VERMISTE KINDEREN WEER TERECHT iassale speurtocht ontvoerders naar Onderwereldfiguuf set drietal langs kant van de weg af Melk voor Frankrijk in kleinverpakking d e I a Buschauffeur sterft achter het stuur Nieuwe norm voor gemengd huwelijk personeel rvoor u I Hispano Suiza Veel gereden P Votum vraagt concilievaders T V NOORDZEE Weinig wind Twee DAF-fers loten een DAF-je Mvr. Biet: Ik ben zielsgelukkig Soekarno raakte niersteen kwijt H. van Doorne: Auto's worden wellicht duurder Flink kwantum voor Z.E.Y. DUBBELDEKS- VEERBOTEN KRUININGEN- PERKPOLDER BEDDEN GEZOND SLAPEN Echtpaar bij oversteken verongelukt DAGBLAD VOOR ZEELAND leclti u r m enu Onze conciliercdacteur, dr. A. v. d. Weger o.f.m.-eap., beschouwt de re sultaten van dc afgelopen concilie- weken op openhartige wijze. Pag. 7. De krantenoorlog in Londen zet de betrokken redacties er „gekleurd" op. Onze correspondent Roger Simons vertelt erover op pag. 9. Drie moedige mannen vlogen 40 jaar geleden met een éénmotorige Fokker naar Indië. Onze redacteur Wim Koek laat dit groot verleden voor u herle ven op pag. 13. Oma Tingeling Janssens kwam een halve eeuw geleden als vluchtelinge naar ons land. Onze redacteur Jac. Martens had een gesprek met haar. Pag. 15. ]r bestaat op een enkele plaats in Ne derland nog een echte tol. Hoe het daar toegaat leest u op pag. 17. Wij hebben de eerste ooggetuigen verslagen over de Slag om de Schelde ontvangen. Aflevering 3 in deze boei ende serie vindt u op pag. 19. Mocht u ooit naar Marokko fvillen gaan oriënteer u dan nu. Pag. 21. De lezers zijn weer aan het woord op pag. 23 tezamen met de persstem men in onze rubriek „Knipselkrant". (Van onze Parijse correspondent L. J. Kleyn) PARIJS. Dc drie ontvoerde kinderen Patrick (5), Christine (6) en Joel (5) hebben de afgelopen nacht weer in hun eigen bed ge slapen. Zij werden gisterochtend heelhuids en in goede gezondheid gevonden in Charbon Blanc, een dorp op 20 kilometer afstand van Bordeaux, waar zij werden afgezet door een heer en een vrouw in een blauwe auto. Het signalement van de vrouw is bekend. Zij heet Nicole Domanski en staat, in de onderwereld bekend onder de naam Nadine. De politie beschikt over haar foto. De minster van binnenlandse zaken heeft een leger van 100.000 agenten gemobiliseerd om de ontvoerders op te sporen. Alle wegen in het zuidwesten van Frankrijk zijn afgezet en alle grensposten worden extra bewaakt- (Advertentie) BREDA VRAAGT ongeschoold IN ROTTERDAM is een comité tot be houd van de met opheffing bedreigde draadomroep opgericht. IN SCHIPLUIDEN is gisteren de 2-ja- rige Dirk Zijlstra te water geraakt en verdronken. TOT VOORZITTER van het produkt- schap voor vee en vlees is bij k.b. be noemd mr. F. G. van Dijk uit Den Haag. Hij volgt de heer J. de Veer op. WOENSDAG zal de „Savannah", het eerste koopvaardijschip ter wereld dat door middel van kernenergie wordt voortbewogen, in Rotterdam aankomen. DE 18-JARIGE D. A. uit Noordwijk, die vorige week woensdag door de politie te Rotterdam terzake van diefstal werd gehoord en ingesloten, heeft gisteren bekend dat hij op het postkantoor te Leiden 1200 heeft ontvreemd. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Vrij zonnig weer met plaatselijk op trekkende mist. Zwakke zuidweste lijke wind. Iets hogere middagtem- peraturen. Vandaag: zon onder 18.29 uur. Maan op 20.59 uur. Morgen: zon op 6.35 ur. Zon onder 18.27 uur. Maan onder 13.38 uur. Maan op 21.38 uur. Maandag: zon op 6.36 uur. Maan on der 14.50 uur. