COAK te Middelburg viert 40-jarig bestaan Geen openbare verpachting van gemeentelijke wegberm AYDIN-KOP afgeschoten Ruim elfhonderd nieuwe Zeeuwse arbeidsplaatsen Klaar of niet klaar.... RAAD HULST BESLOOT: Automatisch vis lossen in Breskens Supporters brengen HVV'ers met auto's naar Beek en Donk «EEN TEMPORISATIE KANAAEWERKEN GENT-TERNEÜZEN jPafibla9 Pc §ïctt> ;rsdiensten dierenartsen [AMENS vandaag Morgen Aaandag RUCTA menbol-Eich Burgerij haalde opleiding weer terug Prettige contacten Ook vechten Industrialisatiebeleid 1959-1961 Nu nog experiment Bedrijfsarts kreeg eervol ontslag Wens te Walcheren Zo spoedig mogelijk polderconcenlralie De viering Niet op haar best Moeilijk geval Beslissingen bij raad: Nieuwe ambtsketen voor burgemeester van Vogelwaarde Postzegel met beeltenis van Benelux-vorsten menbol-Eich nemen waar: Terneuzen iKloosterzande dokter Bu- tadzand, Retranchement, lide dokter Beek uit Zuid- Jdenburg en Oostburg dok. Rardenbui-g. tel. 01177-366; ld en Bruinisse dokter De Ierland, tel. 01114-280: voor Ids. tel. .r>.">5; voor Middel, leijerse (3496); voor Vlis- |M: voor Goes dokter Griep Trssele en Nieuwdorp dok- I) (01196-327): voor Hoe- In Kwadendamme dokter I); voor Driewegen en 's- lakter Geldof (01195-275); lArendskerke, Wolphaarts- ■and dokter Vos (01198-231) pn, Hansweert .Krabben- fcnd-Bath dokter Kamps rOTHEKFRS Apotheek (7104): Middel. Iden (2134)Terneuzen; Vlissingen: Van der In Nieuw-Namen de heer pist; voor Oostburg. Sluis Ide heer Kapsenberg uit 1-225; voor Axel, Zaamslag ent de heer De Haas uit INEDERLANDS |ne uit Kapelle slaagde Jntelijke Universiteit te or de middelbare akte A as. ktljkschool 14 uur Wed- 'ijck 19.30 uur Een treffer NT 45 uur Het bloed kruipt, ds wereld der zotheid ur Cartouche, bandiet en J. Geef er de brui(d) aan, a.l. uur Kermissehieting bh ier ur Grote tbc-schieting bij uur 4 for Texas 20 uur Interpol dossier 444 15 uur. Schieting AL r 15 uur Grote schieting burg 21 uur Opening artiestenbal era La Juive >yck 15 en 19.30 uur Een het hart NT en 19.45 uur Het bloed ld Llóyds wereld der zot uur Lemmy Caution en middelen, 17 en 20 uur andiet en minnaar 30 en 20 uur Geef er de 10 uur Kermissehieting bij der eningsbal r.-k. Instuif. Zaal en 20 uur 4 for Texas; en i 20 uur Interpol dossier 444 trnw 14.30 en 18.45 uur ch St. Pauli, 21 uur Geheim 17 nd 15 uur Grote schieting uur Schieting 5.30 uur Gaaibolling 4 uur Staande-wipschieting hap 15 uur Jubileum- 14.30 uur La Juive; ri weissen Rössl ein 16.15 en 20.15 uur ni nt 45 uur Het bloed kruipt, ds wereld der zotheid r Lemmy Caution en ver- idelen uur Kermissehieting btf der >uw 20 uur Heimweh ntch 19.30 uur Raadsvtrf» 20 uur Winterconcert I dvertenties) DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 i utom atische lfachine [automaat Ielsonderneming [tend haagweg 302 tel. 35585 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG A.s. donder dag wordt er feest gevierd op de Generaal Majoor Berghuyskazer- ne aan de Zuidsingcl te Middel burg. Men gaat dan het feit her denken, dat de Koninklijke Land macht reeds 40 jaar lang de admi nistratieve opleiding geeft voor dienstplichtige onderofficieren en reserve-officieren in deze kazerne. Eigenlijk is de COAK voortgekomen uit een tweetal scholen. Op 1 augustus 1924 werd aan de Chasséekaze2'ne te Bre da begonnen met een administratieve op leiding voor dienstplichtige onderoffi cieren, de S.D.O.A. Precies twee maan den later, op 10 oktober 1924, startte te Kampen een dergelijke opleiding voor reserve-officieren. Deze opleiding werd de S.R.O.M.A. genoemd. Pas na de twee- de wereldoorlog werden deze twee scho len samengevoegd. De S.D.O.A. was echter al op 1 april 1933 naar Middelburg verhuisd. Kort tevoren was toen n.l. het garnizoen uit Middelburg vertrokken en Middelburg z,clf vond dit bijzonder jammer. Men ging zelfs