aat COMMISSIE WARREN. Sovjets en Cubanen treft geen blaam BRUTALE ROOFOVERVAL OP JUWELIERSWINKEL hsibsh Scherpe kritiek op veiligheidsdiensten Busje in brand negen doden Twee Dongense jongens etmaal zoek illI Vier ton buit in hoofdstad Arrestaties verricht Nieuwe Linie verliest nog meer jezuïeten Oom schiet neef dood GASHOUDERS ONTPLOFT IN KOPENHAGEN KotlenJcamp loden! Niea- welnu, rmoderne >ed in één ruipdroog cte trom- 5 is 995.-; contant onderden DAGBLAD VOOR ZEELAND j ff ji ii i i v. T Dekking Wilde rit Jack Ruby RAMPEN OP DE WEG Drie schoten Geen verzet Sovjet Unie Jan de Troje in NTS-bestuur Opklaringen ONTVOERING Vrouw meldt zich bij Franse politie ISi 't licht op 12 aan duizenden he Diensten in PS 104e JAARGANG No. 24701 Voor God, Koningin en Vaderlana UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neeriandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) LEE OSWALD HANDELDE ZELFSTANDIG (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Met de arres tatie van de 35-jarige, uit Duits land afkomstige statenloze typo graaf Petrus D., die gistermiddag op het Amsterdamse Rokin is aangehouden, heeft de Amster damse politie, naar de vaste over tuiging van commissaris Land man, de hand gelegd op een van de hoofddaders van de brutale roofoverval, die zaterdagmorgen is gepleegd op een juwelierszaak aan de Heiligeweg in Amsterdam Drie gangsters hebben in deze nauwe zijstraat van de Kalver- straat, winkelpersoneel, publiek en een agent in burger, met een aantal pistoolschoten op een vei lige afstand gehouden. Met een buit aan juwelen en andere kost baarheden ter waarde van 400.000 gulden weggegrist door de met een moker ingeslagen etalage-ruit is het niets en niemand ontziende trio ervan door gegaan. In Bottrop, een plaatsje in het Roer gebied, waar ook de gearresteerde typo graaf vandaan komt, heeft de West- duitse politie Helmuth Balck aangehou den, van wie wordt aangenomen, dat hij deel uitmaakt van de bende en ook heeft deelgenomen aan de overval in Amsterdam. De politie maakt nu nog koortsachtig jacht op de derde ver dachte, Edward Kulmas. Er zijn verscheidene aanwijzingen dat de gearresteerde typograaf en zijn beide helpers, evenals hij uit Duitsland afkomstig, zich ook schuldig hebben ge maakt aan de roofoverval waarvan op 7 juli een juwelier in de Amsterdamse Leidsestraat het slachtoffer is gewor den en aan tien soortgelijke gewapen de roofovervallen, die sinds september vorig jaar in West-Duitsland zijn ge pleegd. In al deze gevallen schoten de daders kwistig om zich heen, om om standers op een afstand te houden. Bij een overval in het Westduitse Unna in Nordrhein/Westfalen zijn daarbij twee mensen gedood. Bij de beroving van de juwelier in de Leidsestraat afgelopen zomer, werd de wagen van een taxi chauffeur, die een achtervolging wilde inzetten, geraakt. Zaterdagmorgen gier de een kogel vlak langs het hoofd van de eigenaar van de juwelierszaak aan de Heiligeweg, de heer H. Schipper. In alle gevallen vond de politie na afloop hulzen van 9 mm patronen van het merk Geco. Bij juwelier Herman Schipper was het ijzeren rolluik, dat de kostbaar heden na sluitingstijd tegen overvallen moet beschermen, net opgetrokken en DE COMMANDANT van de Indonesi sche parachutisten, die op 2 september landden op het schiereiland Malakka, is door Maleisische autoriteiten gear resteerd. SIND ZATERDAG wordt het bijna vijfjarige jongetje Jantje Meeuwsen vermist. De ouders van het jongetje liggen met een schip in de Rijn bij Doornenburg. WEST-DUITSLAND zal Rusland dins dag een nieuwe protestnota sturen waarin het om uitleg zal vragen over de aanslag met mosterdgas op de derde secretaris van de Westduitse ambas sade in Moskou. de cheffin had de brandkast geopend en een aantal van de kostbaarste stuk ken waaronder een briljant van 5 karaat van bijna 100.000,in de etalage gelegd. Het dienstmeisje, de 18- jarige Grietje Smit, die buiten de ramen aan het lappen was, voelde zich plotseling van achteren beetgegrepen. Een man met een revolver in de hand, trok haar weg van de etalageruit, die onmiddellijk daarop door een