Ir I Pro Walcheren Uitslag van de Floralia- tentoonstelling te Kapelle Zeeuwsch-Vlaanderen MOLEN ONTWIEKT Uitreiking van diploma's Bemetel in Vlissingen Motie inzake recreatie door Breskense raad aangenomen Vrachtauto s botsten op rijksweg 58 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 MIDDELBURG VLISSINGEN OOSTBURG Dagblad De Stem ZUID-BEVELAND Plattelands jonger en W edstrijdendag te Schoondijke Programma voor komend seizoen van KJM Eén dag Boltini y ,r Mist stremde veer Kruiningen- Perkpolder Zeehengelwedstrijd Walsoorden m Voor gemeentehuis Bestuursschool Tante Nicole vrij Politie zoekt naar huis vol vlooien" EXAMENS n<)< h;water Vandaag Over tuni tering nt nering Hoofdbi 2 PHILATELISTEN BEGONNEN WINTERSEIZOEN Het winterseizoen van de postzegelver zamelaar, die zijn aangesloten bij de afd. Walcheren der Intern. Ver. Philatelica, werd geopend met een ruil- en contact avond in Restaurant Wöhler. Onder lei ding van de afdelingsvoorzitter, de heer K. Otte. Uit de mededelingen, die tegen het einde van de bijeenkomst werden gedaan, bleek dat de naam van de afdeling bin nenkort zal worden gewijzigd in „Mid delburg en omstreken". De dag van de Eero-philatelie, die door de vereniging van luchtpostverzamelaars op Schiphol wordt belegd, zal door enige leden der afdeling worden bijgewoond. De Zeeuw se dag van de Postzegel is wat de organi satie betreft geheel gereed. Op zaterdag 10 oktober worden veel Zeeuwse verza melaars in Middelburg verwacht. Tot slot werden een twaalftal filatelistische prij zen verloot. SCHILDERIJEN-EXPOSITIE Van 26 september tot 10 oktober wordt een expositie van schilderijen gehouden van A. Pihl in de bovenzaal van Bikker aan de Badhuisstraat. VISAANVOER In de week van 21 t.m. 26 september werden aan de vismijn te Vlissingen de volgende hoeveelhden vis aangevoerd: 7490 kg gasnalen, 138 kg bot, 2836 kg schar, 2231 kg schol, 25 kg wijting, 108 kg tonb, 17 kg tarbot, 47 kg paling, 107 kg kabeljauw. Westkapelle SERENADE De heer Piet de Rooy te Vlissingen, dirigent van het fanfarekorps OKK te Westkapelle vierde zijn 70e verjaardag. Dit was voor OKK een reden om zijn dirigent een serenade te brengen die werd gegeven voor hotel De Valk, waar de heer de Roo recipieerde, temidden van vrouw, kinderen en verdere familie. (Van onze correspondent) KAPELLE De jury, bestaande uit de heren J. A. v. d. Guchte en P. Hermes, beiden te Goes, hebben de prijzen van de Floralia-tentoonstelling te Kapelle, waar over wij al schreven, als volgt toegekend: Voor de mooiste plant van de tentoon stelling Leida van Zweden met rode begonia. Voor de planten van de schoolkinde ren: klasse 2 (geranium), jongens: 1. Rien van Liere en St.-Pieter Slabbekoorn; 2 Jacqueline Kole en Els Dekker; 3. Ko Remijnse en Connie Wondergem. Klasse 3 (Coleus): 1. Nora Schijf en Jo- han Veerhoek 2. Ine Voet en Ineke de Korne; 3. Ad Slabbekoorn en Laura de Visser. Klasse 4 (rode begonia): 1. Leida van Zweden; 2. Jan Slabbekoorn en Mieke Wisse; 3. Dig je Mallekote. Klasse 5 (roze begonia): 1. E. Glanse man en Ernst v. d. Win; 2. An ja Glas en Lia Eversdijk; 3. L. de Regt. Klasse 6 (blad-begoni*); 1. Ad de Koeyer: idem (Pilea): 1. Adri van Sluys en Martha Ganseman; 2. Hans Ganseman en Ad Wisse; 3. Toos Westveer. Snijbloemen scholieren (vierde klas): 1. Trudy Potter, Annemarieke op 't Hof en Pieter op 't Hof. 3e klas: 1. Nico Eversdijk; 2. Ine Voetj 3. Peter Balkenende en Cobie v. d. Vrede. 2e Klas: 1. Jan Slabbekoorn en Kees Ruissen; 2. Johnny Glas en Giljam Bur ger; 3. Mappy Groenleer en Huib Slab bekoorn. Uitslag chrysantenwedstrijd: 1. J. Her mes (tevens wisselbeker); 2. J. Slabbe koornGroenleer. Uitslag dahliawedstrijd: 1. P. Oele (te vens wisselbeker); 2. J. Hermes; 3. M. Veerhoek. Snijbloemen (chrysanten): 1. P. Oele en J. H. Huissoon; 2. P. Oele en J. Hermes; 3. P. Oele en J. Hermes. Dahlia's: 1. P. Oele en M. H. Glas; 2. P. Oele; 3. P. Oele. Droogboeketten: 1. mevr. Zoetewey en A. Eversdijk; 2. Jan Kees Ganseman en A. Eversdijk; 3. A. Eversdijk. Mozaïeken: 1. P. Joosse; 2. M. van Dalen. Drijf schalen: 1. T. v. d. Have; 2. Ad Brouwer; 3. P. Oele. Bloemenmanden: 