Orkestmuziek 19.00 Nws. weerbericht en radiokroniek. 19 40 r.iolVo m-'-'i-k 19 45 Uitzending van de bond voor grote en onge gezinnen. 20.00 Openbaar kunstbe zit. 20.15 Amusementsmuziek. 21.00 Klas sieke muziek. 21.30 Folkloremuziek. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 De Zeven kunsten. 23.00 Nws. 23.05 Amusementspro gramma. 23.30 Amusementsmuziek. 23.55 Nws. 24.00—0.45 Voor de scheepvaart. BRUSSEL FRANS 484 m: 13.00 Nws. 15.45 Gevarieerde mu ziek. 16.50 Gevarieerde muziek. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muziek. 18.02 Voor de sol daten. 18.27 Gevarieerde muziek. 19.30 Nws. 20.00 Klassieke en moderne muziek. (In de pauze, om 20.35: Gevarieerde mu ziek). 22.00 Wereldnieuws. 22.15 Jazzmu ziek. 22.55—23.00 Nws. Donderdag 8 oktober HILVERSUM I 402 M KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Concilie journaal. 8.25 Ouverture, radio voor vroe ge mensen (verv.) 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Lichte orkestwerken (gr.). 11.00 Voor de zieken.. VPRO: 11.45 Okto ber: lichte grammofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 800 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.o0 OciAendgymnasciek. 9.00 De groente man. 9.05 Semi-klassieke kamermuziek (gr.) 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Omroeporkest: klassieke muziek. 11.45 Voordracht. beseft hoever deze intellectuelen van het volk staan en dat de mooie woorden van haar broer voorlopig mooie woorden zijn. Zij is verliefd op de broer van Melania, de veearts Boris, maar ze jaagt hem toch naar zijn ondergang, omdat ze zenuwziek is. Het gaat vooral in het begin erg Rus sisch toe in het stuk en Peter Scharoff heeft dat in de uitstekende, tot in de details verzorgde decors van Lou Steen bergen met zijn bekende nauwkeurigheid geregisseerd. Men lijkt aanvankelijk daarom bij Tsjechov terecht te zijn tus sen al die almaar pratende mensen met hun wat dwaze manieren en uitlatingen en dat is, voor wie daar gevoelig voor is, aangenaam. Maar naarmate het stuk vordert, worden de „nobele" en vergeefse redevoeringen die gehouden worden al te pathetisch, de humor neigt er naar de klucht en de tragiek naar het melo drama en men ziet, dat Gorki, ondanks zijn kwaliteiten, toch geen Tsjechov is. De vertaling Klonk goed, de regie neemt de tijd voor alles en weet de Russische trekjes naar voren te brengen, maar we geloven niet meer in de fraseologie en de hooggestemde idealen van omstreeks 1900, de personen worden steeds meer pratende poppen in plaats van wezenlijk levende mensen ondanks het beduidend speeltalent van de vertolkers. Frans van der Lingen beeldde de bot heid en de domheid van het volk uit als de smid Jegor en aan botheid liet dit niets te wensen over. Een oude Russische Njaanja of voedster werd gespeeld door Annie Leenders en een listig, koket dienstmeisje, een tikje nadrukkelijk, door Sonja Brill, Joris Diels was een fielterige pandjeshuishouder en Wim van Rooy zijn onuitstaanbaar zoontje. Een heerlijk komische rol maakte Bob de Lange van de argeloze scheikundige, een prachtig staal van speelkunst, dat het stuk draagt, maar dat op de duur naar het ongeloofwaardige neigt. Zijn vrouw, de schone Jelena, een figuur uit een damesroman werd vertolkt door Anne- Marie Heyligers met al de wijsheid en de beheerstheid die hier vereist wordt en Guido de Moor was de bij haar