Papier voor UW pen ogram Royal Club PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. ONZE PUZZEL OP 64 VELDEN H» Hl Indian Tonic heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote fles! Radio Televisie W. J. MUHRING - Liturgische kalender DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 SLA AM! MAG DAT De pers schijnt er de laatste tijd een bijzonder genoegen in te scheppen be richten op te nemen (overigens met een net iets te grote letter) aangaande on derwijzers en leraren, wier hand eens uitgeschoten is om een eigenwijs, ver velend kereltje ter plaatse at te straf ten. Begrijp me goed, ik ben helemaal geen voorstander van het afrossen van leer lingen. Maar ik zie bijzonder goed in, dat een tik om de oren op een bepaald moment een véél betere uitwerking heeft dan welke berg strafwerk ook- En ik ben er van overtuigd, dat de beslis singen van de heren rechters, die altijd de onderwijzer c.q. de leraar in net ongelijk stellen, méér kwaad uitrichten dan de bewuste tik van de onderwijzer Immers, de nozempjes, de kliertjes, le zen de „uitslag" in de krant, lachen 'zich een ongeluk en gaan lekker door met hun getreiter. Want zo redeneren zij de rechter houdt hen toch de hand boven het (nozem-) hoofd. Daarom hebben de heren rechters, die dergelijke beslissingen nemen, m.i. nog minder pedagogisch inzicht dan mijn klompen! Zij ondermijnen de orde en de tucht, die zij zelf zo voorstaan! BREDA W. R. VERMIELZUCHT Naar aanleiding van een onlangs ge houden raadsvergadering in Raams- donksveer, nog enkele op- en aanmer kingen. Op de bewuste vergadering brak de heer Kamp een lans voor de jeugd van onze gemeente. Hij sprak over speel- gelegenheid voor de jeugd. Het ant woord hierop zal voor hem wel niet direct bemoedigend zijn geweest, maar toch was er reden voor de wat stugge houding van b. en w. Ik wil daar ook nog enkele opmerkingen aan toevoegen. Men mag toch aannemen dat er geen twijfel bestaat over de bedoeling van ons gemeentebestuur om de gemeente zo fraai mogelijk te maken. Maar wel wordt betwijfeld of het op prijs gesteld wordt, gezien de onverschilligheid waar mee men tegenover de nog steeds plaats hebbende vernielzucht staat. Kortgeleden was er voor de kinderen op het industrieterrein een speelgele- genheid gemaakt en heus niet van plas tiek maar van ijzer en staal. Na korte tijd was alles grondig vernield. Door wie? Niets is er veilig voor de vernie lers. Laat ons als inwoners toch wat meer respect hebben voor het mooie en nut tige in onze gemeente. Het heeft toch ons aller geld gekost! C. J. V. d. KIEBOOM RAAMSDONKSVEER Pieter Breughelstraat 34 INSTUIF ETTEN-LEUR Met grote verbazing hebben wij een publicatie in het Dagblad de Stem ge lezen betreffende Instuif Etten-Leur. Hoewel de grote kop een indrukwek kende inleiding betekende voor een lan ge verhandeling over Instuif Etten- Leur konden wij zegge en schrijve 2 regeltjes ontdekken die werkelijk han delden over onze Instuif. We begrepen dan ook dadelijk dat een dergelijk arti kel niet met die strekking was ge plaatst welke de kop doet vermoeden. Een gesprek met broeder Alexius bracht dan ook direct opheldering. Daar alleen het jeugdvakantiewerk e.d. on der de loupe werd genomen en slechts terloops sprake is geweest van Instuif Etten-Leur, waarbij dan waarschijnlijk nog de meeste woorden bij broeder Alexius in de mond zijn gelegd en daarbij aan weerszijden niet juist Zijn geihterpreteerd. zijn wij ervan over tuigd dat hier een ontzettende ver draaiing van woorden en feiten heeft plaatsgehad, waarvan vast staat dat deze verdraaiing niet door broeder Alexius is gewild. Daarom geloven wij ook dat het gepubliceerde artikel op een geheel misverstand berust en wij menen tevens te kunnen zeggen dat dit schrijven als een rectificatie hiervoor kan worden opgevat. Moge de samenwerking tussen de verschillende instanties die evenemen ten voor jongeren organiseren van wel ke aard ook blijven zoals ze is en hiet worden vertroebeld door dergelijke misverstanden BESTUUR INSTUIF ETTEN-LEUR Uit een later gepubliceerd bericht betreffende het programma van de Instuif bleek duidelijk, dat de Instuif- Etten-Leur zich het komende seizoen wel degelijk op andere terreinen dan balavonden gaat begeven. Redactie