2 eerste prijzen voor P. Oele. Cadzand GEMEENTERAADSVERGADERING Donderdagavond vergadert de gemeen teraad. De agenda vermeldt o.a. een voorstel van het college van b. en w. om een stuk grond in gebruik te nemen van mevr. M. Cijsouw de Hullu te Bres- kens, dat moet dienen als vuilnisbelt. Voor het egaliseren van de voormalige vuilnisbelt van de heer J. Risseeuw- Luteyn moet een krediet van i 5000. beschikbaar gesteld worden. Clinge AUTO'S IN BOTSING In de Lange Nieuwstraat bemerkte A. van E. uit Koewacht, terwijl hij met zijn personenauto een tweetal andere auto's passeerde, plotseling een tegenligger, die werd bestuurd door M. van G. uit Roo sendaal. Een botsing kon niet meer wor den voorkomen. Van G. kwam daarbij in een sloot terecht. Beide voertuigen wer den aanzienlijk beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. AANLEG WEGEN IN UITBREIDINGSPLAN Op het ogenblik is het verwezenlijken van het uitbreidingsplan N.W. I in volle gang. Aan de Firma Lucasse is opdracht verstrekt voor het aanleggen van wegen en rioleringen. Zodra de wegen uitgezet zijn kan een aanvang gemaakt worden met het bouwen van woningen. RESTAURATIE VAN DE H. HENRICUSKERK Met de werkzaamheden voor het res taureren van de r.-k. kerk is een begin gemaakt. Voorlopig zullen de heilige mis sen worden gecelebreerd in het Vereni gingsgebouw. Alleen op de zondagen en voor huwelijks- en uitvaartmissen zal ge celebreerd worden in het kerkgebouw. De restauratiewerkzaamheden zullen o.a. bestaan uit het verbeteren van de toe gangsdeuren, de dakgoten, vernieuwing van de kruisweg, het bouwen, van een nieuw magazijn en nog verscheidene an dere werkzaamheden. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS Voor de leden van het Wit-Gele Kruis werd een vergadering georganiseerd in het wijkgebouw aan de Beatrixstraat. In zijn openingswoord gaf voorzitter P. Lansu een uiteenzetting over het doel van het Wit-Gele Kruis en op welke ter reinen zich het wijkwerk beweegt. Bij de bestuursverkiezingen werden de periodiek aftredende leden Cam. Hage- man en Ch. IJsebaert bij acclamatie herkozen. De kascommissie bestaan de uit de hren P. Blommaert, P. Ever- aerd en Fr. Plasschaert hadden de kas- bescheiden gecontroleerd en in orde be vonden. BEëDIGD RAADSLID VV. C. A. M. VAN DONGEN In de raadsvergadering van donder dagavond zal de heer W. C. A. M. van Dongen worden beëdigd als raadslid. De heer Van Dongen maakt deel uit van de K. V. P.fractie en volgt de heer A. A. van Terheijden op. Ds. H, W. Doornink te Groede is voorgesteld te benoemen als leraar He breeuws in de tijdelijke dienst tot sep tember '65 aan de gemeentelijke gym nasiale afdeling van het Kon. Wilhel- minalyceum. In verband met het ziek teverlof van mevrouw Luwema is er een voorstel om de heren F de Paauw, A. Verdonk en C. van Waterschoot aan dezelfde afdeling van de school in tij delijke dienst te benoemen. Voorgesteld wordt om in het uitbrei dingsplan 't Schuttebocht aan de heren A. J. Triou en K. Belderok een per ceel grond te verkopen van respec tievelijk ,650 en 720 m2. De meterprijs is 21,50. Tot slot stellen b en w voor om de heren W. de Coene, E. Dekker, M. de Bruiijne en J. Sanderse te herbenoe men als lid van de commissie van ad vies Woonruimtewet. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer C. M. Zuijdweg wordt voorgesteld de districtsopzichter van de gemeen schappelijke technische dienst de heer C Kruf. Schoondijke VERBETERING VAN DE VERLICHTING Dezer dagen is het gemeentebestuur vol ledig tot overeenstemming gekomen met de Rijkswaterstaat inzake de ver lichting van de rotonde met invalswe gen Oostburg en Breskens. 43 lichtmas ten van het nieuwste materiaal zullen nog deze winter worden aangebracht. Vooral de rotonde zal met 16 licht masten (waaronder masten met 4 en 2 armen) bijzonder gemarkeerd worden teneinde de verkeersveiligheid zoveel als doenlijk is te waarborgen. Ook met de Provincie Zeeland is akkoord bereikt over de verdere verlichting van de Wil- lemsweg. De aanbreng van meerdere lichtmasten aldaar zal spoedig tegemoet kunnen worden gezien. Simpel gezegd, kan van een enorme verbetering van de verlichting worden gesproken. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur voor Zeeland. Exploitatie- inspectie Zeeland F. DE LIGT L K M L>E JONG tel. 6252 Goes tel 2377 Huist privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeemosch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg teL 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S AUGUSTIJN tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zutd-Beveland en Walcheren K. MENU. tél 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland t 0 18 per mm 1 mm ingezondeD mededelingen mm gewone advertenties Bij contraci aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels ol minder 1 1, elke regel meer t 0.25 Als één regel gelden 23 letters m/ol leestekens. Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp. t 1.60 en 1 0.60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. Sluis EXPOSITIE KAMERPLANTEN In het gymnastieklokaal van de open bare lagere school exposeerden de leer lingen met zelfgekweekte kamerplanten Voor de aanvang van de zomervakantie hadden zij enige stekjes in hoofdzaak ge raniums en begonia's mee naar huis ge kregen. Eerste prijzen waren toegekend aan Linda Verlaar en Piet de Voldere voor het kweken van bloemen en Maria Kapsenberg voor het rangschikken van de ouders en familieleden was er een behoorlijke belangstelling. Westdorpe NIEUWE GEMEENTEVLAG De Hoge Raad van Adel heeft zich ak koord verklaard met een ontwerp voor een nieuwe gemeentevlag. Op het ont werp staat een rode baan van links on der naar rechts boven voorstellende de langgerekte bebouwing van het dorp. Aan weerszijden worden de polderzichten uit gebeeld door groene vlakken. Snijbloemen diversen: 1. mevr. Oele; 2. idem; 3. Willy Bekenens. Bloembakjes: 1. mevr. Eversdiik Kriinsen; 2. idem en A. Nieuwenhuize Huissoon; 3. Kees Ruissen en P. Joosse, Veldboeketten: 1. en 2. M. J. Groen leer: 3. Lia Bakker. Bloemstukjes: 1. mevr. Zoetewey; 2. Joke Oele 3. mevr. EversdijkGovers. Niet bloeiende kamerplanten: 1. mevr. EversdijkKrijnsen; 2. Ineke Lepoeter; 3. Jac. Marijs. Bloeiende kamerplanten: 1. M. de Ja ger: 2. M. H. Glas en mevr. OeleLeys; 3. M. Willemsteyn. (Van onze correspondent) De Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland heeft bij wijze van proef haar jaarlijkse wedstrijdendag ditmaal in het West-Z.-Vlaamse landbouwcentrum te Schoondijke gehouden. Het was de ge woonte om deze dag te organiseren te Middelburg. Uit het enthousiasme van leiding en deelnemers viel af te leiden dat deze proef wel geslaagd was. De jon- gerengemeenschap had de beschikking gekregen over de grote loods van de landbouwpraktijkschool in welke ruim te het gehele programma kon worden af gewerkt. Veel belangstelling trokken de trekkerbehendigheidsw edstr ij den voor het kampioenschap 1964. Elf deelnemers, waaronder de kampioen 1963, de hè'er B. v.d. Slikke uit Biervliet streden om de eer. De opgaven waren verre van een voudig. Vooral de evenwichtsbrug was voor de meesten een niet te nemen hin dernis. De werktuigen- en trekkerkennis- proef bestaande uit 12 vragen eiste een uitgebreide kennis. In de eerste afdeling van de loods hielden de dames en heren zich druk bezig met o.a. fruit schikken en bloemen schikken, pannekoeken bak ken, onkruidherkenning en fotoherken ning. Vooral het pannkoeken bakken lok te ook de heren. Wij zagen burgemeester Hoftijzer, wethouder Toesseint en de voorzitter van de landbouwpraktijkschool de heer Cammaert proeven van hun kun nen afleggen. Naarmate de middag verstreek vulde de schiktafel zich met prachtige fruit schalen en keurig opgemaakte bloemstuk jes in alle kleuren en grootten. Het kampioenschap trekkerbehendig- heidswedstrijd werd behaald door de heer B. v. d. Slikke uit Biervliet, kam pioen 19'63 met 635 punten. De tweede plaats was voor C. Luijk, Kamperland, met 664 punten en de 3e prijs werd uit gereikt aan P. de Jonge, 's Heer Absker- ke met 727 p. Uit Tholen en Schouwen Duiveland waren geen deelnemers aan wezig. Neusbeen gebroken bij voetbalwedstrijd Tijdens de competitiewedstrijd in de eerste klas van de Zeeuwse afdeling tus