Wetsontwerp wegenfonds klaar Twee miljard voor inhaalprogramma GERZON NAAR BREDA Gehuwde diaken in Kerk toegelaten Politieke crisis in Afrikaanse Malawi Cowboypak voor geheime inlichtingen Houtfabrick Sluis ontslaat personeel KWIEKE SPRONG OLYMPISCHE PLOEG VLOOG NAAR TOKIO Geesteszieke doodt zes mensen IZVESTIA MAAKT ZICH BOOS Bejaarde man in Biesbosch verdronken Rusk verwacht Chinese atoomproef Mlenlecunf ®ls j iPt 65.- DAGBLAD VOOR ZEELAND Droog weer Vergoeding Brabant-Zeeland Hoera roepen Gewelddadige betogingen in de steden JEUGDBENDE IN NIJMEGEN OPGEROLD Snel benoeming ambassadeur in Djakarta? corduroy is "in" 104e JAARGANG No. 24703 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad j. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 'f Wesfende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 196< Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. 0,50 incasso; ƒ0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bi|bureaus; fERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 WEGGEBRUIKER MOET WEGENPOT SPEKKEN (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Al het personeel van de houthandel en kistenfabriek L, F. Qua- taert in Sluis heeft ontslag aangezegd gekregen wegens het stopleggen van de produktie. Het betreft vijfentwintig man, die allen tot en met de laatste werkdag betaald zijn maar geen ver dere uitkeringen hebben ontvangen. Of zij deze nog zullen krijgen hangt van de verdere ontwikkelingen af De fabriek heeft de overschakeling van meubelplaatproduktie naar het ver vaardigen van (zelfontworpen) bekle dingsplaten voor deuren en wanden niet kunnen halen. Naar algemeen ver ondersteld werd zou te zijner tijd een grote afzetmarkt beschikbaar zijn ge weest te meer omdat de fabricage van Quataerts platen uniek was in Neder land en België. Z.K.H. prins Bernhard heeft dinsdag in Zaandam een nieuwe fabriek voor industriële woningbouw, Indeco Coig- net, geopend. De reis van Soestdijk naar Zaandam werd gemaakt met een helikopter, van waaruit de prins een forse sprong moest maken om op de begane grond te komen. TWINTIG PERSONEN werden in Li verpool gewond omdat de giek van een mobiele kraan het bovenste gedeelte van een dubbeldeksbus openreet. En kele personen liepen zelfs ernstig let sel op. DRIE DAGEN zal de Amerikaanse on derzeebootjager Harry E. Jarnell ir Amsterdam gemeerd liggen. Vanmid dag en morgenmiddag is het schip voor het publiek te bezichtigen. Demonstra ties met lanceeropstellingen van gelei de projectielen worden gegeven. EEN GASLEK was de oorzaak van de brand die dinsdag ontstond in de kapi tale boerderij van de familie A. Meije- rink te Enschede. De boerderij brand de totaal uit. Schade 50.000,-. OP UITNODIGING van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken brengt onze minister J. M. A. H. Luns van 18 tot 20 oktober een bezoek aan Rome. De directeur-generaal van politieke za ken, jhr. mr. J A. dè Ranitz, zal de minister vergezellen. Weersverwachting medegedeeld door 'iet K.N.M.I., geldig tot vanavond: uroog weer met enkele wolkenvelden en in de ochtend plaatselijk mist. zwakke tot matige wind uit noorde- Ulke richtingen. Ongeveer derelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De raad van be stuur van Gerzon's Modemagazij nen heeft plannen om (o.a.) in Breda een nieuw filiaal op te richten als onderdeel van de al gemene belangstelling die dit grootwinkelbedrijf aan de dag legt voor nieuwe vestigingen in moderne winkelcentra. Dat zei gisteren de directeur van Gerzon, de heer E. L. Wolff, tijdens een pers conferentie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het bedrijf De heer Wolff deelde ons desgevraagd nog mee dat het bedrijf reeds in Breda uitkijkt naar een