Nieuwe botsing over schema goddelijke openbaring' Coopvaett Conflictstof maar kabinetscrisis is onwaarschijnlijk Systematische vergiftiging van echtgenoot: milde eisen DUET DADERS-DUO OP GEESTELIJK LAAG PEIL Vier jaar vrouw tegen drie tegen kostganger Terug van vakantie Spanning Oecumenisch NYLONS Luchtveronlrciiiiging nog niet alarmerend AR wil met KVP en CHU één stembusprogramma 55 i DOUWE EGBERTS KIJKEN DOOR BINOCLE OF MONOCLE? Zachte geurige pijptabak Parlementaire jaar start dinsdag Schema over het lekenapostolaat nu verschenen De Gaulle wil pan-Latijnse Alliantie KBV zegt C.A.O. met Spoorwegen op Juffrouw wilde agent omkopen met f 1000 Vlaamse pater wil weer leek worden Grootste deel van juwelen nog zoek Anneke Grönloh niet op Grand Gala Twee Nederlanders verongelukt in België Speling der natuur I'weede oogst aardbeien koop Vauxhall, b.j. '58 ook negen te ruilen voor kleinere ïgen. Te bevr. Kaaistraat 21, idenbosch, tel. 2531. X eeds goede gebr. auto's met lledige garantie, inruil en fi- mciering. Garage Van Kaam, o Zoom, tel. 01640-4775. X koop versch. Dauphines et garantie (BOVAG) R4L 63. Simca Beaulieu in pr. st. Otten NV Beverweg 4, •eda. Tel. 22533. Dor 'n betrouwbare gebruik- auto is het adres: Autohaai- ;1 Toon Gijzen v.h. Vestkant 5, thans Dreef 103, Breda, h. Princenhage, telef. 33346. auphine 62, Ford Anglia 60, W. bestel 60, Fiat 500 57. jotprijs, Zephyr 60, Opel Ka- tan 57, Simca's 1000 '62, Ford nglia '62. V.W. de Luxe *59. pel Rekord '59 en '58, Ci- oën comb, type 1019 FB 60, aunus Transiet bestel '61; V. r de Luxe '62 en '61; Consul ,5 '62; DKW Union 1000 S 2; Daf de Luxe '61; Zodiac 2; Taunus 17M, stationcar, 9. Dauphine '60. Nog diver- inruilwagens, spotprijzen, i- en verkoop, volledige gar. en financiering. Tevens anrijdingvrije wagens te koop evr. v.a. '59, Ook zaterdags 1 zondags geopend. X e Pree autohandel heeft voor gereed staan in haar spe- iaal ingerichte showroom op e Haagweg 33, Breda, telef. 3915, tevens gevestigd op de 'ïlburgseweg 135, Breda, tel. 9755 onder andere: Taunus 17 1 v.a. 1958 t.m. 1962, Taunus 2M v.a. 1955 t.m. 1961; Opel v'ekord v.a. '55 t.m. '63; Opel 'aravan v.a. 1956 t.m. 1962; )pel Kapitan v.a. 1959 t.m. 962; Fiat 1100 v.a. 1958 t.m. 961; Fiat 500 1958 2x; Ford lonsui 1961: Taunus 17M de juxe 1960; Fiat 500 1963; Re- lault 4 '59. Verder nog een :eur van inruilwagens en scoo- ers, 3 mnd. garantie, zowel ip draaiende als op de car- osseriegedeelten. Als speciali st worden auto's v.a. '58 t.m. 964. gefinancierd. 'iat 1100 van particulier, in ir. st. in de laak, nieuwe ban- len. motor uitstekend. Ger. Doustr. 145, R'daal, tel. 01650- 1685. 'iat 600 1962 in uitzonderlijke nooie staat weinig gelopen. Daf 1961 in zeer mooie en ?oede staat. Met garantie. Fi- ïanciering mogelijk. Motor ïuis Roosendaal" Brugstraat 51, Roosendaal, tel. 01650-3722 x Te koop Renault Dauphine '63, Renault Dauphine 1960, bestel auto Taunus 1000 kg 1959, Aus tin A Seven 1963, Austin A 40 1962, V.W. busje 1958, scooter N.S.U. prima. Opel bestelauto 1958, Peugeot 1960. Jaguar f 1000,-. Financiering mogelijk. Garage Kool, Meeussenstraat 14-14a, Bergen op Zoom, Tel. 5295. Kermis in Princenhage. Grote opruiming tegen zeer concur rerende prijzen. Kijk en verge lijk. We hebben te koop of te ruil. V.W. de Luxe 1963 met Amerikaanse Bumpers f 3750,-. V.W. de Luxe 1962 f 3250,-. V.W. de Luxe 1960 f 26,50,-. Opel Rekord 1961 f 3500,-. Opel Rekord 1960 model 1961 f 3350,- Opel Kapitan 1961 f 4250.-. Fiat 500 1962 f 4250,-. Fiat 500 Sta tioncar 1961 f 1950,-. Fiat 600 1961 f 1950,- Fiat 500 1958 1450,-. NêU Prinz 1958 f 1400,-. 4 pers. kampeerwa gen met grote tent f 1950.