SPORT TOKIO TOKIO TOKIO TOKIO Wielerparkoers Tokio is zwaarder dan Sallanches Enoshima prachtig voor de zeilsport Nederlandse ploeg zeer optimistisch ZWEMSTERS ETEN MET STOKJES 4 a Atleten worden niet zo veel wijzer van elkaar Dennis Neville geeft Nederland kleine kans tegen keihard Albanië AW. h I. Timmeren Lijmen Schaven mm&m mz Oranje traint weer in Zeist 13 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 OKTOBER 1964 n KIKI" CARON Lastige punten Volleybalteam is in éoede conditie ÊijN-Mü f v - vti msNÈi iN": F fVZ'T i Olympische baan .VjIjjSLX NSÖJ Concurrent voor Abebe Bikila Trainingstempo Dick Groeneweg 3e in Peteghem r Hoe maken het de wielrenners Hoe is het met de atleten Hoe denken de zeilers erover Hoe gaat het met S de zwemsters (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Voor de toerist in Tokio, die een dag bij de Olympische zeilers wil doorbrengen, schijnt Enoshima aan het einde van de wereld te liggen. Toch scheiden nog geen 60 kilometers de Ja panse hoofdstad van de jachthavens der zeilers. Nadat de express-trein van To kio naar Yokohama verwisseld is voor treintjes die steeds duidelijker een lokaal karakter krijgen, brengt een steunend trammetje dat duidelijk in gevecht is met de tijd en het onderspit dreigt te gaan delven, de bezoeker van Kamakura naar de kust. Zo dicht staan de houten huisjes tegen de baan van het trammetje aan. dat de ijzeren golfplaten van de daken soms op slechts enkele centimeters worden gemist. De latten, waaraan de was te drogen hangt kunnen alleen dienst doen als het absoluut windstil is. Zelfs het kleinste beetje wind zou tot gevolg heb ben dat de plaatselijke bevolking door het trammetje snel van een deel van de toch al schaarse bezittingen zou worden beroofd. Op een door het toerisme geschonden eiland houden de Olympische zeilers do micilie. Afgesloten voor de stroom toe risten ligt de prachtige jachthaven van Enoshima. Ze zijn er enthousiast over, de Nederlandse zeilers. Chef d'equipe Van Luyn, vrijwel hersteld van zijn pijn lijke beenblessure, kan nauwelijks uit gepraat geraken over de Japanse hulp vaardigheid en de prachtige accommo datie. Een ding staat echter wel vast: de baai van Sagami mag nog zo mooi zijn, veel overeenkomst met Medemblik, waar de Nederlandse Olympiërs zich hebben voorbereid, is er niet. „Vorige week, toen er zo'n tien meter wind per seconde stond" zei de grijze chef d'equipe „toen zeiden we tegen el kaar: nou is het net de Zuiderzee. Maar vandaag.. Zorgelijk keek de man uit Zaltbommel over de bijna rimpeloze zee waar slechts hier en daar een aasje wind voor wat tekening van het water zorgde. „Als we dit weer hebben wordt het een kwestie van pech of geluk. Als je in zo'n olievlek terecht komt, zie er dan maar weer eens uit te komen" Wim van Duyl, juist terug met de nieuwe draak was minder somber. „Na tuurlijk, geluk speelt een rol. Maar er zijn zeven races en je kan niet altijd pech hebben. Het water heeft inderdaad weinig van het IJsselmeer, het doet me steeds denken aan de Middellandse Zee". Terwijl stuurman Van Duyl zijn me ning gaf pompte bemanningslid Jan Jongkind nog wat water in de boot. „Het hout is door het lange transport wat uitgedroogd en we zijn beneden de ge wichtslimiet. Vandaar dat er voor de weging nog een paar kilo bij moeten". Veel grotere zorgen hebben de meeste FD-zeilers gehad. Vrijwel alle boten ble ken niet geheel aan de meeteisen te voldoen. De „Daisy" van Ben Verhagen was een van de weinige schepen, die zonder meer het certificaat kregen. In vrijwel alle gevallen bleken de dekken juist iets te hoog zodat er in het