Na maanden graven: de vrijheid Grenswacht dood door schoten na ontdekking IRENE-COMlTé SPANT KORT GEDING AAN Failliete gebroeders gearresteerd wegens malversaties (5 ton) Gala-diner voor massa paarden Jarige vrouw steekt man WEER DRIE DODEN IN VERKEER Buigende kelnfraai tafelzilver en prima koks Aardgas-puur doet toestellen geel uitslaan ook in Nijmegen DAGBLAD VOOR ZEELAND Generaal Jezuïeten Pater Janssens in Rome overleden Vluchteling haalt rijn gezin op Om liet bezit van de stukken Minder fraai weer In Siberië Hotelkamers van legerattachés doorzocht Onbegrijpelijk Simca komt met nieuw model Na buitenbanden van vuile was: Prins Peter wil koning spreken Drie aanklachten tegen Kegges Zwevend over Het Kanaal Tsjombe mocht niet landen in Kairo 104e JAARGANG No. 24708 >i)T God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraaf 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 6 OKTOBEK 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 te. S i OOM 26Ü1 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MASSALE VLUCHT VIA GEHEIME GANG APPINGEDAM Gisteren is in de gaslevering aan de gemeente Appinge- dam een storing ontstaan. Op nog niet verklaarde wijze is gas uit het hoge- druknet in het lagedruknet terechtgeko men. Gaskachels, geisers, gasfornuizen vertoonden een grote gele vlam. De druk die normaal honderd bedraagt, liep op tot 250. In het gedeelte van Appingedam waarin de gastoestellen reeds zijn om gebouwd voor het gebruik van puur aardgas, hebben de inwoners geen last. In de rest van de plaats, waar men mo menteel nog is aangewezen op het ver bruik van een mengsel van aardgas en lucht, kreeg men door deze storing opeens puur aardgas in de leidingen, waar men gedwongen werd de gastoe- voer af te sluiten of de kranen gedeel telijk dicht te doen. ROME Gistermorgen is de gene raal der jezuïeten, pater J. B. Janssens, overleden. Pater Janssens werd woens dag jl. getroffen door een hersenbloe ding. Na een aanvankelijk licht herstel trad een nieuwe crisis in, die zijn dood tengevolge had. Pater Janssen heeft de Sociëteit van Jezus bestuurd sedert september 1946. Hij was Vlaming van geboorte. Pater Janssens begon na een gron dige voorbereiding op juridisch gebied (hij haalde twee doctorstitels op het ge bied van het burgerlijk recht Leuven en kerkelijk recht in Rome) in 1923 zijn professorale loopbaan aan het theologisch college in Leuven, waarvan hij later rector werd. Talrijke functies heeft pater Janssens in zijn orde bekleed, o.a. instructeur van het derde proefjaar en later als provinciaal. In die functie nam hij deel aan de ver kiezingen voor een nieuwe generaal in 1946. Hij werd toen met een grote meer derheid van stemmen tot de 26e opvol ger van Sint-Ignatius gekozen. (ZIE OOK PAGINA 7) BERLIJN In drie dagen tijds zijn niet minder dan 57 Oostberlijners naar West-Berlijn gevlucht via een tunnel. Na deze recordvlucht ontdekte de Oostduitse volkspolitie de tunnel. De gang begon in een flatgebouw aan de Bernauer- strasse, zeven meter van de sectorgrens verwijderd. Het is een van de huizen die, omdat de sectorgrens er doorheen of er vlak langs loopt, ontruimd en dichtgemetseld zijn toen de Oostduitsers de muur bouwden. Er was lange tijd aan de tunnel ge werkt, sinds april, zonder dat de Vopo's er iets van gemerkt hadden. Al het uit gegraven zand was in het gebouw zelf verspreid om geen aandacht te trekken. De tunnel kwam uit in de Franse sec tor en is, naar men aanneemt, van daaruit gegraven. Zaterdagavond kwa men de eerste vluchtelingen erdoor en maandagmorgen vroeg waren er in to taal 23 mannen, 31 vrouwen en drie kinderen via de vluchtgang naar het Westen gekropen. Toen kwamen er bij het huis in de Bernauerstrasse, aan de oostelijke kant van de muur, auto's met Vopo's aan gieren. Een patrouille ging het huis binnen en even later hoorde men een aantal schoten. Vanuit het Westen kon men waarne men dat daarna iemand op een brancard werd weggedragen. Het leek onwaarschijnlijk dat dit een vluchteling zou zijn. De schoten, in de tunnel afgevuurd, konden niemand ge raakt hebben, want men wist met ze kerheid dat er op dat ogenblik nie mand met vluchtplannen in de tunnel