-. Al deze wagens met 3 maanden schriftelijke garantie. Goede ser vice. Nog enkele inruilwagens in goede staat Zaterdag en zondag geopend. V. Doorens Automobielbedrijf, Liesbos straat 28, Breda. Vlakbij Markt Princenhage, tel. 41805. Zoek niet verder, kijken is ko pen, voor iedere beurs een auto. V.W.'s van '64 t.m. 1952. Alle in pr. staat. Opel Rekords 3 stuks vanaf 1958 en 1956. Taunus 17M, nieuw gespoten '59.. prachtwagen. Fiat type 6QÖ, stationwagen l.st.v.n. '63. Vauxhall, Cresta '59, kleur zwart- prima Xvagèn, nog vele inruilers. Auto's vanaf 300',- t.m. f 4.000, Wat u zoekt vindt u bij mij. Van Rooy, Kuiven- zand 37. Oud-Gastel. Tel. 01652- 3033. Alle dagen geopend tot 10 uur. Gemakkelijke financie ring en ook inruil. V.W. '62, Fiat 100 '62, CitroGfl Ideal '61. V.W. Combi '62, Dafje '60, Mercedes diesel '59, Taunus 17M super '61, Fiat 600 D '63, alles onder garantie, be taling te regelen. Garage Schij- venaars, Langeweg 8, Kruis land. Tel. 467. Citroen occasions steeds voor radig. Citroëns D.S. - I.D. - 2 C.V. A. v. Beek en Zn., Kade 5, Oudenbosch, tel 01652-2673- 2511. Particulier biedt aan: Pan- hard PI. 17, model '63. km- stand; 25.000; gebr. wit; zeer goed onderhouden. Vaste prijs: f 3900.-. Tel. 01600-40967. Fiat 1100 b.j. '58 f 1150.-. Lloyd b.j. '57, o. pr. st., f 700,-. Opel Olympia, b.j. '56 f 550,-. Dodge Luxe f 350,-. St.-Ge- rardushof 9, Bosschenhoofd. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 Te koop nest Schotse collies met stamboom. J. Kammers, Nieuwehoofdweg 8, Zegge. X „De Vogelgids", Box D143, Leiden. Populairste vogelkwe- kersblad. Proefnummer f 0,30 (postzegels). Nieuwe abonnees gespecialiseerde vogelboekjes gratis. Te koop zw. poedelhondjes en dwergpinchertjes. L. v. Boxtel, Putseweg 13, tel. 488, Ossen- drecht. Bestel nu reeds voor direct of later uw draineerbuizen met of zonder kraag, zodat u ze op tijd heeft. Ook leveren wij plastic draineerbuizen of glas vlies franco door geheel Neder land. J. G. Sneep Dzn., Kon. Wilhelminalaan 2, Willemstad, tel. 01687-380. Te koop: Allis Chalmers „WD" 34 pk petroleumtrekker met hydr. hef inrichting, tweede kop peling, breed voorstel, kooi- wielen. Lanz trekkerbinder L SB 60, rechtsnijdend, geheel op lucht, met draaiende verdeler, kleine schovendrager en rub berdoeken W. Scheepers, Gastelsedijk Zuid 14, Oud Gas tel, tel. 01651-532, na 19 u. bel len. Schieting zon. 4 okt. bij J. Ver- nimmen, Rapenburg. Aanv. 2. 30 uur. Het bestuur. Grote kermisschieting op 2 wippen maand. 5 okt. bij J. Nijs, Hulst. Beg. 3 uur. Bij slecht weer binnen schieting. Grote kermisschietingen bij G. Lij baart - Verdegem, Hulst. Zat. 3 okt. vooruit 50 en be ker. Hoge vogel 10,-, zij vogels 7,50, 10 vogels verh. met 1,50. 10 vogels verh. met 1,-. Inl. 3.10. Ter. 2.50. Beg. 3 uur. Zon. 4 okt. vooruit 90,-. Hoge vogel 20.-. Zij vogels 12.50. 10 vogels verh. met 2.50. 20 vo gels verh. met 1,-. Inl. 4,-. Ter. 3,-. Beg. 3 uur. Het bestuur Socc. „Graauwse Poort". Kermfs te H-ulst. Schieting bij S. Blommaert, Station, Hulst. Zat, 3 okt. Inl. 3.10. Geld om geld en 10,- gratis. Tevens een beker op 5 schoten. Beg. 3 uur. Bij slecht weer binnen. Zon. 4 okt. op 2 wippen. Hoge vo gel 8,-. Zijvogels 6.-. 30 vogels verh. met 1,-. Inl. 2,75 per wip. Ter. 2.-. B-eg. 2.30 uur. Vogel en pijlengeld inbegrepen. Zwakte na ziekte? Schieffers bloedwijn helpt bijzonder snel. Bevat aktief Lecithine vitami nen en mineralen. Werkt bio- vitaal. Bij apoth. en drogisten. (Advertentie) Na een vakantie op Balmoral Castle (Schotland) keerden vrijdag de En gelse koningin Elisabeth, haar echt genoot prins Philip en hun twee jong ste kinderen, prins Edward en prins Andrew, terug naar Buckingham Pa lace. ROME Zullen de debatten over „de goddelijke openbaring" opnieuw tot een botsing leiden, zo als ze dat tijdens de eerste zitting hebben gedaan? Op de eerste dag is reeds gebleken, dat deze vraag bevestigend beantwoord moet wor den. Het vorig jaar moest de meer derheid zich met alle kracht ver zetten tegen een ontwerptekst, die geheel in de contra-reformatische stijl was gehouden. Nu zijn de rol len precies omgekeerd. Nu komt een minderheid in het geweer te gen een tekst, die met de contra reformatorische theologie probeert te breken. De strijdvraag is deze; welke zijn de bronnen van de openbaring en hoe ver houden deze' zich tot elkaar? De be- houdgezinde groep klampt zich vast aan de leer, die zij in het kathechismuson- derricht allen hebben gehad, namelijk, dat er twee bronnen van openbaring zijn, de Schrift, waarin een aantal geopen baarde waarheden zijn opgeschreven en de Overlevering, die haar eigen waar heden langs onderlinge weg aan ons over draagt. De vooruitstrevende groep ver werpt deze visie. Volgens haar is er maar één bron van openbaring, namelijk Jezus Christus zelf. Én deze