Herfst voor Woonbelasting forenzen Oostburg goed i Fam. Van Ham te Axel wordt uit verkochte woning gezet C.O.A.K. te Middelburg vierde veertigjarig bestaan LEEK EN ZIELZORG Aia De Tour start in Keulen CERTINA Weer vlasbedrijf in as gelegd te St.-Jansteen SMITS heeft 'tl! A. PIEDERiET Burgemeester v. Leeuwen: Heffmg naar waarde weekend huwen Absurd Steense raad akkoord met geldlening Vermiste jongen in IJzendijke aangehouden A***» VOOr ZeZelU& stijlvol wonen "Waag de gratis prachtuitgave van de Top-Form meubelcatalogus bij form NOG ENIGE DAGEN RESPIJT, MAAR. Wij willen eerst een fatsoenlijk huis terug Faillissement ZOEKT U Biljarttoernooi Den Bosch in OMEGA 0agbla3 0 c Ütctn Juiste weg' T otoprijs BRANDENDE AUTO DE OORZAAK Bestuurder gewond naar ziekenhuis Zedenmisdrijf berecht DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 \JET het doorbreken van nieuwe in zichten in het werk van de Kerk is de laatste jaren steeds duidelijker naar voren gekomen, dat de leek een positieve taak heeft in het heilswerk. Enerzijds is er de roep ge weest, van de kant van de leken zelf, om de vervulling van die taak moge lijk te maken, anderzijds blijkt de Kerk in de ontwikkeling van haar structuur de bijdrage van leken niet meer te kunnen missen. Zo zijn eigen lijk, in principe althans, alle voor waarden aanwezig om tot een harmo nische en wederzijds gewaardeerde samenwerking tussen priester en leek te geraken. Een initiatief van de bisschop van Breda, dat geleid heeft tot het in het leven roepen van een opleidingsinsti tuut voor leken-helpers en -helpsters in de zielzorg vraagt daar weer eens de aandacht voorOok voor de nood zaak van de leken-hulp. Het Kaski in Den Haag heeft op verzoek van het bisdom Breda een prognose opgesteld van het aantal priesters waarover het bisdom Breda tot 1980 de beschikking zal hebben. Op grond van die prog nose moet de bisschop zijn zielzorge lijk beleid uitstippelen en, zo nodig, tijdig maatregelen nemen. Welnu, de conclusie uit die prognose heeft maat regelen op korte termijn noodzakelijk gemaakt en een daarvan is het hier boven genoemde opleidingsinstituut. VlE leken-helper of -helpster in de dagelijkse praktische zielzorg, zowel in de parochies als in b.v. het bedrijfsapostolaat, zal aanvanke lijk een merkwaardige verschijning zijn. Geen priester en dus geen be dienaar van de sacramenten, maar ook geen K.A.-man en geen maat schappelijk werker. Wel een echte zielzorger, die als leek de gelegenheid krengt een aantal echt zielzorgelijke taken van de priester over te nemen. En zo zal zijn verschijning aan twee- krijgen de gelegenheid om zich voor krijgt een aantal echt zielzorgelijke erlei behoeften tegemoet komen: leken zetten en de piesters krijgen de kans om in hun zielzorgwerk het accent zwaarder op hun priester-zijn te leg gen. J~\E kritiek op de geestelijkheid die lJ in de jaren na de tweede wereld oorlog in toenemende mate ge hoord werd blijkt vaak gegrondvest te zijn op een vorm van vervreemding, vooral in stadsparochies. Het aantal taken dat de pastoor en de kapelaans in de loop der jaren is toegevallen is nauwelijks te tellen. Alleen al het geestelijk adviseurschap van alle mogelijke verenigingen, dat oneven redig veel tijd van de parochiegees telijkheid in beslag neemt, is een ern stige belemmering voor b.v. huisbe zoek en bezoek aan zieken, bejaarden en eenzamen. Daarnaast staan gods dienstlessen, deelname aan besprekin gen in comités en commissies en iedere pastoor zal zuchtend willen vertellen hoeveel van zijn kostbare tijd aan administratief werk verloren gaat. JVIETTEMIN hebben al deze werk- -zaamheden in de zielzorg hun betekenis en de meeste ervan üjn feitelijke zielzorg, echter niet zo danig, dat ze niet met een geschool de leek gedeeld zouden kunnen wor den. Wellicht zijn er zelfs taken bij die bij uitstek door leken vervuld kunnen worden omdat die, met hun eigen ervaring, ook een eigen kijk op vele zaken hebben. Wat een groot goed zou het niet zijn als het bezoek aan bejaarden en eenzamen of aan zieken met grotere regelmaat zou kunnen gebeuren. En zou