;jes! ES I Papier voor UW pen "Siant PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. BREDA IHEERDER COUNTANT 22 23 Marechaussee 150 jaar oud Orkaan Wihla eist doden in Japan VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Rac!i Liturgische kalender Televisie Cadettenhuwelijk De tijden veranderen Goed leven Modderende leraren Dovenonderwijs Arts of vroedvrouw? Verticaal onjuist Onmisbare bijdrage Simpel ledereen Yin-Yang 23 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 Itmgen over ons ien op maandag Restaurant De I Bovendien kunt lags, terecht aan |/an 14.00—17.00 llijkwaardig rsoneelchef 1120 - 126, A M yan de afdeling |ige verrichten van series (geen een prettige Ind, terwijl flat- Jr wordt gesteld. Leken zal duren, let vervoer langs I— Roosendaal It.-Philipsland :eks per autobus lerkdagen be- lijks wenden tot uur bij: de heer en/of de heer (01640) 6264. :LE ADVIEZEN EN standplaats 5EVING rd en nd of teling; tenminste iet diploma S.P.D. en Ie accountantspraktijk. eling op niveau H.B.S. ia boekhouden of ge- >untantspraktijk strekt op het gebied van de emeenten, alsmede bij waarin de gemeenten zijn. en ervaring aangepast goede vooruitzichten. ;ven te richten aan de u, Paleisstraat 5 te :en nnen dagelijks, erecht aan ons jr. 2s kunnen wor- afdeling Per ken 11, Breda. CONCOURS-HIPPIQUE TE OUDENBOSCH Graag wil ik u van antwoord dienen betreffende uw kritiek op het concours- hippique te Oudenbosch op 15 augustus Dat de ruiters van heinde en verre kwamen pleit alleen maar voor de or ganiserende vereniging. Dit is een be wijs dat men graag komt en 's mor gens om 8 uur van huis gaan is maar heel gewoon. Dat er geen belangstelling bestaat voor de landelijke ruiters bij de organi satoren hoe durft u dit te schrijven, gezien de prijzen welke hiervoor be schikbaar waren In de namiddag zijn de normale nummers verreden, welke op andere concoursen worden gehou den. Alleen de prijzen waren aanzien lijk hoger dan op de andere concour sen, nog wel zonder extra jurykosten te berekenen. De aangespannen num mers waren, ondanks dat op deze dag de kampioenschappen van Nederland werden verreden, zeer goed bezet en van een zodanige klasse dat het publiek hiervan zeker uitzonderlijk heeft geno ten. Ik zie graag een mooi paard, maar ook een lieve amazone, zeker als zij daarbij goed rijdt. Ik neem het u dan ook hoogst kwalijk, dat u zo over de amazone van de Ned. Hippische Sport bond schrijft. De andere amazone is nl. lid van een land. rijvereniging en heeft meegesprongen in het ind. spring concours klasse L. Wat het roskammen en poetsen van haar paarden betreft, het volgende. Mej. T. Zwolsman heeft zélf haar twee paarden verzorgd, gepoetst en ge tuigd. Zij kan hiermede wel geholpen zijn maar het meeste heeft zij er zelf aan gedaan. Ik vraag u. voor u in het vervolg iets in het openbaar schrijft, stelt u zich dan eerst goed op de hoogte van de feiten. Als u het geld had om een prima paard te kopen, dan zou u dat ook doen. Om de strijd aan te binden tussen sportbeoefenaars van twee ver schillende bonden behoeft niemand zich ooit te schamen. Dat u als Z-springruiter geen prijs hebt behaald, moet u niet verwijten aan de parcoursbouwer, deze heeft nl. over leg gepleegd met de hoofdinstructeur de heer Moonen en deze kon er alles zins mee akkoord gaan. Daarbij was er prima hindernismateriaal, daar schrijft u niets van Over onbillijkheid wil ik met u niet van gedachten wisselen. Maar wel was het een feit dat een Z.klasse springruiter, welke zelfs met datzelfde paard, twee parcoursen tegen de hippische sportbond had gesprongen, met de eerste prijs uit de strijd te voorschijn kwam. Verder moet u het reglement van de klasse-indeling eens goed nakijken. Wanneer een Z-parcours voor uw paard te zwaar wordt, moet u via het kring- bestuur bij het hoofdbestuur klasse verlaging vragen. Degenen, die ik heb gesproken wa ren allen vol lof over de organisatie en het programma van dit grootse ruiterfestijn. Een compliment aan de organiseren de vereniging is zeker op zijn plaats en ik hoop dat zowel door The Country Rider maar ook door andere rijvereni- gingen meer dergelijke concoursen worden gehouden. Ik vind uw kritiek slap en zeker niet opbouwend. ROOSENDAAL EEN PAARDENSPORTLIEFHEBBER DANKWOORD Onze wonderlijke wereld, een boeien de kleurenfilm aangeboden door de gezamenlijke bottelaars van Coca-Cola. bracht de 10 prijswinnaars met één metgezel, tezaam in de grootste en modernste fabrieken van Europa. Die winnaars van de prijsvraag van Dagblad ,,De Stem" zullen nog lang deze dag in herinnering houden door de gulle gastvrijheid door de directie van de Cola geboden. Weldra vormden de bezoekers uit uiteenlopende plaatsen één vrienden kring. daarin bijgestaan door de direc tie, die