passende kunstschilder Wagien. Pim Dekkers moest de verliefde cyni cus zijn, wat in feite al een tegenspraak in zichzelf is en Annie de Lange deed haar best om de zenuwzieke Liza, Prota-, sofs zuster een schijn van waarachtig heid te geven. Zij is in feite de belang rijkste figuur in het stuk, omdat zij het! besef heeft van de „afgrond" tussen in tellectuelen en volk, maar ze mist bij i Gorki de waarachtigheid, die ze zozeer j nodig heeft. Zelfs Anny de Lange slaagde er niet in haar tot een wezenlijk aan vaardbaar persoon te maken. Een stuk fraai spel gaf Do van Stek als de ver liefde Melania te zien; zij is echter hele maal een kluchtfiguur tot in het uit stekende kostuum, dat ze van Lisette van Meeteren meekreeg, toe. Donderdag 8 oktober opent de toneel groep Studio het Globe-theater in Eind hoven met „Cel" (Haute surveillance) van Jean Gênet en „Spel'' (Play) van Sa muel Beckett. Het Globetheater vormt een onderdeel van het nieuwe schouw burg-complex aldaar. Beide stukken zijn vertaald door Jaco- ba van Velde en worden geregisseerd door Kees van Iersel. Medespelenden zijn: Joop Admiraal, Cocki Boonstra, Erik Plooyer, Aart Staartjes, Liesbeth Strup- pert en Frans Vorstman. (Advertentie) Hoofdpijn? Griep? Spierpijn? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. 't Geheim schuilt in de uit gebalanceerde samenstelling! Wetenschappelijk verantwoord. Uiterst werkzaam. Witte Kruis poeders zijn: pijnstillend, koortswerend, opwekkend. Bovendien: géén salicylzuur, dat vaak maag klachten veroorzaakt. Witte Kruis poeders zijn fantastisch goed. Voor kinderen en volwas senen! ook verkrijgbaar in tabletten en cachets. Bij uw apotheker of drogist In een beschouwing over het optreden van Fiësta Gitana is vermeld, dat dit ge zelschap 8 oktober in Tilburg zal op treden. Dit moet echter woensdag 7 ok tober, dus heden, zijn. HILVERSUM Voor hen, die op hun tv-toestel het tweede tv-programma kun nen ontvangen (en dit aantal is de laatste Woensdag 7 oktober NEDERLAND I NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal, NCRV: 17 10—17.45 Voor de kinderen. VARA: 19.30 Contrast, actuele politieke vraagstukken. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voorstelling: toneel en mu ziek uit Japan. 21.35 Elgeria 997 ton Alblasserdam. Documentaire over de Ne derlandse binnenvaart. 22.15 Actueel Humanisme. NTS: 22.25—22.30 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 She Stoops te Conquer (Een dag vol verwar ring), Engels blijspel 20.45 Literair 'tijkschrift: maandelijkse literaire rubriek '1 10 Vervolg Rliisncl V jeskoor met pianebegeleiding: volkslied jes. 21.50 Dagsluiting 21.oo z2.1U Atten tie. BELGIë BELGIë VLAAMS 17.0018.00 Vooi de jeuga. 18.50 Zand mannetje. 18.55 Voor de ieu^d. 19.20 De wereld is klein: Knielend Japan, docu mentaire 19.45 De gemeenteraadsver kiezingen 19.55 De weerman. 20.00 Nws. 20.25 Noah, treurspel. 21.35 Zoeklicht op de culturele actualiteit. 22.05 Taptoe: Klassiek concert. 22.30 Nws. BELGIë FRANS 18.00 Berichten. 18.03 Voor de jeugd. 19.00 A vos marques, wedstrijdprogram ma. 19.30 Filmfeuilleton: Le temps des copains. 19.45 Politieke tribune. 20.00 Journaal. 20.30 Neuf millions: Maande lijkse kroniek met sociale en politieke actualiteiten, in de wereld. 22.00 Amuse ments- en klassieke muziek. 