t olie \7WWW Leden van de Sky divers Club beweren vol enthousiasme: Rumoer na „ontslag kapitein Robertson BUITENLANDERS „VESTIGEN ZICH ALS CLOCHARD „NOODKLOK LUIDEN VOOR ÉÉN EUROPA KREYMBORG JONGENS PANTALON KREYMBORG V' N V. Chefarine .4 Ramp van jager „Voyager" Parijse politie heeft handen vol rfoniste CHAMPAGNE- SPRONG Bijna honderd Nederlanders Congres Europese gemeenten tv-reclame niet klaar 12 |te leven, fijn gaat nu 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes DC- 7c in brand na buiklanding PANORAMA POSTBUS 1 HAARLEM Kettingbotsing blokkeert weg Bloedig jazzfestival Sir Alec mag niet kiezen nu erijen en laats voor een publiek en de telefoon rnaamste n, terwijl zij over haar leden dit administratief elast. ULO-opleiding uitspraak en e moderne IIpoint geschreven :ht bij de directie, 13 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 DIT IS DE WARE VRIJHEID (Van een bijzondere medewerker) EEN in het wit gestoken figuur strekt zijn handen uit om de staf over te nemen van zijn partner. Is dit een estafetteloop? In zekere zin wel, maardie twee in het wit geklede mannen bevinden zich in het luchtruim op ongeveer duizend meter boven de begane grond. Het zijn leden van de Skydivers' Club in Sydney. Zij zijn parachute enthousiastelingen, een genre sportbeoefenaars, dat de laatste jaren in Australië zeer sterk in aantal is toegenomen. Artsen en verpleeg sters, advocaten en typistes, boekhouders en winkeljuffrouwen heb ben hun harten en hun weekends aan de parachutesport verpand. wereld. Die seconden schijnen zo lang als een mensenleven. Je treedt buiten jezeli. Iedere sprong is een nieuw avon tuur", was de mening van Phil Marsh, een jonge vertegenwoordiger van een grote drukkerij. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen! Een belangrijke ontdekking op ge- neeskundiggebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! ISTANBOEL Doordat het landings gestel niet werkte heeft een DC-7c van de „Caledonian Airways" gisteren een buiklanding op het vliegveld Jesilkoy van Istanboel gemaakt. Hierbij brak een vleugel af, terwijl een brand uitbrak. De bemanning en 68 passagiers wisten heelhuids uit het toestel te ontsnappen Een deel van de romp van het toestel, dat op weg was van Londen naar Ka- ratsji, brandde uit. Het brandweercorps van de luchthaven had een belangrijk aandeel in de redding van de inzitten den, die drijfnat waren geworden in de zware onweersbui die ter plaatse woed. de. (Advertentie) ECHT WAAR, HET STAAT IN Hadden de illegale strijders van Putten door moediger te zijn 640 mensen van de dood kunnen redden? De beroemdste motorfiets ter wereld, de Harley Davidson, leeft nog altijd. Toxi, Duits symbool van de Amerikaans-Duitse verbroede ring na de oorlog, trouwde met een Nigeriaan, die zelf niet weet, hoe oud hij is. Hoeveel kosten de peper dure Rolls Royces, waarin de ambassadeurs van Ghana rijden, u, Nederlander, per soonlijk? Is DMSO inderdaad het grootste wondergeneesmiddel aller tijden? Een ridder kreeg van zes nozems een pak slaag - en van Panorama de grote zilveren medaille met oorkonde voor ridderlijkheid. zo boeiend is nu PANORAMA En er staat natuurlijk nog veel meer in het deze week verschij nende nummer van Panorama. Abonneer u voor slechts 40 cent per week door een brief kaart met uw naam en adres te zenden aan dan krijgt u de eerstvolgende drie nummers cadeau! Van de ruim 500 leden van de para- chutespringersciubs behoren er onge veer 50 tot het zwakke geslacht. De meeste leden zijn jong, zo tussen de twintig en de dertig, maar er zijn ook ware veteranen lid van die clubs, die met hun zestig of meer dan zestig jaren tegen een sprong in de diepte en zelfs tegen een vrije val niet opzien. Ja, een der zestigjarigen noemt de vrije val de Zo'n „champagne-sprong" begint op ongevear 2500 meter hoogte. Twee springers, die van plan