het geen aanmerkelijke verbetering voor het bedrijfsapostolaat kunnen zijn, wan neer leken-helpsters dit werk zouden gaan doen in bedrijven die vooral door meisjes bevolkt worden Zeer goed denkbaar is ook dat b.v. wedu wen zich als leken-helpster laten scholen, omdat zij met hun ervaring met name geschikt lijken om hun apostolaat onder zieken, bejaarden en ook in vele gezinnen uit te oefenen. AAN de start van het nieuwe insti tuut, volgend jaar september, is een proef in twee parochies in ons land, o.a. in Hulst, vooraf gegaan. De resultaten daarvan rechtvaardigen de verwachting dat de Nederlandse grimeur van het bisdom Breda zegen- rtik tal zijn. Onder de stralende zon, die iedere dag opnieuw weer aan de hemel staat, doet de karre- voerder zijn werk. Het karwei wijst er maar al te duidelijk op dat de herfst zijn intrede heeft gedaan. Met paard en wagen vervoert hij de afgebroken zo merhuisjes naar hun winter bergplaats, waar zij de komen de maanden blijven liggen tot dat de strandman opnieuw met zijn paarden komt om de zware lasten terug naar het strand te brengen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Met algemene stemmen is donderdagavond de raad akkoord gegaan met de in stelling van een zogenaamde woon- Eorenzenbelasting op weekendhui zen. De belasting betreft de huizen van personen die buiten Oostburg hun woonverblijf hebben en voor recreatie een tweede woning in de gemeente gebruiken. De belasting zal worden geheven naar de verkoopwaarde of naar de brandver zekeringswaarde, en varieert van honderd tot tweehonderd gulden naargelang de waarde. Raadslid J. Barendregt toonde aan vankelijk nogal wat bezwaren tegen de ze volgens hem onsympathieke belasting waar Oostburg erg vlot mee komt. Vol gens hem gaat het om vervallen woningen waarin de eigen gemeentenaren niet meer willen wonen. „Wanneer buitenstaande2*s deze huizen geheel opknappen en daar mee het landschap verfraaien, is ,dit al-s een verdienste aan te rekenen. Daarom is deze belasting niet billijk", aldus de heer Barendregt. Burgemeester J. van Leeuwen vond het ook een stap vooruit, dat de huisjes worden opgeknapt. Daarnaast wees hij op het feit, dat die huisjes nu wel bewoonbaar zijn, maar door de gemeente niet gevorderd worden ten dienste van de honderden woningzoe kenden. Vandaar vond hij de woonforen- senbelasting gerechtvaardigd. niet in de streek thuishoren. Hij vond dit een absurditeit in de woningnood. Conform de voorstellen werd een aantal leraren in tijdelijke dienst benoemd aan de gemeentelijke gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelminalyceum. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Barendregt nog aandacht voor het gymnastiekonder wijs op de lagere school en stelde de vraag of de toestellen wel in orde zijn. Burgemeester Van Leeuwen verklaarde dat het manco aan gymnastiekonderwijs op de lagere school geen gevolg is van de al of niet aanwezigheid van goede toe stellen, Er zijn genoeg toestellen beschik baar maar er kon ondanks d'rie oproepen, geen leerkracht worden aangetrokken. Burgemeester Van Leeuwen vroeg ir het geanimeerd verlopende debat nog bij zondere aandacht voor de aankoop van huizen door mensen, die voor hun werk TVan een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN De raad van St.- Janstcen heeft tijdens de donderdagmid dag gehouden korte, openbare vergade ring, zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van b. en w. een vaste geld lening van f 300.000 aan te gaan bij de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten. Met dit geleende geld wil men de bouw van het gymnastieklokaal te St.-Jansteen en die van de kleuterschool te Heikant finan cieren. Voor het raadsbesluit werd genomen deelde de voorzitter, burgemeester J. Reuser mee, dat Slavenburgs Bank be reid was de gemeente dezelfde lening onder dezelfde voorwaarden als gesteld door de eerder genoemde bank, te ver strekken. De heer Engels suggereerde daarop, het geld te lenen bij Slaven burgs Bank en later, indien nodig, aan te kloppen bij de Bank voor Ned. Ge meenten. De voorzitter wees erop dat de Bank voor Ned. Gemeenten eigenlijk dé aangewezen geldschieter voor ge meenten is. uitstekende service ver leent, en de gemeente St.