PaPinkelman en tantePollewop vaste bezoekers in de huiskamer Baron Bluff en de dripdrups Nederlands Danstheater ontmoet welwillendheid Geheimzinnigheid rond uitvoering Mammoetwet Bij de HitiS is het goed sparen. VPRO wil derde radionet nationaal karakter geven Vanavond: Boswell-show Bunings nalatenschap in zaal Tilburgse Kunstkring Dr. M. VAN CAN MEENT: VANAF 1 OKTOBER AANSTAANDE Ook W.-Duitsland krijgt etherpiraat Achter de schermen van radio en t.v. 12 3 4 5 6 7 9 Naar officiële erkenning U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Hella Haase op t.v. met literaire rubriek Russen schenden Zweeds luchtruim Afwachten werkt verlammend Noren voelen zich bedreigd door Sovjet-trawlers 5 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 5 Lang: niet ieder zal bekend zyn met de naam en het werk van Johan Buning. Van het werk van deze autodidact is thans tentoongesteld bij de Tilburgse Kunstkring aan de Kloosterstraat en er is alle aanleiding eens binnen te lopen om met hem kennis te maken. Men heeft dan niet het uitzicht op wat wij onder modern werk verstaan. Bu ning (vorig jaar zeventig jaar oud over leden) is zichzelf gebleven; hij heeft de wirwar der ismen over zich heen laten gaan en heeft vanuit deze positie waar devol werk nagelaten, dat louter zich zelf is. Men raakt nu en dan Franse invloeden uit het einde der vorige eeuw in zijn werk, soms heeft men even het idee te doen te hebben met een nabloei van de Haagse school om tenslotte tot de erkenning te komen, dat Buning een geheel eigen persoonlijkheid is, die de invloeden zelfstandig heeft verwerkt. In zijn zware tinten en zijn romanti sche onderwerpen met breed mes op het doek gebracht verraadt zich behalve een introvert ook een romantisch man iemand, die geheel vanuit zichzelf pro beerde te leven en die de Franse inter pretatie van die jaren op eigen manier herleidt. Zijn doeken stralen niet alleen innigheid uit maar ook een diep bewo gen zijn met de wereld. Daarmee is hij geen sociaal man in. de letterlijke be tekenis, want zijn deernis reikt over het individu heen en omvat het al. Zijn ob jecten hebben daardoor iets tijdeloos. zij abstraheren en nemen afscheid. Er is niets overrompelends in deze doeken; zij zijn allen van beschouwe lijke aard. Zij registreren nog, waar men al enkele schildergeneraties lang geen behoefte meer aan heeft, maar de totaalimpressie heeft niets met burger lijkheid te maken. Zijn verhalen komen wellicht zwaarmoedig op u af met een ondertoon van diep begrip voor de we reld Buning moet een mild mens zijn geweest. De toon van zijn aquarellen is iets lichter. Meer dan zijn doeken hebben sommige van deze waterverven de nei ging tot abstractie, al wordt deze ner In de Westduitse dagbladpers wordt meegedeeld, dat ongeveer half oktober onder de naam Star-radio" een Duit se piratenzender op een schip ten noor den van de Elbe-monding zal beginnen met haar uitzendingen. Momen teel wordt de radiozender gemonteerd aan boord van een voormalig Noors vrachtschip van circa drieduizend ton. Technici verklaarden, dat deze drijven de zender straks een reikwijdte zal hebben van minstens driehonderd kilo meter. gens helemaal bereikt. Zo zou men bij de schilderijen ook een enkel kunnen aanwijzen, dat naar het kubisme ten deert, volledig bereikt hij deze schilder- trant echter nooit, evenmin als de to tale deformatie. Ontroerend is zijn laatste doek Weder opstanding Buning is indertijd zeer ge schokt geweest door het overlijden van zijn vrouw. Op het vaag geregistreerde kerkhof ziet men de eenzame figuur van de vrouw van de schilder, die als het ware nader komt vanachter een boom. Toen Buning dit doek voltooid had, moet