„Vaak machteloos tegen mishandeling van dieren" Op 50g|d- Wél namen noemen W. Staal - Hulsterambacht P. v. Ploeve - Axelerambacht nieuw investering van van f 3 miljoen nodig Gevangenisstraf en boete tegen verdachten geëist INSPECTEUR JONGEPIER TE MIDDELBURG Bestrijding in Zeeland niet eensgezind Ten goede Vrouw maakte dodelijke val Meer kracht KOOP NU Risico In woning in Sluiskil Aanrijdingen met dodelijke afloop voor rechtbank Middelburg Middelburg Rilland-Batb Renesse Klein seminarie bestaat 125 jaar In Korenbeurs Goes Wedstrijden Zeeuwse bakkers WATERLEIDINGMIJ „ZUID-BEVELAND": Toename K VP-gespreksdag inzake verkeer uw veilige; zuinige en extra VOORDEEL Boter aangeslagen Voordrachten voor bestuursfuncties waterschappen AANBEVOLEN DIJKGRAVEN VOOR TWEE NIEUWE WATERSCHAPPEN: Vergaderingen hadden vlot verloop Pe Stent Humor gevraagd Lach en traan Ontactisch Afwachten B. en W. Rotterdam naar Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Zeeland vindt men hier en daar nog steeds kettinghonden zonder een behoor lijk nachtverblijf. In de nek inge zworen stalbanden worden nog re gelmatig aangetroffen. Gewonde paarden worden vaak gewoon door- gebruikt op het veld. Het vee in de weilanden heeft dikwijls gebrek aan drinkwater of wordt 's winters te lang buiten gehouden zonder extra voedsel. Veel boeren zijn wel goed voor hun vee (dat brengt zijn geld immers op), maar ze ver waarlozen vaak hun huisdieren. Van een Walcherse boer is bekend, dat hij heeft gezegd: „Ik geef mijn katten geen eten, want als ik dat doe vangen ze geen muizen meer". Soms willen mensen om de een of andere reden van hun huisdieren af. Dat is begrijpelijk. Maar waarom ont doen ze zich vaak op zulke wrede en harteloze manieren van hun huisdieren? Nog niet zo lang geleden is het in Zee land gebeurd, dat een hond levend werd begraven. Een andere hond werd in een schuur opgehangen. Een derde hondje werd na een gezellige wandeling, waar aan vader, moeder en de kinderen deel namen, met een zware steen aan zijn ketting in het water geworpen. Dit hondje overleefde de moordpoging, om dat de ketting langer was dan de diepte van het water, zodat het de kop net boven water kon houden en door anderen kon worden bevrijd. Het dier werd zoals het behoort naar het asiel gebracht van waaruit het later een an der tehuis vond. Waarom nemen mensen het huisdier, waar zij vanaf willen, in de auto mee eigenlijk de oorzaak van de oprichting naar een veraf gelegen stil plekje om van de vereniging „Dieren in nood", het daar de auto uit.en de duisternis die nu ongeveer 1300 leden heeft. Deze en de winterkou in te zetten? Waarom vereniging stichtte te Middelburg een vergiftigen mensen de kat of de hond van de buurman louter om die buurman te pesten? Het is dachten wij, goed over al deze dingen eens na te denken nu wij aan de vooravond van dierendag (zondag 4 oktober) staan. Volgens de heer C. J. Jongepier te Mid delburg, inspecteur van de Zeeuwse vereniging tot bescherming van dieren „Dieren in nood", is er de laatste twin tig jaar op het gebied van de dierenmis handeling al veel ten goede gekeerd. Toen de heer Jongepier 20 jaar geleden als inspecteur van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren naar Zeeland kwam kwamen er nog veel trekhonden en zwerfdieren in deze provincie voor. De keuring van de trek honden geschiedde in vele gevallen on deskundig. Goede asiels waren er niet. Het veevërvoer was slecht geregeld. Het ontbreken van een goed asiel was (Van onze correspondent) SLUISKIL Gistermorgen om half ne gen is de 62-jarige mevr. P. Bellotto- Quarin, in het pand Nieuwe Kerkstraat 40 te Sluiskil in haar woning veronge lukt. Haar echtgenoot was even de deur uit gegaan om in de buurt een boodschap te halen. Toen hij