aanwezig was. De Oostduitse lezing van de zaak verklaarde een deel van dat raadsel. Het bleek een Oostduitse grenswacht nelgravers mochten de pers te woord staan. Twee Oostduitsers, die enkele maan den geleden al naar het Westen waren gevlucht, hebben een staaltje van durf te zien gegeven, door terug over de sectorgrens te gaan om de vrouw en de drie kinderen van één van hen te halen. Met hun vijven trokken zij door een stuk grensgebied waar mijnen la gen. Zonder ongelukken wisten zij de grens te bereiken en veilig in West- Duitsland te geraken. te zijn. die doodgeschoten was. Heti Oostduitse verhaal maakte echter mei- j ding van ..westelijke bandieten, die een I tunnel hadden gegraven en daardoor! naar Oost-Berlijn waren gekomen". Zij j zouden de grenswacht hebben ver-, moord. Van de vlucht van 57 Oostduit-! sers repte men overigens met geen woord. Dit verhaal Iaat vele vragen ontbeant- woord. Was de doodgeschoten grens wacht in zijn ijver misschien de tunnel al ingegaan, zonder dat de patrouille dit wist? In dat geval zou hij door de kogels van de woedende Vopo's geraakt kunnen zijn toen dezen de magazijnen van hun pistoolmitrailleurs in de duis tere tunnel leegschoten. Of was hij mis schien zelf een vluchteling, die van de onverwachte gelegenheid gebruik wil de maken en te elfder ure nog door zijn kameraden werd gesnapt? Een andere mogelijkheid is natuur lijk dat hij werd neergeschoten door een van de tunnelgravers, die de aftocht dekte van de laatste groep vluchtelin gen. De Westberlijnse politie acht het echter waarschijnlijker dat de grens wacht door schoten van zijn eigen man nen getroffen werd. Volgens het Westberlijnse gemeente bestuur hadden de tunnelgravers een Westduitse uitgeversmaatschappij om financiële steun verzocht. Verdere bij zonderheden werden niet verstrekt. Noch de vluchtelingen noch de tun- (Van onze correspondent) NIJMEGEN Aan het einde van een verjaarsfeest is het te Nijmegen tot een steekpartij gekomen. Toen een vrouw, die samen met haar man en enige borrels haar verjaardag gevierd had, dreigde naar echtgenoot te zul len neersteken, trok de man daarop zijn hemd uit in de mening dat zijn vrouw een grapje maakte. Toen de vrouw hem daarop inderdaad met een broodmes te lijf ging, liep het slacht offer verwondingen op aan zijn borst, zodat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. MINISTER LUNS en zijn Luxemburgse collega zijn het erover eens dat de drie Beneluxlanden voortaan zonder vooraf gaand overleg geen definitieve stand punten in Europese vraagstukken mo gen innemen. Dit akkoord is bedoeld als een waarschuwende vinger tegen col lega Spaak, die onlangs zonder mede weten van zijn Benelux-collega's over helde naar De Gaulles integratiepoli tiek. NA EEN KORTE ziekte overleed gis teren in Amsterdam de heer J. Heijn, commissaris van Albert Heijn n.v. Hij heeft 45 jaar lang deel uitgemaakt van de leiding van het bedrijf. STORMEN en slagregens hebben Noor wegens provincie Troms (vlak bij de Poolcirkel) geïsoleerd. Twintig aardver schuivingen vernielden vijftien brug gen. „GENERAL MOTORS" heeft met de vakbonden een voorlopige overeen komst bereikt over de nationale voor waarden tot beëindiging van de sta king van 280.000 werknemers. Als ook nog een akkoord wordt bereikt over de regionale voorwaarden zal het werk hervat worden. DE SOVJET-UNIE is bereid een ver drag met het Westen te sluiten om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan indien de Amerikanen hun voor stel tot oprichting van een multilate rale atoomstrijdmacht intrekken. DE AFGELOPEN 4 dagen hebben 50.823 bezoekers een kijkje genomen aan boord van het Amerikaanse atoom schip Savannah dat afgelopen nacht weer uit Rotterdam is vertrokken. AANHANGERS van de verbannen Franse anti-Gaullist Georges Bidault. hebben een „Franse vereniging van vrienden van Goldwater" gevormd. IN LEEUWARDEN is gisteren de drie jarige René van der Goot in een vijver verdronken. Een voorbijgangster zag het jongetje in de vijver vallen en slaagde erin hem uit het water te ha len. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Voor de Arnhemse rechtbank zal woensdag 14 oktober een kort geding voorkomen tegen de voor malige secretaresse-penningmeesteresse van het Comité huwelijksgeschenk prin ses Irene, de Nijmeegse mevrouw B. Bahlmann-Verhoeven. Na de jonste verwikkelingen binnen het comité veroorzaakte het uittreden van mevr. Bahlmann de nodige nieuwe opwinding. Zij weigerde daarop de stukken die in haar bezit waren aan het comité in deze vorm terug te ge ven. Tegenover een verslaggever van ons blad verklaarde zij indertijd, dat zij voor eigen rekening een lijst van de gevers zou laten opmaken om die prin ses Irene persoonlijk ter hand te stellen. Zij deelde mede, dat zij voornemens was een aantal willekeurige schenkers uit te nodigen om de lijst op waarheidsge trouwheid te controleren. Na een ultimatum van het comitélid, de Rotterdamse reder Ph. van 't Hoff, om de bankafrekeningen binnen een week af te geven, bleek mevrouw Bahl mann niet bereid de stukken af te staan. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Uit het westen opkomende bewolking met vooral in de kuststreken van Zeeland en Holland kans op regen. Plaatselijk zeer langzaam optrekken de mist. In de oostelijke provincies nog zonnig weer. Vandaag: zon ender 18.06 uur. Maan onder 18.50 uur. Morgen: zon op 6.51 uur. Maan op 08.34 uur. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Ook in de Nijmeegse universitaire wereld is men ondanks verzet van verschillende zijden tot op richting gekomen van een democratisch- socialistische studentenvereniging Poli- teia. In navolging van andere univer- siteits- en hoge-schoolsteden wil de vereniging onder de Nijmeegse studen ten de socialistische denkwijzen intro duceren. De oprichters beroepen zich daarbij op de „universele blik die iede re katholieke student moet kenmerken". Van 't Hoff heeft nu een kort geding aangespannen namens het Irenecomité, teneinde deze afrekeningen langs juri dische weg terug te krijgen. Mevrouw Bahlmann deelde desge vraagd mede dat zij zich tot haar han delwijze verplicht voelde tegenover de duizenden Nederlanders, die hun bij drage schonken aan het comité. Tot op heden werd zij nog steeds niet gede chargeerd als secretaresse-penningmees- teresse. Zij heeft nu de zaak aan haar advocaat overgedragen. Parallel aan deze laatste ontwikke lingen loopt het onderzoek, dat de po litie thans instelt naar de handelingen van de voorzitter van het Irenecomité, de Beverwijkse kweekschooldirecteur, dr. J. P. Gribling. Over de resultaten van dit onderzoek zijn nog geen bijzon derheden bekendgemaakt. LONDEN Pas gisteren is uitgelekt dat in de nacht van 28 op 29 september agenten van de Russische geheime dienst twee hotelkamers in de Siberi sche stad Khsbarofsk zijn binnenge drongen om onder luid profest van de daarin verblijvende drie Amerikaanse legerattachés en een Britse attaché het vertrek en de persoonlijke bezittingen te doorzoeken. De officieren werden met geweld gedwongen in bed te blijven. Na het onderzoek brachten de atta chés hun regeringen onmiddellijk VcTn het gebeurde op de hoogte, waarna de Verenigde Staten en Engeland dezelfde dag nog krachtig protesteerden bij de Russische regering. De Britse en Amerikaanse ambassa des in Moskou weigerden gisteren enig commentaar te leveren op deze kwestie. Alle vragen worden verwezen naai' de regeringen in Washington en Londen. Verdere stappen bij de Russische re gering, evenals mogelijke vergeldings maatregelen, worden overwogen. „Lieve -hemel, daar begrijp ik nou niets van," zei wereldkampioen der amateurstayers Jaap Oudkerk tegen zichzelf, toen hij gisteren in Tokio een Japanse krant inkeek. Op onze sportpagina wijden wij uitvoerig aandacht aan de Olym pische spelen. PARIJS De Franse „Simca automo- bielmaatschappii", in het bezit van Chrysler, is van plan om met een nieuwe auto uit te komen onder de beroemde oude naam „Talbot", aldus maakte de president-directeur van Simca in Parijs bekend. SON Op een kruising van wegen in de gemeente Son is een ernstig ver keersongeval gebeurd, dat de 29-jarige L. v. d. Vastenboch uit Eindhoven het leven kostte. Zijn echtgenote werd le vensgevaarlijk gewond. Beiden kwamen op een bromfiets in botsing met een vrachtwagen. Hel echtpaar was vorige week