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De honderdduizend ste personenauto, geproduceerd door de DAF-fabrieken, werd vrijdagmiddag door de directie van het Eindhovense bedrijf onder de personeelsleden ver loot. Een sportvliegtuig, dat van de basis .Welschap" was opgestegen wierp de cijfers uit die het winnende nummer vormden. Omdat dit geschiedde in een willekeurige volgorde bleef de spanning rond de loterij toch tot het laatste mo ment gehandhaafd. Het winnende lot bleek in handen te zijn van de heer T. Lie. magazijnmeester van DAF Rotter dam. Hij beschikte reeds over een DAF-je, dat hij twee jaar geleden kocht en dat tot nu toe twintigduizend kilo meter bep. ..Het nieuwe is echter wel kom", zei de heer Lie. getrouwd en vader van een zoon# Het was voor dezesduizend perso neelsleden, die voor een van de fabrie ken bijeenkwamen, een grote verras sing toen werd aangekondigd, dat er nog een DAF werd verloot. De directie vond het sneu, dat de honderdduizend ste buiten Eindhoven was gevallen. De gelukkige winnaar van de honderddui zendste wagen plus één was de heer Alex Lekens. machinebediende in een van de Eindhovense fabrieken en afkomstig uit het Belgische Heusden bij Beringen. Deze zevenerdertigjarige werknemer, vader van zeven kinderen, kon haast geen woord uitbrengen. Het enige wat hij zei was, dat zijn Volks wagentje stammend uit 1955. zou wor den opgeruimd. De winnaars van de beide auto s maakten een feestelijke rit over het ter rein van het fabriekscomplex. Zij wer den luid toegejuicht. Op de fotode heren T. Lie en A. Lekens tijdens hun ereronde. De vrouw, die de kinderen gisteroch tend in alle vroegte vond, is Anne- marie Lalève (28 jaar). Om half zeven ging zij naar haar werk bij een wijn handel, toen zij aan de kant van de weg drie kinderen zag staan bij een stapel kisten. Om de kinderen niet aan het schrikken te maken vroeg zij zo vrien delijk mogelijk: Bonjour, wat doen jullie hier; hebben jullie het niet koud; willen jullie niet liever met mij mee naar huis gaan? Christine, het meisje, weigerde en antwoordde dat zij ston den te wachten op tante Nicole. Anne- marie kwam plotseling op het idee dat er wel eens verband zou kunnen bestaan tussen de drie kinderen en de ontvoering. Van twee vrouwen in de buurt kreeg zij de krant van de vorige dag en daaruit bleek dat de beschrij ving precies overeenkwam met het uiterlijk der drie gevonden kinderen. Dat was het begin van het einde. Anne- marie belde de gendarmerie van Bor deaux, die om tien over zeven ter plaatse verscheen en de kinderen mee nam. Tevoren waren Patrick, Joel en Christine verzorgd door een vrouw in de buurt, mevrouw Derive, die voor het drietal bekers warme melk gereed maakte. Alleen Patrick dronk ervan en zei onmiddellijk: „Dank u wel, tante Nicole". Toen de vrouw zei dat zij toch niet tante Nicole was, antwoordde het jongetje dat de vrouw in de blauwe auto hem geleerd had telkens „Dank u wel, tante Nicole" te zeggen, als hij iets had gekregen. Bij mevrouw Derive werd Christine later wat spraakzamer. Ze vertelde dat zij met hun vieren van school waren gekomen. In de verte hadden zij hun grootvader op de fiets zien wegrijden. Toen kwam er volgens Christine een auto aan, die langzaam achteruitreed. Het vierde jongetje, Serge, werd bang en holde hard weg. Maar Joel, Patrick en Christine bleven staan. Een man en een vrouw haalden hen in de auto en brachten hen daarna naar een heel groot huis, waar zij in mooie bedden moch ten