LEKEHELPER ZAL NOOIT KLUSJESMAN MOGEN ZIJN BONT N V. Zegam wil Zeeland van aardgas voorzien Rechtstreeks telefoonverkeer van kanaalzone naar België Pater dr. A. Vermeulen o.s.a.: Verbouwing Jozefschool Hengstdijk bijna klaar Westdorpe vierde feest met echtpaar H. Kalle Boeren gaat het nu beter Opleiding moet aangepast aan de concrete situatie Geen binding met het diaconaat In de wereld Eigen taak PROVINCIE - AXEL - GOES - ZIERIKZEE Tot 1970 40 miljoen nodig Goes e.o. als tweede op programma Veel verbeteringen in interieur JO fit vae elterie Hondenshow in Terneuzen goed geslaagd Garnizoenskerk in Budel voor Duitse soldaten Honderden zien werkeloos toe: Man neergestoken op Times Square NS bestuderen plan voor druk-op-de- knop-bniggen Prijsvraag voor schoenontwerpen j VANAF JULI VAN VOLGEND JAAR: SSUxt Behoorlijk bestuur Atomen of rijst Zebrapaden in W.-Duitsland geen succes DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 OKTOBER 1964 (Advertentie) Geef uw ïievelingsvogel het beste p3lüiS verpakte vogelvoeders l (Van onze correspondent) NIJMEGEN Op verzoek van de bisschop van Breda mgr. De Vet bereiden, zoals wy reeds hebben geschreven, de paters augustijnen thans de oprichting voor van een instituut voor de opleiding van lekehelpers en -helpsters in de zielzorg. De Nederlandse provincie van de orde der augustijnen heeft prof. dr. A. Vermeulen uit Nijmegen belast met de voorbereidende werkzaamheden, noodzakelijk om om streeks september 1965 van start te kunnen gaan. Over zijn nieuwe werkzaam heden spraken wij met pater Vermeulen, die reeds enige tijd als docent in de dog matiek verbonden is aan het theologisch studiecentrum van zijn orde te Nijmegen. (Advertentie) 'n Speciaalzaak in met grote keus, erkende kwa- S liteiten en gedegen vakmanschapS GINNEKENWEG 35 BEEDA - TEL. 01600-36834 TERNEUZEN Op het speelterrein nabij de r.-k. jongensschool is een hon denshow gehouden, die werd georgani seerd door de Nederlandse Vereniging voor Dierenbescherming en de Terneu- zense Jeugdnatuurwacht. Er waren voor de hondenshow 57 liefhebbers. De be langstelling van de zijde van het publiek was vrij groot. Mevr. C. Vermast uit Terneuzen kreeg voor haar poedel de eerste prijs en een beker die werd geschonken door de heer J. v. Dixhoorn, een bekend hondenkwe ker in Terneuzen. Ook de oudste deel nemer, de 80-jarige heer P. Platteeuw kon een extra prijsin ontvangst nemen. De heer Hol die van beide verenigingen voorzitter is, respectievelijk voor .Z. Vlaanderen en Terneuzen reikte de prij zen uit. Hij zei bijzonder veel waarde ring te hebben voor het -werk van' allen die aan het welslagen hebben meege werkt, in het bijzonder de heer J. Will, de gemeenteopzichter. Zo ook voor het hoofd van de r.-k. jongensschool, de heer G. Meert, die de gemeenschapszaal van de school beschikbaar stelde om de teke ningen van de Terneuzense Jeugdnatuur wachters te exposeren. Van de zijde van ouders en onderwijzers bestond hiervoor veel belangstelling. Een hoofd van een school uit Terneuzen had niet alleen veel waardering voor het tekenwerk van de kinderen, maar ook voor het werk van het bestuur van de Jeugdnatuurwacht dat steeds nieuwe mogelijkheden zoekt om de kinderen liefde voor de natuur bij te brengen. De uitslag van de hondenshow luidt als volgt: 1 mevr. C. Vermast, poedel, beker, beschikbaar gesteld door de heer J. v. Dixhoorn. 2 J. Wisse, Mechelse her der. 3 K. de Jonge, Duitse herder. 4 G. Gelderland, whippet. 5 J. v. Grol, Me chelse herder. 6 J. Schrauwen, whippet. 7 J. Vercouteren, Schotse collie. 8 M. Bouterse, kruising bouvier. 9 A. de Lege, Schotse collie. 