Piet Lagarde wellicht voor sport verloren ronstruita men we man house of enqiand Pastoor distancieert zich van gewraakt artikel POLITIEONDERZOEK TEGEN DR. GRIRLING VAN IRENECOMITE Bij de I^lvl» is het goed sparen. REM is niet van Verolme NASLEEP GO AHEAD-S Wim Belt mans te felle speeches Nieroperatie Zelfbeheersing CPN-lid uit de partij gestoten san imfïïsdi Sept Boules wordt absoluut behendigheidsspel Jaarbeurs boekte verlies van f 260.000 Jongetje wurgt 12-jarig meisje Spelen met revolver Belgische jongen doodt vriendje thOM&C en de Rusland maakt opvouwbare plastic tanks Prof Muntendam commandeur O. N. Gerucht ontkend U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 (Advertentie) Wit, bont, fijn, wol, nylon - én de vette overall. De Constructa 100 Volautomaat heeft er een éigen programma voor. Voor wol een afwijkende draaicyclus met hoge waterstand, voor de overall, het beroemde kookwas- programma (wérkelijk 100 gra den Celsius, tien minuten lang.) Andere sterke punten van de Constructa 100: extra droog- effect, volautomatisch en een sterk hart voor een lang leven. Vraag demonstratie bij uw Con structa handelaar of bij Con structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Am sterdam, Telefoon 020-947484* KAN KOOKWAS KOKEN KONRAD ADENAUER (89) heeft bij een val in zijn vakantiehuis in Cade- nabbia, Italië, een rib gebroken. Zijn toestand wordt „zeer bevredigend" ge noemd. (Advertentie) (Van onze sportredactie) ENSCHEDE De wedstrijd Go Ahead—Sportclub Enschede, die zondag is gespeeld, heeft een bijzonder droeve nasleep gekregen. Sport clubs doelman Piet Lagarde (24 jaar en sinds enkele weken gehuwd) heeft een spoedoperatie moeten ondergaan, waarbij hem een nier werd weggenomen. Daarbij is nagenoeg zeker een einde gekomen aan de voetbal carrière van deze veelbelovende jonge speler. Het bestuur van Sport club Enschede heeft een officieel protest bij de K.N.V.B. ingediend tegen het optreden van Go Ahead-manager Wim Beltman, die ook nu tijdens de rust evenals vorig jaar een donderspeech tot zijn spe lers hield, waardoor deze spelers volgens het Sportclubbestuur onnodig zijn opgezweept. Volgens manager Beltman heeft Sport- club's trainer Friedrich Donenfeld voor de wedstrijd van zondag de door de En- schedeërs begeerde, maar niet verwor ven Go Ahead-speler Egbert ter Mors in zijn woning opgezocht. „Ik wil niet pra ten van een poging tot omkoperij, maar dat daarbij is gesteld, dat Ter Mors het volgende seizoen toch bij Sportclub zal komen voetballen staat vast", aldus Belt man. Volgens hom heeft Ter Mors dit laatste toegegeven. De situatie van de zondag tijdens de competitiewedstrijd tegen Go Ahead ern stig gewond geraakte Sportclub Enschede- doelman Piet Lagarde, verslechterde dinsdag tegen half vier zodanig, dat de Enschedese nier- en blaasziektenspecia- list, M. L. Parren, zich genoodzaakt voel de een spoedoperatie uit te voeren. Zoals bekend is deze trieste ontwikke ling een rechtstreeks gevolg van een botsing, die zondag in Deventer tussen Lagarde en de Go Ahead-speler Joop Butter plaatsvond. Lagarde zakte na die botsing ineen en nadat E.H.B.O.-ers te hulp waren gesneld, leek het erop dat de Sportclubgoalie per brancard van het veld zou worden gedragen. Lagarde wei gerde dit echter en begaf zich weliswaar ondersteund door enkele mensen, te voet naar de kleedkamer. Na de wedstrijd is hij op normale wijze met het Sportclub elftal naar Enschede teruggereisd en heeft zich daar in „Ziekenzorg" onder doktersbehandeling gesteld. Eerst toen kwam aan het licht, dat de ongelukkige Enschedese doelman aan de botsing met Butter een nierbloeding had overgehouden. Over de aard van de ver wonding was op dat moment echter nog niets te zeggen en pas dinsdagavond heeft zich dus geopenbaard hoe ernstig de si tuatie wel was. Naar aanleiding van dit gebeurde rond Lagarde heeft het bestuur van Sportclub Enschede een klacht tegen Go Ahead- manager Wim Beltman bij de K.N.V.B. gedeponeerd. Men stelt daarbij zonder om wegen, dat de fatale botsing Butter-La- garde een rechtstreeks gevolg is van de donderspeech, die de Deventer manager in de rust va nde wedstrijd tot zijn spe lers