Hoofdstuk 1 oecumenisch schema aanvaard Kort geding om foto van prinses Irene Groot man met een moeilijke opdracht Buchanan handhaafde theorie over Kennedy-moord eigen vm TRAITAL' Thans meer raketten dan bommenwerpers Nederlandse expeditie in Himalaja komt niet zo gemakkelijk aan eten droog haar? PANORAMA POSTBUS 1 HAARLEM PATER JANSSENS sj. Marteltocht ONDANKS WARREN-RAPPORT: MET PRAKTISCH ALGEMENE STEMMEN: Adviezen van waarnemers Fotograferen duurder IRENE OPENT NEDERLANDSE EXPOSITIE DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 OKTOBER 1964 Biologisch zuiver, maar peperduur Nieuw soort melk op Franse markt? Aanrander in Hengelo gepakt Heeft vliegtuig toch toekomst Tv. -documentaire Warren-rapport Avondje uit? DROSTE pastilles altijd welkom! FOTOGRAAF TEGEN VARA Zes nozems vallen politieman aan (Advertentie) HOOFDSCHOTEL? VLEES VATICAANSTAD. Gisteren nebben de concilievaders prak tisch unaniem hun goedkeuring gehecht- aan het voorwoord en het eerste hoofdstuk van het schema over het oecumcnisme. In vier verschillende stemmingen cn mei slechts 16, 30, 57 respectievelijk 50 tegenstemmen, gaven de bisscïioppen hun instemming te ken nen. Aan de stemmingen ging een inlei ding vooraf van mgr Martin, aartsbis schop van Rouen in Frankrijk, die in opdracht van het secretariaat voor de christelijke eenheid de bisschoppen in zicht gaf in de verschillende verbete ringen welke met name in hoofdstuk 1 van het schema aangebracht zijn, nadat het schema vorig jaar in de tweede zit tingsperiode door de bisschopen was behandeld en toen met vrijwel algeme ne stemmen als discussiebasis werd aanvaard. Het schema is van naam veranderd. Het woord katholiek vóór oecume- nisme in de titel is weggevallen, om dat aldus mgr. Martin er maar één soort oecumenisme is, namelijk de door de H. Geest gedreven bewe ging naar eenheid. Sinds de behandeling vorig jaar hebben de concilievaders in de aula en daarna schriftelijk 500 voorstellen tot verbetering van de tekst ingediend. Het resultaat is onder meer, dat aan het schema een voorwoord is toege voegd, dat de ideeën in 't schema na der toelicht. Mgr. Martin verzekerde, dat bij de verwerking der verbete ringsvoorstellen het secretariaat voor de eenheid zich uitsluitend door de wens der concilievaders heeft laten lei den. Bijzonder benadrukte mgr. Martin de betekenis, die de gesprekken met de waarnemers der christelijke kerken bij het concilie voor het schema hebben gehad. Hun adviezen hebben geleid, al dus de bisschop, tot een nieuwe visie op de betrekkingen tusschen de ver schillende christelijke groeperingen en tot een waarachtig wederzijds vertrou wen. Ook vermeldde mgr. Martin namens het secretariaat voor de eenheid bijzon der de reis van de paus naar het H. Land en diens ontmoeting met de or- Advertentie) Platvoetballer (schoenmaat 46) werd verkocht voor honderddui zend gulden en vertelt aan Pano rama wat voor gevoel dat is. Wat denkt Cornells Verolme bij het dessert? General der Flieger Christian sen, de beul van Putten, verant woordelijk voor de dood van duizenden onschuldiger! werd een week of wat geleden in Duitsland gedecoreerd. Vijf toffe Amsterdammers, die door de televisiejury „Nieuwe Oogst" werden afgekraakt, maakten een gramofoonplaat, die een internationaal succes is. Prachtige, 77 centimeter bre de, kleurenfoto van de „Wil lem Ruys". Neem een abonnement, NU, voor de winter begint, op dit geïllustreerde weekblad, dat van de eerste tot de laatste bladzijde voortreffelijke ontspanning biedt voor het hele gezin. Stuur NU een briefkaart met