KLM slaat luchtbrug naar Java Hele wereld volgde roemruchte vlucht KRITISCH commentaar DUBBEL-FILTER VEERTIG JAAR GELEDEN MET DE FOKKER H-NACC Bondgenoten Waarheid Maand vertraging bij Plovdiv Geen radio Telefoon Weekblad Uitzinnig Chartervlucht Lifeline Skymasters .en terug met zuiverende, geactiveerde houtskool! Geestdrift Toen in de grijze ochtend van de eerste oktober 1924 de 30-jarige KLM-vlieger A. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop zijn logge Fokker F VII van de moerassige Schipholgrasmat de lucht inbracht, vermoedden de toeschou wers die naar het vliegveld waren gekomen om het begin van de geruchtmakende vlucht naar Batavia bij te wonen, in de verste verte niet waartoe deze krachttoer in minder dan vijftig jaar zou leiden. Alleen Albert Plesman, de di recteur van de piepjonge K.L.M. en mannen uit zijn omgeving als generaal C. J. Snijders, welke laat ste ook zo veel heeft betekend voor de burgerluchtvaart, zagen wel licht in een vaag visioen de lucht haven Schiphol als knooppunt van intercontinentale en transatlanti sche luchtdiensten. Met de moeizame start van de in enkele weken wereldberoemd geworden F VII H-NACC, begon het nog altijd niet uit geschreven, fascinerende relaas van de burgerluchtvaart. Want in die dagen za gen maar weinigen heil in vracht- if postdiensten door de lucht. Aan passa- giersdiensten werd nog helemaal niet ge dacht. Op korte afstanden zo redeneer de het zakenleven toen kon het er nog mee door en daarom exploiteerde de KLM al sinds 1920 met redelijk succes een luchtdienst Amsterdam-Londen, thans de langst bestaande luchtlijn ter wereld. Het wantrouwen van het bedrijfsle ven ten opzichte van de luchtvaart zou nog geruime tijd blijven bestaan nadat Van der Hoop zijn H-NACC op gerucht makende wijze naar Batavia had ge vlogen, lang ook nadat de KLM gere gelde diensten op Indië was gaan vliegen. Tot in 1930 namelijk werden voor alle zekerheid de kopieën van de luchtpostbrieven per zeemail nage stuurd Qe bemanning van de H-NACC, gezag voerder Van der Hoop, de eerste lui tenant-vlieger der Militaire Luchtvaart H. van Weerden Poelman en de boord werktuigkundige P.A. van den Broeke. had de vlucht naar Java voorzover dat mogelijk was terdege voorbereid. Trou wens Plesman wilde, als hij al een KLM- vliegtuig met bemanning beschikbaar stelde, zo weinig mogelijk risico lopen Maanden tevoren plaatste hij de beman ning op de lijn Amsterdam-Londen en zodra de F VII welke Fokker min of meer speciaal voor de vlucht bouwde omdat de F V, waarmee men aanvanke lijk had willen gaan niet voldoende kwa liteiten en capaciteiten voor een derge lijke „gokvlucht" had beschikbaar kwam. werd urenlang geoefend met dit voor die tijd prachtige vliegtuig dat een wereldwijde faam van betrouwbaarheid verwierf. ]")e Fokker F VII was een eenmotorig vliegtuig met een totaal gewicht van 3665 kg. De Rolls Royce „Eagle" motor was 360 paarden sterk en de maximum snelheid was maar 130 kilometer, amper zoveel als een moderne snelle auto! Voor de Java-vlucht had men tal van speciale voorzieningen getroffen. alle met het doel de kist lichter te maken Zo werd ook de radioapparatuur er uit gesloopt omdat er onderweg toch nergens radiostations waren De H-NACC vervoerde op zijn eerste vlucht vijf kg post. Terwijl overal langs de route haast buitensporige voorraden olie, benzine en reserveonderdelen wer den gedeponeerd, bestudeerden de vlie gers de bijzonderheden van de route, welke liep van Amsterdam over Praag en Konstantinopel naar