thuiskwam, vond hy zijn vrouw, badend in het bloed, onder aan de trap liggen. Dokter Wegchelaar uit Sluiskil, liet het slachtoffer onmiddellijk naar het St. Elisabeth-ziekenhuis brengen. Bij aan komst bleek de vrouw te zijn overleden. Vermoed wordt dat zij bij het naar bene den gaan door het breken van een trap trede is gevallen. Zij is met haar hoofd tegen de kachel terecht gekomen. Nadat de gemeente-arts te Terneuzen dokter K. Hoving, de lijkschouwing had ver richt, werd besloten vandaag sectie te doen verrichten. (Van een onzer verslaggevers) 1 MIDDELBURG. Tydens de gister middag gehouden zitting van de Middel burgse rechtbank zijn er 3 aanrijdingen, waarbij elk een dode te betreuren viel, behandeld. In twee gevallen werd een onvoorwaardelyke gevangenisstraf g.e- eist, terwyl in het derde geval de offi cier van justitie een hoge geldboete re- quireerde. De 44-jarige chauffeur A. S. uit Rotter- dam had op lLmei van dit jaar in Mid delburg met zijn truck met oplegger, van in totaal 14 meter lang, zich moeizaam door een moeilijke bocht moeten manoeu vreren. Daarbij was de heer P., die in zijn auto wilde stappen, tussen zijn auto en de truck bekneld geraakt, waarna hij onder de wielen van de oplegger terecht kwam. Na twee maanden in het zieken huis te hebben gelegen overleed dhr. P. De officier van justitie, de heer A. Rosingh, voerde aan dat verdachte ge makkelijk een ruimere bocht had kunnen maken, zodat er dan niets gebeurd zou ztjn. Hij vond de wijze van rijden van verdachte, die overigens al meer dan acht jaar met de truck met oplegger rijdt zonder ooit brokken te hebben gemaakt, grovelijk onvoorzichtig. Hij eiste een ge vangenisstraf van twee weken, voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor zes maanden met een proeftyd van twee jaar. De verdediger van verdachte, mr. F. Aanaanse, vond dat ook het slachtoffer niet zonder schuld was. De heer P. was namelijk, zo voerde ae verdediger aan, blijven staan toen hij ae zware truck met oplegger op zich toe had zien komen. Voor hem was toen de mogelijkheid aanwezig om nog weg te lopen. De onvoorwaardelijke gevangenis straf vond de raadsman eveneens te zwaar omdat verdachte door het gebeur de reeds een zware straf heeft ondergaan. De uitspraak is bepaald op woensdag 14 oktober. De chef-machinist A. V. uit Amsterdam ten laste gelegd, dat hy op 17 mei botsing op de ryksweg onder Rilland- "fcth had veroorzaakt waarbij de heer d. M. uit Vlissingen het leven verloor. Uit getuigenverklaringen bleek, dat ver dachte uit een file was gekomen op een moment dat vanuit tegenovergestelde richting de heer v. d. M. uit Vlissingen kwam aanrijden. Een frontale botsing volgde met de droevige afloop. De offi cier van justitie, mr. Lebret, meende dat verdachte deze manoeuvre nooit had mogen maken en eiste een geldboete van 500 subsidiair 100 dagen hechtenis, en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De uitspraak volgt op woens dag 14 oktober. De 67-jarige heer P. N. uit St.-Phi- lipsland had op weg van Brouwersha ven naar Renesse een botsing veroor zaakt, wa-arby een jong meisje om het leven kwam. Verdachte had op het kruispunt geen voorrang gegeven. Hij voerde hierbij aan dat hij de van rechts komende auto niet had gezien door de zon die hem verblindde. Van de inzittenden van de van rechts ko mende auto werd een jong meisje ge dood. terwijl de andere inzittende zwaar werd gewond. De officier van justitie vond dat deze gevolgen te wij ten waren aan de grote onvoorzichtig heid en onoplettendheid van verdachte. Hij eiste een gevangenisstraf van drie weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Ook in deze zaak op 14 oktober uitspraak. Terecht stond ook de 43-jarige Goese chauffeur J. B., die na een bezoek aan de kermis te 