sen Oostburg en Retranchement (die met 60 eindigde), brak de linkshalf van de thuisclub Christ Francke zijn neusbeen na een onfortuinlijke botsing met een medespeler tijdens een kopduel. Francke moest na medische behande ling in de kleedkamer naar het St,- Antoniusziekenhuis worden overgebracht. Het diocesaan bestuur van de Katho lieke Jongeren uit de Middengroepen heeft haar programma voor 1964-1965 ten behoeve van de vorming en begeleiding van de plaatselijke leiders vastgesteld. De „beweging" van katholieke jonge ren uit de middengroepen, (voorheen Diocesane Bond van Katholieke Jonge Middenstandverenigingen) oriënteert zich in haar nieuwe structuur op die maatschappelijke groepen van jongeren tussen 19 en 30 jaren, welke de midden, groepen worden genoemd. Het doel van de beweging kan men het kortst samenvatten als volgt: gele genheid scheppen tot gezond samenzijn en dit samenzijn met geïnteresseerde ac tie vullen. In het bisdom Breda bestaan twintig plaatselijke afdelingen die naar gelang hun oprichting is tot stand gekomen, de naam dragen van KJM of Jongerenso- ciëteit of Jongerengemeenschap. Vanuit het interdiocesaan service-bu reau en algemeen secretariaat worden alle mogelijke diensten aan de plaatse lijke groepen verleend, van daar uit wor den nieuwe groepen opgericht en de ka der- en leidersbijeenkomsten georgani seerd. De KJM kiest telkenjare een „jaar thema" aan de hand waarvan de plaat selijke groepen discussie-avonden, excur sies e.a. plannen realiseren. Voor 1964- 1965 is dit „Wij willen wonen". De be doeling van dit thema is vooral de sociaal maatschappelijke zijde van het wonen te belichten en de zgn. wooncultuur in de belangstelling te brengen van de jonge mensen. Vanzelfsprekend onderkennen ook wij de materiële woningnood en zullen wij aan dit aspect niet voorbijgaan zonder aandacht te schenken aan de problema. tiek van het tekort, de bouw en de pla nologie. Het diocesaan jaarprogramma voor 1964- 1965 is als volgt: 6 oktober: Leidersbij eenkomst voor alle bestuursleden in Bre da. Inleiding over programmeren. 24-25 oktober: diocesane studiedagen. Onder werp: „Wij willen wonen". 31 oktober en 1 november: oecumenische gespreksda- gen voor bestuursleden in Huize Bergen te Vught. 11 november: distrietsbijeen- komst te Oosterhout (bestuur en leden). Onderwerp: W.W.W. 14-15 november: studiedagen voor jonge zelfstandige on dernemers. 19 november: idem, te Etten. 13 december: diocesane jeugdvergadering te Breda, met culturele middagzitting. Januari 1965: interdiocesane structuur- 'basis)-weekends voor nieuwe bestuurs leden en besturen voor nieuwe groepen. 18 februari 1965: leidersbijeenkomst voor alle bestuursleden. Onderwerp: „Verant woord leiderschap". 3-4 april 1965 studie dagen over het nieuwe jaarthema. Mei 1965: interdiocesane slotconferentie waai de resultaten van het jaarthema bekend worden gemaakt. Juni 1965: diocesane sportdag. Zieriksee Na een voorspoedige overtocht met het veer Zijpe arriveerde het circus Boltini gistermorgen in alle vroegte in Zierikzee. De karavaan kwam uit Bergen op Zoom. Het is twee jaar geledeh dat Boltini Zie rikzee in zijn route opnam. Het circus blijft slechts één dag. Voor matinee en avondvoorstelling bestond grote belang stelling. Het was van de directie een aardige attentie de ouden van dagen tegen sterk verlaagde prijzen in staat te stellen de 'bonte opvoering gade te slaan. f' -:J-f Yerseke CONCERT In de hervormde kerk werd een con cert gegeven waaraan medewerking ver leenden Daan Manneke, orgel, Paul van Belzen, trompet het koor Polyhymnia uit Steenbergen en het Zuid-Bevelands koor het geheel onder leiding van Daan Man neke. De avond werd geopend met een orgelconcert met solistische medewerking van P. v. Belzen. Voor het eerst werd de aan hem opgedragen Sonata da Chiesa samen met de componist, vertolkt. Ver volgens werden werken van Bach, Buxte- hude en Clarke uitgevoerd. Het tweede gedeelte van de avond bestond uit een koorconcert met werken van Da Palestri- na, Bruckner en Distler. Besloten werd met een compositie van Daan Manneke: Psalm 47 voor koor, orgel, trompet en