heeft gehouden. „Hij zweepte zijn spelers op een abnormale wijze op en dat dit levensgevaarlijk is, dat heeft het geval Lagarde duidelijk gedemonstreerd", meent men. Zoals bekend heeft zich ook verleden jaar een dergelijk incident bij de wedstrijd Go AheadSportclub En schede voorgedaan, maar de toen reeds door de Enschedeërs ingediende klacht naar aanleiding van het optreden van Wim Beltman, werd door de K.N.V.B. niet ontvankelijk verklaard. Voorzitter Bakkenes stelde, „Als dat zich in Deventer zo blijft ontwikkelen, voorzien wij, dat er nog meer voetbal schandalen zulen ontstaan. Ik praat niet over opzet, maar de spelers van Go Ahead komen door dergelijke mentale speeches zo geprikkeld binnen de lijnen, dat zij hun beheersing in het spel ver liezen. En daar moet maar eens paal en perk aan gesteld worden. AMSTERDAM Het bestuur van de Communistische Partij Nederland heeft de heer F. Baruch (redacteur van De Waarheid), geschorst als lid van het bestuur, omdat „door de provocerende en haatdragende wijze waarop Baruch optrad, voor het partijbestuur onmoge: lijk bleek vruchtbaar werk te doen. Hij trachtte vooral de autonomie van de par tij aan te tasten. Hij verlangde herhaal delijk dat sommige uitlatingen van de Sovjetpers over de internationale dis cussie kritiekloos in De Waarheid zou den worden opgenomen". PIET LAGARDE niet.meer onder de lat? ArivoL'tO'lf in DEN HAAG Om geld zal er kunnen worden gespeeld. Nog dit jaar. En het wordt een behendigheidsspel, een varia tie van „Sept Boules". De uitvinder van „Sept Boules", de heer J. J. Weissmann uit Den H|ag, deelde dit mee. Hij had al een eenvoudige versie van het spel bedacht, dat vorig jaar in Valkenburg werd geïntroduceerd. De heer Weissmann wacht thans tot een eerste uitspraak is gedaan in het proces tegen de exploitant van „Saturne". Daarna zal hij het reglement voor „Sept Boules' definitief opstellen, opdat zijn spel een louter behendigheidsspel zal zijn. UTRECHT De vereniging Koninklij ke Nederlandse Jaarbeurs Utrecht heeft in 1963 een verlies geleden van ƒ260.000 (1962: winst ƒ20.000), terwjjl de maat schappij tot exploitatie van jaarbeursge bouwen n.v. een winst boekte van 63.000 (vorig jaar 61.000) De baten van de beurzen daalden in het boekjaar 1963 met ƒ391.000 tot 5.285.000 en de overige exploitatieop brengsten met 390.000 tot 692.000. De omzetdaling voor wat de beurzen betreft is voornamelijk het gevolg van de ge ringere omvang van dè voorjaarsbeurs. De daling van de overige exploitatie opbrengsten hangt voornamelijk samen met de periodiciteit van de beurzen, die niet door de jaarbeurs zelf worden geor ganiseerd. Op de balans van de maatschappij zijn de vaste activa (gewaardeerd tegen aan schaffingswaarde verminderd met af schrijvingen) opgenomen voor ruim 31,5 miljoen gulden (20.7 miljoen). Het aande lenkapitaal ad ƒ1.062.000 is ongewijzigd gebleven. De directie verwacht, dat de omzet in vierkante meters dit jaar ongeveer even groot zal zijn als in 1963. De kosten zullen stijgen tengevolge van de ingebruikne ming van de Irer.ehal en van de loonkos tenstijging per 1 januari 1964. Over de balans van de maatschappij zegt de directie, dat van het in 1963 in vaste activa geïnvesteerde bedrag van ƒ11,9 miljoen bijna ƒ11,7 miljoen voor rekening van de Irenehal komt. De jaarbeursdirectie merkt op, dat ge bleken is, dat de positie van een aantal Nederlandse produkten tengevolge van de loonsverhoging en de aanzienlijke stij ging van het kostenpeil, hier en daar op de buitenlandse afzetmarkt is ver zwakt. Het gevolg hiervan kan een toe nemende belangstelling voor betirsdeel- neming zijn. Het beleid van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs is gericht op het creëren van maximale nationale en internationale belangstelling voor zijn vakbeurzen of agglomeraties daarvan. Met het oog op de totstandkoming van de Europese markt meent de jaarbeurs directie, dat de actieradius van de Ne derlandse jaarbeurs in de toekomst niet meer primair tot het eigen landsgebied zal behoeven te blijven, maar een markt gebied zal kunnen omvatten met een straal van bijvoorbeeld drie a vierhon derd kilometer. Een dergelijke aanpak