naar de minister om weer een gar nizoen in Middelburg te krijgen. Het re sultaat was dat de COAK in Middelburg terecht kwam. De school werd door de burgerij op feestelijke wijze binnenge haald en dat men blij was met de „solda ten" kwam goed tot uitdrukking tijdens 't 15-jarig bestaan van de opleidingsschool, die van de burgerij enkele trommen kreeg aangeboden. Dit geschenk was de aanleiding tot het formeren van een drumband, die de school nu nog rijk is. Na de oorlog vond de school onderdak te Bloemendaal, Bussum en Kampen. In laatstgenoemde plaats is nu nog de 2e COAK gevestigd is, die echter bedoeld is voor beroepsonderofficieren. Weer was het het initiatief van de Mid delburgse burgerij, dat de militaire op leidingsschool naar Middelburg terug haalde. „Het Comité tot behoud van het Garnizoen in Middelburg", ging in 1947 bij de minister aan de bel trekken met als gevolg dat de COAK al in december 1947 terugkeerde naar Middelburg. Het contact tussen de mensen van de le COAK en de Middelburgse burgerij is steeds 'bijzonder prettig geweest. Vooral in de eerste dagen, dat de COAK na de oorlog weer te Middelburg was, kwam de goede verstandhouding tot uiting. Er was voor de dienstplichtige maar een slechte behuizing. De burgerij was toen .zo edelmoedig om honderden leerlingen in huis te nemen en hen tevens studie gelegenheid te bieden. Sinds het begin van de administratie ve opleidingen heeft het aantal leerlin gen een flinke uitbreiding ondergaan. In 1924 begon de S.D.O.A. met 40 leerlingen. In 1927 was dit al aangegroeid tot 150. Thans nemen er aan elke cursus een 500 a 600 mensen deel. Naast de administratieve opleidingen krijgen de leerlingen ook een algemeen militaire vorming, want ze moeten ook kunnen vechten. De lessen worden ge geven door officieren en onderofficieren in een soort teamverband. Per iedere twee klassen is er een leraar-officier en een leraar-onderofficier beschikbaar. De helft van de beschikbare tijd wordt be steed aan administratieve vorming. Over het algemeen behalen de leerlin- In de G ener aal-majoor Berghuys kazerne aan de Zuidsingel is de le Centrale Opleidingsschool voor Administratief Kader gelegerd (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS. De rijksnijver- heidsdienst Zeeland heeft een automatische vislosinstallatie ont wikkeld, die momenteel bij de ma chinefabriek Gebr. van de Sande wordt vervaardigd. Het geheel is experimenteel van opzet en zal binnen enige weken worden be proefd. Wanneer de resultaten gun stig zijn zal de rijksnijverheids- dienst het aansluitende walge- deelte van de installatie, die werkt volgens het elevatorsysteem, ont wikkelen. De totaalkosten belopen een bedrag van rond dertig mille. De installatie is vooral van toepassing voor z.g. buik-vis (haring en sprot) die in grote hoeveelheden in Breskens wordt aangevoerd. De vissershaven kampt reeds geruime tijd met een enorm personeels gebrek, waardoor het lossen der vis sersschepen veelvuldig in het gedrang komt en veel tijd vergt. De ontwikkelde installatie heeft een capaciteit van tien tot twintig ton ex- port- en pufharing per uur. Wanneer het experiment slaagt zal Breskens de eerste mechanische vislosinstallatie van Ne derland en België bezitten. Alleen in Denemarken en Duitsland wordt mecha nisch gelost, maar daar betreft het an dere vissoorten. De grootste moeilijkheid bij het lossen van haring en sprot is n.l. de vis niet te beschadigen. De Provinciale Staten van Zeeland hebben op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dokter K. Bijl, bedrijfs arts bij de stichting Federatie van So ciale Werkplaatsen in Zeeland. Als op volger van dokter Bijl is benoemd de arts F. J. Wilderink uit Haarlem. Dok ter Wilderink zal op 1 oktober in dienst treden. VLISSINGEN Langs werklieden in overalls, die volop bezig zijn met de bouw van het nieuwe