Nederlanders bouwen sterke radiozender in Liberia LEER T VAN UW HONDEN! Vechten op rum N RUEB Bevordering van het begrip onder de zwarte volkeren Bouwkosten: 4 miljoen Bijzondere dierendag in Wenen cretaresse lonteurs ling-kuipers Zelfs de doden waren nog gevaarlijk Ais tijgers Om meters.... mo TONI BOLTINI DAGVAART ANTWERPEN IN 1966: „DE STEM VAN AFRIKA" Vluchteling bij „Muur'' neergeschoten Een modern sprookje door dr. W. Lorenz FEURS En uw eigen verhaal VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Schouwen GtorincViem [overflolfkcc' Walcherer.SLN SeveiondV M idd e l lo o r Nijmegen sHerbogenbosch .yw,'/" htingen over ons arden op dinsdag i Restaurant De Bovendien kunt lags, terecht aan terrein De Krog- el. 01600—47450). BRIEK „BREDA" CKERRUEB IEDA iie ding heeft genoten ograferen i de moderne talen ding heeft gevolgd, dan eschikt in secretariaats- verantwoordelijke werk- nstemming met opleiding rmelding van opleiding l van recente pasfoto, Iaan het Hoofd van de oemde N.V., Speelhuis- he Dienst lijkheid idig te kunnen werken ezitten sn en oduktiemachines. vakbekwame achter. WONING S g als schriftelijk (met opleiding, ervaring, orden ingediend bij de ETERS N.V. k en een voor het bin- :abriekstraat 30, Ber- >f 6117. E DAME id te worden •it van diploma School Mulo-B) ding op ons adres: RUIDENBERG; 1621) 551. dit blad. -j-'ii Historisch feuilleton naar hef boek 1 ur<3 „The eighty-five days" van R. W. THOMPSON VI De opgave voor de Canadese 7e Infanterie Brigade, in het concentratie gebied rond Maideghem, werd uitgedrukt in simpele bewoordingen: „7 Can inf brig vernietigt de vijand in het gebied MOERSHOOFD - AAR DENBURG - OOSTBURG - SCHOONDIJKE. Forceert overgangen over het LEOPOLD-KANAAL. Vergroot de bruggehoofdcn. Rukt verder op naar het westen". Als deze operatie succesvol verliep zou het de brigade tot op de drempel van Breskens brengen en de vijandelijke weerstand in Zeeuwsch-Vlaanderen In tweeen splitsen. Op 5 oktober werd rum verstrekt aan alle troepen van de 7e en 8e Infanterie Brigade. Het weer werd steeds slechter en de vooruitzichten waren van dien aard, dat ze een hartversterking rechtvaardigden. Rum werd Iedere dag beloofd en dat was ook wel hard nodig. nen voor het eerst rechtop staan en zy zagen zichzelf bedekt met grijze modder. „Dit hele 'godvergeten' land is de ene sloot na de andere. Het is hele maal geen land", zei een compagnies commandant. Wat hij verder zei, kan hier niet uit de doeken worden ge daan. De Nederlanders zeiden over hun polderland: „God heeft hier niet meegeholpen". Dat was waar. Zij had den het zelf gemaakt en meer dan een eeuw gele.den hadden zij zich getroost met de gedachte, dat geen leger ooit vechtend over hun grond zou trek ken. Gedurende een week leek het alsof de regen, opgejaagd door de met hal ve stormkracht waaiende wind, zich wilde verenigigen met de loodgrijze lucht boven het sombere boosaardige land. zodat de kleine terreinwinst er van zijn verdediging en daar was iede re meter van levensbelang. Op 14 oktober vaardigde generaal Eberding, commandant van de 64e Duitse Divisie, aan zijn troepen een waarschuwing uit, die niet mis te verstaan was. Degene die zich zou overgeven, onder welke omstandighe den ook, 'zou worden beschouwd als een deserteur De divisie zou moeten standhouden tot in de dood. In de ge vallen, dat de namen van de deser teurs konden worden vastgesteld, zou den deze aan de burgerbevolking van het Rijk worden bekend gemaakt en hun familieleden zouden als vijanden van het Duitse volk worden gebrand merkt Een waarschuwing als deze was een teken van zwakheid en angst. Zij ver oorzaakte eerder angst dan moed bij zijn mannen en Eberding had die dag een goede reden gealarmeerd te zijn. Om half zes in de ochtend van de 6e zette de brigade de aanval in, na dat zevenentwintig vlammenwerper tanks (Wasps) de vijand onder hun verzengend vuur hadden genomen. De aanval