symbalen. MIDDELBURG De brand die een maand ge leden in de Middelburgse molen „Ons Genoegen" aan de Oude Vlissingse weg woedde, ligt de 'buurtbewoners nog vers in het geheugen. In de nacht van donderdag 27 op vrijdag 28 augustus waren zij, gewekt door een loeiende brandweer sirene getuigen van de vuurzee, die de omgeving hel verlichtte. Gistermid dag zagen deze mensen opnieuw een boeiend schouwspel. Ruim drie uur zijn de arbeiders van de N.V. Stoof uit Breda bezig geweest met het ,naar beneden halen van 'de vernielde wieken. In de molen, die stamt uit 1847 werd nog gere geld gemalen. Op de dag, die voorafging aan de fa tale nacht, hadden de wie ken vrijwel de hele dag gedraaid. Men vermoedt dat de br.and tengevolge van oververhitting is uit gebroken. Gistermiddag omstreeks drie uur klommen een paar mannen via de brandweerladder naar de kap van de molen. Onge veer dertig meter boven de grond bevestigden zij de trossen van een takel wagen om het kruis van de wieken. In dezelfde benauwde positie moesten zij vervolgens ijzeren staven doorbranden, waar het wiekenstelsel mee aan -de romp is 'bevestigd. Omstreeks zes uur zweefden de wieken aan een kabel boven de mo len. Veilig en wel be landde het gevaarte ten slotte op de grond. Het ligt in de bedoeling om de molen, eigendom van de gemeente Mid delburg, te restaureren. Wat dit werk gaat kos ten is nog niet bekend. Wel wist men te ver tellen, dat alleen het kar weitje van gistermiddag, het slopen van de wieken ongeveer 3000 gulden kost. De restauratie zal ge ruime tijd in beslag gaan nemen. (Van een onzer verslaggevers GOES Maandagmiddag kregen op rijksweg 58 üi de gemeente Goes twee vrachtauto's ongenoegen met elkaar, zij liepen tijdens de botsing welis waar lichte „verwondingen" op, maar zij blokkeerden de rijksweg toch dus danig, dat het verkeer behoorlijke stagnatie ondervond. En dit alles on. der het lachend oog van een appeltje, dat nog steeds .belangstelling pro beert te wekken voor het 10 dagen geleden te Goes gehouden fruitcorso. (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDERHAVEN De veer dienst Kruiningen-Perkpolder ove>r de Westerschelde is maandag gedurende bij na de gehele morgen gestremd geweest door een dichte mist, die eerst tegen kwart voor elf enigszins opklaarde. Vijf minuten later voer de Dordrecht uit de veerhaven Kruiningen en spoedig daar na waren ook de andere twee veerboten, de Prins Bernhard en de Koningin Juli- aaia ingezet. Inmiddels hadden zich aan beide kan ten lange files auto's gevormd. Bij Krui ningen stond het havenplein geheel vol; daarachter reikte de rij auto's tot aan de rijksweg. Aan de andere kant was het al niet veel beter gesteld, daar stonden de auto's tot een kilometer van de veerha ven Perkpolder. Vele automobilisten be proefden met succes hun geluk bij de veerdienst Vlissingen-Breskens, die hoe genaamd geen hinder van de mist onder vond: op deze lijn hoefde geen enkêle vaart uit te vallen. Bij de veerdienst Kruiningen-Perkpol der deden zich gisteren verder geen moei lijkheden voor. De omstandigheden in aanmerking genomen kon alle verkeer vlot worden overgezet. Om half 5 's mid dags waren er zowel bij Kruiningen als bij Perkpolder geen lange wachttijden meer. WALSOORDEN. Nabij Walsoorden is de laatste onderlinge wedstrijd van de zeehengelclub „De Vogel" gehouden. Aangezien zondag a.s- de grote interna tionale zeehengelwedstrijd te Kloostev- zande wordt gehouden en deze wedstrijd voor de leden van „De Vogel" ook'mee- telt voor het clubkampioenschap, kan eerst zondag de kampioen van De Vogel worden bekendgemaakt. De 51 deelne mers aan de wedstrijd van zondag j.l. boekten vrij redelijke vangsten. De uit slag van de wedstrijd was als volgt: 1 A. Mannaert, Ossenisse, 339 p.. 2 mevr. Van Deursen, Kloosterzande, 239 p., 3 E. Roelands, Kloosterzande, 233 p. 4 A. van Bellegem, Antwerpen 151 p. 5 J. Baart, Kloosterzande 150 p.. 6 A. van Goethem, Kloosterzande 148 p., 7 P Seynesael Kloosterzande 103 p., 8 M. Lucasse Kloosterzande 58 p., 9 W de Cuijper Terneuzen 50 p., 10 J. Maqua Burcht 14 p., 11 A. D'Hondt, Stekene 13 p., 12 G. Reijns St.