teit) Ontevreden middenstand kan niet genegeerd worden jL Telescoop met man in baan om aarde Haal de Snko, spons erover! Arts schiet meisje neer Groenen moesten wormen eten ALS BESCHOUWINGEN BEGINNEN: Auto van dijk: twee doden In de baan van de orkaan Ciska Peters getrouwd - Nijmegen op zijn kop - PLAN VAN NASA: AFSCHEID PROFESSOR ROGIER DRAMA IN GRONAU SOVJETS: debat in het openbaar Of belastingverlaging op 1 januari a.s.of 150 miljoen premiebijdrage Eerlijke mensen worden in dienst niet bevorderd keuze) DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 Kip en kalkoen voor Eindhoven Autodief kwam niet erg ver Sergeant-majoor in beroep: Auto in Johnsons stoet in brand Governor Bungalowtenten 1965 SPORTHUIS A N T OIN E SSSS^i 6 Britse troepen blijven op Cyprus Overval in Parijs brengt half miljoen op Europa verwacht (herkozen) Lyndon Johnson Voetballers in Engeland voor de rechtbank Contributie V.N. Luxemburg steunt Franse boeren wel i-Groningen VAN DER STEEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In Haagse politieke kringen verwacht men, dat de Tweede Ka mer grote aandacht zal schenken aan de ernstige ontevredenheid die thans bij de middenstand heerst. De algemene politieke beschouwingen die op 6 oktober wor den gehouden, zullen mede benut worden om de regering op dit onderdeel van haar beleid onder druk te zetten. Teneinde aan de grootste bezwaren tegemoet te komen, wordt thans van middenstandszijde de eis op tafel gelegd, dat de halve belastingverlaging toch op 1 januari a.s. zal ingaan om de lastenverzwaring door de a.o.w.-verhoging te compenseren. Zou de regering voet bij stuk houden, dan rekent men er in middenstandskringen op, dat uitsluitend voor het jaar 1965 een extra bedrag uit de schatkist van ongeveer 150 miljoen beschikbaar wordt gesteld om de premieverhoging voor de zelfstandigen te beperken. EINDHOVEN. De Amerikaanse veteranen van de 101ste Airborn-division die met vrouw en kinderen een bezoek van drie weken aan ons land brengen, sluiten dit bezoek vanavond af met een openlucht-barbecue in Amerikaanse stijl met kip en kalkoen, die zij het gemeen tebestuur van Eindhoven en de Eindho- vense burgers bij wie zij gedurende drie weken zijn ondergebracht, aanbieden Deze barbecue wordt gehouden aan het meer van het Euro-restaurant bij Eind hoven, De veteranen hebben, zoals be kend, 20 jaar geleden meegeholpen aan de bevrijding van Eindhoven na hevige strijd in het Ardennem-offensief rond Bastogne te hebben geleverd. De groep maakte excursies door ons land en is onder meer ontvangen door de commis sarissen der koningin in Brabant en Lim burg en door de gemeentebesturen van Amsterdam en Den Haag. Het is de grootste groep oud-strijders van deze vermaarde luchtlandingsdivisie, ook be kend onder de naam „krijsende ade laars" (screaming eagles), die ons land ooit heeft bezocht. De Amerikanen heb ben voor hun reis een DC 8 van de KLM gecharterd. (Advertentie) De grote ontevredenheid, die in mid denstandskringen over het regeringsbe leid heerst, manifesteert zich op vele wijzen. Vorige week heeft een openhar tig gesprek plaatsgevonden tussen de Ne derlandse katholieke middenstandsbond en de KVP, waarbij ook leden van de Tweede Kamerfractie aanwezig waren. De klacht van de middenstand is kort en duidelijk: wij worden volledig gene geerd. Het blad „Stuwing", orgaan van de NRKM, zegt in een fors gesteld ar tikel, dat de toestand voor het midden- en kleinbedrijf (waarin naast 350.000 on dernemers nog 700.000 werknemers werk zaam zijn) onhoudbaar is geworden. Daarbij denkt men niet op de eerste plaats aan de maatregelen van staats secretaris Bakker (Ec. Zaken) zoals het onverbindend verklaren van de verticale prijsbinding. Het gaat er wel om, dat in de miljoenennota geen enkel perspectief geboden wordt voor een verbetering van de positie van het midden- en klein bedrijf. In het regeringsbeleid is voor de