zijn, een estafet teval te maken, verlaten een seconde na elkaar het toestel. Zij brengen hun lichamen in horizontale positie en strek ken hun armen on benen. De luchtdruk gebruiken zij als stabilisator voor hun lichaam. Door te bewegen met armen en benen kunnen zij al vallende zo manoeuvreren, dat ze dicht bij elkaar komen en de een de staf van de ander kan overnemen. Die jacht door het luchtruim op elkaar geschiedt bij een snelheid van aanmerkelijk meer dan 100 km per uur. De overreiking van de staf (baton) moet plaatsvinden op een hoogte van circa 1000 meter, 36 secon den nadat de springers het toestel ver laten hebben. Is de staf „overgedragen" dan moeten de parachutisten zorgen, dat ze ver genoeg van elkaar komen om de parachutes te openen en min of meer plechtig de terugreis naar de aarde te voltooien. De „parachute-weg" leggen de springers af in ongeveer 150 sec. Opwindender voor de deelnemers zo wel als voor de toeschouwers wordt zo'n champagne-sprong als niet twee, maar drie of vier of een heel enkele maal zelfs vijf parachutisten de staf aan elkaar overgeven en dus een ware vrije-val- estafette-valpartij opvoeren. Waarom zijn de parachutisten zo opge togen over hun sport? Wij hebben deze vraag aan een aantal hunner voorge legd. „De psychische bevrijding is wer kelijk fantastisch", zei de tweeëntwintig- jarige kunstenaar Gordon Mutch, „als ik twee weken achtereen niet heb gespron gen, voel ik mij bepaald opgesloten!'' „De ware vrijheid is de vrijheid van de vrije val. Je krijgt het gevoel, dat je in harmonie en vrede leeft met heel de Gevaarlijk De clubs organiseren wedstrijden in estafettesprongen en andere stunts. De jury volgt op de begane grond met kij kers de prestaties der springers. De snel heid en de sierlijkheid der bewegingen worden vergeleken. Bijzonder fraaie staaltjes van lucht-acrobatiek worden dan ten beste gegeven. Toch hebben wij ons niet aan de para chutesport gewaagd. Gevaarlijk? Als men dit woordje in de mond neemt, blij ken de Australische parachutisten er zeer gévoelig voor te zijn. En als men dan zegt: Verleden jaar zijn er toch vier of vijf mensen dodelijk verongelijkt bij het parachute-springen, krijgt men in dc regel ten antwoord: „Natuurlijk, hele maal ongevaarlijk is onze sport niet. Maar gevaarlijk is iedere sport in zekere zin!" Lou Johnston, boekhouder van be roep en voorts president van de Skydi vers' Club, merkte op, dat die dodelijke ongelukken bijna uitsluitend het gevolg waren van pech en niet van gebreken in de parachutes of van onvoldoende trai ning. Inderdaad zijn er zeer strenge veilig heidsvoorschriften afgekondigd door het Departement van Burgerluchtvaart. Geen piloot mag een parachutist laten springen zonder een uitdrukkelijke machtiging van dat departement. De clubs instrueren hun leden terdege aleer zij de lucht ingaan. Alle parachutes wor den vóór iedere sprong nauwgezet ge controleerd door een vakman. De leer lingen moeten duchtig oefenen op de be gane grond en nadien acht gewone sprongen maken aleer zij permissie krij gen voor een vrije val. „Men behoeft beslist niet goed te zijn in sport of zelfs maar lichamelijk sterk om 'een goede parachutist te worden", verzekerde Lou Johnston ons, „echt moeilijk wordt het pas, als het er om gaat, op of vlak bij een vastgesteld punt te landen. Maar toch is het mogelijk om binnen een meter van het gestelde doel neer te komen!" Parachute-springen is tamelijk duur. De uitrusting laarzen, een helm, overals, reserve-parachute, en zo meer kost ongeveer 800,Men kan deze dingen ook huren, maar dan stijgen de kosten per sprong van 14,tot circa 20,—. De meeste parachutisten springen ieder weekend tweemaal. De echte enthousias telingen halen echter vier sprongen per dag. Zij kunnen eenvoudig de roep en de bekoring van de ruimte niet weer staan Ook voor jonge moeders is de parachute-hobby