alles in het werk stelde het een genoeglijke dag te doen zijn. Dongen kan trots zijn op zijn fabrie ken, vonden wij, in de gelegenheid ge steld de produktie van begin tot eind te volgen. Zeker mogen wij niet vergeten de aangeboden lunch en het diner. Daar om danken alle prijswinnaars de ge noemde directie en Dagblad ,,De Stem" die deze dag tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Reden om volgend jaar weer deel te nemen. BERGEN OP ZOOM TIEN GELUKKIGE PRIJSWINNAARS teur zonder slaan of stoten Diogenes kunnen verrijken met hun lidmaat schap. Diogenes vraagt eigen, overtuigde keuze, onder de diepzinnige leuze: „II faut s'étonner pour s'étonner". Namens de neten van Diogenes groe ten u NIJMEGEN Neet J. DE ROOY Neet H. v. SCHALKWIJK ACCOMMODATIE NAC-TERREIN Over het spel van NAC wil ik het eigenlijk niet hebben, hoewel daar mis schien wel reden voor is. Want om 90' minuten voetbal te zien, waarin het spel veel te kort gehouden wordt en het schieten nihil is, dan denk je daar toch wel eens over. Maar we kennen NAC al lang, dus dat komt. hopelijk, wel in orde. Maar in de accommodatie is toch wel enige verbetering te brengen. Want waar blijft de geluidsinstallatie, welke vorig seizoen al beloofd is. Dat zou een hele verbetering zijn. Dan konden ze die bij NAC II ook gebruiken. Dan hoeft iemand uit het clubhuis niet naar een bepaalde persoon te komen op de overdekte tribune, naar wie gebeld is. Ook zou het wel een verbetering zijn als na afloop van NAC II de grote hekken opengaan. Dan hoeft al het publiek niet door het kleine poortje geperst te worden tussen de loketten. NAC, veel succes in het verdere sei zoen. BREDA, M. v. d. VELDEN O, GEMOEDELIJK NOORDBRABANT (II) Het volgende is een reactie op ,,0 gemoedelijk Brabant" in uw rubriek papier voor uw pen" van de heer k.M. Schrijver van dit artikel geeft toch wel een zeer scheve indruk van Noord brabanders en van de Bredanaars in het bijzonder. Ik wil u op de eerste plaats meedelen, dat ik 13 jaar in Rot terdam heb gewoond met mijn gezin als Brabander en dus wel een en ander kan vergelijken. Wij hebben niet anders als de prettigste herinneringen aan deze tijd, en meer verlangden wij ook niet. Maar als wij ons hadden verbeeld dat de gehele bevolking ons had opgeno men zoals schrijver van het bewuste artikel bedoelt, dan was ons toch wel een en ander tegengevallen. Ons wonen boven de Moerdijk, was tussen gewone mensen en meer verwachtten noch eis ten wij. Het is mij als Brabander ech ter altijd een ergernis, om smalend over de z.g. Brabantse gastvrijheid en gemoedelijkheid te horen praten, als de ze niet voor 100 procent wordt 'gehono reerd als u toevallig ook eens bij ons komt wonen. Ik moet er u op attent ma ken dat deze roep over onze gastvrij heid enz., niet door ons werd rondgeba zuind maar van over de rivieren kwam. Dat wij allen maar gemoedelijk en aar dig zijn ten tijde van carnaval en der gelijke feestdagen komt misschien wel in de kraam te pas van diverse noor derlingen, die zich dan eens uit kwa men leven op een wijze zoals ons car naval echt niet bedoeld is, en in welker sfeer u ook nooit inkomt. Wat ons af spraken maken betreft bij diverse trans acties, die wij niet of slordig na zouden komen, dit kan wel een gevolg zijn van het feit. dat een Brabander moeilijk neen kan zeggen omdat hij gaarne ieder ter wille wil zijn en zodoende meer be looft dan hij kan volbrengen. U mag dit voor wat mij betreft, als een Bra bantse ondeugd aanrekenen, waaraan u toch zult moeten wennen. U beweert verder dat Brabanders ten opzichte van elkaar onhoffelijk zijn, u bedoelt echter te zeggen onbeschoft. Ik vraag mij af in welke kringen verkeert u dan? Deze groeperingen bestaan toch ook boven de Moerdijk en dit is toch geen maatstaf voor het beoordelen van een bevolkingsgroep? Over uw bewe ring als zouden wij onze kinderen voor houden vreemdelingen te wantrouwen en niet beleefd tegemoet te treden, wil ik alleen maar vragen, waar haalt u de kolder vandaan? Dat'wij u of andere z.g. vreemdelingen zonder meer als psy chopaten beschouwen is pertinent niet waar, ook al waarschuwen wij onze kin deren voor dergelijke ontspoorden na tuurlijk wel. Dat u zich minder prettig gevoelt onder ons Brabanders geeft u nog niet het recht ons ter verantwoor ding te roepen* en ons op zulk een gro ve wijze te ontleden. Voor wat voor mens ziet u zich aan waar u schrijft: wij noorderlingen, zijn bijzonder gevoe lig voor onhoffelijkheden. Zijn wij Bra banders in dezen minder gevoelig? Uw gehele ingezonden stuk ademt een ar rogantie, die wij Brabanders echt niet lusten. Uw mening over ons z.g. slaafs ka rakter, zou u wel van pas komen aan gezien wij dan alles slaafs zouden slik ken wat u ons voorschotelt. Ik betwij fel of ons fiere