openbaring komt tot ons langs een tweevoudig ka naal, de Schriftuur en de Overlevering. Beide hebben precies dezelfde inhoud, ze verschillen alleen in de manier, waar op ze deze inhoud aan ons overbrengen, of om een andere beeldspraak te gebrui ken, die misschien nog duidelijker spreekt: wij christenen van 1964, krijgen de figuur van Jezus Christus ie zién door een binocle, waarvan het ene glas wordt gevormd door de Schriftuur en het an dere glas door de Overlevering. Wie maar één glas gebruikt, zal geen volledig beeld kunnen krijgen. Slechts het gelijktijdige gebruik van beide glazen, waarbij de linkse indruk de rechtse corrigeert en omgekeerd, geeft het perfecte resultaat. Nu zal menigeen zich afvragen, wat dit alles te betekenen heeft en waarom het concilie zich met dergelijke puzzels moet bezighouden. Laten we proberen deze vraag te beantwoorden. De leer, welke tot op dit concilie door een kleine behoudgezinde groep wordt voorgestaan, heeft een sterk anti-protestants karak ter. De protestanten beriepen zich in al les op de Schriftuur en wel op de Schrif tuur alleen. Zij maakten zich ongetwij feld aan een overdrijving schuldig. Maar verschillende contra-reformatorische the ologen deden dat eveneens, door naast de Schriftuur een tweede openbarings bron aan te wijzen, die van de eerste niet alleen verschilde door dé manier van overdracht (mondeling in plaats van schriftelijk), maar ook door de inhoud (daarin vond men bijvoorbeeld de onbe vlekte ontvangenis van Maria, die in de Schrift niet te ontdekken was). Boven dien begonnen ze de Schriftuur enigszins af te dekken, uit de handen van de ge lovigen te halen, als zijnde een gevaarlijk boek, het boek namelijk, waardoor pro testanten tot de ketterij waren gekomen. cussie terecht meent, dat wij deze concessie niet kunnen doen, zonder aan ons eigen geloofsgoed ontrouw te wor den. Volgens hen staat de leer over de twee bronnen der openbaring, als een onaantastbaar dogma vast. Allereerst om dat zij, althans naar hun mening, door het concilie van Trentë is vastgelegd. Vervolgens, omdat sinds Trente zo goed als alle cathechismussen over heel de wereld, deze leer hebben verkondigd. En ten derde, omdat alleen deze leer een voldoende basis kan leggen onder be paalde leerstukken, die in de Schrift niet te vinden zijn. Het concilie kan en mag, aldus de min derheid, niets anders doen dan deze leer bevestigen en nogmaals plechtig afkon digen. De meerderheid heeft op elk van deze ai gumenten haar antwoord. Dat Trente zich voor de twee-bronnenleer zou hebben uitgesproken, kan op historische gronden niet worden volgehouden. De vraagstelling welke ons op dit concilie bezighoudt, kende Trente eenvoudig niet. En het heeft uiteindelijk een formulering gekozen, die de deur naar beide zijden volledig openlaat. Na Trente is de twee-bronnenleer ook onder de theologen vrij spoedig gemeen goed geworden en in de meeste cathe chismussen, neergelegd. Hieruit kan men echter niet besluiten, dat deze leer tot een echt geloofspunt is geworden. Im mers, de meeste handboeken en cathe chismussen wilden alleen maar benadruk ken, dat de Schriftuur op zich niet vol stond, dat men ook eey Overlevering no dig had. Zij wilden zich afzetten tegen het protestantisme, dat alleen de Schrif tuur aannam. Maar er is geen bewijs uit te puren tegen hen, die menen, dat Schrif tuur en Overlevering inhoudelijk samen vallen, dat men ze getwee als een binocle moet gebruiken. En tenslotte de moeilijkheid, dat er diverse geloofswaarheden zouden zijn. die men onmogelijk in de Schrift terug kan vinden. Bijvoorbeeld, dat er zeven sacramenten zijn, dat Maria onbevlekt ontvangen is en ten hemel opgenomen, dat de lijst van heilige boeken juist deze en geen andere geschriften omvat. De nieuwe theologie aanvaardt deze voor stelling van zaken niet. Volgens haar zijn er voor al deze leerstukken aanzet- punten te vinden in de Heilige Schrift. Men kan de volledige waarheid echter pas zien, wanneer men de Schrift leest in het licht van de traditie, of nog liever, wanneer men beide glazen van de bi nocle gelijk gebruikt. 