22.40 Jour naal. HENNY DRIEHUIS eerste grote tv-optreden Hedenavond wordt om 20.45 uur over het eerste net een geheel in Japanse stijl opgezette „voorstelling" gegeven. Men maakt er kennis met het NO-spel „De honderdste nacht" van Jukio Mishima, en er worden fragmenten gebracht uit Iris van Mascagni, de Mikado van Gil bert en Sullivan, en de opera Madame Butterfly van Puccini. Daarbij treden op de Zuidafrikaanse sopraan mevrouw Hankie van Niekerk en mevrouw Henny Driehuis, die even eens als sopraan te beluisteren zal zijn. Zij is de echtgenote van de dirigent van deze avond en het is haar eerste grote televisie-optreden. (Advertenties) HANKIE VAN NIEKERK Zuidafrikaanse De ideale voeding voor uw hond Vraag de gratis voedingstabel. Postbus 28 - Dordrecht. JAN SWAGEMAKERS 'S-HERTOGENBOSCH In het Noord brabants museum te 's-Hertogenbosch zal van 16 oktober a.s. af een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen van Jan Swagemakers. De tentoonstelling van beeldhouwwerken van Alice Penalba in het Van Abbe museum te Eindhoven zal tot en met 15 oktober geopend blijven ROLF ITALIAANDER HAMBURG De sinds zijn elfde jaar in Hamburg wonende Nederlander Rolf Italiaander, 52, als auteur vooral hekend door zijn boeken over Afrika, heeft de Hans-Heny-Jahnn-prijs van de vrije academie voor kunsten in zijn woonplaats gekregen. De prijs bedraagt ongeveer 9000 gulden. In Nederland is Rolf Italiaander niet erg bekend. Hij heeft veel in Afrika en Azië gereisd. Als amateur-etnoloog gaat zijn belangstelling vooral uit naar de levenswijze van de bevolking, waarbij de Afrikaanse kunst en volksvertellingen zijn speciale belangstelling hebben. maanden gegroeid tot circa 37 pet.), heeft de VARA-tv twee Amerikaanse filmseries aangekocht. Het is een bijzonder amu sante serie, welke tweemaal in de maand zal worden uitgezonden en draagt tot titel De Baileys. Het is een typisch Amerikaanse familie strip, waarin Paul Ford als Sam Bailey bet middelpunt vormt. Hij is namelijk kapitein van een oude plezierschuit, welke de naam draagt Bailey's Landing. Sam Bailey probeert deze schuit te ex ploiteren ten behoeve van de echte hen gelsportliefhebbers. Er ontstaan de meest gekke situaties als bijvoorbeeld het vijf jarig buurjongetje Clint Howard de gas ten wil bewijzen hoe visrijk het water wel is en een enorme witte .zeebaars' aan zijn werphengel krijgt, maar later in zijn kinderlijke onschuld verwarring schept door te vertellen dat hij de reuzen- vis aan de haak heeft geslagen bij de plaatselijke visboer... Een meer harde komedie wordt gety peerd in de Amerikaanse filmserie De Schavuiten (The Rogues). De VARA start hiermee op dinsdagavond 13 oktober, eveneens via Nederland 2. In de hoofd rollen spelen o.a. Charles Boyer als Mar cel St. Clair, Gladys Cooper, Gig Youn". David Niven en Robert Coote. Het gaat hier om een stel avonturiers, dat op een gegeven moment de zaken wereld bij de neus neemt door synthe tische diamanten uit te delen, welke met behulp van een nieuwe machine zouden zijn gemaakt. Uiteindelijk ontdekt een slimme jongen dat de machine niet deugt en de familie St. Clair, die schatrijk dacht te worden, wacht een volledige ontmaskering. Het is typisch Amerikaans amusement, maar van behoorlijke kwa liteit. Op de foto de Baileys of Balbao, zoals ze ook op onze schermen komen. Rechts Paul Ford, links John Dehner, terwijl in het mid den Sterling Holloway op de foto staat. De dieren zijn toch maar