Brabantse volk dit op kan brengen. Uit alles blijkt dat u hier niet bent ingehaald met fanfare en bloemen, maar dit verwacchten wij boven dé Moerdijk ook niet. Ik ben ervan over tuigd dat u niet de tolk bent van de vele noorderlingen, die onder ons wo nen gezien mijn contact en ervaringen met velen van hen, maar dat ze zich integendeel schamen over uw onbe schaamd artikel. U moet ons nemen zo als wij zijn. Wij accepteren u zoals u bent. Aan ons karakter en volksgeaard heid verandert u niets. Wij niet aan het uwe, en als u zo onder ons wilt leven, dan leeft u echt niet in een ..reser vaat". BREDA. L.L.K. ANTI-BEATLE Wat denken de Roosendaalse jongelui te bereiken met hun anti-Beatle cam pagne? Als u het mij vraagt: Niets! Alleen dat de Beatles populariteit zal stijgen want is het niet zo. dat door al het spektakel dat om de jongens is gemaakt, hun populariteit en aan hang groter is geworden? U zegt dan: Ja, bij de teenagers. Goed. Maar de Beatle.muziek is ook allereerst voor de teenager bestemd en wij hebben het ons eigen gemaakt zoals de neger in de ban is van de jazz en negrospiritual. In het begin van het jaar wilde de oprichting van zo'n club nog wel luk ken, alleen omdat ze lang haar hadden maar bij nader leren kennen van The Beatles als gewone vol humor zittende jongens verdween meer en meer het anti-Beatlesgedoe en groeide hun aan hang. En tegenwoordig is het de ge woonste zaak als iemand met een Beat- lekop loopt. Het is 'n mode zoals des tijds de kniekousen bij de meisjes. The Beatles hebben bewezen ook goede mu sici te zijn en naast ontsuimige rock nummers ook verantwoorde muziek te kunnen brengen. Alleen al het feit dat ze bijna alle nummers zelf compo neren verdient bewondering. Onlangs presteerden ze het zelfs een wals te componeren (It's for you, gezongen door Cilla Black), Natuurlijk zullen er tegenstanders blijven, maar waar heb je die niet. Overal! In de politiek, in de kunst, in 't geloof zo ook in de muziek ROOSENDAAL CLIFF v. ZON Heuvellaan 47 HET ARME LANDBOUWSCHAP Met grote vreugde zullen onze boe- ren vernomen hebben, of nog vernemen dat het Landbouwschap gecapituleerd heeft door dat 't zijn heffingen op de boeren met 66% of tweederde heeft moeten reduceren. Niet dat het die j 66 prpcent niet nodig heeft, want het zit fianacieel volkomen aan de grond, j Zoals u weet is het Landbouwschap ontstaan met volle medewerking en op dictatoriale wijze van de hoofdbesturen j van de grote landbouworganisaties, j zonder de mening van hun leden te vragen en er rekening mee te houden, j Het is precies gegaan als bij het REM- debat in de Tweede Kamer. Tweede- j Kamerlid Cals van de KVP zei: „Wat het publiek wil, zegt mij niets". Hij verklaart het volk met deze woorden I onbekwaam om daarover te oordelen. Aan wie hebben wij deze grote ver mindering van de heffing te danken: aan de organisaties of aan de Boeren partij? Het antwoord is duidelijk. In elk geval heeft men de Boerenpartij door deze overwinning van hogerhand vele troeven in de hand gespeeld. De grote organisaties, willen ze zelf ook blijven bestaan, zullen het heft zelf in handen moeten nemen en de wind uit een andere richting doen waaien. De echte voorstanders van het Land bouwschap zou ik willen adviseren: toon uw aanhankelijkheid met daden en blijf de hoge heffingen aan het Landbouw schap doorbetalen, het heeft het vooral nu hard nodig. NIEUW-NAMEN G. DE WAAL Het medelyden met het Landbouw schap is ontroerend, maar ongegrond. Weliswaar is de totale rechtstreekse heffingssom voor dit lichaam met on geveer 15 miljoen verlaagd, maar diezelfde 15 miljoen worden door het Produktschap voor Zuivel ingehou den van het uit te betalen melkgeld. Zodat het Landbouwschap er niet aan te kort komt. De boer zal de inhou ding van de aan de aanvullende hef fing van 25 cent per 100 kg melk misschien niet zo zwaar aanvoelen als een rechtstreekse aanslag, maar in zyn portemonnee wordt hij er niet beter van. De goede raad aan het slot van dit ingezonden stuk kan wel worden ingetrokken. Want dubbel bij dragen zal toch wel niet in de bedoe ling van de inzender liggen. Een tweede correctie moeten we aanbrengen op wat de heer Cals zou gezegd hebben. Volgens het officiële verslag heeft de heer Cals gezegd: „Wij moeten maatregelen durven ne men. die ons misschien impopulair maken, voor zover wij het nog niet zijn. Wij moeten ook rustig durven zeggen, dat wij deze zaken beter kun nen beoordelen. Inderdaad, wij moeten niet schromen te zeggen dat wij deze ingewikkelde problemen beter kun nen overzien dan vele krantelezers, die uiteraard maar een klein stukje van de hele legpuzzel van ons inge wikkelde maatschappelijke leven zien, die niet weten van hoe verstrekkende betekenis dit alles kan zijn voor ons rechtsbestel". Men