naam en adres aan dan krijgt u de eerstvolgende 3 nummers gratis en daarna (voor slechts 40 ets per week) elke week Nederlands eigen gezins- weekbladl thodoxe patriarch Athenagoras. Deze ontmoeting heeft de oecumenische toe nadering aanzienlijk vooruit gehol pen Het eerste hoofdstuk van het schema over het oecumenisme bevat een uit drukkelijke aansporing van het conci lie aan alle gelovigen actief mede te werken aan de oecumenische bewe ging. En dat wil zeggen: anderen ver mijden te kwetsen door woorden, oor delen of handelen, dat de deskundigen de dialoog met de anderen onderhou den, dat men steeds samenwerkt waar dit het algemeen welzijn dient. De 94ste algemene vergadering van gisteren was ook voor een belangrijk deel gewijd aan debatten over het sche ma over de openbaring. Kardinaal Bea verklaarde, dat da samenstellers hij heeft zelf er een zeer groot aandeel in gehad er goed aan hebben gedaan de strijdvragen uit dit schema te laten. Zoals het schema er nu ligt, is het een goed stuk werk, zei hij. Wel vond hij dat de overigens uitstekend weer gegeven fundamentele leerplichten hier en daar verbetering behoefden tenein de elk misverstand uit te sluiten. Aan de concilievaders wordt in het schema over het lekenapostolaat, dat deze week in bespreking komt, het voorstel gedaan een secretariaat voor het lekenapostolaat in te stellen. Het gaat er niet om dit secretariaat veror denende bevoegdheden te geven, maar 'i moet een informatie- en coördinatie centrum worden. Het zou de bekroning zijn va nhetgeen tevens wordt voorge steld nl. om overal in de Kerk vanaf de laagste tot de hoogste gemeenschappen en ook internationaal tot de stichting van raden over te gaan waarin pries ters en leken zitting hebben. De bedoe ling van die raden is de samenwerking lussen geestelijkheid en leken over heel het gebied van apostolaat te coör dineren. Dit voorstel tot stichting van een Ho meins secretariaat, naast dat voor de eenheid en voor de 1 niet-christenen, komt in de plaats van de aanvankelijke suggestie, de Romeinse curie met een congregatie voor lekenapostolaat uit te breiden. PARIJS Leiders van Franse boeren- organisaties hebben gisteren aangedron gen op het houden van protestmarsen naar de plaatselijke overheden om kracht bij te zetten aan hun eisen om hogere garantieprijzen voor landbouwprcelukten. De protestdemonstiaties zulle* op 15 ok tober moeten plaatsvinden. Er is zelfs gedreigd in november weer blokkades aan te leggen, tenzij de rege ring voor die tijd toegeetf. De eerste scheuren in het tot nu toe hechte agrarische frorit vertoonden zich gisteren, toen de Gaullistische meerder heidsleiders het eens werden met pre mier George Pompidou om een compro mis-oplossing in studie te nemen, ten einde de nu al twee en een halve week stilliggende melkvoorziening weer op gang te brengen. Volgens dit plan is de regering van plan een nieuw soort „biologisch zui vere" melk in de handel te brengen, die veel duurder zou zijn dan de gewone verse melk. Intussen hebben melkhandelaren in het departement Moezel zich aangeslo ten bij hun collega's in de departemen ten Maas en Meurthe-en-Moezel. Zij hebben gisteren hun collega's in geheel Frankrijk opgeroepen geen melk meer te leveren. De Hollandse Maatschappij van Land bouw staat zeer sympathiek tegenover het vasthoudende streven der Franse boerenorganisaties om de opbrengst van hun melk, die tot de laagste in Europa behoort, verhoogd te krijgen. Het hoofd bestuur is van mening dat de Nederland se boeren hun Franse collega's in dit streven zoveel mogelijk hebben