werd ingezet op een punt pal ten oosten van de samenvloeiing van het Leopold-kanaal en het Afleidings kanaal van de Leie. Op dit punt loopt het Afleidingskanaal naai het zuid oosten. Op minder dan anderhalve km afstand lag de Nederlandse grens, aangegeven door de kleine boerderij tjes, ten zuiden van het dorpje Eede. Tussen de hoge bomen op de dijken door konden ze gemakkelijk worden onderscheiden. Alleen het slechte zicht en de kromming van de evenaar ver hinderden het uitzicht op de Noord pool. Er lag niets in de weg! Een ononderbroken nachtelijk bom bardement had de vijand niet uit de goed ingegraven posities aan de over zijde van het kanaal en de tegenover liggende dijken kunnen verdrijven en de „Wasps" waren onder dekking van de duisternis naar voren gebracht, om in de ochtenduren in actie te komen. Het valt te betwijfelen of er soldaten op de wereld zijn, die hun kalmte niet verliezen, wanneer zij onder vuur genomen worden door de lekkende vlammen van de Wasps en onder deze dekking trokken de Canadezen hun aanvalsboten over de zuidelijke oever en toen het vuurgordijn opgetrokken was, peddelden zij naar de overkant. Op rechts stak de 'B'-compagnie van de „Canadian Scottish Rifles" onder verspreid vuur het kanaal over en het lukte hen een voetbrug over het ka naal te slaan voor zij tegen de noor delijke oever ingesloten werden door hevig mitrailleurvuur, dat van alle kanten behalve pal uit de rug kwam. Op links stak de voorste compagnie van de „Regina Rifles" over, voordat de vijand weer tot zichzelf gekomen was, maar eenmaal over het kanaal, maakten zwaar mortiervuur en mitrail leur-kruisvuur uit de omgeving van Aardenburg en Middelburg verdere voortgang onmogelijk. De vijandelijke verdediging was potdicht en het stond gelijk met zelfmoord om te proberen over het open terrein op te rukken. De mannen probeerden voetje voor voetje door het water wadend voor waarts te gaan, maar bemerkten dat elke strook water bestreken werd door geweer- en mitrailleurvuur. Er scheen geen mogelijkheid te bestaan om op de linkerflank een brug te slaan en de compagnieën van de „Regina Rif- les" werden zo goed en zo kwaad mo gelijk overgezet om het bataljon 'e helpen, dat opeengepakt was in een gebied, waar elke meter grond mee telde. De hele dag en nacht stonden de mannen vaak tot hun oksels in het water en de modder. Op 7 oktober trok het Reserve Ba taljon de „Royal Winnipegs" over de door de „Canadian Scottish" geslagen voetbrug en een verschrikkelijk ge vecht ontspon zich in de doolhof van sloten halverwege Eede en Moorhoofd bij Oosthoek. Hier vocht de brigade met grote vastberadenheid in zyn po gingen de overgangen met elkaar te verbinden, om zodoende een stevig bruggehoofd te vormen. De weg tus sen de twee dorpjes was nog geen Enorm veel materieel ging ver loren hij de oorlogshandelingen op en om Walcheren driehonderd meter verder, maar ach ter iedere dijkje lag de vyand die geen duimbreed grond prijsgaf. De brigade kwam onder een hagel van mortier- en mitrailleurvuur te liggen en zy werd praktisch vastgehouden op de noorde lijke oever van het kanaal. De C-com- pagnie van de „Canadian Scottish" werd, toen zy een wanhopige poging deed om uit te breken, direct afgesne den en gevangen genomen. Op links tastten de „Regina Rifles" de vijand af naar een zwakke plek en het gelukte hen, zich tweehonderd meter naar het westen te ontplooien door langs de slootranden te kruipen, waarbij soms alleen het hoofd boven het water uitstak. Maar ook hier was nog geen diepte in de stelling en artil- leriesteun bleek weinig effect te sor teren. Sterke gevechtspatrouilles werden bij dag zowel als bij nacht door de doorweekte polders uitgestuurd. Zij kwamen, terwijl zij door die poel van ellende kropen oog in oog te staan met de vijand, zij sloegen, wurgden en doodden in de doorweekte onderko mens met misschien een paar meter terreinwinst voor de