slapen. Verder hadden zij lang in een auto gereden; tot gisterochtend in alle vroegte. Zij moesten uitstappen en blijven wachten, want tante Nicole zou dadelijk terugkomen. De vreugde in het dorp Medelle was gisteren niet te beschrijven. Men om helsde elkaar en lachte en huilde tege lijk. „Myn God, mijn God, wat ben ik zielsgelukkig", herhaalde mevrouw Biet aan één stuk. „Ik ben zo bang geweest dat de kinderen zouden worden ver moord; want wij hebben geen geld en de ontvoerders werden hoe langer hoe meer door de politie in het nauw ge bracht". Toen mevrouw Guillon door een ka pitein van de gendarmerie werd ver teld dat haar twee kinderen in veilig heid waren, begon zij te beven als een riet. Zij had de gehele donderdag met slaapmiddelen in bed gelegen, omdat zij een zenuwinzinking nabij was. Zij durfde de reis naar Bordeaux niet aan. „Ga jij maar alleen", zei ze tot haar man. In twee gereedstaande auto's van de gendarmerie reden de heer Guillon en mevrouw Biet naar Bordeaux, een af stand van 250 kilometer. Beiden gun den zich geen tijd om zich op te knap pen. De heer Guillon vertrok in zijn blauwe werkpak en mevi-ouw Biet in haar alledaagse rode japon. De 83-jari- ge grootvader Peintre, die de kinde ren op zijn fiets tegemoet was gegaan, de avond van de ontvoering, moest uit het land worden gehaald waar hij de koeien verzorgde. „Ze hebben mij de afgelopen dagen heel wat gefotogra feerd", zei hij, „maar de mooiste foto zal die van vanavond zijn als de kin deren weer thuiskomen. Ik ga mij voor hen netjes opknappen". De twee auto's van de gendarmerie arriveerden om half twee gistermiddag bij de prefectuur van Bordeaux. In de prefectur werden Joel, Patrick en Christine op hun gemak gesteld. Daarna kocht men in een speelgoedwin kel een hele collectie kleine auto's in de hoop dat de kinderen de wagen zou den herkennen. Zij kozen alle drie een blauwe Ariane en een blauwe Simca 1000. Met de armen vol speelgoed ver trokken zij in de middaguren naar Poi tiers, waar zij nog langdurig door de gendarmerie ondervraagd werden, om dat men zoveel mogelijk bijzonderheden wilde hebben over de ontvoerders. Pas in dc late avonduren knalden in Medelle de eerste champagneflessen. De politie zoekt niet langer naar een Ariane of een Simca 100, maar naar een blauwe ID 19, 700-GK-37 met een wit dak, die door dc twee ontvoerders is gestolen. Waarschijnlijk zijn de ontvoer ders. toen zij hun eerste brief in Parijs hadden gepost, doorgereden naar Arca- chon in zuid-Frankrijk, waar zij een witte ID stalen om zich naar Marnay te begeven voor het in ontvangst nemen van de losprijs. Onderweg hadden zij geen benzine meer en durfden zij niet het risico te lopen bij een benzinestation te worden herkend. Ze lieten de witte ID aan de kant staan en stalen een blauwe ID, maar naarmate zij Poitiers naderden kregen zij toenemende angst en besloten ze terug te keren naar Bor deaux, Onderweg horende hoeveel po litie er op de been was, achtten zij het raadzamer hun verdere pogingen te staken en zetten ze de kinderen langs de kant van de weg af. Overal in Frank rijk wordt thans naar de blauwe ID 700-GK-37 gezocht. Lang kan de vlucht van de ontvoerders niet meer duren. WENEN De Indonesische president Soekarno is door middel van een opera tie van een niersteen verlost. De operatie werd verricht op aan dringen van dr. Karl Fellinger, onder wiens behandeling het Indonesische staatshoofd zich sinds zijn aankomst verleden week in Wenen had gesteld. Pas