niiM&l BRITSE PREMIER ONTHULT: Anglo - Amerikaans plan voor exclusieve atoomclub Ook open voor S. U, China en Frankrijk I FRANSE DC-6 VERONGELUKT Negentien jaar in een kist V dela 80 doden personeel voor u Liberia weerspreekt beschuldigingen van mishandelde vliegers ZON BLIJFT Koningin Sirikit in de rondekring VERHAAL MET MORAAL... j Flamingo kreeg houten poot j Vrouw treft toeriste bij val van kerk Republikeinse relletjes in Belfast Hispano Suiza T V NOORDZEE DAGBLAD VOOR ZEELAND lecluurmenu EEG-overleg Bonn Erhard verrast over reacties in Nederland Waarnemers Bevestiging Verspreiding Spionageproces in New York gaat niet door Regering vraagt SER advies inzake PBO Tientallen doden onder ingestorte flat in Kaïro Indringer slaat vrouw neer MODERNE 0VER- G0RDIJNST0F MET GARANTIE 104e JAARGANG No. 24706 Voor God. Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 3 OKTOflt* Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Vanavond: Grand Gala du Disque Populaire. Alle bijzonderheden op pag. 5. Twee puzzels, onze schaakrubriek en de lezersparade op pag. 11. Het Roosendaalse wielerwonder Ger- rit Voorting vertelt aan onze sport redacteur Piet Hack over zijn grote tijd. Pag. 17. Noord-Rhodesië gaat onder een an dere naam grote tijden tegemoet. Pag. 19. Een kort verhaal uit Hongarije dat door de reële dramatische achter gronden de aandacht verdient op pag. 21. Weer een spannende aflevering van ons oorlogsfeuilleton „De slag om de Schelde", op pag. 23. De Z.E.V. heeft heel wat in de melk te brokkelen. Pag. 27. (Van onze parlementaire redactie) YPENBURG Bondskanselier Er- hard. minister-president Marijnen en minister Luns zijn nogal teleurgesteld en verbaasd over de reacties in Neder land en West-Duitsland, die hun Euro pese besprekingen uitgelokt hebben. Dr. Erhard had mr. Luns gisteren vlak voor het vertrek van de regerings- Friendship uit Bonn naar Nederland: in het oor gefluisterd, dat hij deze re acties niet begreep. Er is namelijk he lemaal nog geen plan-Erhard over b.v. de politieke unie, het al of niet toelaten van Engeland binnen de E.E.G., de be voegdheden van het Europese parle ment en dergelijke. Premier Marijnen haastte zich op Ypenburg mede te delen: „Het zijn al leen maar oriënterende besprekingen geweest, verkenningen in de Europese problematiek. Maar ze zijn wel goed en ook diepgaand geweest. De bondskan selier gaat deze verkenningen ook met andere E.E.G.-partners uitvoeren. En dan komt er waarschijnlijk wel een voorstel zwart op wit. Erhard wil uit de impasse komen waarin wij inder daad binnen de E.E.G. verkeren". Het is volgens minister Luns ook nooit de bedoeling geweest dat de Ne derlandse regering tijdens dit officiële bezoek aan Bonn een vast standpunt over de E.E.G.-problemen zou inne men. BIJ HET DORSEN is de heer J. Broek- mans, landbouwer te Wanrooy, om het leven gekomen. De heer Broekmans is in de tromelruimte van de dorsmachine gevallen en was op slag dood. BIJ HET OPHANGEN van de was is vrijdagmiddag de 42-jarige mevrouw Koning uit Volendam, moeder van drie kinderen, van het balkon gevallen. Kort na aankomst in het ziekenhuis is zij aan haar verwondingen bezweken. De septembermaand was al bijzonder zonnig met in De Bilt 174 uren zon tegen normaal 146 uren, maar ook ok tober begint bijzonder vriendelijk. Een sterk hogedrukgebied voert met ooste lijke winden droge lucht aan, zodat vandaag en ook zondag het fraaie herfstweer voortduurt. In het binnen land kan plaatselijk wat lichte nacht vorst voorkomen, maar