-Jansteen 11 p., 13 J. Maes Kloosterzande 10 p. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De raad heeft met alge mene stemmen een motie van de PvdA- fractie aangenomen, waarin zij haar grote teleurstelling uitspreekt over de gang van zaken m.b.t. de gemeenschappelijke re geling ter behartiging van de ontwikke ling van de recreatie in het kustgebied van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de regeling zullen meendoen de gemeenten Breskens, Cadzand, Groede, Nieuw vliet en Retranchement. De motie zal worden gezonden naar deze gemeenten en het' college van G.S. In 1959 is de regeling ontworpen en zij werd in 1962 door de betrokken raden goedgekeurd. Sindsdien is, behoudens enkele besprekingen, van het college van G.S. geen levensteken meer ondervonden. De raad vroeg zich dan ook terecht af, wanneer de regeling dan eindelijk eens in werking zal kunnen treden. De bezorgdheid van de raadsleden, neergelegd in de motie, werd door het voltallige college van b. en w. gedeeld. Wethouder W. v. d. Hooft vond het een goed initiatief van de raad en zei, dat de motie de spijker op de kop slaat. Het voorstel van b. en w. om extra f 15.000 beschikbaar te stellen voor enige bijgekomen voorzieningen aan het nieuwe gemeentehuis, lokte een heftig debat uit tussen raadslid G. Carels en b. en w. Hij vond nl.( dat bij heel de inrichting van het gemeentehuis de Breskense mid denstand gepasseerd is. In die gelederen zou veel misnoegen ontstaan, zo deelde hij mee. Bij monde van burgemeester J. Eekhout werd gezegd, dat de inrichting van een woning iets anders is dan die van een gemeentehuis, waarvoor zeer ge specialiseerde installateurs dienen te worden aangetrokken. Binnen de begro ting is van het gemeentehuis het beste gemaakt moeten worden en dat ging met leveranciers van buiten Breskens, zei de burgemeester. Ten dele heeft de plaatse lijke middenstand leveranties mogen doen. Het gevraagde bedrag van vijftien mille, dat werd gevoteerd, is o.m. be stemd voor een rijwielbergplaats en voor het aanschaffen van een boen- en schrob- machine en een stofzuiger. Volgens wet houder P. Zegers zou het te bekijken zijn of hier de eigen middenstand kon worden ingeschakeld. Dit streven werd echter snel in de grond geboord door de mededeling van de burgemeester, dat de apparaten reeds definitief zijn aange kocht. Met betrekking tot de rijwielberg plaats vroeg de raad zich af of de archi tect niet van tevoren had geweten, dat de ambtenaren hun fietsen ergens kwijt moesten. Naar verluidt lag het echter in de bedoeling de brandweerkazerne achter het stadhuis te bouwen en daarbij zou ruimte voor de rijwielen vrijkomen. Nu dat plan werd gewijzigd moet de bergplaats apart worden gebouwd. Alvorens de burgemeester als gemeen- tevertegenwoordiger in de bestuursschool Zeeland werd gekozen en de eerste wet houder als plaatsvervanger, vroeg de heer A. Cambier (Gem. Bel.) zich af of die hoge uitgaven wel nodig zijn. „Vroeger begonnen ze ook als volontair en konden ze burgemeester worden," zei hij. De heer Cambier werd min of meer over tuigd van de grote behoefte, waarin dit belangrijke onderwijsinstituut voorziet Mevr. M. Niermans-Gosseye vond de studietoelage en de beschikbaar gestelde studiedagen niet in overeenstemming met de gedachte, dat, wanneer iemand hoger op wil, hij zelf initiatief moet tonen. Breskens do^t mee aan de bestuurs school. Tot slot vond mevr. Niermans het onsportief van de ZVTM dat de maat- (Van onze correspondent) VLISSINGEN In het „Scheldekwar- tier" te Vlissingen zijn de diploma's uit gereikt aan de geslaagde leerlingen, op geleid volgens het leerlingstelsel uitgaan de van de Stichting Bedrijfsgroepen Me taal- en Elektrotechnische Industrie te Den Haag. De heer G. N. v. Ginkel, directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", heette de leerlingen met hun ouders en de vele genodigden welkom. Verheugend noem de de heer v. Ginkel het, dat dit jaar weer 37 Bemetel- en 8 praktijkleerlingen voor de nieuwe cursus zijn aangenomen, in tegenstelling tot verleden jaar toen slechts 21 leerlingen werden ingeschreven. De ervaringen met leerlingen die, na het