stad huis, liep gistermiddag mej. Nel de Smit in een smetteloos witte bruidsjapon aan de arm van haar toekomstige echtgenoot, Wim de Ruyterde trappen op van het onvoltooide stadhuis. Bruid en bruidegom, beiden uit Vlissingen, zijn de eersten die op het nieuwe stadhuis in het huwelijk werden verbonden. De huwelijksplechtig heid voltrok zich in een voorlopige trouwzaal, daar de echte trouw zaal pas volgend jaar klaar zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In de beleidsperiode 19591964 werd in de vier ontwikke Jingskernen van de provincie Zeeland de premieregeling voor bevordering van de industrialisatie toegepast op elf nieuwe vestigingen met een gezamenlijk vloer oppervlak van ruim 100.000 vierkante meter en op 9 uitbreidingen, die in to taal 7500 vierkante meter vloeroppervlak omvatten. Hierdoor konden tenminste 1160 nieuwe mannelijke arbeidskrachten worden aangenomen. Op l april j.l. wa ren er reeds 1158 geplaatst. De Minister van Economische Zaken heeft dit het parlement medegedeeld in een over zicht van de resultaten van het stimu leringsbeleid in de ontwikkelingskernen in de genoemde jaren. Van de vier Zeeuwse ontwikkelings kernen wordt in de eerste plaats Goes genoemd. Hier werd voor vier vesti gingen cn een uitbreiding premie toege zegd. Het geheel omvatte een uitbrei ding van de bedrijfsruimte met ruim 24.000 vierkante meter. Op één geval na. waar de premie nog slechts ten de-lê werd uitgekeei'd, werden de premies geheel uitgekeerd. Door deze vestigin- (Van onze correspondent) HULST Het bestuur van de Hulster- se voetbalvereniging H.V.V. '24 heeft succes gehad met haar actie: acht par ticuliere auto's zullen de spelers van het eerste elftal en de nodige begeleiders zondag a.s. naar Beek en Donk (Br.) brengen voor de uitwedstrijd tegen Sparta '25. Zoals bekend is het voor het bestuur geen gemakkelijke opgave de financiële moeilijkheden te overbruggen, die ont staan zijn toen H.V.V. '24 in de eerste klasse ging spelen en daardoor verre pJZen moest gaan maken voor het spe len van haar uitwedstrijden. Enkele trouwe supporters hebben toen het voorstel gadaan om, in navolging van wat bij verschillende andere clubs ook met succes wordt gedaan, de spe- lers en hun begeleiders met auto's te brengen. .In totaal hebben zich nu elf autobe zitters gemeld, die bereid zijn zich voor tenminste één reis beschikbaar te stel len. Men hoopt in H.V.V.-kringen dat er nog meer aanmeldingen binnen zullen komen, zodat hierdoor veel zorgen ver licht kunnen worden Desgevraagd deelde men ons van be stuurszijde mede, dat in de laatste be stuursvergadering is besloten, de auto bezitters een volledige vergoeding te geven voor de verbruikte benzine. gen en uitbreiding zouden tenminste 259 mannen nieuw te werk gesteld moe ten worden, er werden er 314 geplaatst. Op 30 juni 1964 was nog een premie- verzoek betreffende een nieuwe vesti ging in behandeling. Sint Maartensdijk kreeg in de ver slagperiode te maken met 3 vestigingen en 2 uitbreidingen, waarvoor premie werd toegezegd. Het ging hier om ruim 6000 vierkante meter bedrijfsruimte en ten minste 61 arbeidsplaatsen: er werden intussen 76 mannen geplaatst. Een vesti- gingsaanvrage is nog in behandeling. In Terneuzen werd de premierege ling op 3 vestigingen en 6 uitbreidingen van toepassing verklaard, tezamen 72.500 vierkante meter omvattende, vier pre mies werden geheel en een werd ge deeltelijk betaald. De rest wacht nog op het voldoen aan de voorwaarden. Het geheel heeft betrekking op de plaatsing van tenminste 780 mannen, op l april waren er al 622 geplaatst. Een premie- verzoek, betrekking hebbend op een vestiging van 3000 vierkante meter, is nog in behandeling doordat de betrok ken onderneming nog niet voldoende gegevens inzond. Als vierde en laatste kern is er Zie- rikzee, waar een premie werd uitge keerd voor een