CONCILIE WIL GEEN RESERVES Gewiekste advocate uit Essen vinnig aan tand gevoeld Rapport Warren sceptisch ontvangen Verklaring over de Joden brengt kardinalen in fel debat EMS verkoopt Rutecks te Breda aan brouwerij llniliM „Met oude mentaliteit afrekenen Verrassing in Amsterdamse juwelenzaak Totoprijs blijft gebonden aan maximum Leeuwardense vrouw in huis gewurgd Geneesmiddel vervalst in Antwerpen RUSSEN VOOR RECHTER IN NEW YORK Klopjacht op Lachmacki duurt voort Beslissing diaconaat gevallen DAGBLAD VOOR ZEELAND Belangen van personeel veilig gesteld Droog VERZINSELS TMs jaargang No. 24702 Voor God. Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D I N SPAS 29 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) BREDA De N.V. Bierbrouwe rij De Drie Hoefijzers heeft giste ren te Breda pand en bedrijf aan gekocht van Ruteck's Restaurant, sinds kort eigendom van de E.M.S. (Zwolsman). Het bedrijf te Breda blijft voort gang vinden. Ten aanzien van het personeel zijn voldoende garanties gegeven in overleg tussen E.M.S. en De Drie Hoefijzers. Ten overstaan van het personeel het gisteravond de voorzitter van de raad van beheer van de E.M.S.-ont- wikkelings- en researchgroep, de heer Ph. Verhagen-Metman, gememoreerd hoe, mede met als gesprekspartners de drie vakbonden van horeca-personeel, gezocht werd naar de grootst mogelijke garanties voor het horeca-personeel. „Wegens bezigheden elders" kon echter niemand van deze vakbonden op deze avond aanwezig zijn. Intern is bekend dat een Bredase mid denstander een hoger bod op het pand heeft gedaan, dan waarvoor het thans aan de N.B. Bierbrouwerij De Drie Hoefijzers is verkocht. „De garanties ten aanzien van het personeel konden dan echter niet worden gegarandeerd", aldus de heer Metman. Aan het personeel gaf deze vertegen woordiging van de E.M.S. voorts te ken nen, dat voor alle personeelsleden per 1 oktober het dienstverband met de E.M.S. geëindigd is en men dan valt onder een nieuwe arbeidsovereenkomst met De Drie Hoefijzers. Een medische keuring is echter vereist en indien een bepaald personeelslid zou worden afge keurd, dan valt hij of zij onder een af vloeiingsregeling, maar blijft in dienst van de E.M.S. Alle huidige salarissen blijven gegarandeerd. Hetzelfde bedrijf en dezelfde bedrijfsvoering blijven eveneens gecontinueerd. De inspecteur van het Ruteck's con cern, de heer D. L. van Eijk, thans in dienst bij de E.M.S. als bedrijfs-specia- list, toonde zich over deze gang van zaken tevreden. Voldaan bleek tenslot te 09k te zijn de bedrijfsleider, J. A. W. Lonishen, van deze Ruteck's lunch room, die de representanten van De Drie Hoefijzers aan ieder der perso neelsleden voorstelde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet van plan af te stappen van een maximumprijs in de voetbaltoto. Zij meent namelijk dat de belangstelling van het publiek voor het gokken te veel aangewakkerd wordt, wanneer deze maximumprijs niet gesteld wordt. Daarmee wil de regering niet zeggen dat de maximumprijs van 100.000 gul den (met aftrek van 15 procent belas ting) zoals zij deze in haar wetsontwerp op de kansspelen heeft vastgesteld, de enig juiste grens is. „Daarover kan men van mening verschillen", aldus oordeelt minister Scholten van Justitie in zijn memorie van antwoord op het voorlo pig verslag van de Tweede Kamer over dit wetsontwerp. EEN BERLIJNS historicus en schilder meent een der vroegste werken van de Vlaamse schilder Paulus Rubens, „De bruiloft van Maria en Jozef", te heb ben ontdekt OP HET VLIEGVELD van Sjiraz is een DC-3-F van de Iraanse luchtmacht neergestort, waarbij de piloot werd ge dood en elf bemanningsleden en passa giers werden gewond. DE JEZUÏET Johannes Szabo, omroe per van radio-Vaticana, die in de Alpen van Tirol werd vermist, is zondag te ruggevonden. Hij blijkt aan de gevolgen van een val te zijn overleden. „TASS" MELDT dat de Sovjet-Unie en Kongo-Brazzaviile een overeenkomst hebben ondertekend over een rechts- streekse luchtverbinding tussen Moskou en Brazzaville. Weersverwachting medegedeeld door Z het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Z Droog weer met zonnige perioden, Z Z maar aanvankelijk hier of daar mist. J Z Zwakke, later overwegend matige J wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gis- teren. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De zesentwintig jarige J. C. die naar eerst gisteren bekend werd zondagmorgen door de Leeuwarder politie is aangehouden op verdenking van moord, heeft gisteren bekend de 43-jarige mevrouw J. D.-B. te Leeuwarden in haar woning te heb ben gewurgd. De vrouw werd zaterdagnacht om twee uur door haar man dood op bed aangetroffen. Mevrouw D. was alleen thuis op het tijdstip dat de moord werd gepleegd. Haar enig kind, de 17- jarige dochter, bracht de nacht bij ken nissen door en hoorde pas zondagoch tend van de dood van haar moeder. De politie arresteerde C. in een café. De man bezocht de vrouw geregeld. Zaterdagavond kregen zij ruzie, welke zo hoog is opgelopen dat hij haar heeft gewurgd. (Van onze correspondent) ANTWERPEN De justitie in Ant werpen stelt thans een diepgaand on derzoek in naar een klacht ingediend door een Antwerpse importeur van farmaceutische middelen omtrent ver valsing van een zeer sterk, uit Polen afkomstig antibioticum, tetracycline genaamd. Het nagemaakte produkt, dat van inferieure kwaliteit is en derhalve volgens medici zeer schadelijk en ge vaarlijk, schijnt in grote hoeveelheden in België, vooral in Antwerpen en om geving te zijn verspreid. De kans is zelfs zeer groot, dat patiënten op recept van doktoren dit middel hebben ge bruikt. Het spreekt vanzelf dat dit feit grote opwinding heeft veroorzaakt in Belgische farmaceutische en medische kringen. Over het gehele land zijn hoeveelheden tetracycline in beslag genomen. De im porterende firma heeft zelf de verval sing ontdekt. Nadat zij argwaan was gaan koesteren, stuurde zij enkele fles jes naar Polen waar de fabrikant on middellijk kon constateren, dat hier sprake was van een slechte vervalsing. De jusiitie is nog weinig mededeel zaam over de resultaten van het onder zoek Het verluidt echter, dat de ver denking is gevallen op een Antwerpse firma. NEW YORK Voor de federale rechtbank van Brooklyn in New York is maandagochtend het spionageproces begonnen tegen twee Russen, de 40 jarige Alexandre Sokolov en diens 34 jarige echtgenote, wier ware naam niet bekend is. Het proces belooft even sen sationeel te worden als dat tegen ko lonel Rudolf Abel, die in 1957 voor spionage werd veroordeeld en later werd uitgewisseld tegen de U-2-piloot Powers. De rechtbank heeft laten weten dat er een zeer belangrijke getuige zal ver schijnen. Vermoed wordt dat dit een voormalig lid van de Sovjet-Russische spionagedienst is, die naar de Verenig de Staten is uitgeweken. Tegelijk met Sokolov en diens vrouw werden verleden jaar twee andere Rus sen gearresteerd, de 42-jarige Ivan Ego- rov en diens viouw Alexandra, 40 jaar oud. Dezen zijn intussen uitgewisseld te gen twee Amerikanen die in de Sovjet Unie waren gearresteerd. Twee andere medeplichtigen van So kolov, die in het dossier worden ge noemd, zijn niet gearresteerd omdat het leden waren van het Sovjet-Russi sche diplomatieke corps. Deze twee, Alexei Galkin en Pjotr Malennikov, zijn naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. De advocaten van het paar zeiden dat een der getuigen a charge de Sovjet agent Kaarle Rudolf Tuomi is. De offi cier van justitie had de identiteit van de „hoge functionaris van het Sovjet- Russische spionagenet" niet willen be kendmaken. ROME Het ziet er naar uit, dat de verklaring over de joden, die zoveel stof in de wereld heeft doen opwaaien, omdat zij na lange politieke