)UES GESPREK IN BONN GEËINDIGD Den Haag zal de W.-Duitse denkbeelden bestuderen Opleiding tot leken- helpers in zielzorg BONT er. Kijk 'aag een house of england rat fond fl lc Politieke Unie van de baan (iaat Zweden eindelijk ook rechts rijden Handel in honden en katten aan banden Berlijners in de rij voor een pasje Nieuwediep begroet nieuwe vlootvoogd Voor 4 miljoen heroïne op Nederlands vrachtschip k. CAR LTON WUhJecMivp •II Éiytiiil DAGBLAD VOOR ZEELAND Kopje koffie in de trein en boter duurder Grote sortering BONTMANTELS Droog weer MINISTER OP T V OVER WEGENFONDS Artsenconflict nu definitief teneinde Rampschip gevonden Kernonderzeeër USS Thresher gefotografeerd PRACHTIGE C0UTURE-C0LLECTÏE nooit fijner gerookt U ;Wi top- ten-coat 2- o 73 <n c 4> CO c <3 (3 O 11 vlaggetjes 49 vlaggetjes s per stuk ofd. cliëntenservice. 104e JAARGANG No. 24705 Voor God, Koningin en Vaderland uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJBA6 2 OKTOBER Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOESj Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOST BURG. Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Europees gesprek in Bonn. Van links naar rechts: mr. Luns. mr. Marynen en bondskanselier dr. Erhard. DEN HAAG De Bond van Coöpe ratieve Zuivelverkoopverenigingen heeft de prijs van een pakje boter van 250 gram met vier cent verhoogd. De reden hiervoor is de gestegen vraag naar melkvet. Hierdoor zou, aldus de bond, het melkvet, dat anders in de bo ter wordt verwerkt, voor een deel in andere produklen verwerkt op de gra ge markt worden gebracht, waardoor de boterproduktie zou achterblijven. Het staat vast, aldus de bond, dat de m eikexporten naar Frankrijk er niets mee te maken hebben. De detailhandel zal het initiatief van de bond navol gen. UTRECHT Vijfenveertig cent in clusief. Dat kost sinds gisteren een kop je koffie in de Irein of op de perrons van de stations. De stuiver die elk kop je nu meer opbiengt moest er bij - volgens de spoorwegen op zuiver economische redenen. Daarbij werd op gemerkt dat in januari van dit jaar van de toestemming de prijzen te ver hogen geen gebruik is gemaakt. (Advertentie) Voor kwaliteit en afwerking staan wij garant Meer dan 45 jaar bontervaring Couture F ourrures ERNSTIGE OVERSTROMING van de rivier de Nijl heeft duizenden dakloos gemaakt, 250 fabrieken onder water ge zet, grote stukken bouwland geruïneerd en voor vijf miljoen pond schade ver oorzaakt. DE GENERAAL van de jezuïeten, pa ter Jean Baptiste Janssens, is door een beroerte getroffen en is gedeeltelijk verlamd. Zijn toestand is niet direct alarmerend. VAN DE RUIM 450 vissers uit Kaki- nada, die na een hevige storm in de Golf van Bengalen werden vermist, zijn er volgens in Hyderabad ontvangen berichten ongeveer 250 veilig in hun woonplaats teruggekeerd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In september 1965 gaat hier ter stede een opleidingsinstituut van start dat vooralsnog een unicum zal zijn in de Nederlandse zielzorg. De paters Au gustijnen beginnen dan namelijk met een opleiding van Ieken-helpers en -helpsters in de zielzorg. De opleiding, die onder verantwoordelijkheid van de bisschop van Breda komt te staan, zal openstaan voor kandidaten in het gehele land. De bedoeling is, dat de cursus mannen HILVERSUM De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, zal vanavond om 20.20 uur in de actualiteitenrubriek van de AVRO- televisie in een interview met drs. F. A Hoogendijk spreken over het plan om te kbmen tot een nationaal wegen fonds. Onmiddellijk na dit gesprek zullen de heren A. G M Boost, directeur van de ANWB. ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, en E. van Donkelaar, algemeen voorzitter van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer-wegtransport, hun visie geven over het plan van de minister. Minister Van Arfttsen zal daarna nog op de gemaakte opmerkingen ingaan. Advertenties) Autocoat kort, kwiek en bovenal beweeglijk, dankzij - nieuw! - rekbare I rug! Warme wollen mo hairs of waterwerende cottons met vlotte voering. 109.50 - 199.50 HOFLEVERANCIER Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen a's gisteren. 