MOEDERS WIL IS WET Utrechtse kelder wordt ontvangkapel voor katholieken-in-nood Meer dan een ging \itamol VENUS BESPIED al vijftien jaar het meest beluisterd 79 MAJORICA Vijftien jaar dwangarbeid voor ex-SS er NeoSïlvIkrïn We eten iets Japans Nieuwtjes in haar spiegeltje j'dens zijn Zorg, dat door de endag! parels "A - A Ja doodt direct elk insekt! gc.d Opiniepeiling in Engeland: Conservatieven zijn favoriet JONGEN DOODT SCHOONVADER Vitaminen.'w wehlaatll mondiale allure Geen angst meer, Aanval op busje Extra belasting overbodig Belangstelling Gordijnen voor kinderkamer WW Geliefde muziek Wetenswaardigheden Genoteerd op de Femina te Rotterdam (A ■mi ARDE" MATRAS EEN „ZACHTE" 3n voor Y, DOGGY, 'oorraad. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG i OKTOBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Woensdagavond zal aan een kelder aan de Oude Gracht in Utrecht een uitzonderlijke bestemming worden gegeven. Om acht uur wordt namelijk de kelder onder pand 38 na inwijding door deken Harmelink in gebruik geno men als kapel. Na reeds kelders te heb ben laten inrichten als jazzkelder, dan cing en restaurant verleende het gemeen tebestuur graag volledige medewerking aan de plannen van de paters J. Zilkens en T. Vermeulen, Augustijnen, om de bij het pand 38 behorende kelder een be stemming als kapel te geven. Beide paters zijn nu reeds tien jaar op bijzondere wijze op verzoek van het bestuur van het aartsbisdom in de ziel- (Advertenties) T T T T mSo UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS MUENCHEN. De voormalige SS-ge- neraal Karl Wolff is in Muenchen voor zijn aandeel in het uitmoorden van drie honderdduizend joden tijdens de tweede wereldoorlog tot vijftien jaar dwangar beid veroordeeld. De thans 64-jarige boezemvriend van SS-baas Himmler was verbindingsoffi cier van Hitier en tegen het einde van de oorlog bevelhebber in Italië. Hij werd schuldig verklaard aan het ver schaffen van rijdend materieel, waarmee 300.000 joden hun einde in concentra tie-kampen tegemoet gingen. Wolff heeft het gehele proces door zijn onschuld staande gehouden. zorg werkzaam. In een voormalige meu belzaak is een ontvangcentrum ingericht voor diegenen, die contactmoeilijkheden hebben met de kerk. De buitenkant van het pand is gelijk gebleven. In een mo derne etalage wordt naar ideeën van de beide paters door vakmensen elke veer tien dagen op kernachtige, pakkende wij ze een centrale gedachte uit de christe lijke geloofsbeleving naar voren gebracht. Een affiche aan de gevel nodigt uit „eens te komen praten". Deze vorm van zielzorg is niet onbe kend in ons land. In de grote steden in het westen vindt men het opendeurwerk, en de telefoon-nooddiensten. Een essen tieel verschil met wat in Utrecht ge beurt is echter, dat men zich hier vooral tot katholieken in nood wendt. Vandaar ook de naam „Het Portaal". „Katholieken, die niet meer praktizeren, hebben de kerk via het portaal verlaten", aldus pa ter Zilkens. „Wij proberen ze via Het Portaal weer binnen te brengen. Dat sluit natuurlijk hulp aan andersdenkenden niet uit", zo zei hij. In de loop van de nu bijna tien jaar, dat men in Utrecht werkt zijn er bijna 200 dopelingen geweest en zijn 150 huwelijken ingezegend. (Advertentie) Vuil- en stofdeeltjes belagen Uw teint. Maar de huid, die 's morgens door golden rays van Payot is verlevendigd, is daartegen de gehele dag beschermd, 's Avonds reinigt golden rays grondig - strijkt alle vermoeidheid van de dag weg en vormt een doeltreffende