Sheriff en ranselden helpers negers VELE DODEN OP DE WEG OVER INDIA GRENS CHINA Oosterhout gastheer van 150 Abrahammen" Peking beweert Hevige gevechten in Zuid-Vietnam kolL&rJecuwp MENIGTE JUICHTE HEN TOE.... P.S.P.'ers niet tevreden over hun partij GESPREK VA- RUSLAND Hilda kost 31 mensenlevens Tachtig doden Franse DC-6 geborgen „Maman" Josephine in Grand Gala du Disque Indiase kernbom Drie Zeeuwse slachtoffers Blokkade Turkse gemeenschap op Cyprus ten einde stretch shirt Weer trieste weekeind-balans DAGBLAD VOOR ZEELAND Niet in seemaar in gebergte neergestort De eerste sneeuw Na arrestatie op borgtocht vrij zijn wagen bij het inhalen tegen een an dere auto. Bij dit ongeval werd de heer Van Beurden gedood en de bestuurder van de andere wagen ernstig gewond. VENRAY Eenzelfde inhaalbewe ging kostte het leven aan de 44-jarige Th. v. d. Stegen uit Horst. Hij reed met zijn auto tegen een vrachtwagen en werd bij de botsing gedood. SCHIEDAM Een 16-jarige jonge man, E. Nadels, kwam om het leven toen hij met zijn brommer tegen een taxi reed. Hij had niet voldoende uit zicht op een kruispunt. SCHOONHOVEN Oversteken werd de 68-jarige B. Deelen noodlottig: per fiets wilde hij in Bergambacht een voorrangsweg kruisen. Een auto reed hem aan en korte tijd later overleed hij. DEN HAAG In de omgeving van Rijssel in Noord-Frankrijk is de 60- jarige E. Witkop uit Den Helder om het leven gekomen toen de auto van zijn zoon, met wie hij meereed, in bot sing kwam met een vrachtwagen. VEGHEL De 19-jarige A. v. A., die met zijn brommer tegen een stil staande BBA-bus botste, is gisteren aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. NICOSIA De Grieks-Cyprische re- •gering heeft de economische beperkin gen die zij aan de Turks-Cyprische ge meenschap had opgelegd, gisteren op geheven. De Cyprische regering beoogt hier mee vooral de Turkse Cyprioten te overreden om de door hen beheerste weg tussen Nicosia en Kyrenia weer open te stellen. SAIGON In Zuid-Vietnam zijn in het afgelopen weekeinde zware gevechten geleverd tussen regeringstroepen en Vietcong-opstandelingen. Regeringstroepen, gesteund door zes tien gevechtsbommenwerpers vielen een concentratie van opstandelingen aan, waarbij 59 opstandelingen werden ge dood en 36 gevangen werden gemaakt. De verliezen aan de kant van de re geringstroepen bedroegen twee doden en vier gewonden. De strijd speelde zich af in een der sterkste bolwerken der opstandelingen. Zondagmiddag vielen twee compag nieën regeringstroepen in 'n hinderlaag, ruim dertig kilometer van Saigon 23 militairen sneuvelden en 43 werden ge wond. Tot de doden behoort een Ameri kaan. Toen versterkingen arriveerden, trokken de opstandelingen zich terug. NEW ORLEANS De orkaan Hilda heeft zaterdag in het gebied van het Amerikaanse stadje Larose, ten zuid westen van New Orleans, 31 mensen levens geëist. Meer dan honderd men sen werden gewond. Drie tornado's die de orkaan verge zelden en die de kust van Louisiana troffen richtten grote materiële schade aan Huizen stortten in en auto's wer den'weggeslingerd. In het centrum van de orkaan zelf kwamen windsnelheden voor van 190 kilometer per uur. In Raceland, dertig kilometer van Larose, werd een noodziekenhuis inge richt, dat de stroom gewonden niet kon verwerken. Meer dan 125.000 mensen aan de kust van Louisiana hadden hun huizen verlaten bij de nadering van de orkaan. Deze koerste later op New Orleans aan, maar de kracht is al sterk afgenomen. Foto Een politieman en een militair leiden een oude vrouw, die is gewond, door de puin hopen naar een gereed staande ziekenwagen. (Advertentie) SELECTIEKLEDING Een overhemd dat alleen maar correct kan zitten, omdat het zich vormt naar elke