's-Heerenhoek een brom fiets had weggenomen. Volgens de offi cier van justitie was het niet alleen de bedoeling van verdachte erop naar huis te rijden, maar diefstal achtte hij even eens bewezen omdat verdachte had ge probeerd de brommer van de hand te doen. Het bleek overigens reeds de tien de keer te zijn dat verdachte met de justitie in aanraking kwam. De officier eiste een gevangenisstraf van 9 maan den met aftrek van voorarrest. Uit spraak woensdag 14 oktober. BREDA Het Klein Seminarie van het bisdom Breda bestaat in oktober 125 jaar. In het tegenwoordige klein seminarie Ypelaar zal dit feit alleen huiselijk ge vierd werden en wel op 12 en 13 oktober. provinciaal asiel voor zwerfdieren, dat, om het hoofd boven het water te kun nen houden, ook intensief ais pension voor huisdieren wordt gebruikt. Dan zijn er nog asiels van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren in Middelburg Vlissingen en Terneuzen. Ook wordt nog een particulier asiel in Vlissingen gedreven. Er zijn in Zeeland vier verenigingen, die zich met de bescherming van het dier bezighouden. Behalve de twee ge noemde zijn er nog de Sophiavereniging en een politievereniging tot bescherming van het dier. Hoewel het in het belang van het dier zou zyn indien men de kracht zou bundelen is de tyd voor een fusie nog niet ryp. Er wordt vaak over sa menwerking gesproken maar historisch gegroeide persoonlyke belangen wegen helaas nog zwaarder dan het belang van het dier. Na 1950 kan inspecteur Jongepier zijn werk meer kracht bijzetten dan voor die tijd; dit dank zij de vaststelling van verschillende verordeningen tegen de mishandeling van het dier. ,,Toch pro beren wij de mensen liever met praten te overtuigen dan met processen-ver baal", aldus de heer Jongepier. Niet temin staat de inspecteur machteloos te gen mishandeling van dieren. Het moet namelijk bewezen worden dat bij de mishandeling opzet in het spel is. Bij het ontdekken van mishandelingen GOES Op 21 en 22 oktober a.s. zul len in schouwburg Juliana te Goes pro vinciale Zeeuwse bekerwedstrijden wor- denij gehopden. Deze bekerwedstrijden, aldus burge meester mr. F. Huber van Goes in een voorwoord tot het programma, zijn een dankbaar middel om de kwaliteiten aan elkaar te toetsen. De heer Huber wijdt ook aandacht aan het nieuwe wijksy- steem dat o.m. in Goes gevolgd wordt (elke bakker zijn eigen wijk). Dit systeem houdt volgens hem de mogelijkheid in, dat „een bakker wegens verminderd ge vaar voor concurrentie of voor klanten- verlies .zich onbewust wat minder op de kwaliteit van het brood gaat toeleggen. De wedstrijden worden georganiseerd door de r.-k. patroonsbond Zeeuwsch- Vlaanderen, het gewest Zeeland van de Bond van Christelijke Bakkerspatroons en de Provinciale Zeeuwse Bakkersbond. Burgemeester mr. Huber zal de officië le opening verrichten in hotel De Koren beurs. Mevrouw E. Huber-Schneider zal hierna de zalen van schouwburg Juliana voor het publiek ontsluiten. De deelnemers aan de wedstrijden zul len in vijf groepen met in totaal 39 klas sen worden ingedeeld. De minister van economische zaken heeft een legpenning als prijs voor deze vakwedstrijden beschikbaar gesteld. FOTO BOVEN Enkele zwerfkatjes, die In het pro vinciaal dierenasiel te Middelburg zijn opgenomen en zich daar koeste ren in een heel late zomerzon. FOTO ONDER INSPECTEUR C. J. JONGEPIER „Gelukkig al veel veranderd de laat ste twintig jaar". (Van een onzer verslaggevers) GOES. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid- Beveland zijn jaarverslag, balans en ver lies- en winstrekening over 1963 goed gekeurd. De verlies- en winstrekening Iaat, na dat een bedrag van 100.000 gulden werd bestemd voor extra afschrijving, een ba tig saldo zien van ruim ƒ90.000,—. De investeringen in 1963 beliepen rond 3,3 miljoen gulden. Hierop werd over 1963 nog niet volledig afgeschreven. De meer opbrengsten ten gevolge van de tarief- verhoging, die in 1963 werd Ingevoerd, werden daardoor niet volledig gecom penseerd door hogere financiële lasten. Daar de investeringen in 1964 en 1965 opnieuw rond 3 miljoen gulden per jaar zullen bedragen is het te verwachten dat de gunstige financiële resultaten over 1963 niet blijvend zullen zijn. Van het batig saldo van 92.840.98 is 90.000, toegevoegd aan de reserve. Behalve door de invoering van het nieuwe tarief werd de stijging van de baten ook veroorzaakt door een stij ging van het verbruik (produktie 1963: 5.7 miljoen kubieke meter water tegen over 5.2 miljoen kubieke meter in 1962). Do lasten stegen voornamelijk door hogere afschrijvingen (ruim ƒ41.000, hogere interest (ƒ22.500,en een stijging van de algemene bedrijfskos ten (ruim ƒ75.000.1. De uitbreiding van de produktie capaci teit was een gevolg van de bouw en in gebruikname van de eerste fase van een nieuw pompstation te Huybergen. Dit nieuwe pompstation zal, aldus het jaar verslag. voor een zeer groot deel in de BREDA Op zaterdag 31 oktober a.s., zal de Katholieke Volkspartij op Kasteel Bouvigne bij Breda een gespreksdag be- leggen over een aantal vraagstukker op het gebied van Het Verkeer. Tot deze bijeenkomst wordt een aan tal personen uitgenodigd uit het Partij kader, leden van de Eerste- en Tweede- Kamerfracties van de K. V. P. en des kundigen op bovengenoemd terrein. Aan de deelnemers worden, naast enig docu mentatiemateriaal betreffende het te be handelen onderwerpen, een aantal discus siepunten voorgelegd," welke in kleine discussiegroepen worden besproken. In een plenaire zitting wordt aan de hand van de conclusies van de gespreks groepen van gedachten gewisseld met een forum. De conclusies van deze ge spreksdag zullen aan het Partijbestuur worden aangeboden. toekomstige vraag naar drinkwater en industriewater moeten voorzien. De toe komstige ontwikkeling van Midden-Zee land zal een zeer sterke stijging van het waterverbruik met zich meebrengen. Op het eind van deze eeuw zal, aldus wordt verwacht, een hoeveelheid van 30 tot 40 miljoen kubieke meter water per jaar geproduceerd moetén worden. Het opstel' len van plannen op lange termijn is daar door noodzakelijk. De transportcapaciteit nam in 1963 enigszins toe door het gereedkomen van een nieuwe transportleiding van Huyber gen tot aan Rilland Bath. Een nieuwe reinwaterkelder te Goes vergrootte de accumulatieruimte. De ringleiding in westeliik Zuid-Beveland werd in het verslagjaar voor een groot deel ver nieuwd. In Kortgene werd een hydro foorstation gebouwd, dat voor een betere druk van het water op Noord-Beveland zorgt (Advertentie) beorijfszekere bromfiets zeer interessante mogelijkheden met kans op Informeer bij Uw Berini-handelaar Fa. M. J. Jeremiasse Oost wal 21 - Goes - Telefoon 01100-6063 Fa. Mannaert Axelsestraat 16, Terneuzen Telefoon 2220 De vliegende brigade van de douane in België ontdekte tussen De Klinge en Vracene (B.) een bestelauto, die hen nogal verdacht voorkwam. Een achter volging werd ingezet en men kon de auto tot stilstand brengen. De chauf feur R. de M. uit Sint-Niklaas (B.) werd aangehouden en de auto mét 650 kg Ne derlandse boter werd in beslag geno men. is de medewerking van het grote pu bliek onontbeerlijk. Het aantal telefoni sche tips groeit met het jaar. Vaak zijn de tips ongegrond hetgeen voor inspec teur Jongepier, in totaal genomen, op veel verloren tijd komt te staan. Om hierin verbetering te brengen bestaat het plan van de vereniging „Dieren in nood" om over de gehele provincie ker nen te vormen, die in eerste instantie zullen nagaan of bepaalde tips gegrond zijn of niet. In het