vestiging met 6000 vier kante meter. Er zouden minimaal 60 mannen geplaatst moeten worden, maar op 1 april 1964 werkten er al 146. Een premieverzoek betreffende vestiging van een industrieel bedrijf van 3400 vier kante meter is nog in behandeling. Infrastructuur Voor infrastructuurverbeterende wer ken in Zeeland werd in de verslagperiode 18.3 miljoen gulden uitgegeven. Enkele belangrijke werken zijn de wegen in het Sloegebied, het waterspaarbekken in Zeeuwsch-Vlaanderen, de aanleg van de westelijke toegangswegen met beweeg bare brug en van een spoorlijn te Goes alsmede de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het polderbestuur van de polder Walcheren, dat gisteren in een buitengewone vergadering in het Polderhuis te Middelburg bijeenkwam, heeft bij behandeling van de motie van de commissaris ir. P. Berdenis van Ber- lekom, besloten om in plaats van deze motie aan de minister van Verkeer en Waterstaat een telegram te sturen. In dit telegram stelt het polderbestuur het op prijs wanneer de concentratie van de polders op Walcheren zo spoedig moge lijk zal geschieden, maar tevens vraagt zij de minister, er bij gedeputeerde sta ten van Zeeland op aan te dringen, met de door de polder Walcheren ge opperde bezwaren rekening te houden. Voorts besloot het dagelijks bestuur om eervol ontslag te verlenen aan de ontvanger, de heer A. van de Kop. In de ontstane vacature werd benoemd de heer H. Harrewijn, thans waarnemend griffier bij het waterschap Tholen. i gen goede resultatn. De grote meerder heid spant zich in om de cursus zo goed mogelijk te beëindigen. Dit is niet alleen in het belang van het Ministerie van Defensie, maar ook in het belang van de jongelui zelf. Het blijkt n.l. dat het oe- drijfsleven een gevolgde COAK-oplei- ding waardeert. Een groot voordeel, dat de Koninklijke Landmacht de afgstudeerde COAK-stu- dent biedt is n.l. het feit, dat hem in het leger een zelfstandige betrekking wordt gegeven, zodat hij meer verantwoorde lijkheid op zijn schouders krijgt, dan in het burgerleven mogelijk zou zijn ge weest. Terug in het burgerleven kan de ex- COAK-cursist de school als referentie adres opgeven. De cursusduur voor de dienstplichtige onderofficieren is zes maanden, inge deeld in driemaal twee maanden. Elke twee maanden vormen n.l. een soort afgerond geheel. Voor reserve-officieren is de cursusduur acht maanden, ofwel vier maal twee maanden. De opleidin gen worden met eindexamens afgesloten. Over het algemeen wordt de cursus niet beëindigd door 15 a 20 procent van de leerlingen. De COAK kent ook nog ande re opleidingen. Allereerst is er dan de zgn. C.-compagnie. Deze wordt gevormd door leerlingen, die opgeleid worden voor korporaal-scrrijver. Deze cursus duurt twee maanden en heeft gemiddeld 80 leerlingen. Voorts is er een soort specialistische opleiding voor luchtmacht- personeel. De viering van het 40-jarig bestaan be gint op donderdag 1 oktober met een vlaggenparade Daarna -zal de inspecteur van de militaire administratie, de bri gade-generaal J. B. Ludwig de troep in specteren op de binnenplaats van de abdij. Hierop aansluitend wordt er op de Grote Markt te Middelburg een défilé gehouden. In de middaguren worden er onderlinge sportwedstrijden gehouden, terwijl 's avonds de leerlingen van de COAK kunnen genieten van een speciaal l1hBePLCH1^theater Ke'sf^'het'rutaschoots^gehaald.' De* heren te Middelbuig woidt aangeboden. Picavet en Willemstein zeiden zonder (Van een onzer verslaggevers) HULST Dc raad van Hulst heeft tijdens de gisteravond gehouden verga dering, tydens welke o.m. het nieuwe raadslid, de heer G. A. van de Voorde, de opvolger van de heer W. Boon, werd beëdigd, besloten de gemeentelijke weeg brug voor de somma van tweeduizend gulden. Zulks in tegenstelling met het brug voor het jaar 1965 ondershands te verpachten aan de heer A. Koeman