WONINGNOOD EN WELVAART Wanneer men de advertenties in de dagbladen leest waarin diverse make laars woningen te koop aanbieden zal men bemerken dat er alleen woningnood heerst voor de kleine man. Voor de ka pitaalkrachtigen is er keus genoeg. Rian te bungalows, herenhuizen, enz. worden aangeboden tegen prijzen variërend van 50 tot 100 duizend gulden. Vrij te aan vaarden enz. Voor jonge paartjes uit de arbeidersstand is er niets, ook al hebben deze met hard werken en zui nig zijn 'n paar duizend gulden bij el kaar gespaard. Kan men van z'n ouders een stukje grond kopen voor een rede lijke prijs dan moet men diverse in stanties af met als resultaat geen ver gunning omdat dit stukje grond niet in het uitbreidingsplan ligt enz. enz. Soms 2 of 3 jaar blijven de aanvragen liggen zonder dat er iets aan gedaan wordt. Voor de grote man zijn er geen pro blemen, even een telefoontje en de zaak zit rond. Na de oorlog werd een beroep gedaan op de arbeiders om met hard werken ons land er weer bovenop te brengen, niemand anders dan de ar beiders zijn het geweest die gezorgd hebben dat er nu welvaart heerst, hoe wel zij er zelf nog steeds niet voldoende in delen. Dit jaar kwam er een forse loonsverhoging van 10 procent. Voor 1965 moet volgens de regering de groot ste voorzichtigheid worden betracht. Voor een paar procent moet door de vakbonden maandenlang worden ge vochten, doch de kamerleden hadden er maar een middag voor nodig om hun schadeloosstelling met 33,5 procent te verhogen van 15 tot 20 duizend gulden per jaar, daar had men geen S.E.R. advies voor nodig. Geld maakt niet ge lukkig zegt een spreekwoord, maar dat geen geld ook niet gelukkig maakt wordt door ons arbeiders dagelijks on dervonden. A. M. te D HUID EN HAAR Naar aanleiding van een artikel in onze vrouwenrubriek ontvingen wij de volgende reactie. Zoals u in de dagbladen hebt kunnen lezen is er thans ook in Nederland een aantal kappers en schoonheidsspecialis ten aangesloten bij de Société Frangaise de BIOSTHETIQUE. Onder deze, voor ons wel wat moeilijke naam zijn 1200 vooraanstaande kappers in Frankrijk, België, Luxemburg, Zwitserland, Italië, Duitsland en Nederland, verenigd. HUN DOEL is zich zodanig te specia liseren in de huid- en haarverzorging, dat elke klant een persoonlijke behan deling kan worden gegeven met produk- ten die hiervoor OP MAAT worden be reid. Zoals in de hele natuur geen twee precies identieke vormen van leven be staan, is ook de huid en het haar bij iedereen verschillend. Aangezien de verzorgingsprodukten echter veelal massaprodukten zijn ,is het duidelijk dat betere resultaten te bereiken zijn met preparaten die op de epiderm van elk persoon afzonderlijk afgestemd zijn. De BIOSTHETICIEN voorziet in deze behoefte, hij heeft de kennis om de hoedanigheden van de huid en het haar vast te stellen (de biosthétische analyse) en schrijft aan de hand hiervan de juis te preparaten voor. Deze preparaten worden vrvaardigd in de laboratoires de Biologie Estétique totaal 50 produkten die door de BIOSTHETICIEN in menging en com binatie worden gebruikt, zodanig dat de behandeling werkelijk „SUR MESURE" is. De kennis van de biochemie die hier voor nodig is moet de BIOSTHETICIEN zich eigen maken. De Société Frangaise de Biosthétique bezorgt hem daarvoor documentatie-materiaal o.a. over histo logie, anatomie, biochemie en micros copie. Zijn belangrijkste congressen, meerdere per jaar. Hier worden werk methoden en behandelingen besproken, ideeën uitgewisseld en gezamenlijk proe ven bestudeerd. Op congressen worden door medici, professoren en speciaal door dermatologen waardevolle bijdra gen tot de BIOSTHETICK geleverd. De tekst van alle lezingen en voor drachten op de congressen ontvangt de BIOSTHETICIEN en vormt al een docu mentatie op zichzelf. In de praktijk van de schoonheidsver zorging is de Biosthétique een nieuwe methode, erop gericht voor elke persoon optimale resultaten te bereiken. 