-Jansteen nooit reden tot klagen heeft gegeven. Daarna besloot de raad conform het voorstel van b. en w. Voordien waren de raadsleden tijdens een besloten zitting geconfronteerd met een inleiding van de heer De Priester van het bureau Zeeland van het minis terie van Maatschappelijk Werk over de nieuwe algemene bijstandswet en een verhandeling van ir. Schut van het ste debouwkundig adviesbureau te Middel burg, over het in voorbereiding zijnde nieuwe uitbreidingsplan. De heer C. Roelands, directeur van de centrale dienst in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zorgde in het laatste geval ook voor I enige uitleg. j IJZENDIJKE De zestienjarige W. H. uit Nistelrode is door de politie in IJzendijke aangehouden en op transport gesteld naar zijn ouderlijke woning. De knaap was in een overmoedige bui van huis weggelopen. 'Advertentie) N.V. JAN HENDRIKX BOSSTRAAT 1 BREDA TEL. 01600—30635 55 HULST. De 37-jarige loonwerker N. van Ham, wonende op Steen ovens nabij Zaamslag onder de ge meente Axel, heeft gistermiddag ver geefs gewacht op de komst van deurwaarder M. M. J. de Graaf uit Hulst en diens eventuele politiële se condanten. De deurwaarder had aan gekondigd dat het huis, waarin de fam. Van Ham echtpaar met vier kinderen van resp. 15, 11, 6 en l'/o jaar gisteren ontruimd moest zijn. Het huis en de bijbehorende gebou wen, een garage en een schuur én nog een stukje grond in de omgeving van ongeveer 400 m2 zijn momenteel eigendom van de heer Fr. Pateer te St.-Jansteen, die het geheel in augus tus jl. tijdens een openbare verkoop in „Het Centrum" te Axel heeft ge kocht voor de somma van ƒ26.000, De heer Van Ham is niet van zins de woning, die hjj destijds zelf bouwde, te verlaten, voor hij de garantie heeft in een fatsoenlijke woning zijn intrek te kunnen nemen. Een dergelijk aanbod heeft de heer Van Ham naar zijn mening nog niet gehad. Hij heeft van de gemeente een woning toegewezen gekregen in de Nieuwstraat. Dat huis staat reeds enige tijd leeg. Het is vroeger bewoond door een be jaagd echtpaar, dat de woning heeft nagelaten aan de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, die het in de maand maart van het volgend jaar van de hand wil doen. Het huis ver keert volgens de heer Van Ham niet in dermate goede staat, dat er een flink gezin in kan huizen. Bovendien vindt hij het een weinig aanlokkelijk idee, dat hij in maart van het volgend jaar weer eens zal moeten verhuizen. Hij weigerde daarom het huis. Voor dien had hij reeds geweigerd zijn tijdelijke intrek te nemen in een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Walstraat. Daarvoor konden destijds de gemeentelijke instanties begrip opbrengen. Alle moeilijkheden zijn voortge vloeid uit de omstandigheid, dat de heer Van Ham in september vorig jaar failliet werd verklaard. Hij kon toen geen rechten meer doen gelden op zijn eigen huis, dat, zoals reeds gezegd, in augustus publiekelijk werd verkocht aan de heer Pateer te St.-Jansteen, die niet genegen bleek het huis aan de heer Van Ham te ver huren, omdat hij het op zijn beurt wil verkopen. De heer Van Ham zocht daarna zijn toevlucht bij de ge meente. Met het voornoemd resultaat. De heer Van Ham had zijn woning eigenlijk reeds anderhalve week ge leden ontruimd moeten hebben. Hij kreeg toen echter uitptel, naar wet houder M. L. M. Ysebaert van Axel tegenover ons verklaarde, omdat toen Axel de bevrijdingsfeesten vierde en men toen een gezin „zomaar" niet op straat wilde en kon zetten. De heer Van Ham bezichtigde daarna het huis aan de Nieuwstraat, dat zijn goedkeu ring niet kon wegdragen. Naar hij verklaag heeft de heer Van Ham in de afgelopen dagen her haaldelijk geprobeerd burgemeester M. K. van Dijke van zijn „weigering" op de hoogte te brengen. De burge meester bleek echter niet bereikbaar tot gistermorgen om half een. „Hij zei tegen me, dat de woning aan de Nieuwstraat goed genoeg voor mij is en dat dit huis de woning