tweede gewapende man werd ingeslagen. Ter wijl de eerste sieraden al uit de etalage werden geroofd en in een linnen zak gedaan, commandeerde een derde man bij de ngang van de zaak „hands üp". Juwelier Schipper pakte een kruk om naar de belager te werpen en op hetzelfde moment snerpte een schot door de zaak. De kogel vloog rakelings langs het hoofd van de juwelier en doorboorde achter hem de jas van zijn vrouw die in de garderobe hing. In opperste paniek zochten de heer Schip per en zijn negen personeelsleden dek king achter toonbanken en kasten. De meesten wierpen zich plat op de grond, terwijl er nog meer schoten klonken. Inmiddels was de beroving al bijna voltooid, de drie daders holden even later langs de hevig verschrikte voor bijgangers in de richting van de Kal- verstraat, waarbij opnieuw enkele schoten werden gelost. Net op dat mo ment reed agent J. Jansen, die een vrije dag had in zijn auto met zijn vrouw en twee kinderen, de Heilige weg op. Hij wierp zijn portier open om de schietende overvallers te achtervol gen, maar enkele op hem gerichte schoten deden hem terugdeinzen. Hij bracht ijlings vrouw en kinderen in vei ligheid en zette toen ongewapend de achtervolging in. De bendeleden waren inmiddels al de Heiligeweg uit- Zaterdagochtend verzamelde zich een grote menigte belangstellenden voor en in de buurt van de juwe lierszaak aan de Heiligeweg. gerend, de drukke Kalverstraat over gestoken en door een steeg naar het Rokin verdwenen. Daar sprongen zij in een gereedstaande Opel Rekord in Hilversum gestolen die in de rich ting van de Munt geparkeerd stond. Een wilde achtervolgingsrit door druk Amsterdam had voorlopig slechts tot resultaat dat een half uur later de auto onbeheerd werd teruggevonden op een stil grachtje. WASHINGTON Lee Harvey Oswald, een geestelijk gestoorde, die verward in het marxisme en door zijn haat tegen het gezag in de samenleving schipbreuk leed, is schuldig bevonden aan de moord op president John F. Kennedy. „Hij pleegde zijn daad geheel zelf standig, zonder raadgevingen of bijstand". Deze conclusie staat te lezen in het rapport van de commissie Warren, die zich op last van president Johnson, tien maanden geleden belastte met het onderzoek naar de finesses van de moord op de jonge president. In het rapport staat dat de commissie niets is gebleken van een samenzwe ring, noch van Amerikaanse noch van buitenlandse oorsprong. De commissie laakt de werkwijze van de geheime dienst, de federale recher che (F.B.I.) en het ministerie van bui tenlandse zaken, welke instanties niet in staat bleken te voorkomen dat Os wald op het juiste tijdstip en op de juiste plaats aanwezig was om zijn misdaad uit te voeren. Hoewel niet rechtstreeks wordt ge steld dat dit had kunnen worden voor komen, dringt de commissie aan op het nemen van sluitender veiligheids maatregelen in de toekomst. De eommissie gelooft niet dat. er een directe band bestond tussen Oswald en Jack Ruby, de nachtclubeigenaar, die Oswald op 24 november in het politie bureau te Dallas om het leven bracht. Evenmin is iets gebleken van een band tussen dit tweetal en agent Tippitt, die bij een poging om Oswald te arresteren door deze werd doodgeschoten. In haar kritiek op de veiligheids maatregelen waarmee president Ken nedy was omgeven, zegt de commissie te menen dat er onvoldoende contact bestond tussen de F.B.I. en de geheime dienst, waardoor ook de coördinatie te wensen overliet. De politie van Dallas wordt verweten dat zij heeft gefaald in haar plicht Oswald te beschermen als arrestant. Gezien in het licht van deze feiten dringt de commissie aan op een on middellijke verbetering van het systeem ter beveiliging van de president. Zij wenst op korte termijn de benoe ming van een commissie, samengesteld uit leden van het kabinet, die alle as pecten, verbonden aan de bescherming van de president, onder ogen zal moe ten gaan zien. Tevens toont de commis sie zich voorstander van een wetsbepa ling waarbij moord op de president of de vice-president tot federaal misdrijf wordt verklaard. Naar de mening van de commissie- Warren dient de geheime dienst het systeem van beveiliging te herzien. Wat dat betreft doet de commissie enkele aanbevelingen: 1. Een speciale kabinetscommissie of de nationale veiligheidsraad dient toe zicht te houden op de beschermings maatregelen welke de geheime dienst of welke andere federale instantie dan ook neemt. 