behalen van het ulo-diploma, de cur sus Bemetel gaan volgen zijn heel goed, aldus de heer v. Ginkel, jammer dat de gegadigden van de ulo nog zo weinig ge bruik maken van deze vakopleiding. In dit verband wees hij erop, dat eind augus tus in Zeeland 75 ulo-geslaagden nog geen werkkring hadden gevonden, het geen zowel voor ouders als leerlingen te denken geeft. Is dit een statuskwestie of een welvaartsverschijnsel, dat men na ulo-opleiding er voor terug schijnt te schrikken een goed vak te leren? De ad ministratie wordt steeds verder geauto matiseerd, de vakman wint nog steeds in aanzien, allemaal factoren waarmee ernstig rekening dient te worden gehou den bu de beroepskeuze. Ook dit jaar zijn de resultaten weer voortreffelijk ge weest, voor de 4e maal in successie en de 5e maal in totaal ontving een leerling van de opleiding de Maas-Geesteranus- prijs. Van de 42 kandidaten zijn er 39 geslaagd en 3 krijgen in januari a.s. de gelegenheid herexamen te doen. 30 Leer lingen slaagdén eveneens voor het uit gebreide examen Bemetel. De gemiddelde cijfers liggen weer boven het landelijk gemiddelde. Was dit voor de praktijk vakken in 1963 gemiddeld 7,63, thans in 1964 is dit opgelopen tot 8,14. Bij de theo rievakken in 1961 gemiddeld 7,47 en in 1964 gemiddeld 7,65. In tegenstelling tot voorgaande jaren hebben dit jaar weinig leerlingen na het behalen van het diploma „De Schelde" vaarwel gezegd, hetgeen bijzonder ver heugend is. aldus de heer v. Ginkel. De heer J. v. d. Poel, assistent-hoofd- consulent van de Stjchting Bemetel, prees de goede verzorging en opleiding van de leerlingen bij „De Schelde", die tot uitdrukking komt in de behaalde resultaten. Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlis singen, sprak woorden van waardering en memoreerde dat het gemeentebestuur altijd gestreefd heeft naar een zo goed mogelijke technische opleiding in de ge meente; hierop mag niet worden oe- zuinigd. De heer v. Ginkel reikte daarna per soonlijk de diploma's aan de geslaagden uit. Voor de namen van de geslaagden zie onze rubriek „Examens". Morgen, woensdag 30 september gel" den voor Zeeland de volgende hoogwa terstanden: Hansweert 9.34 en 22.20 uur, Terneuzen 9.05 en 21.52 uur, Vlissingen 8.41 en 21.23 uur, Wemeldinge 10.06 en 22.52 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur Lemmy Caution en vei" dovende middelen OOSTBURG Ledel 20 uur Geef er de brui(d) aan BRESKENS De Uitkomst 19.30 u. Raadsvergadering schappij niet deelt in de kosten van een tweedelige abri nabij smid Leenhouts. De SBM heeft zich bereid verklaard een derde deel van de kosten ad f 1500 op zich te nemen. 5? POITIERS In de zaak der drie ontvoerde Franse kinderen zoekt de politie thans naar een vol vlooien zit tend groot wit huis dat waarschijnlijk op niet meer dan 40 kilometer van Poi tiers staat. De drie kinderen, die vrijdag zijn vrijgelaten, hebben het witte huis waar ze zijn vastgehouden in bijzonderheden beschreven. Een geestelijke heeft aan de politie verteld dat hij maandag, on geveer een uur nadat de ontvoering heeft plaatsgehad, op een weg op on geveer 35 kilometer afstand van Poi tiers, een vrouw heeft gezien die nabij een geparkeerde auto drie kinderen aan zijn blikken poogde te onttrekken. De kinderen hebben de politie verteld dat de rit inderdaad ongeveer een uur was onderbroken, omdat een der kinde ren, Joel Biet, wagenziek was gewor den. De kinderen kunnen zich niet her inneren de geestelijke te hebben gezien. Inmiddels heeft de politie de 24-jari- ge („tante") Nicole Damansky vrijge laten. In het hele land was naar haar gezocht, tot zij zich zondag zelf bij de politie in Parijs kwam melden. TEXTIELBREVET Te Rotterdam heeft mej. M. W. P. Dob belaar uit Ossenisse het textielbrevet be haald. ONDERWIJZER Aan de St. Gerardus Majellakweek- school te Dongen slaagden voor de akt< volledig bevoegd onderwijzer: Th. I». C Kerckaert, Hengstdijk en C. F. L. Ver- degem, Biervliet. LANDBOUWHOGESCHOOL Aan de landbouwhogeschool te Wage ningen slaagde voor het kandidaatexamen tuinbouw-plantenteelt mej. H. Ghijsen le Middelburg, voor levensmiddelentechno logie mej. M. D. Janse