pas getrouwd. HAARLEM De tweejarige Jolande Nijmolen uit Haarlem, die met. haar poppenwagen in een garage speelde, liep gisteren plotseling de weg op als gevolg waarvan ze onder het linker achterwiel van een passerende kolen- auto terechtkwam. In een ziekenhuis overleed het slachtoffertje later. ROERMOND In Grathem raakte gistermiddag een personenauto, be stuurd door een 42-jarige Engelse vrou welijke legerofficier, majoor E. Ogle uit Lier in België, cfoor onbekende oorzaak aan het slingeren, waarna ze frontaal tegen een boom botste. De vrouw moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. De auto werd totaal vernield. ATHENE Prins Peter van Grie kenland heeft om een audiëntie by ko ning Constantijn gevraagd en toege zegd geen verklaringen meer in het openbaar te zullen afleggen tot na zyn besprekingen met de jonge monarch. Het verzoek van de prins om een audiëntie kwam één dag nadat hij tij dens een persconferentie koningin-moe der Frederika ervan beschuldigde twee- di'acht te zaaien binnen de Griekse koninklijke familie. Het secretariaat van de prins heeft intussen een verklaring uitgegeven om te „verduidelijken" wat hij eerder over de kwestie van de opvolging had ge zegd. Volgens het secretariaat zei de prins: „Ik ben niet onmiddellijk ge ïnteresseerd in deze kwestie, doch ik maak er een studie van uit wettelijk oogpunt zonder op dit ogenblik iets te eisen". Volgens de huidige interpretatie van de grondwet is prinses Irene thans de kroonprinses. Prins Peter is van mening dat hij kroonprins moet zijn. NOG TWEE verdachten zijn gisteren gearresteerd om zich in het Auschwitz- proces te verantwoorden voor het eigen handig doden en voor medeplichtig heid aan moord. Het zijn de ex-S.S.'ers Klaus Dylewski en Willi Frank. Zeven van de twintig verdachten zijn nu nog in vrijheid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De drie gebroe ders Kegge, 36, 39 en 44 jaar oud, eigenaars van het Haagse auto mobiel- en garagebedrijf van deze naam met vijf vestigingen in Den Haag, Wassenaar en Schevenin- Bernhard Danis, een 37-jarige Fransman, gaat op deze foto lan den bij Dover, na bijna 100 minuten aan een reuze-vlieger te hebben gehangen. In deze tijd legde hij de afstand Calais-Dover af. Danis is de eerste, die al vliegerend het Kanaal overstak. ATHENE Premier Tsjombe van Katanga die onderweg was naar Kairo voor de' conferentie van niet-gebonden landen, maar daar niet gewenst is, ver blijft momenteel in Athene, omdat zijn vliegtuig geen toestemming kreeg op het vliegveld van Kairo te landen. Zijn staf, die zich aanvankelijk uit protest uit de conferentie had teruggetrokken, heeft hij opdracht gegeven alsnog aan de gesprekken deel te nemen. Tsjombe zal vandaag nogmaals probe ren in Kairo te landen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Honderd paarden uit Amsterdam en omgeving hebben gisteravond gehinnikt van opluchting, toen hun snipperdag er eindelijk opzat. „Kom", had circusdirecteur Frits Rolff gedacht, „het is werelddierendag. We moeten eens iets bijzonders doen", en hij nodigde alle dierenvrienden uit met hun viervoeters deel te nemen aan een exquis banket, dat stond aangericht bij het chique Hiltonhotel, was vc ,r- bereid door de beste koks uit de hoofd stad en werd opgediend door een keur korps van knipmessende kelners. Nu, ze hebben het geweten de dieren dan, niet de dierenvrienden, want die amuseerden zich kostelijk. Het begon al bij het verzamelen in het centrum, toen de alom bekende politiekapel van kapelmeester J. H. Pinkse het koper aan de mond zette. De politiepaarden uit Amsterdam zelf vonden dat niet erg; zij worden er spe ciaal op afgericht stoïcijns kalm te blij ven, al barst er ook een NATO-taptoe los, en in zoverre verschilde dit snip- perfeest voor hen nauwelijks van een doordeweekse dag. Met een gezicht van „ons nep je toch niet" gingen zij dan ook aan de stoet vooraf. Maar och arme, de hit van sc'nilleboer Bernard Giesen En och arme, het draaiorgelpaard uit HaaiTem. Niemand had zich afgevraagd hoe een paard zou reageren wanneer hel plotseling tegenover een dertig meter lange tafel zou komen te staan, die ge dekt is met verblindend