2. De minister van financiën wijze een speciale assistent aan die dagelijks toezicht houdt op de geheime dienst, met name wat betreft modernisering van de werkwijze daar. 3. Het personeel van de geheime dienst en de faciliteiten van die dienst dienen aanzienlijk te worden uitge breid. 4. De coördinatie tussen de geheime dienst en alle andere federale instan ties, met name de federale recherche, dient te worden verbeterd. 5. De beschermingsmaatregelen voor een autostoet van de president dienen te worden verscherpt, met name wat de gebouwen langs de route betreft. Het contact tussen de geheime dienst en de politie in de plaatsen die de president gaat bezoeken, dient te worden verbe terd. In het rapport wordt onthuld dat Kennedy, kort voor zijn dood, heeft op gemerkt dat het niet moeilijk zou zijn om een Amerikaanse president te do den. Hij beschreef toen tevens hoe dit, met behulp van een geweer met een televizier, zou kunnen worden gedaan en dat was de wijze waarop hij door Oswald werd vermoord. (Van onze correspondenten) ALPHEN a.d. RIJN Negen inzittenden van een Volkswagen busje, allen familieleden, zijn om het leven gekomen toen het busje als gevolg van een botsing met een vrachtwagen ineen werd ge drukt en in brand vloog. Het on geluk gebeurde zaterdagmiddag op de provinciale weg Utrecht - Leiden, nabij Alphen aan de Rijn. Vijf inwoners uit Alphen hebben met gevaar voor eigen leven ge probeerd mensen uit het bran dende wrak te redden. Deze po gingen bleven vruchteloos. Volgens de politie heeft het busje met hoge snelheid gereden waardoor het is gaan slippen. Ook kan het feit dat het wegdek ter plaatse van asfalt overging De typograaf is het slachtoffer ge worden van zijn weergaloze brutaliteit. Daags voor de overval is hij naar Am sterdam gekomen in zijn Opel Rekord, waarvan de Westduitse recherche het nummer aan de politie in heel West- Europa had doorgegeven. Vrijdagavond nam hij, samen met een twintigjarige opticiënassistente uit Essen zijn intrek in hotel Polen aan het Amster damse Rokin. Zaterdagavond ontdekte de Amsterdamse politie de wagen op het parkeerplein aan het Rokin. Voor alle zekerheid liet inspecteur A. C. H. Hoegee van de centrale recherche een van de voorbanden leeglopen en tien gewapende rechercheurs en twee snel le wagens van de politie werden op on opvallende plaatsen geposteerd. Zon dagmiddag om half een zagen de pos tende agenten eindelijk een man met een jong meisje, die zich kennelijk on bespied waanden, op de auto afstappen. ,,We hadden gerekend op een felle schietpartij, maar tot onze verbazing pleegde de Duitser geen verzet", aldus commissaris Landman. Oswald, die zich bevond op de zesde verdieping van het Texaanse sehoolboe- kendepot in Dallas, vuurde in minder dan zeven seconden drie schoten af uit een Italiaans geweer van het kaliber 6,5 mm. Het v/apen was uitgerust met een eenvoudig maar doelmatig tele scoopvizier. De commissie is van mening dat het eerste schot, dat de president in het bovenste deel van de rug trof, niet do delijk is geweest. Het tweede schot ver brijzelde een gedeelte van de schedel en vernielde de achterliggende herse nen. Het derde schot miste de auto, die met een snelheid van bijna 18 kilometer per uur reed. Oswald wilde als een „groot man" die zijn tijd vooruit was, de geschiedenis ingaan. Hij had een neiging om geweld te gebruiken, zegt de commissie, zoals ook blijkt uit zijn, in april 1963, onder nomen poging om de politiek rechts ge zinde generaal E. A. Walker met een geweer te vermoorden. Deze poging mislukte. „Alle hiervoor genoemde factoren droegen ertoe bij van Oswald een man te maken die tot wrede en onverant woordelijke handelingen in staat was". De commissie zegt met nadruk geen enkele aanwijzing te hebben kunnen ontdekken waaruit zou blijken dat de Sovjet-Unie of Cuba de hand zouden hebben gehad in de moord. Tussen Kroestjev en Kennedy hadden zich, ondanks ernstige meningsverschil len, gevoelens van wederzijdse achting ontwikkeld, aldus het rapport. (Van onze radio- en tv.