hij te kennen hebben gegeven nooit meer te willen schilderen. Enige maanden la ter werd hij opgenomen in het zieken huis, waar hij gestorven is. J. M. HANS JACOBS GAAT NAAR „ACHTER HET NIEUWS" Hans Jacobs. (38 jaar) thans* verslag gever in dienst van het Vrije Volk. zal deel gaan uitmaken van het Achter het nieuws"-team. Hans Jacobs werd op 3 juli 1926 te Bakkum geboren. Vanaf 1949 is hij werkzaam geweest bij bovengenoemd dagblad. Hij zal naar alle waarschijn lijkheid met ingang van 1 januari a.s. bij de Vara in functie treden. OCHTENDGYMNASTIEK OP DE DAM Op vrijdagochtend 30 oktober levert Lien Dreese een bijdrage aan het pro gramma ter gelegenheid van het vijf tiende lustrum van de Societas studio- sorum reformatorum Amstelodamen- sis. Haar ochtendgymnastiekles komt op dat tijdstip namelijk niet uit de Vara-studio, maar rechtstreeks van de Dam in de hoofdstad, waar ook haar trouwe begeleider, pianist Arie Snoek, aanwezig zal zijn. WIM KAN KOMT OP HET TELEVISIESCHERM In het komende seizoen zal de tv- dienst van de Vara een aantal pro gramma's uitzenden, waarin de jeugd in gesprek treedt met bekende Neder landers. Het eerste in deze serie is .Jeugd in gesprek met Wim Kan". Dit gesprek werd onlangs gevoerd op het jeugdfestival in Velp. Onder leiding van regisseur Milo Anstad werd een tele- recording gemaakt, waarvan 'n samen vatting wordt uitgezonden op woensdag avond 30 september a.s. om 21.45 uur. TELEVISIEREPORTAGE VAN DUINDIGT Zondag 27 september a.s. wordt van 16.30 tot 17.30 een rechtstreekse tele visiereportage uitgezonden van de in terland paardesport Nederland - België, die op Duindigt plaatsvindt. Hans Ijsvo gel is commentator, Karei Verhoeff is interviewer. WERELDREIS kDe Spaanse zee-officier Carlos Etayo lis van plan een wereldreis te ma ken met een Spaans galjoen uit de Jl6e eeuw. Er wordt thans zo'n gal- rjoen gemaakt waarvoor een antiek Fschip model staat. Etayo zal echter ^beschikken over moderne navigatie middelen. DRINKEN jEen van de detectives, die Kroestjev fbewaakte. toen hij in juni op bezoek Fwas in Stockholm, heeft zich deze ^week laten ontvallen, dat hij nog van èdjn leven niet zoveel had moeten èirinken als bij deze gelegenheid. .,Ik perd er ziek van", verklaarde hjj. DIAMANT ?De 82-jarige weduwe Dinah Hawleg Jin Vrijburg (Zuid-Afrika) was op slag ^miljonaire, toen op haar land diamant Éwerd gevonden. Zij kreeg 1.300.000 >pond voor de mijn. Dinah zei: „Dat ^had me veertig jaar eerder moeten ^overkomen". /'c« tt t>li lii iwr 1 Horizontaal: 1. oorsprong 2. uitroep van aschuw telwoord als volgt I 3. toespraak 4. prul krantenjongen 5. plaats in Rusland koraaleiland 6. meisjesnaam bijbelse figuur 7. stad in Duitsland 8. achter roem voor de vuist 9. onverdeeld Verticaal: 1. voldoening geven 2. onder andere bid (Latijn) voor de middag 3. afbeelding 4. Europeaan reserve (afk.) 5. kleur smal boordsel 6. meisjesnaam tijdperk 7. huisdier 8. en andere heks lengtemaat 9. musicus '1STJOTA '6 p \oy[ Ra '8 -topji 'i Rxa aut 9 saiq pa§ 'Q sax aai 4 1/uaJd s uiè bjo eo z uauopq •pESseui *6 P Jaa bu '8 1 ip ueu 9 pp pao 's 02p JOi '4 spaad g ab uaa Bq z auiguo faoH iSinssopo Met de dierentuin? Zijn jullie mis schien een struisvogel kwijt? T.V. LEREN KIJKEN In Cambridgeshire is op de middel- J bare school een cursus geopend, waar- in men kan leren het juiste televisie program te kiezen. Een van de op drachten voor de cursisten is o.m. een programma te bekijken en er dan een kritiek over te schrijven. NA 54 JAAR Twee zussen in het Engelse West j Bromwich (54 en 67 jaar oud) heb- ben elkaar na 54 jaar weer ontmoet. Bij de geboorte van de jongste, stierf de moeder, de vader was eerder