zaken van de middenstand nauwelijks enige coördinatie aanwezig. Aan de ene kant wordt de mogelijkheid van een geringe loonsverhoging voor de enkele prijsverhoging toestaan. Daarnaast aldus de middenstand, wordt een groot aantal tariefsverzwaringen ingevoerd die ook op deze bevolkingsgroep zullen druk ken. Nu verwacht de middenstand, dat bij de algemene politieke en financiële be- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het onbeheerd achter laten van een auto met de sleutel in het contact, is in Den Haag oorzaak geweest van een wilde achtervolging. Toen een 20-jarige Hagenaar die de auto van zijn vader geleend had, een krant wilde ko pen in een winkel in de Korte Poten, liet hij de wagen onbeheerd achter. Toen hij terugkwam zag hij een vreemde man achter het stuur zitten. Hij rukte het por tier aan de andere kant open en trachtte het contactsleuteltje uit het slot te nemen. Dat lukte niet. De man, naar later bleek, een 23-jarige Haagse chauf feur, reed door terwijl de zoon van de eigenaar van de auto op het half geopen de portier zat. Hij probeerde de man van de auto of te schudden en botste daartoe op een winkelpand. De winkelruit sneu velde. Op de hoek van de Korte Poten en de Fluwelen Burgwal schepte hij een 60-jarige fietser die met een hersen' schudding in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Ondertussen was de eigenlijke bestuurder van de wagen afge vallen, hij bekwam licht letsel. Verder op de Prinsegracht werd de beroeps chauffeur klem gereden door een auto mobilist. Hij rende de wagen uit maar de automobilist holde achter hem aan met de kreet van „houdt de dief". Even verder kon hij worden gegrepen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Men verwijt mij dat ik nooit iets ontdekte maar dat is een leugen. Ik ontdekte honderd wapens die niet meer in het depot mochten zyn waarvan de mitrailleurs rood waren van de roest. Ik ontdekte dat er gestolen werd en ik vond materiaal terug dat als vermist was opgegeven. Een keer ter waarde van 400 en een andere keer ter waarde van 700". Aldus een sergeant-majoor van de luchtmacht uit Amersfoort voor het Haagse ambtenarengerecht waar hij gis teren in beroep kwam tegen zijn veroor deling door zijn commandant. De man. die inmiddels voor de mili taire dienst was afgekeurd, noemde de veroordeling, de oorzaak van het feit dat hij nog steeds geen adjudant is, in tegen spraak met datgene wat zijn meerderen hem persoonlijk hadden meegedeeld. De een had gezegd dat de loodsen waarover hij als opzichter was aangesteld, sinds zijn komst er veel beter uitzagen, een ander had gezegd dat hij bijzonder te vreden over hem was en een derde had hem als militair ten voorbeeld gesteld aan het hele depot. Het is natuurlijk mogelijk, aldus de sergeant-majoor dat mijn baas niet wist wat ik deed, ik ben namelijk niet iemand die de hele dag naar de commandant rent. Het is ook mogelijk dat men er helemaal geer prijs op stelde dat ik onmiddellijk ingreep als er iets gebeurde datmiet door de beugel kon. Eerlijke mensen worden in de mi litaire dienst niet bevorderd. Ik ken collega's omdat zij altijd precies hebben gedaan wat hen was opgedragen, ook al was dat niet in overeenstemming met de voorschriften wel zijn bevorderd. De verdediger vroeg feiten. Goed, zei de (Advertentie) sergeant-majoor. In het magazijn, dat is al bijna tien jaar geleden lag uitrusting van een aantal oorlogsinvaliden. Doe dat maar bij de voorraad, luidde de opdracht toen er een tekort dreigde. En zoiets weigerde ik. De verdediger vroeg feiten uit het directe leven. Er kwam een lui tenant bij mij, zei de sergeant-majoor, met een paar handschoenen. Hij vroeg mij nieuwe, waarop ik hem te verstaan gaf dat hij die als beroepskracht zelf moest kopen. Met zulke dingen maakte ik me onbemind. Er werd gestolen uit de kisten die uit Nieuw-Guinea kwamen. Ik rapporteerde het maar er werd geen aandacht aan