geschikt pand. Er is contact opgenomen met een makelaar. Gerzon wil in elk geval in de binnen stad terechtkomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gemotoriseerd verkeer moet na 1 januari 1965 gedurende vijftien jaren een vergoeding betalen voor het gebruik van de autosnelwegen. Wanneer de Staten-Generaal het wetsontwerp rijkswegenfonds zonder wijzigingen goedkeurt, wordt deze vergoe ding: Voor scooterrijders en motorrijders met twee of driewielige voer tuigen 25 gulden per jaar of 7,50 per drie maanden; Voor personenauto's met een maximum van acht passagiers 50 gulden per jaar of 15 gulden per drie maanden; Voor ieder ander motorrijtuig (vooral auto's voor beroepsgoe- derenvervoer) 75 gulden per jaar of 22,50 per drie maanden. Deze vergoeding tot een geraamd be drag van ongeveer 70 miljoen gulden (althans over 1965) komt terecht in het rijkswegenfonds, waarin de regering volgend jaar 190 miljoen gulden stort. Beide bedragen lopen tot 1971 op tot twee miljard gulden en met dit en ver der geld wil de regering financieren: De aanleg of ombouw van 800 km autosnelweg, waardoor de lengte van de snelwegen in Nederland tot 1300 km wordt uitgebreid. Na 1971 de aanleg of ombouw van 1500 km autosnelweg, zodat het to taal aantal km snelweg in 1980 ge bracht is op 3000 km. Gerekend wordt thans echter al op een uitbreiding na 1971 met 2500 km snelweg, omdat de toename van het gemotoriseerd verkeer door de re gering als stormachtig wordt geken merkt. Het aantal personenauto's is tussen 1949 en 1963 gestegen van 113.000 tot 850.000, zodat gerekend moet worden op minstens een verdubbeling van het gemotoriseerd verkeer ook in de toe komst. Normaal kan Rijkswaterstaat dit niet bijhouden en om de continuïteit in de aanleg van autosnelwegen te behouden is de regering nu overgegaan tot het stichten van een rijkswegenfonds. Zij vindt het daarbij billijk dat de gebruikers van de snelwegen een ver goeding betalen, omdat zij het zijn die de overheid voor een enorme opgave stellen. Aan het heffen van tolgelden op de wegen denkt de regering per se niet. Wel aan tolgelden op bepaalde punten. De bedoeling is dat het rijkswegen fonds ook na 1971 blijft werken, zodat in het wetsontwerp voorgesteld wordt de vergoeding van het gemotoriseerd verkeer tot 1980 te laten voortduren. Behalve de rijkswegen zullen ook de secundaire en tertiaire wegen (o.m. van provincie en gemeente) verbeterd moeten worden, anders loopt het gemo toriseerd verkeer nog vast. Tussen 1965 en 1971 neemt Rijkswa terstaat volgens het vernieuwde rijks wegenplan een aantal belangrijke we gen en verkeersknooppunten onder han den, zoals de totale vernieuwing van het verkeersplein bij Oudenrijn, met uitvalswegen van tweemaal vier rij stroken, de verdere aanleg van de Twenteroute E 8 tot dicht bij Hengelo, de grote uitvalswegen van Amsterdam en Rotterdam naar de diverse rijks wegen. en grotere veerhavens in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Zuid-Be- veland e.d. In het begrotingsvoorstel voor het rijkswegenfonds, dat dezer dagen ingediend wordt, staan de objec ten tot 1971 precies omschreven In Noord-Brabant wordt tot 1971 de meeste aandacht besteed aan de afwer king van de rijkswegen 16, 17, 56. 