'n GEZONDE HUID EN MOOI HAAR. BREDA SOCIéTé FRANqAISE DE BIOSTHE TIQUE SECTION NéERLANDAISE C. A. VAN RUMUND, president CONCILIE Uw concilie-redacteur schijnt zozeer overtuigd te zijn van de extreem-pro gressieve instelling van zijn lezers," dat hij, in zijn enthousiasme om hen te be hagen, vergeet objectief te blijven en zelfs de feiten geweld aandoet. Dat het aantal tegenstemmers bij de behande ling van schema 3 b.v. varieerde niet van 23 tot 77 zoals hij beweert, maar in werkelijkheid van 44 tot 328 zal aan het uiteindelijk resultaat wel niet veel af doen; maar dat hij de Ita liaanse pers van tendentieuze voorlich ting beschuldigt en zelfs van een ge heimzinnig bondgenootschap met een zeer klein groepje uiterst conservatie ve Curie-kardinalen, is toch wel al te gek! Uw concilie-redacteur verzwijgt namelijk heel handig de uitspraak van het Concilie waaraan de Italiaanse kranten hun met vreugde gebrachte be wering ontlenen, namelijk de twaalfde paragraaf van' schema 3, waarvan de tekst aan duidelijkheid niets te wensen overlaat: „Het college der bisschoppen heeft geen enkel gezag tenzij in vereni ging met de paus van Rome, opvolger van Petrus, krachtens wiens primaat schap hem de algehele macht toekomt zowel over de herders als over de ge lovigen; de paus van Rome dus heeft krachtens zijn functie als plaatsbekleder van Christus en herder van de gehele kerk de volledige, opperste en univer sele macht die hy ten allen tyde vrij kan uitoefenen". Deze tekst werd door de Concilievaders met een meerderheid van 2114 tegen 90 stemmen aangenomen. Het is dus zeer terecht dat de Italiaanse pers met vreug de opmerkte, dat de katholieke leer over het primaatschap van de paus thans opnieuw door het Concilie bevestigd is. Waarom ook uw redacteur zich hierover niet kan verheugen, is niet geheel dui delijk. Hij zal toch in ieder geval wel de feiten onder ogen moeten zien; zelfs de „doorbraak-pater" Arts van de Nieuwe Linie was reeds zo verstandig om dit te doen! (Advertentie) BREDA J. v. d. H. Er moet op de één of andere manier een misverstand in het spel zyn. Zoals u donderdag j.l. hebt kunnen lezen, is het concilie by eindstemming, met 1642 tegen 42 stemmen accoord gegaan met de collegialiteitsgedachte, al waren er 572 vaders die „ja, onder voorbehoud" stemden. Dat de bisschoppen medebe stuurders der wereldkerk z^jn en niet alleen herders van hun eigen bisdom, houdt niet in dat zij buiten de paus om zouden kunnen handelen, in zaken die de wereldkerk betreffen. Onze con cilieredacteur, zelf een bekend theoloog, is met zijn bezwaren tegen de conser vatieve argumenten in goed gezelschap. Paus Paulus staat, wat de collegialiteit betreft aan de kant van de vooruit- strevenden. Het gaat hier echter om een subtiele kwestie. Sommigen (o.a. de groep rond kardinaal Rufflni) zien de collegialiteit der bisschoppen als een aantasting van het primaat. De voor standers zien en bedoelen hef. als een verrijking, maar beiden baseren zich op de Schrift. Redactie O, GEMOEDELIJK NOORD-BRABANT (111) Ik geloof, dat de inzender L. L. K. ge voelsmatig en verkeerd reageert op het stukje „O gemoedelijk Noord-Brabant" van K. M. Zelf Bredanaar moet ik de eerste schrijver goeddeels gelijk geven, ook al doe ik het niet graag. Alleen mag hij volstrekt niet tot heel Noord- Brabant uitstrekken wat hij over Breda zegt. De Bredase gemeenschap is een min of meer geïsoleerde en gesloten gemeen schap en vertoont in haar omgangsvor men bijna noodzakelijkerwijs de gebre ken, waar K. M. het over heeft: angst, wantrouwen, weinig hoffelijkheid, niet zo bar veel energie en door een zekere terughoudendheid geen echt gezellig so- ciety-leven. Carnaval en dergelijke nog al geforceerde uitspattingen zijn m.i. inderdaad maar een vernis je. Ik wijt dit geïsoleerd zijn aan het feit, dat Breda een grensplaats is. De Bel gische grens is maar 10 km ver. En on danks ontwikkeling van Euromarkt en Benelux blijft een grens toch altijd nog een scheidingslijn. En het is hier een scheiding van het volk, waar de Breda naar natuurlijkerwijze bij hoort: het Vlaamse volk, meer speciaal de provin cie Antwerpen. Komt met dit volk meer contact, dan geneest de Bredanaar, dunkt mij, vrij gemakkelijk van de ge signaleerde gebreken, want zij beant woorden niet aan wat zij van binnen uit zou willen zijn. Dat blijkt wel uit het briefje van L. L. K. Een wijziging van staatsgrenzen is in West-Europa in deze eeuw niet meer te verwachten. Maar al mijn hoop is gevestigd op een verdere vooral culturele ontwikkeling van Benelux. Dan