besteed. De verdediger, een kapitein van de luchtmacht, maakte het kort. Al deze dingen had u kunnen aanroeren bij de commissie van on derzoek. Waarom heeft u dat niet ge daan? En als u het niet eens was met het verslag van uw verklaring waarom heeft u het dan getekend? Over drie weken zal het ambtenarengerecht hier over schriftelijk uitspraak doen. PROVIDENCE Een auto in de stoet die president Johnson op zijn verkie- zingstocht vervoert, is plotseling in vlam men opgegaan. Slechts de auto met me vrouw Johnson bevond zich tussen de auto van de president en het vervoer middel dat in brand geraakte. De wa gen vervoerde de arts van de president, schout-bij-nacht George W. Burkley, en een aantal fotografen. Niemand werd ge wond. Reeds uit voorraad Belangrijke winterkorting Iedere woensdagavond SHOW Geopend Bloemenmarkt 6 Inruilen financieren reserveren I schouwingen aan zijn klachten aandacht zal worden geschonken. De premieverho ging voor de AOW-optrekking zal de middenstand in tegenstelling tot de werknemers in het geheel niet gecom penseerd krijgen. Dit kan men niet weg wuiven met de mededeling dat de om zetten hoger zijn dan voorheen, zeggen de middenstanders. De stelling, dat het eerste deel van de belastingverlaging, kosten 500 miljoen, niet op 1 januari kan ingaan op grond van de huidige conjunctuur, aanvaardt men in middenstandskringen niet. Men wijst erop, dat doorvoering van dit ge deelte der belastingverlaging van niet te onderschatten betekenis kan zyn bij de te verwachten loonsverhogingen. De kans, dat de vakbonden hun eisen zullen matigen als de belastingverlaging reeds op 1 januari voor de helft ingaat, slaat men daar hoog aan. In dit verband wordt gezegd, dat een verhoging van de lonen met twee procent veel meer geld in con sumptie brengt, dan de 500 miljoen, die met de halve belastingverlaging gemoeid zijn. Deze twee procent kosten, de lo nen en salarissen van de overheidsdiena ren meegerekend, ongeveer 600 miljoen gulden. Het uiteindelijk effect op de na tionale economie van deze twee zaken ontloopt elkaar dus niet veel. Het grote verschil, aldus deze middenstandskringen, is, dat van de belastingverlaging ook de zelfstandigen meeprofiteren. Zou de regering echter om welke wellicht zeer acceptabele reden ook, niet bereid zijn door de belastingverla ging aan de wensen van de middenstand tegemoet te komen, dan zal, via een extra bijdrage uit de schatkist, de premie voor de AOW in 1965 gedrukt moeten worden. In politieke kringen, die aan de mid denstand nauw verwant zijn, neemt men aan, dat één van beide oplossingen ver wezenlijkt moet worden, teneinde een conflict te vermijden. De vraag die op dit ogenblik nog niet beantwoord kan worden is echter: hoe zwaar zal de druk zijn die het parlement als geheel in deze op de regering zal willen uitoefenen? LONDEN In regeringskringen te Londen is vernemen dat Engeland zich bereid heeft getoond zijn uit 1700 man bestaand detachement op Cyprus daar voor de komende drie maanden te hand haven. Secretaris-generaal Oe Thant had Groot-Brittannië verzocht zijn troepen op het eiland te laten nu is besloten het mandaat van het V.N.-vredesleger op Cyprus met drie maanden te verlengen. PARIJS Een met een machinege weer gewapende bandiet heeft zich gis teren bij een overval te Parijs meester gemaakt van het loon van gemeentelijk vervoerspersoneel ter waarde van 530.000 Franse franc. Op het moment dat de man die het geld kwam brengen zijn wagen verliet, sprong uit een geparkeerde auto een man met een machinegeweer die vlie gensvlug de zak met geld uit de handen van de besteller weggriste en vervolgens terugrende naar de auto. Hierna werd de wagen door een medebendelid snel weggereden. De beroofde man heeft nog getracht de overvallers te achterhalen maar zij verdwenen snel uit het gezicht. Even la ter verlieten de rover® hun bestelwa- gentje waarmee zij ongemerkt bij het kantoor