te Wolf aartsdijk en voor het ingenieursexamen akker- en weidebouw de heer M. Dieleman te Ter neuzen. J BEMETEL Geslaagd voor het Bemetel-examen 1964Machine-bankwerken-handK. Borg J. J. v. Eenennaam S. v. Exter J. Harting C. D. Heinsen C. Moerdijk J. de Schipper J. de Visser C. Wisse Metaaldraaien R. J. v. EijkJ. A. Fritz R P. E. Maes J. J. v. d. Plasse A. G. R. A du Pon H. v. d. Ruijsscher A. Vink*. Metaalfrezen S. L_ de PagterW. d. Voorde*. Plaatconstructiewcrken W. de Ruijs- scher A. J. L. de Smet Pijpenbewerken F. P. Blaeke J Post*. ScheepsbeschietenD. Duinhouwer J. M. J. Hollaers H. I. Kaan Jt v. Keulen M. P. Kornelis A. de Nooijer; H. Stevense D. Stroo Metaalbewerken in de scheepsbouw J. J. Adriaanse J. van Belzen J- W. Bol P. Huibregtse J. P. Leen houts J N. Meijers G. J. L. Provoost J. Reijniêrse F. H. L. J. Stevense. Afschrijven sectiebóuw J. J. Adriaan se J. v. Belzen J. W. Bol P- Huijbregtse J. P. Leenhouts J, N. Meijers G. J. L ProvoostJ. HciJ- nierse* F. H.«L. J. Stevense Geslaagden met zijn eveneens ge slaagd voor het uitgebreid examen van de stichting Bemetal, omvattend de vak ken Nederlands, wiskunde, nat.- en werk tuigkunde en tekenen. (Van een onzer verslë MIDDELBURG „Het bestuur heeft getoondl kijk op de zaak te he wil de veerdiensten vastlopen". Dat is de ir. J. Zuurdeeg, hoofd directeur van rijksv over het. verzoek vanl teerde Staten van Zeelq minister van verkeer staat, om te bevorderd de veerdienst Kruiningl polder met dubbeldeks gevaren zal kunnen w(J verzoek is met een voo:l vies van ir. Zuurdeeg ir I Hoewel binnenskamers in Zeil meerdere malen gesproken mogeiykheid van dubbelde I op de veerdiensten heeft Ir ciaal bestuur zijn idee toch I ceerd als een bliksemschichj re hemel. Het verzoek naa:| ter is uitgegaan kort nadat jl genwoordigers van rijkswater vertegenwoordigers van del Zeeland en één man van hl bouwkundig bureau, dat de h boten op het veer Vlissingef heeft ontwikkeld, een stud| Denemarken hadden gemal men sedert kort ervaring f dubbel-, ja, zelfs met drié veerboten. (De laatste zijn afstanden in Zeeland ongel Het verzoek van G. S- heefl spronkelijke programma vol passing van het veer Kruinil polder aan de toenemende drukte enigszins opgehoudeij deeg was aanvankelijk baij verwezenlijking van de mal Wijze van G. S. tot zeer gr| ging zou leiden. Bij nader irl die vertraging buitengewoo I vallen. Er zullen weinig nodig zijn aan het kant er I Den Haag liggende plan om I plaats aan de veerhaven var! der aan de gewijzigde omstal aan te passen. In eerste iml de minister nu moeten inster| de wijziging van dit plan- zullen, over het geheel genj trekkelijk gering zijn, Gêj van dit eerste bestek van d l ring van de accommodatie t<| dhr'zou de goedkeuring inh«| een voortgaand onderzoek naf te oplossing voor het probleer dubbeldeks-veerboten. Pas 1 het tweede bestek (de aanld fuiken te Perkpolder) aan dl komen zal de minister definl ten beslissen over het dubbel Ondertussen zal de uitwerk™I bedoeling van het provinI stuur nog veel hoofdbreken „Er rijzen zoveel vragen, gehele exploitatie ingrijpei er niet zo maar uitkomen,'j Zuurdeeg. „We hebben vaijf van zaken in Denemarken I deeltelijk kunnen leren. Dl digheden, waaronder daarl wordt, zijn heel anders dal Zeeland. Het ging er ons te vergelijken; een beves vinden van wat we zelf Andere omstandigheden. In Deil wordt het verkeer over grote! den (18 en 19 kilometer) ovel Denemarken zijn de los- en langer. In de totale roulatietijl schip speelt de laad- en lostijJ land een veel grotere rol. Ir| is elke minuut kostbaar. In li ken zijn veel grotere opstel nodig, omdat het vervoersaanl der vaak wordt weggewerkt! diecommissie zag in Denemsl opstelterrein met 78 rijen. In i| ken zijn de eb- en vloedvir veel geringer dan in ZeelancT deld 60 cm in Denemarken 1 middeld vier meter in Zee]J bruggen, die wal en schip ml zullen moeten verbinden, zullJ land daardoor veel langer m| dan in Denemarken. De foto laat de toevoerwi naar een Deense dubbeldi veerboot te Knudshovedï boven op deze foto (dieI Zuurdeeg is gemaakt) zie stuurhut van de veerbod

de Stem | 1964 | | pagina 2