week einde druk geschaafd, getimmerd en ge lijmd is. (Vn onze speciale verslaggever) TOKIO „Het mooiste parcours ooit voor een wereld- of Olympisch kampioenschap gebruikt". Dat is de algemene mening in het wieler- dorp waar de Europese naties uiteraard de toon aangeven. De Japan ners, die bepaald weinig belangstelling hebben voor die onderdeel van de spelen, hebben niet geaarzeld om rigoureuze maatregelen te nemen en het de heren van de UCI naar de zin te maken. Met de baan, die in het laatste halfjaar tot tweemaal toe werd afgekeurd en opnieuw moest worden opgebouwd, is dit weliswaar niet helemaal gelukt, maar ten aanzien van de weg moet zelfs de grootste nurks onder de wielerheren toegeven dat een dergelijk parcours in het wielerminded Europa haast niet meer mogelijk is. PATRICK SERCU, de sloom kij kende Belg, die in Parijs door de jury d'appel als wereldkampioen der amateursprinters werd ont troond en toen zwoer nooit meer op dit nummer uit te komen, is van gedachte veranderd. Zijn oor spronkelijke inschrijving voor de kilometer tijdrace is gehand haafd, maar daarnaast zal Sercu toch ook de sprint rijden. TOTO GERARDIN, coach van de Franse wielerploeg, kwam bij Jan Derksen informeren of de Nederlanders na de Olympische Spelen belangstelling hebben voor een wegwedstrijd in Japan. Die interesse was er wel, maar de hele Olympische ploeg vliegt op 26 oktober naar huis en dus moest Derksen het aanbod af slaan. Zowel voor de ploegtijdrit als voor de individuele wegwedstrijd wordt voor een groot deel gebruik gemaakt van de zes- baans autowegen die naar het hart van Tokio leiden. Dit betekent niet alleen dat op de twee wedstrijddagen het toch al chaotische verkeer volslagen stilge legd zal worden, maar bovendien wordt thans al om de dag de helft van de bre de autobaan gereserveerd voor de trei ning. Het moest ook wel, want zich nor maal op een fiets op de weg begeven betekent hier praktisch zelfmoord plegen gen. Het parcours voor de ploegentijdrit heeft een lengte van 36 km en is vrij-, wel geheel vlak. Toch zijn enkele lasti-i ge pimten, waar de weg langzaam naar! boven klimt. Dat is in de eerste plaats na het passeren van de brug over de Tamagawa-rivier (20 km) en vervolgens; na een scherpe bocht bij kilometer 27, waar de weg over een lengte van een kilometer ruim 40 meter stijgt. Het traject moet drie keer worden afgelegd, zodat er in totaal 108 km wordt gereden, acht kilometer meer dan voor dit Olympische nummer is voorge schreven. Voor de individuele wedstrijd was dit parcours te lang en te gemakkelijk en daarom wordt er slechts een deel van, gebruikt. Ongeveer halverwege werd I een nieuwe weg aangelegd om de twee autobanen te verbinden en zo ontstond er toen een parcours met een lengte van bijna 22 km met veel „vals plat",' maar naar de zin van de Japanneers! toch nog niet zwaar genoeg. Hun uitkomst was een vlak bij de Tamagawa gelegen' heuvel, waarheen echter slechts een kleiweggetje voerde. Geen nood, in een paar maanden werd ook hier een nieu we brede baangelegd, die na de spelen volkomen nutteloos achterblijft. Het par cours kreeg nu de definitieve lengte van 24 km, maar tevens een geduchte bar rière meer, waartegen vele renners met ontzag opzien. Na de tiende kilometer is een steile afdaling, die eindigt in een bocht van 120 graden, onmiddelijk daar na wacht dan de klim, waarvoor de cou reurs nauwelijks de tijd hebben om aan te zetten. Het is geen berg zoals de reu zen uit de Tour de France, maar toch een lastige rakker, in het begin steiler dan de Cauberg en vervolgens met het zelfde stijgingspercentage (12) als deze