overwinnaar. Op 12 oktober, een half uur na mid dernacht, na zes dagen en nachten in de open lucht gevochten en in ge bukte houding gegeten en gedronken te hebben, alleen dankbaar voor het verwarmende gevoel, dat hen werd geschonken door de rum die even be langrijk v/as geworden als munitie, viel de A-compagnie van de „Canadian Scottish" met kracht aan op de Graaf Jansdijk. De compagnie was samen gesteld als een gevechtspatrouille en zij slaagde erin de oevers van het le vensgevaarlijke kanaal, dat de Neder landse grens aangaf, te bereiken, on geveer 500 meter van het Leopold- kanaal verwijderd. Die dag was de dag der vergelding, een dag van wanhopige ondernemingen en in de vroege middag werd de voor ste compagnie van de „Royal Winni- pegs" afgesneden, maar zij wisten van geen overgave. De mannen lagen tegen de grond gedrukt in een groot vier kant, al dankbaar voor vijftien cm dekking, en zij vochten waar zij la gen, gevaarlijk als tijgers die voor hun leven vechten. De inspanningen van die dag maak ten niet veel indruk toen de te hulp gesnelde compagnieën van de „Royal Winnipegs" zich al vechtende een doortocht trachtten te banen, om het bataljon te redden. Alle menselijke heldenmoed van de gehele wereld kon niet zegevieren over een vijand die deze doolhof van sloten en half verdronken polders verdedigde, ge steund door zware artillerie, hele scharen van onzichtbare mortieren, zware mitrailleurs en de persoonlijke infanterie-bewapening. Toch gelukte het de genie op de vierde dag, dank zij vasthoudendheid van de 7e Infanterie Brigade, die zich vastbeet in zUn smalle bruggehoofd en hevige strijd leverde met de vy- and, over een zich langzaam uitbrei dend front, een brug te slaan over het kanaal. Met uiterste krachtsinspanning baanden op 13 oktober de „Canadian Scottish Rifles" zich een weg naar het dorpje Eede en tenslotte gelukte het hen vaste voet te krygen aan weerszijden van de verharde weg en de wegkruising, die naar Aardenburg leidde. Het was de eerste werkelyke terreinwinst sinds de eerste oversteek, op nog maar duizend meter van het Leopold-kanaal. Hier konden de man- uit zag als de inhoud van een terrein vol met modder en water: als een vieze soep. Zelfs de contouren van de dijken waren vervaagd, zij stonden verfomfaaid en vertekend in de grauw heid van de karakterloze wildernis. Er was geen verwarming noch rust. Een vole week hadden de mannen ge leefd en geslapen en waren ze gesneu veld in nattigheid en onder de mod der. De achting voor de vijand, die zij in het begin misschien gehad moch ten hebben, had plaats gemaakt voor een felle haat, die uitgroeide tot een vervloeking, want de Duitsers hadden de lichamen van hun doden voorzien van mijnen en booby-traps. De op gezwollen lijken, die in de modder van de polders, met het gezicht naar beneden als smerige grijze zakken in het donkere water van de sloten dob berden, bleken even gevaarlijk te zijn als de levende tegenstanders. Licha men explodeerden bij aanraking en vernietigden de tegenstanders op de zeldzame ogenblikken van medelijden. Het ouderwetse gezegde 'er wordt geen kwartier' gegeven deed opgeld. Vijandelijke lijken rotten en stonken weg waar zij neergevallen waren; er werd nog minder rekening mee ge houden dan met de opgezwollen kar kassen van koeien, de symbolen van ellende in het vreselijke land, dat aan de zee ontworsteld was. Toen Eede eindelijk veroverd was, bleek het gebied ten noorden ervan bezaaid te zijn met mijnen. Verborgen draden veroorzaakten explosies van modder en stukken staal. Mannen verloren hun voeten toen zij langs de oevers kropen en staar den naar de verbrijzelde stompen. Deze foto, uit de verzameling van ie heer P. Robesin te Oostburg, leeft een beeld van dc verwoestin gen in deze gemeente. Op de ach tergrond: de gekapseisde waterto gen. Na het fiasco van de eerste nogal fan tasieloze frontale aanvallen van de Canadese 2e en 3e Divisie