10 A. Voogt, Schotse collie. (Allen uit Terneuzen.) BUDEL. Maandagmorgen hebben de bisschop van Essen, mgr. dr. Hengs- bach en de Duitse evangelische leger bisschop Kunst, de nieuwe katholieke en protestantse kerken in de legerplaats Budel plechtig overgedragen aan de aal moezenier en legerpredikant in deze bij de Duitse Bundeswehr in gebruik zijnde legerplaats. De overdracht begon met een gezamenlijke plechtigheid voor de beide kerken, die gebouwd zijn om een klokketoren. Daar overhandigden de ka tholieke en protestantse legerbisschop de sleutels van de kerken aan aalmoezenier Schiffers en legerpredikant Bernd. ,.Er zijn hier weliswaar twee kerkge bouwen, maar in beide kerken zal de naam van de ene God geprezen wor den", zei legerbisschop Kunst. In de protestantse kerk werd vervol gens een inleidingsdienst gehouden, ter wijl mgr. Hengsbach in de katholieke kerk een plechtige H. Mis opdroeg. "V/oor pater Vermeulen betekenen de werkzaamheden in Breda een nieuwe materie, die zijdelings zijn leeropdracht in de dogmatiek raakt, maar niettemin in zijn verwezenlijking nog vele vragen openlaat. Wel zijn er in het verleden reeds talrijke ervaringen opgedaan in deze richting. Paters augustijnen hebben zich lange tijd bezig gehouden met dit onderwerp. In Duitsland bestaat de in stelling van „Seelsorge Helferinnen" en enige jaren geleden heeft de pastoor van de Paulusparochie in Arnhem een pa rochieassistente in dienst genomen. On danks deze voorbeelden blijft het pro bleem van de aanpassing aan de con crete vragen in de Nederlandse zielzorg. Het intreden van de leek in de praktijk van de zielzorg heeft h'et grote voordeel, dat op deze wijze tal van aspecten naar voren komen, waaraan een overbelaste parochiegeestelijkheid slechts zijdelings aandacht kan besteden. De aanvaarding van de parochieassistente in Arnhem bleek in dit opzicht zeer positief. Ziel zorgelijke aandacht voor de positie van de weduwe bijvoorbeeld of die van de a-sociale jeugd bleek een van die mede menselijke aspecten, welke normaliter nauwelijks aan de orde kunnen komen. LJet ligt niet in de bedoeling het dia- conaat, hoe dan ook, aan deze nieuwe opleiding te verbinden. Het Bredase in stituut is uitdrukkelijk voor leken be stemd, die volop in de wereld staan en geen enkele levensbinding hebben aan de clerusstand. De bewustwording is im mers groeiende, dat iedereen een hoogst persoonlijke inbreng heeft in de Kerk gemeenschap, een eigen bijdrage die ook te vertalen is in zielzorgelijke taken. Ook de vraag van het gehuwd of ongehuwd zijn speelt terzake geen rol. De leek in het. algemeen kan een pastorale taak gaan vervullen. Of deze idee levensvatbaar zal zijn moet in de toekomst blijken. Pater Vermeulen wijst er dan ook met nadruk op, dat men steeds de flexibiliteit moet kunnen opbrengen om andere in zichten te erkennen en af te stappen van vroegere ideeën. In de eerste maanden zal pater dr. Ver meulen zich in Breda gaan bezighouden met de bij uitstek technische vragen. Het vinden van een geschikte behuizing en het leggen van contacten met theologicum en filosoficum van het groot seminarie en philosophicum van het groot seminarie Werk. Naast een kleine groep lesgevers uit de orde der augustijnen, die zich in een convent 'in Breda zullen vestigen, zal het merendeel van de andere docenten van elders afkomstig zijn. Een zo breed mogelijk samengesteld team dus zal het lesprogramma uitvoeren, dat in de eerste plaats een geestelijke vorming be helst met vakken als theologie, filosofie en pastoraaltheologie. Daarnaast een maatschappelijke vorming en een oplei ding in de zielzorgtechniek. (Van een onzer verslaggevers) HENGSTDIJK Binnenkort zal de verbouw van de lagere St.