1753^ k Ziedaar de stand van de kwestie. Meer derheid en minderheid tegenover elkaar. In hun midden een ontwerptekst, die weliswaar probeert de allermoeilijkste disputen te omzeilen, namelijk de vraag in hoeverre Schriftuur en traditie naar hun inhoud samenvallen. Maar die ver der geheel overeenkomt met de gedach tengang van de nieuwe theologie. In de eerste debatteif zag men mgr. Dode- waard van Haarlem en kardinaal Koenig van Wenen reeds staan tegenover de be houdgezinde kardinaal Rufflni van Pa lermo, die in het schema een letterlijke citering van de uitspraken van het con cilie van Trente en van het eerste Va ticaanse concilie verlangde met betrek king tot de goddelijke inspiratie van de Schrift. Men kan echter aannemen, dat hij een minderheid vertegenwoordigt. Misschien kunnen wij de verschillen de posities nog verduidelijken, door even terug te grijpen naar die vergelijking van de openbaringsbron met een kijker. De protestantse leer kan drastisch vereen voudigd worden teruggebracht tot de stelling, dat men Christus slechts door een monocle kan bezien; door het ene glas van de Heilige Schrift. De contrare formatorische leer neemt weliswaar twee glazen aan, waardoor men kijken kan, maar ieder glas geeft iets anders te zien en het glas van de Schriftuur is nogal dof en beslagen. Eigenlijk moet men beur telings het ene en dan weer het andere oog dichtknijpen, anders lopen de beel den door elkaar, hetgeen alleen maar ver warring geeft. De nieuwe theologie daar entegen leert, dat wij Christus door een binoculaire kijker moeten bezien, waar van het linkse glas de Schriftuur en het rechtse de Overlevering is. Maar dan zo. dat we door beide glazen tegelijk naar een en dezelfde werkelijkheid kijken. Het is duidelijk, waarom de nieuwe theologie deze visie heeft ontwikkeld. Allereerst natuurlijk omdat zij tot de overtuiging gekomen is, dat deze het meest aan de werkelijkheid beantwoordt, maar tweedens toch ook, omdat zij hoopt, langs deze weg wat dichter bij onze re formatorische broeders te komen. Zij van hun kant beginnen geleidelijk in te *ien. dat het kijken door het glas van de Schriftuur alleen geen bevrediging geeft. Maar zij blijven het idee van een over levering met zelfstandige inhoud ver foeien. Indien wij hun op dit laatste punt voldoening kunnen geven, zal het wellicht mogelijk zijn. elkaar op den duur halver wege te ontmoeten en samen te genieten van het volmaakte binoculaire gezicht. De minderheid echter en hier ko men we in het hart van de conciliaire dis- (Advertentie) spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart HOME Verschenen is het schema dat de naam draagt „Over het lekenapos tolaat", doch dat in feite het tweede schema is dat direct het persoonlijk le ven van iedere katholiek raakt. Na de liturgie, die betrekking had op ons vie ren van de Eucharistie, wordt volgende week door het concilie ons leven als ka tholiek aan de orde gesteld. En dan ,*aat het hier om heel ons leven, thuis, :n onze arbeidssfeer en overal elders. Het concilie legt dit leven uit zoals wij dat als katholiek moeten beleven, op ons eentje, in het groepje van ons gezin of in ons katholiek organisatieleven. Het schema over het lekenapostolaat haalt heel ons katholiek organisatïelevcn. in de parochie, in het bisdom, plaatselijk, nationaal en internationaal overhoop. Het concilie zal ons duidelijk vertellen, wat onze christenplichten als eenling en als organisatiemens zijn. De taal van dit schema is die van het wat zwevende lekenapostolaat, een taal die eeuwen geleden ook kon gebruikt worden. Maar de commissieleden heb ben wel geprobeerd de problemen van de katholiek-van-vandaag en zijn wezen lijke levenshouding altijd en overal in deze twintigste eeuw te bepalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dinsdag 6 oktober begint het eigenlijke parlementaire jaar voor de Tweede Kamer met de algemene politieke en financiële be schouwingen. Dan zullen alle regis ters der welsprekendheid, voor zover aanwezig, weer kunnen worden open getrokken, dan ook zal de regering worden voorgehouden wat wel en wat niet behoort te geschieden. Er zit, voortvloeiend uit het beleid, dat 't kabinet denkt te voeren, maar onontkoombaar gebonden, door de. huidige conjuncturele situatie, me nige tegenstrijdigheid in de plannen, die in de troonrede en miljoenennota aan de volksvertegenwoordiging ter