zou, volgens haar, tevens een construc tieve bijdrage zijn voor de oplossing van het probleem van de onoverzichtelijke beurzenstructuur in Europa. DONCASTER Een veertienjarige schooljongen uit Doncaster zal voor het gerecht worden gedaagd op beschuldi ging van het vermoorden van een 12- jarig meisje. Bij het vooronderzoek is gebleken dat de jongen aan de politie heeft verklaard „we lagen te vrijen op de grond. Lynn bracht haar arm omhoog en sloeg me op de rug. Ik was kwaad, omdat ik dacht dat zij het met opzet had gedaan. Ik sloeg haar en greep haar toen bij de keel. Ik bleef vasthouden totdat zij uit haar neus begon te bloeden. Mijn han den bevroren rond haar keel en ik kon niet meer loslaten. Ik had niet de be doeling haar te doden". BRUSSEL Een veertienjarige jon gen uit Brussel heeft zijn tienjarig vriendje met een revolverschot gedood. De jongens waren aan het spelen met een revolver, die zij thuis in een bureau la hadden gevonden. De 14-jarige knaap richtte het wapen op zijn vriendje en haalde de trekker over. Tot zijn ontsteltenis ging een schot af, dat zijn speelkameraadje dodelijk trof. Kolberts van sehotse tweeds In shepherd checks in antique- bruin, met of zonder overruit 119.50 Bijpassende, fijngeweven barathea pantalon met of zonder steekzakken in slank gesneden model. 59.50 (Van onze correspondent) NIJMEGEN De substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrecht bank te Arnhem, mr. A. J. J. Pfeil, zal een politieonderzoek gelasten naar de handelingen van de voorzitter van het Irenecomité, de Beverwijkse kweek schooldirecteur dr. J. P. Gribling Aanleiding tot dit besluit vormt een schrijven van de Nijmeegse dr. T. M. Leiser, waarin deze de officier van jus titie vraagt een diepgaand onderzoek in te stellen naar de jongste gebeurtenissen in het comité. Reeds meerdere malen tevoren werd dr. Gribling door afgetreden leden van zijn Irenecomité, waaronder in het bij zonder de secretaresse-penningmeeste- resse mevrouw Bahlman uit Nijmegen, beschuldigd van onverantwoord beleid. Dr. Gribling meende echter deze bezwa ren te kunnen afdoen met de kwalifica tie „wilde beschuldigingen". Dr. T. M. Leiser te Nijmegen heeft nu echter in een plaatselijk dagblad duide lijke opening van zaken gevraagd en te vens contact opgenomen met de ofifcier van justitie te Arnhem. Namens alle personen die gelden heb ben bijgedragen aan het huwelijkscadeau voor prinses Irene stelt dr. Leiser, recht te hebben op een duidelijke beantwoor ding van een aantal vragen. In de eerste plaats vraagt hij zich af hoe het mogelijk is dat de gelden nog steeds onder het beheer van Gribling. het comité of wie dan ook zijn, terwijl men een huwe lijkscadeau toch ter bruiloft pleegt aan te bieden? Verder wil hij precies inge licht worden over het bedrag dat ont vangen is, welke uitgaven van dit geld zijn gedaan en wie toestemming verleen de tot het maken van hoge onkosten. Aan het adres van dr. Gribling en de Roterdamse reder Van 't Hoff richt hij daarop de vraag of hij kan aantonen dat de gevers van het geld er wel bij varen, wanneer enkele lieden, die zichzelf tot comitéleden hebben opgeworpen, dure plezierreisjes naar Rome en Madrid ma ken? Het politieonderzoek, dat op last van mr. Pfeil onmiddellijk zal worden inge steld, kan ruim drie of vier weken in beslag gaan nemen, zo dealde de officier ons desgevraagd mede. Alléén het allernieuwste, [alléén het allerbeste I (Van één onzer verslaggever») DEN HAAG Pastoor M. G. van Rijn uit Hillegom heeft zich gedistancieerd van het artikel in het maandblad „Mis sie Integraal", waarover wy gisteren reeds schreven en waarin een felle aan klacht wordt gelanceerd tegen Neder landse charitatieve instellingen die „in de loop der jaren miljoenenrijkdom heb ben opgepot". Pastoor Van Rijn zei: „Er is van een interview geen sprake geweest. Ik heb zeer in het algemeen met de schrijver van het artikel van gedachten gewisseld over de huidige charitas in ons land, waarbij schrijvbr en ik elkaar vonden over de vraag, of gezien de gewijzigde omstandigheden de charitas in ons land wel juist functioneerde". Zeer in het bijzonder wilde hij niet de zegsman zijn van het