zal Breda niet alleen economisch maar ook geestelijk open gaan, en dan zal het die heerlijke har telijke stad zijn, waar wij zo graag van dromen. Met de meeste hoogachting, JOH. VAN GOOL BREDA, HEUVELPLEIN 250 O, GEMOEDELIJK NOORD-BRABANT (IV) De heer L. L. K. heeft mijn betoog wel heel slecht begrepen. Zijn hele re actie is er één van gekwetstheid en zijn tegenbewijzen bestaan uit boze insinu- ties. Als ik spreek over „onhoffelijk heid" vertaalt de heer K. dat met „on beschoftheid". Als ik over slaafsheid spreek, denkt hij dat ik doel op Holland se meesters en Brabantse slaven. Noem ik het carnaval een gelegenheid die compensatie biedt voor een heel jaar van schuwheid, dan zegt hij dafr ik het carnaval niet begrijp en dat de wester lingen het alleen maar gebruiken om in Brabant de beest uit te hangen. Wat een minderwaardigheidsgevoelens spreken uit het stuk van de heer K. Hij verwijt mij zelfs dingen die ik notabene heb verontschuldigd. Ik kan mij de nijdige reactie van de heer K. wel voorstellen. Hij is er van uitgegaan, dat ik de Brabanders ter verantwoording wenste te roepen. Maar dat was niet het geval. Ik heb slechts duidelijk willen maken, dat het voor een niet-Brabander (althans in Breda) zo moeilijk is, zich thuis te voelen. De reactie van de heer K. illustreert af doende HOE moeilijk. Het is een vriend die u uw feilen toont, zegt het spreek woord en (zoals ik in mijn eerste suk- je al uiteenzette), er is geen enkele „boven-Moerdijker" die zich in Brabant vestigt met de bedoeling om nooit te assimileren. Hij wil juist Brabander met de Brabanders worden. Indien de heer K. er behoefte aan heeft, en als de redactie het mij toestaat, dan wil ik wel eens een aantal frappante voor beelden geven van goede en minder goe de dingen die de niet-Bredanaar in Breda opvallen. Maar vooropgesteld zij, dat het er niet om gaat, wie dan ook aan de kaak te stellen. Als we elkaar over en weer beter zouden leren be grijpen en van elkanders goede wil overtuigd konden raken, dan was er al heel veel gewonnen. BREDA K. M. De redactie heeft geen bezwaar tegen een „zichtzending" van voorbeelden, zoals de heer M. bedoelt. Een discus sie over het probleem: .,hoe leven wij, Brabanders en niet-Brabanders, met elkaar?" lijkt ons zelfs buiten gewoon nuttig. Redactie. WEGENFONDS Waarom het woord ..vergoeding", waarom niet: „verhoging" van wegen- belasting, want dat is het uit eindelijk toch. A Voor 'n particulier met een auto zal dat wel meevallen, maar recht is dat toch niet. En wat gedacht van verschillende grote ondernemingen, dat loopt toch nog wel in de papieren. Dat moet weer ergens vandaan komen dus prijsver hoging van vervoerskosten. Als dat zo door gaat moet dat ook weei beslist fout gaan lopen. Zo pas is de prijs van de benzine en sigaretten verhoogd (ook tijdelijk), en nu de wegenbelasting maar liefst voor 15 jaar. Ik durf te zeggen dat ik geen jaar vooruit kan kijken maar onze re gering maar liefst 15 jaar. Reeds jaren wordt er geschreven dat er een te kort aan geld is om onze we gen op peil te houden 't Ganse jaar rijden op alle wegen iri Neder land buitenlandse auto's Zouden deze dan vrij van belasting moeten blijven? Dat is beslist niet goed. Waarom de wegen dah niet zo ge maakt dat er tol geheven kan worden, dan betaald tenminste iedereen die er gebruik van maakt. (Bijv. als in Italië) Waarom onze fietsers helemaal vrij op paden en wegen, dat was voor de oorlog niet eens, terwijl de paden over het algemeen nog al wat beter zijn als toen, ik kan mij niet indenken dat daar mensen op tegen zijn, wanneer ze er iets voor terug krijgen. Te weten: nog betere fietspaden. Waarom moeten on ze bromfietsers helemaal niets te be talen? nog niet eens een rijbewijs heb ben ze nodig. Waarom dan geen ge makkelijk theoretisch examen? Waar om geen wegenkaart? Zij maken toch ook zeker gebruik van onze paden en wegen? Ook hierbij geloof ik wanneer deze mensen 'n steentje gevraagd wordt voor de steun voor de hele verbetering van paden en wegen inJtfederland, dat iedereen dat beslist vlot zal doen. BREDA J.v.G. Maar dit moeten we afwachten. Redactie (Een moderne voortzetting, die wit aantrekkelijke aanvalskansen biedt en in het bijzonder als zwart niet de juiste afweermethode kent). 