schoonheidsbehandeling. Golden rays is de beste verdediging van Uw teint tegen haar vijanden: het weer en vooral.de jaren. Combineren met Lotion no. 2 voor droge huid - met Lotion no. 6 voor vette huid. Frisheid-Schoonheid-Jeug'd de la faculté de Lausanne Dr. N. G. Payot-HoIIand N.V. Keizersgracht 12-14 - Amsterdam-C. LONDEN. Volgens een opiniepeiling van de Daily Mail heeft de conservatieve partij thans de leiding bij het kiezers corps met 2,9 percent. Verleden week bracht eenzelfde opi niepeiling een conservatieve voorsprong van 0-,2 pereent op de Labourpartij aan het licht. Als het huidige percentage zich hand haaft tot de verkiezing van 15 oktober zal de conservatieve partij op een meer derheid van tussen de 80 en 100 zetels in het Lagerhuis kunnen rekenen. DEVENTER. In Deventer is bij een twist de 68-jarige fabrieksarbeider G. D. door zijn schoonzoon enige malen met een mes gestoken. D. werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na korte tijd overleed. De dader, de 19-jarige G. v. d. V. uit Apeldoorn, werd een uur later in een café gearresteerd. V. d. V. die niet meer met zijn vrouw samenwoont, had zijn vrouw in Deventer opgewacht. Er ont stond een twist, waarbij ook de vader van de vrouw werd betrokken. (Advertenties) werkt binnen 10 minuten verpakkingen van 1.05 en 1.90 Medici bevestigen, dal voor de gezondheid en het aanzien van de huid vitaminen onmisbaar zijn. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen en voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen. Vitamol houdt uw huid jong en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème groene tube), herstelt en verzorgt de huid 's nachts Dagcrème blauwe tube), ter bescherming van de huid overdag y^- Vitamol -.vitamine-huidverzorging - tuben en flacons 4.75 tot 6.75 BREDA Firma Hamers v. Hooff, Eindstraat 17 Firma Loomans, Grote Markt 21 GOES Firma Sinke, L. Vorststraat 43 MIDDELBURG Roovers, Vlasmarkt 9 ROOSENDAAL Firma Deelen, Markt 75 TILBURG Firma Hamers v. Hooff, Heuvelstraat 50 want er is Neo-Silvikrin! Eerst komt roosdan volgt haaruit val daarna verhoornt de hoofdhuid ...en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook tiw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! Voor dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). de biologische haarvoeding 64 2 (Van een onzer verslaggevers) Het plan van de regering om de wegen bouw te versnellen door instelling van een wegenfonds, is verheugend, maar waarom moet dit fonds gevoed wor den met een extra belasting van de weggebuiker? KNVTO-voorzitter mr. D. van Setten stelde gisteren de vraag „of deze extra belasting wel nodig zou zijn, indien de grote bedragen, die door het wegvervoer al jaren lang aan motorrijtuigenbelasting en extra-hef fingen op benzine en dieselolie be taald worden, volledig in het wegen fonds zouden worden gestort en niet zouden worden aangewend voor alge mene doeleinden", 't Wegvervoer kan volgens de KNVTO-voorz. een verde re lastenverzwaring niet meer dragen. Dat er overigens iets aan de wegen moet gebeuren, kan men dagelijks in Noord- Brabant zien, aldus de heer Van Set ten. Hij wees met name op de nood zaak van een betere verbinding tussen Bergen op Zoom en Tilburg, en de ver vanging van de traverse door Den Bosch door een rondweg. „Een regel matige uitoefening van de busdiensten wordt daar tijdens en soms ook buiten de spitsuren ernstig belemmerd door kilometers lange files Tijdens de vergadering gaf de heer C. Bruins, directeur van de Zuid-Ooster, een