overdag stijgt de temperatuur weer tot 16 a 18 gra den. Na 1959 hebben wij niet meer zulk fraai en stabiel oktoberweer gehad. J j Weersverwachting medegedeeld door 2 l het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Droog weer met weinig bewolking. Z j Matige af en toe krachtige wind uit oostelijke richtingen. Ongeveer de- J Z zelfde temperaturen of iets lagere. MANCHESTER De Verenig- de Staten en Groot-Brittannië hebben een ontwerp-verdrag op gesteld inzake het tegengaan van de verspreiding van kernwapens De Britse premier, sir Alec Dou glas Home, die dit vrijdag in een verkiezingstoespraak te Manches ter onthulde, dacht dat het wel mogelijk zou zijn de Russen tot ondertekening te bewegen en zei te hopen dat ook Frankrijk met het verdrag zal instemmen. De Britse regeringsleider deelde mee dat het ontwerp-verdrag was ge baseerd op een Ierse V.N.-reso- lutie. Sir Alec verklaarde dat de Russen afwijzend staan tegenover een derge lijke overeenkomst met het oog op de voorgestelde multilaterale NAVO-kern- macht, maar hij gelooft dat deze kern macht wel verenigbaar kan worden ge maakt met het ontwerp-verdrag. „Dit is een positieve stap die de komende maanden kan worden gedaan", zo zei hij. Hij betwijfelt of hierin praktische stappen kunnen worden gedaan voor de verkiezingen in Amerika, maar hoopt dat dit dan spoedig daarna zal kunnen gebeuren. Een nog praktischer stap achtte de Britse premier de plaatsing van waar nemers in de landen van de NAVO en het Warschau-pact. „In deze beide richtingen een akkoord tegen de verspreiding van kernwapens en een uitwisseling van waarnemers hoop ik dat het mogelijk zal zijn voortgang te boeken wanneer de ontwapenings besprekingen weer actief op gang ko men", zo zei hij. Het Brits-Amerikaanse plan was „ge reed en zou op elk gewenst moment kunnen worden overgelegd". Wat de algemene ontwapening betreft, moet worden voorzien in deelname van com munistisch China. Naar sir Alecs me ning kunnen geen internationale ont wapeningsovereenkomsten worden ge sloten zonder China daarin te betrek ken. Hij zei voorts te geloven dat de Rus sen op het ogenblik „niet in de stem ming" zijn voor een akkoord. In Washington werd sir Alecs mede deling over het ontwerp-verdrag be vestigd. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben er ruim een jaar aan gewerkt, zo zeiden Amerikaanse func tionarissen. De vooruitzichten voor het bereiken van een dergelijk akkoord lij ken wat gunstiger geworden, nu China naar verwachting spoedig tot een kern proef kan overgaan. Terwijl de Sovjet- Unie in het verleden weinig of geen belangstelling toonde voor een akkoord tegen verspreiding van kernwapens, al dus genoemde functionarissen, wordt Moskou misschien wat ontvankelijker voor het idee wanneer Peking op de deur van de „atoomclub" klopt. Het ontwerp-verdrag zegt dat de on dertekenende landen ermee instemmen, geen kernwapens of methoden voor de produktie daarvan te verspreiden. Lan den die geen kernwapens bezitten zul len ook niet trachten die te verkrijgen. Laatstgenoemde bepaling zou van groot belang kunnen zijn wanneer de Chine zen de beschikking krijgen over kern wapens. Het laatste wat de westelijke bondgenoten willen is wel, dat derge lijke vernietigingsmiddelen van Chinese handen in die van kleinere landen over gaan. NEW YORK De Amerikaanse re gering heeft onverwachts ingegrepen in een spionage-proces tegen een man en een vrouw die ervan verdacht worden vitale defensiegeheimen voor Rusland te hebben gestolen. Joseph