27, 63, 65, 64 en 55. Na 1970 staan op het pro gramma rijksweg 16 oostelijk Breda- Zeeland, rijksweg 62 tussen Gorkum en Tilburg, rijksweg 64 tussen Den Bosch en Eindhoven en een rijksweg van de Betuwe door Noord-Brabant naar Eind hoven. In Zeeland is tot 1971 gepland de vér- lenging en de verbreding van de weg Bergen op Zoom - Goes - Middelburg - Vlissingen en na 1970 de grote weg Vlissingen - Middelburg langs de Zeeuwse kust en de Zuidhollandse eilanden naar Rotterdam. De vraag is nu of geheel rijdend Ne derland hoera zal roepen wanneer het leest dat het 25, 50 of 75 gulden (naar gelang het voertuig dat men berijdt) vergoeding per jaar moet betalen, om het wegenfonds te helpen financieren. De regering noemt het met een lief woord „vergoeding", maar iedere mo torrijder of autobezitter voelt haar meer als een extrabelasting, een extraver zwaring op zijn toch al dure bezit dat een motorvoertuig tegenwoordig is. Vooral de man met 'de kleinere auto zal niet bepaald reden hebben erg blij te zijn met dit wetsontwerp. Waarschijnlijk zal de Staten-Gene raal een heel andere gedachte hebben over deze „vergoeding", gezien de re acties, die nu als losgekomen zijn. De regering wil er blijkbaar niet aan de benzineaccijns en de motorrijtuigenbe lasting geheel of voor het grootste deel te benutten voor het rijkswegenfonds. Ook voor afzonderlijke leningen ten behoeve van het fonds voelt de regering niets, omdat zij haar totale leningspoli- tiek niet verstoren wil door zelfstan dige stappen van welke minister ook. Met een charter-vliegtuig van de K.L.M. zijn dinsdagochtend de atleten, boksers, hockeyspelers, kanovaarders, roeiers, watcrpolospelers, volleyballers en de schutter, van Schiphol naar Tokio vertrokken. (Zie ook de sport pagina). TROY (MICHIGAN) Een vroegere patiënt van een gesticht voor geestes zieken heeft zaterdagavond met een bijl, een mes en een hamer vier kin deren en drie volwassenen gedood en zijn misdaad pas dinsdag aangegeven, aldus de politie. De 22-jarige William Gravelin. die in verband met de moorden wordt vast gehouden, hield de lijken bij zich in huis en klampte vanmorgen een auto mobilist aan met de mededeling dat hij „een paar mensen" had vermoord. De politie vond de lichamen van twee vrouwen, een jong meisje, een man en drie kihderen in de kleine woning op enige afstana van de verkeersweg in Troy. De slachtoffers waren leden van twee gezinnen, waaronder de familie Gravelin. Gravelin werd 18 maanden geleden verpleegd in een gesticht voor geestes zieken. BLANTYRE In Malawi het voormalige Nyassaland dat op 6 juli van dit jaar onafhankelijk werd nadat het uit de federatie met Rhodesië was getreden in december 1963 zijn ern stige onlusten ontstaan. De situatie is er zeer gespannen. De gewelddadige relle tjes zijn gericht tegen persoon en rege ring van premier Hastings Banda, een gematigde en pro-Westerse leider. De ongeregeldheden ontstonden na dat drie ministers door Banda waren ontslagen en drie anderen hun porte feuilles vrijwillig ter beschikking stel den. In Zomba molesteerde een woeste horde de kortelings benoemde minister van economische en sociale ontwikke ling. Hij werd geslagen met fietsket- tingen en stokken en moest in zorgwek kend e toestand naar een ziekenhuis worden gebracht. Een van de ontslagen ministers Ortin Sjirwa wordt vermist Zijn auto is uitgebrand teruggevonden'in de omgeving van Blantyre-Limbe waar eveneens gewelddadigheden worden ge pleegd. Premier Banda is op tournee door het land om de bevolking uit te leggen hoe en waarom de politieke crisis ont stond na de ontdekking van een kom- plot waarachter volgens Banda China stond. Het hoofdkwartier van Banda's con grespartij is in brand gestoken en ver nield. VATICAANSTAD Met een krappe meerderheid hebben de concilievaders gisteren besloten, dat gehuwde mannen tot het diaconaat kunnen worden toege laten. Afgewezen werd om jonge, nog niet getrouwde mannen, tot het diaco naat toe te laten zonder dat zij zich tot het celibaat verplichten. Ook deze af wijzing geschiedde met een krappe meerderheid. Tevoren had het Concilie reeds met 1903 contra 242 stemmen besloten tot het herstel van het diaconaat als zelf standig ambt in de Kerk. Gisteren ging het erom of de