historisch overzicht van de groei van het interlokale vervoer in Bra bant. De heer A. M. Ottenheim, ad junct-directeur van De City te Eind ven, vertelde een en ander over het unieke streven in het stadsgewest Eindhoven om het openbare vervoer te coördineren. De heer P. G. Eeck- hardt, directeur van de VIPRE (de on derneming die het vervoer van het in dustrieel personeel in Eindhoven e.o. regelt), deed een aanval op het onge organiseerde, wettelijk ongrijpbare groepsvervoer met kleine busjes. „Dit ongeorganiseerde vervoer", zei hij, „waarbij geen sprake is van een be drijf of nevenbedrijf, is met geen en kele veiligswaarhorg omgeven. Het tast de economische positie van het beroepsvervoer aan. Er is geen enkele garantie dat het materieel in goede staat verkeert. Het werktijdenbesluit geldt hier niet. Het is niet zeker of men tegen WA verzekerd is. Er wordt gereden door een bestuurder die reeds een volle dagtaak achter de rug heeft Tweehonderd vijftig luisteraarsters (en een groepje luisteraars) waren van heinde en ver naar de grote concertzaal in de KRO- studio gestroomd om gezamenlijk zélf een programma te maken: de jubileumuitzending van MOEDERS WIL IS WET, die vandaag op 1 oktober is uitgezonden. Vijftien jaar bestaat deze meest be luisterde rubriek waarop in stapels brieven de reacties binnen komen. Vijftien jaar lang heeft Mia Smelt dit verzoekplatenpro- gram geleid. Het ten gehore brengen van de gevraagde muziek en het vriendelijk woordje van haar hartelijke stem is uitgegroeid tot een merkwaardige band tussen haar en vrouwen uit alle lagen en alle delen van het land. Een stem waarnaar echter naar schat ting 2 miljoen mensen geregeld luis teren; en zy horen er iets in dat hun de moed geeft haar te schrijven, het hart uit te storten, raad te vragen. De technichi vergaten dat niet het ge luid, maar het hart achter het geluid een snaar doet trillen. Bij gelegenheid van dit derde lustrum van MOEDERS WIL IS WET kon een klein deel van die moeders naar de studio komen; zij wilden die stem in gestalte zien. Zij zagen haar en herkenden in de liefste ogen die je maar denken kunt de stem en het hart. Bloemen, fruit manden, geschenken, ovaties van jon ge vrouwtjes, grijze moeders, hupse meisjes en hulpbehoevenden, vanuit het Noorden van Friesland tot het Zuiden van Limburg. Mia Smelt is een stem. Volgens ge luidtechnici een stem die niet eens bijzonder geschikt is voor de radio. Vijftien jaar geleien dook Mia Smelt, die tevoren werkzaam was ge weest bij een uitgeverij, de mijnen in 500 meter onder de grond. Het was ten tijde van de kolenslag, van het overwerk van de mijnwerkers; en voor dat ondergrondse klankbeeld was de stem van een vrouw nodig. Misschien werd toen al de kiem ge legd voor de grote belangstelling die zij momenteel in haar program ma aan de dag legt voor de beroe pen en hun weerklank in het gezin. Het begon als een gewoon platen- verzoekprogramma: mevrouw Die en Die wil graag plaatje Zus en Zo ho ren." Maar toen er honderden aan vragen per dag binnenkwamen, kon ik aan al die vragen niet meer vol- De nationale T. V. held Swiebertje prijkt met Bromsnor, Meneer de Bur gemeester en andere kornuiten op kinderkamergordijnen die in zeven verschillende kleuren en 120 cm breed momenteel te krijgen zijn. Japan komt de laatste tijd dank zij de Olympiöbhe Spelen bijzonder veel in het nieuws. Wij willen u ook letter lijk wat meer van de Japanse sfeer laten proeven door u een nationaal gerecht voor te schotelen. Het is aan de Nederlandse smaak