Limburgse attractie. Zo moet over een afstand van nog geen 700 meter een hoogteverschil van 65 meter overwonnen worden. Op zichzelf is dit geen bezwaar, maar de amateurs krijgen deze bult acht maal te nemen en dan wordt het tenslotte een heel kar wei. „Het is een kreng, maar al onze jon gens gaan er goed tegenop, ook Henk Cornelisse, wiens sterkste zijde bepaald niet het klimmen is", constateerde chef d'equipe mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong tevreden na de eerste kennisma king. „Dit parcours is zwaarder dan Sallanches" was de mening van Gerben Kastens, die daarin door zijn teamgeno ten werd bijgevallen. De aankomst, die evenals de start vlak voor de deur van het Olympische wie- Ierdorp is gelegen, is voor beide wed strijden ideaal. De laatste kilometer na melijk voert in rechte lijn weer over de autobaan zodat er ruimte genoeg is zelfs voor een massale eindspurt. Maar daar in gelooft niemand, want er zijn in het imposante veld, dat straks van start zal gaan, teveel wielrenners die dit predi kaat ternauwernood verdienen. Het zou bepaald een verrassing zijn als in beide wegwedstrijden een at der dan een Euro pees land een rol v,«i ook maar enige betekenis .zou gaan spelen. Erica Terpstra en Adri Lasterie zijn al aardig gewend. Het lukt de zwemsters zowaar, althans op de foto. met stokjes te eten. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Onze volleyballers hebben voor het eerst getraind in de prachtige hal van het Komazawa-sportcomplex, dat maandag vry werd gegeven voor de sportlieden. Op het moment dat onze landgenoten, goed herkenbaar door hun opvallend oranje-trainingspak aan kwamen, richtten vele in Kimono gestoken Japanse meisjes en vrouwen hun fototoestel op hen. Voor de oranje mannen was het aanleiding om zich te midden van deze kleurige groep, waarbij vele kleine voor onze begrippen bij- j zonder kleine kinderen in een soort tuig op de rug worden meegedragen, te 'aten fotograferen. In de hal hebben de volleyballers ge ïnteresseerd toegekeken naar de Roeme nen, Europees kampioen in deze tak van sport, die sublieme staaltjes van tech niek lieten zien. De Roemenen op hun beurt keken ge spannen toe toen de Nederlanders bezit namen van het terrein. Immers onze .ploeg had Japan toch met 32 overwon nen en zo iets is internationaal natuurlijk j bekend. Door Jan Lutz DEN HAAG „Ze moeten nooit bij mij met het verhaal aankomen dat de Albanezen niet kunnen voetballen. Ik heb die knapen kort geleden bezig gezien in Keulen. Nou neem van mij aan dat het positiespel verdraaid goed was. Nog be ter als toen Albanië in Amsterdam tegen Nederland speelde. De jongens zijn ook niet bang voor wat hard voetbal. In Keu len was het zelfs kei en keihard. Ik ben wel wat gewend, maar dit vond ik toch wel knap aan de harde kant. Soms zelfs onbesuisd hard. O ja ik ben altijd een optimist gtweest. Een overwinning in Tirana? Onmogelijk is het niet. Ik heb wel vertrouwen dat wij het op het nippertje kunnen redden. Dat wil dus zeggen dat we een kleine, heel kleine kans hebben. Het wordt dus wel heel moeilijk. Het voornaamste is dat de jon gens niet met een minderwaardigheids complex in het veld zullen komen". Dat zegt dan de tijdelijke bondscoach Denis Neville. «ÉfcW i 1 •was*»* A M 'fK A'N Frankrijks hoop op een gouden medaille, de rugslagzwemster Christine „Kiki" Caron, hult zich in een grote Olympisch handdoek na de training in het nationaal gymnasium. Voorzichtig hebben de Nederland- Op de foto-. Voorgrond Piet van se renners de stelle Olympische der Touw en geheel in de achter- wielerbaan -an Hachioji beproefd. hoede