op Steen ovens vanmiddag ontruimd zou worden," vertelde ons de heer Van Ham druk gesticulerend, om voorts melding te maken van een hele reeks „processen", die hij in de loop der jaren heeft gewonnen en verloren. Het ziet er naar uit, dat het gezin Van Ham nog enkele dagen respijt krijgt. Deurwaarder De Graaf vertel de ons, dat hij niet beter heeft ge weten of de heer Van Ham was te vreden met de woning in de Nieuw straat en doende zijn huis op Steen ovens te ontruimen. „Dat heb ik van morgen tenminste van de gemeente gehoord," aldus deurwaarder De Graaf. „Gaat hij niet goedschiks, dan gaat het over enkele dagen maar kwaadschiks," voegde hij er aan toe. Wethouder Ysebaert verkeerde gister middag eveneens nog in de veronder stelling, dat de heer Van Ham hoewel met enige begrijpelijke tegen zin in het huis aan de Nieuwstraat zou trekken. Hiermee is verklaard, dat er gistel-middag niets gebeurde. Men zal nog een „hele klus" heb ben aan de ontruiming van de pan den op Steenovens. Na het telefoontje met burgemeester Van Dijke 's mid dags liet de heer Van Ham de lucht banden leeglopen van een zware landbouwwagen en een grote, bejaar de Amerikaanse wagen, die in de be- drijfsschuur staan gestald. „En ze zul len er zelf alles moeten uitslepen. Ik steek geen vinger uit," aldus de ver bitterde heer Van Ham. KEULEN. Voor de derde maal zal de Tour de France niet in een Franse stad beginnen. Donderdag werd de Westduitse stad Keulen aangewezen als start plaats voor de Tour 1965, waarmee Keulen dezelf de eer te beurt valt als Amsterdam in '54 en Brussel in '58. Voor insiders komt de aanwijzing van een Duit se stad als startplaats niet geheel onverwacht: de enorme belangstelling die de Duitsers dit jaar toonden voor Goddets grote avontuur tijdens de etappe van Metz naar Freiburg is er zeker niet vreemd aan. Freiburg heeft zich overigens dit jaar weer kandidaat ge steld als etappeplaats. De Tour de France 1965 wordt gehouden van 22 juni tot en met 14 juli. Een nieuwigheid is, dat de Ronde van de Toe komst dit jaar niet later, maar eerder dan de gro te Tour beginnen zal. (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN Klassiek of modem 1-5-6-7-8-10 mm breed iiol - plat - geslepen of bewerkt SVV. HAAGDIJK 39 Tel. 32070 MIDDELBURG. Gisteren vierde de Koninklijke Landmacht het 40-jarig be staan van de Eerste Centrale Oplei dingsschool voor Administratief Kader. Het zonnetje, dat gisteren weer zo vro lijk scheen, gaf aan dit jubileumfeest van de eerste COAK ©en bijzonder feestelijk tintje. Deze bijzondere dag begon met een vlaggenparade, waarbij alle militair en burgerlijk personeel aanwezig was. Alle aanwezigen werden toegesproken door de commandant van de school, kolonel J. Potteboom. Tijdens zijn toespraak her dacht de commandant alle oud-leerlin gen van de school, die 'in de oorlogsjaren zijn omgekomen. Vervolgens heeft hij drie onderofficieren het erekoord voor bijzondere diensten omgehangen. Het wa ren de sergeants eerste klas L. J. Wiess- ner en J. H. Zuidgeest en de sergeant hofmeester H. F. Scheuller. die met het erekoord werden onderscheiden. Aan het eind van dit plechtige gedeel te deelde kolonel Potteboom mede, dat de school twee oorlogsslachtoffers heeft geadopteerd die vroeger leerling van de opleidingsschool zijn geweest. Op het Abdijplein heeft de brigade-ge neraal J. B. Ludwig, inspecteur der mi litaire Administratie, de troepen geïn specteerd. De inspectie werd onder meer bijgewoond door burgemeester mr. J. Drijber en de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Onder vrolijk trompetgeschal van het trompet- terskorps der artillerie defileerden de le den van de COAK langs het Middelburg se raadhuis. In het stadhuis heette burgemeester Drijber alle genodigden hartelijk wel kom. Hij wees op de hechte band, die er bestaat tussen de garnizoensleden en de Middelburgse bevolking. .Wanneer Middelburg iets groots wil gaan opzetten, staat kolonel Potteboom altijd direct klaar met zijn manschappen om een handje te helpen", verzekerde de burge meester, die daarbij vooral terug dacht