vond een hergroepering plaats, die een onheil spellende bedreiging voor de vijand begon te vormen. Hitier gaf bevel dat de Schelde, ten koste van alles, behou den moest blijven. Het geallieerde op perbevel gaf bevel dat de toegang moest worden geforceerd. Op 13 ok tober viel de eerste V2 midden in Antwerpen, waar hij een enorme zuil van puin, steen, ijzer, staal en stoffe lijke resten hoog de lucht injoeg. De ze V2 ws de voorloper van een hele reeks, die de geestkracht van de be volking op de proef, zou stellen» tot dat de Slag om de Schelde zou zijn gewonnen. Op 16 oktober liepen de „Regina Rifles" zich nog steeds te pletter tegen een onneembare verdedigingslinie, die van Middelburgdijk naar Doopersdijk liep. Van beide zijden gaf men niets toe. Een in een bloedig gevecht ver overde kazemat werd door de vijand hernomen, vóór enkele tirailleurs de verovering veilig hadden kunnen stel len. Minstens honderd man van de Duitse 64e Infanterie Divisie waren ingegraven om de weg naar St. Kruis te behouden. De waterwegen waren buitengewoon ingewikkeld; er waren niet alleen de sloten, die voor de afwatering van de polders zorgdroegen, maar er wa ren ook vele kreken, die naar alle windstreken liepen en die soms net zo breed en zo diep waren als het Leopold-kanaal. De Molenkreek was een geweldige hindernis, die Middel burg beschermde. Er was geen ge hucht of het had zijn kreek, vliet, wa ter, zijn eeuwige modder en zijn grijze ijskoude regen. De 7e Infanterie Brigade wist, dat weinig terreinwinst was geboekt, maar de commandant van de Duitse 64e In- t fanterie Divisie wist, dat de vijand al j te veel in handen had gekregen, want j die luttele kilometer in dit gebied op de weg naar Breskens, was de kern Herkent u in één of meer van de hiernaast beschreven episoden een stukje authentiek, eigen ver leden? Stel uw herinneringen daaraan dan op schrift en zend ze toe aan onze feuilletonredactie. Zij worden zo spoedig mogelijk, als apart onderdeel van dit oor logsfeuilleton geplaatst. Hebt u foto's of andere tastbare herinne ringen, brieven e.d., aan de slag i de Schelde? Ook daarvoor hebben wij grote belangstelling. U kunt uw bijdragen adresseren aan: Dagblad De Stem, Reiger straat 16 Breda. Op de enveloppe vermelden „Slag om de Wester- schelde". Bijdragen kunnen ook via onze rayonkantoren worden ingestuurd. Dinsdag De negende oktober rfgpéhi* O £i AMERSFOORT Circusdirecteur Toni Boltini heeft besloten de stad Ant werpen in rechten aan te spreken en deze te dagvaarden voor de rechtbank te Utrecht, in welk arrondissement de heer Boltini woonachtig is. Het naar zijn mening onrechtmatig optreden van de stad Antwerpen, die onlangs een ver gunning tot optreden van het circus heeft geweigerd, heeft Boltini een schade berokkend, die hij wenst te verhalen. De heer Boltini heeft de advocaat mr, P. P. Lap uit Bergen op Zoom verzocht deze rechtsmaatregelen te treffen. (Bijzondere correspondentie) Over ongeveer een half jaar hoopt het Kardinaal van Rossum Instituut de bouwopdracht te kunnen geven voor een radiostation in de buurt van de Libe riaanse hoofdstad, Monrovia. Het station zal een zender krijgen welke gerekend mag worden tot de krachtigste die tegenwoordig in Afrika werken. Hfj kan over een jaar of twee met geregelde programma's in de lucht zijn onder de naam De stem van Afrika" Het ls een initiatief van het eerder genoemde instituut, dat eerst jaren heeft gewerkt aan de voorbereiding en organisatie van dit zeer bijzondere ontwikkelingsproject, dat een speciaal doel heeft. Dit wordt als volgt omschreven: „De stem van West-Afrika" wil een radio station zijn dat gericht is op de bevor dering van goede wil, wederzijds begrip en betere samenwerking tussen de ver schillende volkeren van Afrika. Het wil zijn programma's in dienst stellen van betrouwbare informatie, van onderwijs en opvoeding aan kinderen en volwas senen, van culturele uitzendingen en