van de vervoersmaatschappij ,,Lila" hebben kunnen parkeren, en zet ten hun vlucht in een personenwagen voort. Van hen ontbreekt tot nu toe ieder spoor. PAKIJS Westelijke functionarissen raken er in toenemende mate van over tuigd dat president Johnson begin 1965 een bezoek aan Europa zal brengen als hij in november wordt herkozen. Er wordt zelfs gesproken over de mo gelijkheid van een westelijke topconfe rentie. Officiële woordvoerders leggen er de nadruk op dat nog niets definitiefs is vastgelegd en wijzen erop dat niets formeels kan worden gedaan tot na de verkiezingen in de Verenigde Staten. In Europa zelf wordt een overwinning van president Johnson zeker geacht en wordt de mogelijkheid van een bezoek en van besprekingen met Westeuropese leiders reeds druk besproken. DEN BOMMEL Bij een verkeers on geval in de buurtschap Achthuizen (ge meente Den Bommel) op Overflakkee zijn twee jongemannen om het leven ge komen. Een auto, waarin zich vijf personen bevonden en die werd bestuurd door de 21-jarige G. A. Peeman uit Middelharnis is, waarschijnlijk door te hoge snelheid, in de berm van de dijk terecht geko men en enige malen over de kop gesla gen. Daarbij werd de heer Peeman uit de wagen geslingerd en gedood. De vier andere inzittenden, allen woonwagenbe woners van het kamp Middelharnis, wis ten zich uit het wrak te bevrijden. Een van hen, de negentienjarige J. Maas mans overleed kort na het ongeval ter plaatse. De andere drie brachten het er af met licht letsel. Dit plaatje, gemaakt in het Stanley Park van Vancouver in Canada, toont een model op ware grootte van een oude stoomlocomotief, bestuurd door een stewardess op een smalspoor, dat is aangelegd op een baan welke in 1961 is gemaakt door de orkaan Frie da, welke toen Noord-Amerika teis terde. De loc is een getrouwe naboot sing van het type dat werd gebruikt voor de verbinding tussen Brits Co lumbia en de rest van Canada rond 1887, en het spoor loopt voor een paar kilometer in de baan van orkaan Frie da, waarin een miniatuur van Brits Columbia is gemaakt. WASHINGTON Het bureau voor ruimteonderzoek in Amerika denkt er over om een telescoop met een diameter van ongeveer 2,5 meter en een menselijke waarnemer over ongeveer tien jaar de ruimte in te sturen. De waarnemer zou indien nodig de telescoop moeten bedienen. De plannen om een „bemande ruimte telescoop" te lanceren werden bekendge maakt door dr. Nancy G. Roman tijdens een persconferentie over het astronomi sche programma van de nationale- en aronautische- en ruimtedienst (NASA). Miss Roman. 39 jaar, is het hoofd van het astronomische programma en onder haar leiding heeft de afdeling een serie astronomische ruimte-observatoria ont worpen, waarvan de eerste volgend jaar in een baan om de aarde zal worden ge bracht. Men wil trachten planetaire systemen te vinden die verder liggen dan het zon nestelsel en proberen mysteries van het universum op te lossen, die tot op heden door de atmosfeer van de aarde voor ob servaties vanaf de aarde verborgen zijn gebleven. Nasa heeft ingenieurs en astronomen uitgenodigd om mee te werken vraag stukken op te lossen voordat een telescoop met een diameter van 2,5 meter met een MANSFIELD In Mansfield is maan dag het proces begonnen tegen tien Brit se voetballers onder wie de internatio nals Peter Swian en Tony Kay die terecht staan op beschuldiging van het aannemen van steekpenningen. De akte van beschuldiging vermeldt 14 punten. Hoofdverdachte is oud-voet baller Jimmy Gauld die vorig jaar no vember tot 60 pond boete is veroordeeld en door de Britse voetbalbond (FA) voor zijn leven lang is uitgesloten wegens het aanbieden van steekpenningen aan voet ballers. Voor alle verdachten geldt de beschul diging, dat zij weddenschappen hebben afgesloten waarbij zij hun eigen club op verlies zetten. (Advertentie) mens als waarnemer in de ruimte ge plaatst zal kunnen worden. Tegen het einde van het