te steu nen. Het bestuur van de Groninger Maat schappij van Landbouw vindt dat de Europese eenwording ook een boeren- eenwording en een Europese boeren- solidariteit moeten inhouden. Het staat daarom achter het streven van de Franse boeren naar een verbetering van hun melkprijs. Het hoofdbestuur van de Overijselse Landbouwmaatschappij heeft besloten zich er ernstig tegen te zullen verzetten als een melkleverende instantie, die uit haar werkgebied melk ontvangt, zou be sluiten tot leveringen aan Frankrijk. Ook het Drentse Landbouwgenootschap neemt de grootste terughoudendheid in acht t.a.v. melkleverantie aan Frankrijk, lYSn onze correspondent) HENGELO De recherche van de Hengelose politie heeft zondagavond in een bioscoop op aanwijzing aangehou- oen de 17-jarige O.V. uit Hengelo. V. werd al maanden gezocht wegens open bare schennis der eerbaarheid, terwijl hij de laatste maanden aggressief werd en 3 aTirfnc^ngen pleegde. Zaterdagavond volgde hij een vrouw vanaf het station en in de afgelegen Mussenstraat heeft hij haar aangerand. Ofschoon V reeds diverse bekentenissen heeft afgelegd vermoedt de politie dat hij zich nog aan meer overtredingen heeft schuldig ge maakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de handel in foto grafische artikelen hebben zich de laat ste dagen een aantal prijsverhogingen voorgedaan, soms van 10 pet. Het betreft hier voornamelijk uit Duitsland afkom stige apparatuur, in welk land hogere lonen en andere kosten worden doorbe rekend. In deze branche verwacht men ook in de komende tijd nog prijsstijgin gen, ondanks het feit dat op 1 december de verticale prijsbinding ook in deze sector verboden zal zijn en dus vol gens de regering althans grotere con currentie mogelijk wordt. WASHINGTON De Ameri kaanse defensie zal volgende week een historisch ogenblik beleven wanneer het aantal strategesche raketten het aan tal strategische bommenwer pers zal gaan overtreffen. Volgens welingelichte kringen zal de mijlpaal worden bereikt bij de in diensttreding van een squadron 50 intercontinentale geleide projectielen van het type „Minuteman". Het squa dron zal in de loop van deze week op de vliegbasis Francis E. Warren bij Cheyenne in de staat Wyoming operationeel worden verklaard. De lange-afstands-bommenwerper was Amerika's meest belangrijke strategi sche wapen sedert de in gebruikne ming van grote vloten bommenwer pers van het type B-17 tijdens de tweede wereldoorlog. Een overwicht van het ballistische projectiel, d.w.z. in aantal, is een tien tal jaren geleden, met de aanvaar ding van de plannen de Atlas-, Titan-, Polaris-, en Minuteman-raketten te gaan produceren, onvermijdelijk ge worden. Het overwicht van de raket ten zal langzaamaan groter worden tot in 1967 twee en een half maal zo veel raketten operationeel zullen zijn dan bomenwerpers. Men voorziet dat op dat tijdstip ongeveer 1780 stra tegische projectielen en ongeveer 710 bommenwerpers ter beschikking zul len zijn. Zelfs wanneer alsnog de voorkeur zpü worden gegeven aan de uitbrei ding van de bommenwerpervloot ten koste van het raketten-arsenaal is het zo goed als uitgesloten dat de bom menwerpers weer groter in aantal zouden worden dan de geleide projec tielen. Tegen die tijd zullen de bom menwerpers er anders uit zien. Zij zullen kleiner zijn, drie en half maal zo snel als de huidige vliegtuigen en in staat zelf geleide wapens mee te voeren. De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap se nator Barry Goldwater heeft tijdens zijn campagne dit jaar duidelijk wil len maken dat nieuwe