NEDERLAND VERLIEST VAN ANDERLECHT IN DE AFWEERSLAG VAN DEURNE (1-0) STEEDS- N01 UILTJE Olympische ploeg thans in TOKIO Henny van NEE is met zeven goals topscorer D.O.S.: zege in eerste match tegen Kopenhagen \w 'uUilfjeopifekêit... Jef Jurion beslecht - keihard - jongste derby MET QUICK GAAT KET BETER Bij elkaar geraapt Oranje bood moedig weerstand Anion Geesink zegt Foei, journalisten! 11 Voorhoede Vuistwerk AANBESTEDINGEN Mislukking van recordpoging Greta Anderson over Het Kanaal Poging over en weer is niet geslaagd TOERNOOI JAARBEURSSTEDEN Europacup <3D Engelse League 10 i'Ey.rl litend laar 'AN DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 II (Van onze sportredacteur Piet Hack) ANTWERPEN De afweerslag van Deurne! Zo noemde de briljante Belgische voorhoedespeler Paul van Himst de wedstrijd van woensdagavond, die België met 1-0 won en Oranje op de valreep verloor. Na 85 minuten een overweldigende storm loop te. hebben getrotseerd: na aanvankelijk wei nig verhaal te hebben gehad op de ragfijne passes, hakjes en trapjes: na vervolgens de steeds minder sierlijke aanvallen te hebben onderbroken, moest de Nederlandse verdediging zwichten voor een crosspass van Paul van Himst en een daaruit vol gend vlammend schot van Jef Jurion. De Belgen hadden de buit binnen maar toch mochten de Oranjehemden met opgeheven hoofden van het veld gaan. Zij hadden de afweerslag niet alleen overleefd maar waren tot een gevleid resultaat gekomen na een duel waarin zij aanvallend prak tisch niets hadden te vertellen. Dennis Neville die met de opdracht rondloopt tijdelijk het elftal te coachen, mocht toch ergens tevreden zijn. Tegen over de hecht ingespeelde Anderlechtjongens, stond een Nederlands elftal, dat in enkele weken bij elkaar werd geraapt. Tegenover een homogeen, maar het spel te kort houdend Belgisch team, stond een elftal dat be schikte over de typische Oranje-eigenschap het een betere tegenstander toch lastig te maken. Kort na de aanvang van de tweede helft schoot Fons van Wissen keihard op de lat. Zijn kogel had een doelpunt kunnen zijn, dat weliswaar in geen ver houding had gestaan met de geleverde prestatie, maar het was er een geweest, dat Anderlccht had kunnen kloppen: dat de Belgen op de rand van een nederlaag had kunnen brengen. Het spel van de Belgen stierf aanvankelijk in schoonheid. En dieper in de wedstrijd ebden alle sierlijke dinge/ weg en bleef het erop ljjken, dat de 0-0 uitslag van maart een herhaling zou krijgen. In de 86e minuut werd echter de goal geboren, die de beste ploeg beloonde. „Ancterleoht heeft een off-day", com- vallers wilden lanceren, stonden zij bui- haakte (er waren 24 minuten gespeeld) Jacky Stockman. Scheidsrechter Concetto Lobello liet rustig doorspelen. mentarieerde een dikbuikige Belg, nadat er 45 minuten waren gespeeld. Was het een gerechtvaardigde conclusie? Het merkwaardige feit deed zich in ieder ge val voor dat de Belgen, die een surplus aan techniek bezaten, die de Nederlan ders van hot naar har stuurden, onbe kwaam waren een openingstreffer te produceren. De vaak vernuftige swit ches, de boeiende combinaties, leverden geen enkel rendement op. De Oranje verdediging, met Daan Schrijvers als centrale figuur, en Fons van Wissen als de overal tegenwoordige speler, kreeg na