aangepast, aan gezien diverse groenten en andere in grediënten, die in de Japanse keuken veel worden gebruikt (rijstwijn b.v.), hier niet te krijgen zijn. De Japanse keuken is over het algemeen eenvou dig. Maar de manier waarop het wordt opgediend is bijzonder attractief. De Japanners streven er naar zowel het oog als de tong te strelen. Een bestanddeel, dat bij de berei ding van vrijwel elk Japans gerecht gebruikt wordt en in vele gerechten het zou,t vervangt, is Shoyu, een soja saus die dunner is dan de sojasaus (ketjap), die in Nederland het meest gebruikt wordt. Mocht u het niet zo prettig vinden om op de grond aan een laag tafeltje te zitten en met stokjes te eten; aan uw eigen tafel zullen de Japanse gerechten u er niet minder om smaken. Recepten voor vier personen. Sukiyaki, dat aan tafel hoort te wor den bereid. 300 g mager rundvlees in zeer fijne reepjes gesneden, zout, 3 eetlepels olie, 1 dl bouillon ((van water met een stukje bouillontablet), 1 dl niet zoete sojasaus (ketjap asin), 1 eetlepel sui ker, 4 kleine preien, 2 a 3 uien, 1 pa prika, 300 g Chinese of savooiekool, 50 g champignons (zo mogelijk 150 g taugé). De verschillende groenten schoon maken. De ui en prei in ringen snij den, de paprika en kool in reepjes, de champignons in plakjes. (Taugé was sen en uit laten lekken). Het vlees zouten en in de hete olie aan alle kan ten bruin bakken. Bouillon, soja en suiker toevoegen en het vlees in 10 minuten gaar laten worden, en naar één kant van de pan schuiven. Ui, paprika en kool toevoegen, door de saus mengen en even laten stoven. Prei champignons en taugé erbij doen en kort meestoven, maar de groente moet er fris blijven uitzien. Opdienen met drooggekookte rijst. doen. Toen ging ik de verzoeken ver binden aan een feest, een felicita tie, aan emigrantenbrieven en -groe ten," vertelt ze. „Maar in 1954 werd door het bestuur van de Nederlandse Radio-Unie het noemen van namen verboden." „Ik wou die juist het persoonlijke element aan deze uitzendingen zo graag meegeven, en toen vond ik de oplossing: géén namen van mensen noemen, maar namen van gemeenten. Zo kwamen 7 maal in de veertien dagen Nederlandse gemeenten in de verzoekprogramma's aan de beurt. Toen begonnen de brieven pas goed te stromen: vrouwen blijken trots te zijn op hun woonplaats en het duur de 2 1/2 jaar tot ook over het klein ste plaatsje waar nauwelijks iemand ooit over gehoord heeft iets aardigs en wetenswaardigs was gezegd. „Welke weg zou ik hierna in slaan?" Zij koos de weg die sociale belangstelling haar aangaf: ze deel de haar programma's in naar de be roepen van de luisteraarsters of hun echtgenoten. Zo kwamen bakkers vrouwen en doktersvrouwen, echtge noten van schoorsteenvegers en schippers, van spoorwegmensen en beroepsmilitairen aan het woord. Ook letterlijk aan het woord want Mia Smelt bieef niet in de studio zitten maar ging de vrouwen zelf opzoeken en voerde gesprekken waarvan de len op de band werden opgenomen. „Nu hoorde de vrouw in „Moeders wil is wet" iets over een ander be roep dan dat van haar man en de consequenties daarvan in het gezin. Zij hoorde een doktersvrouw vertel len dat zij steeds van haar bezighe den werd afgehaald door de eeuwig rinkelende telefoon. Ze ging begrij pen dat spoorwegmensen en be roepsmilitairen door een ongeregelde dienst grote eisen stellen aan de or ganisatie van het huishouden; zij hoorden wat de flatbezorging voor een bakker wil zeggen. Misschien schaamde zij zich toen de bakkers vrouw uitlegde dat een bezorger niet