Cor Schuuring, (Van onze speciale verslaggever) TOKIO „Mamo Wolde uit Ethiopië is een zekere winnaar van een gouden medaille", dat zegt de Finse trainer Onni Niskanen, de man die Ethiopië tijdens de Olympische Spelen 1960 zijn eerste goud bezorgde toen de barrevoets lopende Abebe op zo'n sentationele wijze de marathonzege behaalde. De 31-jarige Wolde begon als 13-jarige al met atletiek, zij het bescheiden, want van enige gecoördineerde training was in die dagen geen sprake. Als lijfwacht van keizer Haile Selassie nam hij in 1956 op de 1500 meter deel aan de spelen van Melbourne, maar dat werd een volkomen mislukking. In 1960 ging hij dan ook niet naar Rome, maar nu in Tokio is hij naast Bikila die overigens vlak voor de spelen een blindedarmoperatie moest ondergaan een belangrijk man ge worden. Uit Onni Niskanen werden wij niet veel wijzer over de tijden, die Mamo Wolde dit jaar gelopen heeft, maar wat wij wel weten is, dat de 31-jarige sol daat in 1963 over tien kilometer 28 mi nuten en 31 seconden liep. In training eindigde Wolde, die naast Bikila niet alleen aan de 10.000 meter maar ook aan de marathon wil deelnemen („er liggen toch altijd nog tien dagen tus sen", aldus Niskanen), op de marathon met slechts enkele tienden van secon den achter zijn landgenoot in een tijd van 2 uur 16 min. 19.2 sec. En dat is zelfs in deze tijd van geperfectioneerde sport een prestatie van internationaal formaat. Is men in Ethiopië overtuigd van goud, ook de Cubanen hebben kansheb bers voor eremetaal. De Cubaanse trainer wijst dan op Enrique Figuerola en Miguelina Cobian. „Je moet niet vergeten", zegt hij, „dat Figuerola nu reeds 19 internationale wedstrijden van formaat heeft gelopen, waarbij hij nim mer boven de 10.3 sec kwam en zelfs eenmaal 10.1 sec liet afdrukken. Maar wat belangrijker is: hij won al zijn wedstrijden". Wij hebben de kleine man, die als 'n kogel over de baan gaat, bezig gezien tegen de Amerikanen. Onder grote be langstelling van alle andere atleten velen onderbraken hun training om de strijd tussen de geweldenaars te zien startte Figuerola tegen Bob Hayes, de grote favoriet voor de 100 meter. Drie maal achtereen lag Bob Hayes na der tig meter in geslagen positie en toen vond de Amerikaanse coach het ge noeg. Bob Hayes wees Figuerola verschil lende malen op zijn nog niet geheel ge nezen blessure aan zijn linkerbeen maar voor ons zal het niet als een ver rassing komen als Enrique Figuerola winnaar wordt Miguelina Cobian is een atlete van formaat, die snelle tijden over de 100 en 200 meter achter haar naam heeft staan en verschillende malen alle Rus sische meisjes achter zich heeft ge laten. Maandagochtend vroeg was zij bezig, terwijl de Amerikaanse. Russi sche en Europese sprinters tersluiks toekeken. Zodra zij dit bemerkte ver slapte het tempo van de training want ook hier in het Olympisch dorp woedt een koude oorlog. Men kijkt naar el kaar en probeert de zwakke punten te vinden. Alleen enkele onverstoorba- ren trekken zich daar niets van aan. ,,Als de conditie en vorm er nu nog met zijn, komen zij voor de Spelen toch niet meer terug" is hun mening. Die onverstoorbaren zijn de Engelse dames en heren, die vrolijk en onbezorgd hun training afwisselen met een praat je met onze atleten Gerda Kraan en Janny van Eyck-Vos, die met de regel maat van een klok hun baantjes trok ken. Ook Maryvonne Dupereur en de Nieuwzeelandse Marise Chamberlain (naast wertldrecordhoudster Dixie Willis, de grote kanshebsters voor de 800 meter titel of Ann Packer en de 17-jarige Mary Hobson, die beiden 2 min 05.3 sec lieten afdrukken, moeten