Angora en Alep po, via Bagdad langs de Perzische kust naar Karachi, door de woestijn Thar en de Gangesvlakte naar Calcutta, over Bir ma, Siam en Malakka naar Medan c i ten slotte via Muntok naar Batavia. „Een gokje op de motor", noemde Van der Hoop zelf de vlucht die hen zou con fronteren met ongekende natuurver schijnselen als zandstormen, tropische re gens, die hen zou voeren over uitgestrek te oerwouden en ruige bergketens. Een gokje op de motor! F")e motor begaf het al in Bulgarije Om kwart over negen 's morgens op lste oktober vertrok de H-NACC uitgelei de gedaan door een formatie militaire vliegtuigen van Schiphol. Vanaf het be gin liep alles gesmeerd. Zonder rr nke- menten passeerde Van der Hoon zijn „on geluksplaats" Abcoude, een feit waarvan hij ook prompt zijn vrienden melding maakte. Om goed twee uur stond de Fokker in Praag. Vandaar ging het de volgende dag verder naar Belgrado. De derde dag, op weg van Belgrado naar Kfpnstantinopel liep het echter mis. Zo mis als het maar kon. In de buurt van Philippopel (Plov div) knalt, pruttelt en stopt de mo tor. In de cabine is het doodstil. On der zich ziet Van der Hoop een wei- Inndje komen aanglijden dat geschikt hikt als landingsplaats. Hij gooit de kist in een scherpe S-bocht. Hard komt de Fokker neer. Het rechter viel krijgt een krakende klap, de rechter vleugeltip raakt de oneffen grond, het vliegtuig maakt een kwartdraai enstaat stil. Met ogen, rond als schotels van verbazing, heb- De bemanning van de H-NACC vlak voor het vertrek van Schiphol. Van links naar rechts ▼iet men Albert Plesman, H. van Weerden Poelman, gezagvoerder A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop. boordwerk tuigkundige P. A. van den Broeke en generaal Snijders. (In de kop van dit artikel is verwerkt een plaatje van de Fokker F VII H-NACC). Dr. Van der Hoop is nu 71 jaar. Hij hield al in 1925 o} met vliegen en en vestigde zich toen in Indonesië. ben een paar boeren de vreemde vogel zien neerdalen. Zij begrijpen er niets van, ook niet van wat de mannen zeggen: „Vlug, technische hulp, een telefoon." Er is één tele foon in het gehucht maar die wordt bewaakt door een Bulgaarse soldaat. Ook deze man begrijpt en verstaat niets voordat hem een gouden Engels pond in de hand wordt gemoffeld. Vier dagen van martelend afwachten. Dan komt het telegram: „We sturen deskun digen" en na tien dagen staat de KLM- chef technische dienst Guilonard in het weiland: de schade is groot, de motor voorgoed verloren maar dat weet het thuisfront al. Guilonard brengt dan ook goed nieuws mee. Overal wordt geld in gezameld en het weekblad Het Leven stelt de 12.000 harde guldens voor een nieuwe motor beschikbaar. Na een einde loos lang durende maand, op de tweede november, rijdt de H-NACC weer he lemaal opgeknapt naar het geïmpro viseerde startbaantje van nauwelijks 350 meter lengte met bomen aan de ene en kuilen en een hoge dijk aan de andere kant. Gespannen zitten de mannen in de cockpit. Met zorgelijke rimpels in het voorhoofd staat Guilonard aan het einde van de dijkronding te kijken naar de Fokker die al zijn paarde- kracht verzamelt voor de korte aan loop. Het móet ineens goed gaan, anders Dan omklemt Van der Hoops hand de gasmanet. Brullend stort de F VII zich vooruit. Guilonard zakt half door de knieën alsof hij klaar staat te helpen tillenHet lukt op het nippertje. Opgelucht kijken de be manningsleden naar het van tien wegdraaiende veldje. Het laatste wat ze zien is een wild dansende en met de armen zwaaiende