van gezonde ontspanning. Het programma zal katholiek ztfn in de zin dat katholieken het zullen samen stellen overeenkomstig hun principes. Zij zullen dit echter in een eigentijdse geest van oecumene doen en daarom ook aan zegslieden van andere overtui ging de gelegenheid bieden zich te rich ten tot de Afrikaanse naties, voorop ge steld dat dezen bereid zijn tot samen werking. „De stem van Afrika" wil zijn kracht eerder zoeken in het geven van blijken van broederlijke eenheid in de geest van de christelijke liefde dan door de prediking." Financieel moet het radiostation zich zelf kunnen bedruipen. Men ziet een mid del in commerciële uitzendingen van ten hoogste vijf minuten per uur. Uit de op brengst van de reclamegelden zullen alle kosten van „De stem van Afrika" moeten worden bestreden. Voor de complete zenderuitrusting, voor de bouw en inrichting van de studio (controlekamers, opnamekamer, om- roepkamer, omroepcel, spreekstudio en een cel voor een nieuwslezer) en de aan schaf van alle noodzakelijke apparatuur is vier miljoen gulden nodig. Een deel van het geld heeft Karosi aL Buiten landse hulporganisaties hebben finan ciële medewerking toegezegd en voor de rest wordt een beroep gedaan op de (katholieke) Nederlandse bevolking. Daartoe worden door het gehele land ,,wereldmissieloten" voor een bedrag van één gulden per stuk te koop aange boden. Uit de opbrengst van aeze ver koop zal het plan Karosi voor een deel worden gefinancierd. (Girorekening van het Kardinaal van Rossum Instituut te Wassenaar: nr. 207253.) Het radioplan heeft de instemming van de president van Liberia, dr W. V. S. Tubman, die inmiddels ook heeft zorg gedragen voor een zendvergunning en de morele steun van vele geestelijke en wereldlyke gezagsdragers. Technische en andere deskundige bijstand is er van de zijde van de Nederlandse Radio Unie, van de Katholieke Radio Omroep van de Independent Television Association in Londen, van Radio Monte Carlo. Radio Luxemburg enzovoorts. Het technisch uitvoerende werk en de levering van ap paratuur zal worden opgedragen aan Ne derlandse bedrijven met wie inmiddels onderhandelingen zijn geopend. Ter versterking van de opinievorming door middel van „De stem van Afrika" ligt het in het voornemen om in het hart van Afrika een gesprekscentrum te stich ten. waar brandende vraagstukken als het rassenprobleem en de verhouding tussen de godsdiensten zullen worden be studeerd De resultaten van dr hier op gang te 'brengen gesprekken tussen lei dinggevende Afrikanen van velerlei godsdienstige richting en levenshouding worden verwerkt in programma's van „De stem van Afrika". Andere kwesties welke door dit radiostation volgens de christelijke zienswijze zullen worden be geleid zijn, onder andere, de rechten van de mens, èn in het bijzonder die van de vrouw, 'destijds tegen de ongeletterd heid het wezen der democratie en soortgelijke onderwerpen van opvoed kundige aard, voor de behandeling waar van aan het systeem van c'e schoolradio' wordt gedacht. Met steun van de K.R.O. worden ook op dit punt reeds voorberei dingen getroffen. (Advertentie) ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM BERLIJN Oostduitse grenswachten hebben een vluchteling neergeschoten, die trachtte over de Berlijnse muur naar de Amerikaanse sector te ontkomen. Volgens de Westberlijnse politie vuur den de Oostduitsers ongeveer 50 schoten af op de man. die later op een baar werd weggedragen. De politie weet niet of de vluchteling gedood i». Een moderne legende) -yOEN de 4e oktober, de naamdag van de hei lige Franciscus van Assisië naderde, liet de goede God de heilige bij zich roepen en nodigde hem uit, bij ge legenheid van zijn naam feest een wens te uiten, welke dan direct vervuld zou worden. De heilige bedacht zich niet lang, maar vroeg op zijn feestdag een korte tijd naar de aarde te mogen terugkeren. Speciaal smeekte hij om de genade, deze tijd in