donderdag gaf Soekarno toestem ming tot de pijnlijke ingreep op aan dringen van Fellinger. Hij zal tot zon dag in de kliniek van dr. Fellinger moeten blijven. rrr-7 De orkaan Wilda teistert al enkele dagen Japan. Er zijn reeds tien tallen doden en honderden gewon den en vermisten te betreuren. Op de foto zien we het Indonesische transportschip Adoridat door het geweld van de storm in de haven van Kobe kapseisde. Van de 58 opvarenden werden er slechts 30 gered. EINDHOVEN „Het is zeer goed mogelijk, dat de regering door het los laten van de verticale prijsbinding be reikt, dat de automobielen na 1 decem ber duurder in plaats van goedkoper worden", zei dr. Hub van Doorne van DAF vrijdagavond ter gelegenheid van de honderdduizendste personenwagen, die door het bedrijf werd geproduceerd. ,,De automobiel wordt in het kader van het verdwijnen van de verticale prijsbinding genoemd. Het vreemde van de zaak is echter, dat geen verticale prijsbinding voorkomt. Er zijn in Ne derland geen fabrieken, die aan hun dealers de verkoopprijs van de auto mobiel dwingend voorschrijven. Ook geen importeurs. Het zou onmogelijk zijn aan dwingende prijzen de hand te houden, omdat inruil altijd de moge lijkheid biedt tot ontduiking. De fabri kanten en importeurs stellen een adviesprijs vast. Deze prijzen zijn gebaseerd op een minimum provisie voor de dealer", zo vervolgde de heer Van Doorne, die voorts opmerk te, dat met het bedrijfsleven over de nieuwe maatregel geen enkel overleg is gepleegd. teur van DAF, dat de regering de ver- Het vreemdst van al vond de direc- ticale prijsbinding onwettig verklaart, maar er zelf voor waakt dat aan de prijsbinding van de Kolen- en Staalge meenschap de hand wordt gehouden. De staalfabrikanten hebben immers in de K.S.G. een prijsbinding, die door de justitie wordt beschermd terwijl de zelfde justitie een prijsbinding van fa brikanten, die nota bene artikelen ma ken uit dit prijsgebonden staal, moet vervolgen". (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG Het produkt- schap voor zuivel heeft gisteren ver gunningen afgegeven voor export van tweemaal 75.000 kg melk naar Frank rijk. AI deze melk zal worden uitge voerd in kleinverpakking. De combi natie van de Coöperatieve Tilburgse Melkinrichting (C.T.M.) te Tilburg en (Advertentie) VERZEKERING EN VERZORGING VAN UITVAARTEN VOOR KATHOLIEKEN Tramstraat 60 - Eindhoven /"■ittitvrt Won Cauts uit Veghel met een stilstand. De chauffeur had lijnbus van de „Zuid-Ooster" een Hartaanval gekregen. Snel buschauffeur heeft zijn bus op ^et traject Nijmegen - Ge- werd medische en geestelijke in het dorp Gemert tegen het mert - Eindhoven door Ge- bijstand gehaald. Korte tijd hek van de pastorie tot staan mert. In het hart van het later is de chauffeur overle- w dorp begon de bus te slinge- den. Zijn hevig geschrokken georaent. ren, reed over het trottoir en passagiers kwamen met de Gisteren omstreeks half zes kwam tenslotte in het hek van schrik vrij. reeds de 43-jarige J. C. H. de pastorie by het kasteel tot Tijdens de slingerende bus- sternatie. rit door Gemert moest een tegenliggende vrachtauto uit wijken. Daarbij werd een meisje uit Erp aangereden. Zij werd slechts licht gewond. Het ongeluk, dat juist op het spitsuur gebeurde, ver wekte in Gemert grote con- de Coöperatieve Zuivel Export- en Ver werkingsvereniging (Z.E.V.) in Breda, heeft voor gisteren en vandaag een kg in totaal. Voor zondag krygt men vergunning voor 75.000 kg. De combinatie had vergunning