kan ook hierop kritiek hebben, doch in ieder geval is het iets anders dan de apodictische uitspraak, die inzendei mr. Cals in de mond legt. Red. DE TROONREDE Met boven vermeld onderwerp be gon de Pacifistische Partij Nederland haar felle aanvallen op onze traditio nele „Prinsjesdag" in haar politieke radiouitzending 16 dezer. Men beweerde, dat met blijkbaar onver woestbare hardnekkigheid dit schouw spel „Prinsjesdag" wordt genoemd, een naam die uit* het verleden is blij ven voortleven. Advertentie) Ik geloof, dat dit vele Nederlanders met de P.S.P. eens zijn en dat het 'een zuiver Nederlandse aangelegenheid is. zo is toch de naam „Burggraaf" ook een die uit het verleden is blij ven voortleven zij het met on-Neder- landse principes vergroeid. Ik noemde de naam Burggraaf, om dat deze persoon beweerde, dat bij de huidige gang van zaken de indruk wordt gewekt, dat de parlementaire democratie een zaak is, die slechts kan voortbestaan bij de gratie van b.v. gala.uniformen, een gouden koets terse parlementaire democratie. Opzettelijk verzweeg spreker dat hij bij de gratie van de parlementaire democratie in de gelegenheid werd ge steld om via radio èn televisie te schimpen en te lasteren op onze wes terse Parlementaire Democratie. Een andere spreker en dezelfde ra dio-uitzending, nl. de heer Bruggeman zei, dat er over de Europese politiek wel gesproken werd maar dan alleen over de Westeuropese. Wat wil de heer Bruggeman, dat er in de troonrede wordt gesproken over de Oosteuropese of over de Chinese politiek? Neen meneer, zover zijn we nog niet en dat de Navo onmisbaar is, daar heeft hij gelijk in en dat is zeer juist gezien. Als slot van de radio-uitzending merkte deze spreker nog op dat zij (de P.S.P.) niets voelde voor een po litiek, die vooral nationaal en Europees is. Deze laatste uitspraak heeft mij ge sterkt in mijn jarenlange overtuiging n.l. dat de P.S.P. in de eerste plaats on-Nederlands en in de tweede plaats anti-Westeuropees is. Ziezo, daar kunnen we het mee doen, eindelijk klare taal! C.v.d.Sl. APELDOORN Het oudste wapen van de koninklijke landmacht dat der ko ninklijke marechaussee, viert op 27 ok tober in Utrecht het 150-jarig bestaan. Hoogtepunt van deze viering is een défilé op de Maliebaan voor de koningin en de schutsvrouwe van het wapen, prinses Beatrix. In aanwezigheid van een of meer leden van het koninklijk huis zal 's middags om drie uur in de Domkerk een dienst worden gehouden, waarin de oprichting van het wapen wordt her dacht. Tijdens deze dienst zal een gedicht worden gedeclameerd, dat aan prinses Beatrix is opgedragen. Op plechtige wijze zullen voorts de gevallenen van het wa pen worden herdacht. TOKIO De storm Wilda heeft in Japan aan 23 mensen het leven gekost. 131 personen liepen kwetsuren op. Voor namelijk het zuiden en westen van het land werden getroffen. Twee vrachtschepen, een Noor van tien duizend ton en een Indiër raakten bij Kobe aan de grond. Een Indonesische vrachtboot sloeg om. Tweeduizend huizen werden vernield en 21.800 woningen kwamen in het wa ter te staan. v ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM D. 100.112.65 ïo NETEN Namens de eten van de Nijmeegse Studentenvereniging „Diogenes" danken wij de hoofdredactie .an het „Dagblad De Stem" voor de gelegenheid om een kort woord tot haar lezers te richten. U. lezer, zult verwachten dat wij u gaan vermaken met afschrikwekkende verhalen over onopzettelijke, maar toch geschiede excessen, die voortgesproten zijn uit het brein van ouderejaars, vol met „wraakzuchtige gevoelens". Als deze waar zouden zijn, was het slechts om het gebrek aan studentenkamers op te heffen door de nuldejaarstudent het ziekenhuis in te helpen. Neen lezer, gij zult niet met gloeien de wangen en ten berge gerezen haren Zaterdag 26 september HILVERSUM I 402 M KRO: 12.00 Angelus. 12.04 JE-Let katho liek wetenschappelijk onder ui s, lezing. 12.10 Liedjes over het verre Westen. 12.25 Sportperiscoop, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammo- foonmuziek. 12.50 Regeringsuitzending: wiet een pus op s„.p. t-uii twiuuitoeeld t.g v de nationale reclasseringsdag. Samenstel ling: Dr. G. H. Veringa, lector a.d. Uni versiteit te Nijmegen. 13.00 Nws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Voor de jeugd. 14.20 Musicerende dilettanten: mannen- zangvereniging. 14.40 Franse les: 15.00 Viool en piano: moderne muziek. 15.15 Ernest Claes geëerd, documentaire. 15.40 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Syncope: muziek van giste ren, vandaag en morgen. 16.40 De Spring plank: jonge artiesten. 17.00 Licnte gram- nofoonmuziek. 17 30 Licht vocaal trio het verhaal lezen van het groen, dat. (gr.). 17.40 Licht instrumentaal trio. 18.00 met de punt van het aardappelschil-1 Kunstkroniek. 