verwikkelingen tenslotte in zwakkere vorm aan het concilie werd voorgelegd, dan aanvankelijk bedoeld, toch in zijn eerste vorm de eindstreep zal halen. Het zal voor kardinaal Cicognani, op wiens last tenslotte de passage over de niet-schuldigheid van de joden aan de godsmoord, werd geschrapt, onmogelijk zijn tegen een zo sterke meerderheid van concilievaders in te gaan. Het is aan de hoffelijkheid van kardinaal Bea te danken, dat de wereld niet openlijk vernomen heeft, welke geste de kardinaal-staatssecretaris had gedaan om allerlei diplomatieke moeilijkheden te voorkomen. De vrees, dat een voor de joden al te gunstige verklaring door Israël zou worden uitgebuit in zjjn politieke stryd om het bestaan, en dat de Kerk daardoor voor het politieke karretje zou worden gespannen, had de kardinaal-staatsman tot deze verzwakte verklaring doen besluiten. Hij had het secretariaat voor de een heid eenvoudig geen kans gegeven met een andere tekst voor de dag te komen. Vandaar de late verschijning. Maar de concilievaders zijn blijkbaar niet bereid zich door vrees voor politieke gevol gen te laten leiden. Kardinaal Tappouni, die gisteren namens een aantal oosterse bisschoppen sprak en de verklaring niet voor opportuun hield, kreeg in het con cilie geen voet aan de grond. Van alle kanten werd erop aangedrongen, dat de zinsneden en woorden die uit de oude verklaring waren weggelaten, zou den worden hersteld. Zelfs gingen er weer stemmen op om ook in de verkla ring een schuldbekentenis op te ne men voor de misverstanden en onrecht vaardigheden de joden in het verleden aangedaan. Het verschil tussen de oorspronke lijke tekst over de joden, zoals die vo rig jaar door het secretariaat voor de eenheid werd ingediend en zoais die nu ter tafel is gekomen, spitst zich voor namelijk op de passages, die de schuld vraag der joden aan de dood van Chris tus behandelen. In de verklaring van vorig jaar stond: „Ook zou het ten onrechte aangewezen worden als het volk dat God doodde, omdat Jezus Christus de zonden van alle mensen, welke oorzaak waren van 's Heren dood en lijden, door zijn lijden en dood heeft uitgeboet. Christus is niet door het hele toen levende volk gedood en nog veel minder door het nu leven de volk". In de verklaring waarover de vaders thans discussiëren staat veel minder. Slechts deze korte zin: „Bovendien is te vermijden de joden van onze tijd aan te rekenen wat bij het lijden van Christus is gebeurd". De veertien sprekers van gisteren mo gen gerust met alle eerbied als „zwaar geschut" worden aangeduid. Tien kar dinalen, onder wie de aartsbisschoppen van Rijssel, Keulen. Palermo, Bologna, Montreal, Boston, Wenen, Chicago on dan verder nog vier bisschoppen, onder wie onze landgenoot mgr. Nierman, en onze taalgenoot mgr. Daems van Ant werpen. Iedereen is het erover eens, dat ook de Kerk in de loop der tijden aan de joden onrecht heeft berokkend. Pius XII en Paus Joannes gingen al zover, dat zij bepaalde teksten en gebeden uit de liturgie, o.a. van de Goede Week, ver wijderden. En nu wenst men nog veel verder te gaan en te trachten definitief af te rekenen met wat vooral in de middeleeuwen is gegroeid in de katho- lijke mentaliteit, namelijk het verwijt aan de joden, dat zij toch maar de zoon van God hebben vermoord. Op dit punt moet onmiddellijk de jonge, energieke aartsbisschop van Westmin ster worden genoemd, mgr. John Hee nan, die zaterdagmorgen een zeldzaam boeiende persconferentie hield, waarin hij met grote overtuiging afrekende met het woord of net begrip „deïcide", het geen dus betekent: „moord op God". Daarover sprak nu met grote nadruk ook de aartsbisschop van St.