voor de somma van tweeduizend gulden. Zulks in tegenstelling met het oorspronkelijke voorstel van b. en w. de verpachting openbaar te doen plaats vinden en dan tenminste een pachtprijs van drieduizend gulden te vragen, van wege de hoge onderhoudskosten voor de gemeente. De heer Koeman, die de brug al jaren pacht, is niet bereid deze prijs te betalen. Het tegenvoorstel werd ingediend door meer met het voorstel te kunnen instem de heer Picavet en overgenomen door het college van b. en w., nadat de raads leden Picavet en Everaerd hadden be toogd dat de gemeente een soort morele verplichting tegenover de huidige pach ter, de heer Koeman, heeft: de heer Koe man heeft de brug opgebouwd en verder bijzonder veel tijd besteed aan de bedie ning en verzorging ervan. Beide raads leden bleken er bovendien weinig waar dering voor te hebben, dat de heer Koe man door b. en w. voor een voldongen feit was gesteld-. De pachter moest op korte termijn beslissen of hij aan de nieu we voorwaarden wilde voldoen. Het voorstel van de heer Picavet werd met algemene stemmen aangenomen. Het voorstel van b. en w. om G.S. van Zeeland te vragen het aantal woonwa gens, dat zich tegelijk in Hulst mag be vinden, te bepalen op maximaal tien. men. De heer Van de Voorde informeerde of het nu wel nut heeft een woonwagen kamp in stand te houden wanneer er over enige tijd toch een regionaal kamp komt. De voorzitter wees erop, dat het regionaal kamp nog wel enige tijd op zich kan laten wachten. De heren Van Arenthals en Van der Walle betoogden dat het mettertijd moeilijk zal blijken het teveel aan woonwagens uit de ge meente Hulst te doen verdwijnen. Zij stemden niettemin voor het voorstel, evenals alle andere raadsleden. Tijdens deze vergadering werd een hele serie nieuwe verordeningen de oude waren door de vele wijzigingen die er in dé loop der jaren in zijn aange bracht, onbruikbaar geworden vast gesteld. De heer Picavet gaf blijk van zijn waardering voor diegenen, „die aan het verrichten van deze hele brok werk hebben medegewerkt". De heer Stolte BATH Donderdagavond heeft een drijvende bok van Van der Tak bergingsbedrijf het voorschip van de in februari 1958 in het Nauw van Bath vastgelopen en gezonken Turkse boot „Aydin" ge licht en bij Bath vlak, onder de wal neergezet. De kop van de Aydin" was er met dynamiet af geschoten. Het dynamiet is door duikers aangebracht. Gisteren bracht de drijvende bok een groot stuk van het dek aan de wal. Maandag zal Van der Tak weer beginnen met de berging van een gedeelte van de lading. Telkens wanneer een ruim leeg is zal een volgend dekstuk kunnen worden losgebrand. Het zal nog wel drie kwart jaar duren eer de „Aydin" helemaal geborgen zal zijn. De foto toont rechts de kop van de „Aydin", links de bok met het dekstuk in zijn takels. Onder de wal zullen deze ijzermassa's een kopje kleiner worden gemaakt. In het hart van de foto ziet men nog de schoorsteen van de „Aydin", bleek enkele moeilijkheden te hebben met de interpretatie. Tevens werd een hele waslijst begro tingswijzigingen goedgekeurd, echter niet nadat de heer Picavet het college van b. en w. had gevraagd een nota samen te stellen over de wettelijke verhouding tussen de gemeente en de Hulster wo ningbouwvereniging. Hij zal zulks naar aanleiding van het feit, dat bewoners van verschillende woningen van de ver eniging hun huizen willen kopen. De huizen voldoen echter niet aan de eisen die bij de verkoop gesteld moeten wor den. De woningbouwvereniging zou, al dus de heer Picavet, geen verbeteringen willen aanbrengen, zodat de bewoners zelf hoge kosten moeten gaan maken om dan de woningen te kunnen kopen. Na kennisname van de nota, die de heer Picavet door de voorzitter, burgemeester P. J. G. Molthoff, werd toegezegd, kun nen wellicht maatregelen genomen wor den door de gemeente ten behoeve van de bewoners, zo