18.30 Lichte grammofoon mesje nog in zijn keel. zwakjes een muziek. 18-40 Lichte gitaarmuziek (grA. Diogeneslied prevelt in een ziekenhuis bed. De ontgroening in deze moderne tijd is „humaan" geworden! Zó humaan zelfs, dat wij, na een week ontgroening, de kans krijgen, ja een dwangbevel, van de initiatiecommissie van deze ver eniging, om dit aan de geachte „Stem"- lezer te verkondigen. Sterker nog, wij dagen u uit. om ieder exces, dat bij de NSV Diogenes zou hebben plaatsgegrepen, zonder ver wijl te melden bij de initiatiecommissie dezer vereniging. Ieder gerucht, waar of niet waar, zal dan door de initiatie commissarissen èn de neten hartelijk uitgelachen worden als zijnde uit de lucht gegrepen. Edoch, wij waarschuwen wel de niets vermoedende gymnasiast en de argeloze hbs'er. dat zij niet 'e optimistisch moe ten worden en moeten denken dat zij na het afscheidshandje van de direc ZONDAG 27 september. Negentiende zon dag na Pinksteren. Groen. Mis: Salus. Credo. Prefatie van de H. Drievuldig heid. MAANDAG 28 september. H. Wences- laus. Rood. DINSDAG 29 september. H. Aartsengel Michaël. Wit. Credo. WOENSDAG 30 september. H. Hiërony- mus Wit. DONÖERDAG 1 oktober. Mis van de negentiende zondag na Pinksteren: Sa- lus. Groen. Tweede gebed H. Remigius. VRIJDAG 2 oktober. H.H. Engelbewaar ders. Wit. Of: Votiefmis van het H. Hart: Cogitationes. Wit. Tweede gebed H.H. Engelbewaarders. Geen Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 3 oktober. H. Teresia van Lisieux. Wit. i Internationale muziekquiz. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nws. 23.05 Gevarieerde muziek. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m: 12.00 Nws. 12.03 Voor de land bouwers. 12.18 Gevarieerde muziek en actualiteiten. 14.00 Nws. 15.00 Nws 15.03 Gevarieerde muziek. 16.00 Nws. 16.03 Bel canto. 17.00 Nws. en kroniek. 18.00 Nws. 18.02 Voor de soldaten. 19.08 Gevarieerde muziek. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 20.30 Kamermuziek. 22.00 Wereldnieuws. 22.15 Europese jazzmuziek. 22.55 Nws. 23.00 Gevarieerde muziek. 23.55 Nws. Zondag 27 september HILVERSUM I 402 M KRO: 8.00 Nws. 8.15 Klassieke grammo foonmuziek. 8.25 Inleiding hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.30 Klassieke grammofoonmu ziek. 9.45 Nws. Convent van kerken. 10.00 Gereformeerde kerkdienst (Vrijge maakt). KRO: 11.15 Pianoduo: moderne muziek. 11.45 Klassieke liederen (gr.). 12.00 In het land van de dichter, literaire lezing. 12.20 Fragmenten uit de opera: Die Walküre (gr.). 12.50 Buitenlands commentaar. 13.00 Nws. 13.10 Lichte grammofoonmuziek. 13.20 De taak van het Katholiek wetenschappelijk onder wijs in de huidige maatschappij, lezing. 13.30 Koorzang en instrumentaal ensem ble. 14.00 11e Internationaal Vocalisten concours: Radio-Filharmonisch orkest en piano-soliste: Klassieke muziek. 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Lichte grammofoonmuziek, sportreportages en -uitslagen. 16.30 Lichte grammofoonmu ziek. 16.45 In café San Pietro: 't Concilie, bekeken vanuit de wandelgangen. IKOR: 17.00 Hervormde kerkdienst. 18.00 Oecu menisch nieuws. 18.10 Koorzang: geeste lijke liederen 18.30 Gemeente-opbouw in het Oldambt, klankbeeld. 18.45 Grammo foonmuziek. 18.50 De kerk aan het werk. 19.00 De Open Deur, veertiendaagse ru briek. NCRV: 19.30 Geestelijke liederen en orgelmuziek (gr.). 20.00 Nws. 20.08 Reflex: meditatie. KRO: 20.15 De zingen de Archipel: muzikaal klankbeeld van de Griekse eilanden. 21.15 Symfonie-orkest van Londen en solisten: klassieke muziek. 22.05 Reisoogst: zwerftochten door ge droomde en werkelijke werelden. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Avond gebed. 22.50 Landdag St. Adelbert 1964 te groningen. 22.55 Lichte grammofoonmu ziek. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 M VARA: 8.00 Nws., sportmededeiingen, postduivenberichten en socialistisch strijd lied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 In strumentaal ensemble en solist: klassieke muziek. 10.30 In gesprek met., literair interview. 11.05 Koninklijk Filharmonisch orkest: amusementsmuziek. AVRO: 12.00 Licht muziekprogramma. 13.00 Nws. en postduivenberichten. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuziek. 13.20 Tour d'Europe, toeristisch programma. 14.00 Populaire 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.35 Concertgebouworkest: moderne muziek (gr.). 20.00 Nord-Ring: een muzikaal pa poort voor Noord-Eu ropa. 21.00 Grammofoonmuziek. 21.10 Raaien maar: muziekspelletje 31.15 Wereldoorlog I, documentair program ma. 22.30 Nws. 22.40 Sociale ongelijkheid en sociaal beleid in Nederland, lezing. 22.50 Romantisch avondconcert (gr.). 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 M VARA: 12.30 Mededelingen- t.b.v. land en tuinbouw. Aansluitend: Postduiven berichten. 