elke spelfase meer vat op de fraaie, kanten patronen van de Brusselse Boys. Door die patronen kwamen meer en meer onzuivere draden te lopen. En tenslotte was er, indien het de Belgen toch lukte door te breken, Eddy Pieters Graafland, die zijn doel verde digde in grootmeesterlijke stijl- De Rot terdamse doelman blokkeerde ir de der de minuut op een magnifieke manier een zwaar schot van Jef Jurion. Hij had in de 14e minuut meeval dat het witte wed- strijdvoorwerp over de deklat suisde, na dat Paul van Himst, de blonde spelop- bouwer, had ingeknald. Nog in dezelfde minuut verrichtte Elddy een grootse daad. Hij joeg met zijn vuist een oerharde bal van Jef Jurion over zijn veste. Nederland had bijna niets anders te doen dan de Belgische attaques op te vangen. Zij waren bijna even talrijk als grassprietjes op het veld. Wanneer Daan Schrijvers of Fons van Wissen of Bennie Muller hun eigen aan- DEN HAAG Slechts twee van de 626.763 deelnemers, die ervoor zorgden dat de totale pryzenpot van sporttoto nummer 5 op f 247.651 werd gebracht, vulden een kolom foutloos in. Nadat zij van het voor de eerste prijs beschikbare bedrag elk netto 50.000 gul den hadden ontvangen, bleef er nog f 18.560,99 over, waarvan tweederde deel bij de tweede prijs werd gevoegd en eenderde deel bij de derde prijs. Voor de tweede prijs, die nu in totaal f 86669,29 bedroeg meldden zich 71 deelnemers, die elk bruto f 1220,- ont vangen. Voor de derde prijs ad f 43.334,65 waren 373 gegadigden. Zij toucheren elk f 116,-. tenspel. Dick Hollander, vol goede wil, maar met een chronisch gebrek aan inzicht, scheen een abonnement op het buiten spel-staan te hebben genomen. Was het een enkele maal geen buitenspel dan ^tond er maar een Oranjehemd klaar om vier. vijf tegenstanders te lijf te gaan. Het was haast nutteloos, maar toch puurde Pummey Bergholtz een schuiver uit zijn rechtervoet, die een beter lot had verdiend- Toch lanceerde Daan Schrijvers, de Feijenoord-links- buiten, voor de tweede maal. Pummey sprintte met Jean Cornelis in de rich ting van de Belgische doelman Guy Delhasse, die met een spectaculaire sprong de bal uit de voeten van Berg holtz plukte. Het kostte de keeper een blessure, die hem deed besluiten voor de tweede helft niet meer op te dra ven. Als een volwaardig rentenier kon hij de laatste 20 minuten van de eer ste speelhelft in zijn doel doorbrengen. De wedstrijd speelde zich haast volledig af op de Nederlandse helft. Paul van Himst en Jos Devrindt verschenen, een maal voor open doel. Het publiek stond reeds op om de eerste goal te begroeten, maar een van de laatste Anderlecht- voetbalwijsheden scheen te zijn, dat er niet behoeft te worden gescoord om toch een uitslag te krijgen. Paul van Himst, vluchtheuvel voor elke voorhoedebal, sloot met een waardige loei de eerste, helft af- Er was niet gedoelpunt en de Balgen handhaafden daarmee de traditie van improduktiviteit. Oranje, dat door deze situatie stellig meer zelfvertrouwen had gekregen, opende de tweede speelhelft met ken nelijk andere plannen. Reeds in de derde minuut kreeg Jean Trappeniers de reservedoelman, de vuurdoop. Hij werd geslagen door een strak schot van de ver opgedrongen Fons van Wis sen. De bal sloeg op de lat, maar het bewijs dat de wedstrijd toch nog wel eens een