-Jozefschool te Hengstdijk in de gemeente Vogel waarde zijn beslag hebben gekregen. De hoofdaannemer, het Aannemingsbedrijf fa. Krieckaert te Hengstdijk heeft on langs zijn werkzaamheden voltooid, ter wijl gisteren naar tevredenheid de nieuwe centrale verwarming proef heeft gedraaid. Het wachten is nu al leen nog op de schilders, die binnenkort aan de slag zullen gaan. Men verwacht dat die eind volgende week klaar zullen komen. Het is nog niet bekend of het schoolgebouw, dat reeds 80 jaar oud is, officieel zal worden heropend. Vooral in het interieur van het gebouw is er veel veranderd. Het exterieur is (Van onze correspondent) In Westdorpe is het groot feest geweest voor het echtpaar Henrie Kalle - Virgenie Dumez dat zijn 65-jarige bruiloft vierde Een buurtcomité, gevormd door bewo ners van de Lindenlaan heeft er voor g zorgd, dat het paar. dat in het bejaarden-, tehuis „Het Verlaet" verblijft, deze dag niet meer zal vergeten. Bij dit fraaie ge bouw was een mooie versiering aange bracht. Hoewel mevrouw Kalle slecht ter been is. heeft zij toch de H. Mis kunnen bij wonen. Geflankeerd door bruidjes wer den de feestelingen in een busje naar de parochiekerk gereden. In het restaurant van „Het Verlaet" werd het paar en de familie gefeliciteerd door de zusters en de mede-bewoners van het tehuis. Na de druk bezochte receptie 's mid dags bracht de fanfare „Eikels worden bomen" - o.l.v. W. de Causemaeker - een muzikale hulde. Hiervoor stond veel be langstelling. De „Verlaet"-bewoners werden 's avonds verrast op een cabaret dat o.l.v. L. Aude- naerd werd verzorgd door het buurtcomi té. Voor dit comité volgde na afloop nog een gezellig samenzijn. Bij de vele ge lukwensen die het echtpaar mocht ont vangen was ook een telegram van ko ningin Juliana. Op de foto: Het echtpaar H. Kalle-Dumez, dat te Westdorpe zijn 65-jarige huwelijks feest vierde. NEW YORK Honderden mensen zyn er ontzet, maar zonder een hand uit te steken, getuige van geweest hoe een byna twee meter grote neger een man neerstak die zijn vrouw tegen zyn aanvaller trachtte te beschermen. Het drama speelde zich af op het drukke Times Square in New York. De aanvaller baande zich na zijn daad een weg door de toekijkende menigte.. De 28-jarige Joseph Zaia liep zondag avond met zijn vrouw Sandra (26) te wandelen op Broadway toen mevrouw Zaia bij de 46e straat door een neger, die kennelijk beschonken was, werd las tig gevallen. Zaia protesteerde en maakte de man duidelijk da+ deze met zijn vrouw te doen had waarop de neger een mes trok en Zaia daarmee een aan tal steken toebracht. Het slachtoffer dat tenminste vijf steek wonden in hals, borst en onderbuik op liep, is in levensgevaarlijke toestand in een ziekenhuis opgenomen. enkele jaren geleden reeds onder han den genomen; toen werden o.m. de ra men vergroot. Een nieuwigheidje aan het exterieur zijn nu alleen de nieuwe toiletruimten. Om de drie klaslokalen, die worden bevolkt door 78 kinderen uit Hengstdijk, die worden onderwezen door drie onderwijzers, een ietwat mo derner aanzicht te geven is het plafond ongeveer 75 centimeter verlaagd. De ziltinwerking in de muren wordt nu aan het oog onttrokken door een stijlvolle houten lambrizering, die de lokalen een „warm" interieur geeft. Het zogenaam de „kolenhok" doet nu dienst als ma chinekamer, waarin o.m. de oliekachel voor de centrale verwarming is onder gebracht. Daardoor is een ruimte in de gang vrijgekomen, die nu is afgeschei den en is ingericht als kamer voor het personeel van de school. Tenslotte zijn enige vernieuwingen aan het meubilair aangebracht. In de drie lokalen werden ongeveer zes jaar gele den reeds nieuwe vloeren en borden aangebracht. ..Al met al is aan het in terieur van de school niet meer te zien dat het gebouw al 80 jaar oud is", meent het hoofd van de school, de heer E. Schelfhout, die zeer tevreden is over alle aangebrachte verbeteringen, die een uitgave van in totaal f 52.000,- hebben gevergd. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen bestuderen op het ogenblik plan non om een aantal beweegbare spoor bruggen op afstand te kunnen bedienen. Deze studie is nodig, omdat de NS wil voorkomen dat door de invoering van de centrale verkeersleiding in de toekomst personeel gehandhaafd zou moeten blij ven uitsluitend voor het bedienen van de beweegbare bruggen. De afstandbediening zou moeten ge schieden door de treindienstleider, die van uit het centrale bedieningscentrum in een beheersgebied de treinenloop in dat gebied regelt. Bedrijfstelevisie zal het hem mogelijk moeten maken, de situatie in verband met de scheepvaart aan weerszijden van de brug in ogenschouw te nemen. Voorts zouden radar en elek tronica het systeem voor wat de veilig heid betreft moeten vervolmaken. ^Jooit zal de lekehelpster of -helper een klusjesman mogen zijn, die slechts de parochiegeestelijken wat werk uit handen neemt. Maar als me de-christenen hebben zij een eigen taak in het religieu ze leven van hun parochie. De opleiding het programma is volop vatbaar voor wijzigingen na opgedane ervaring zal nauw met de praktijk verbonden zijn. Gedurende de cursus, die vermoedelijk vier jaar in beslag zal ne men, vormt na het eerste jaar de theorie een hegeleiding van de praktijk. Het ene is noodzakelijk aanvulling van het andere. Pater Vermeulen stelt zich voor, dat er vooral belangstelling voor de nieuwe op leiding zal bestaan van de zijde van per sonen, die reeds in het maatschappelijk werk een functie bekleden en daarbij vaak concreet in contact komen met re ligieuze problemen. Overigens staat de opleiding in Breda open voor ieder, die belangstelling heeft in deze richting, uit het gehele land. Het Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche heeft onder auspiciën van de Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten een prijsvrag uitgeschre ven voor het ontwerpen van schoenen. De uitnodiging tot deelneming is ge richt tot de leerlingen van instituten en scholen, waar onderricht wordt gegeven in (beeldende) kunst, kunstnijverheid, ambacht, mode, industriële vormgeving e.d Middels deze prijsvraag wil het Mode centrum zoveel mogelijk jonge, moderne mensen ertoe brengen naar eigen in zicht een schoen te ontwerpen (in teke ning of in model van leer, textiel, pa pier of ander materiaal) om aldus de wens en de smaak van de moderne con sument te leren kennen. Deelnemers of deelneemsters, waar van zich.tot nu toe een achthonderdtal heeft aangemeld kunnen een ontwerp inzenden in de categorieën: dames schoenen, herenschoenen en kinder schoenen. Voor de in elk van deze cate gorieën bekroonde ontwerpen wordt een eerste prijs van f 300, een tweede prijs van f 200 en een derde prs van f 100 toegekend. Bekroonde en andere daarvoor in aanmerking komende ontwerpen zullen worden tentoongesteld in het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederin dustrie te Waalwijk. De prijsvraag loopt van 1 oktober tot 30 november a.s (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) GOES. G. S. van Zeeland zullen ty- dens de eerstkomende vergadering van de Provinciale Staten het voorstel doen om samen met de gemeenten Axel, Goes en Zierikzee op te richten