volgende jaar wil men een telescoop lanceren die een diameter van ongeveer 85 centimeter heeft en die foto's moet leveren die drie keer zo scherp zijn als de beste foto's van de telescoop met een diameter van 5 meter op de Palomarberg in California. Maar de telescoop met een diameter van 2,50 meter zou nog eens drie keer zo grote foto's moeten opleveren. Van tijd tot tijd zal deze telescoop ge repareerd moeten worden en wanneer aan een bepaalde opdracht voldaan is moet de telescoop gericht worden op een ander gebied van het heelal. De mens zal overal af moeten blijven terwijl de telescoop zijn werk doet. Mis schien zal de waarnemer op een afge scheiden station moeten verblijven, mis schien ook zal hij zo nu en dan het observatiestation bezoeken en daarheen gebracht moeten worden door een ruimte schip vanaf de aarde. Wegens het bereiken van zijn emeri taat zal prof. dr. L. J. Rogier afscheid gaan nemen van de Katholieke Universi teit te Nijmegen. Tijdens een academi sche zitting op vrydag 11 december a.s. zal voor zijn vrienden en leerlingen vol op de gelegenheid bestaan, de scheiden de hoogleraar, die sinds 1947 zijn ambt bekleedde, de hand te drukken. Inmiddels heeft de vorming van een comité plaatsgevonden, dat professor Ro gier t.g.v. zijn vertrek passende blijken van hulde en dank wil aanbieden- Bij de uitgeverij Paul Brand te Hilversum wordt een publikatie voorbereid onder de titel .,Voor Rogier". In dit boek wor den opstellen opgenomen van de hand van gepromoveerde oud-leerlingen. Een redactie-commissie, bestaande uit de hoogleraren dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt, dr. A- F. Manning, en dr. P. H. Winkelman, heeft de supervisie over de feestuitgave, die rond 400 pagi na's zal bevatten. Naast de vrienden bundel zal men Rogier een geschenk van een persoonlijk karakter aanbieden. Het zal bestaan uit een geschilderd portret, vervaardigd door de kunstenaar prof. Serk. Schroder. (Van een onzer verslaggevers) GRONAU (Duitsland) Een Gro- nause arts, dr. K. (55) heeft getracht de 24-jarige Tilde F. met drie pistool schoten van het leven te beroven. Na dat het meisje ernstig gewond kans zag aan haar aanvaller te ontsnappen, schoot de arts zichzelf door het hoofd. Enkele uren daarna bezweek hy in het ziekenhuis in Gronau ten gevolge van dit schot. Zondagmoigm «.etrd* dr K. om streeks 20 min'-tea /oor negen van een bezoek aan Nederland via de grens overgang bij Glanerbrug naar zijn woonplaats terug. Na om kwart over negen een kerkdienst te hebben bijge woond reed dr K. per auto naar de woning van mejuffrouw F. Hij stopte gehaast zijn auto midden op de rijbaan, waarna hij het huis binnenging. Tilde was op dat moment alleen thuis. Haar moeder, zuster en twee broertjes bevonden zich op dat moment in de kerk. Na zijn binnenkomst in de woning aan de Moltkestraat loste de arts drie schoten, het meisje sleepte zich hevig bloedend naar de woning van de over buren waar ze om hulp riep. Toen de buren in de woning van de familie F. kwamen, troffen zij op de slaapkamer van Tilde dr K. aan die zichzelf door het hoofd had geschoten. Samen met zijn slachtoffer werd de arts naar het ziekenhuis vervoerd waar hij enkele uren later overleed! Het meisje ver keert nog in levensgevaar. Tilde F. had tot 1 januari j.l. als- assistente bij dr. K. gewerkt. Waar schijnlijk omdat zij van zijn avances niet gediend was besloot zij na drie jaar hij hem gewerkt te hebben, de dienstbetrekking te beëindigen. Sinds haar vertrek heeft zij dr. K. vermoede lijk niet meer ontmoet. De arts, die ziekelijk was, was gehuwd en vader van twee kinderen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. De binnenstad van Nij megen stond gistermorgen op zijn kop ter gelegenheid van het huwelijk van zangeres Ciska Peters (19) en lucht' macht-sergeant en fotojournalist Pim ter Linden (22) uit Hengelo. Toen Ciska en Pim stralend voor het stadhuis