Guilonard. Woort gaat de tocht. Tal van ontberin- gen en tegenslagen vallen het moedi ge drietal ten deel. Ijzingwekkend is de tocht tussen de hoge bergwanden van de nauwe Cilisische Poort in het Taurusge- bergte door, een moordende hitte mat de mannen af en Van den Broeke herinnert zich nóg het barbaarse kleppen schuren in de verzengende hitte op een zande rig terrein bij Sengora waar de Fokker voor de tweede maal met (gelukkig nu maar geringe) motorpech strandt. Zoals gezegd: er staat de mannen geen radio ter beschikking, er is geen sprake van weersvoorspelling en al hebben KLM en het organiserende en financierende Co mité Vliegtocht Nederland-Indië, kwistig voorraden langs de route gedeponeerd, van service is zelfs in zijn primitiefste vorm niets te bekennen. Daar komt Medan! Laaiend enthousias me op het vliegveld, twee dagen "eest. De laatste loodjes wegen als gewoon lijk zwaar. Er moeten nog duizend kilo meters oerwoudroute worden gevlogen.... Dan, eindelijk, Batavia! Het vliegveld van de koloniale hoofd stad is overstroomd door een uit zinnige menigte die host en schreeuwt. Moeizaam bewegen de helden van het jaar zich door de deinende massa. Toespraken, lun ches, vlaggen, bloemen. In Nederland is het hele volk dat de afgelopen weken gespannen de vlucht heeft gevolgd, diep on der de indruk. De nuchtere Lon- dense Times schrijft: „Indien zij de weg bereid hebben voor ande ren, die hun voetsporen zullen vol gen, dan hebben zij dat gedaan om dat zij zijn van een dapper en avontuurlijk ras. Het bloed hun ner voorvaderen stroomt nog door hun aderen De voorvaderen. De dagen van Michiel de Ruyter en Tromp zijn al lang voor bij maar in deze jaren zorgt de KLM voor de glorie die elk volk van tijd tot tijd nodig heeft om zich zijn nationali teit wat bewuster te worden. De KLM zal het volk nog veel meer gevoelens van trots en glorie ontlokken. Vooral op de lijn naar Azië: de kerstvlucht met de Pelikaan, de Londen-Melbournerace van de Uiver om naar enkele KLM-wapen feiten te noemen. Maar Nederland kan ook klein voor de dag komen: er ontstaat grote veront waardiging als bekend wordt dat Van der Hoop en Van Weerden Poelman res pectievelijk officier en ridder in de Orde van Oranje-Nassau geworden zijn, maar de „eenvoudige" boordwerktuigkundige Van den Broeke slechts de eremedaille in goud krijgt toegekend f A msterdam-Batavia in 25 vliegdagen met een gemiddelde snelheid van 121 kilometer per uur, op slechts één motor. De wereld keek er van op en overal ont waakte men. Er zat toekomst in die ris kante luchtvaart. Jawel! Twee en een half jaar later keek de wereld opnieuw verbaasd toe. De Amerikaanse miljonair W van Lear Black charterde een KLM Fokker F VILA (H-NADP) scheepte zich met zijn bediende in als passagier, waar na gezagvoerder G. Geysendorffer, eer ste officier J.B. Scholte en boordwerk tuigkundige K.A.O. Weber moedig be gonnen aan een herhaling van Van der Hoops legendarische vlucht, 's Werelds eerste intercontinentale chartervlucht werd perfect uitgevoerd in ruim 86 vlieg uren met een gemiddelde snelheid van 170 km per uur. Het werd bovendien een retourvlucht. Nog hetzelfde jaar (1 tot en met 28 oktober) vond de tweede door het Co mité Vliegtocht Nederland-Indië gefinan cierde vlucht plaats. G.A. Koppen was gezagvoerder, G.M.H. Frijns le officier en S. Elleman boordwerktuigkundige. De Fokker F VIIA H-NAEA „Postduif" deed er op de heenreis 75,49 uur over en op de terugreis 77,41 uur. In 1928 werd de pioniersarbeid voort gezet en in