de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (Zegam). Zoals eerder bericht heeft het streven van het provinciaal bestuur van Zee land om in deze provincie met het oog op de komst van het aardgas tot volledi ge concentratie van dg gasdistributie te komen slechts gedeeltelijk succes gehad. De gemeenten Middelburg, Hulst en Tholen, die evenals de bovengenoemde steden een eigen distributiebedrijf be zitten zijn voorlopig niet bereid deel te nemen in een Zeeuws bedrijf. Ook de gemeenten in west-Zeeuwsch-Vlaanderen waar de gasdistributie plaats vindt door de N.V EBES te Brugge, de Zeevlam te Sluis en de heer L. Metz te Culem- borg zullen buiten de exploitatie van de nieuwe N.V. blijven. Met genoemde drie eigenaren wordt onderhandeld om langs minelijke weg te komen tot overdracht van hun bedrijven in west-Zeeuwsch- Vlaanderen aan de nieuwe vennoot schap. Geef uw ïievelingsvogel het beste: *Sfuis verpakte vogelvoeders! (Van een onzer verslaggevers) TILBURG In het boekjaar 1963-'64 is het boeren in Midden-Brabant beter gegaan dan in de twee voorafgaande jaren. Dat blijkt uit de bedrijfsuitkom- sten van de gemengde bedrijven in de ze streek, die door het Landbouw Eco nomisch Instituut worden „doorgelicht". Zoals men zich herinnert, waren de ja ren 1961-'62 en 1962-''63 uitermate slecht. Vooral de boeren op de kleine ge mengde bedrijven van zeven tot tien ha. hadden het toen zwaar te verduren. Zij verdienden toen in feite minder dan een arbeider Het arbeidsinkomen per man in procenten van het loonpeil be droeg in 1961-'62 slechts 84 procent en in 1962-'63 maar 85 procent. Op de gro tere bedrijven van tien tot vijftien en van vijftien tot vijfentwintig ha. lag het arbeidsinkomen iets hoger, maar het hield niet over. Het afgelopen boekjaar is gunstiger ge weest Het arbeidsinkomen per man op t 4 nere bedrijven bedroeg in pro centen van het loonpeil 117, op de middelgrote bedrijven 119 en op de gro tere bedrijven 129. Het ondernemers risico, dat de boer als bedrijfseigenaar draagt, is dus enigszins gehonoreerd. Het arbeidsinkomen niet per man, maar per bedrijf gezien is flink geste gen. In de kleinste bedrijfsklasse nam het toe met 3213 gulden. In de middel grote klasse steeg het met 3698 gulden. Op de grotere bedrijven nam het met 4220 gulden toe tot 13.000 gulden. Het peil van de „vette jaren" is ech ter nog niet bereikt. Het hoogste ar beidsinkomen per man werd op de kleine bedrijven in 1957-'58 behaald, op de middelgrote berijven in 1955-'56 en op de grotere in 1958-'59. Onder tussen moet worden aangetekend dat de verbetering van het boereninkomen een gevolg is van conjuncturele facto ren, betere prijzen voor varkens en mestkuikens bijvoorbeeld. De structu rele moeilijkheden, waarmee de land bouw worstelt (zoals te kleine bedrijven, afzet van de produkten. financiering bij bedrijfsoverneming) zijn dezelfde ge bleven. Mochten de onderhandelingen geen resultaat hebben, dan zyn de provinciale staten bevoegd de bedrijven ten behoeve van de provincie te naasten. Wanneer de staten de nieuwe gasverordening zul len aannemen zal ook naasting kunnen plaats hebben ten behoeve van de nieu we vennootschap. In eerste aanleg zullen aan de nieuwe N.V. dus deelnemen de provincie Zee land en de gemeenten Goes, Axel en Zierikzee. De mogelijkheid tot toetre ding van andere gemeenten is open ge laten. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op een miljoen gulden, verdeeld in duizend aandelen van duizend gulden. De provincie zal steeds 35 procent van de aandelen in handen houden. De deel nemende gemeenten zullen 65 procent (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De plan nen van het telefoondistrict Breda van de PTT om de Zeeuwschvlaamse kanaalzone te voorzien van de mogelijk heid voor automatisch inter nationaal telefoonverkeer naar België hebben vaste vormen aangenomen. Wellicht zullen de telefoonabonnees in de ka naalzone reeds vanaf juli van het volgend jaar rechtstreeks naar België kunnen bellen, zonder dus de soms tijdroven de tussenkomst van een rijks telefoniste. Men hoopt de tele fooncentrale voor Terneuzen en omgeving in het eerste half jaar van 1965 uit te breiden met de benodigde nieuwe ap paratuur, zoals ons van de zij- de van het telefoondistrict Breda werd medegedeeld. Het automatisch internationaal te lefoneren is voor ons land geen nieu wigheid meer. In bepaalde gedeelten van het westen van het land en in de provincie Limburg kan men reeds rechtstreeks naar bepaalde gedeelten van Duitsland en geheel België .bel len'. De kanaalzone krijgt echter de primeur van het district Breda. De abonnees van Terneuzen, Axel, Sas van Gent en Sluiskil en respec tieve omgevingen ongeveer 4600 in getal zullen van het nieuwe voorrecht kunnen gaan genieten. In het telefoondistrict Breda hebben deze contreien het meest intensieve telefonische verkeer met België. Het is overigens de bedoeling dat het ge hele district mettertijd „internatio naal" zal worden geautomatiseerd voor verkeer naar België. Die auto matisering zal geschieden volgens een bepaald programma, dat nog niet in zyn geheel is samengesteld, maar waarop Goes en wyde omgeving (Zuid-Beveland) tweede staan. Het telefoneren met een Belgische telefoonabonnee zal bijzonder ge makkelijk en ongecompliceerd blij ken. Men dient allereerst een landen- nummer te kiezen, daarna het net nummer en tenslotte het betreffende abonneenummer. Men zal het echter nog niet in alle gevallen onder de tussenkomst van een telefoniste kun nen stellen. Verschillende gedeelten van België hebben nog niet de be schikking over de mogelijkheid van automatisch telefonisch verkeer. Men kieze in die gevallen het landennum- mer en daarna het netnummer, waar na een Belgische telefoniste de ver binding met de betreffende Belgische abonnee zal completeren. van de aandelen krijgen. Iedere ge meente die toetreedt, zal een aantal aandelen ontvangen naar rato van het aantal inwoners (een aandeel voor elke volle vijfhonderd inwoners). De gemeen ten die een eigen bedrijf inbrengen, zul len tweemaal zoveel aandelen krijgen als waarop zij op grond van hun inwoner tal recht zouden hebben; dit als compen satie voor het prijsgeven van een eigen zelfstandig gasbedrijf. G. S. zouden het bestuur van de nieuwe N. V. het liefst in handen heb ben gelegd van een directie. De desbe treffende gemeentebesturen hebben daartegen bezwaar gemaakt. Hoewel G. S. begrip hebben voor dit standpunt van de gemeenten (in de be ginperiode zal inderdaad een nauwe band moeten ontstaan tussen het bestuur van de N.V en de gemeentebesturen) blijven zij van oordeel dat te zijner tijd gestreefd zal moeten worden naar een statutaire regeling, die het bestuur van de vennootschap onder toezicht van commissarissen zal leggen in de handen van de daarvoor verantwoordelijke di rectie. Het verzorgingsgebied van de N» V. Zegam zal voorlopig beperkt blijven tot dat van de huidige N. V. Gasmaat schappij Midden Zeeland dat delen van Zuid-Beveland en Walcheren omvat, het verzorgingsgebied van de gemeente Axel (hieronder valt ook Terneuzen) en dat van de gemeente Zierikzee. Daarnaast heeft men de bedoeling de thans nog van gas verstoken gemeenten in geheel Zeeland zoveel mogelijk in de voorzie ning te betrekken. Het aantal