Pippizaner-wit linnen. Niemand had zich de reactie van een paard voorgesteld, wanneer hem plotseling vonkend tafelzilver wordt voorgehouden, of wanneer men hem, omwille van een leuk plaatje, een champagnefles tussen de lippen probeert te wringen. Paarden, vooral de volbloedigen, zijn zeer nerveus. Sui kerklontjes, best, en verse kropsla,, ha ver of peen willen er ook wel in, maai dab geserveerd in de voederbak, en niet uit bliksemschichtende zilveren schalen, die worden voorgehouden dooi heren in vuurspuwende scharlaken jas sen. De kelners die, aangemoedigd dooi Pipo de Clown en Sjoukje Dijkstrj. met de moed der wanhoop jockey-sala de en wortelen a la reine in de hals starrig gesloten bekken probeerden te proppen en de paarden, die deze pogin gen met nijdige bewegingen van benen en hoofd probeerden te verijdelen. Er ger nog: wanneer een viervoeter dan eindelijk nog de smaak te pakken had gekregen en zich breeduit aan het eten zette, kwam de stentorstem van orga nisator Rolff, tienvoudig versterkt uit de luidspreker schallen met de aan maning: „Wil iedereen voortmaken, er wachten er nog meer". Of nee: er was nog een derde cate gorie, die voornamelijk uit de ook uit genodigde ezels van Holiday on Ice be stond. Deze groep liet alles voor wat het was en maakte bedaard zijn keuze uit het menu. Op die manier zagen wij een schietterend boeket herfstchrysan- ten verdwijnen en ook het pakje shag dat een fotograaf in zijn ijver even ter zijde had gelegd. Om iedereen gerust !e stellen: de dieren zijn gisteravond normaal opgetreden. Het ging om de collecte voor de die renbescherming, die parallel met de bizarre optocht in de Amsterdamse stra ten woedde. En die collecte zal best en succes zijn geworden. Zo bood di recteur Starke van Hilton schertsend een mand aan vol „broodjes-tientje", waaronder men letterlijk broodjes dient te verstaan, die belegd zijn met bank biljetten van tien gulden. Misschien mogen de paarden van dat geld straks lekker, zonder dat wij het weten, een middag naar Madurodam. gen en de 24-jarige administra teur van het bedrijf zijn gisteren door de politie aangehouden, ver dacht van oplichting, valsheid in geschrifte en verduistering. Er zijn drie aangiften tegen hen bin nengekomen, ten van een auto-impor teur uit Sassenheim en twee van finan cieringsmaatschappijen. Bij de laatsten zouden zij zich hebben voorgedaan als eigenaars van auto's die niet van hen waren. Het bedrag dat in verband met hun malversaties, die zich uitstrekken over het laatste jaar, wordt genoemd, schommelt rond de vijf ton. Of dat meer wordt hangt af van de aangiften die nog zullen binnenkomen. De Haagse politie, die veertien dagen geleden met het onderzoek begonnen is, verwacht dat het ondervragen van de verdachten lange tijd zal duren. Zoals bekend sprak de Haagse recht bank op 1 oktober het faillissement uit over de firma Kegge, nadat een week daarvoor aan het zeventig man tellend personeel ontslag was aangezegd. Er was toen namelijk geen geld meer om de salarissen te betalen. Niet alleen in Scheveningen. waar de gebroeders Kegge heel goed bekend staan, maar ook daarbuiten kwam het bericht van de hopeloze toestand van het bedrijf hard aan. Werknemers boden spontaan al hun spaarcenten aan, andere bedrij ven, maar ook particulieren, waren be reid om geld te steken in de aan de rand van de afgrond staande firma. Een comité kwam tot stand, dat vo rige week maandag intekenformulieren uitzond. Inmiddels bleef het personeel in twee van de vijf vestigingen aan het werk zonder toezegging van salaris. Woensdagmorgen moest echter door di rectie en rechtskundige medewerkers worden besloten dat men zich tegen een faillissement niet zou weren. Het bedrijf kon niet worden gered. Er was wel voldoende geld binnenge komen, maar de verantwoording voor de besteding daarvan was te groot om te dragen. Hoewel bekend was dat de politie be langstelling aan de dag legde, kwam het bericht van de arrestatie vanmor gen als een donderslag bij heldere hemel. Noch de auto-importeur, noch mr. L. M. Baruch, de voorzitter van de stich ting Haags beroepsgoederenvervoer, wa ren bereid commentaar te geven.

de Stem | 1964 | | pagina 1