Wenen te mo gen doorbrengen. Hij wil de daar voor de Karelskerk tot de hondenbezitters van Wenen spreken. Want hij, de heilige, had gehoord, dat daar elk jaar op de zon dag na zijn naamfeest een plechtig lof te zijner ere plaatsvindt waarop alle dierenvrienden met hun lievelingen zouden ver schijnen. De goede God willigde de bede van de heilige in en veroorloofde hem ook, de nodige toebereidselen te treffen. Derhalve stelde de heilige zich direct met de organisatoren van deze plechtigheid in verbinding en deelde hun zijn plan mede. Hun grote vreugde daarover werd alleen ge temperd door het verbod van de heilige, ook maar iemand iets ervan te ver klappen. dat hij dit jaar het lof voor de Karelskerk per soonlijk zou celebreren. Zij mochten in hun aankondi gingen slechts mededelen, dat een Minderbroeder zou preken. En verder bad hij hun, ditmaal alleen de be zitters van honden toe te laten, omdat hij speciaal voor hen zou preken. De organisatoren vroe gen niet langer naar de re denen waarom de heilige zo wenste te handelen, maar lieten direct de no- iige aanplakbiljetten druk ken, waarop te lezen was. dat het Karelsplein bij ge legenheid van deze plech tigheid alleen door honden en hun bazen mocht wor den. Opdat de bezitters van andere dieren zich niet be nadeeld zouden voelen, be loofde de heilige op voorwaarde dat God hem dit zou toestaan het vol gende jaar terug te komen en dan voor hen te spreken Zo brak dan de zondag, die op het naamfeest van de heilige van Assisië volg de, aan en reeds lang voor het begin van de plechtig heid was het plein voor de prachtige Karelskerk met duizenden en nog eens dui zenden honden en hun eigenaren gevuld. Precies op het aangegeven uur ver scheen de heilige. Maar al leen de eigenlijke organi satoren wisten, wie de kleine, magere man met het korte baardje was, die onder hen verbleef. De handen met de stigmata hield de heilige wijselijk in de mouwen van zijn ver sleten pij verborgen. Zo herkende hem geen van de duizenden aanwezigen. Maar in plaats daarvan herkenden de honden hem wel. Toen hij voor de mi crofoon verscheen, spitsten zij plotseling de oren en in één ogenblik trilde de lucht van het vreugdegehuil der viervoeters, die op die wij ze hun grote vriend be groetten. Op een glimlach van de heilige die zich zichtbaar over deze be groeting verheugde, waren de honden direct stil en zetten zich gehoorzaam neer. En toen begon de heilige zijn preek. lijk, maar zijn trouw en lief voor u zoals altijd. Hoe ondraagbaar was menig maal uw eenzaamheid niet, als niet deze lieve, goede vrienden bij u zouden zijn en u zouden helpen, uw last te dragen. Zij zijn steeds weer dankbaar voor alle zorgen, welke gij hun bewijst, voor de vrije tijd, welke gij hun schenkt, voor de offers, welke gij voor hen brengt. Maar, mijn lieve vrien den. Deze lieve, goede hon den zijn u door God niet alleen geschonken tot neugde en troost, maar ook als teken van beschaming. Want, als gij de toestand van uw honden en die van uzelf beschouwt, dan zou den waarlijk velen van hen beschaamd moeten zijn. Uwe vierbenige vrienden weten het en tonen u, dat ook uw leven leeg en zon- „Mijn lieve vrienden" zei hij. Hij sprak in zijn provinciale moedertaal, maar God, in zijn goedheid bewerkte, dat zijn woorden op de korte weg van zijn mond naar de microfoon zich tot onvervalst Weens vervormden, zodat aldus alle aanwezigen niet alleen de heilige konden verstaan, maar nog minder op de ge dachte konden komen, wie eigenlijk tot hen sprak. „Mijn lieve vrienden. Als u iemand vragen zou, waarom God de honden ge schapen heeft, dan zou ze ker elk van u direct als antwoord daarop zeggen, dat zij geschapen werden om u vreugde en troost te schenken. En daarmee zoudt gij de waarheid ge zegd hebben. Hoeveel vreugde dankt gij toch uw vierbenige vrienden. Welk een geschenk is hun trouw. Als gij des avonds dood moe van uw werk naar huis komt, dan weet