overal voor 12 uur kan zijn als de klanten eerst naar de portemonnaie moeten zoeken, of hem nog eens extra laten lopen voor een broodje dat ze zelf vergaten te vragen. „In elk geval", zegt Mia, „kregen de vrouwen de troost dat „alle kruis gelijk is"." Al dit begrip wordt met muziek ge geven: elke vertegenwoordigster van een beroep verbindt haar gesprek aan een verzoekplaatje. Laat niemand zeggen dat het huis houden afstompt. De muziek waar de huisvrouwen naar vragen is bij voor keur romantisch; op zang en opera koren wordt veel prijs gesteld, op tie- nermUziek weinig. Bij sommige beroe pen is een bepaald instrument favo riet: de woonwagenbewoners hou den van het accordeon. Oorspronkelijk 7 maal per 14 dagen, maar sinds de vrije zaterdag is inge voerd 5 maal per 14 dagen, kunnen de huisvrouwen 's morgens van 10 voor 9 tot 5 over half 10 luisteren naar hun eigen programma. Ze gaan er niet bij zitten, maar voeren in tussen allerlei werkjes uit; ze stoppen een kind in bad of maken groente schoon, ze ne men stof af of maken de bedden op. Ze slepen transistors mee door het huis om er niets van te missen. Als Mia er in haar autootje op uit trekt om ergens een huisvrouw die ze uit haar brieven gekozen heeft, op te zoeken, komt ze dikwijls onaangekon digd binnen. Ze belt aan en de huis vrouw die in een schort de deur open doet, krijgt de schrik van haar leven, want de kamer staat juist op zijn kop Mia Smelt geassisteerd door Gerard Heystee leidt de feestdag in de studio waarvan een uitzending werd gemaakt of er is een kind ziek; wat kan in een huishouden al de oorzaak zijn dat je geen officieel bezoek kunt ontvangen! Maar Mia Smelt is nooit officieel be zoek. Ze zit even gemakkelijk op de punt van de tafel naast een pot boen was, als in een stoel naast de haard. Er zijn duizende beroepen: pas 79 zijn er in MOEDERS WIL IS WET af gewerkt. „De huisvrouwen die angstig schrijven dat hun beroep nog geen beurt heeft gehad behoeven niet bang te zijn, er is nog jaren de tijd voor", stelt zij gerust. In deze uitzendingen zijn herhaalde lijk rubriekjes met wetenswaardig heden opgenomen. De schoolarts, de tuin-bloemist, de slager hebben het hunne verteld; „waar voor uw geld" was een rubriek over warenkennis. Naast de altijd hartelijke en direct aansprekende stem van Mia Smelt en de stemmen van deze verschillende medewerkers, klinkt ook sedert enkele jaren het geluid van Gerard Heystee. „Over wetten gesproken" zei mr. W. Wiagenaar, adjunct-directeur van de KRO-radio, „de moeders zyn de wet gevende macht, de medewerkers de uitvoerende macht en de luisteraars de rechtelijke macht. Die rechterlijke macht heeft Mia Smelt veroordeeld tol levenslang!" Een levenslang program ma van „Moeders wil is wet". A. MAC GILLAVRY Een uitkomst is de wikkel die even vers is als de etenswaren die men er in verpakt houdt. Of het nu broodjes zijn. vis of vleeswaren, de thuis ge schilde sinaasappel die men op reis meeneemt, een stuk kaas of wat bis cuits, het blijft allemaal even vers als toen men het erin wikkelde. Als men er 's avonds bloemen in rolt, en ze dan diep in het water zet. is het de volgende dag af ze pas gesneden zijn. Vrijwel tot vandaag is kauwgum een uitgesproken kinderartikel ge weest, maar vanuit Denemarken is nu een kauwgum in de handel gekomen dat blijkbaar erg geliefd is bij de oude re personen, zowel dames als heren. Wijn en cognac, vijf jaar samen in één vat en daarna gebotteld, dit is een heel speciaal Frans produkt. Dat pit tige drankje heet Pineau Les