12.33 Actueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Radio Jazz club. 13.50 Uitlaat: programma voor de twintigers. 14.25 Stereofonische uitzen ding: Metropole-orkest en zangsoliste: lichte muziek. 15.05 Gesproken portret. 15.20 Radio Filharmonisch orkest en harp: Klassieke muziek. (16.0316.25 Nws. en boekbespreking). 17.30 Stereo- fonische uitzending: Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 18.00 Nws. en commen taar. 18.20 Ramblersrevue. 18.45 Elektro nisch orgelspel. 19.00 Tijd voor teenagers. 20.00 Nws. 20.05 Grand Gala du Disque: Concertgebouworkest en solisten: klas sieke muziek. 20.55 Socialistisch commen taar. 21.10 Grand du Disque (verv.) 22.30 Nws. 22.40 Balans: actuele kroniek. 22.55 Stereofonische uitzending: Ballroomor- kest. 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.55 Programmaoverzicht 13.00 Nws. 13.20 Muziek voor de jeugd. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 15.00 Nws. 15.03 Radioweek I II en III. 15.15 Hoorspel. 16.47 Walsmuziek. 17.00 Nws. 17 15 Liefr hebberskoren. 17.30 Orgelmuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar- desportberichten. 18.30 Gevarieerde mu ziek. 18.45 Sportkroniek 18.52 Voor del grammofoonmuziek. 15.00 Noordhóllands tieners. 19.00 Nws. en radiokroniek. 19.40 IPhilharmonisch orkest en solist; klas- Lichte muziek. 20.00 Licht concert. 21.00 jsieke muziek. In de pauze: boekbespre king. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Discobal: dansmuziek voor de tieners. 17.30 Hoorspel voor de jeugd. 17.50 Nws., sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 De kerkdienst: Herstel van eer, le zing. 18.45 Zomaartijd, licht programma. 19.30 Korte hervormde kerkdienst. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Fragmenten uit de opera Manon Lescaut (gr.). 21.00 Eens in je leven mijn jongen, hoorspel. 21.35 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Rijkdom der wel luidendheid: klassieke en moderne gram mofoonmuziek. 23.5524.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nws. 12.03 Gevar. muziek 12.55 Programma-overzicht en berichten voor de scheepvaart. 13.00 Nws. en weer berichten. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nws. 14.03 Opera- en Belcantoconcert. 15.30 Gevarieerde muziek en sportbe richten. (Om 17.00 Nws.). 18.03 Piano recital. 18.30 Katholieke uitzending. 19.00 Nws. en weerbericht. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Quiz. 21.00 Amusementsmuziek. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Journaal. 22.15 Dans muziek. 23.00 Nws. 23.05 Stemmig ge mengd avondprogramma. 23.5524.00 Nws. BRUSSEL FRANS 484: 12.00 Nws. 13.00 Nws. 13.15 Geva rieerd programma. Om 14.99, 15.00 en 16.00 Nws. 17.00 Nws. 19.30 Nws. 20 00 Ge varieerd programma. 22.00 Wereldnieuws. 22.10 Gevarieerde muziek. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuziek. 23.55 Nws. Maandag 28 september HILVERSUM I 402 M NCRV: 7.00 Nws. en SÜS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammo foonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. en NCRV-lid. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 8.45 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Verzoekpro gramma voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klas sieke grammofoonmuziek. 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang 11.05 Lichte grammofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ocntendgymnas- tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nws. en socia listisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Klassieke grammofoonmu ziek. VPRO: 9.40 Door dubbele focus, overdenking. VARA: 10.00 Lichte gram mofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor dracht. 11.20 Onbewoond, interview en garmmofoonmuziek. Zaterdag 26 september AVRO: 15.00—17.00 AVRO's Z.Z.Z.; ge- garieerd programma. 17.00—17.45 Voor de jeugd. 19.30 W.I.M.. muzikale quiz voor de tieners. NTS: 20.00 Journaal cn weer- overzicht. AVRO: 20.20 AVRO's Tclcvi- zier. NTS: Liederen. AVRO: 21.05 Dick van Dykc-show. 21.55 Showprogramma. NTS: 22.30-22.35 Journaal. EXPERIMENTELE UITZENDINGEN OP HET TWEEDE NET (KANAAL 27) NTS: 20.20—21.05 Chip en Dale. Walt- Disney tekenfilm. 21.05 Royal Tourna ment 1964, filmdocumentaire, 21.5522.20 Drie maal negen: Weer in het oude be roep, t.v.-film. BELGIë FRANS 17.00 Nos autes les yan, komedie. 19.00 Nws. 19.03 Du Coq a l'Ane. 19.30 L'affaire Joplin, detectivefilm. 20.00 Journaal. 20.30 Treize a table, speelfilm. 22.00 Cinépa- norama. 22.50 Journaal. BELGIë VLAAMS 18.55 Zandmannetje, 19.00 Dierenwereld: Het paard. 19.30 Kroniek voor de auto mobilisten. 19.55 Hier spreekt men Neder lands. 19.59 Weerbericht. 