-Louis, kar dinaal Ritter, die met even zoveel woor den herinnerde aan de eeuwenlange schuld die juist wij christenen op ons hebben geladen om van het joodse volk een „schuldig volk" te maken. Kardi naal Ruffini van Palermo wilde liever alles bij het oude laten. De beide laatste sprekers waren, zo als gezegd, mgr. Nierman en mgr. Daems. De eerste vormt op zijn bekende bon dige manier telkens opnieuw een op merkelijke tegenstelling tot de vaders van Latijnse oorsprong, die een over daad van woorden nodig hebben, waar de nuchtere noorderling kort, zakelijk en bovenal duidelijk is. Om die reden ook vroeg de Groningse bisschop om enkele wijzigingen in Ce t^kst terwille van een grotere duidelijkheid. De bisschop van Antwerpen ging vooral nader in op de dringende nood zaak om in de v e r k 1 a r in g alles te vermijden wat maar zou kunnen worden uitgelegd als een streven naar of een ijveren voor de bekering van de joden. Ónze concilie-redacteur, dr. A. v. d. Weijer, tekent bij het boven staande nog het volgende aan: Naar het schijnt zijn diverse voor aanstaande joden naar Rome gekomen, om van nabij de debatten mee te ma ken. Of er ook mohammedanen, boed dhisten en Hindoes gearriveerd zijn, weten we niet. Het zou wel logisch zijn, aangezien ook hun verhouding tot de Katholieke Kerk aan de orde is. Maar waarschijnlijk zijn de relaties met hen nog te pril om nu al in een soort waar nemerschap uit te monden. De joden hebben van het begin af aan een zeer intensieve belangstelling voor dit concilie aan de dag gelegd. Het is namelijk hun vaste overtuiging dat de ellende, die zij eeuwenlang hebben moe ten ondervinden, tot de vervolging ten dode toe van miljoenen geloofsgenoten, voor een zeer groot deel op rekening komt van de in christelijke kringen wijd verspreide idee: de joden als zo danig waren beschuldigd van de Gods moord. Deze schuld zal hun *tot de jongste dag als een ondraaglijke last op de schouders blijven drukken. Toen Paus Joannes het concilie ging voorbereiden en daarbij als zijn uit drukkelijke wens te kennen gaf dat ook het vraagstuk van de schuld der joden bekeken zal worden, begon in Israëliti sche kringen voor het eerst sinds eeuwen de hoop te herleven dat aan het antisemitisme een definitieve slag zou kunnen worden toegebracht. Zij hebben bij het secretariaat voor de een heid al hun invloed aangewend om van de Katholieke Kerk een verklaring los te krijgen die hen vrijsprak van het grootste delict dat een volk maar be gaan kan. namelijk een Godsmoord. Als die beschuldiging maar eenmaal zou zijn ingetrokken, zou een antisemitisme op den duur wel verdwijnen. (ZIE VERDER PAGINA 3) In Nijmegen is maandagochtend het huwelijk voltrokken tussen het zangeresje Ciska Peters (19) en de heer Pim ter Linde. De foto toont de enorme belangstelling bij het verlaten van het stadhuis. Voor verslag zie pag. 7. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Niet op het harde pantser van de gangster en moordenaar Petras Dominas hebben de elkaar aflossende re chercheurs van het bureau Sin gel gisteren tot laat in de avond het spervuur van hun vragen ge concentreerd, maar op de char mante, beschaafd opgemaakte Marianne Kreuzer (41), die in Essen een respectabele advoca tenpraktijk heeft. Even voor het middaguur stevende deze vrouw met veel aplomb op de verbou wereerde wachtcommandant van het bureau af, met de mededeling „Ik ben de moeder van Gerlin- de". Ik heb in de Duitse maandagochtend bladen gelezen, dat jullie haar hebben gearresteerd omdat ze in gezelschap van Dominas was, maar ze moet meteen vrijgelaten worden. Ze heeft nergens iets mee te maken". Zes uur later echter, na een moordend kruis verhoor besloot commissaris Landman haar formeel in arrest te stellen, haar auto in beslag te nemen en haar def tige woning in Duitsland te laten uit kammen. Hij deed dit niet alleen om dat hij haar verdacht van medeplich tigheid aan de wildwestroof op de Heiligeweg, (zij heeft mogelijk de juwe lenschat het land uitgesmokkeld), maar zelfs omdat zij vermoedt, onder het hoog opgestoken kapsel het meester