beoordeling zijn voorgelegd. Wij menen, dat er ernstig verschil van mening bestaat over: de omvang en spreiding der belastingverlaging, de gelden uit de schatkist, die voor de verhoging van de a.o.w. en a.w.w. beschikbaar worden gesteld, het ge hele middenstandsbeleid, de instelling van het wegenfonds, de verhoging van het lesgeld op kleuterscholen en van het collegegeld, het voor ontwik kelingshulp beschikbaar komende bedrag en het regionale industriali satiebeleid. Dat men daarnaast niet kan beweren, dat iedereen het eens is over de wijze, waarop het nieuwe radio- en televisiebestel moet wor den ingericht, behoeft hier nauwelijks te worden vermeld, evenmin als moet worden aangestipt, dat ook de kwestie van de reclame in radio en t.v. een, in haar uitvoeringsvorm reeds be keken zaak is. Voor wie dit alles nog niet genoeg mocht zijn, zouden we er aan willen herinneren, dat de overheid een vin ger in de pap heeft bij het. loonbe- leid. Daarvan heeft minister Witte- veen gezegd, dat de „uiterste zelf beheersing" moet worden betracht, terwijl in de troonrede, waarvoor de gehele regering verantwoordelijkheid draagt staat: zal een loonstijging in het nieuwe jaar binnen nauwe grenzen moeten blijven". Dat klinkt iets minder fors, maar het kan uiter aard hetzelfde betekenen. Er zijn van de zijde van de vakbe weging enkele schoten voor de re geringsboeg gegeven, die niet van betekenis ontbloot zijn. Zij komen in feite hierop neer, dat wat er ook in 1965 moge gebeuren er geen sprake kan zijn van een absolute loonstop. Dat weten we dan ook al weer. Het spreekt vanzelf, dat ook het loonbeleid tijdens de algemene debatten aan de orde zal komen. Nu moet men, met een staalkaart van meningsverschillen voor ogen, niet onmiddellijk gaan denken aan en praten over een kabinetscrisis. Zo lang de ministers binnen het kabinet het nog roerend met elkaar eens zijn en er zijn geen aanwijzingen, dat het anders is zijn op bepaalde ter reinen van het politieke leven nau welijks meningsverschillen denk baar. die tot een breuk zouden moe ten leiden. Aan de andere kant, wanneer men denkt in de verhouding kabinet-volks vertegenwoordiging, is de conflict stof natuurlijk wel aanwezig als beide partijen op geen enkele wijze be reid zijn water in de wijn te doen, maar dan spelen ook andere facto ren een rol. Is er iemand in Neder land. die gelooft, dat b.v. de VVD uit dit kabinet zal stappen vóór de belastingverlaging van een miljard gulden is binnengehaald? Wij twijfe len er zeer sterk aan. Op de tweede plaats is ook de posi tie van de oppositie wat moeilijk. Immers, de plannen van minister Veldkamp tot optrekking van de a.o.w. en a.w.w. tot een sociaal mi nimum zullen vóór 1 januari in het staatsblad moeten komen. Dat bete kent, dat beide Kamers deze ont werpen voor die tijd behandeld moe ten hebben. Nu is er waarschijnlijk in Nederland, behalve de VVD. geen enkele partij, die bereid zou zijn een bijdrage te leveren tot bet verwerpen van deze voorstellen. De PvdA zeker niet. Een kabinetscrisis nu zou de totstandkoming van deze uiterst be langrijke maatregel slechts kunnen vertragen. Daarvoor wil niemand ver antwoordelijk zijn. Dit alles betekent, dat men de za ken nooit zwart-wit kan zien, ook niet in de politieke verhouding re gering-oppositie. Wat er in de ko mende week en daarna in de komen de maanden, gaat gebeuren weet nie mand. Dat het politiek bijzonder in teressante maanden gaan worden, staat wel vast. SANTIAGO -- De Franse president Charles de Gaulle heeft op de eerste dag van zijn staatsiebezoek aan Chili op de universiteit van Santiago verklaard dat een „pan-Latijnse alliantie een be langrijke verandering in de huidige in ternationale toestand teweeg kan bren- gen". Dit is de meest directe aanwijzing van de nieuwe Franse politiek ten opzichte van Zuid-Amerika, die tijdens het bezoek van De Gaulle is gegeven. „Waarom niet?', zei De Gaulle, „een weloverwogen poging in deze richting van twee Latijnse republieken, één in Amerika en de ander in Europa, kan een lichtend voorbeeld worden". De Gaulle heeft zijn scherpste rede voering van ziin Latijns-Amerikaanse tournee waarschijnlijk met opzet voor Chili bewaard, omdat dit land zeer is gesteld op een onafhankelijke buiten landse politiek. Gisteren werd aangekondigd dat het te Kairo de conferentie van niet-aange- sloten landen zal bijwonen. Chili, dat wel het advies van de organisatie van Afri kaanse staten (O.A.S.) tot verbreking van de diplomatieke banden met Cuba heeft opgevolgd, zal geen sancties ne men tegen het land van Fidel Castro. UTRECHT De by het N.K.V. aan gesloten katholieke bond van vervoer personeel zal voor 1 december aanstaan de de collectieve arbeidsovereenkomst van het spoorwegpersoneel opzeggen. Zoals bekend is heeft de N.V.V.