8...... 0-0 9. Lc4-b3, Lc8-d7. - - (Doeltreffender is 9Pd4: 10. Ld4. Le6; 11. Dd2. Da5; 12. 0-0-0, Tfc8). 10. h2-h4. (Gebruikelijk is eerst lO.Ddz alsmede 11.0-0-0 om dan pas op de koningsvleu- gel op te rukken). 1 0Pc6-e5; 11. h4-h5. (Moedig maar niet zonder risico). 11 Pf6xh513. Ddl-d2, Ta8-c8; 13. 0-0-Ó Pe5-c4; 14. Lb3xc4, Tc8xc4; 15. g2-g4, ^h5-f6; 16. Le3-h6. Stelling na 16.Le3-h6. HORIZONTAAL: I 't Begindeel is slechts schijn (9); 8 De patiënt kan het desnoods' doen, maar het is veel erger als de dokter het doet (7) 9 Ga dan door wanneer het niet voor deze plaats bestemd is (9) II De ervaring leert, dat de prei in mei groeit (7); 12 Heeft bijzonder weinig te zeggen en dat voor een heilig boek! (7); 14 Daar is zo moeilijk uit te komen, daar hebben we 'n arts voor nodig (7); 17 Kostbaar gewaad van 'n boer (4); 19 Onbevoegde in Groningen (4); 20 Voor een vrouw met kunstzinnige gaven betekent het artikel iets (7) 22 Hoewel ge 't warm krijgt kan deze baan voor veel mensen aantrekkelijk zijn (7); 25 Fijn besluit! (7); 27 Hopelijk zullen de kadetjes niet be derven als hij bladroest veroorzaakt (9) 28 Er is een sterke drank nodig om het oude wijfje zo'n figuur te laten slaan (7); 29 Voor elke stoep wordt zo'n gamel gezet (9). VERTICAAL; 1 Eindhoven bijvoorbeeld, of Enschede. Ook Essen, maar dat is 'n Duitser (13); 2 Ongetwijfeld zult u dat met glans in vullen (5) 3 Met een voorname Aziatische dame werkt ge u in de boot (5); 4 Hij vindt de juiste toon daarvoor als hij niet meer tot het rijk der leven den behoort (4) 5 In Afrika kent ge 't type (6) 6 Zijn tegenvoeters zijn zeker antimili taristen? (7) 7 Dat vindt u nogal geklets als ver standig mens (13); 10 Ik denk aan de wekelijkse schoon maakbeurt en aan dat wat er allemaal bij komt (6); 13 'n Kleur die we in de St. Bavokerk aantreffen (4); (Advertentiè) I Zaterdag 3 oktober HILVERSUM I 402 m KRO: 12.00 Angelus 12,04 Kath. nws. 12,10 Country and Western Express (gr.) 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte gram. 13,00 Nws. 13.15 Marktber. 13,18 V.d. tieners 14,20 Musicerende dilettan ten 14,40 Franse les 15,00 Muziek kent geen grenzen 15,30 Syncope, muziek van gisteren, vandaag en morgen 16,00 V.d. jeugd 16,15 Jazzmuziek 16,30 Lichte gram. 17,00 Gevar. muz. (opn.) 17,30 Klavecim- bel-rec., klass. muz. 18,00 Kunstkroniek 18,30 Dansmuz. 18,50 Lichtbaken, lez. 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,35 Stereofonische uitz. klass. orkestwerken (gr.) 20,30 Lichte orkestmuz. 21,10 Raaien maar!!!, muz. spelletje 22,15 Wereldoorlog I, documen tair progr. 22,30 Nws. 22,40 Christen-zijn in de praktijk, progr. over de sociaal- pedagogische jeugdzorg 23,10 Lichte gram. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sportnws. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Radio Jazzclub 13,30 Uitlaat, progr. v.d. twintigers 14,25 Licht instr. trio 14,45 Stereofonische uitz.: kinderkoor 15,05 Student, politiek en samenleving, toespr'. 15,20 Boekbespr. 15,40 Pianoduo, lichte muz. 16,00 Nws. 16,02 Operette- fragm. (gr.) 17,10 Stereofonische uitz.: lichte orkestmuz. 17,40 Stereofonische uitz.: instr. trio en zangsol., .jazzmuz. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte gram. 19,00 Tijd voor teenagers 20,00 Nws. 20.05 Gevar. gram. 20,30 Grand Gala du Disque popul. muz. 21,45 Soc. comm. 22,00 Nws 22,10 Balans, act. kroniek 22,15 Grand Gala du Disque (verv.) 23,55-24,00 Nws BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Lichte muz. 12,25 Weerber. en meded. v.d. scheepvaart *2.30 Lichte muz. 12,55 Progr.-overz 13,00 Nws. en weerber. 13,20 Moderne muz 14,00 Nws. 14,03 Muziek v.d. teenagers 15,00 Nws. 15,03 Radioweekl, II en III 15,15 Hoorspel 16,06 Gevar. muz. 17,00 Nws. en weerber. 17,15 Koorzang 18,30 Orgel ree. 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18,28 Paar- desportber. 18,30 Gevar. muz. 18,45 Sport kroniek 18,52 Amus.muz 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Amus mn/. 20,00 Gevar. muz. progr. 21,00 Quiz 22.00 Nws. 22,15 Gevar. progr. 22.45 De zeven kunsten 23,00 Nws. 23,05 Gevar. muz. 