-verslaggever) HILVERSUM De heer Jan de Troje bestuurslid van de V.A.R.A. en hoofd van de omroeppersdienst zal de heer J. Broecz, die zoals gemeld zijn bestuursfunctie bij de N.T.S. neer legt, opvolgen. De heer De Troje genoot bekendheid als radioreporter en stond ook bekend als een goed sportjournalist. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Alle jezuïten, die nog regelmatig meewerkten aan De Nieuwe Linie, hebben hun medewerking thans opgezegd. Aanvankelijk werd verondersteld dat deze medewerkers, die niet tot de vaste redactiestaf be hoorden, hun bijdragen nog mochten blijven leveren. Het betreft de paters prof. dr. J. Ross uit Nijmegen, die voor de Nieuwe Linie toneel deed, dr. B. Tervoort, die Amerikaanse brieven schreef Bart Struwer, pseudoniem voor pater J. Bijmans, die correspon dent was voor het Midden-Oosten, prof. P Fransen uit Leuven die concilie verslagen schreef. De opzegging van deze medewerking is kennelijk geschied op last van de overheid der jezuïeten. Een deel van de werkzaamheden is overgenomen door de vaste redactiestaf van de Nieuwe Linie Weersverwachting medegedeeld door l het K.N.M.I., geldig tot vanavond: J Droog weer met flinke opklaringen, maar aanvankelijk hier of daar ook mistbanken. Zwakke tot matige wes- telijke wind. Ongeveer dezelfde mid- Z dagtemperaturen. 2 Vandaag: zon onder 18.25 uur. Maan Z op 22.31 uur. Morgen: zon op 6.38 uur. Maan on- der 15.49 uur. Z (Van een onzer verslaggevers) DONGEN Uren lang hebben man nen van de Dongense rijkspolitie en fa milieleden van het gezin De Hoog uit de Kanaalstraat 25 te Dongen, gezocht naar de negenjarige Adrie en zijn drie jaar jongere broertje Leon. In hevige spanning wachtte de moeder van de beide jongens, die wegens een verlam ming zeer slecht uit de voeten kan thuis op berichten van de speurders. Vierentwintig uur nadat de verontruste ouders de politie hadden gebeld, werd het avontuurlijke tweetal door de Oos- terhoutse politie gevonden. De broertjes gingen vrijdagmorgen om half 9 zoals gewoonlijk naar school. Ten minste dat dacht men, maar toen zij 's middags niet thuiskwamen om te eten en op school naar hen geïnformeerd werd, bleek dat Adrie en Leon daar helemaal niet waren geweest. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd. Toen de jongens 's avonds nog niet waren komen opdagen, kwam de Don gense politie pas goed in actie. Gehol pen door familieleden van de twee jon gens werden dorp en omgeving uitge kamd. Zonder resultaat evenwel. Zaterdagmiddag om kwart over één troffen mannen van de Oosterhoutse gemeentepolitie die op de hoogte wa ren van de onder meer via de radio verspreide signalementen de jon getjes in Oosterhout aan. Naar zij ver telden hadden ze de nacht doorgebracht in een onbewoonbaar verklaarde wo ning. Omdat ze iets te eten moesten hebben waren ze op fruit uitgegaan. De familie De Hoog telt vijf kinde ren. Wegens de ziekte van de moeder en omdat de vader natuurlijk moet wer ken voor zijn gezin, is er weinig toe zicht op de kinderen buiten schooltijd. De reden van het weglopen heeft men niet kunnen achterhalen. Adrie (de oudste thuis) en zijn broertje, zijn zeer gesloten als het over hun avontuur gaat. De politie vermoedt dat zij „onder de druk van de omstandigheden" zijn weggelopen. Bij kinderen van die leef tijd komt dat meent de politie meer voor. Adrie en Leon zijn overi gens al wel vaker onaangekondigd op stap gegaan. Vorige week dinsdag ble ven ze ook een hele dag weg, maar fa milieleden brachten de kinderen toen terug naar huis. HELDEN Zaterdagavond om half twaalf heeft de 50-jarige T. van M. uit Helden zijn 26-jarige neef J. Elders uit Haelen met een flaubert-jachtge- weer doodgeschoten De heer Elders, vader van vijf kin deren, was met een kennis per auto van Haelen op weg naar Helden. In de buurtschap de Kwakvors bij Helden stopten zij wegens de dichte