-bond van vervoerspersoncel dit reeds gedaan. De katholieke bond zal op een bui tengewone vergadering beslissen met welk programma het overleg met de spoorwegen zal worden begonnen. De K.B.V. meent, dat in de vervoersector speciale aandacht moet worden gericht op het feit dat in de dienstverlenende sector de loonontwikkeling dreigt achter te lopen bij die in de produktiesector. De loonontwikkeling bij de overheid heeft, in vergelijking bijvoorbeeld met groepen spoorwegpersoneel, geleid tot veranderde en volgens de K.B.V. lang niet altijd redelijk verklaarbare wijzigingen in de inkomstenverhouding. DEN HAAG „Over het grootste deel van Nederland kan de lucht nog als in niet ernstige mate verontreinigd wor den beschouwd. Op enkele plaatsen, bij voorbeeld de sterk geïndustrialiseerde ge bieden bij de grote havencentra en in de grote steden, is de toestand reeds zoda nig geworden, dat zij grote aandacht vraagt. Bovendien bestaat de mogelyk- heid, dat door vestiging van nieuwe be drijven kernen van ernstige luchtveront reiniging ontstaan op plaatsen, die tot nu toe buiten de aandacht zyn gebleven". Aldus de inspecteur van de volksge zondheid, ir. H. Eilers (Den Haag), die op het congres voor openbare gezond heidsregeling te houden op 15 en 16 okt. in Enschede zal spreken over de luchtverontreiniging. Ir. Eilers stelt onder meer, dat het vrijwel onmogelijk is om een prognose te maken over de ontwikkeling van de luchtverontreiniging door de industrie over een enigszins langere periode, daar de gehele chemische industrie in uiterst snelle ontwikkeling verkeert. De invoe ring op ruime schaal van aardgas kan verbetering in de vervuilingstoestand van de atmosfeer veroorzaken. Ander zijds kan een goedkope energiebron een stimulans vormen voor de vestiging van industrietakken (b.v. de metaallurgische bedrijven), die zonder deze stimulans el ders gevestigd zouden worden. „Het aard gas kan dus indirect oorzaak van een verhoogd vervuilingsniveau van de at mosfeer worden", aldus ir. Eilers. DORDRECHT Vier jaar met aftrek eiste de officier van justitie gisteren te gen de 27-jarige (debiele) vrouw M. P de B. M.. die samen met de 38-jarige (imbeciele) kostganger J. P. haar man, de 39-jarige Willem de Bruin vorig jaar langzaam vergiftigd hebben door gere geld kleine hoeveelheden rattenvergif in lijn koffie te doen. De officier achtte vrij spoedig een duidelijke zaak dat de moord bewezen. Tegen de kostganger eiste hij een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Door het regelmatig toegediende ver gif werd de ziekte waaraan de man leed steeds erger. De artsen konden de kwaal maar niet thuis brengen. Van omstreeks 18 augustus tot en met 18 de cember van het vorig jaar vergiftigden de vrouw en haar kostganger de man, die zelf alle narigheid weet aan een hem op zijn werk overkomen ongeval. Toen de mysterieuze ziekte van de heer De Bruin eindelijk tot de dood leidde, en men toen nog de oorzaak van zijn over lijden niet kon vaststellen, werd, zoals in zo'n geval gebruikelijk is, dr J. Zel- denrust verzocht een onderzoek in te stellen. Ook hij slaagde er in eerste in stantie niet in te ontdekken, waaraan de man gestorven was Tenslotte stelde dr D. D. Boer, apotheker-toxicoloog in Den Haag, vast dat de dood te wijten was geweest aan thalliumvergiftiging. Voor de Dordtse recherche was het nu man was vermoord. Men vatte al even gauw verdenkingen op tegen zijn echt genote en tegen de kostganger. In maari 1964 had men zoveel bezwarends tegen de twee verzameld dat men tot hun arrestatie besloot. Beiden legden direct een volledige bekentenis af en gaven als motief voor de moord op: de bijzonder slechte verhouding tussen mevrouw de B. en haar