november van dat jaar begon de KLM met een veertiendaagse proef- dienst. Dit kon omdat de toenmalige di recteur-generaal der PTT, dr. ir. M.H. van Damme, met de KLM overeenkwam dat de PTT per vlucht een bepaald bedrag zou garanderen en de KLM van haar kant zich verbond per keer maximaal 500 kg post mee te nemen. Aandachtig slaat de wereld de pio niersarbeid van de KLM gade. Overal kijken mannen die ook met luchtvaart plannen rondlopen, toe hoe Plesman 's werelds langste luchtlijn organiseert, opbouwt en heel langzaam perfectio neert. En de KLM. in die jaren behal ve commercieel ook idealistisch inge steld. vertelt iedereen die er belang bij heeft „hoe het moet". Tot aan de oorlog blijft de KLM in het Verre Oos ten nummer één. En zelfs op de dag van vandaag, nu sinds de oorlog de concurrentie zeer is toegenomen, de politiek regelmatig moeilijkheden met landingsrechten veroorzaakt en jonge vrij geworden landen hun eigen maat schappijen opzetten, is de KLM ln de Far East nog altijd nummer drié! Tn de twintiger jaren was post het be- langrijkste. Passagiers waren faculta tief. Pas rond 1930 begon het passagiers vervoer enige betekenis te krijgen. In 1931 ging de KLM éénmaal per week op Batavia vliegen, in 1935 tweemaal per week. Steeds groter waren de vliegtui gen die de route vlogen maar de Fokkers waarmee de KLM geschiedenis maakte hebben dan plotseling afgedaan. In 1934 nam de KLM aan de Melbourne- race deel met de geheel metalen Douglas DC-2 (de PH-AJU „Uiver", gezagvoer der Parmentier). De zilveren vogels na- De Zeeuw Van den Broeke is thans 66. Hij werkte behalve by de KLM ook nog by Fokker en de TH in Delft. men het werk van Fokkers machines over. Met de indienststelling van de le gendarische DC-3 (Dakota), de grotere en snellere opvolger van het Uivertype kon de KLM de frequentie van de dienst op Djakarta weer verhogen tot driemaal per week. In 1938 al kwam de doorver binding met Australië tot stand. Het uit breken van de tweede wereldoorlog ver hinderde een verder opvoeren van de frequentie. Zwaar waren de klappen die de KLM te verduren kreeg maar ze bleef in de lucht: in de West waar het luchtnet zich uitbreidde en op de roemruchte oorlogslijn Bristol-Lissabon, door Winston Churchill in zijn memoires de „Lifeline' genoemd. Een van de weinige overgeble ven KLM-DC 3's werd op deze lijn door Duitse jachtvliegtuigen neergeschoten. F)e rampen van de wereldoorlog hadden Plesman allesbehalve getemd. Wak ker als hij was wist hij onmiddellijk na de overwinning in Europa beslag te leg gen op de C-54A (DC-4 eigenlijk) „Sky masters" die dank zij de vrede in ruime hoeveelheden overbodig waren gewor den voor de geallieerde luchtmachten Met deze kisten begon hij, in opdracht van de Nederlandse Regerings Lucht- transportdienst, direct na de overwinning in Azië op Indië te vliegen. Op 10 no vember 1945 vertrok de eerste Skymaster van Schiphol naar Batavia en nog in dezelfde maand werd de geregelde dienst heropend. Op 1 februari 1946 was de fre quentie viermaal per week. Toen kwamen ook de dolfijnachtige Lockheed Constel lations in dienst. Op 30 juli 1947 nam de KLM de leiding van de dienst op Java van de regering over en op 23 november van dat jaar kwam er een dagelijkse dienst tot stand. Diensten naar Tokio en Sydney vulden de Javalijn aan. De Super- Constellations die in 1954 op de route Amsterdam-Djakarta verschenen brachten de reistijd terug tot 40,20 uur. rookgenoege Tn 1957 verslechterden de politieke be trekkingen tussen Nederland en de re