falen in zijn taak van een rijk armbestuur in het zuiden van ons land en van de kritiek op het armbestuur in een grote stad, dat „zijn miljoenen niet meer zou kunnen overzien". Ook de bisdommen Rotterdam en Haar lem zeggen evenals een woordvoerder van het bisdom Breda in ons blad de strekking van het artikel van „Missie Integraal" niet te begrijpen. Zij ontken nen niet dat de charitatieve instellingen in hun bisdom vermogens beheren, maar zij bestrijden dat het geld wordt opgepot. „Armenzorg is in ons land geen drin gende noodzaak meer, maar er zijn ande re behoeften, waarin dringend voorzien moet worden en waarvoor altijd weer een beroep moet worden gedaan op de fondsen van armbesturen. Daarvoor dient MOSKOU. In de Sovjet-Unie zijn opvouwbare plastic tanks ontwikkeld waarmee speciale vrachtschepen olie kunnen vervoeren, Wanneer de olie naar de plaats van bestemming is gebracht kunnen de tanks opgerold en opgeborgen worden, zodat een schoon ruim overblijft voor andere lading. De kosten van de schepen zullen ongeveer tien procent ho ger liggen dan die van conventionele boten, maar de gemiddelde transport kosten zullen met vierentwintig tot veertig procent dalen, aldus „Tass". 'Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prof. dr. P. Munten dam is bij zijn vertrek als directeur- generaal van de volksgezondheid be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Minister dr. G. M. J. Veldkamp van sociale zaken en volks gezondheid heeft prof. Muntendam gis termiddag, tijdens een afscheidsbijeen komst ten departemente, met de bij deze hoge onderscheiding behorende versier selen getooid. Staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels bood de scheidende functionaris een bloemlezing uit diens toespraken en pu- bUkatie» aan. een basiskapitaal aangehouden te wor den. Zonder dit werkkapitaal zouden di verse activiteiten gedoemd zijn te ver dwijnen. Geen bedrijf, ook niet de be drijvigheid van kerkelijke instellingen, kan va banque spelen. Enig kapitaal voorkomt, dat deze instellingen conjunc tuur-afhankelijk zouden worden. Het zou niet juist zijn om de charitas in ons land door een groots gebaar tegenover minderbedeelden elders in één keer te laten stranden. Pastoor Van Rijn heeft zijn gedachten over deze materie neergelegd in een ar tikel, dat binnenkort zal verschijnen in het missietijdschrift „Afrika ontwaakt". Hierin betoogt hij, dat men beter geld kan geven voor de grote noden in de wereld dan voor de eigen noden in de parochie, die nooit een einde nemen en vergeleken met de honger in de wereld van zeer bescheiden omvang zijn. Instellingen, die geld behoeven, zijn al te gemakkelijk geneigd naar de armbe sturen te stappen, terwijl zij verzuimen alle subsidiemogelijkheden uit te buiten. Het is nodig ons te bezinnen op het nut van verschillende collectes, waarmee we in een sleur zijn geraakt. Ook pleit pastoor Van Rijn voor het afschaffen van collectes, waarvan de opbrengst is be stemd voor de aankoop van beelden e.d. Hij wil de sleur doorbreken en vraagt om een hernieuwde bezinning op de collec tes en op de bestemming van de daar door verworven gelden. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met grote nadruk is gisteren door een woordvoerster van de R.E.M. een bericht in een ochtendblad tegengesproken volgens hetwelk het te levisie-eiland in de Noordzee eigendom zou zijn van de heer C. Verolme. „Wij blijven bij onze eerdere mededelingen, dat het eiland een buitenlandse eige naar heeft, wiens naam wij ook nu nog niet wensen te noemen". Het ochtendblad noemde als zijn bron een topfunctionaris van Lloyd's, bij wel ke maatschappen het eiland verzekerd is. „Het eiland is eigendom van C. Ver olme. De firma is R.E.M.-t.v. North Sea", zou deze zegsman in Londen hebben be weerd. Namens de R.E.M. werd ons verklaard dat de heer Verolme slechts aandeel houder is in de R.E.M. Noch hij noch de R.E.M. is eigenaar van het eiland. De verzekering van het eiland is dan ook door de buitenlandse eigenaar geregeld. Wel weten wy dat de dekking bij Lloyd's ook geldt voor eventueel ingrijpen door de overheid", aldus de woordvoerster.

de Stem | 1964 | | pagina 15