over- J leden. De kinderen werden in twee f pleeggezinnen ondergebracht en zagen elkaar daarna niet meer, ofschoon zij maar 15 kilometer van elkaar ge scheiden waren, OORLOGSFIMS Tijdens de Olympische Spelen in Tokio zullen aldaar geen oorlogsfims in de^ bioscopen worden gedraaid. Men wil 2 voorkomen dat buitenlandse gasten J zich aan bepaalde visies van regis-J seurs zullen stoten. ïpf- Opa's krant -m: NEDERLANDSCH COMITé TOT STEUN AAN VLUCHTELINGEN Breda, 26 september 1914 Het bu reau van het Nederiandsch comité tot steun van Belgische en andere vluch- i telingen zoekt de verblijfplaats van^ de familie Auslous of Ansloos uit St. 4 Gillies; de familie Daumen, Zuren- j borgstraat 66, Antwerpen: de familie! Hector Haunt uit Wilsele bij Leuven. J Inlichtingen worden gaarne inge- J wacht ten bureele Korte Boschstraat 1.1 Ingekomen giften voor het steun comité A. J. V. A. wekelijksche bijdrage f 5, A. M., idem 10,2 mr. v.d. B., idem 5,a I. G., idem 5,j mej. A. van S., idem 2,50 J G. S., idem 4,f mevrouw O., gift groot 100,—f C. S., gift groot 25,f want nu trad de sheriff tus senbeide. "Beheers je, Joe! zei hij, het geweer van de waard opzij duwend. ,,En u meneer vervolgde hij. zich tot de baron wendend. "U kunt maar het beste zo gauw mogelijk opkrassen, want men heeft hier niet veel op met regenmakers, die onze brave burgers het geld uit de zak kloppen. Wij hebben hier een heel afdoende me thode om ons van jullie soort te bevrijden. Het is voor u maar het beste, om niet verder aan te dringen." "Ik bèn geen oplichter.," antwoordde de baron uit de hoogte. „Mijn dripdrups zijn gegarandeerd regenverwek- kend en..." "Steeds weer dezelfde smoesjes.." zei de sheriff vermoeid. "Ga nu toch, man voor het te laat is. Wij' heb ben geen regen nodig. Er is al iemand onderweg met Pa Pinkelman, de bekende figuur uit een dagbladstrip, geschreven door Godfried Bomans, maakt don derdagavond 1 oktober zijn come back op de beeldbuis. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM In een toelichting o; de televisieprogramma's, welke de VPR< straks via het tweede net zal gaan uit zenden, vertelde de heer A. Kleywegt, dat een van de grootste aanwinsten vormt een regelmatige uitzending van een literaire rubriek onder redactie van en gepresenteerd door Hella Haasse. Op 16 december zal de VPRO een uitzending wijden aan psychokinese Daarin zal de vraag worden beant- woord of het mogelijk is dat de men selijke wil van invloed kan zijn op me chanische machten. Voorts wordt er een begin gemaakt met de uitzending van een aantal in structieve en onderhoudende muziekpro gramma's van de Amerikaanse compo nist Leonard Bernstein, onder de titel Young People's concert". De goede contacten met het Nederlands Dansthe ater zullen resulteren in een aantal bal letuitzendingen. Aan Aart Verstegen werd opdracht verstrekt tot het ontwer pen van een choreografie op het bijbel se thema ,,het offer van Abraham". (Van onze radio, en tv-redacteur) HILVERSUM Als laatste in de ry van de vijf Hilversumse omroepen heeft de VPRO haar jaarlijkse persconferen tie gehouden aan het begin van het win terseizoen. Zowel de voorzitter dr. A. de Koning als de directeur ds. I. van Houte sloe gen aan het theoretiseren over de mo gelijkheden, welke de uitbreiding van zendtijd zowel via het 2e tv-net als het 3e radionet (medio volgend jaar) de overheid en de omroepen biedt. Dr. De Koning pleitte voor een recht matige plaats van de reclame in deze communicatiemiddelen. Ware dit vol gens hem in 1961 al op basis van het VPRO-rapport gebeurd, dar had men nu geen REM-affaire gekend. Spreker verduidelijkte daarbij zijn woorden door er op te wijzen, dat de