20.00 Nws. 20.25 De wijkagenten: Kameraden voor het leven, t.v.-feuilleton. 20.50 Recital. 21.20 Echo: 21.50 Suspens: De man met de sleutel, politiefilm. 22.50 Nws TV NOORDZEE: 18.30 Rin Tin Tin en het opperhoofd: nieuwe belevenissen van de intelligente hond Rin tin tin; plm. 18.59 Gevr. progr., waar o.m. Podium; plm. 19.18 De afgesloten kamer, thriller. Pauze. 22.00 Een reis naar de zon. een Duitse muziekfilm; plm. 23.30 Einde. Zondag 27 september RKK: 10.45—12.15 Hoogmis. NTS: 19.30 Weekjournaal. 19.55 Journaal. 20.00 Sport in beeld. NCRV: 20.30 Alles draait om Moeder, t.v.-film. 20.55 Zang met instru mentale begeleiding. 21.45 Ooggetuige: Interview met Fidel Castro. 22.00 Viool recital: klassieke muziek. 22 20 Dag sluiting. NTS: 22.30—22.35 Journaal. EXPERIMENTELE UITZENDINGEN OP HET TWEEDE NET (KANAAL 27) AVRO: 20.00 Combo: muzikale tiener- instuif. 20.30 De Hertog en de Hertogin van Windsor, t.v.-filmreportagc. 20.55 Voila Paris: showprogramma. 21.15—22.00 Elke woensdagavond, t.v.-film in de serie Naked City. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). BELGIë FRANS 16.0017.30 Gevarieerd programma. 19.30 Vader weet het beter, t.v.-feuilleton: L'éloge du professeur. 20.00 Journaal. 20.30 Piste: variétéprogramma. 21.20 Het was om te lachen. 21.45 Reis door USA. 22.15 Journaal. BELGIë VLAAMS 11-00—11.40 H. Mis. 15.00 De Flintstones. tekenfilm. 15.25 Klassieke muziek (her haling). 16.30—17.30 Paardesport: Re portage van de jumping Nederland- België te Duindigt (Overname NTS) 18.30 Sportuitslagen. 18.35 Voor de kleu ters. 18.55 Ontdekkingstochten: De rots bewoners van de Noordpool. 19.15 Piste- variétéprogramma. (Overname KRO). 19.55 Weerbericht en mededelingen. 20 00 Nws. 20.15 Sportweekend. 20.45 Hel on zichtbare uurwerk (The magneti. ko mische speelfilm. 22.00 Jazzprisma 22 20 Nws. TV NOORDZEE: 18.30 De broeders. Een episode uit de jeugdserie Robin Hood: plm. 19.06 Licht muz. progr.; plm. 19 20 Fixers Uppers Stan Laurel en Oliver Hardy op het oorlogspad. Pauze. 22.00 En als ik sterf. Een afl. uit de dok tersserie; 23.00 Einde. KNjljPSE Lr KRANT Een verslaggever van het Algemeen Handelsblad heeft een gesprek gehad met de gouverneur van de KMA te Breda, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake. Daarbij kwam o.a. de bepaling ter sprake, die luidt: ,,De cadet, die in het huwelijk treedt, wordt door de minister ontslagen". De generaal merkte hierover op: t,Ja, dat is een verdraaid moeilijke zaak. Daar is heel wat over gepraat. De cadet die hier komt en verloofd is zal tegen zijn meisje moeten zeggen: je moet vier jaar wachten. Dat is al vervelend. Maar de bepaling steunt ook ergens de oneerlijke. Als een cadet moét trouwen dan gebeurt er niets als hij zich aan die plicht ont trekt en zegt: hoor eens kind, mijn carrière gaat voor. Maar de cadet die de consequentie trekt en trouwt die wordt ontslagen. Nu is dat geen doodvonnis; hij kan tóch officier worden, hij kan in zijn vrije tyd studeren en dezelfde examens afleggen als de cadet. Het huwelijk van de cadet ligt wezenlijk anders dan het studentenhuwelijk. Er wordt van de cadet een offer gevraagd en wel uit een zeer praktische overweging". Een jong boerenknechtje van het Groninger Hoogeland verlustigde zich jaren geleden in het vooruitzicht op een reisje naar „Stad" en dat nog wel op de „Achtentwintigste' (nl. 28 augustus, dé Groninger feestdag). Maar 's avonds daarvóór zei de boer: ,,'t Spiet mie jong. 't gaat nait deurVrouw en ik gaon „28ste" naor stad". Het knechtje wist toen wat er in de wereld te koop was en had nog maar één doel: zelj boer worden. Dat lukte en nu in 1964 wilde hij weer naar „Stad" gaan, op de 28ste. Maar 's avonds tevoren zegt zijn enige werknemer langs zijn neus weg: ,,'t Spiet mie boer, joe maot 'n mörg'n allènig melk'n; vrouw en ik gaon op „28ste" naar stad'. (Nederlandse Gedachten) Een onderzoek in West-Duitsland heeft aangetoond, dat getrouwde vrouwen tussen hun tiointigste en veertigste levensjaar gemiddeld 25 pond aankomen. De ongehuwde dames worden ook wel wat gezet ter, maar in dezelfde leeftijdsgroep bedraagt de stijging van het gewicht bij de ongetrouwden slechts tivee of drie kilo. De getrouwde dames blijven na het veertigste levensjaar in gewicht toenemende ongehuwden niet. (Volkskrant) Wie kan nu in het leraarsvak, waar de sleutelmacht van onze maat schappij ligt, bijblijven, als hij tot zijn pensioen geacht wordt non-stop les te geven? Dit moordende systeem is geheel uit de tijd. Het is zonneklaar dat op zijn minst om de zes jaar elke leraar een jaar uit het onderwijs gehaald moet worden. Om bij te tanken. Om op nieuw op de hoogte te worden gebracht van zijn vak. En op het peil, nodig voor zijn onderwijstaak. Daar hebben de leraren recht