lichaamsbeweging. Gemaakt van zelf- strijkende Bel-O-fast stretch poplin. Hollenkamp heeft dit ideale overhemd al voor 17.9° AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTER Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 5 OKTOBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; ƒ0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus; TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) TV Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 104e JAARGANG No. 24707 Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Droog en zonnig weer met een zwak ke tot matige zuidoostelijke wind en maximumtemperaturen van 17 tot 21 graden. Vandaag: zon onder 18.08 uur. Maan onder 18.34 uur. Morgen: zon op 6.49 uur. Maan op 07.20 uur. TREVELEZ De Franse DC-6, die vrijdag met tachtig mensen neerstortte, is niet in zee terechtgekomen, doch in het barre Sierra Nevadagebergte in Spanje. Op 2500 meter hoogte werd het wrak gevonden. Er was geen enkele overlevende. Een expeditie heeft de gehele zondag nodig gehad om de stoffelijke resten van de tachtig omgekomenen, waar onder 24 kinderen, met muilezels naar het dorp Trevelez te vervoeren. Van daar zullen zij vandaag naar Granada worden gebracht. Identificatie zal niet mogelijk zijn. Het vliegtuig was volkomen versplin terd en de stoffelijke resten waren alle onherkenbaar verminkt en verkoold. Gisteren was een onbegrijpelijk misverstand gerezen rond het tra gische ongeluk met de DC-6. Er werd gemeld dat schepen het wrak in zee hadden gevonden en dat twintig over levenden waren opgepikt. Later moest dit bericht, wellicht alleen gebaseerd op de aanvankelijke veronderstelling dat het vliegtuig in zee terecht was gekomen, worden ingetrokken. De elf kinderen die het gemêleerde gezin" vormen van Josephine Baker, hadden wel wat moeite met de oog leden, toen zy zaterdagavond mee mochten naar het Grand Gaïa du Dis que Populair 1964 in Amsterdam. Want het was al erg laat toen, eindelijk, hun „maman" optrad. Maar ze hebben er toch van genoten, evenals de gasten van het Gala, die de ster uit de twintiger jaren met daverend applaus beloonden voor de schitterende apotheose die zy aan de avond gaf. Zie voor een verslag van het Grand Gala elders in dit blad. MOSKOU In Moskou is gisteren de eerste sneeuw van de winter geval len op de bontmutsen en mantels die in de straten zijn verschenen. Gisteren sneeuwde het ook in Oets- joki, het meest noordelijke dorp in Lapland. DE AMERIKAANSE veiligheidsdienst heeft het schaamrood op de kaken: een student van 19 jaar is erin geslaagd zich tijdens het bezoek van mevrouw Johnson aan Providence als geheim agent voor te doen. Hij reed met een ernstig gezicht mee in haar auto TWEE VRIENDEN van de Westduitse jongeman die vorige week een taxi chauffeur vermoordde, zijn bij een po ging over de grens te komen gearres- tëerd. Ze waren leden van de bende waarbij de moordenaar zich zou aan sluiten. Om zijn moed te bewijzen bij de toelating pleegde hij de moord. LABOUR ligt vier en een half procent voor op de conservatieven bij de ko mende Britse parlementsverkiezingen. Dat zegt de uitslag van een opinie onderzoek. VIJFHONDERD Katangese gendarmen zijn, met hun wapens, gedeserteerd. Men vreest dat dit een nieuwe rövers- en opstandelmgenbende wordt. DE DADER van de aanslag op een vrouw in Werkhoven is gegrepen. Het is een 32-jarige Amsterdammer. HALF OKTOBER komt er een Indone sische handelsmissie naar ons land om handelsbesprekingen te voeren. SOEKARNO heeft Maleisië gevraagd over een vreedzame oplossing van het wederzijds geschil te praten. Premier Rachman wacht met zijn antwoord tot na de conferentie in Kairo. Hij wil eerst eens horen wat Soekarno daar