P. Hoey, ambtenaar van het ministerie van justitie, verzocht om Alexandre Sokolov, (40) en de vrouw die alleen onder de naam Joyn Ann Baltch (34) bekend staat, van vervol ging te ontslaan. Rechter Frank F. Doo ling willigde het verzoek in en zond de jury naar huis. De enige verklaring die Hoey voor het buitengewone verzoek gaf, was dat hij handelde „op instructie van het mi nisterie van justitie en in het belang van de nationale defensie". De verdachten die naar verluidt een echtpaar vormen, zouden, indien schul dig bevonden, tot de elektrische stoel veroordeeld zijn geworden. PARIJS Een Frans passa giersvliegtuig van het type DC-6 is gisteren met 80 inzittenden in de zee nabij Cartagena gestort. Gisteravond laat was nog niet officieel aangenomen dat alle in zittenden om het leven zijn ge komen maar volgens beman ningsleden van vliegtuigen die boven de plaats des onheils zijn geweest is dat vrijwel zeker. Het wrak van het toestel werd om kwart voor zeven gisteravond ontdekt door een Franse Constel Iation. Meerdere vliegtuigen be gaven zich toen naar de plaats van de ramp, alsmede enkele schepen waaronder de Italiaanse „Sorriento" die zich daar niet ver vandaan bevond. Het vliegtuig, eigendom van de Union Transporte Aeromaritimes, was sinds de vroege morgen vermist. Het toestel was donderdagavond om negen uur uit Pa rijs vertrokken met bestemming Port Etienne, een kustplaats in Mauretanië (Noord-Alrika). Wegens moeilijkheden had het toestel in Palma de Mallorca „We maken een kringetje van jon gens en van meisjes...." ....zongen de kleintjes in een dorp voor misdeelde kinderen bij Hin- terbruehl in Neder-Oostenrijk, en in de kring, die zij al dansende ronddraaiden, stond lachend de charmante koningin Sirikit van Thailand. De koningin brengt met haar gemaal, koning Bhoemibol, een officieel bezoek aan Oostenrijk. een tussenlanding gemaakt. Gistermor gen om half vier steeg het weer van Palma op om de reis voort te zetten. Het laatste contact werd gemaakt toen het toestel zich ergens in de buurt van Gibraltar bevond. Een woordvoerder van de Britse R.A.F. zei dat er tussen de gevonden wrakstukken een rubberboot en lijken waren waargenomen. Volgens de maatschappij U.T.A. wa ren er zeven bemanningsleden en 73 passagiers aan boord van het veronge lukte toestel. DEN HAAG De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. de Meijer, heeft aan de Sociaal- Economische Raad advies gevraagd over de verdere ontwikkeling van de be drijfsorganisatie. Uit de brief van de staatssecretaris aan de S.E.R. blijkt dat de regering van oordeel is, dat de wettelijke regeling van de bedrijfsorganisatie belangrijke vruchten heeft afgeworpen. MONROVIA Het Liberiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft vrijdag met o.a. de woorden „schromelijke overdrijving en verdraaiing der feiten" gereageerd op beschuldigingen over wil lekeur en mishandeling, waaraan de Ne derlandse K.L.M.-gezagvoerder P. G. Ti- deman en de Britse vlieger B. A. Love- rage naar hun verklaringen in Liberia hebben blootgestaan. Deze zaak was aan de orde gekomen in een kort geleden in Amsterdam gehouden vergadering van de International Federation of Airline Pilot Associations (Ifalpa). Beide vlie gers hadden er zich toen over beklaagd in Monrovia in kleine, smerige en stik donkere cellen gevangen te zijn gehou den, na te zijn gearresteerd op beschul diging van ongerief veroorzaken aan Li beriaanse autoriteiten. De heer Tidemaif zou toen zelfs zijn mishandeld. Naar aan