ge vraagd voor het totale quantum van 150.000 kg. Het haar toegewezen quan tum zal geleverd worden door de C.T.M. en wel in kar tonnen bekers met een inhoud van bijna een liter. De C.T.M. heeft nl. eigen verpakkingsinstallaties voor de export van miljoenen bekers melk per jaar aan de Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Het transport naar Parijs zal van avond om 7 uur in Tilburg beginnen en per tretin plaatsvinden. De ver voersbedrijven, die melkprodukten voor de combinatie plegen te vervoeren, heb ben namelijk te kennen gegeven hun kostbare koelwagens van 60.000 per stuk niet te durven gebruiken met het oog op mogelijke beschadiging of ver nieling door opstandige Franse boeren. Ook de chauffeurs waren niet bereid het huns inziens gewaagde uitstapje naar Parijs te maken. Vóór vanavond 24.00 uur moet de melk over de Nederlands-Belgische grens zijn, anders vervalt de export vergunning. Het is niet noodzakelijk dat de melk op dat tijdstip ook al de Fran se grens gepasseerd moet zijn, zoals ten onrechte wordt beweerd. Voor gisteren zijn aan twee, voor vandaag aan vijf bedrijven uitvoerver gunningen uitgereikt, alle voor melk in papieren kleinverpakking van hele of halve liters. De gebroeders C. A. en P. de Zeeuw uit Rotterdam en de firma Heuveling uit Amersfoort hebben gezamenlijk een toewijzing voor 25.000 kg gekregen. De melkinrichting te Heiloo een voor 15.000 kg. Uit Frankrijk wordt ons gemeld dat grote aantallen Elzassers de grens naar Duitsland zijn overgegaan om daar ver se melk te kopen. Aan de Belgische grens hebben de stakende melkprodu centen hun posten versterkt om melk wagens uit België en Nederland tegen te houden. VATICAANSTAD Met overgrote meerderheid van stemmen hebben de concilievaders gisteren hun goedkeuring gehecht aan liet voorstel van kardinaal Suenens, die als moderator de verga deringen leidde, de debatten over de verklaring „over de godsdienstvrijheid" te beëindigen. Gister waren nog 11 sprekers daarover aan het woord geweest, toen kard. Sue nens opmerkte dat er geen nieuwe ar gumenten meer werden aangevoerd en dat de sprekers elkaar herhaalden. Kardinaal Bea leidde daarop als hoofd van het secretariaat voor de eenheid de verklaring „over de joden en de niet- christenen" in. De debatten over deze verklaring zullen maandag beginnen. Secretaris-generaal Felici deed daar op een paar belangrijke aankondigingen, waaruit enig idee te krijgen is hoe het concilie verder zal verlopen. Hij deel de o.a. mede, dat in tegenstelling tot de aanvankelijke bedoeling er wel ge- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In samenwerking met Rijkswaterstaat heeft het provinciale bestuur van Zeeland voor de veerver binding Kruiningen - Perkpolder een plan ontwikkeld, dat door insiders een unicum wordt genoemd. Het plan gaat in de richting van aanvoerwegen van twee verdiepingen met twee aan- en afvoerinstallaties voor dubbeldeks-veer boten naast elkaar. Naar verluidt ligt het ontwerp van vele miljoenen guldens bestekklaar in Den Haag te wachten op de ministe riële goedkeuring, die zeker binnen kort zal afkomen. Dit jaar nog zou het enorme werk, dat een totale ommekeer in de Zeeuwse veerdiensten teweeg zal brengen, aanbesteed worden. De kolossale toename van het ver voersaanbod op de lijnen Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perkpolder, heeft deze ontwikkeling nodig gemaakt. Op de lijnen zijn momenteel drie boten ingezet. Dit aantal kan niet verhoogd worden zonder