publiek Indonesië plotseling zeer snel en in december 1957 werden de landings rechten voor Nederlandse verkeersvlieg tuigen opgezegd. Met een abrupt politiek gebaar werd een roemrijke traditie ge broken. Twee dagen voor Sinterklaas vertrok de laatste KLM-machine van Ke majoran Airport. Van 1924 tot 1942 (toen de oorlog met Japan uitbrak) had de KLM rond 970 retourvluchten op de Java- route uitgevoerd van 1945 tot 1957 onge veer 3610! Singapore werd nu eindpunt van de Aziëlijn en de diensten naar Tokio en Sydney konden gehandhaafd blijven. In 1958 kwam de Gouden Cirkel tot stand met de instelling van de Noordpoolroute Amsterdam-Tokio, aansluitend op de To- kioroute welke „om de zuid" voerde. Vanaf 1960 wordt de Gouden Cirkel met DC-8-jets gevlogen. Na beëindiging van het Nieuw-Guinea conflict klaarde de politieke hemel boven Kemajoran en Schiphol op en op 4 mei 1963 heropende de KLM met vreugde de lijn naar Djakarta. rjjakarta is nu niet meer de enige eind bestemming van de lijnen naar het Verre Oosten. Van de zeven diensten per week volgen er vyf tot aan Bangkok on geveer dezelfde route. Van daar uit waaieren andere routes uit: tweemaal Singapore-Djakarta, tweemaal Manilla- Tokio en eenmaal Manilla-Sydney. De twee overige vluchten gaan over de Pool naar Tokio. Daarnaast onderhoudt de KLM negen wekelijkse lijnen naar plaatsen in het Nabije- en Midden-Oosten, naar plaatsen langs de Middellandse Zee en in de Ara bische olielanden. De KLM verbindt te genwoordig op die manier negen Europese steden met twintig Aziatische plaatsen F^e Aziëlijn is een van de pijlers waar op het enorme luchtvaartbedrijf Eer» heerlijke sigaret opsteken en de zeker heid hebben van waarlijk zuiver rookgenot- dat is het opzienbarende van BENTLEY. Want Bentley is de eerste en enige sigaret in Nederland met de DUBBEL-FILTER, die het volle aroma ongehinderd doorlaat. Deze DUBBEL-FILTER bestaat uit een bin- nenfilter met zuiverende, geactiveerde houtskool en een selectieve, witte eindfilter. De werking van die beide filters in één... en de mélange van de beste tabakken maken BENTLEY zo mild en aangenaam zacht. ENTLEY ^pCnsate charcr. 20 STUKS f 1.25 N.V. CIGARETTES IMPORT COMPANY vfh A. J. BLOK SCHEVENINGEN steunt. Al wordt de dienst op Azië uit sluitend met passagiersvliegtuigen gevlo gen, dragen deze vluchten toch voor 20 percent in de totale vrachtomzet bij. Een dergelijk opvallend cijfer typeert het grote belang van de Aziëroutes. Van der Hoop en Van den Broeke heb ben dit allemaal nog mogen beleven. Van Weerden Poelman is helaas al in de oor log overleden. Beide eersten leven nog. Donderdag, veertig jaar geleden, legde het moedige trio de basis voor deze gou den lijn die zelfs een Golden Circle werd, een onafgebroken luchtlijn rond de aard bol. De snelle ranke jets vliegen van Schip hol naar Batavia binnen 23 uur. Onaf gebroken staan de vliegers in radiocon tact met de aarde. Pursers en stewards verwennen de 120 passagiers met drank jes, hapjes, maaltijden en lectuur. De gezagvoerder weet tevoren precies wat voor weer hij zal treffen op de route en zijn tyd van aankomst is op de se conde af berekend. De passagier telt nu voor zijn retourtje Amsterdam-Djakarta 3924 guldens neer. Di 1930 kostte een retour vijfduizend har de vooroorlogse guldens. De boordwerk tuigkundige deelde aan de passagiers lunchpaketten uit en de reis duurde een dag of tien! D® e KLM is de laatste jaren weer vaak in het nieuws geweest en bepaald niet altijd met trotse wapenfeiten. De man in