mist. Zij belden aan bij van M. Nauwelijks was Elders bij zijn oom binnengekomen of deze pakte een jachtgeweer en loste drie schoten op zijn neef. Elders stierf een half uur later. Van M. is opgesloten in het politiebureau van Helden- Panningen. Hij heeft bekend. Het lijk van het slachtoffer is naar het zieken huis in Venlo overgebracht. Een oude familievete zou Van M. Aot zijn daad hebben gebracht PARIJS Zondagmiddag is een vrouw, Nicole Damansky die gezocht werd inzake de ontvoering van drie kinderen uit Marnay, zich bij de politie in Parijs komen melden. Een der kin deren had verteld dat de man, waar mee zij in de auto hadden gezeten, een vrouw had die hij Nicole noemde.' Zo als gemeld werden de kinderen vrijdag, vier dagen na hun verdwijning, terug gevonden. De politie heeft zondag ver laten kastelen en landhuizen m de buurt van Poitiers onderzocht om de ontvoerders op het spoor te komen. Nicole Damansky wordt nu onder vraagd. in klinkers van invloed zijn geweest. De slachtoffers zijn de 66-jarige heer W. Robiers, zijn zoon van 15 en 10 jaar* en zijn dochtertjes van 6 en 3 jaar. voorts het 4-jarig zoontje en 2- jarig dochtertje van de bestuurder de 25-jarige heer Wollrabe en deze zelf. Voorts de 27-jarige heer W. Mommaerfc en zijn twee jaar jongere vrouw E. Mommaert-Roblers. WINSSEN Drie jongemannen die met hun auto gisternacht bij Winssen in volle vaart tegen een boom reden, kwamen hierbij om het leven. De auto vloog na de botsing in brand. Uit de aard van de verwondingen der slacht offers heeft men kunnen vaststellen dat zij dood moeten zijn geweest voor de auto in brand vloog. BAARLE-NASSAU Zaterdagavond verongelukte op de weg Baarle-Nassau C'haam de 25-jarige Bredase journa list G. de Grauw, stadsverslaggever bij onze krant. De heer De Grauw botste met zijn auto tegen een boom. Er hing een lichte mist. De heor De Grauw was op bezoek geweest bij zijn ouders (zyn vader is burgemeester van Baarle- Nassau) en was op weg naar Breda. (Zie ook pagina 2). HERTEN Gistermorgen rond half zes botste een 27-jarige Britse militair met zijn auto tegen een boom. Hij over leed later in een ziekenhuis te Roer mond. RIJCKEVORSEL In de nacht van zaterdag op zondag is nabij Rijckevor- sel de te Breda wonende declarant, de heer C. Verschuren bij een verkeers ongeval tengevolge van de mist vrij ernstig gewond geraakt. Zijn medepas sagier. de 32-jarige Van den Broek uit Wuustwezel, eveneens declarant bij het expeditiekantoor Schul te Wernhout werd bij dit ongeval gedood. KRUININGEN Op de Westweg in Kruiningen moet de 70-jarige oud aardappelhandelaar Van H. in zijn Mercedes onwel zijn geworden. Zijn wagen reed door een haag en kwam tegen een woonhuis tot stilstand. Van H. bleek te zijn overleden. Na een medisch onderzoek is vastgesteld dat de doodsoorzaak hartverlamming moet zijn geweest. (Advertenties) KOPENHAGEN Bij een gashouderontploffing zaterdag ochtend in de voorstad Vafby bij Kopenhagen zijn vier mensen om het leven gekomen en naar men gisteren vermoedde nog een vijf de. Een honderdtal werd gewond van wie twee zwaar. Meer dan duizend mensen zijn dakloos. 630 woningen en winkels liepen scha de op. De omgeving van de fa briek is tot rampgebied ver klaard. Drie doden waren employés van de gasfabriek. Het vierde slachtoffer is een bejaarde man die juist uit een nabij gelegen bakkerij was gekomen. Hij werd tegen de grond geslagen. Een groot aantal gewonden kon na behande ling in het ziekenhuis naar huis terug keren. Volgens ooggetuigen ging de explosie gepaard met een steekvlam van hon derden meters hoog. Het stadsbestuur heeft beloofd nieu we huizen aan de daklozen te verschaf fen. Zij zullen voox-lopig in scholen worden ondergebracht De gas- en elek triciteitsmaatschappij deelde mee dat zij alle schade zal vergoeden. tti -A ::i SELECTXEKLEDING Hollenkamp brengt u een loden jas die even best een regenbui als een koufront weet te weren. Wool, alpaca of mohair vormt de grondstof. De kleur is grijs, in vele toonaarden AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN 1 ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1