bommenwer pers nodig zijn. De regering deelt: deze opvatting niet maar heeft laten weten dat drie ontwerpen gereed liggen om in pro- duktie gebracht te worden indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Het betreft hier een groot jacht vliegtuig, dat tevens als lestoestel ge bruikt kan werden maar nog in het proefstadium verkeert, de A-ll, een toestel dat een snelheid zal kunnen halen van ruim 3300 km per uur en de kostbare XB-70, een bommenwer per waarmee juist de proefvluchten zijn begonnen. De Amerikaanse luchtmacht be schikt momenteel over 111 Atlas- en 108 Titan-raketten. Het zijn enorme projectielen, die vloeibare brandstof gebruiken en geschikt zijn om grote atoombommen te vervoeren. Zij wa ren de eerste raketten die de USAF in dienst stelde. Verder beschikt men over 600 kleinere, zeer snel te lance ren, Minuteman-raketten, die vaste brandstof motoren bezitten. De mari ne beschikt verder nog over 17 door kern-energie voortbewogen duikbo ten die zijn uitgerust met in totaal 272 Polarisraketten. In totaal bestaat het arsenaal aan geleide wapens uit 1091 projectielen. De bommenwerpervloot bestaat op het ogenblik uit 630 enorme B-52's, 80 toestellen van het type B-58 „Hustler" die sneller dan het geluid kan opereren en 400 verouderde B-47's. Een totaal dus van 1110 vliegtuigen. De oudere Atlas- en Titan-modellen zullen naarmate het potentieel uitge breid wordt met Minuteman- en Po- laris-raketten, geleidelijk uit dienst genomen worden. Ook de B-47 staat op het punt „af te zwaaien". Na deze veranderingen zal, volgens de prognoses, de sterkte er als volgt uitzien: Geleide wapens: 1000 stuks van het type Minuteman, 656 Polaris-raketten, 54 Titans en 72 stuks van het type Atlas met een totaal van 1782. Aan bommenwerpers zullen nog beschik baar zijn 630 Toestellen van het type B-52 uitgerust met acht straalmo toren en 80 B-58's, een viermotorige straalbommenwerper. (Advertentie) BUSSUM Morgenavond zend de N.T.S. op Nederland 1 van 21.25 tot on geveer 23.20 een filmdocumentaire uit, die de Amerikaanse televisiemaatschap pij C.B.S. heeft vervaardigd naar aan leiding van het dezer dagen verschenen Warren-rapport over de moord op pre sident Kennedy. In deze filmdocumentaire ziet men o.m. de reconstructie van de aanslag en wordt men ook geleid naar de plaatsen, waar Oswald ti.idens en na de aanslag heeft vertoefd. Voorts wordt men o.m. geconfronteerd met de ooggetuigen, die de aanslag hebben gezien en met perso nen, die voor de samenstelling van het Warren-rapport zijn verhoord. De N.T.S. heeft de programmaleiding van de VARA verzocht haar program ma op die avond enigszins te wijzigen. Besloten werd om de VARA-documen- taire over de binnenscheepvaart en het programma in samenwerking met het humanistisch verbond uit te stellen tot dinsdag 27 oktober. Door het doorknippen van een lint heeft prinses Irene, die was vergezeld door haar echtgenoot, in de kunstgalerij „Griffe en Es- coda" in Madrid een tentoonstel- ling geopend van schilderijen van de Nederlandse schilder Adrian Stahlecker. Foto: Staande tussen (links) de schilder en rechts haar man knipt de prinses hier het traditionele lint door. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Op 28 september za gen de kijkers naar „Achter het nieuws" van de VARA een foto van prinses Ire- die in Amsterdam aan het winke len was met dr. J. van Renesse. Na vermeld te hebben dat de arts een ge wezen SS-er was, zei de commentator: ,Dit is het moment waarop het ons de spuigaten begint uit te lopen." Foto graaf Johnny de Rooy zag de uitzen ding ook en op hetzelfde ogenblik werd het ook hem te gortig, maar om een andere reden. Hy was namelijk de maker van de foto en had hem op 7 september voor duur geld exclusief aan een ochtendblad verkocht. Gistermorgen stonden De Rooy en de Vara tegenover elkaar tijdens een kort geding, waarbij de president van de Am sterdamse rechtbank mr. U Stheeman uit te maken kreeg, of „Achter het nieuws" al dan niet een onrechtmatige daad had gepleegd. De Vara zelf meent van niet. Al voor het geding had zij de fotograaf, die voor ieder volgend ge val een dwangsom van f 125,- eiste la ten weten, hem niet te kunnen vrijwa ren voor herhaling. Wel was zij bereid achteraf het gebruikelijke honorarium van f 35,- te betalen. Overleg vooraf, al dus de brief ,,is niet mogelijk omdat we altijd haast hebben". Ter zitting verklaarde mr. Rood met veel juridische argumenten het stand- van de omroepvereniging nader „Wan neer de fotograaf zijn zin krijgt komt er een aardverschuiving in de verhou ding tussen auteurs en omroepverenigin gen, want tot nu toe was de gang van zaken die nu aangevallen wordt dood normaal. Artikel negen van de Berner conventie en artikel 15 van onze au teurswet staan ons toe {le gehele in houd van een krant over te nemen - ook de foto's, al staan die niet met name genoemd. Uiteraard gelden deze artikelen ook voor de televisie, hoewel dit medium niet wordt aangeduid om de simpele reden dat het er toen nog niet was. Het is een kwestie van inter pretatie-recht waarover in bet buiten land al geen'verschil van mening meer bestaat. Mr. Hartkamp, raadsman van de Nederlandse vereniging van foto journalist en pleiter voor De Rooy, be streed deze argumenten: „De Berner conventie en onze auteurswet spreken over openbaarmaking van het gedrukte woord, niet over die van foto's, voorts wordt nergens de televisie genoemd. Wanneer de tegenpartij zegt dat over neming van foto's door de televisie een normale zaak is, dan wordt het tijd, snel een eind te maken aan een mis stand, die voor de fotografen grote fi nanciële nadelen heeft. Over twee we ken volgt de uitspraak. Door Jan Dijkgraaf (Onze correspondent in Rome) ROME Het overlijden van een gene raal der jezuïeten is voor Rome elke keer een ernstige gebeurtenis, omdat het een figuur betreft, die als hoofd van de grootste orde van de kerk, een zeer belangrijke plaats bekleedt hoezeer hij zich ook persoonlijk op de achtergrond moge houden. Pater Jan Ad verten t;c Schouwburg-snoeperij? DROSTE pastilles, altijd welkom! DEN HAAG Het voedingsprobleem heeft de leden van de Nederlandse Hi- malaja-expeditie, onder leiding van Jan Boon, op hun aanlooptocht naar het ba siskamp in Nepal, meer moeilijkheden veroorzaakt dan zij verwacht hadden. Dat blijkt uit een brief van het expeditie lid Charles Dufour, die door een virus infectie genoodzaakt werd op 19 septem ber rechtsomkeert te maken naar Kat- mandoe. Hij wordt verpleegd in het Ame rikaanse ziekenhuis aldaar. Dufour schrijft dat de expeditieleden het na hun vertrek uit Katmandoe zwaar te verduren hadden van de hitte en de benauwende droogte, overbelast als zij eigenlijk waren door hun zware rug zakken. Door eindeloze rijstvelden, wa dend door lauwe rivieren en eenmaal in een boomstam overgezet, kwamen zij na twee dagen m Trisuli aan. Vandaar ging het langs de gelijknamige rivier naar het noorden. Het weer werd toen weliswaar iets beter, maar nu was het PARIJS In een artikel in het Franse weekblad „l'Express" heeft de Ameri kaanse auteur Thomas Buchanan ver klaard dat de commissie-Warren de of ficiële