Charen- tes. Het „spiegeltje aan de wand" in de badkamer heeft vaak niets te zeggen, omdat het beslagen pleegt te zijn door damp Een curiositeit: de plastic spiegel die niet beslaat in de badkamer. Natuurlijk kan men met een t vie- wertje dia's bij daglicht bekijken, maar diaprojectie bij daglicht was tot nog toe wel bezwaarlijk. Op de „Fe- mia zagen wij 'n volautomatische con- tinu-projector voor kleurendia's, met daglichtscherm. Talloos zijn de vrouwen die beginnen aan een vermage ringskuur; bijzonder gering en op één hand te tellen zijn de vrouwen die doorzetten tot het bittere eind. Dat komt omdat er geen eind aan is, want voor vrouwen die aanleg hebben om dik te worden, betekent slank blijven, dieet houden. Maar ziet! Uit Frankrijk komt iets nieuws, dat op het ogenblik ook nog alleen maar daar wordt toegepast: slank worden en blijven door het in haleren van bijzondere dampen. Ge durende een kwartiertje per behan- TOMBOY-stijl is een Frans-Amerikaanse mode voor tieners. In Frankrijk heet het „Garcon manqué", dat is „mislukte jongen" of net n jongen zoals wij zouden zeggen. De knapzak past wel echt bij deze stijl van lange en korte broeken, petten en sport kousen. Zo'n vlotte tas wordt niet stijfjes aan de arm gedragen; misschien nu wel niet direct aan een knuppel, maar dan toch wel nonchalant over de schouder of aan het stuur van de fiets. deling wordt een as, dat de vaporisa- tor verspreidt, ingeademd en het re sultaat moet verbluffend zijn. Men valt er niet opeens ponden tegelijk' van af, maar „smelt" zoetjesaan het vet weg (een gegeven voor een heel griezelig sprookje). Het gas bevat „zee-produkten"magnesium, kobalt, nikkel, koper; en daarom wordt de behandeling bij voorkeur gegeven in verband met de Thalasso-therapie (een mooi woord voor zee-therapie). Het hoeft geen betoog dat instituten, die aan zee zijn gelegen de meest fer vente inhalleersters zullen krijgen. De dampen activeren het "metabolisme en zijn dan ook niet ongevaarlijk voor de gezondheid; de behandeling wordt gegeven onder leiding van een arts. Parijs en omgeving kent „vlie gende schoonheids-brigades". Eén groep is ingezet voor het ver lenen van bijstand in ziekenhuizen en kraamklinieken; een andere staat klaar voor bruidjes; een derde zwermt na een telefoontje uit om aan huis een schoonheidsbehandeling, een droge shampoo of een fnanicure te geven. Deze service is een uitkomst voor de werkende vrouw die op haar snipper dag geen tocht door een drukke we reldstad hoeft te maken om een „op knappertje" te krijgen. Ook voor de huisvrouw die 's avonds gasten ont vangt en met al haar drukke voorbe reidingen geen tijd heeft de deur uit te vliegen om zichzelf mooi te laten maken. Elk HUIS van SCHOONHEID dat zichzelf respecteert komt eens per halfjaar met nieuwe make-up-voorschriften voor de dag. Payot creëerde twee nieu we maquillages welke in het teken staan van schalksheid en vrolijkheid! Zo moet het zijn: De wenkbrauwen worden nauw keurig getekend met een lichte boog naar de slapen. De ooglijn is verlengd en volgt de lijn van de wenkbrauw. Y001" de avond wordt het onderste ooglid uiterst voorzichtig aangezet naar de buitenste ooghoek toe. De oogschaduw volgt dezelfde be weging. i* "^e, ,rouëe wordt in een rondje op het jukbeen gelegd. De mondhoeken lopen een beetje naar boven voor de schalkse uitdruk king. De tinten: zwart of grijs of bruin oi blauwe voor wenkbrauwen, ogen en oogschaduw. Voor de mond een zon nige koraaltint of een goudachtig bei ge.

de Stem | 1964 | | pagina 7