echtgenoot, die beiden al eens eerder gehuwd waren geweest en wier tweede huwelijk voor allebei een vergissing was gebleken. Uit het verhoor bleek, dat de man het vergif bij tei. drogist had gehaald en dat de vrouw het voor de eerste maal in de koffie van haar man had gedaan, irect na de eerste maal dat de heer De Bruin in het ziekenhuis opgenomen was geweest, hadden ze het toedienen van het ve' f >i tgezet. Toen hij de laatste keer uit i üekenhuis was gekomen, had verdachte P. ermee willen ophouden. Maar de vrouw had hem verzekerd dat zij er in elk geval mee door zou gaan. In totaal hadden ze vijf of zes flesjes vergit gebruikt. Toen hun slachtoffer op het laatst een wrak was geworden, hadden ze hem meer vergif dan anders gegeven „om van hem af te komen". De kopjes waren met het oog op de kinderen zorgvuldig afgewassen. De officier van justitie stelde in zijn requisitoir dat de verdachten niets an ders hebben gewild dan de dood van de heer De Bruin Andere oplossingen voor hun geval zagen zij niet. Zou de man blijven leven dan zou hij wraak hebben kunnen nemen en daar waren zij zeer bang voor. De officier geloofde dat de verdachten, alhoewel zij op een intellec tueel laag niveau staan, hebben kunnen overleggen en beraden al hebben ze niet alle consequenties van hun gruwelijke daad kunnen overzien. De officier wilde ten volle rekening houden met het lage geestelijke peil van de vsrdachten. In normale" gevallen 7 ou en. zo zei hij. levenslang kunnen Vu moet in aanmerking worden ;e)joiiien dat de verdachten sterk ver- lir 1 toe ekeningsvatbaar zijn. De of- 'CJ' -hUe de vrouw meer schuldig dan man, omdat het initiatief wel can iaar zal zijn uitgegaan, omdat zij Loci n staat was beter te beseffen wat zij deed dan de man. Tijdens de behandeling van hun zaak zaten de verdachten met elkaar te pra ten en zo af en toe te lachen. (Uitspraak op 16 oktober). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 21-jarige juf frouw heeft in Den Haag getracht bij een verkeersovertreding een agent om te kopen. Hiertoe bood zij de agent 50 gulden aan, maar toen deze hierop niet inging bood zij hem 500 gulden en later zelfs duizend gul den aan. Toen de agent ook hier niet van wilde horen werd zij kwaad, gaf de agent een klap in het gezicht en schold hem uit voor een minderwaar dig sujet en een minderwaardige dienstklopper. De juffrouw zat op een scooter, die werd bestuurd door een 27-jarige bedrijfsleider. Deze reed met zijn scooter vanaf het trottoir de rijbaan op hetgeen door de agent werd gezien. De agent vroeg na de aanhouding de papieren van de be stuurder. maar die verklaarde, dat hij die niet bij zich had. De agent wilde hierop het tweetal meenemen naar het politiebureau om na te gaan of de bestuurder inderdaad papieren had. Hierna begon de juffrouw zich met het geval te bemoeien, waarbij zij de agent geld aanbood als hij hen zou laten gaan. De agent, die hiervan niet wilde weten, waarschuwde de juffrouw dat zij zich schuldig maak te aan strafbare omkoop. De juffrouw werd hierop kwaad, sloeg de agent en schold hem uit. Zij kon toch niet voorkomen, dat zij met de bestuur der naar het bureau moest. Daar werd voor haar een proces-verbaal opge maakt wegens poging tot omkoping en belediging en tegen de bestuurder een proces-verbaal wegens de ver keersovertreding. BRUSSEL De bekende Vlaamse Je- zuiet Marcel Braun heeft een verzoek tot zijn religieuze overste gericht met het doel de sociëteit te verlaten en tot de lekestand te worden teruggebracht. De reden van zijn verzoek is niet be kend. Pater Braun, die een bekende figuur is in de Vlaamse beweging en boven dien een erkend exegeet, kwam begin september in het nieuws, toen de pas toor van de St.