de straat begon zure opmerkingen te ma ken aan het adres van de nationale maat schappij, die hem eens aan de radio kluisterde of naar het tochtige Schiphol dreef om te midden van soms ongekend grote mensenmassa's geestdriftig te jui chen. De ouderen zullen zich dat herin neren. De kerstvlucht van de Pelikaan bijvoorbeeld ontketende zo'n enorme geestdrift dat tienduizenden urenlang in de vinnige kou van Schiphol stonden te wachten op „de Rus" Smirnov, op '"oer, Grosveld en Van Beukering, om hun een warm onthaal te bereiden. Zo gek werd het dat buitenlandse waarnemers die eerst met stomme verbazing de ongeloof lijke prestatie van de Pelikaan hadden gadegeslagen nóg verbaasder werden toen zij het anders zo nuchtere Nederlandse volk bekeken: iedereen droeg een Peli- kaantje in het knoopsgat, er werd han del gedreven in Pelikaanbordjes, Peli kaan-zakdoeken, Pelikaansigaren, men speelde en floot de Pelikaanmars en at Pelikaankoekjes.Er was een Pelikaan epidemie losgebarsten. „Die KLM", zei men, „dééd het toch maar. Die KLM leerde de wereld vliégen, commercieel verantwoord vliegen, lucht lijnen exploiteren". Dat deed de KLM inderdaad. En het was een trotse op dracht die ze zichzelf had toebedeeld. Het kan geen kwaad dezer da gen nu het veertig jaar geleden is, dat de K.L.M. wérkelijk de vleugels ging uitslaan daaraan even terug te denken. Al heeft de K.L.M. het nu wat moeilijk en ma ken we nu soms wat zure opmer kingen over de oudste van alle luchtvaartmaatschappijen. In de documentaire van Omer Grawet over de Schelde-Rijnverbinding, vertoond op het scherm van de Vlaamse televisie, heeft een Gentse woordvoerder een oogje gewaagd aan Brabant en Zeeland. Gent heeft tegen het verdrag geen bezwaren maar wenst een aanvulling. Het wil een vaarweg naar de Rijn, die geschikt is voor duwkonvooien. Het huidige kanaal door Zuid-Beveland met zijn sluizen bij Hansweert en Wemeldinge die een schipper in de t.v.-reportage kwalificeer de als „oude rommel" is voor duw- vaart niet geschikt. Er moet dus een nieuw kanaal komen, een nieuwe door steek van de landengte van Zuid-Beve land. In verband met het plan een zee haven aan te leggen in de Oosterschelde willen ook Brabant en Zeeland een nieu we doorsteek ter hoogte van Waarde. Een dergelyk project zou ook Terneuzen niet onwelgevallig zijn. Als zoveel Ne derlandse belangen in de lijn van ons verlangen liggen, redeneerde de Gente naar, dan moet het gemakkelijk zijn het verdrag in die geest aan te vullen Of het zo gemakkelijk zal zijn, betwij felen wij. Maar als Gent het klaarspeelt die aanvulling te verkrijgen, zullen wij hier in zuidwest-Nederland groter ze kerheid hebben omtrent het nog vage Reimerswaalproject. Die groter zekerheid is welkom. Om mogelijk misverstand te vermijden: de Gentse wens weegt in onze ogen niet zwaar genoeg om het ak koord af te wijzen. De zeehaven in de Oosterschelde zal er vroeg of laat toch wel komen. WIM KOCK Wij hebben aan de zoom van West- Brabant goede, heel goede vrienden zelfs, en onder vrienden moet men de waarheid kunnen zeggen. Op een bijeenkomst van de vroede vaderen van het Markizaat zijn deze week vreemde opmerkingen gemaakt. Sommige aanwezigen betwij felden, of men nu wel zo blij moet zyn met de aanwijzing van Bergen op Zoom als stimuleringskern. Die twijfel is wer kelijk al te dol, nu in het land zoveel steden en haast elke provincie hun best doen de voordelen van die aanwijzing in de wacht te slepen. De keiharde cijfers van het ETI tonen aan, dat het met de economische