geen bezwaar (Advertentie) Geef uw lieveltngsvogel het beste: "Sluis verpakte vogelvoeders! (Van onze correspondent L. J. Kleyn) PARIJS Iedere dag als ik 's morgens vroeg op mijn bureau in de Parijse bin nenstad kom, ligt in het nauwe straatje, waar ik de auto parkeer een vrouw op het trottoir te slapen. Tegen de tijd dat ik arriveer, is zy al half wakker door het geratel van de vrachtwagens. Veel aan haar toilet doet ze niet. De paar kranten waar ze op heeft gelegen en waar mee ze zich heeft toegedekt, Iaat ze liggen. Dé blote, ge bruinde voeten steekt ze in een paar tot op de draad versleten schoenen en zo schuifelt ze weg. Ongekamd. Ongewassen. God mag we ten waarheen. Zo liggen er 's nachts ve le honderden in Parijs Mannen en vrouwen door el kaar heen. Tegen zeven uur, bij het begin van het eerste verkeer, gaan ze op pad. De een hinkt op één been. Een tweede is in het gelukkige bezit van een kinderwagen, waar hij zijn hele bezit in meesleept. Een derde heeft helemaal niets. Een vierde draagt altijd een stenen hondje met zich mee en zal daar voor geen goud af stand van doen. Wat zij om de zoveel dagen wassen zijn alleen de voeten, want op de voeten komt het de hele dag aan. Ze wassen de voe ten in het Seinewater of bij de rand van een fontein. Bij elkaar vormen zij het leger van de klassieke clochards. Meestal zijn het chronische dronkaards, die de politie weinig last bezorgen en die helaas bij het stadsbeeld ho ren. Men krijgt ze er niet uit. Vroeger is wel eens ge probeerd ze met een vracht wagen naar de campagne te brengen, maar een paar da gen later waren ze weer in de hoofdstad terug. Men laat hen rustig slapen en wegkruipen ip de smalle straatjes van de hallen waar nog genoeg eetbaar afval- fruit of afvalgroente op de straat ligt, onder de brug gen, in kerkportieken, in plantsoenen of in de metro. De klassieken doen niemand kwaad. Maar de laatste maanden krijgt Parijs in toenemende mate last van een nieuw soort clochard, hoofdzakelijk buitenlanders, die liftend naar Parijs komen, meestal zonder een cent op zak. In de hoofdstad leven zij, jon gens en meisjes, als vage- l'oonden. Sommigen slapen langs de Seinekaden in een eigen slaapzak, anderen bootsen de klassieke clo chards na. In hun onder houd voorzien zy door het maken van krijttekeningen op straat of door het verko pen van wat prutserige schilderijtjes. In tegenstelling tot de klassieken bezorgen de „neo's" de politie veel last. Van karretjes wordt fruit gestolen. Melkflessen, morgens vroeg bij de creme- ries gedeponeerd, verdwij nen. De neo's zijn zo lastig geworden, dat de politie er toe moest avergaan, hen uit te kammen. In de afgelopen drie maanden heeft de Pa rijse prefectuur van de po litie 650 neo's naar hun pa pieren en middelen van be staan gevraagd. Tot die 650 behoorden 224 Engelsen, 136 Duitsers, 92 Nederlanders, 76 Amerikanen, 65 Denen en 57 diversen.Een deel van hen is over de grens gezet, maar of dat veel helpt, is de vraag, Want wie met papieren, die in orde zijn, in het noorden over de grens wordt gezet, komt er weer via het oosten of het zuiden in. Reizen kost immers niets. De dames en heren liften. UTRECHT Op de rijksweg Den HaagUtrecht onder Vleuten-De Meern heeft zich gisterochtend een kettingbot sing voorgedaan, waarbij een kleine veer tig auto's betrokken waren. Het begon met enkele kleine aanrijdingen waarna in de mist een hele file wagens op elkaar schoof. De materiële schade was zeer groot maar persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Gedurende bijna een uur is het ver keer op de rijksweg Den HaagUtrecht bij het verkeersplein Oudenrijn door een kettingbotsing gestagneerd geweest. De politie heeft handenvol werk gehad voor er wat orde in de chaos kon worden ge schapen. Omstreeks dertig auto's werden beschadigd, de schade liep uiteen van licht tot zeer zwaar. CANBERRA