brein te moeten zoeken, waaraan de misdadige plannen van het rovers drietal Dominas Balk Lachmacki ontsproten zijn. Na het arrestatiebe- sluit ging het verhoor onverflauwd door. Op het bureau Singel waar de spanning met het uur dikker te snijden was. Maar onverflauwd integendeel steeds vinniger blijft moeder Kreu zer tot dit moment volhouden niets van de zaak te weten. Zij liet zich niet in spinnen in het riet van listige strik vragen, noch bezweek zij voor het klassieke paardemiddel een confron tatie met haar beeldschone, in tranen badende dochter Gerlinde, die vandaag achter de tralies 21 wordt en met de branie-schoppende gangster Dominas. „Slechts tegenspraken op kleine onder delen", constateerde de doodvermoeide commissaris Landman verdrietig. Het kruisverhoor, dat nu al twaalf uur heeft geduurd richtte zich vooral op enkele, voor Marianne Kreuzer hoogst bezwarende omstandigheden. Zij zelf wuift ze met een luchtig gebaar van haar perfect gemanicuurde, zwaar VATICAANSTAD. Maandagochtend hebben de concilievaders in grote meerderheid (242 stemmen tegen) be sloten, dat het diaconaat als een eigen stand in de kerk zal worden hersteld Vandaag zullen zij stemmen over de vraag of de diaken al dan niet gehuwd mag zijn alsmede over de vraag, waar het beslissingsrecht voor de hetinvoe- ring van het diaconaat zal liggen. Heden ten dage is het diaconaat in de Kerk alleen nog maar een fase op de weg naar het priesterschap. Tot aan de middeleeuwen bleef een man dikwijls gedurende zijn gehele leven diaken. De diaken zou taken kunnen krijgen als het geven van godsdienstonderwijs, dopen, uitreiken van de communie en het assisteren van de priester bij het opdragen van de mis. LONDEN Het rapport van de com missie-Warren over de moord op presi dent Kennedy is hier en daar zeer sceptisch ontvangen. Lord Bertrand Russell, voorzitter van het destijds in het leven geroepen comité: „Wie dood de Kennedy?", verklaarde dat er tal van vervalsingen en in elkaar gefabri ceerde verklaringen" in het rapport voorkomen. Mark Lane, de advocaat die Oswald zou hebben moeten verde digen, verklaarde dat „de commissie alleen maar was ingesteld om te voor komen dat de waarheid aan het licht zou komen". Oud-minister van justitie Robert Ken nedy („Ik heb het rapport niet gelezen en ik zal het niet doen ook, maar ik ben wel op de hoogte gebracht van de inhoud"), herhaalde van mening te zijn dat Oswald de enige schuldige is. Thomas G. Buchanan, die de bestseller „Wie vermoordde Kennedy?" schreef, reageerde met de opmerking dat het rapport veel heeft duidelijk gemaakt, waardoor het publiek meer begrip zal hebben voor de gebeurtenissen in Dal las, maar hij zei er bij van mening te zijn dat de commissie te snel „verkla ringen, die strookten met haar eigen mening", heeft aanvaard. Buchanan weigerde te geloven dat Oswald ook schuldig was aan de aanslag op de ultra-rechtse generaal Edwin Walker. De New York Times, welk blad het rapport in extenso publiceerde in een speciale bijlage van 48 pagina's, schreef in een commentaar „dat er nu geen re denen meer zijn om te twijfelen aan het feit dat Oswald Kennedy ver moordde". De New York Herald Tribune zwaai de de commissie lof toe omdat zij de theorie van een samenzwering voor al verbreid in Europa, volgens het blad heeft ontzenuwd, „al zullen bepaalde linkse Europese kringen wel altijd van het tegendeel overtuigd blijven", aldus de Herald Tribune. Oswalds broer Robert zei dat het rap port bij hem alle twijfels had wegge nomen, maar moeder Oswald noemde het rapport belachelijk en verklaarde haar eigen onderzoek met onvermin derde kracht te zullen voortzetten. De correspondent in Washington van het Russische persbureau Tass schreef in de Pravda van gisteren, dat het rap port-Warren niet alle twijfel en niet alle verdenkingen heeft weggenomen. De 'Europese pers blijkt over het al