allemaal gaat zeggen. IN DE Kongolese stad Lisala zijn acht honderd slachtoffers van de rebellen be graven. Er is een groot gevaar voor epidemieën. HET AANTAL slachtoffers van het in gestorte flatgebouw in Kairo is opge lopen tot 26. DE ORTHODOXE bisschoppen van het oosten hebben besloten telegrafisch bij de Paus te protesteren tegen de bespre king door het Vaticaanse concilie van een verklaring waarin de joden worden ontlast van blaam voor de kruisiging van Christus. LONDEN. Communistisch China heeft gisteren bekend ge maakt dat Indiase troepen China zijn „binnengetrokken". De In diase eenheden zouden via Sik kim, in de Himalaja „Chinees Ti bet" zijn binnengevallen. Pekingt heef op 28 september een nota aan de Indiase regering gezonden waarin de Chinese regering protesteert tegen de invallen. Volgens Peking „tonen deze gehar naste feiten duidelijk aan dat de India se regering, niet te verzoenen met de ontspanning van Chiriees-Indiase grens geschil, welke spanningsvermindering werd bereikt na initiatieven van Chi nese zijde, haar agressieve acties langs de Chinees-Indiase grens wil uitbreiden teneinde spanningen te scheppen die zij nodig heeft ten behoeve van de binnen- en buitenlandse politiek". In de nota staat verder dat Indiase grensschendingen plaatsvonden op de Toentsjoela-pas. India zou verder op Chinees gebied en langs de grens agressieve militaire installaties" heb ben opgericht. Peking waarschuwt India dringend ,,haar agressieve activiteiten te stakan, alle militaire installaties op Chinees grondgebied te ontmantelen en al haar troepen die zich onwettig op Chinees gebied bevinden, terug te trekken", het geen noodzakelijk is om de „rust langs de grens van China en Sikkim te be waren". Indiase protesten tegen Chinese grensoverschrijdingen noemt Peking ROTTERDAM In de jaarvergade ring van de Pacifistisch Socialistische Partij is door verscheidene afdelingen felle kritiek geleverd op partijleiding en Tweede-Kamerfractie. De P.S.P.- senatoren kregen lof, maar de vier die de P.S.P. in de Tweede Kamer verte genwoordigen, kregen o.a. te horen dat ze zich door de C.P.N. de kaas van de boterham laten halen. Ook het politieke beleid van de partij als geheel kreeg een veeg uit de pan. De koers moet om, zei de woordvoerder van de Amster damse afdeling. In welke richting zei hjj niet. leugens die alleen tot doel hebben „India's eigen agressieve activiteiten aan het oog te onttrekken en anti- Chinese propaganda te maken. Indien India het wil, kan het binnen 18 maanden tijds een kernbom tot ont ploffing brengen, zegt de directeur- generaal van de Indiase commissie voor atoomenergie. Hij voegde hieraan echter toe dat India zijn tegenstand tegen een uitbreiding van de „atoom club" niet zal opgeven. India ziet de Chinese ontwikkeling van een kernbom niet als een ernstige militaire dreiging, verklaarde dezelfde functionaris. (Van onze verslaggevers) BREDA In het afgelopen weekeinde is opnieuw een groot aantal mensen het slachtoffer ge worden van het verkeer. In Zee land kwamen twee jonge kinde ren en een 64-jarige man om ret leven. IN KOEWACHT werd het vyfjarige meisje Marlies van Damme, toen zij on verwacht de Emmabaad^overstak, door een auto aangereden en op slag gedood. IN AXEL kwam door eenzelfde on geval de byna vier jaar oude Nico Dol leman om het leven. Het kind was aan het wandelen met een buurvrouw. Het rukte zich plotseling los, liep de weg op en werd aangereden. By KAPELLE-BIEZELINGE veron gelukte de 64-jarige H. Steenpoorte uit Kapelle, toen hy rijdend met zijn brom mer de rijksweg overstak. Een auto greep hem en zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Daar overleed de man enkele uren la ter. ALPHEN