1 Vandaag: zon onder 18.16 uur. Maan I onder 17.37 uur. i Morgen: zon op 6.44 uur. Maan op i '13.30 uur. S Voor een vertrouwd adres en vrouwen aflevert, die de parochie geestelijken ter zijde gaan staan. Zij blij ven echter, al zullen zij een volledige dagvullende taak krijgen, leken en aan hun functie wordt ook geen enkele wij dingsmacht verbonden. De bedoeling is, dat zij worden ingezet zowel in de pa rochiële zielzorg als in de categorale zielzorg (b.v. het bedryfs-apostolaat), al naar hun geschiktheid. De cursus leken-helper of -helpster duurt vier jaar, met een scholing van één dag per week. Vanaf het tweede cursusjaar zullen de deelnemers praktisch werkzaam moeten zijn. Het lesrooster, dat nog niet tot in details is vastgesteld, omvat theologie, menswetenschappen zo als psychologie en sociologie, kerkelijke administratie en methodische vorming in taken die tot de functie van de leken- helpers zullen behoren. Na hun studie zullen zij onder leiding van priesters zelfstandige pastorale arbeid verrichten. Gedacht wordt aan activiteiten als huisbe zoek, godsdienstonderricht (in schoolver band zowel als privé) en administratieve arbeid van kerkelijke aard. Zij zullen als beroepskrachten werkzaam zijn en als zodanig ook worden gehonoreerd. De nieuwe opleiding heeft een twee ledig doel. Zij dient allereerst om de priesters te ontlasten en hun gelegen heid te geven zich meer dan tot nu toe op hun eigen priesterlijke arbeid toe te leggen, maar daarnaast biedt de oplei ding kansen voor een vernieuwde zielzorg met een -geheel eigen inbreng. De beslissing tot het oprichten van het instituut is genomen na het gereedkomen van een rapport van het Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut over het te verwach ten aantal priesters in 1980 in het bis dom Breda. Dit rapport voorspelt een daling van het aantal priesters van 485 thans tot 459, maar daarnaast een sterke veroude ring van de geestelijke stand. Het aan tal parochies zal in die tijd stijgen van 158 tot 190 en een gevolg van dit alles zal zijn, dat in 1980 volgens de pro gnose nog slechts voor 66 parochies een kapelaan bqschikbaar zal zijn. Dit tekort hoopt men door de opleiding van leken- helpers en -helpsters tijdig te kunnen op vangen. Ondanks het ontbreken van wij dingsmacht zullen die leken zoveel func ties kunnen waarnemen, dat hun aandeel uiterst belangrijk wordt geacht, temeer omdat zij eigen kwaliteiten kunnen in brengen. Zij zullen namelijk mannen en vrouwen zijn die door aard en ervaring de medemens op eigen, nieuwe wijze te gemoet kunnen treden. De verwachting is, dat de eerste cur sus in 1965 zal kunnen starten met circa twintig gegadigden. De voorbereiding is in handen van dr. Ad. Vermeulen OSA. professor in de dogmatiek aan het theo- logicum der Augustijnen te Nijmegen en definitor (raadsheer) van de Nederland se provincie. De docenten zullen slechts voor een deel uit de orde worden be trokken. De bedoeling is dat ook anderen, priesters zowel als leken, hier onderricht zullen geven. Het instituut wordt de eer ste vestiging van Augustijnen in het bis dom Breda. Wanneer blijkt dat de opleiding inder daad het beoogde effect zal sorteren, is uitbreiding tot andere bisdommen mo gelijk. (Van onze Bonner correspondent Jan Brouwer) BONN Minister-president Marijnen en minister Luns heb ben gisteren de politieke bespre kingen beëindigd die zij ter ge legenheid van hun tweedaags bezoek aan de bondsrepubliek hebben gevoerd met bondskanse lier Erhard. De besprekingen hebben op nieuw bevestigd aldus een gis teravond uitgegeven communi qué dat beide regeringen over de belangrijkste kwesties der po litiek in hoge mate dezelfde me ning zijn toegedaan. De Europese politiek heeft in het middelpunt der besprekingen gestaan, die op een toon van hartelijkheid en wederzijds begrip werden gevoerd. Ne derland en West-Duitsland stellen zich nog altijd ten doel om een verenigd Europa te scheppen dat ook voor an dere landen open zal moeten blijven. Men sprak over een fusie van de ver schillende organen der Europese ge meenschap, over een vergroting van de bevoegdheden van het Europese parle ment, over een versnelde tariefsverla ging tussen de E.E.G.-landen en over geregelde bespreking van gemeenschap pelijke problemen (die op het gebied der buitenlandse politiek reeds plaats hebben in het kader der driemaande lijkse bijeenkomsten van de ministers van buitenland, zaken der E.E.G.