overheid strin gent moet vastleggen, wie straks van die extrazendtijd gebruik zal kunnen maken naast de omroepen. Vrijheid mag niet tot ongebondenheid leiden. Spreker hield vast aan het steeds ingenomen VPRO-standpunt van een groei naar een nationale omroep. Ds. I. van Houte wees erop, dat de grote vier van de andere omroepen een gooi doen naar de verzorging van het 3e radionet. De VPRO doet dit bewust niet. omdat men op dit 3e ret geen afspiegeling wenst van de schabionen op de twee bestaande. De VPRO is voorstander van een experimentele pe riode voor het derde radionet, om de overheid in de gelegenheid te stellen de nieuwe omroepwetgeving af te stem men op de beste resultaten. Deze om roep blijkt geporteerd voor een nieuwe samenstelling van het bestuur bij de Ned. Radio Unie, namelijk naar voor beeld van de NTS, waar de overheid zowel de voorzitter als enkele kroon- leden in dit college benoemt. Ook moet het mogelijk zijn om de NRU straks de beschikking te geven over 40 pet. van de totale radiozendtijd. De door de NRU uit te zenden programma's dienen dan te worden samengesteld door een eigen NRU-staf. welke wordt gesecon deerd door een onafhankelijke program ma-adviesraad, samengesteld uit ver tegenwoordigers van alle geledingen in ons volk. De VPRO-gids telt thans 143.000 leden-abonnees, waarbij men dan ook nog 38.000 VPRO-donateurs dient te tellen, zodat het totaalcijfer dan op 181.000 kan worden gesteld. Ook de VPRO had te kampen met ledenver lies. De gids ..Vrije Geluiden" zal voorshands niet duurder worden, ook al zal de beschikbare ruimte tot het uiter ste dienen te worden benut om alle nieuwe radio- en tv-programma's daar in onder te kunnen brengen. Het hoofd van de tv-sectie bij de VPRO, de heer A. Kleywegt heeft een korte toelichting gegeven op de tv-pro- dukties welke op het eerste tv-net zul len worden uitgezonden. Merel Laseur start 7 november met een serie van vier programma's ter wijl in de amusementssector de mede werking werd verkregen van jonge ca baretiers als Frans Halsema. Ben Ro- wold en Peter Lohr. De cabaretkroniek van Wim lbo keert terug, terwijl ook „De oude draaidoos" van Simon van Collem wordt gehandhaafd. Nieuw is een comedy-serie onder de werktitel „Car 54, where are you?" Voorts wordt begonnen met een serie driemaandelijkse programma's in de nieuwssfeer onder leiding van Henk Teeuw. Aan deze zaterdagavondru briek met een onderhoudend karakter zal o.m. worden meegewerkt door Ed. v.d. Elsken. Waar noodzakelijk zal zendtijd, zowel op het eerste als tweede net. worden ingeruimd voor actualiteiten, zonder evenwel met een terugkerend nieuwspro gramma te komen, zoals dat bij de gro te omroepen gebruikelijk is. Advertentie) DEN HAAG „Het Nederlands Dans theater ontmoet veel welwillendheid bij de rijksoverheid. Het gaat de positieve richting uit, nu het rijk de symbolische bijdrage vervangt door een aanzienlijk hogere, die gaat lijken op een participa tie in het tekort. We zijn er evenwel nog niet, maar een stap in de richting van jelijkschakeling is ontegenzeglijk gezet" Daarop kwam de toelichting neer, die He heer C. Birnie, directeur van het Ne "ierlands Danstheater, donderdag gaf op ie plannen van de groep voor het ko mende seizoen. Het zesde seizoen zal op dinsdag 22 september in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag worden geopend. Daarbij zullen twee premières worden gegeven: petite suite van Marten Molema op mu ziek van Ilja Hurnik en de pavana van Kathy Gosschalk op muziek van Gabriël Fauré. Het betreft voor beide leden van de groep een eerste proeve van choreo grafie. Het repertoire voor het komende sei zoen omvat 29 balletten uit de eerste vijf