verrassende uitslag kon krij gen was geleverd. Anderlecht nam zijn maatregelen. "Het bundelde zijn verdediging en nam alle initiatief weer over. Een geweldig schot van Jacky Stockman dreef boven de ge luidssnelheid over de lat. Een sensatio nele trap van Paul van Himst belandde onsensationeel naast de goal. Zes, zeven Oranje-mannen waren nodig in de defen sie- Waar zou dit felle offensief op uit draaien? In eerste instantie op een fiks ahoe-geroep van elke rechtgeaarde Belg Cor Veldhoen, elke seconde meer mans, De Belgen gingen door; wilden win nen! Jacky Stockman beproefde opnieuw de kwaliteiten van meneer E.P.G. De Feijenoord-goalie stompte de bal terug in het veld voor de linkervoet van de weinig aan de bal komende Wilfried Puis, die op zijn beurt schoot en Fons van Wissen omver knalde. Nu lag de bal voor Jef Jurion, die inknoerde, maar Eddie Pieters Graafland stopte de bal in grootse stijl. Toch moest het ervan komen. Vier minuten voor het einde schoot Jef Jurion de ba-1 langs de Oranje, goalie, na een fraaie pass van Paul van Himst. De Belgische zege, voorop gesteld en verwacht, was een feit, maar toch de Nederlanders, die technisch zoveel minder bagage bij zich hadden, hadden de afweerslag van Deurne goed doorstaan Dank zij een sublieme Daan Schrijvers en Pieters Graafland, de uitstekende Fons van Wissen en Bennie Muller en de ruim voldoende voor Rinus Israel, Wil ly Quadekkers en Cor Veldhoen. De Ne derlandse voorhoede? Was er wel een? JEF JURION ....voltreffer BREDA Met de doel- puntenoogst, en daar gaat het in deze rubriek toch eigenlijk om, was het maar povertjes gesteld. Een totaal van 18 goals moet wel als een abso luut laagterecord worden beschouwd. Reeds zesmaal in successie eindigde het treffen tussen MVV en PSV onbeslist. Aan deze traditie maakte de Eindhovenaren een resoluut einde en brachten de Maastrichtenaren de groot ste nederlaag van het weekeinde toe. Bijzonder succesvol was de jeugdige Van der Kuilen die de bal twee maal in het MW-doel kogelde. Daarmede deed hij een geslaagde aanval op de lei dersplaats al moet hij deze dan met Van Nee delen. Oranjedebutant Van Nee die zelf niet scoorde, zag zodoende zijn voorsprong geheel wegslinken. Ove rigens nam de concurrentie voor de bovenste plaats toe. De Fortunees Kohn verschalkte de ADO-achterhoede incluis doelman Thie twee maal en verkleinde zijn achterstand op de twee leiders tot het minimum. De sedert de laatste twee wedstrijden danig in de running komen de DWS'er Lenz schoot eveneens twee maal raak. Het ene, voor DOS gou den, doelpunt je van Van der Linden was juist voldoende om aan de greep van de achtervolgers te ontsnappen en de derde plaats voor zich alleen op te eisen. Na zes wedstrijden is de stand: Van Nee (Heracles) en Van der Kuilen (PSV) 7; Kohn (Fortuna '54) 6; Van der Linden (DOS) 5; Lenz (DWS). Moraink (Heracles), Groot (Feijenoord) en Franken (Spar ta) 4; Nuninga (Ajax), Geurtsen (DWS), Mou- lijn (Feijenoord), Veenstra (Go Ahead) en Bosveld (Sparta) ieder drie doel punten. Een 9an de vele gevaarlijke mo menten voor het Nederlandse doel. De sublieme Eddy Pieters Graaf land „plukt" de bal van het hoofd van één der Belgen. In de eerste divisie haalde Eindhoven het mooie huzarenstukje uit door Volen- dam het eerste verliespuntje