leiding hiervan heeft het bestuur van de Ifalpa reeds een mondeling protest bij de Liberiaanse ambassadeur in Den Haag ingediend, dat spoedig door een schrifte lijk zal worden gevolgd. In de gisteren verschenen verklaring van het Liberiaanse ministerie van bui tenlandse zaken werd gezegd dat beide vliegers korte tijd werden vastgehouden onder precies dezelfde omstandigheden als Liberiaanse gevangenen, en dat zij werden vrijgelaten na verontschuldigin gen voor hun gedrag te hebben aange boden. Wat de heer Tideman betreft, zegt de verklaring dat deze destijds (het gebeur de in februari jl.), toen hij buiten een hotel stond, „beleefd werd verzocht' ruimte te maken voor president en me vrouw Tubman met hun gast, premier Williams van Trinidad en Tobago, toen dezen de hotelingang naderden. In plaats van daaraan te voldoen, werd gezagvoer der Tideman beledigend, aldus het mi nisterie. Hij zei de president niet te ken nen. Later duwde hij de president opzij en drong hij de deur door. KAIRO Reddingsploegen hadden gisteravond 24 lijken geborgen uit de puinhopen van een flatgebouw dat vrij dag in Kairo instortte. Naar wordt ver wacht zal het aantal slachtoffers stij gen tot 30 a 40. Het flatgebouw, dat vijf verdiepin gen telde, bood huisvesting aan talrijke bewoners. Volgens het eerste onderzoek zou de instorting te wijten zijn aan een con structiefout bij de bouw. Oorspronkelijk had het gebouw twee verdiepingen, maar twee maanden geleden werden er in alle haast drie verdiepingen opge bouwd. MOSKOU Alexander Balinski heeft negentien jaar geleefd in een kist op de zolder van zün ouderlijke woning in Chertok. Dit althans beweert het militaire dagblad „Rode Ster" en al was het niet waar, een mooi verhaal is het in elk geval. Het blad onthult de levensloop van BalinskF, die toen hij 21 jaar oud was werd opgeroepen om dienst te nemen bij het Rode Leger, dat, het was 1944t de beslissende slag met nazi-Duitsland leverde. Om de dienst te ontlopen bouwde hij op zolder een houten kist en kroop daarin. Zijn ouders vertelden de buren dat hij naar het front was vertrokken. Alexander bleef ook in zijn kist toen de Duitse bezetters zijn vader in hun eigen huis afranselden. Toen de oorlog ten einde was gekomen vreesde hij als deserteur te worden terechtgesteld, dus bleef hij waar hij was terwijl zyn ouders vertelden dat hun zoon was vermist. Toch was hij niet gelukkig, zo schrijft do „Rode Ster", hij haatte alles en iedereen dat normaal leefde. Met het huwelijk van zijn zuster was hij het niet eens omdat beneden hem dan feest werd gevierd. Alleen toen zijn vader overleed verliet Alexander zijn schuilplaats. Hij was intussen zo aan zijn verblijf gewend geraakt dat hij de algemene amnestie voor deserteurs negeerde. Toen een van zijn zwagers onlangs op zolder kwam werd hij aangeklampt door Alexander die hem smeekte hem te helpen. Hij bracht de deserteur naar beneden, waar hij eten kreeg en zijn baard werd afgeknipt. Alexander is nu 40 jaar oud en staat weer in de wereld maar toch klaagt hij nog. Het feit dat hy niet getrouwd is en geen kinderen heeft knaagt aan zijn ziel „Deze walgelijke en misdadige deserteur" is nu een vry man, zo besluit het blad het relaas, maar hij zal nooit de blaam, 19 jaar in een kist te hebben geleefd, kwyt kunnen raken. i 4 Hat gebeurde allemaal in de Was- senaarse dierentuin. Een van de J flamingo's raakte tijdens het vissen J J zijn rechterpoot kwijt. Dat zou het j einde van flamingo's bestaan moe- t ten zijn, maar een van de employés