eerste geval zal in specteur Jongepier worden gewaar schuwd. Met nadruk verwerpt inspecteur Jonge pier de overdreven dierenbescherming zoals die hier en daar tot uiting komt. In Goes heeft een oud dametje gezeten dat zeventig katten in huis had. Volgens de heer Jongepier „zitten er overal nog wel van die excentriekjes". Wat te den ken van het ene dametje dat tegen het andere zegt: „Ga jij ook zo graag met je hondje naar een tekenfilm? Hij ge niet er zo van" De heer Jongepier, die als inspec teur tevens onbezoldigd ambtenaar is, heeft geen werk dat hem bij de mensen die hun dieren verwaarlozen, populair maakt Het is zelfs gebeurd dat iemand, dié van hem een proces verbaal had gehad, hem door twee paarden trachtte dood te drukken. Ook heeft iemand hem wel eens met een boksbeugel staan opwachten. „Dat zijn nu eenmaal de risico's van het vak", aldus de heer Jongepier. Zondag is het Dierendag. In de asiels en mogelijk ook thuis krij gen de dieren een extra stukje worst of een lekker vissepasteitje. Daarnaast mag worden gehoopt dat de dieren steeds meer op hun juiste waarde ge schat en daarnaar behandeld zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) HULST/AXEL. Zoals elders wordt gemeld zyn in de „Koning van Engeland' te Hulst en in Het Centrum te Axel res- pectievelyk de afgevaardigden va.n de polders, die zullen worden verenigd in het Waterschap Hulster Ambacht en die van de polders, die worden samenge voegd in het Waterschap Axeler Am bacht, byeengeweest met het doel de voordrachten op te maken voor de be stuursfuncties van de twee waterschap pen. De gisteren per district uit de bus gekomen voordrachten drukken we hier bij a.f. De voordrachten voor de gezworenen zijn volledig opgenomen; wat betreft de hoofdingelanden zijn slechts de eerstge- plaatsten van de voordrachten van tel kens twee personen vermeld. Uit de voordrachten zullen waarschijnlijk voor 1 januari a.s. door de Kroon de gezworenen en door G. S. de hoofdinge landen worden benoemd. HULSTER AMBACHT: District 1: gezworenen ongebouwd: 1 K. Baron Collot d'Escury, 2 F. Pateer, Kuitaart, 3 de Waal, Ossenisse en 1 E. Verdurmen, Ossenisse, 2 A. Perdaen, Ossenisse, 3 R. Hermans, Ossenisse. Hoofdingelanden, ongebouwd: H. Menu, Kloosterzande, J. Verschueren, Walsoor den, E. de Bruijcker, Ossenisse. A. van Waterschoot, Kloosterzande, J. Joossen, Lamswaarde, A. Kuijpers, Hengstdijk; gebouwd: F. Pateer, Kuitaart, W. van Dixhoorn, Walsoorden, en C. Vereecken, Lamswaarde. District 2: gezworenen ongebouwd: 1 W. Staal. Stoppeldijk, 2 Th. Mangnus, Stoppeldijk, 3 Th. Vereecken, Stoppeldijk en 1 T. Bauwens, Terhole, 2 A. Boeding, Stoppeldijk, 3 C. Vinke, Hengstdijk, en 1 A. van Esbroek, Hengstdijk, 2 J. van Wesemael, Kloosterzande, 3 P. Boënne, Graauw. Gebouwd: 1 F. de Nijf, Graauw, 2 C van Hootegem, Kloosterzande, 3 C. Schelfhout, Kloosterzande. (Van een onzer verslaggevers) HULST/AXEL. De afgevaardigden van de polders, die zullen worden sa mengevoegd in het waterschap Hulster ambacht, en die van de polders, die zul len worden verenigd in het waterschap Axelerambacht, hebben vrijdag tijdens vergaderingen in resp. „De koning van Engeland" te Hulst en de bioscoopzaal „Het Centrum" te Axel die werden ge leid door Zeelands commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het provinciaal bestuur de aanbevelin gen gegeven voor de benoemingen van de bestuurders van deze twee nieuwe waterschappen, die waarschijnlijk op 1 januari a-s. in werking zullen treden. De afgevaardigden van de polders in het toekomstige Hulsterambacht bevalen de heer W. Staal uit Stoppeldijk aan als dijkgraaf, die van de polders in het Axelerambacht de heer P. v. Hoeve. Tweede, op de uit drie personen be staande voordracht voor de benoeming door de Kroon