arriveer den om elkaar het ja-woord te geven, krioelden de fans op de daken van de warenhuizen, in de ramen van kantoren en vooral op de witte limousine van het bruidspaar. Het duurde toen ruim een kwartier eer het paar de trappen van het stadhuis kon bestijgen, want iedereen probeerde een glimp van hen op te vangen. Fotografen blokkeerden de toegang en het verkeer in het drukke centrum raakte onwrik baar in de knoop. In de trouwzaal heerste echter een weldadige rust. Officiële getuigen van het huwelijk waren de jazz-vocalist Ed win Rutten en mejuffrouw Hermina ter Linden Onder de talrijke aanwezigen be vond zicih ook de bekende zangeres Imca Marina. Soortgelijke taferelen als voor het stadhuis speelden zich even later af in de omgeving van de Christus-Koning kerk. waar de kerkelijke inzegening plaats vond. In de kerk was geen plaats onbezet. Zelfs stond het enthousiaste pu bliek even later op de banken om maar geen fractie van het sprookje te missen. Pastoor Gedde, die de bruiloftsmis cele breerde, sprak tijdens een korte toe spraak de hoop uit, dat de plaat die het jonge paar vandaag opzette, eens een gouden plaat zou mogen worden. Tijdens de feestelijkheden later op de dag kwamen tal van Nederlandse top artiesten hun opwachting maken bij het jonge paar. We zagen op de drukbezoch te receptie onder meer Gert Timmer mans, Willeke Alberti en Trea Dobbs. Ook twee carnavalsverenigingen gaven acte de présence. Een uit Losser, waar Pim lid is van de raad van elf, en de an dere uit Ciska'® Nijmegen. Pim en Ciska ter Linden zullen niet In een maandag gehouden vergadering van een speciale werkgroep der Verenig de Naties die züh bezighoudt met de financiële moeilijkheden waarin de vol kerenorganisatie verkeert, heeft de Sov jet-Unie een voorstel van Nederlandse zyde om deze kwestie niet in openbare vergaderingen, doch in onderhandse ge sprekken te bespreken, van de hand ge wezen. Dr. J. G. de Beus, de Nederlandse af gevaardigde bij de Verenigde Naties, had zich uitgesproken voor een Ameri kaans voorstel om de kwestie der finan ciering v^n eventuele nieuwe V.N.-acties tot het behoud van de vrede toe te ver trouwen aan een speciale financiële commissie. Dr. de Beus gaf als zijn me ning te kennen, dat openbare vergaderin gen over dergelijke delicate en omstre den onderwerpen niet de meest vrucht bare manier van het voeren van bespre kingen waren. Het zou. zo zei hij. nutti ger zijn ons eerst bezig te houden met de mogelijkheden van een modus viven- di voor de toekomst. Bij zijn afwijzing van dit voorstel ver klaarde de Sovjet-afgevaardigde, Oe- lansjev, nog zich af te vragen of een compromis mogelijk is, tenzij het Wes ten het standpunt verlaat dat de kosten van V N.-acties tot behoud van de vrede ten laste van alle leden-landen beho ren te komen. De Verenigde Staten, gesteund door Engeland, gaven te kennen in de ko mende algemene vergadering, die op 10 november begint, erop te zullen aan dringen dat de Sovjet-Unie van haar stemrechten vervallen wordt verklaard, tenzij zij haar achterstand ten bedrage van meer dan 54 miljoen dollar tot aan- vaardbare grenzen terugbrengt. DEN HAAG/LUXEMBURG De ver gunningen voor export van verse melk naar Frankrijk, die het produktschap voor zuivel vandaag heeft afgegeven, zijn uitsluitend geldig voor verpakte melk. Drie exporteurs kregen tezamen het volledige dagmaximum van 75 ton toegewezen. De Luxemburgse boeren willen geen melk aan Frankrijk leveren. De voor zitter van de Luxemburgse boerenbond heeft aan de voorzitters van de zuster organisaties in Europa een boodschap gestuurd van de volgende inhoud: „Trouw aan de Europese solidariteit zullen de Luxemburgse boeren geen melk leveren aan Frankrijk, teneinde de positie ven de stakende Franse pro ducenten niet te verzwakken". op huwelijksreis gaan. Voorlopig vestigen zij zich in Nijmegen en het drukke werk in de showbusiness gaat verder. Op 19 oktober vertrekt Ciska voor een tournee door de Verenigde Staten en daarna ho pen de heer en mevrouw ter Linden in Hengelo te gaan wonen. (Van een onzer verslaggevers) DELFT „Foeten", of groenen van de r.