ontwik keling van deze hoek van Brabant in het recente verleden waarachtig geen rozegeur en maneschijn geweest is. Wij weten dat het provinciaal bestuur in Den Bosch alle moeite gedaan heeft om staatssecretaris Bakker te overtuigen van de unieke mogelijkheden, die hier liggen. „Geef deze streek een kans", heeft men de onderminister bezworen, „en u zult eens wat zien!" Die kans krijgt men nu. Het getuigt van vreemde kortzichtig heid, als men elkaar op grond van oude rancunes verwyten gaat maken en zo het gevaar loopt de boot opnieuw te missen ineen te slaan. Begrijpen de bestuurders dan nog niet dat de belangen van de burgers, waarvoor zij staan, de belangen van de streek en niet alleen die van eigen gemeente zyn? De Eindhovense stadsschouwburg, waar van de bouwkosten 12 miljoen gulden hebben bedragen, zal voor die gemeente een last blijven. Wethouder Van Eupen schat, dat de stad jaarlijks 1,4 miljoen zal moeten bijpassen. Zijn raming is mis schien nog aan de voorzichtige kant, maar uitgaande van dat bedrag leert een rekensommetje dat de nieuwe schouw burg de gemeente 3800 gulden per dag gaat kosten. Wij twijfelen geen ogenblik aan de culturele interesse van de in woners van het stadsgewest Eindhoven, maar wij vrezen dat die niet groot genoeg is om alle dagen van het jaar de 935 zit plaatsen in de grote zaai bezet te krijgen. Gesteld dat wij ons vergissen en gesteld dat alle schouwburgbezoekers bereid zouden zijn vier gulden meer te betalen quod non pas dan zou de stads schouwburg self-supporting kunnen zijn. Nu hoeft dat niet. Het is een gewone en volkomen aanvaardbare zaak dat schouwburgen uit financieel oogpunt be keken onrendabele objecten zijn. De aderlating waarvoor de Eindhovense ge meentekas staat, roept op zich zelf by ons dan ook geen bedenkingen op. Wy zouden er vrede mee hebben, indien, de nieuwe stadsschouwburg een absolute voorwaarde was voor de cultuur in Eind hoven en omstreken. Maar dat is het ge val niet. Brabants grootste stad bezat al een schouwburg, en men doet deze be slist onrecht aan met de betiteling „be- drijfstoneelzaal". Bovendien heeft Eind hoven een van de beste concertzalen van ons land. Wij wagen het daarom heel voorzichtig de vraag te stellen of de dure stadsschouwburg niet te veel van het goede is, nu er nog zoveel andere pro jecten gerealiseerd moeten worden? Had men voorlopig niet beter een over eenkomst kunnen treffen met de eige naren van de Philipsschouwburg, zoals men in Breda, in afwachting van een nieuwe schouwburg die ook hier op de duur verrijzen moet, tot aller tevreden heid tot zaken gekomen is met de voor malige eigenares van Concordia? De overheid dient met gemeenschapsgeld zuinig om te springen, zeker toch als het om een tamelijk geringe groep van de bevolking gaat- En daar gaat het voor lopig om, hoe zeer dat ook te betreuren is en hoe optimistisch men ook mag zyn °ver een slagvaardig schouwburgbeleid. Wij weten dat onze terughoudendheid mosterd na de maaltyd is, maar tot lering van anderen brengen wy de vraag toch maar op tafel. Wij hopen overigens van ganse harte, dat de Eindhovense schouw burgdirectie kans ziet de culturele eet lust van de bewoners van het stadsge west zo te stimuleren, dat ons dessert de bewakers van het stedelijk budget mol „1 ir. r. a Men doet er goed aan de raad van drs. niet al te zwaar op de maag zal liggen B. Speetjens op te volgen en de handen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 dvertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 7