tot dijkgraaf, plaatste het Hulsterambacht de heer A. Staal uit Graauw, terwijl de heer K. baron Collot d'Escury de derde plaats kreeg toebe deeld. Tweede op de voordracht voor het Axelerambacht werd de heer W. Koster uit Axel, derde de heer J. Scheele uit Zaamslag. Tijdens deze bijeenkomsten werden voorts de uit drie personen be staande voordrachten voor de even eens door de Kroon te benoemen ge zworenen opgemaakt, terwijl men in bei de plaatsen een indrukwekkende lijst vooi*drachten voor de door G. S. te be noemen hoofdingelanden vaststelde. Beide vergaderingen hadden een vlot verloop. Alleen de verkiezingen van de nummers twee en drie op de voordrach ten voor de benoeming van de twee dijk graven hadden wat voeten in aarde. In Hulst wist men het nog af te doen met vier stemmingen, in Axel waren er zes nodig. De heer W. Staal en P. van Hoe ve kwamen beiden reeds tijdens de resp. eerste stemmingen als eerste geplaatsten op de voordracht uit de bus. De goede gang van zaken tijdens de vergaderingen is te danken aan de omstandigheid, dat de té vormen waterschappen in distric ten waren verdeeld, die ieder naar even redigheid hun kandidaten naar voren konden brengen. De voordrachten van de districten waren reeds tijdens de ver gaderingen, die in de afgelopen weken en dagen waren gehouden, opgemaakt. Aan het begin van beide bijeenkomsten wees de commissaris der koningin, die was vergezeld van gedeputeerde J.' van Dongen en een hele staf ambtenaren van de provinciale griffie, erop dat het op maken van voordrachten en het voordra gen hiervan aan de Kroon, evenals het benoemen van de hoofdingelanden eigen lijk een zaak van het provinciaal bestuur is. Een dergelijke gang van zaken acht ten G. S. echter ondemocratisch. Daarom heeft men „vertrouwensmensen" de afgevaardigden de voordrachten laten opmaken. De commissaris toonde er zich over verheugd, dat het vooroverleg van de districten van een leien dakje is ge gaan. Vandaag zullen de afgevaardigden van de polders, samen te voegen in het wa terschap de Verenigde Braakmanpolders het provinciaal bestuur met hun aanbe velingen confronteren; volgende week donderdag doen dat de vertegenwoordi gers van de polders in het te vormen Waterschap Walcheren. De gisteren op gemaakte voordrachten treft men hier onder aan. Hoofdingelanden, ongebouwd: T. Bau wens, Terhole, J. Lauwers, Terhole, C. Buijsse, Kuitaart, J. Maarmen, Terhole, A. Mangnus, Boschkapelle, P. de Maat, Stoppeldijk, A. Boeding, Stoppeldijk, A. van Esbroeck, Hengstdijk. J. van Wese mael, Kloosterzande, H. Buijsse, Graauw, R. Rottier, Gent, W. Staal, Stoppeldijk, C. Vinke, Hengstdijk, Th. Mangnus, Hengstdijk. Gebouwd: F. de Nijs Graauw A. Serrarens, Ossenisse, C. Schelfhout, Kloosterzande. District 3: gezworenen ongebouwd: 1 mr. W. Seydlitz, Hulst, 2 C. Ferket. Clin- ge, 3 E. van Wesemael, Clinge. en 1 A. Staal, Graauw, 2 J. van Duysè, Nieuw Namen 3 R. Steijaert, Graauw. Hoofdingelanden ongebouwd: R. Ver- haegen, Clinge, C. Ferket, Clinge, J. Smit, Clinge, A. Staal, Graauw. mr. Seydlitz, Hulst, J. van Damme. Graauw, A. Rottier, St.-Jansteen, L. de Theye, Nieuw Namen, J. Rottier, Bisschoppen- hoflei. Gebouwd: F. de Nijs, Graauw, G. Staal, Graauw. District 4: gezworenen ongebouwd: 1 A. Rottier, St.-Jansteen, 2 R. Inghles. St.- Jansteen, 3 J. Mangnus, St.-Jansteen. Gebouwd: 1 G. Vael, St.-Jansteen, 2 P. Smet. St.-Jansteen, 3 K. D'Hooghe, St.- Jansteen. Hoofdingelanden ongebouwd: G. Vael, St.-Jansteen, G. Dierick, Koewacht, A. Rottier, St.-Jansteen, L, Pauwels, St.- Jansteen, P. Eerdam, St.-Jansteen, J. Mangnus, St.-Jansteen. Gebouwd: mr. J. Reuser, St.-Jansteen, L. de Kerf, St.- Jansteen. District 5: gezworenen ongebouwd: 1 H. Vercauteren, Nieuw Namen, 2 P. Maanhout, Clinge. 