a. d. RIJN Twee doden vielen zaterdag bij een frontale botsing tussen twee personenwagens. De be stuurder van één der auto's werd onwel en verloor de macht over het stuur. Het was de 62-jarige ir. M. van Ede uit Bodegraven die daarbij het leven ver loor, evenals een inzittende uit de an dere wagen, de 43-jarige dr. K. van Asperen uit Ede. Vijf andere mensen uit beide wagens werden gewond. Een 14-jarig meisje is er ernstig aan toe. HEERLEN Doordat de auto van haar verloofde slipte, is de 20-jarige mej. L. H. uit Schin op Geul om het leven gekomen. Zij werd uit de wagen geslingerd nadat deze tegen een boom botste. Haar verloofde ligt gewond in een ziekenhuis. BORNE De 19-jarige Hendrik Zui- dema uit Almelo werd overreden nadat hij uit zijn eigen auto was geslingerd. De wagen was over de kop geslagen. Het is niet bekend of de jongeman op dat moment al overleden was, of dat hij werd gedood toen een achterop ko mende auto hem overreed. RIJSWIJK Doordat hij met zijn fiets de bocht te groot nam is de 16-jarige C. Ramstein uit Rijswijk door een auto aangereden. Hij kwam zo ongelukkig te vallen dat hij korte tijd later, op weg naar het ziekenhuis, overleed. OIRSCHOT Een botsing tussen Oirschot en Tilburg is zaterdag de 39- jarige C. G. van Beurden uit Eindho ven noodlottig geworden. Hij reed met Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Burgemeester Eikhuizen neemt van opper-Abraham Leo Wellens de sleutel in ontvangst. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Zaterdagavond om precies zeven uur viel de in enkele maanden fraai gekweekte baard van Leo Wellens ten offer aan scheerkwast en mes: het sluitstuk van Abrahamdag 1964, het eind van een klinkend Bra bants mannenfeest dat de première van '63 nog overtrof. Honderd vijftig uit binnen- en bui tenland afkomstige vijftigers hebben nadien in „los verband" het dagje vol gemaakt. Abraham nummer één Leo Wellens kan tevreden zijn. Evenals vo rig jaar mocht hij weer veel volgelin gen in Oosterhout verwelkomen om sa men met hen het feit van „een halve eeuw op dit ondermaanse" onder elkaar te vieren. Uit alle hoeken van ons land kwamen ze; bovendien waren er Abra- hammen uit België en één kwam zelfs uit Calais. In vier cafés maakten de „congres sisten" 's morgens met elkaar kennis. Een deputatie werd daarna op het kas teel-raadhuis door burgemeester mr. A. J. M. Elkhuizen en de wethouders Jos. Willems en A. van Dijk verwelkomd. Abraham '63, de in Breda wonende en fraai uitgedoste Pool S. Sobieski over handigde de burgemeester een kanjer van een sleutel om de raadszaal voor de plechtigheid te openen. Voorts werd nog een prachtige Abrahamstaf over handigd. De burgemeester zei op weg naar het stadhuis al Abrahammen te hebben ge zien „Het was van hun gezicht, te lezen dat ze vannacht de openbaring hebben meegemaakt". Op hartelijke wijze begroete hij de deputatie der vijftigers „zou je trouwens niet zeg gen" en toonde zich vooral verheugd daaronder de jaarlijkse trouwe gast in de raadszaal, prins Mienus I van de Smulnarren te vinden. Wellens is een bijzonder man. zei de burgemeester. „Nu het Abrahamfeest voor de tweede maal wordt gehouden twijfel ik er niet aan of het zal ieder jaar beslist doorgaan". „Als de heer Wellens nog wat tijd over heeft komt het ook nog eens tot een Sarahdag", zei de heer Eikhuizen. Het Abraham zijn is volgens hem „de overgang van de zeer prille jeugd naar de jeugd". En als de heren dan de op gewektheid van vandaag ook voor straks bewaren, dan komt ge tot een hoge ouderdom, zei hij. Met bussen werd daarna de schone omgeving bezichtigd: Warande, Surae en kampeercentra 't Haasje en Katjes kelder. Echt Brabants worstebrood hield de Brammen op