-lan den). Men sprak echter ook over de verhouding tussen oost en west, over de ontspanning in de wereld, over de kwesties Duitsland en Berlijn, over ge meenschappelijke defensie, versterking van de Atlantische gemeenschap, de multilaterale atoomstrijdmacht en over de Kennedyronde. Op een persconferentie in de Neder landse ambassade legden premier Ma- rijnen en minister Luns er gisteravond de nadruk op dat de Westduitsers hun geen enkel concreet plan voor de ver dere ontwikkeling van de Europese samenwerking hebben voorgelegd. Dit plan zal nog in de loop der komende weken op papier worden gebracht en aan de E.E.G.-partners worden aange boden. Mr. Marijnen en mr. Luns hebben het Westduitse plan aangehoord, vragen gesteld en commentaren gegeven zon der een concreet Nederlands stand punt te geven, wat trouwens zonder overleg met de overige leden der re gering en het parlement niet mogelijk is. Bovendien wilden de premier en de minister van Buitenlandse Zaken zich niet vastleggen op een plan dat zich nog in ontwikkeling bevindt en dat straks wellicht in geheel andere vorm en met andere inhoud op tafel zal ko men. Pas wanneer het er is zal het ern stig worden bestudeerd. Die toezegging hebben mr. Marijnen en mr. Luns hun gesprekspartners gegeven. Gezocht is naar mogelijkheden die er zijn om uit de Europese impasse te ge raken. De Westduitse regering wil soortgelijke gesprekken ook nog voe ren met de overige E.E.G.-partners. Den Haag en Bonn zijn het er over eens dat velerlei Europese kwesties moeten worden herzien. Daarbij zijn de uitgangspunten van beide landen on gewijzigd gebleven. Er wordt echter niet meer gesproken van een politieke unie maar van een vorm van samen werking. Hierin en ook in de verkla ring van premier Marijnen, dat men „pragmatisch" te werk zal dienen te gaan. kan men toch zien dat de West duitse suggesties enige indruk hebben gemaakt. De doelstellingen zijn waarschijnlijk identiek gebleven, maar over de metho diek verschilt men toch van mening. Maar het is vermoedelijk wel zoals mi nister Luns opmerkte: geen verdrag en geen vorm van samenwerking kunnen tot iets leiden, wanneer men niet komt tot een synthese van moeilijkheden en meningsverschillen. Daarnaar is het zoeken. Veel zal daarbij nog afhangen van de uitslag der Engelse verkiezin gen (over twee weken), maar ook van de interne druk waaronder Bondskan selier Erhard van de zijdg van zijn partij staat. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Belgische volkslied werd weliswaar niet gezongen, maar alle deelnemers aan de onderhandelin gen tussen de Belgische regering, de artsen en de ziekenfondsen, slaakten toch een extrazucht van verlichting toen donderdagavond te zeven uur de wederzijdse volmachtdragers hun hand tekening hadden gezet onder het ak koord dat een definitief eindpunt plaatst onder het geschil, dat zovele maanden heeft nagesleept en dat o.m. STOCKHOLM Als de Zweedse regering de bestaande plannen overneemt zal het verkeer in Zweden vanaf 3 september 1967 rechts moeten gaan houden, zo is donderdag in de Zweedse hoofdstad bekendgemaakt. De verkeerssituatie in Zweden, die evenals in Engeland, is gebaseerd op links rijden, wordt bestudeerd door een comité dat in 1967 de tijd rijp acht, over te gaan op het in Europa algemeen toegepaste systeem waarbij het verkeer rechts houdt. DEN HAAG Zeer binnenkort zijn maatregelen te verwachten, die de han del in honden en katten en uitheemse dieren aan banden zullen leggen. Een algemene maatregel van bestuur is ont worpen voor de bestrijding van de mis standen op het gebied van de handel in honden en katten. Een ander besluit zal de grond vormen voor een ver gunningenbeleid voor de handel in uit heemse dieren en het houden van deze dieren in dierentuinen, circussen en dressuurinrichtingen. Dit blijkt uit Dierenbescherming", een uitgave van de Nederlandsche Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren. De staatssecretaris .van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt een en ander mee in een artikel ter gelegen heid van het eeuwfeest van de vereni ging. Het vergunningenbeleid inzake de handel in honden en katten zal door burgemeester en wethouders worden gevoerd, in het andere geval door of vanwege de minister. VICE-ADMIRAAL REESER De nieuwe commandant zeemacht (Van onze correspondent) NIEUWEDIEP/DEN HELDER Op de kruiser „De Zeven Provinciën" heeft