Op het ogenblik worden de gemoederen in Austra lië bezig gehouden door de nasleep van een ramp welke de Australi sche marine enige tijd geleden heeft getroffen. Op 10 februari van dit jaar werd tijdens nachtelijke vlootoefeningen in Jervis Bay de torpedoboot jager „Voyager" ge ramd door het vliegkampschip „Melbourne". De torpedoboot jager werd finaal in twee stukken gesne den. Tweeëntachtig leden van de bemanning, waaronder kapiteitn Stevenson, kwamen om het leven. De „Melbourne" werd aan de voor steven beschadigd en heeft intussen zijn eigen schade volledig hersteld. Natuur lek was het gehele land in rep en roer 'n „Koninklijke Commissie" werd in 't leven geroepen en deze commissie kwam tot de bevinding, dat de schuld hij de „Voy- ageur" lag. Het publiek haalde min of meer ongelovig de schouders op, want de kapitein was er niet meer om zich te verdedigen. En nu vindt men het vreemd, dat de bevelvoerder van de „Melbourne", kapitein Robertson een man van uit zonderlijke bekwaamheden en met een bewonderenswaardige staat van dienst een soort van ,,ezelstrap" heeft gekre gen door zijn benoeming tot comman dant van een schoolschip, hetgeen alge meen als een degradatie wordt be schouwd. En dat voor een man met 35 jaren van dienst waarvan 8 jaren als kapitein! Hij was bij de evacuatie van Duinkerken, bij de landing van de ge allieerden in Frankrijk, werd herhaal de malen eervol vermeld, ontving het D.S.C. in januari 1941, onderscheidde zich in de Golf van Lingayen bij Lu- zon en werd bevelvoerder van de „Mel bourne" in januari j.l. In haar rapport over de ramp was de commissie van oordeel, dat kapitein Robertson geen blaam trof en dat hij correct had gehandeld toen hij het be vel tot „volle stoom achterwaarts" had gegeven Maar ook werd vermeld, dat toen dit geschiedde een waarschuwing van 3 stoten op de stoomfluit had die nen te worden gegeven, wat reeds bij de eerste stoot voor de Voyager een sein van naderend gevaar zou zijn geweest waarvan de officieren zich niet bewust waren, ook al moest worden toegege ven dat de ramp niet had kunnen wor den voorkomen. Thans komt het bericht, dat kapitein Robertson zijn ontslag heeft ingediend als commandant van het schoolschip Watson". Kapitein Robertson is 48 jaar oud. In het Federale-Parlement is JOHANNESBURG Tijdens een jazz festival in de Afrikaanse nederzetting Soweto bij Johannesburg zijn zes mannen doodgestoken en werden twaalf vrou wen aangerand. Dertig anderen werden met messteken verwond. (Van onze EEG-correspondent G. Aalbertsberg) BRUSSEL „Tijdens het zevende congres van de staten-generaal van de raad der Europese gemeenten van 15 tot 18 oktober in Rome zullen geen ge meentelijke onderwerpen worden bespro ken, maar een drietal algemene politie ke onderwerpen betreffende eenmaking van Europa. Wij zijn er ons van bewust dat de na tionalistische geest steeds meer veld wint niettegenstaande de vorderingen der integratie op velerlei terrein. De onontbeerlijke politieke unie staat nog LONDEN De premier van En geland, sir Alec Douglas-Home, heeft tegenover journalisten onthuld dat hij niet gerechtigd is om bij de ko mende algemene verkiezingen zijn stem uit te brengen. Hij verklaarde dat hij in de vast gestelde periode van 54 dagen na het opgeven van zijn adelijke titel op 23 oktober 1963 heeft vergeten zich als kiezer te laten inschrijven. „Ik vrees", aldus sir Alec, ,',dat ik tijdens de overgang van de adelstand naar wat ik nu ben de gelegenheid voorbij heb laten gaan mjj als kiezer in het district Berwick and East Lo thian te laten registreren. Mijn echt genote beschik, naar ik meen, wel over het kiesrecht". Voor dat Home Harold Macmillan als premier opvolgde was hij de 14de graaf van Home. Als edelman be schikte hjj volgens de Britse grond wet niet over het recht zijn stem by parlementsverkiezingen uit te bren gen. 5? steeds