aan de totstandkoming van de plastic sporthal. Ook de commissaris der koningin maakte graag van deze gelegenheid ge bruik om „nu eens precies te vertellen hoezeer we gesteld zijn op dit garni zoen". Alle leden van de Eerste COAK defileerden gisteren over de Mid delburgse Grote Markt. Staande op een platform (links op de foto) slaan burgemeester Drijber en de commissaris der koningin jhr. mr. De Casembroot het défilé gade. Aan de overkant van de straat staan de koopliedendie even hun kraampje in de steek hebben ge laten om de troepen langs te zien trekken. Kolonel Potteboom antwpordde hierop, dat het prettige contact met de bewoners en ook met gemeentelijke en provinciale overheid de officieren bijzonder goed doet. ,,Het is ons goed hier te zijn", be sloot kolonel Potteboom zijn toespraak. Gistermiddag hebben de leerlingen van de COAK onderlinge sportwedstrij den gehouden, 's Avonds kregen zij door de Dienst Welzijnszorg een cabaret avond aangeboden. DEN BOSCH. De Belg Raymond Ceulemans heeft in de derde ronde van het internationaal biljarttoertiooi kader 47/2 om de coupe Roode Leeuw in Den Bosch zijn leidende positie aanmerkelijk versterkt. Zelf won hij in tien beurten van de Ossenaar Lambert van Leur. Bovendien verloor zijn grootste concurrent, de Westduitser Spielmann, van de Neder landse kampioen Henk Scholte, die daar mee in de running bleef. De Belg Cle ment van Hassel klom naar de tweede plaats door Tini Wijnen diens derde ne derlaag in successie toe te brengen. De stand na de derde dag: 1 Ceule mans, 6 punten, algemeen gemiddelde 41.37, 2 van Hassel 4—36.20, 3 Scholte 435.96, 4 Spielmann 434.06 5 Wijnen 0—23.43, 6 van Leur 0—21.20. Advertentie) EN HORLOGES met een wereldreputatie v. COOTHPLEIN 10, Zie elders in dit blad. Minister Van Aartsen heeft nu dus zijn voorstellen voor het spekken van zijn Rijkswegenfonds ingediend. De hoerastemming over het fonds op zich, dat de regering in staat zal stellen meer vaart in haar wegenprogram te bren gen, wordt in niet geringe mate ge dempt door de wat ouderwetse manier van financiering. Wij gaan terugden ken aan de oude tijden, waarin pro vincies nog bijdragen vroegen van fiet sers, die haar wegen bereden. Zelfs het lelijke woord tol, komt nog in het voorstel voor. Nu schrikken wij van de kans op tolrechten voor bepaalde bruggen of tunnels minder dan van de weggeldheffing op zich. Met deze wordt immers een beginsel doorbroken, dat tot dusver bij de belasting van gemo toriseerde Nederlanders heeft gegol den. Zij betaalden geen „bestemmings heffing" en dat gaf de regering de kans meer financiële paardekracht uit de motoren te knijpen dan zij aan de we gen besteedde. De regering is van zins, dit voordelige saldo van een slordige honderd miljoen per jaar te handhaven. Wat zij daardoor te kort blijft komen yoor het aanleggen van de nieuwe we gen een bedrag dat het genoemde saldo evenaart gaat zij nu innen door middel van een zuivere be stemmingsheffing. Dit is een vreemde houding, waarvoor naar wij hopen en verwachten, de Kamer nog wel wat meer argumenten zal willen horen. De kosten van het versnelde program wor den nu geheel en al door het wegver keer zelf gedragen, ofschoon de aanleg van een goed wegennet toch niet uit sluitend een belang is voor degenen, die dit net gebruiken. Wegen behoren bij het systeem van bloedsomloop van een moderne economie. De welvaart, waarvan eenieder profiteert, onafhan kelijk van de vraag hoe vaak hij het wiel zet op een openbare weg, is van dit stuk infrastructuur mede afhanke lijk. Een verschuiving van de last naar een bepaalde categorie betalers, wier plaats in het economische bestel nu eenmaal op de weg ligt, moet dus wel ernstige bezwaren ontmoeten. Trans portondernemers hebben wij al horen roepen, dat het wegvervoer een verdere verzwakking van de lasten niet meer kan dragen. Zo rommelt nu al een prijs verhoging in de vervoerssector op de achtergrond. Had men het dringend- nodige bedrag nu echt niet normaal uit de begroting kunnen persen of door leningen kunnen bijeenbrengen? Con junctureel kan het toch niet