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,00 Nws. 12,03 Gevar. muz. 14,00 Nws. 15,00 Nws. 15,03 Lichte muz. 16,00 Nws. 17,00 Nws. 18.00 Nws. 18,02 V.d. sold. 19,08 Nws. 22,00 Wereldnws. (Om 22,55 Nws.) 23,55 Nws. Zondag 4 oktober HILVERSUM I 402 m NCRV: 8,00 Nws. en weeroverz. 8,15 Geest, liederen (gr.) 8,30 Morgenwijd. 9,00 De platenbijbel 9.45 Nws. en waterst. KRO: 10,00 Inl. Hoogmis 10,05 Hoog mis 11,15 Klass. gram. 12,10 Boekbespr. 12,20 Gitaarspel (gr.) 12,30 Koorza ig en instr. ens. 12,50 Buitenl. comm. 13.00 'Tws. 13,10 De drie musketiers, licht progr. 13,30 V.d. kind. 14,00 Promenade-ork. en zangsol., operamuz. 15,00 De hand aan de ploeg, lez. 15,05 Lichte gram., sportrep. en -uitslagen 16,30 Pianorec klass. muz. 16,45 In café San Pietro: 't concilie beke ken vanuit de wandelgangen Convent van kerken: 17,00 Geref. kerkd. NCRV. 18,00 Negrospirituals (gr 18,10 blokfluit en klavecimbel, gew. muz. 18.30 Antwoord '64. klankb. kerkbouwactie 18,45 kerkor- gelconc., klass. muz. (gr.) 19,15 Alledaags geloven, lez. (1) 19,30 Samenzang, geest, liederen 20.00 Nws. 20.07 Reflex, medi tatie KRO: De Zilvervloot, intern, volksliederen 20,30 Hun huis in het oer woud. hoorspel (1) 21,30 Klass. gram. 22,05 Wissewassen, licht progr. 22,25 Boek bespr. 22,30 Nws. 22,40 Epiloog 22,50 Licht instr. trio 23,10 Als ik vooruit geweten had wat er aan vast zat.23,55-24,00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m VARA: 8,00 Nws., sportmeded.. post- duivenber. en soc. strijdlied 8,18 Weer of geen weer, gevar. progr. 9,45 Geest, leven, toespr. IKOR: 10,00 Kinderdienst 10,30 Herv. kerkd. 11,30 Vraag en antwoord 11,40 Gram. 11,45 De kerk in de spiegel van de pers 12,00 Het geladen schip AVRO: 12,30 Lichte orkestmuz. 13,00 Nws. 13,07 De toestand in de wereld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Carrousel, licht progr. 14,10 Festival van Luzern, Weens filharm. ork. en zangsol., semi-klass. muz. 15,50 Hou je aan je woord, lit. quiz 16,30 Sportrevue 17,00 Instr. ens. en zang VARA: 17,30 V.d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjournaal 18,30 Ste reofonische uitz., walsork. 19,00 De klei ne vossen een gespr. over gebeurlijk heden in het dagelijkse leven 19,35 Vrij entree, cabaret AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Apollo in Wapenrok, progr. over het lied uit de eerste wereldoorlog 20,45 Fragm. uit de opera Nabucco (gr.) 21,30 De lafaard, hoorspel 22,05 Joodse liederen 22,30 Nws 22.40 Act 22,55 Meded. en sportuitsl. 2e klas voetbal 23,00 Radio- filharm. ork. en groot Omroepkoor, mo derne werken 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Gevar. muz. 12,55 Progr.-overz. 13,00 Nws. en weerber. 13,20 V.d. sold. 14,00 Nws. 14,03 Opera- en bel cantoconcert 15,30 Sportprogr., afgewis seld met gevar. muz. (Om 17,00 Nws.- 18,00 Nws. 18,03 Pianorec. 18,30 Kath. uitz. 19,00 Nws. en weerber. 19,40 Gevar progr. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,30 Cabaretprogr. 23,00 Nws. 23,05 Klass. en moderne muz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,00 Nws. 13,00 Nws. 17,00 Nws. 18,00 Gevar. progr. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. muz. progr. 22,00 Wereldnws. 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55-24,00 Nws. Maandag 5 oktober HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Dag opening 7,20 Lichte gram. 7,35 Sportuitsl van zaterdag 7,45 Radiokrant 8,00 Nws. 8,15 Gew. muz. (gr.) 8,30 Lichte- en amus.muz. (gr.) 9,00 Verz.progr. v.d zie ken 9,35 Waterst 9.40 V.d. huisvrouw 10,10 Gram. 10.20 Rondom het woord, theologische etherleergang 11,05 Lichte gram. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7,20 Gram, v.d, kind. 8.00 Nws. 8,15 Amus. muz. (gr.) 8.50 Gym. 9,00 De groenteman 9,05 Gew. muz. (gr.) 9,40 Morgenwijd 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10,50 V.d. kleuters 11,00 Nws. 11,02 V.d. vrouw. Zaterdag 3 oktober NEDERLAND I NTS: 15,00 Weekjournaal VARA. 15,25 Filmrep. over Malakka 15,50 Rawhi de - Onder een valse vlag, tv-film NTS: 16,40 Bespied, filmrep over het Ne derlandse dierenleven VARA: '7,00- 17,45 V.d. kind. 19.30 Top of Flop NTS: 20.00 Journaal VARA: 20,20 Achter het nieuws 20,45 Theater thuis, licht progr. 