gemeen wel geloof te hechten aan de belangrijkste conclusies van het rap port, maar neemt toch een zekere af stand van talloze details. Algemeen ge tuigen de commentaren van een zeker wantrouwen. Veel belangrijke dingen als motief en de verschillende bijzonderheden bij de toedracht van de moord zijn in het onzekere gebleven, schrijft onder meer de Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Die Welt" concludeert met vreugde dat alle sensationele verhalen en ver dachtmakingen rond de moord naar het rijk der fabelen zijn verwezen. Niets dan lof voor het rapport (behalve de opmerking dat het wat laat is), van de Zweedse „Tidningens". De communistische Italiaanse „l'Uni- ta" klaagt dat de moord op Kennedy geenszins is opgehelder, en ook de con servatieve Deense Berlinske Tidenden is ook van oordeel dat het rapport „ons geen haarbreed dichter bij de waarheid over de moord brengt". De grote Deen se bladen waren over het algemeen af wijzend. De burgemeester van Dallas tenslotte zei te hopen dat het rapport de wereld heeft duidelijk gemaakt dat Dallas niet het apolitieke, revolverdragend broei nest is, waarvoor de wereld het door allerlei sensationele berichtgeving was gaan aanzien. beringde handen weg". Allemaal toe val Herr Kommissar". Maar hij com missaris Landman wil het er voorals nog niet in. dat de auto van Frau Rechtsanwalt Kreuzer toevallig op het Rokin achter de gestolen zwarte Opel stond geparkeerd waarmee de rovers zich zaterdagmorgen uit de voeten maakten. Ook wilde hij niet geloven dat moeder Marianne en dochter Ger linde zich bij toeval in de naburige lunchroom bevonden, toen in de Heili geweg de schoten knalden en tenslotte eist het teveel van zijn goedgelovigheid, dat de twee vrouwen enkele uren na de meest brutale overval uit de Am sterdamse politieanalen, per ongeluk schoenen kochten en naar het gebeurde informeerden, bij de chique schoenen zaak Hessels, schuin tegenover de aan splinters geschoten etalageruit van ju welier Herman Schipper. Er is meer. Marianne Kreuzer be weerde gistermorgen (liet zij daar een steek vallen in haar breiwerk van ver zinselen Petras Dominas wel te ken nen als de vriend van haar dochter, maar alleen onder de valse naam Dettners. Dit vooral vond commissaris Landman erg verdacht, want had Frau Rechtsanwalt Kreuzer enkele jaren te rug diezelfde Dominas niet verdedigd, toen hij terecht stond wegens plunde ring van automaten Sterker had de heer Kreuzer, Marianne's gewezen echtgenoot als oorlogsmisdadiger niet geïnterneerd gezeten in het tuchthuis te Werl, waar de toen 25-jarige Petras Dominas de vloeren veegde en de aardappels schilde Moeder en dochter blijven het goed verzorgde kapsel schudden. „Ik heb Dominas. pardon Dettners drie dagen geleden in Noordwijk leren kennen", houdt Gerlinde koppig vol. Hoe die 5 negen mm patronen tussen haar luxe bagage gekomen zijn. die de politie in hotel Polen in beslag heeft genomen, kan zij niet verklaren. En moeder Kreuzer blijft erbij, zaterdagmorgen naar Amsterdam gekomen te zijn, lou ter omdat zij 'n afspraak met Gerlinde had om te gaan winkelen Dat is ook gebeurd en later ben ik met mijn tweede dochter weer naar Essen terug gereden. Dit meisje, een 19-jarige stu dente in de rechten, was er ook weer bij toen mevrouw Kreuzer gistermorgen het bureau Singel binnenstoof om te protesteren tegen de arrestatie van Gerlinde. Zij is echter, na eveneens langdurig verhoord te zijn door com missaris Landman voorlopig vrijge laten. De klopjacht op Lachmacki, de enige van het roverstrio, die nog op vrije voeten is, duurt ondertussen voort. Tot op dit moment ontbreekt ieder spoor. De politie trekt ieder van de tientallen tips die binnenstromen, na, in de hoop, ook het derde lid van de gevaarlijkste bende, die ooit in Nederland heeft ge opereerd, snel onschadelijk te kunnen maken

de Stem | 1964 | | pagina 1