toe te bren gen. Zijn twee treffers leverde Boogaard een comfortabele voorsprong op en ver wees zijn rivalen voorlopig naar het „dichtbevolkte" tweede plan. Boogaard (Voleijwckers) 7; Amara (Alkmaar), Verhagen (Blauw Wit), Van Egdom (Elinkwijk), Trom-, mei (Holland Sp.) en Van Doorneveld (NEC) 5; Buis (Alkmaar), Leussink (Enschede- se Boys), Zweers (NEC) Pelk en Bond (Volendam), Derix (VW) en Sen ders en Nouwens (Willem II) volgen met 4 goals. In de tweede divisie A vielen geen bijzondere scores te noteren. Geen der koplopers wist te doelpunten. Geurt Jansen (Wageningen) 6; Chr. Hartjes (Graafschap) en Koop man (PEC) 5 Met de regelmaat van de klok fabri ceert Leo van der Linden doelpunten aan de lopende band en is de onbetwiste lei- dor in de tweede divisie-B. Op de tweede plaats nestelde zich Gloudemans die op zijn beurt weer een mooie voorsprong heeft op het volgende groepje. Overi gens kwamen hier twee frappante uitsla gen voor. Zo kreeg Baronie zijn eerste nederlaag te slikken en smaakte Longa voor het eerst het zoet der overwinning, der overwinning. Van der Linden (Helmondia) 10; Gloudemans (Wilhelmina) 7; Stevelmans (Limburgia), Netten (No- ad) Custers (Roda JC) en J. Burg (Wil helmina) 5. Verweel (Fort. VI.), Van Ede (HDVS). Van Meeteren en Van Dijk (SW) scoorden ieder 4 doelpun ten. AMBTSWONING EN GYMZAAL TE OUDENBOSCH Woensdag had ten gemeentehuize te Oudenbosch de aanbesteding plaats van de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester en een gymnastiekzaal. Dit volgens ontwerp van architectenbureau Verduin, Oudenbosch. 16 Aannemers hadden ingeschreven. Voor de ambtswoning waren de in schrijvingen: Bouwbedrijf ,J. W. Gorisse, Oosterhout ƒ95.950,firma gebr. Van Agtmaal, Oudenbosch, ƒ98.490,firma Jac. Havermans, Oudenbosch, 101.500,- firma Jac. Reynders, Hoeven, 102.455, Dekkers Bouwbedrijf, Roosendaal, 100.500,C. Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom ƒ103.500,firma Willemse, Oosterhout, 104.900,Vodor, Ulven- hout, 105.050.firma Raaymaekers. Nistelrode, 105.613,firma W. van Turnhout. Zevenbergen, 106.500,fir ma Van Etten en Zoon. Breda, 119.500,- Velma Wouw, 119.600,firma Win ters. Breda, 123.500, De gymnastiekzaal: C. Hoppenbrou wers, Bergen op Zoom, ƒ214.500,Dek kers Bouwbedrijf, Roosendaal, 215.000, firma Jac. Reynders. Hoeven, ƒ216.078.- firma Videier, Bergen op Zoom, ƒ221.925: firma Jac. Havermans Oudenbosch, ƒ223.000,firma gebrs. Van Agtmael, Oudenbosch, ƒ223.489,firma W. van Turnhout, Zevenbergen, 228.000, ƒ230.450,firma Raaymaekers, Nistel- Bouwbedrijf J. W. Gorisse, Breda, rode. ƒ233.785,Vodor, Ulvenhout ƒ237.800,firma Willemsen, Oosterhout, ƒ244.000.—; Velma, Wouw. ƒ244.343,—; firma Winters, Breda, ƒ247.000,firma Van Etten. Breda ƒ272.000,—. De gunning zal later plaatsvinden, Voor beide objecten is inmiddels de rijks goedkeuring verleend. BONNEVILLE De Amerikaan Tom Green is er niet in geslaagd het wereld snelheidsrecord te land te breken. Zijn door een straalmotor voortbewogen voertuig draaide niet op volle toeren en in zijn snelste ronde behaalde hij een snelheid van 455.65 km-uur op de baan van Utah. Het wereldsnelheidsrecord werd vorig jaar te Bonneville door de Amerikaan Craig Breedlove op 654,6 km per uur gesteld. DOVER De in Denemarken geboren Amerikaanse