bisschoppenconferenties MOSKOU John Reginald Kotrim, de directeur van de Bra ziliaanse onderneming „Central Electric de Furkas", heeft een groep Moskouse jongelieden van „laag allooi" een cowboypak ge geven in ruil voor geheime ge gevens over de bouw van een „belangrijke fabriek" in de Sov jet-Unie, aldus het Russische re geringsblad „Izwestia". Twee van de jongelui, Adik Tarasof beschreven als een „domkop" en en ï'ranz Zavirkin aangeduid als een „koppelaar" slaan terecht voor hun aandeel in deze „spionage", zo werd bericht. Volgens de „Izwestia" bemachtigde Kotrim de geheimen „ten behoeve van een buitenlandse staat". De naam van de „buitenlandse staat" en de details van de geheimen werden niet uit de doeken gedaan. „Izwestia" meldde slechts dat de geheime gegevens be trekking hadden op „de bouw van een belangrijke fabriek, haar ligging en verscheidene andere geheime details". In het regeringsblad werd geschre ven dat Kotrim de jongelieden „een lekker leventje" had voorgespiegeld. Zavirkin werkte vroeger voor de eco nomische raad van Moskou en Tarasof hing rond in door buitenlanders be zochte hotels in de Russische hoofdstad, aldus het blad. Nog vier andere jongelieden, die bij de zaak betrokken zijn geweest, voorwaardelijk veroordeeld, zo gemeld. Kotrim „zette zijn eerste stappen op het pad dat naar spionage leidt" toen hij naar Moskou kwam, in de officiële hoedanigheid van ingenieur en deelne mer aan een conferentie over stuwdam men. Hij raakte in gesprek met de 19-jarige Tarasof, die rondhing in het hotel. Ta- zijn werd rasof, beschreven als een „voddenra per". verschafte hem inlichtingen en fungeerde als tussenpersoon bij de ver krijging der geheime gegevens. Zavir kin leverde de geheime informaties. Kotrim publiceerde later een boek, „Een Braziliaans ingenieur in Rus land", gebaseerd op de algemene in lichtingen van Tarasof. Het „schaadde zijn reputatie" als ingenieur, aldus „Izwestia". In het blad werd gewaarschuwd tegen buitenlanders en spionnen, werden de jongelieden aan de kaak gesteld als „een slecht voorbeeld" en werd ten slotte gezegd dat slechts „volmaakt on wetenden" zich lieten vangen in ruil voor „het lokaas van een cowboypak". (Van een onzer verslaggevers) GOSTERHOUT Gisteren is in de Biesbosch de zeventigjarige W. Kant uit Werkendam om het leven gekomen na dat de roeiboot waarin hij zat was om geslagen. De heer Kant was met de opzichter van rijkswaterstaat. A. de Ruiter op weg naar zijn zoon die met zijn schip in 't bovenste gat van 't Zand aan hout hout laden was. Onderweg verzochten d mannen in de roeiboot dc schipper van de voorbijvarende Vrouwe Cornelia uit Hank te mogen aanhaken. Dit gebeur de. Het roeibootje maakte echter water. De heer Kant die achterin zat vroeg zijn metgezel voorin, het trosje waar mee het bootje vastzat wat te vieren. Op hetzelfde moment sloeg echter de roeisloep om. De heer De Ruiter wist de tros te pakken te krijgen en werd door schipper Pluym aan boord van de Vrouwe Cornelia gehesen. De inzitten den van een juist passerend motorsloep je drie sportvissers uit Oosterhout haalden de heer Kant uit het water. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Later bleek de heer Kant aan een hartaanval te zijn overleden. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Dank zij de oplettend heid van een arbeider is de Nijmeegse politie erin geslaagd 5 schoolinbreker- tjes van elf tot zestien jaar te arreste ren. Het groepje bestaande uit kinde ren uit twee gezinnen, heeft de afgelo pen maand in meer dan 15 scholen, verspreid over heel Nijmegen, ingebro ken. De gepleegde diefstallen waren over het algemeen van geringe om vang. Meestal bestond de buit uit ball points, laarzen, rookartikelen en onder wijsmaterialen. Vaak gingen de inbra ken echter gepaard met grootscheepse vernielingen. In een van de scholen werd met brandslangen gespoten en op een andere plaats vernielde de bende door middel van zoutzuur een aanlal gereedschapen. De politie vermoedt dal bij voortgezet onderzoek wellicht nog andere schoolinbraken opgehelderd kunnen worden. DJAKARTA Nederland en Indone sië hebben de voorbereidingen voor de uitwisseling van de eerste ambassa deurs, na het herstel van de diploma tieke betrekkingen voltooid, aldus be richten in de Indonesische pers. Het Indonesische persbureau Antara heeft gemeld dat de tijdelijk zaakge lastigde van Nederland te Djakarta drs. C. D. Baikman, de naam van de nieuwe Nederlandse ambassadeur maandag heeft voorgelegd aan de eerste vice-premier en minister van buiten landse zaken \an Indonesië, dr. Soe- bandrio. met goedvinden van de paus zouden kunnen beslissen over het benoemen van diakens. De concilievaders beslis ten met 1523 stemmen tegen 702, dat de bisschoppenconferenties hiertoe bevoegd zijn, terwijl zij met 1598 stemmen tegen 629 beslisten dat het al dan niet ge bonden zijn aan het celibaat het beslis singsrecht is van de paus. Met 839 stemmen voor en 1364 tegen werd het voorstel afgewezen, ook geschikte jonge mannen zonder verplichting van celi baat tot het diaconaat toe te laten. Hiermede hebben de bisschoppen dus in beginsel besloten, dat de bevoegd heid tot herstel van het diaconaat in bepaalde landen ligt bij de betrokken bisschoppenconferenties, zij het dan dat de beslissing naderhand door de paus moet worden gebillijkt. Zaak van de paus is het toestemming te verlenen of te •weigeren, dat ook gehuwde, rij pere mannen diaken gewijd worden. De stemmingen van gisteren hadden nog geen definitief karakter. Definitief worden de besluiten inzake het diaco naat wanneer de concilievaders het eens zijn over de uiteindelijke tekst en deze door de paus wordt bekrachtigd. Tijdens en na de stemmingen over het diaconaat voerden nog 18 concilie vaders het woord over de verklaring over de joden en de niet-christenen, welke behoort bij het oecumenische schema, ingediend door het secretariaat voor de christelijke eenheid. Er werden weinig nieuwe argumenten voor of te gen aangevoerd. Aandacht ti'ok echter het voorstel van de Joegoslavische aartsbisschop mgr. Seper van Zagreb. Deze stelde voor om binnen het secre tariaat voor de eenheid een eigen af deling op te richten, speciaal voor de joden, zoals er al een bestaat voor de orthodoxie. Daarnaast wilde hij in de verklaring een praktische pastorale aan wijzing voor het gesprek met de joden. De Joegoslavische bisschop kreeg de steun van de Afrikaanse bisschop mgr. Plumey uit Cameroen. Een bisschop uit India viel erover, dat naagt de joden de mohammedanen werden genoemd. Wanneer die apart genoemd worden waarom dan niet het hindoeisme en 't boeddhisme, zo zei hij. WASHINGTON De Amerikaans minister van buitenlandse zaken, Deau Rusk, heeft dinsdag verklaard dat com munistisch China spoedig een kernwa pen tot ontploffing zal brengen. De mi nister zei dat Amerika bij het uitstip pelen van z(jn militaire plannen hier mee rekening heeft gehouden. Volgens een andere goed ingelichte Amerikaanse functionaris kan China's eerste experimentele atoomproef op elk ogenblik plaatsvinden. De Amerikanen hebben voortdurend contact onderhouden met hun bondge noten betreffende nieuwe inlichtingen over de Chinese atoomproef. (Advertentie) SELECTIEKLEDINC. En dat betekent dat u die lekkere corduroy jasjes vaak kan en mag dragen. Sturka maakt ze van een betera kwaliteit en juist die heeft Hollenkamp voor u. In zwart en verschillende andere kleuren i iG2 AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1