niet op het eerste plan. Wij moe ten de noodklok luiden. Wij moeten alle goede wil mobüiseren om die in te zetten voor de opbouw van Europa. Wij moeten een Europees-democratisch front vor men, gebaseerd op de Europese geest" adus de heer Henri Cravatte, burge meester van het Luxemburgse plaatsje Dikirch en voorzitter van de raad der Europese gemeenten tijdens een pers conferentie te Brussel. Als bewijs voor de belangstelling van de Europese com missie voor de werkzaamheden en doel stellingen van deze organisatie werd de persconferentie geleid door haar lid de heer Jean Reij De raad der Europese gemeenten werd dertien jaar geleden, in 1951 opgericht en om de twee jaar vindt een congres plaats van de zoge naamde staten-generaal Als bewijs van de enorme stijging der belangstelling voor de werkzaamheden van de raad wees de heer Cravatte erop dat het congres in 1953 door een duizendtal per sonen werd bijgewoond terwijl voor het komende zich bijna vijfduizend congres sisten hebben laten inschrijven. De drie algemene politieke onderwerpen die te Rome zullen worden behandeld zijn: de gemeenten en gewestelijke gemeenschap pen als dragers van de Europese geest, gewestelijke planning der ruimtelijke ordening van het Europese gebied dienen democratisch en niet autoritair te zijn, en tenslotte: Europa heeft instellingen nodig die op onwankelbare wijze en economisch de politieke eenheid zullen verzekeren. Het congres zal worden bijgewoond door vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemers en van alle Euro pese organisaties. Het zal zaterdag 18 oktober eindigen met een algemene ver klaring van de staten-generaal door de burgemeester van Marseille Gaston Defferre en een politieke samenvatting van Henri Cravatte waarna tot besluit een openbare manifestatie over het on derwerp „voor het Europa der volke ren in het Romeinse colosseum zal wor den gehouden. het tot heftige tonelen gekomen toen de oppositie de minister van Marine Cha- ney aanviel en sir Robert Menzies bit ter verweet, het gehele rapport van de commissie van onderzoek niet ter tafel te hebben gebracht. (Advertentie) sterke tinneroy in diverse kleuren 7 jaar Alleen geldig 30 sept. Kleine stijging per maat KARRESTRAAT 2 - BREDA LANGE DELFT 60-62 - MIDDELBURG WALSTRAAT 84 - VLISSINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De pacificatie-commis sie, die zaterdag heeft vergaderd, hoopt in haar eerstvolgende bijeenkomst op 16 oktober a.s. gereed te komen met haar intsrim-advies aan minister Bot (O.K. en W.) over de reclame in de te levisie. Met dit formele communiqué van vier regels heeft de pacificatiecommissie an dermaal zaterdag j.l. voor een teleur stelling gezorgd Vrij algemeen werd verwacht dat de commissie er in zou slagen de minister, althans een meer derheidsadvies aan te bieden. Op grond van tal van ontwikkelingen werd aange nomen dat dit meerderheidsadvies zou gaan in de richting van een t.v. reclame maatschappij met een uitvoerend ka rakter bestaande uit vertegenwoordi gers van de gehele Nederlandse pers (dagbladen en tijdschriftenuitgevers). Deze maatschappij zou de program ma's met reclamespots gaan ver zorgen. De omroeporganisaties zou den hier geen stem in hebben. De omroepen zouden wel vertegenwoordigd zijn in een op te richten „televisie-re clameraad", die tot taak zou krijgen het reclamebeleid te voeren. Naast de om roepen zouden in deze raad ook afgevaar. digden van b.v. het bedrijfsleven en cul turele organisaties zitting moeten heb ben. De baten van de reclameboodschap pen zouden voor een bepaald percentage de dagbladen ten goede moeten komen Het grootste deel zou echter gestort moe ten worden in een kijkgeldenpot, waar uit de programma's dan mede gefinan cierd kunnen worden. (Advertentie) Geef uw lievelingsvogel het beslje: 'Sluis verpakte vogelvoedersl

de Stem | 1964 | | pagina 9