veel ver schil maken of men de citroen zus of zo uitperst. Het sap is in beide ge vallen even zuur. TAe maximum-totoprijs wil de rege ring nu optrekken tot het bedrag, dat ook de Staatsloterij maximaal uit keert. Verder wenst ze niet te gaan. Politiek gezien zal het wel zó zijn: KAN ze niet gaan. Het is toch maar met moeite, dat bewindslieden van de protestants-christelijke partijen inder tijd de toto hebben aanvaard. Toen leek de uiterste spankracht van het beginsel bereikt te zijn bij de halve ton. Een halve ton is een halve ton van vroeger niet meer. De toto met zijn weldadige gevolgen voor de sportac commodatie in ons land verloor aan belangstelling. Bij nadere overweging wilden ook de kabinetsleden, die om des beginsels wille afkerig zijn van alle gokken, nu wel meegaan met een ver dubbeling van de hoofdprijs. Natuur lijk wordt er nu van andere kant storm gelopen tegen iedere beperking. Ook wij zouden tegen opheffing geen over wegend t bezwaar zien. De wensdroom eensklaps miljonair of daaromtrent te worden mag toch ook wel eens een enkele keer verwezenlijkt worden. Is het niet door een onbekende „oom uit Amerika", dan maar door een stel kruisjes op een formulier. Maar het is ook redelijk, dunkt ons, met een be paalde politieke constellatie en daarin levende verscheidenheid van princi piële opvattingen rekening te houden. Honderdduizend gulden is toch ook al een magisch bedrag, dat het meedoen aan de toto kan aanmoedigen, zoals ook het meedoen aan de Staatsloterij erdoor gestimuleerd is. En de prijs van een toto-lot is heel wat geringer. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN Een bijzonder felle brand heeft donderdagmiddag het vlas- turbinebedrjjf van de firma P. van Looy aan de Warandastraat te St.-Jansteen geheel in de as gelegd. De brand ont stond om ongeveer kwart over vier. En kele minuten later stond de gehele loods die propvol vlas was in lichterlaaie. De brandweer, die snel ter plaatse was, moest - zich beperken tot het brandvrij houden van de stapels vlas, die rond de loods stonden opgesteld. Men kon échter niet verhinderen, dat nog enkele mijten afbrandden. De totale schade wordt geraamd op enkele tonnen. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. De loods van de firma Van Looy is het twee de vlasturbinebedrijf, dat dit seizoen in St.-Jansteen afbrandde. De brand ontstond niet in de hangaar zelf. maar onder de motorkap van een vrachtauto van de firma Van Helsland uit St.-Jansteen, die werd bestuurd door de heer C. Zaman uit dezelfde plaats. Vermoedelijk door een defect aan de brandstofleiding, die voor toevoer van gas naar de motor zorgde. Op het mo.' ment. dat de vlammen vanonder de mo torkap sloegen was de auto dicht bij de loods. De heer Zaman sprong onmiddel lijk uit zijn wagen en lichte de motorkap op. Vervolgens probeerde hij de wagen nog achteruit te rijden en het vuur af te dekken. Beide pogingen mislukten. Spoedig had 't vlas, waarmee de vracht auto geladen was, vlam gevat, waarna, het vuur oversloeg naar het vlas in de loods. De heer Zaman, die brandwonden aan beide armen opliep en door het gebeurde overstuur was geraakt, werd overge bracht naar het St.-Lidwinaziekenhuis te Hulst. Met de loods en de er in on der gebrachte machinerieën, een gedeelte van het rondom de loods opgeslagen vlas en de vrachtauto, ging ook f 1200 aan papieren geld verloren. De heer Zaman had het geld in zijn portefeuille gesto ken. Dit zat in het jasje, dat in de ca bine achterbleef. De nablussing van de brand nam nog geruime tijd in beslag. BREDA In besloten zitting heeft de Bredase rechtbank de zaak behandeld tegen oud-pastoor W. J. van Oud-Gastel, die enige maanden geleden is aangehou den wegens zedenmisdrijf. De officier van justitie eiste gisteren een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege ring onder voorwaarden. Die voorwaar den zijn, dat J. na zijn detentie geplaatst wordt in de abdij van zijn orde te Born- ,h£™ en dat hij zich onthoudt van het leiderschap van jeugdverenigingen De uitspraak is over veertien dagen.

de Stem | 1964 | | pagina 3