theorie van de moord op wijlen president Kennedy niet als juist heeft be wezen. „De vraag blijft onbeantwoord", zei hij in het artikel dat uit de Verenigde Staten getelegrafeerd werd. Buchanan heeft vele artikelen op zijn naam staan en heeft een boek over de aanslag geschreven waarin staat dat er niet één moordenaar geweest kan zijn. Ook betwijfelde hij het of Oswald wel de moordenaar van Kennedy is geweest. Hij was van mening dat: vier schoten, in plaats van drie, ge lost werden, de schoten elkaar te snel opvolgden om door één man afgevuurd te zijn, er nog meer vingerafdrukken op het geweer waren die niet van Lee Os wald waren. Volgens de commissie-Warren werden drie schoten gelost en werd Conally ge troffen door een kogel die eerst president Kennedy trof. Buchman verklaarde dat Conally, die zelf zei dat hij twee schoten gehoord had voor hij getroffen werd, door een derde kogel werd geraakt. Het is bekend dat een kogel, de vierde volgens Buchanan, op het asfalt terug kaatste en een omstander trof. Boven dien herinnerde hij eraan dat mevr. Co nally zei dat haar echtgenoot niet ge wond was op het moment waarop zij zag dat president Kennedy zijn handen naar zijn keel bracht. Buchanan v/as van mening dat, wan neer men de verklaringen van de Con- nally's wilde geloven en bovendien denkt dat de drie schoten door één man afgevuurd werden, „men tot de con clusie moet komen dat dit slechts één van de beste scherpschutters in de we reld geweest kan zijn". Bovendien hadden, volgens hem, jour nalisten een man en een vrouw zien rennen van het viaduct, waar op dat moment de stoet zich recht tegenover bevond. een overmaat van vochtigheid in de lucht die hun parten speelde. Hun pad door de dichte bossen werd voorts in hoge mate onveilig gemaakt door bloedzuigers, die bij trossen in de planten hingen en zich direct aan voeten en benen hechtten. Vooral de leider van de groep moest dit ondervinden. Bij Syalmbensi aan de bovenloop van de Trisuli, stak men in een „kabelkorf" de rivier over, een operatie die een uur of drie in beslag nam. De doorsteek, na Gatling, in westelijke richting, werd voortdurend door regen en nevel veronaangenaamd. Geen enkele maal, aldus schrijft Dufour. als we met veel moeite een steil en glibberig pad waren opgeklommen, werden we boven beloond met een mooi uitzicht. De paden op deze route werden steeds slechter en waren hier en daar niet meer dan wilde beekjes, waarin de dragers zich maar nauwelijks staande konden houden. Het aanvankelijk plan om gedurende de aanlooptocht zich te voeden met wat er op het land te vinden zou zijn, bleek niet uitvoerbaar. Er heerst volgens Du four in geheel Nepal een grote voedsel schaarste, zodat men slechts met de groot ste moeite erin slaagde hier en daar wat eten in te slaan. De uit Nederland mee genomen reserve kwam dus goed van pas. De moesson, die rond 13 september hoort op te houden, hield nog wat dagen langer aan en pas de 19e september, de dag waarop Dufour na een week lang koorts het gebergte moest ver laten. was de eerste mooie dag. De tocht terug, naar Arogat, met begeleiding van een sherpagids en drie dragers, was voor Dufour. die duizelig was van koorts en nauwelijks meer kon zien, een marte ling. Op 20 september in de middag werd hij door- een telefonisch ontboden hef- schroefvliegtuig uit Arogat opgehaald en naar Katmandoe gebracht. Hij herstelde daar spoedig en hoopte zich dezer dagen per snellere gelegenheid toch weer bij de expeditie in het basiskamp te kunnen voegen om de beklimming van de „Him- loeng Himal" alsnog mee te