suggereerde de heer Picavet. De heer Stolte werd tijdens de rond vraag beloofd, dat de raad binnenkort een nota toegezonden zal krijgen over het door hem gehekelde beleid van het gemeentebestuur inzake de verkoop van gronden. Zijn klachten over enkele mis standen in het gemeentelijk zwembad zijn, zoals wethouder P. Brand mede deelde, door de zwembadcommissie be handeld. Wellicht zal de commissie bin nenkort mededeling doen van haar be vindingen, zo werd de heer Stolte me degedeeld. Op een vraag van de heer Everaerd werd medegedeeld dat de bouw van de 72 ratiowoningen door de N.V. Vlaco in oktober .zal beginnen. De heer Van de Voorde suggereerde nog een nieuwe straat naar de vorig jaar vermoorde president John F. Kennedy te noemen. DEN HAAG Er bestaat „een belang rijke" achterstand in de betalingen door België aan ons land van het Belgische aandeel in de kosten van de werken tot verbetering van het kanaal gent-Terneu- zen. Dit heeft het departement van Ver keer en Waterstaat meegedeeld. Dat in deze achterstand van betalingen van Ne derlandse zijde aanleiding gevonden zou zyn deze werken stil te leggen of te tem poriseren is, aldus het ministerie, onjuist. Nu ruim vier jaar geleden, op 2 febru ari 1960, werd tussen de regeringen van beide landen een overeenkomst gesloten om de haven van Gent bereikbaar te ma ken voor grote zeeschepen. Hiertoe zou het kanaal verbreed worden, zou het ka naaltracé worden gewijzigd en zouden te Terneuzen een nieuwe zeesluis en een nieuwe binnenvaartsluis worden ge bouwd. De werken op Belgisch grondge bied vallen globaal ten laste van België, die op Nederlands gebied worden voor tachtig procent door België gedragen. Naar thans in de Belgische pers wordt geconstateerd, staat België voor meer dan honderd miljoen Belgische franken bij Nederland in het krijt. „Dit heeft tot re clamaties geleid van de zijde der Neder landers. die weigeren de rol van bankier voor de Belgische schatkist te spelen", aldus een artikel in een van de Bel gische bladen van vrijdag. Het totaal der kosten van aanleg, on derhoud en bediening van de nieuwe vaarweg wordt geraamd op 4 miljard 294 miljoen franken, waarvan België 3 miljard 324 voor zijn rekening neemt en Nederland 970 miljoen franken, aldus een Belgische becijfering. JVIevr. Van Someren-Downer heeft in de Kamer over het televisie- vraagstuk gezegd: De uitspraak van de Kamer in 1963 over de commerciële televisie is verkeerd geweest. Dat ik dat zeg. is natuurlijk niet erg vreemd, maar dat zeg is niet alleen. In zeer vele kranten van vele richtingen en structuur wordt precies hetzelfde ge zegd: De Nieuwe Linie, Vrij Neder land, Het Parool, De Telegraaf, het Al gemeen Handelsblad. De Volkskrant, het Algemeen Dagblad om alleen maar dit boeketje te noemen zeg gen dit allemaal. Nederlandse Gedachten, het orgaan van de a.r. partij, ontleedt deze uit spraak als volgt: Twee sterk links ge oriënteerde weekbladen en vijf dag bladen. Vreemd en opmerkelijk toch wel, die overeenstemming tussen het socialistische Parool, de deftige libe rale bladen, de rooms-rode Volkskrant en De Telegraaf. Allemaal eensgezind vóór de commerciële televisie en met mevr. Van Someren-Downer en oud minister Cals en freule Wttewaal van Stoetwegen tegen het Kamervotum van maart '63. Alleen er was een Otem. Een maatschappij gevormd door een aantal ondernemingen met de commer ciële bedoeling de commerciële t.v. in handen te krijgen. Tot die Otem be hoorden de bladen, die mevr. Van So meren-Downer zo triomfantelijk als getuige opriep met een: „Ze zeggen het allemaal". Inderdaad, mevr. Van Someren-Dow ner was hier niet op haar best. Wij zijn trouwens ook nog altijd van me ning, dat de opzet van 1963 terecht verworpen is. Toch kan men sinds de verwerping van het plan-Scholten- Veldkamp een bepaalde evolutie in de opvattingen niet ontkennen en