roet in het eten gooien) zagen wij hun programma afwerken. Gangmaker bij de Amerikanen is zonder twijfel de wereldrecordhouder verspringen Ralph Boston. Met zijn olijke gezicht houdt hij iedereen voor de gek en zijn training beperkt hij tot enkele sprongen om zich daarna onder de aandacht van vele fotografen mid den op het veld te laten masseren. Och, zo'n plaat doet het altijd wel. Henry Carr, Paul Drayton, Bob Hayes raas den telkens over 200 meter voorbij, terwijl e enkleine man uit Tanganyka op de uiterste rand van de baan lopend, telkens verschrikt opkeek naar lit geweld. Er heerst alom een grote bedrijvig heid met af- en aanrijdende bussen die zich telkens weer in deze immense me tropool verliezen. Overal wordt met ar gusogen naar de verrichtingen van hun tegenstanders gekeken. Waar de mogelijkheid zich voordoet meten de komende tegenstanders el- kaars krachten. Zelfs Parry o'Brien kwam in actie. Toen enige onbekende atleten de kogel ter hand namen en dat ronde ding rondom de 17 meter lieten neerploffen, sprong hij van zijn fiets en gaf hij les met enkele 19 meter stoten. De anderen zijn maar afgedro pen. Ach, niet iedereen kan zo goed zijn, nietwaar? Acht maal zal tijdens de Olym pische wegwedstrijd óver een af stand van minder dan 700 meter een hoogteverschil van 65 meter moeten worden genomen. De Ne derlandse wegrenners (v.l.V"r. Jan Pieterse, Gerben Karstens, Harry Stevens, Henk Cornelisse en Evert Dolman) trainden er. Omdat er zoveel nieuws is, groot en klein een snelle start Op zondag 11 oktober organiseert de ruitersportkring De Ba ronie te Breda een aantal wedstrijden: dressuur L., jeugdconcours en springcon cours. 4» Op de banen van Sint Joris in het Brabantse Ulvenhout waren er kruis boogwedstrijden. In de afdeling persoon lijk won M. Kreeft voor F. van Gils. In de afdeling B ging de zege naar C. Pee- ters, in C. naar P. Broeders. Kampioe nen over de tien wedstrijden in A. Joh. de Hoogh, in B. N. Hoogland en in C. T. Smeekens. Kampioen bij de korpsen Willem Teil uit Ulvenhout voor Sint Jo ris uit dezelfde gemeenschap. Proficiat. 4> Door een technische storing is het ver slagje van de voetbalwedstrijd TSC-VUC weggevallen in de maandagkrant. TSC speelde tegen VUC en verloor met 2-3. Dc Oosterhoutse goals maakten Constanse van VUC en Eckhardt. In Keulen werd een wielerwedstrijd gehouden waaraan door renners uit Oosterhout en omgeving werd deelgenomen onder leiding van dë hr. Pieters. Jan van Veen werd 4e, Christ Broekmans 7e en Piet Snoeys 8e. In Goes zaten de schakers van Brabant en Zeeland tegenover elkaar. Wie won? De Brabanders- gingen met een 13 1/2-14 1/2 naar huis en voelden zich oprecht geluk kig. 4. Ries Cooremans en Jan "Coore- maps uit Etten schijnen goede atleten te kunnen worden. Zij wonnen immers de zeskamp van de RKJB. De een bij de junioren en de ander bij de senioren. Twee West-Brabantse meisjes Pop Fran ken uit Prinsenbeek en IVÏientje Fievet uit Breda mogen op de 25e oktober in Den Bosch deelnemen aan de finale van de jeugdkampioenschappen turnen van de NKGB. Zij plaatsten zich daarvoor via voorwedstrijden. THOR, de Roo- sendaalse atletiekvereniging, hield zijn clubkampioenschappen. De beste man van de vereniging was Jack van Merode. die de meest all-round-atleet was. Dat is het voor vandaag. Voldoende?. Tegen België (of Anderlecht heeft hij voor de eerste maal de oranjejongens in actie gezien. Het viel hem voor hon derd procent mee. „Dat Anderlecht is al 12 jaar bezig. Ik ben met het Nederlands elftal nog geen twee maanden aan de gang. Mag er dan wat verschil zijn? Wat we eigenlijk missen is een