3 J. de Deckere, Clin ge. Gebouwd: 1 P. Molthoff, Stoppeldijk, 2 mr. Seydlitz, Hulst, 3 E. van Dorsse- laer. Hulst. Hoofdingelanden ongebouwd: P. Ver cauteren, Nieuw Namen. A. de Nijs, Clinge, J. Buijsrogge, Clinge, R. Rottier, Clinge, J. Smit, Clinge, C. van Acker, Clinge. Gebouwd: P. Molthoff, Stoppel dijk, A. van Ravels, Hulst, E. van Dors- selaer, Hulst. AXELER AMBACHT: District 1: gezworenen ongebouwd: 1 P. van Hoeve, Axel, 2 A. Ramondt Sluis kil, 3 L. de Feyter, Terneuzen. Gebouwd: 1 mr. H. Rijpstra, 2 H. de Meyer, 3 M. de Vos, allen uit Terneuzen. Hoofdingelanden ongebouwd: A. Ra- mondt, Sluiskil, L. de Feyter, Teï'neuzen, L. Huyssen, Terneuzen. Gebouwd: J. J. Bleyenberg, Sluiskil, M. de Vos, P. de Putter, M. E. Padmon, allen uit Terneu zen. District 2: gezworenen: l K. de Koeij- er, 2 A. Dekker, 3 C. van Hoeve en l F. de Kubber, 2 Jac. van de Ree, 3 W. Die- leman en l D. Dekker, 2 C. de Putter. 3 F. de Putter, allen uit Zaamslag. Hoofd ingelanden: W. Dees, Vogelwaarde, F. de Koeijer, J. de Regt, W. Dieleman, F. de Kubber, A. Koster, K. de Koeijer, A. Dekker, C. van Hoeve, D. Dekker, J. van Wijk, allen uit Zaamslag, mr. Thielen, Goes. District 3: gezworenen ongebouwd: l W. Koster, 2 W. den Hamer, 3 J. de Feyter Jzn, allen uit Axel, en 1 L. de Regt, Axel, 2 C. de Feyter, Axel, 3 A D'Hert Zuiddorpe. Gebouwd: l M. Yse- baert, 2 P. de Graaf, 3 C. van Bendegem. allen uit Axel. Hoofdingelanden onge bouwd: W. Koster. L. de Regt, C. de Feyter, allen uit Axel, A. D'Hert, Zuid dorpe, J, de Putter, J. van Hoeve, W. de Feyter, allen uit Axel, A. Rottier, St.- Jansteen. Gebouwd: M. van Dijke. Axel, M. Ysebaert, Axel, J. de Scheele, Zaam slag, F. Verduyn, Axel. District 4: gezworenen ongebouwd: l J. Govaert, 2 A. Verhaegen, 3 H. Goet- hals, allen uit Westdorpe. Gebouwd: 1 G. van Haelst. 2 Th. van Acker. 3 G. van Waes, allen uit Westdorpe. Hoofdinge landen ongebouwd: J. van Cadzand, Axel A. Verhaegen, A. van Waes. beiden uit Westdorpe. U. Buijsse, Zuiddorpe. H Goethals, Fr. Verhelst. beiden uit West dorpe. Gebouwd: Th. van Acker, Axel. G. van Waes Westdorpe. District 5: gezworenen ongebouwd: 1 M. ter Mote. Zuiddorpe, 2 R. D'Hert Zuiddorpe, 3 A. de Clerck. Overslag. Ge bouwd: 1 G. Dierick, Koewacht. 2 B. Plasschaert, Koewacht. 3 A. de Clerck, Overslag. Hoofdingelanden ongebouwd: B. Plasschaert, G. de Gronckel, J. Bonte, ->ilen uit Koewacht. A. Onghena, A. de Clerck, Overslag, A. Cerpentier, Zuid dorpe. Gebouwd: F. D'Hert, Zuiddorpe, Zuiddorpe. DROF. dr. B. A. Willems op. heeft in een rede voor de Landdag van Sint Adelbert een woord naar ons hart gesproken: Het wordt tijd dat er meer humor in de discussie onder ka tholieken komt. Het is tegenwoordig allemaal zo grimmig en zuur. Dat is ook ons bezwaar, als we „progressieven" en „conservatieven 'met elkaar in de slag zien gaan. Met verbeten gezichten en bijtende woor den meent men elkaar te moeten af maken, terwijl bij meer zicht op de betrekkelijkheid van veel meningen en de gebondenheid aan tijd en om standigheden een glimlach gemakke lijk kan opbloeien. De lachende Kerk moet niet alleen gestalte krijgen in een cabaret, maar ook in de publieke discussie. Humor bevrijdt van kramp achtige verontwaardiging en verbitte ring. Humor past zich het best aan bij ons geloof, dat toch in de grond zo'n zonnig geloof is. Liet programma van Rijkswaterstaat voor de aanleg van 800 kilometer autosnelweg tot 1 januari 1971 zal in onze gewesten met een lach en een traan begroet worden. Met een lach: eindelijk zal de meer dan overbelaste verbinding Breda-Til- burg een geheel nieuw tracé krijgen, gaat men aansluitend van Tilburg naar Eindhoven geheel over een vierbaans- weg rijden, zal men vandaar naar Venlo langs een moderne baan kun nen komen. Met een traan: Goes-Korteven en