gij toch, dat achter de deur uw hond rusteloos heen en weer loopt, wachtend op zijn baas. Hoe gelukkig zijn uw vrienden dan, als gij weer bij hen bent. Hoe to nen ze u dat hun leven zinloos is, als gij niet bij hen zijt. Hoe tonen ze u toch, dat zij alleen geluk kig zijn, als gij u met hun bezig houdt en als zij v mogen dienen. Als gij daar tegenover eens, om welke redenen ook, mismoedig zijt en uw luimen hun spo ren nar aten. dim vemen zv u dat helemaal niet kwa der inhoud is, wanneer gij, hun heren en meesters, bij hen zijt. Wie beter dan gij, mijne lieve vrienden, zoudt moeten weten, dat uw le ven volledig zinloos en leeg is, wanneer gij ver van uw Heer en Meester ver wijdert zijt. Hoe dikwijls echter vergeet gij dat God het middelpunt van uw te ven zou moeten zijn. En wanneer reeds uwe vier benige vrienden zo geluk kig zijn, omdat zij u die nen en helpen mogen, hoe gelukkig zoudt gij moeten zijn en u inspannen, God te dienen en Zijn helpers te zijn. Neemt een voorbeeld aan uw honden, hoe zij zich ge dragen als gij mismoedig tegenover hen zijt. Want zij wreken zich nooit. Wan- Zijn een neer echter God in wijsheid u ook eens beproeving oplegt, dan zijt gij meteen toornig tegen Hem, gij begint aan Hem te twijfelen, gij mort tegen Zijn raadsbesluiten. En verder: hoeveel uren van uw vrije tijd wilt gij niet aan uw vierbenige vrien den opofferen, hoeveel zorgvuldigheid wilt gij niet aan hen besteden? Hoeveel meer uren van uwe vrije tijd zoudt gij aan God moeten offeren. Die voor u alles gedaan heeft? Hoe veel meer zorgvuldigheid zoudt gij aan uw samen zijn met God moeten beste den. Als gij op uw Ie1 terugziet, hoe ziet het ian in werkelijkheid leven ei uit? Nooit hebt gij tijd voor God, bijna nooit zijt ge ertoe bereid, een offer voor Hem te brengen, nauwe lijks zijt ge willens Hem te Henen, de eenzaamheid van Jezus te verzachten, Hem in Zijn smarten te troos ten, Zijn lasten mee te dra gen. Waarlijk, als gij het gedrag van uw honden te genover u en uw gedrag tegenover God vergelijkt, dan beschamen uw vier benige vrienden u gewel dig. Keert daarom in uzelf in, mijne lieve vrienden. Wanneer reeds uwe hon den tegenover u, hun aard se weldoeners, zo trotno, zo dienstbereid zijn, hoe meer zoudt gij tegenover uw he melse vader, tegenover uw hemelse weldoener trouw en goed en tot elke dienst bereid zijn. Als de liefde van uw vierbenige vrien den tegenover u, hun aard se heren reeds zo groot en nimmer wankelend is, hoe groter zou uw liefde voor uw hemelse Heer moeten zijn, een liefde, die nooit zou mogen wankelen, al léén maar vuriger en die per. Keert in uzelf, mijne vrienden. Leert van uwe honden, geeft acht op het teken, dat zij voor u zijn, Geeft acht op het voor beeld, dat ze u geven. Laat u door hen niet beschamen, maar weest grootmoedig als zij. „En gij, mijne lieve, vier benige vrienden" en met deze woorden wendde zich de heilige tot de verzamel de honden, „hebt dank voor uw trouw en liefde, welke gij uw bezitters voortdurend schenkt. Dient ook verder zo trouw en zo zon der eigenbaat en weest verder een vreugde en troost voor al degenen uien gij toebehoort. Amen". Daarmede beëindigde de heilige van Assisië zijn Weense predikatie. Toen hij aangevangen had tot de honden te spreken, be gonnen alle mannen en vrouwen te snikken. Maar de heilige wist reeds, dat bij de Weners de tranen zeer snel vloeien. Hij was dus daarvan in het geheel niet onder de indruk. Een grote vreugde daartegen over bereidde hem de dankbare blik, welke hem uit alle hondenogen tegen- straalde. De grootste vreugde echter bereidde hem het bewustzijn, dat bij enkelen onder de duizen den toehoorders zijn woor den in vruchtbare bodem waren gevallen en dat zij besloten hadden, hun leven te veranderen. En met deze vreugdevolle zekerheid keerde de heilige weer naar de hemel terug. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 k

de Stem | 1964 | | pagina 13