kunnen ma ken. (Advertentie) wassen met Een produkt van t'Oréal da Paris Baptist Janssens, die op 22 december 1889 in Mechelen werd geboren, was sedert september 1946 generaal van de jezuieten en dus de 27e opvolger van de heilige Ignatius. In dat tijdvak, waarin tengevolge van de oorlog praktisch de gehele wereld in een toe stand van omwenteling verkeerde, werd hij geroepen om zijn orde te besturen, die juist toen een van de moeilijkste perioden van zijn geschie denis doormaakte. Iedereen, die erover kan oordelen, noemde hem een zeer groot man die de uitzonderlijke moeilijke opdracht die hem door zijn orde werd opgelegd, op voortreffelijke wijze heeft vervuld. Hij was een rustig en bijna verlegen pries ter, in wie men bij 'n ontmoeting nau welijks zijn zeer grote gaven kon ont dekken. Maar juist zijn teruggetrok kenheid en zijn grote reserve verschaf ten hem een aureool zowel binnen Rome als meer nog daarbuiten. Men heeft eindeloos gepraat en geschreven over zijn macht en invloed, waarbij evenwel maar al te dikwijls het ac cent verkeerd werd gelegd. Een gene raal van de jezuieten is en blijft nu eenmaal een dankbaar onderwerp voor een bepaald soort pers. En pater Janssens was dit in nog grotere mate, omdat hij steevast weigerde te reage ren of te laten reageren op aanvallen of onjuiste verhalen, die over hem of over het generalaat van zijn orde wer den gepubliceerd. Al sedert geruime tijd was hij niet ge zond, waarbij zich een ernstige oog ziekte voegde, die wellicht zijn zwaar ste kruis is geworden Maar hij klaagde nooit en bleef zichzelf. In al le rust vroeg en verkreeg hij jaren ge leden een vicaris die hem terzijde stond hoewel van vervangen op grond van de statuten van de orde, geen sprake kon zijn. Verleden week woensdag avond werd hij getroffen door een be roerte, tengevolge waarvan hij aan de gehele rechterzijde verlamd raakte. Za- terdagochten nog luidde 't communi qué, dat er enige vooruitgang in zijn ernstige toestand te bespeuren viel. Gistermorgen -om elf uur bracht paus Paulus hem een bezoek en verleende hem zijn bijzondere zegen, maar nau welijks was de Heilige Vader in het Vaticaan teruggekeerd of de pater generaal overleed even rustig en kalm als hij had geleefd en gewerkt. Na zijn dood is automatisch het hele hoofdbestuur van de orde vacant ge raakt omdat de paters assistenten, die gelijk met de generaal worden ge kozen, slechts in functie blijven zo lang deze laatste leeft. De vooi'berei- ding tot het bijeenkomen in Rome van de zgn. „generale-congregatie" van de jezuieten-orde. zal geruime tijd vra gen. Maar het is zeker dat er straks allerwegen de grootste belangstelling zal bestaan voor de plechtige keuze van zijn opvolger. Tenslotte wordt de gene raal van de jezuieten al sinds eeuwen door de Romeinen ,,de zwarte paus" genoemd, waaruit voldoende blijkt, hoe belangrijk de functie is van hem die aan het hoofd staat van een socië teit, die op dit ogenblik bijna 36.000 leden telt. WESTSTELLINGWERF De politie van Weststellingwerf heeft de bromfiet sen van zes jeugdige inwoners van deze gemeente in beslag genomen en tegen het zestal proces-verbaal opgemaakt. De jongelui hebben een hoofdinspecteur van politie uit Amstelveen aangevallen en achtervolgd, toen deze hen verzocht op te houden met onnodig lawaai te maken. De hoofdinspecteur was in Noordwolde, gemeente Weststellingwerf op familiebezoek. Het incident gebeurde 's avonds laat. De politiefunctionaris maakte zich als zodanig bekend. Bij de vechtpartij kreeg hij een klap en ten trap.

de Stem | 1964 | | pagina 15