Korteven-Breda zijn nog niet aan de beurt, de nieuwe Volkerakverbinding zal nog niet uitmonden in een Zoom- weg en Tilburg blijft vooralsnog ver stoken van een rechtstreekse verbin ding met Gorkum. En de afwerking van de E 3 naar de Belgische grens moet ook nog wachten. We spreken dan niet eens over de dringend nieuwe verbindingen Eindhoven-Den Bosch en Eindhoven-Nijmegen. Wat de „schandvlek" Breda-Antwer- pen betreft, zal Nederland inderdaad zijn kleine deel voor een nieuwe weg via Strijbeek in de eerstkomende pe riode wel willen bouwen, maar in België treft men nog weinig begrip voor de urgentie van het aansluitende deel. Het zijn met dat al de befaamde ge mengde gevoelens, die ons bij het ken nis nemen van deze plannen bekrui pen. Al wil de minister de weggebrui kers nog eens flink treffen in hun portefeuille, we behouden voor het geheel nog altijd de indruk, dat we achter de feitelijke ontwikkeling aan blijven hijgen. Als we de bij het wets ontwerp Wegenfonds gevoegde grafie ken bekijken, dan merken we, dat we wat het aantal auto's per 1000 inwoners betreft in 1961 nog achterstonden bij de meeste andere Europese landen. De voorspel lende lijnen in deze grafieken tonen een zeer steile curve van 1963 tot 1980. De ontwikkeling zal in de komende jaren nog heel wat harder gaan dan in de achter ons liggende periode. En in het Nederlandse geheel heeft het zuiden een achterstand, die zeker ook snel zal worden ingelopen. Bij alle verbeteringen, die voor de periode 1965-1971 zijn toegezegd, vrezen we toch, dat het onvoldoende zal zijn. Zee land heeft een moderne dwarsverbin ding al lang nodig, de Zoomweg is in de Benelux-ontwikkeling onmisbaar naast de nieuwe snelweg Breda-Ant- werpen. En Tilburgs omwegen in de route naar het noorden zijn voor een stad van die betekenis niet lang meer houdbaar. J)e heer Roemers van het NVV heeft aangedrongen op een duidelijke verklaring van het Nederlandse Epis copaat, dat de bepalingen uit het man dement 1954 omtrent het lidmaatschap van het NVV niet meer geldig zijn. Het socialistische Vrij Nederland zegt er van: „Wij begrijpen niet dat de heer Roemers het zo nodig vond een sla pende, bijna dode hond wakker te ma ken. Zijn verzoek om duidelijkheid was volkomen overbodig, psychologisch slecht gezien en ontactisch". Inderdaad. Een kwestie, die zich als vanzelf aan het oplossen is, behoeft men toch niet zo scherp te stellen. J—Jet bezoek van de ministers Marijnen en Luns aan Bonn is volgens het geijkte patroon van zo'n officiële ont moeting gelopen. Het daarna uitgege ven communiqué is ook opgesierd met de gemeenplaatsen van „in hoge mate overeenstemming" e.d. Het is duidelijk dat we wat „Europa" betreft in een periode van afwachting verkeren. Over veertien dagen zullen we weten, welke koers de Engelse politiek gaat varen. Als Labour het voor het zeggen krijgt, dan zullen we van Londen voorlopig niets te verwachten hebben voor de po litiek, welke wij voorstaan. We zullen dan het Europese spel verder moeten spelen langs de instituten van Brussel, Luxemburg en Straatsburg. Want de supranationale idee mag niet versmo ren in compromissen, waarop De Gaulle te zeer een stempel drukt. Nu is het echter afwachten geblazen. MIDDELBURG Op uitnodiging van gedeputeerde staten brengt het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam op 7 oktober a.s. een bezoek aan Zeeland. Naast bezichtiging van enige grote projecten zoals de Oosterscheldebrug en de haven Vlissingen-Oost, zal naar wor den verwacht van gedachten worden ge wisseld over de belangen, die Rotterdam en Zeeland beide raken. Het bezoek is een antwoord op de ex cursie, die gedeputeerde staten op uit nodiging van het gemeentebestuur op 1 juni j.L brachten aan Rotterdam.

de Stem | 1964 | | pagina 3