aansluitingen in het ver zorgingsgebied van de N. V. Zegam be droeg op 1 januari 1964 28.528. Vey wacht wordt dat dit aantal op 1 janu ari 1970 zal zijn gestegen tot 38.295. Het aantal aansluibare percelen in de thans nog gasloze gemeenten wordt per ge lijke datum geschat op 28 350. Ongeveer tachtig procent daarvan kan 1 januari 1970 in de aardgasvoorziening betrokken zijn. Van de totaal 70.380 aansluitbare percelen in het verzorgingsgebied van de Zegam zal in 1970 87 procent op aardgas aangesloten kunnen zijn. Per 1 januari 1970 zal naar schatting veertig miljoen gulden in het nieuwe bedrijf zijn geïnvesteerd Hiervan heeft 24 miljoen gulden betrekking op investe ringen in het nog te ontsluiten gebied. Tijdens de eerste jaren, zo verwachten G. S., zal de N.V. waarschijnlijk met ver lies werken. Het gasinstituut verwacht dat in 1970 een sluitende exploitatie verkregen zal worden. Het gasintituut en het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen van de Vereniging van Nederlandse ge meenten komen in hun aan G. S. uitge bracht rapport tot de conclusie dat het van het grootste belang is de gasvoorzie- ning van het bestaande en nog te ont sluiten gebied samen te voegen in een intercommunaal bedrijf, een conclusie, die G S. volledig onderschrijven. In verband met het feit dat eind 1965 de transportleiding van de Gasunie in ieder geval tot Goes zal zijn aangelegd is het volgens G. S. van groot belang dat de nieuwe vennootschap zo spoedig mogelijk wordt opgericht. G. S. hebben daarom ook aan de colleges van b. en w. van de gemeenten Goes, Axel en Zierikzee verzocht te bevorderen dat de raden van die gemeenten op korte ter mijn tot deelname in de vennootschap zullen besluiten. Jn 1948 is in de Gemeentewet opge- nomen artikel 87a, waardoor het mo gelijk is geworden aan een wethouder tussentijds ontslag te verlenen wegens gemis aan vertrouwen. Men ziet deze bepaling nogal eens toepassen door een raadsmeerderheid, vooral in klei- ne gemeenten. Onbehagen ten opzich te van een bepaalde wethouder, aan wie men allerlei tekortkomingen in zijn beleid aanwrijft, komt als oorzaak naar voren. De vraag is intussen, of art. 87a voor dergelijke gevallen is geschreven. Dr. J. B. Sens heeft in het september nummer van „De Gemeenteraad een uitgave van de KVP, daarover een in teressant betoog opgezet. Volgens zijn redenering is het bedoelde artikel in dertijd in de wet gekomen om aan wet houders. die wegens revolutionaire ge zindheid staatsgevaarlijk werden ge acht, door de gemeenteraad naar huis te laten sturen. Mag dit artikel nu ook gehanteerd worden voor het tussen tijds opzeggen van vertrouwen door een raadsmeerderheid? Formeel is het mogelijk, maar de bedoeling van de wet is het niet, meent de deskundige dr. Sens. Men dient ervan uit te gaan dat telkens na de raadsverkiezingen serieus te werk gegaan wordt bij het verkiezen van de wethouders en dat het daarom voor de hand ligt dat een eenmaal ge kozen wethouder gedurende de gehele zittingsperiode in de gelegenheid wordt gesteld aan de raad en de kiezers te tonen hoe hij als bestuurder optreedt. Een individuele wethouder bestaat trouwens bestuursrechtelijk niet, al kan hij dan wel worden geïnterpelleerd in de raad en dan nog slechts over de autonome daden van het gehele col lege, niet over zijn eigen optreden. Als het waar zou zijn, dat een wethouder kan worden weggezonden, omdat zijn beleid teleurstelling wekt, waarom dan niet aan de kiezers het recht gegeven om raadsleden tussentijds weg te stu ren? Alles bij elkaar luidt het oordeel van dr. Sens, dat tussentijdse wegzen ding van een wethouder anders dan wegens