enorme moeilijkheden te scheppen voor het grote scheepvaart verkeer, dat momenteel al veel hinder ondervindt van het dwarsgaande veer- verkeer. Vandaar dat de oplossing ge zocht moest worden in vermeerdering van de capaciteit van de veerboten, die nu wordt bereikt met dubbeldeks ferry- boten. Een ander punt, dat bij de ontwikke ling van de plannen een grote rol heeft gespeeld, is de tijdwinst. Hoe snel de boten momenteel ook varen, steeds kan er slechts één tegelijk in de fuik laden en lossen. Inzet van meerdere boten zou dus betekenen dat er lange wachttijden op het water zouden ontstaan. De op lossing is gezocht in brede fuiken, met ontschepingsinstallaties voor twee veer boten naast elkaar. discussieerd zal kunnen worden over de zg. „propositiones", voorstellen, be trekking hebbende op de missie, de priesters, de religieuzen, de seminarie opleiding, de katholieke scholen enz. De stemming over deze voorstellen laat behalve voor of tegen ook het voor behoud toe, maar dit laatste kan alleen schriftelijk worden gemaakt. Alles bij elkaar zal de behandeling van deze zeven voorstellen ongeveer een week in beslag mogen nemen. Het votum over het sacrament van het huwelijk, dat reeds eerder aan de vaders was uitgereikt, is thans in zijn nieuwe, gereduceerde vorm, vrijgege ven. Het houdt enige beginselen in wel ke moeten dienen als grondslag voor de herziening van het kerkelijk huwe lijksrecht, met name voor herziening van de normen, die het gemengde hu welijk betreffen. Een deel daarvan behandelt de richt lijnen welke moeten gelden voor de herziening van het kerkelijk recht en de aanpassing aan de noden van deze tijd. Het vestigt öe aandacht op het op treden van twee geheel nieuwe om standigheden, zoals de emigratie en het ontstaan van nieuwe staten. De wetgeving omtrent de huwelijksbelet selen moet vereenvoudigd worden, vooral waar het betreft de beletselen voor gemengde huwelijken. Zowel bij een huwelijk tussen een katholiek en een niet-christen, als bij een huwelijk tussen katholiek en andersdenkend christen, zal men moeten uitgaan van de wensen, welke het concilie daar over naar voren zal brengen. Ook moet er een vereenvoudiging komen in de formaliteiten, die tot heden golden voor de sluiting in tegenwoordigheid van een priester, die gemachtigd was het hu welijk in te zegenen, zegt het votum. Er dient ook een vereenvoudiging in de huwelijksprocessen te komen. (Advertenties) ONZE AFDELING VERTELT U ALLES OVER DRACACEL, PULLMAN en AUPING bedden. JONGE POURING spiralen, goed gekeurd door Ned. Ver. Huisvrou wen. HOUTEN BAKKEN, KUFÈ- RUS, AUPING. BENNEBROEK Een echtpaar uit Bennebroek de heer en mevrouw Jonker (66 en 64 jaar) is gisteravond als gevolg van een verkeersongeluk in Bennebroek om het leven gekomen. Zij staken om negen uur op de fiets een weg over en werden aangereden door een autobus. Mevrouw Jonker over leed ter plaatse. Haar man stierf op weg naar een ziekenhuis in Haarlem. voor woon GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 4 "Weekt/orf Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wot duizenden doenl Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER-Postbus 2-Leiden Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steensfraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) 104e JAARGANGNe. 24700 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Vooi* God. Koningin en Vaderland tfcm ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt.

de Stem | 1964 | | pagina 1