de been. In de stamcafés werd gezellig gebor reld, terwijl Catootje van de Botermert het enige vrouwelijke wezen op deze dag voldoende rond ging met hartige hapjes. Hiervoor nog maakten de hon derd vijftig halve-eeuwers kennis met een schitterende show van „Excelsior" in het stadspark. Op de Markt kwam allen in de mid dag bijeen. De stemming zat er toen al bijzonder goed in. De Kon. Harmonie blies er lustig op los en de congressis ten hieven, wat een zelfkennis, het „Ouwe taaie" aan, terwijl Opper-Bram Leo zijn volgelingen moed insprak met „jongelui". Onder grote belangstelling trok de bonte stoet naar de Kanonnier, waar de plechtige Abrahamzitting met veel goed eten en lekker drinken plaatsvond. Er was uitstekend amusement van The Rhythm Stars, accordeonvereniging Avanti, Dorus II, de Poolse dansgroep en Cili Looman, die het Abrahamlied zong. Er waren ook geschenken. Voor de verstkomende, voor de jongste en oud ste Brammen en voor de tweeling A. en W. Jansen uit Bavel en Rijen. Er wer den Abrahampoppen overhandigd na mens de Nederlandse banketbakkers vervaardigd door Abraham Meesters uit Oosterhout van de lichting 1913 en Abrahamjenever, vorig jaar ten doop gehouden. De man uit Calais kreeg nog een ca deau van de „Zilvervos" uit Nieuw- poort. De baard viel om zeven uur. Leo was wat zijn uiterlijk betreft weer aartsva der af. Het feest was officieel afgelo pen. Glad geschoren dankte de organi sator allen die aan dit feest hebben meegewerkt „vooral jullie Abra hammen. wat zonder de „jongelui" zou er nu eenmaal niets te feesten zijn ge weest". De Abrahammen 1964 hebben een kostelijk feest beleefd dat voor de vol gende lichtingen vast en zeker herhaald zal worden. PHILADELPHIA De sheriff van het stadje Philadelphia in de Ameri kaanse staat Mississippi, diens plaats vervanger, tweje politieagenten en nog een vijfde man, zijn zaterdag gearres teerd op federale aanklachten, onder ede bevestigd door de „grand jury", die een onderzoek heeft ingesteld naar de moord op drie jonge yveraars voor ge lijke burgerrechten, eerder dit jaar ge pleegd. De vijf mannen worden volgens een bekendmaking van het ministerie van justitie in Washington beschuldigd van schending van de rechten van neger burgers in Philadelphia. Deze schen ding is aan het licht gekomen tijdens het onderzoek van de „grand jury". Meer arrestaties zijn ophanden, al dus de bekendmaking in Washington. De 37-jarige sheriff Lawrence Rai- ney, de 27-jarige plaatsvervangend she riff Cecil Price en de drie anderen, Burkes, Barnett en Willis geheten, wor den ervan beschuldigd een neger, Sam Henry Germanj', van zijn rechten te hebben beroofd door hem zonder grond te „arresteren, op te sluiten en vast te houden, te slaan en af te ranselen". Ze hadden Germany ook gedwongen tot het afleggen van voor zichzelf bezwa rende bekentenissen. Ook vier andere negers waren door hen van hun rech ten beroofd. Price en Rainey worden er verder van beschuldigd de neger Kirk Kulber- son met een zwaar voorwerp te hebben geslagen. Op genoemde misdrijven staat een maximumstraf van een jaar gevan genis en een boete van duizend dollar. De vijf gearresteerden werden later onder een borgtocht van duizend dollar op vrije voeten gesteld. Bij het gerechts gebouw hadden ^tevoren verscheidene honderden mensen de vijf arrestanten bij hun aankomst toegejuicht. WASHINGTON Naar verwachting zullen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie spoedig na de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 3 november, in New-York besprekingen voeren over dringende problemen van de koude oorlog. Ook het kernwapenpotentieel van Communistisch-China zal dan t«r sprake komen.

de Stem | 1964 | | pagina 1