-Theresiaparochie in Brussel hem verbood te preken tijdens de H. Mis, die het Davidsfonds liet op dragen voor overleden leden. De pastoor belette pater Braun de toe gang tot de kerk met behulp van de politie. Dit geval stond niet op zichzelf. Pater Braun werd al eens eerder het spreken belemmerd. In welingelichte kringen te Brussel neemt men aan, dat het conflict rondom pater Braun uitein delijk terug te voeren is tot de Vlaams- Waalse tegenstellingen in België. AMSTERDAM Bij de inventarisering van de gevonden sieraden heeft de ju welier Schipper volgens de Amsterdam se politie vastgesteld, dat de waarde daarvan 27.700 bedraagt, en dat nog vermist wordt voor een waarde van 276.000 aan losse briljanten en stenen die uit de opgegraven ringen zyn ver wijderd. Het zoeken, onder meer naar merk tekens aan bomen in het Amsterdamse Bos, die de weg kunnen wijzen naar dit overgrote deel van de buit, wordt voort gezet. De verdachte Heinz Balk had slechts bij benadering de plaats aange duid waar Dominas het deel dat thans terecht is, had verborgen. De rechter-commissaris van de Am sterdamse rechtbank, die belast is me' het gerechtelijk vooronderzoek van dc roofoverval, heeft hoofdverdachte Domi nas en zijn metgezellin, de 20-jarige opticiensassistente Gerlinde Kreuzer, eer eerste verhoor afgenomen. Mr. Nube kwalificeerde Dominas al „een levensgevaarlijk figuur; het is ie' verschrikkelijks". (Van onze showredacteur) DEN HAAG Niet Anneke Grönloh, maar Engelands nieuwste ster Julie Rod- gers zal de zieke Dusty Springfield ver vangen op het Grand Gala du Disque populaire, vanavónd. Anneke Grönloh voelt er niet veel voor om naast de vele tv-shows ook dit optreden erbij te ne men. Julie Rodgers zal overigens nog veel moeite moeten doen om op tijd in het Concertgebouw te Amsterdam te kunnen zijn. Zaterdagmiddag namelijk moet zij nog tot zes uur optreden in een life- uitzending van het Engelse Top of Flop. programma. BASTOGNE. Nabij Bastogne zijn gis termorgen twee Nederlanders om het leven gekomen en drie andere ernstig gewond, toen de auto waarin zij zaten Dij een inhaalmanoeuvre een militaire vrachtwagen raakte en tegen een boom botste. De Nederlandse auto werd be stuurd door de 55-jarige J. Hamers uit Miinstergeleen. Zijn echtgenote de 53- jarige mevrouw A. Hamers-Curvers, werd bij het ongeval op slag gedood. Van de drie overige inzittenden, de dames Nerenschuren uit Venray Boestens en Brenssens uit Miinstergeleen, is mevrouw Boestens kort na aankomst in het zie kenhuis overleden. Zowel de heer Hamers als de twee andere dames zijn ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Bastogne. UTRECHT De heer J. Smallenbroek, voorzitter van de AR-fractie in de Twee de Kamer, heeft tijdens een forumbij eenkomst voor Veritas gezegd, dat hij pogingen van KVP. AR en CHU om tot eén gezamenlijk stembusprogramma te komen, zeer zou toejuichen. Hij pleitte tevens voor de totstandkoming van één reformatorische partij. Prof. J. W. van Hulst, Eerste-Kamerlid voor de CHU meende echter, dat er tus sen de r.-k. opvatting over de functie van een katholieke politiek en een pro testants politiek denken nauwelijks een brug valt te slaan. Het zou beide oevers missen èn die van de Tiber èn die van de Dordtse Kil, zo zei hij. Maar prof Van Hulst zou wel graag zien dat AR en CH eens begonnen om gezamenlijk enige paragrafen op te stellen waarover men gelijke gedachten heeft. Hij noemde on derwijs en sociaal-economische kwesties. De directeur van het partijbureau voor de KVP. de heer W. Perquin, stelde dat het juiste instrument moet worden ge zocht, hetwelk een maximum inbreng van de christelijke waarden in de po litiek mogelijk maakt. Een partijformatie op zuiver katholieke grondslag achtte hij met beslist noodzakelijk. Ook hij hoopte op een naar elkaar toe groeien. (Van onze correspondent) KAPELLE Sinds enige tijd kome. er op de fruitveiling in Kapelle Biezelinge op de hoofdveilingdagen nog aardbeien, die zijn gegroeid aan plan ten die dit jaar ook reeds in juni een oogst hebben gegeven. Door een speling van de natuur kom het ras Red Gauntlet op het ogenblil op verschillende bedrijven tot een twee de oogst- Het fraaie zomerweer, gevolgd doo de mooie nazomer, is de reden van deze tweede oogst. De planten zijn eind augustus voor de tweede keer gaan bloeien. Meestal komt van deze tweede bloei niets terecht, maar dit jaar is dit wel het geval en verschillende telers kunnen nog één of meerdere kratjes aardbeien leveren die door de handel graag worden gekocht want er worden prijzen betaald van 1,— tot 1,20 per doosje van 250 gram voor de eerste kwaliteit en 0,75 tot 1,per doosje voor de tweede kwaliteit. Deze aard beien worden door binnenlandse han delaren gekocht.

de Stem | 1964 | | pagina 5