seizoenen, waarvan er 22 in opdracht van bet gezelschap werden ontworpen. Naast de nieuwe balletten voor de openings voorstelling komen er balletten van Har- karvy, Hans van Manen, Job Sanders, Aart Verstegen, Jaap Flier en Glen Tet- ley. Ongeveer honderd voorstellingen werden reeds gecontracteerd, waarvan twintig in Den Haag en twee in Amster dam. Ook zal een tournee door het bui tenland worden gemaakt, waarvoor nog uit de aanbiedingen moet worden geko zen. Het Nederlands Danstheater blijft voor stander van veelvuldig optreden in streek- centra, aldus de heer Birnie. Artistiek zeer onbevredigend noemde hij het, dat in het algemeen niet met orkestbegeleiding kan worden opgetre- den. Er zijn voorts geen financiële mid delen om Nederlandse componisten regel matig opdrachten te verstrekken om in samenwerking met de choreografen en Nederlandse schilders balletten te ont werpen. Bij zeer veel voorstellingen moe ten kostuums en decors mee in de bus, waarmee het gezelschap reist, wat voor de dansers vele uren onnodig wachten op uit- en inladen betekent. Ook de hono rering van de medewerkers ligt lager dan die bij andere balletgezelschappen. Maar, voegae de heer Birnie eraan toe, de verlangens van het Nederlands Danstheater werden door de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en weten schappen, drs. L. J. van de Laar, be paald niet onredelijk genoemd. OSLO De Noorse chef-staf, admiraal Folke H. Johannessen, heeft op een pers conferentie verklaard dat de Russische vissersvloot die voor de langgerekte Noor se kust opereert, bij een eventuele Russi sche aanval op Noorwegen als invasie- vloot dienst zal kunnen doen. Volgens de admiraal, die sprak op de luchtmachtbasis Oerland. moet het mo gelijk worden geacht dat zich een groot aantal Russische troepen aan boord van de onschuldig uitziende trawlers bevin den. Hij noemde deze toestand een be dreiging voor de veiligheid van Noor wegen. De Noorse militaire leiders zijn zich reeds geruime tijd bewust van dit po tentiële gevaar en houden de bewegin gen van de Russische vaartuigen goed in het oog. De admiraal maakt ook melding van het feit dat Russische vliegtuigen de laat ste jaren enkele malen in het noorden van het land het Noorse luchtruim heb ben geschonden. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Dr. M. van Can, rector der Katholieke Leergangen, heeft zich in zijn verslag over het 52e studiejaar uitgelaten over de tenuitvoerlegging van de wet op het voortgezet onderwijs. Hij zei over dit onderwerp onder meer: „Van beslissingen is overigens nog in het ge heel geen sprake. Over de opleidingen van de tweedegraads docenten is er tot op dit ogenblik, officieel althans, niets bekend, terwijl de vijfjarige havo-scholen, waarmee geëxperimenteerd wordt, bin nen afzienbare tijd, over een groot aantal onderwijskrachten van de tweede graad moeten kunnen beschikken. De geheimzinnigheid, waarin deze ma terie gehuld wordt, wekt weerstanden en irriteert. In de Kamer heeft deze kwestie reeds verschillende malen tot vragen ge leid, maar zelfs kamerleden worden met het bekende kluitje naar het riet ver wezen." De rector vroeg zich af of men het avontuur om op grote schaal met deze scholen te beginnen aandurft, zonder te weten of men ze met voldoende, voor dit schooltype bevoegde, krachten kan bezetten. Dr. Van Can meende voorts dat het tempo, waarin de door de Mammoetwet voorgeschreven veranderingen zich vol trekt erger is dan de relatieve geheim zinnigheid. „Ik weet wel, in Nederland plegen vernieuwingen zich in uiterst langzaam tempo te voltrekken. Het zou in strijd zijn geweest met de ingekan kerde Nederlandse traditie, wanneer men onverwijld het door mr. Cals uitgelegde spoor had gevolgd. Het wordt een kat- uit-de-boom-kijkerij, een afwachten dat verlammend werkt. Heel voorzichtig wordt hier en daar geëxperimenteerd. Sommige van de in de M.O.