lange afstand zwemster Greta Andersen is woensdag naar een ziekenhuis overgebracht, nadat zij haar poging om achter elkaar Het Kanaal in beide richtingen over te zwemmen had moeten staken. In het ziekenhuis verklaarde de ge neesheer dat zij totaal uitgeput was. De 37-jarige lange afstand zwemster was van Engeland naar Frankrijk ge zwommen in 13 uur en 40 min., de snel ste tijd ooit door een vrouw gemaakt. Toen zij door de volgboot werd opge pikt had zij bijna 23 uur in het water gelegen. De laatste uren hadden de harde wind een de hoge golven het zwemmen steeds moeilijker gemaakt KOPENHAGEN Dank zij uitstekend spel van doelman Ruitenbeek en mid denvoor Tonny van der Linden heeft DOS woensdagavond in de Deense hoofdstad in een wedstrijd voor het toernooi voor jaarbeurssteden een 4-3 zege behaald op KB Kopenhagen, een van de beste Deense clubteams. Het zag er aanvankelijk niet zo gunstig uit voor de Utrechters, die na elf minuten tegen een 1-0 achterstand aankeken, toen linksbuiten Mortensen raak schoot. Het antwoord van de Neder landers was echter overdonderend want door drie goals in drie minuten werd de achterstand omgezet in een ruime voorsprong. In de 19e minuut bracht eerst Visser de partijen op gelijke voet waarna Wery en van der Linden de stand op 3-1 brach ten. In de 35e minuut kregen de Denen een penalty te nemen, die door Pulsen onberispelijk werd ingeschoten 3-2. Kort voor rust werd het door Sleven 4-2. Het enige doelpunt na de rust kwam van de Deense middenvoor Moeller. die in de 65e minuut Ruitenbeek passeerde. De tweede wedstrijd wordt 14 oktober in Utrecht gespeeld. Bordeaux-Borussia Dortmund werd 2-0. Borussia won de eerste wedstrijd met 4-1 en gaat naar de volgende ron de. OFK Belgrado-Atletico Bilbao 0-2. Door deze overwinning gaat Atletico naar de volgende ronde. Panathinaikos, de Griekse vertegen woordiger in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, heeft zich woensdagavond in Athene geplaatst voor de tweede ronde. De Grieken zegevierden met 3-2 over Glentoran (N.-Ierland). Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. De eerste ont moeting tussen beide teams was gelijk geëindigd: 2-2. Malmoe-Locomotiv, Bulgarije 2-0. De eerste wedstrijd werd door Locomotiv met 8-3 gewonnen. Locomotiv gaat hier mee naar de tweede ronde. Rapid Vienna-Shamrock Rovers 2-0 (0-0). Rapid versloeg de Ieren in de eerste wedstrijd met 3-0 en gaat naar de tweede ronde. (Advertentie) RAOUL REMY, de ploegleider van de Franse Margnats, stelt alle mogelijke pogingen in het werk om de Italiaan Italo Zilioli in zijn team te krijgen. De Ita liaan wordt elke dag door de Fransman opgebeld met het ver zoek naar Marseille te komen om een contract te tekenen. ACHILLE RODONI is de voor zitter van de Italiaanse Wieler- unie, tevens president van de Internationale Wielerbond. Achil- le heeft het de laatste dagen niet gemakkelijk. Er zijn in Italië krachten aan het werk, die hem voor de beide functies graag ge wipt zouden zien. Op het einde van oktober doet zich een eerste gelegenheid voor. Dan moet Ro- doni als nationaal president voor vier jaar worden herkozen. JOKKE WOUTERS, die een pech- vol reizoen achter de rug heeft, zal het volgende seizoen uitkomen voor het Belgische team Liber- tas. Ook Emiel