-k. studentenvereniging Sanctus Virgilius in Delft, hebben wormen voorgezet gekregen. Volgens een ruwe schatting hebben 60 a 70 groe nen althans een deel van een worm genuttigd om hiermee het lidmaat-: schap van de gezelligheidsvereniging te verdienen. De wormen waarop 'n hengeiaar jaloers zou worden wer den opgediend op een bord met on der meer sla. De foctcn (spreek uit „feuten") kregen te horen dat een weigering om het opgediende te eten tevens een weigering voor liet lidmaatschap zou betekenen. De foeten hebben tevoren geweten wat hen op de laatste avond van de drie weken durende ontgroening te wachten stond. De geruchten over de ontgroening van het vorig jaar waren dezer dagen het onderwerp van ge sprek. De wijze waarop een en an der zou geschieden was vrydagnacht echter nog een verrassing. Telkens zalen vijf jongens tegelijk rond een tafel waarop de „spijzen" werden opgediend. Enkele oudejaars keken toe en drongen er hij de aspirant leden op aan om het onsmakelijke goedje te eten. Op de borden krioel den een vijftiental wormen tussen ander, wel eetbaar spul. „Neem van alles iets", zo luidde de opdracht. De wormen werden hierby aangeprezen als het „vlees" by de maaltijd. Zy die zich het eten lieten welgevallen, konden dit met bier wegspoelen. De laatste ontgroeningsavond was voor de in totaal ongeveer 150 foeten om streeks negen uur begonnen. Ze had den zo juist het avondmaal achter de rug. Het eten smaakte zoals op an dere dagen prima. De eerste op dracht was „kikkeren" (op de hur ken voortbewegen) in de kelder. Voor verschillende foeten heeft dit zeker een half uur geduurd. Van hieruit werden de beproefden naar boven geroepen, waar zy op de buik door pen grote houicn bak met rotte to maten moesten kruipen. Hierna wachte een bak met een „onfrisse" vloeistof, waarin men het hoofd moest sicken. Deze beide laatste program mapunten hebben de foeten niet zo erg gevonden. Met de kleding die na de drie weken nog voorhanden was, hadden zij er in elk geval rekening mee gehouden. Na het al of niet eten van de sla met wormen konden de jongens zich wassen en opknappen voor een bierfeest, dat hen werd aangeboden door de oudere jaars. Ongeveer de helft van het aantal nieuwelingen onderging de wormenproef. De rest kreeg andere opdrachten. Voor de aankomende Virgilianen zijn de avonden waarop „donderjool" op het programma stond, het zwaarst geweest. Dan moesten de nieuwe lingen op commando opder stoelen en banken kruipen en afwachten of ook zij door de rondslingerende verf geraakt zouden worden. Een „dondpr- joolavond" betekende tevens „kik keren", soms wel een uur lang. „Kik keren" was trouwens het eerste waarmee de foet bij aankomst op de sociëteit, nu drie weken geleden, ken nismaakte. De foet heeft de „donder jool" ondergaan als een samenstel ling van kleinerende lichamelijke be zigheden. In tegenstelling tot op drachten die op elk ander uur van de dag gegeven konden worden en waarvan de nieuweling vond dat zy het menselijke te boven gingen, kon den deze opdrachten niet worden ge weigerd. De heer G. Linden, bestuurslid van Sanctus Virgilius, deelde eergisteren desgevraagd mede, dat bij het bestuur niets bekend was of er inderdaad wormen zijn opgediend voor de kan didaat-leden. Veel commentaar kon hij nog niet geven. „U overvalt me een beetje met deze kwestie". Hij zei dat het bestuur deze zaak wel zou onderzoeken. Direct verantwoordelijk voor dit on smakelijk gedoe is de ontgrroenings- commissie, waarvan gisteren echter niemand was te bereiken. Aangezien ook de rectormagnificus en de con rector van de T.H. Delft niet aanwe zig waren, kon ook van deze zijde nog geen commentaar verkregen worden.

de Stem | 1964 | | pagina 15