-wet voor geschreven artikelen zijn niet eens tot een begin van uitvoering gekomen. Advi seurs worden aangesteld, commissies in gesteld', organisaties geraadpleegd, aller lei instanties, behalve die er rechtstreeks mee te maken hebben, ingeschakeld." De rector roerde deze kwestie ~an bij de opening van het 53e studiejaar. De opening van het nieuwe studiejaar heeft vandaag plaatsgehad. Dr. M. van Can zei voorts, dat op 31 augustus voor middelbare aktenop- leidingen zich 1866 studenten hadden in geschreven, voor de academie voor beel dende kunsten bedroeg dit aantal 274, voor de academie voor voortgezet en hoger bouwkunstonderricht 54, voor de academie voor lichamelijke opvoeding 478, en voor algemene cursussen 1838. In totaal bedroeg het aantal ingeschreven studenten per genoemde datum 4510. Naar aanleiding van dit aantal vroeg de rector zich af of de vermeerdering van het aantal geen vermindering van het peil heeft teweeggebracht. Hij stelde dat het er in de toekomst niet beter op zal worden, wanneer praktisch ongelimi teerd studietoelagen zullen worden ver leend. Iedereen met een rapport zonder onvoldoenden komt, wanneer hij niet gedoubleerd heeft, in aanmerking. In 1963 bedroeg het aantal examens in alle sectoren 697. En het examencijfer van het jaar daarvoor was 660. In de M.O.-sector steeg het aantal geslaagden van 265 in 1962 tot 314 in '1963. Hier Eve Boswell en Jos Cleber. het televisieprogram van vanavond Beiden treden op in haar show, die afsluit. STOCKHOLM Een Russisch militair vliegtuig heeft het Zweedse luchtruim bo ven het eiland Faroe ten noorden van Gotland in de Oostzee geschonden. Volgens het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken is er onmiddellijk een formeel protest ingediend bij de Rus sische ambassade in Stockholm. Faroe en de noordpunt van Gotland zijn militair terrein waaroverheen zelfs geen Zweedse burgervliegtuigen mogen vliegen. 153 "Een regenmaker!" riep de waard hees en drif tig graaide hij een geweer onder de tapkast uit. "Op lichters zijn het, allemaal! Ze helpen ons van de re gen in de drup...!" "Fout. mijn waarde.." sprak de baron achteruittre dend. "Ik help u van de drup in de regen. Mijn on overtroffen dripdrups name lijk..." Verder kwam hij niet, een boorinstallatie voor een nieuwe waterleiding.. Jim kan elk ogenblik hier zijn." Dat kwam uit, want plot seling klapten de deuren open en daar stond Jim,... maar zonder boorinstallatie! "Ahaa.,! Dat treft!" stiet hij uit. terwijl hij zijn revolver trok. "Daar hebben we de vent, die onze hele la ding buizen in de afgrond heeft gestoten,..!" (Van onze radio- en tv-redacteur) In de schemerige ruimte van de regie kamer in de kleine Bussumse Irenestu- dio, spaarzaam verlicht door de blauwi ge schermpjes van de vele monitoren, zaten regisseur Rob Mariouw Smit, script-girl Nel Berghout en tekenaar Ca rol Voges met intense aandacht de ma nipulaties te volgen van de cameraman, die de tekeningen van de belevenissen van Pa Pinkelman en Tante Pollewop, in de juiste volgorde voor zijn lenzen moest zien te krijgen. Met ingang van donderdagavond 1 oktober a.s. zullen de kijkers kennis kunnen maken met de twee figuren, die door Godfried Bomans destijds zo humoristisch tot leven zijn geroepen. Inmiddels is het al achttien jaren gele den dat de oer-Nederlandse Pinkelman, tante Pollewop. Kareltje Flens en de drie huisknechten hun avonturen beleef den. Ze werden als het ware nationale figu ren en vooral toen Bomans zich met zijn teksten bij de politiek en de actualiteit aansloot, sloegen vele lezers van De Volkskrant het belangrijke nieuws van de dag vaak over om eerst een blik te slaan op de krantestrip. De verwezenlijking van het plan om de Pinkelman-story op de beeldbuis te vertonen had in het begin nogal wat voeten in de aarde. Dit kwam omdat Godfried Bomans in zijn bekende buien van verstrooidheid aan een N.C.R.V.