revolutionaire gezindheid geen daad van behoorlijk bestuur kan heten. Op die titel zou de burgemeester zulk een besluit ter vernietiging kunnen voordragen aan de Kroon. Er is nog geen geval bekend, dat een burgemees ter dit gedaan heeft. Het is ook een delicate aangelegenheid. De minister van binnenlandse zaken gaat er niet graag toe over op te tornen tegen een beslissing van een lager orgaan via het vernietigingsrecht. Voor een burge meester, die in Den Haag de kous op de kop zou krijgen, zal de positie er ook niet gemakkelijker op worden. Toch zou het indien een burge meester sterk meent te staan van belang zijn, als een geval van een tus sentijds ontslag van een wethouder eens zou worden getoetst aan de al gemene beginselen van „behoorlijk bestuur". Dan kan in jurisprudentie worden vastgelegd wat de bedoeling van art. 87a van de Gemeentewet is en. niet is. £)e Chinese atoombom prijkt op de internationale agenda. Mogen we Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken geloven, dan staan we kort voor het moment waar op ook in het Hemelse Rijk de eerste gevaarlijke paddestoel van giftig braaksel zal opschieten. De Chinezen ontkennen met man en macht dat zij het al zover gebracht hebben, dat, of schoon zij al jarenlang pochen dat zij het ook wel kunnen. De vraag is met dat al gewettigd aan welke bron het bericht ontsproten is voordat het door de kanalen van vele geheime diensten stroomde. Niet ongeloofwaardig klinkt de speculatie, dat Kroestjev een ge rucht heeft losgelaten. In zijn kraam zou het immers wel het best passen het gele gevaar zo fors mogelijk af te schilderen. Het is duidelijk, dat defi nitieve vorderingen van een expansief volk van 600 miljoen zielen op atoom gebied grote invloed op het spel der politieke krachten in de wereld zou kunnen hebben. Een Chinese atoom bom zou in de huidige fase de toch reeds intensieve contacten tussen Washington en Moskou kunnen ver sterken. De toeleg van de Russische leider gaat schijnbaar in die richting. Het is duidelijk dat hij met meer con sequentie dan zijn wispelturige gestes soms zouden doen vermoeden aan- streeft naar dit vergelijk. Hij moet daarbij echter in Amerika nog veel argwaan overwinnen. Sedert hij vorig jaar botweg geweigerd heeft met Ame rika samen plannen te smeden om China het halt toe te roepen op zijn weg naar de atoomwolk, zijn velen nog vervuld van twijfel. De Rus doet zet na zet om die twijfel te overwinnen. Zijn jongste decreet, dat zegt dat de zware industrie voortaan wat veren zal moeten laten ten behoeve van de produktie van dingen, die het leven veraangenamen, is er zeker één van- (Van onze correspondent in Bonn) BONN De op 1 juni jl. van kracht geworden voorrang voor voetgangers op de zebrapaden is geen succes gèweest, tot dusverre. Ofschoon juiste ongelukken-cijfers van de laatste maand nog niet beschikbaar zijn, staat vast dat zij sinds de inwer kingtreding van de voetgangers-voor- rang enorm zijn gestegen. Bij de regering in Bonn wordt er thans aangedrongen om de zebrapaden-regeling te herzien. De socialistische oppositie wil hierover in de Bondsdag vragen aan minister van verkeer ir. Seebohm richten. De kritiek richt zich niet op de grotere rechten der voetgangers op de zebra paden maar op de slechte voorbereiding van de ingevoerde maatregel. Ook de AD AC bevestigt dat juist op de zebra paden sinds 1 juni jl. het aantal onge lukken is gestegen. In Hamburg stierf voor de inwerkingtreding van de voor rangsregeling een voetganger op een zebrapad. In juni jl. echter twaalf. In Stuttgart waren de cijfers respectieve lijk 39 en 62.

de Stem | 1964 | | pagina 3