goed af dat de mensen, die dat overigen ook zelf noodzakelijk gemaakt heb ben, een aantal verenigingen tot be scherming van dieren hebben ge vormd. Ze hebben het daaraan te danken dat ze een menswaardig be staan kunnen leiden, getuige het diner dat een groot aantal viervoe- tigen in Amsterdam is aangeboden ter gelegenheid van werelddieren dag. Het was een kostelijk en duur di ner. Op een roerend plaatje in de krant zag men hoe kelners van het duurste hotel van de hoofdstad zil veren schalen vol spijzen voorhiel den aan de eenvoudige paarden, die de ruif van het alledaagse burger bestaan voor éénmaal mochten ver ruilen voor de luxe van de feestdag. Dat was wel een keurig staalVe van onze dierenliefde. De meeste dieren waren wel wat schichtig en ze zouden, als ze de keus hadden gekregen, wellicht toch maar liever gewoon thuis uit de voederbak heb ben gegeten, maar als de mens er zijn zinnen op gezet heeft te de monstreren hoe goed hij wel is voor het dier, dan moeten de beesten zelf niet de poot dwars gaan zetten, niet waar. Terwille van de collecte en van het leuke plaatje in de krant moet zo'n paard zich er maar in schikken dat wij het willen bescher men. Alle tam-tam heeft de deelne mende dieren weliswaar de zenuwen op het lijf gejaagd, maar een show van onze uitnemende intenties met het dier is dat wel waard. Wat heb ben we tenslotte met de mening en de gevoelens van een beest te ma ken, als het erom gaat te laten zien hoe veel wij van hen houden. Je zou natuurlijk ook al het geld dat het dierendiner heeft gekost, kunnen besteden aan eten voor mensen en kinderen die daar drin gend behoefte aan hebben, in Pa kistan of Peru. Maar dat levert niet zo'n grappig plaatje op. Je kunt mensen, in ruil voor openbare lief dadigheid, bezwaarlijk in optocht en met muziek voorop, naar een 'voe derplaats laten marcheren om hen daar, voor de lenzen, goed te doen. Beesten wel, die protesteren niet. Die vormen een willoos project voor onze mildheid. En om het plaatje dat het resultaat daarvan is, kunnen we tenminste onbevangen lachen: moet je eens kijken, zeg, een paard dat van een zilveren schotel eet! We moesten toch eigenlijk nog maar een dierenbescherming oprich ten. Om de dieren te beschermen tegen bepaalde vormen van dieren bescherming. PRAET-MAECKER HOOGE VLUCHTELINGEN Bergen op Zoom, 7 oktober 1914 Onder de vluchtelingen, die hier aan kwamen, waren naar men ons mede deelt, ook kardinaal Mercier, de ka binetschef van het departement van justitie en andere hoggeplaatste amb tenaren der Belgische regeering. Zij zijn vanmorgen per auto via Bergen op Zoom naar Vlissingen ver trokken om zoodoende Oostende te be reiken. Roosendaal, 7 oktober 1914 De 'Duitschers hebben hedenmorgen om 'half tien via een estafette-koerier la 'ten bekend maken, dat de beschieting van Antwerpen om half tien zou be ginnen. STAART Een helikopter van de Britse marine verloor zijn staart. Erin zaten twee passagiers, die een angstig ogenblik 'doormaakten, toen de machine naar beneden stortte. Toch zag de piloot 'kans het vliegtuig zonder moeilijkhe lden aan de grond te krijgen: niemand iwerd gewond. iVd»// 7/8 SUM c a (- t Olifantenoppasser Harry Wareman in Ouwehands Dierenpark is zich een 9 hoedje geschrokken. Hij was rustig het nachtverblijf van „Sonja" en „El- ma" aan het schoonmaken, toen hij achter zich gestommel hoorde en daar plotseling „Sonja" levensgroot voorf zijn neus stond. Wat was er gebeurd? t Al weken lang zit er een nieuw slot f op het nachtverblijf. Het oude was namelijk totaal geruineerd en moest noodzakelijk worden vervangen. Uit a grotere veiligheid overwegingen heeft men toen een bout genomen, waarop men aan de buitenkant een moer schroefde, denkende dat de olifanten f geen kans zouden zien hieraan te j „rommelen". De dikhuiden waren echter weer slimmer dan men had ver- f moed. Althans „Sonja", die op het a bewuste moment met haar slurf de moer had losgedraaid, de bout eruit had gedrukt en de deur had open J geschoven. Met lieve woordjes en een 4 arm vol lekkere broden gelukte het de kolos weer naar buiten te krijgen. f In Californië wordt veel op krediet- kaarten gekocht. Alvorens te leveren laat de betreffende firma eerst bij een bank informeren hoe het met de re- kening gesteld is. Zoiets is minder prettig voor de klant. Daarom hebben a de gezamenlijke banken een computer- bureau opgezet, waar in 15 seconden de financiële gegevens van de klant bekend zijn. Het gaat snel en discreet. f/*w ff f>&' ht S i'pr 1 2 3 U 5 fi 7 91| COMPUTER f t Horizontaal: 1. muziekwerk, 2. deel van een schip - vreemde munt, 3. lengtemaat - boom - muzieknoot, 4. werkelijk, 5. soutane - deel van Sumatra, 6. dril, 7. voegwoord - ge vangenis - patrouilleleider, 8. zelf kant - meisjesnaam, 9. binnenleiden. Vertikaal: 1. ongeluksgetal, 2. op- standje - troefkaart, 3. maanstand - vis - georganiseerd overleg, 4. steekwapen, 5. plan - soort - metaal, 6. omlaag, 7. reeds - dakbedekking - pers. vnw. 8. deel van het oor - spijker 9. bep. geurige plant. r - PI 'pooj - 3P •uaspooi '6 'aiui - 3ai. 'qd - jou - ua 'i *10X03*g hjap - Sooi g 'paan 'F '«I - uap 13 S Aai - ^pp z WIO0J *i :-joh i :Suissoido (Advertentie) met de wonderbalsem, die doordringt tot diep in de haard van de pijn. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N' 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoelvan verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. Verkrijgbaar bij alle drogisten. 162 Het liep al aardig tegen tien uurt toen baron Bluff nog bezig was om zich te kleden. Voor de vier. de maal probeerde hij in zijn das die zwierige knoop te leggen, die anders zijn boord sierde, maar weer draaide dit op een onover zichtelijke hoop lussen uit. „Men zou haast zeggen, dat dit zenuwen zijn.." sprak de baron verbaasd. Toen zweeg hij. want in het spiegelbeeld verschenen een aantal zwaargewapende ste delingen. „Laat die das maar zit- lend. „Dat doen wij straks wel! Kom nu maar mee. Het is bijna tien uur en het publiek buiten wordt ongeduldig. Het gebeurt niet zo vaak dat zij een regen maker zien eh..hm. Nu ja, dat moet een verrassing blijven!" Toen zij op het plein kwa men, stond daar al een hele menigte in de bran dende zon Allen keken naar de torenklok. Wat zegt het weerbe richt?" vroeg de baron, onzeker naar de maagde lijke lucht kijkend. „Onbewolkt en warm voor ae tijd van het jaar!" ant woordde Jim grimmig. ..Dus als jij niet met je bui loskomt, hebben we een ongestoorde..eh.. nu ja, dat moet een verrassing blijven! Lang behoefde de baron niet meer op die verrassing te wachten want reeds na derden de wijzers van de torenklok het tijdstip waar op het onheil zich over hem zou storten, wanneer een regenbui dat niet eerder deed.

de Stem | 1964 | | pagina 13