-pro_ ducer vertelde, dat Carol Voges al ge ruime tijd ergens in Italië woonde. Hij bleek zich te hebben vergist met de be kende kunstenaar Karei Thole. Toen wij aan Carol Voges vroegen of hij een even groot succes verwachtte, hield hij zich een beetje op» de vlakte. Hij hoopte het want Pinkelman is een heer lijk mannetje maar of hij het zo tijdloos is als velen van die bekende figuren als Ollie B. Bommel, Tom Poes enz. durfde hij echt niet te voorspellen. „Zo'n televisiestrip, die op elke NCRV- avond precies na het journaal en voor de actualiteitenrubriek Attentie komt te staan, zal aan heel andere voorwaarden moeten voldoen", zegt hij. „Op de eer ste plaats ben ik als tekenaar genood zaakt om bij de korte teksten, die wor den uitgesproken door Kitty Jansen en Wim de Haas, veel meer plaatjes te maken als in de krant. Toen had ik aan drie tekeningen per ochtend voldoende. Maar bij een draaiboek van vijf minuten tekst moet ik circa 25 a 30 grote tekenin gen ontwerpen. Bovendien tast de came raman met zijn lens tijdens het verhaal de tekening af. om stap voor stap dui delijk te illustreren wat Kitty Jansen en Wim de Haas zeggen. In de afgelo pen maanden heb ik ongeveer duizend tekeningen gemaakt, waarbij ik aan duizend-en-een dingen moest denken, hetgeen bij die kleine kranteclichés na tuurlijk overbodig was. Daar zag je in een bestek van 11 bij 11 cm als het ware precies wat Bomans in zijn verhaal on der woorden bracht." „Weet je hoe deze strip eigenlijk ont staan is1? Wel, op een gegeven dag kwam de onlangs afgetreden hoofdre dacteur Jo Lucker me vragen of ik er iets voor voelde om een stelletje politieke prenten en reportagetekeningen voor zijn krant te maken. Je pakte toen alles aan wat je krijgen kon nu stik ik in het werk en op mijn bevestigend ant woord verzocht Lucker me om eens een avondje met Godfried Bomans te gaan praten. Bomans verzocht Carol Voges tijdens dit onderhoud eens een leuk en lief mannetje te tekenen. Tijdens de te rugreis naar de hoofdstad kreeg Carol plotseling een ingeving en tekende de later zo bekend geworden Pa Pinkel man op de achterkant van een envelop pe. Hij stuurde zijn creatie „in het net" naar Haarlem en binnen korte tijd begon Pinkelman zijn bliksemcarrière. Zo po pulair werd deze strip dat men al spoe dig 's ochtends bij de kiosken menige treinreiziger moest teleurstellen, omdat de krant eenvoudig uitverkocht was. Toch is Carol Voges nog niet direct overtuigd, dat Pinkelman straks ook zo'n succes op het beeldscherm bescho ren is. Hij vraagt zich af of de plaat jes, welke men toen grappig vond bij deze generatie ook in de smaak zullen vallen. De vertoning van deze t.v.-strip vlak na het journaal vindt hij op een bijzonder gelukkig tijdstip. De meeste kinderen zijn nog niet naar bed en vele ouderen willen tussen het harde jour- naalnieuws en een actualiteitenprogram ma van meer dan een half uur ook wel even de tijd nemen om zich te amuseren met dit simpele mannetje. Voor de tekenaar-illustrator Carol Vo ges is het te hopen, dat de come back van Pinkelman en de zijnen een groot succes wordt. Dit is de tekenaar Carol Voges, die jarenlang de illustraties verzorgde bij de belevenissen van Pa Pinkel man en Tante Pollewop.

de Stem | 1964 | | pagina 5