daaraan heeft het optreden van de REM zeker bijgedragen. We geloven, dat de bouw stoffen voor een verantwoorde regeling nu wel gereed liggen. De pacificatie commissie hebben we daar eigenlijk niet voor nodig. TAe melkhistorie vertoont enige moei lijke kanten. Toen de Franse mi nister van landbouw Pisani het bui tenland te hulp riep om een boeren- staking te breken, voelde minister Biesheuvel daar niet veel voor. Het Produktschap voor Zuivel had in middels ook al laten weten, dat uit voer van melk zeer bezwaarlijk zou zijn met het oog op voorzieningen in het eigen land. De Franse minister ont stak toen in toorn en dreigde met wraak: „Willen jullie ons geen melk sturen? Nu, dan willen we jullie poot- aardappelen ook niet". En daarmede kwam een pas bereikt aardappelensta tuut op losse schroeven te staan. Nu ja, zei minister Biesheuvel toen, er is misschien toch wel wat te doen aan die melkuitvoer. De daad hij het woord voegend heeft hij een uitvoervergun ning voor 75.000 kg voor de eerstko mende dagen afgegeven. Dat is voor de boeren, die aardappelen exporteren, prettig. Dat is ook voor een aantal Fransen, die nu grote moeilijkheden ondervinden bij het kopen van melk, prettig. Maar het is eveneens een ze kere vorm van inmenging in een con flict tussen de Franse boeren en hun regering, wat een minder prettige kant aan de zaak oplevert. De Fransen wa ren ook niet bereid de melk zelf te komen halen. Alleen is wel politie bescherming beloofd. De bonden, waar in de chauffeurs zijn georganiseerd, hebben hun leden nadrukkelijk gewe zen op het risico, dat ze lopen. Alles bij elkaar dus een moeilijk geval, dat slechts een goede oplossing kan vinden door een akkoord tussen de Franse boe ren en hun regering. Daar hopen we maar op. STOPPELDIJK. Op vrijdagavond 2 oktober a.s. zal de raad van de ge meente Vogelwaarde in openbare ver gadering bijeenkomen. De raad zal bij die gelegenheid al dan niet goedkeuring kunnen hechten aan een voorstel van b. en w. tot de aanschaf van een nieuwe ambtsketen voor de burgemeester van de gemeente. De gemeente Vogelwaarde beschikt tot op lieden niet over een eigen ambtsketen, wel over een dergelijk te ken van waardigheid voor de burgemees ter in eenvoudige uitvoering van de voor malige gemeente Stoppeldijk. De aanschaf van een nieuwe keten, inclusief penning, waarop het rijks- en het gemeentewapen zullen worden afge beeld, vergt een uitgave van f 495. Tijdens deze vergadering zal ook een voorstel aan de orde komen tot het aan brengen van lichtpunten bij kruispunten van wegen buiten de bebouwde kommen van de kerkdorpen volgens een plar van de P.Z.E.M. B. en w. stellen de raac voor het benodigde krediet, een bedra< van bijna f 4000,beschikbaar te stel len. Tenslotte zijn er nog voorstellen to de verkoop van een stukje grond in hc uitbreidingsplan Vogelwaarde, tot he verlenen van verhoging van de subsidie aan de Stichting Katholieke Openbare Bibliotheken Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren-oost en een subsidie van f 100,— aan de Stichting Matthauspassion te Hulst en tot verlenging van een reke ning-courant-overeenkomst met de Coö peratieve Raiffeisenbank te Stoppeldijk. Tijdens deze vergadering zal de begro ting 1965 aangeboden worden. Tevens zal de benoeming van drie leden in de commissie van onderzoek voor de be groting plaatsvinden. DEN HAAG Ter herdenking vai het feit, dat de douane-overeenkomst, gesloten door de regeringen van België! Luxemburg en Nederland 20 jaar be staat, zullen de posterijen der Benelux- landen elk een zegel zonder bijslag naar een door Luxemburg ingediend ontwerp uitgeven. De zegels tonen de drie staats hoofden van de Beneluxlanden t.w. koning Boudewijn koningin Juliana cn groothertogin Charlotte. ^tisch wasmachine ps droogtumbler ■elsonderneming |end HAAGWEG 302 TEL. 35585

de Stem | 1964 | | pagina 3