middenveld- generaal. Zo'n speler als bijvoorbeeld de Tsjech Masopust. Ik heb er wel een paar in mijn hoofd maar die zijn nog te jong. Neem nou die Kleinjan, van DFC, puike voetballer maar hij is pas 18 jaar oud. En dan mag je zo'n knaap nog niet pakken. Dat wordt gewoon zelfmoord. Maar ik heb nog tweeëneenhalve week >m rond te kijken en misschien dat het me lukt er eentje te vinden". Ja over tweeëneenhalve week, op 25 oktober om precies te zijn moet het Nederlands elf tal in de Albanese hoofdstad in het veld tegen Albanië. Die wedstrijd men zal dat weten geldt voor een plaats in het wereldtoernooi voetbal dat over twee jaar de finale in Engeland zal krijgen. Donderdag begint Dennis Neville monter en wel aan de voorbe reiding op het sportcentrum van de KNVB te Zeist. De spelers van DWS dat tegen Fenerbahce in Istanboel moet spelen en van Fortuna '54 dat in actie moet komen in het toernooi voor beker winnaars, zullen ontbreken. Dat zijn dan Daan Schrijvers. Rinus Israel, Dick Ho'- lander en Willy Quadakkers. Het is ocN wel zeker dat Piet Kruiver en Benn Muller op het appel zullen ontbrekc Deze twee spelers hebben nog een d dijbeen over van de wedstrijd tegen ei Belgen. Natuurlijk heb ik tegen Belg hen helemaal niet alleen willen verder gen, maar de hoofdzaak was dat de ac' terhoede het te druk kreeg om meer doen dat te verdedigen. Dat ik ook gei opdracht heb gegeven om voor de go te gaan staan is ook nog na de pauz' gebleken toen we enkele malen naar vo ren kwamen. Als België wat minder ge weest was dan hadden we misschien meer in de aanval kunnen gaan. Da' schot van Van Nee vand ik overigens prachtig. Maar achteraf was het toch maar goed dat het tegen de lat kwam want een overwinning zou een volkomen scheef beeld hebben getrokken Het gek ke vond ik wel dat ook die Belgen zo'n generaal in het midden niet hadden Trouwens dat moest wel een algemeen gebrek zijn. Ik was zaterdag bij Enge landIerland. De Engelsen hadden bij de rust al een 40. Maar na de pauze kwamen de Ieren en wat bleek? In het middenveld was er geen man die de Ieren kon opvangen. Ik zou overigens best met mijn jongens tegen Engeland en Ierland op dezelfde dag willen voet ballen. Tegen de Engelsen, zoals zij voor de rust speelden, tegen de Ieren zoals na de pauze. Ze maakten gek genoeg dezelfde fouten als wij slechte passes slordig positiespel". Overigens geen zorg voor de match tegen Albanië. Nederland heeft er in de eerste wedstrijd al met 20 van gewonnen. De verdediging heeft met daverend succes de vuurproef door staan tegen België DEN HAAG. De eerste van de cen trale trainingen van het Nederlands Elf tal voor de op 25 oktober te spelen wed strijd tegen Albanië wordt donderdag 8 oktober in het KNVB-sportcentrum te Zeist gehouden. Elf spelers zijn uitgenodigd, te weten Eddy Pieters Graafland, Cor Veldhoen Pummey Bergholtz, Piet Kruiver (allen Feijenoord), Tonny van Leeuwen 'GV AV>, Peter Kemper, Fons van Wissen Bert Theunissen (allen PSV), Bennie Muller (Ajax), Harry Heijnen (ADO) en Henny van Nee (Heracles). De Fortunees Willy Quadeckers ont breekt op deze lijst omdat hij daags te voren met zijn club in Geleen tegen Torino speelt voor het toernooi om de Europese beker voor DWS zijn niet beschikbaar omdat zij 8 okto ber net terugkeren uit Istanbul, na een dag tevoren tegen Fenerbahce te zijn uitgekomen voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. (Van onze sportredactie) BREDA Dlck Groeneweg (Breda) is maandag 3e geworden in een wegwed strijd te Teteghem (België), die door Ritten Dewolf werd gewonnen. Ja de Haan was 6e,

de Stem | 1964 | | pagina 9