van de dierentuin had een betere J J oplossing. Van een plastic pijp con- J J strueerde hij een prachtige kunst- t poot. Door een operatie werd de kunstpoot even onder flamingo's J knie aan zijn echfe poot vastge- J J maakt en nu loopt de „visser" J weer, heel voorzichtig. Geen van t t zijn soortgenoten uit de grote vis-1 vijver ziet dat flamingo's rechter- J J'poot geen tenen heeft. En flamin- J go kan nu tenminste weer een j van zijn poten optrekken als hij gaat slapen. IN DE SPEELTUIN „Hillesluis" te Rot terdam is de 3-jarige Johanna A. Deckers van een vier meter hoge glij baan gevallen. In het Dijkzigtziekenhuis overleed het meisje. PARIJS Een vrouw is gisteren van het platte dak tussen de twee torens van de Notre Dame in Parijs naar be neden gevallen. Bij haar val trof zij een andere vrouw, die zich buiten de ka thedraal op de begane grond bevond. Beide vrouwen werden in bewuste loze toestand in het Parijse ziekenhuis tegenover de kerk. het „Hotel Dieu", opgenomen en zijn daar later overleden. Aanvankelijk verkeerde men in de me ning, toen men beide vrouwen in ern stige toestand op straat vond, dat zij beiden van de kerk neergestort waren. De jongste vrouw van de twee, die door de andere getroffen werd, bleek een 24-jarige Amerikaanse toeriste te zijn, die met oen groep jonge Engelse en Amerikaanse toeristen een bezoek aan Parijs bracht. BELFAST (NOORD-IERLAND) In de hoofdstad van Noord-Ierland zijn 15 arrestaties verricht na botsingen tussen de politie en aanhangers van de repu blikeinse partij, waarbij de politie on der andere met brandbommen werd be stookt. Vier politiemannen liggen met brand wonden in het ziekenhuis en 11 agenten werden behandeld na straatgevechten. De moeilijkheden begonen toen de politie een (verboden) Ierse vlag ver wijderde van een gebouw van de re publikeinse partij. Zij ontving hierbij schoppen van een woedende menigte. 's Avonds drong de politie opnieuw het gebouw binnen om opnieuw een vlag te verwijderen. Ditmaal werd zij met brandbomen, stenen en flessen be kogeld. Een van de brandbommen ont plofte onder een pantserwagen. Ook een trolleybus werd in lichterlaaie gezet De republikeinse partij stréeft naar aansluiting van Noord-Ierland, thans een deel van het Verenigd Koninkrijk, bij de Ierse republiek. WERKHOVEN Vrijdagmiddag om- streeks twee uur is mevrouw Vernooij- de Bie, wonende op de hoeve „De Hoge Leemkolk", in haar woonkamer met een stuk betonijzer neergeslagen. Op haar hulpgeroep kwam haar schoon vader die nog op geen 15 meter van het huis aan het appelen sorteren was, toegesneld. De overvaller, verdween in de boomgaarden in de omgeving. De politie heeft de omgeving met speur honden -afgezocht. Elk spoor van de dader ontbreekt nog. De vrouw is naar het St.-Antoniusziekenhuis in Utrecht overgebracht. GISTERMIDDAG is de 35-jarige W. Ta ling uit Ankeveen, die aan het werk was in de bouwput op het terrein van de technische hogeschool in Delft, door een lading grond bedolven. De man werd zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het Binnengasthuis te Delft aan zijn verwondingen is overleden. (Advertenties) VERZEKERING EN VERZORGING VAN UITVAARTEN VOOR KATHOLIEKEN Tramstraat 60 - Eindhoven 2 8 ploeg boussac hurlebath muller TOOT WOOntwijf op W groia marlet 50 catharinastraat 4 tel. 34700 BREDA Vraagt: VROUWELIJK en MANNELIJK Zie advertentie elders in dit blad. Weekblad Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TE LEVIZIER - Postbus 2 - Leiden

de Stem | 1964 | | pagina 1