21,15 Zo is het toevallig ook og 's een keer, satirisch progr. NTS: 22,00 Jour naal 22,05 Grand Gala du Disque Po pulaire, 2e gedeelte. NEDERLAND II NTS: 20,00 Journaal NCRV: 20.01 Detectivebureaus Lynx, tv-feuill. NTS 20,25 Grand Gala du Disque Populaire, le gedeelte NCRV: 21,45 Act. 22,00-22,10 Dagsluiting. BELGIë FRANS 17,00 Li Nut, spel 18,30 Nws. 18,33 Slag velden: De invasie van Noorwegen 19,00 Histoires naturelles: merkwaardige drie tand 19,30 L'affaire Daniels, detective' film 20,00 Journaal 20,30 Le faux Coupable (Wrong Man), speelfilm 22,15 Gezicht naar het publiek 22,50 Journaal. BELGIë VLAAMS 17,00-17,55 Filmprogr. v.d. jeugd 18,55 Zandmannetje 19.00 Religieus progr. 19,30 De grote oorlog: 28 juni—4 aug. 1914 19,55 Hier spreekt men Nederlands 19,59 Weer ber. 20.00 Nws. 20,25 Grand Gala du Disque Populaire, rep. (overn. NTS) 21,45 Echo 22.15 In het Dick Powell-theater: Spiegel van de ziel (Tissue of hate), tv- speelfilm 23,05 Nws. Zondag 4 oktober NEDERLAND I CVK en IKOR: 19.30 Leer om leer, te levisiecatechisatie NTS: 20,00 Journaal 20.05 Sport in beeld VPRO: 20,30 Car 54, where are you?, politiefeuill. 20,55 Cabaretkroniek 21,30 Nederland kamer koor 21.55 Oorlog en vrede, progr. over de moderne oorlogsvoering 22,25 Ruim ten voor bezinning en werk, praatje NTS: 22.30-22,35 Journaal. NEDERLAND n NTS: 19,30 De tijdscapsule, tv-feuill. v.d. jeugd 19,55 Slapstick uit de oude doos 20.09 Journaal 20,05 Tom Ewell- show, familie komedie 20,30 Speurende ogen, filmdocumentaire over luchtfoto grafie 21,00 Vrienden als wolven, tv-spel 22.00-22,10 Sport in beeld. BELGIë VLAAMS 14,15 Rep. van de herdenkingsplechtig heid te Brussel n.a.v. het uitbreken van de eerste wereldoorlog, 50 jaar geleden 15,45 Land- en tuinb,kroniek 16.15 Film rep. van de hoogtepunten van de Olym pische Spelen 1960 te Rome 17,05-17,30 De Flintstones, tekenfilm 18,30 Sportuitsl. 18.35 V.d. kleuters 18.55 V.d. jeugd 19.55 Weerber. 20,00 Nws. 20,15 Sportweekend 20,45 Danny Kaye-show 21,35 Festival, een selectie van bekroonde Joegoslavi sche korte films 22,20 Nws. BELGIë FRANS 10,30-11,30 Hoogmis 14,15 Nat. gebeur tenis: Hulde aan koning Albert en aan oudstrijders uit 1914-1918, in tegenwoor digheid van Z.M. koning Boudewijn 15,45 Studio 5, gevar. progr. 19,30 Vader weet het beter, tv-film (7) Een fietstocht 20,00 Journaal 20,30 L'Ile mystérieuse, tv-spel 22,30 Amerika met de 50 gezichten, North- Carolina 23,00 NWs. 15 Het kleine meisje heeft er nog een glas limonade bij nodig (6) 16 Groot of klein u dwingt er ieders bewondering mee af (4); 18 Erg naakt en daardoor onbeschaafd (7); 21 Hij is veelal bereid het uiterste te verliezen (6); 23 Die krijgt zo nu en dan een stomp omdat hij achterbaks is, maar we heb ben het recht niet (5); 24 Hij krijgt het op zijn brood en dat is het ergste dat een Engelsman kan be denken (5) 26 Zo traag als een slak (4). 16.... Lg7xh6. (Een onbegrijpelijke domheid. Zwart had zich op 16Pe4: moeten in laten. Na de tekstzet wordt hij vak kundig „geschoren"). 17. Dd2xh6 Tc4xc3. (Om na. 18.bc3: met 18 Da5 nog in troebel water te kunnen vissen). 18. g4-g5.' (De stormaanval begint). 18.... Pf6-h5; 19. Thlxhö!, g6xh5; 20. Tdl-hl!Dd8-c8; 21. Thlxh5, Ld7-f5; 22. e4xf5. Tc3xc2 23. Pd4xc2, Dc8xf5; 24. g5-g6! De prachtige pointe van het witte of fensief. Er dreigt weer mat op h7 en na 24..... Dg6: beslist 25. Tg5. Zwart gaf zch gewonnen. Een levendige partij1 SCHAAKRAADSEL In dezelfde wedstrijd werd de partij tussen de Zweed Dahlin met wit en de Engelsman Richardson met zwart na de 43ste zet van de Engelsman in de na volgende stelling afgebroken. Zwart: Richardson. (Van onze schaakmedewerker W. J. Muhring) In Krakau vond onlangs de wedstrijd om het wereldkampioenschap studenten viertallen plaats, dat met veel machts vertoon door de Russen gewonnen werd. Hiermede heroverden zij de wereldtitel, die zij vorig jaar aan de Tsjechen moesten afstaan. In totaal namen niet minder dan 21 nationale teams aan dit toernooi deel; het Nederlandse viertal slaagde er niet in de finale te bereiken, maar bezette tenslotte in de tweede groep een lang niet onverdienstelijke vierde plaats. Eén van de aardigste par tijen van dit toernooi is de onderstaande overwinning van de Joegoslaaf Minic op zijn Engelse tegenstander Lee; vooral het slotoffensief is bijzonder impone rend. Een bepaald levendige en aan trekkelijke partij! Wit: Minic (Joego-Slavië) Zwart: Lee (EngelandT Gespeeld in de wedstrijd om het we reldkampioenschap studententeams. Siciliaans. 