vice-admiraal mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk gistermorgen het bevel over de zeemacht in Ne derland overgedragen aan vice-admi raal L. E. H. Reeser. Deze is op de dag van de commandowisseling in rang verhoogd. De plechtigheid kreeg de nodige luister door de sfeervolle entourage van grijze oorlogsschepen en zwarte uniformen. De nieuwe ra ketten op „De Zeven Provinciën" ble ken echte blikvangers. De Mariniers kapel luisterde de plechtigheid op. Dertig saluutschoten daverden over het water. Erop wijzend dat hij tevens zijn functie van aangewezen admiraal Benelux overdroeg, richtte spreker zich speciaal tot de aanwezige ver tegenwoordigers van de Belgische zeemacht om zijn bewondering te uiten voor de toegewijde en deskun dige wijze waarop België haar zee macht heeft opgebouwd en de pa raatheid en goede geoefendheid, die zij steeds in stand heeft weten te hou den. (Van onze correspondent) BERLIJN Hoewel de autoritei ten hebben meegedeeld dat geen haast hoeft te worden gemaakt, ston den gisteren honderden Westberlij- ners in de rij voor een pasje waar mee ze naar familieleden achter de muur in Oost-Berlijn kunnen gaan. De eerste van de drieduizend mensen die gisteren bij de zestien passenbureau verschenen, waren er ol om half vijf in de ochtend. De pasjes gelden voor de periode 30 oktober - 12 november en voor de kerstdagen. Het in de rij staan had overigens voor velen weinig zin omdat de autoriteiten, juist terwille van een vlotte afwikkeling alfabe tisch te werk gingen. Op de foto ziet men de lange rij die zich gevormd had voor het pas jesbureau in de Wilsnackerstrasse. Zoals bekend gingen de kantoren gis teren voor het eerst open. Rond 32.000 Westberlijners hebben nu al meer dan 63.000 aanvragen voor een vergunning ingediend. DE 33-JARIGE Rotterdammer G. A. B. de derde verdachte van de roofoverval op het bijkantoor te Epe van de Ne derlandse Handel Maatschappij, is ge pakt door de politie in West-Berlijn. DEN HAAG Volgens een bericht van het Australische ra diostation „ABC" heeft de Austra lische douane een hoeveelheid heroïne ter waarde van vier mil joen gulden in beslag genomen, die verborgen was aan boord van de „Straat Cook", een vrachtschip van de „Koninklijke Java-China Paketvaart Lijnen", dat zondag in de Australische haven New castle is aangekomen. Het radiostation meldde dat het een van de grootste voorraden gesmokkelde narcotica betreft die ooit in Australië in beslag is genomen. De heroïne zat verpakt in een cellofoonzak, die in de machinekamer van het 5234 ton weten de schip werd aangetroffen. De douanebeambten zouden op hun speurtocht door het schip ook verbor gen transistorradio's hebben gevonden. Op het hoofdkantoor van de „K.J.C. P.L." in Amsterdam kon men gisteren geen commentaar op het bericht uit Newcastle leveren. De hoofddirectie was van een en ander nog geheel on kundig. De „Straat Cook", die uit India kwam, zou nog enkele havens in Australië aangedaan hebben. Het schip heeft Europese officieren, de rest van de be manning bestaat voor het merendeel uit Chinezen. WASHINGTON De Amerikaanse marine heeft gisteren bekendgemaakt dat zij in het bezit is van foto's van de romp van de „Thresher", de atoom- onderzeeboot die op 10 april 1963 in ae Atlantische Oceaan is vergaan. Een uit gebreid onderzoek verleden jaar naar het wrak van de Thresher" leverde geen spoor op. Maar thans heeft de Amerikaanse marine foto's van de staart, de boeg en de bovenbouw van het vaartuig ge nomen door mannen van de marine die met de bathyscaaf Trieste II zijn af gedaald op de plek waar het wrak 2.800 meter onder water lag. Bij de ramp destijds kwam de hele bemanning van 126 koppen om het leven. DE TWEEJARIGE Arnold v. d. Graaf uit Assen is donderdagmiddag bij het spelen in de vijver van de Jozef Israëls- school gevallen en verdronken. (Advertenties) GOEDGB^110 Alleen de rijpste, de grootste, de lekkerste tomaten zijn goed genoeg voor gezonde California tomatensoep. in MANTELS, JAPONNEN. DEUX-PIèCES Couture Fourrures >- SELECTIEKLEDING Een korte coat voor jonge kerels die durven. Camel of blauw, met geinige ruit- voering en - zeer apart- zonder revers én toch hooggesloten. Een jas met lef voor een modieuze vent V-----L Ik UÏ7. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM 4

de Stem | 1964 | | pagina 1