Daems, die zijn congé kreeg bij Peugeot, zal het volgend jaar zeer vermoedelijk de kleuren van Libertas verde digen. MICHEL NEDELEC, de verras sende winnaar - van Bordeaux- Parijs, is vast van plan een aan val te gaan doen op het wereld uurrecord, dat nog altijd op naam staat van Roger Riviére en 47.347 meter bedraagt. Roger heeft de fiets, waarmee hij zijn record ves tigde, ter beschikking van Michel gesteld. (Advertentie) senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct u TOKIO Bijna een half uur eerder dan het tijdschema aangeeft landde woensdag tegen het middaguur de nieu we KLM DC-8 „Pierre de Coubertin" op het vliegveld „Haneda" van Tokio. De maidentrip van deze fonkelnieuwe aan winst van de KLM, die binnenkort voor namelijk als vrachtvliegtuig dienst zal doen, was een chartervlucht met aan boord het grootste en nog ontbrekende deel van de Nederlandse Olympische afvaardiging: de atletiekploeg, de bok sers. de hockeyploeg, de kanoërs, de roeiers,, schutter Van Domselaar, de volleybalploeg, het waterpoloteam en de wielrenners. Allen met hun leiders en leidsters, bij wie de oud-Olympiërs mevrouw Fanny Blankers - Koen, Frits Smol, Rudi van Feggelen en Piet Bromberg. Voorts be vonden zich aan boord van de door ge zagvoerder R. Ravenhill gevlogen „Pier re de Coubertin" de directeur van het NOC. de heer J- Ph. H. E, van Lier, de artsen A.A.M.F. Pannek'oek en D. Willebrand. De voorzitter van het NOC, jhr. H. A. van Karnebeek en de se cretaris, drs. Ch. E. van der Ploeg, zul len pas later in Tokio arriveren evenals lt.-kol. J. J. Cramer, de coach van de schutter. Er moest nog lang worden gewacht voor het grote Nederlandse gezelschap in zijn keurige, maar weinig originele uniformen waarvan alleen de witstrooi- en dameshoedjes een nieuw en minder saai onderdeel vormen, in de gereed- LONDEN. Uitslagen van de woens dag gespeelde wedstrijden voor de leaque: Chelsea VS—Manchester United 0—2: Leeds—Fulham 2—2; Leicester VS— West Bromwich 4—2; Wolverhampton VS —Birmingham 0—2. De aankomst met voorop de hockeyers staande bussen kon stappen. Vermoeid en verlangend naar de kamers in het Olympische dorp moesten de Nederland se sportlieden lange tijd blijven staan terwijl het materiaal van de roeiers, de kanovaarders en de wielrenners werd uitgeladen en verzameld. Voor afleiding zorgde de grote Russi sche deputatie, die, gekleed in een zandkleurig uniform, in een stroom waar geen eind aan leek te zullen ko men voor dezelfde hangaar uit een enorm vliegtuig uit Moskou stapte. TOKIO De bewegingen van wered- kampioen judo Anton Geesink, die een groot kanshebber is op Olympisch goud worden nauwlettend gevolgd door de gehele Japanse pers. Anton blijkt echter niet erg spraak zaam te zijn tegenover de journalisten. ,,Ik heb heel hard geoefend om een gouden medaille te winnen bij de Olym pische Spelen en ik wil mijn harde wer ken nu niet laten bederven door met journalisten te moeten praten", aldus Geesink. De Nederlandse judoka arriveerde twee weken geleden in Japan doch nam pas zijn intrek in het Olympisch dorp. Hij heeft eerst getraind op de univer siteit van Tenri in Nara, centraal Ja pan. Hij was dit voorjaar reeds uitge nodigd om op de^e universiteit judoka's onder de studenten te oefenen.

de Stem | 1964 | | pagina 19