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3. d7-d6; 3. d2-d4, c5xd4; 4. Pf3xd4. Pg8-f6; 5. Pbl- c3, g7-g6; 6. Lcl-e3. Lf8-g7; 7. f2-f3, Pb8- c6; 8. Lfl-c4. Wit: Dahlin (aan zet). Toen de witspeler met een gezonde voorsprong van twee pionnen zijn afge broken zet ingesloten had, viel het te begrijpen, dat Richardson geen bepaald rooskleurige verwachtingen had over het verdere verloop van de partij. Op voorstel van wit analyseerden zij de positie, maar bij dit onderzoek slaagde wit er niet in een winstvoortzetting te ontdekken. Hij bood toen remise aan, dat Richardson met beide handen aan greep. De vraag is nu: Had u dit voorstel ook aangenomen? Oplossing: Richardson had dit voorstel moeien accepteren onder voorwaarde, dat Dahlin'de afgegeven zet aan hem ken baar had gemaakt. Wit had namelijk 44. Kh3-h4!ingesloten, dat na 44Tc5- h5 45. Kh4-g4 tot 45 f7-f5 met mat geleid had. Persoonlijk ben ik van oor deel, dat de handelwijze van de Zweed bijzonder laakbaar is. Horizontaal: 1 rookartikel, 6 deel v.e. station 11 laten schieten, 13 voorzetsel, 15 resonantie opwekkend, 18 bijwoord 20, schortje 21 onmeetbaar getal, 22 su per nationaal orgaan, 23 succes hebben 25 plaats in Groningen 27 deel ve' paardentuig, 29 afstandsmaat, 31 Kon. pakketvaart mij, 33 pers. voornaamw. 34 ontkenning, 35 geroosterd brood 37 dringend, 40 titel, 41 visgerei, 42 geogr. aanduiding, 43 Frans onb. voornaamw., 44 deel v. d. romp, 46 Engels lidwoord, 47 rangtelwoord, 50 rijgsnoer, 52 zelf kant. 54 maanstand, 55 meisjesnaam, 57 windrichting, 58 leesteken, 61 kostbare stof, 63 het aan land gaan, 65 konink lijke landmacht. 66 afstandsmaat, 67 meisjesnaam, 68 en omgekeerd, 69 meisjesnaam 71 waterstand, 73 plaats in Zwitserland, 75 vorm van storen, 76 naar beneden. Verticaal: 2 zijrivier v. d Donau, 3 deel v. d. dag, 4 houding. 5 zangnoot. 6 door dik en dun, 7 voegwoord, 8 ambtshalve (Lat. afk.), 9 open doen', 10 aanblik, 12 deel v.e. kippehok, 14 meet apparatuur, 16 ons inziens 17 rang i.h. leger, 19 erge hekel hebben, 23 plotse linge ingeving. 24 wintervoertuig, 26 klein persoon. 28 buigen, 30 opgewekt, fris, 32 titel, 33 onb. voornaam., 36 als eerder, 38 goed,, 39 thriller, 42 zwaard vis, 45 grondtoon, 46 inwendig, 48 her kauwer, 49 kindergroet. 51 afval. 53 ge zicht, 56 als volgt, 59 familielid 60 zicht, 56 als volgt, 59 familielid,' 60 eetvoorsehrift, 62 lichaamsholte, 64 kloosterzuster, 66 de dato, 69 in verband met, 70 bijbelse figuur, 72 rivier in Italië, 73 gewicht, 74 en omgekeerd. Horizontaal: 1 leo. 3 kaviaar, 9 pad, 11 prooi, 13 plooi, 15 slee, 17 welig, 19 zalm. 21 anti, 23 sos, 24 rose 25 ps, 26 eos, 28 pijn, 29 pp, 31 esp, 33 nis, 35 don. 36 lel, 37 rood, 39 keren, 41 lila 42 rib, 43 oor, 44 ven, 45 olie. 47 rebel, 49 edda, 51 die, 52 aal, 53 net, 55 era, 56 et, 57 sri, 59 lei, 61 an, 62 edam, 64 bis, 66 lena, 68 trog, 69 slank, 71 toko, 72 notie, 75 eerst, 77 sas, 78 primeur, 79 ara. Verticaal: 1 les, 2 open, 3 ko, 4 aow, 5 vies, 6 apis, 7 alg 8 ro 9 pias, 10 dam, 12 rete, 14 ozon, 16 lasso. 18 lok, 20 lepel, 22 ion, 24 rijn, 25 periode, 27 sik, 28 pon, 30 plataan 32 porie, 34 seoel, 35 deren, 36 linde. 38 die, 40 rob, 41 lee, 46 liter, 47 rai, 48 lel, 50 draak, 52 arm, 54 tel, 57 sage, 58 via. 60 iets, 63 dons, 64 blei, 65 snee, 67 nota, 68 tas. ZONDAG 4 oktober. Twintigste zondag na Pinksteren. Groen. Mis: Omnia. Credo. Prefatie van de H. Drievuldig heid. Of: Votiefmis van de H Maagd Maria van de Rozenkrans. Wit. Mis: Gaudeamus. Tweede gebed twintigste zondag na Pinksteren. Credo. Prefa tie van de H. Maagd Maria. MAANDAG 5 oktober. Mis van de twin tigste zondag na Pinksteren: Omnia. Groen. Tweede gebed H.H. Placidus en gezellen. DINSDAG 6 oktober. H. Bruno. Wit- WOENSDAG 7 oktober. H. Maagd Maria van de Rozenkrans. Wit, Tweede ge bed H. Marcus I, paus. Credo. Prefa tie van de H. Maagd Maria. DONDERDAG 8 oktober. H. Birgitta. Wit. Tweede gebed H.H- Sergius enz. VRIJDAG 9 oktober. H. Joannes Leo- nardi. Wit. Tweede gebeti H.H. Diony- sius en gezellen. ZATERDAG 10 oktober. H. Franciscus Borgias. Wit.

de Stem | 1964 | | pagina 21