op. Het is bittere noodzaak dat de leraren in staat worden gesteld by te blijven. Het is de eer en de roeping van de leraar bij te zijn. En zijn plicht Waar is dat zevende jaar voor studie? Waar zijn die documentatiecentra? Geen groep wordt in ons land zo jammerlijk aan zijn lot overgelaten als onze leraren. Wij laten ze modderen. Met onze kinderen. (Vrye Volk) Henk Suèr heeft in de Tijd-Maasbode de klachten van een huisarts opgesomd. Daarbij noemde hij de oververmoeidheid, die een gevolg is van het feit, dat soms drie, vier nachten per week een bevalling gedaan moet worden. Deze klacht heeft bij een lezer de vraag doen rijzen: Waar om laten de huisartsen alle normale bevallingen niet aan de vroedvrouwen over? Dezen zijn toch door de perfecte opleidingen de „specialisten voor de normale bevallingen". De keus is vanzelfsprekend aan de patiënt, maar het advies van de huisarts in die richting kan van zeer grote invloed zijn. Hoeveel kostbare tijd en werk bij nacht en ontij zou hem dan niet bespaard kunnen blijven. Doch er zijn huisartsen (en dit klinkt wel erg paradoxaal na kennisname van hetgeen de klagende huisarts over de vroedvrouwen opmerkt) die de vroedvrouw zoveel mogelijk van haar praktijk trachten te beroven. Mij is zelfs bekend hoe hier in Nederland anno 1964 een huisarts normale be vallingen van de ziekenfondspatiënten gratis behandelde alleen om de praktijk van een prima vroedvrouw zoveel mogelijk afbreuk te doen. Hoe men ook denkt over het aangekondigde verbod van individuele verticale prijsbinding ten aanzien van een reeks van uiterst belangrijke duurzame consumptie goederen, de datum van invoering kon niet slechter zijn gekozen: 1 december. Dit betekent dat de Sinterklaasinkopen zich zullen accumuleren in de paar dagen tussen 1 en 5 december, in de hoop dat in die periode de prijzen dezer artiekelen inderdaad, bevrijd van hun binding, een sterke daling zullen ondergaan. Hetgeen overigens, by alle door de maatregel te treffen artiekelen, nog in het geheel niet zo zeker is. In ieder geval moet men verwachten dat voordien een soort kopers staking zal optreden. Wij vragen ons af wat de minister bezield heeft juist deze datum voor zijn experiment uit te kiezen. (Elsevier) De levensstaat van de kerkelijke ambtsdrager is een zaak van publiek belang. En daarom mag ook van de gehele kerkelijke gemeenschap ge vraagd worden, dat zij er zich voor interesseert en helpt het gelovig en menselijk zicht op deze delicate kwestie te ontwikkelen. De gevoelig heid van het onderwerp vraagt zeer zeker om een rustige en liefdevolle discussie, die onnodige sensatie vermijdt. Maar de importantie van het onderwerp vraagt, dat het gesprek niet alleen binnenskamers wordt ge voerd door de kerkelijke leiders en de theologen. Waar het een zaak be treft, die zoveel praktische aspecten heeft, kunnen ook de niet-theoloog en de leek een volstrekt eigen en volstrekt onmisbare bijdrage leveren. (Ter Elfder Ure) Wetenschappelijk onderzoek bewijst, dat de rooms-katholie- ken in Nederland minder lezen dan anderen. Wat ze lezen is vaak heel, heel simpel". (De Nieuwe Linie) Zowel onder protestanten als rooms-katholieken wint het inzicht dat er godsdienstvrijheid moet zijn voor elk mens De Amerikaanse kardinaal Gushing kreeg een geestdriftig applaus in het Concilie toen hij namens vrijwel alle bisschoppen in de Verenigde Staten van leer trok tegen Italiaanse cn Spaanse bisschoppen, die van volstrekte godsdienstvrijheid niets Wilden weten. Wat er op het ogenblik in Rome gebeurt, gaat elk mens aan, rooms-katholieken en protestanten, joden, mohammedanen, heidenen en atheïsten. Elk mens zal ook voor zichzelf de vraag moeten beantwoorden of hij voor consciëntievrijheid is of dat hij zijn overtuiging met overheidsdwang aan anderen zou willen opleggen, (Tróuw) Dr. J. P. M. Eggermont,' conrector van het meisjeslyceum St. Theresia te Tilburg, schrijft in zijn dissertatie over „Taalverwer ving bij een groep dove kinderen", welke dezer dagen van de pers is gekomen: Aan onze universiteiten studeren wel enige blinde studenten, maar vrijwel geen dove een veelzeggend feit. Doofheid blijkt in dit opzicht een veel ernstiger handicap dan blindheid. In St.- Michielsgestel is men nu bezig, een h.b.s. voor doven op te richten. De dertigjarige Vlaming Willy Rogge man, die reeds in 1954 een uitstekend debuut maakte met het gedicht „Nua- ges", werd in 1963 voor zijn roman „Het goudvisje'' bekroond met de Leo J. Krijnsprijs, een Vlaamse prijs voor be ginnende auteurs. Zijn onlangs bij Nijgh en Van Ditmar verschenen bundel „Yin-Yang" omvat weer een geheel an der genre, het meer essayistische, met tussendoor enkele gedichten of prozage dichten. Deze uit honderd nummers be staande bundel bevat uiteenlopende the- mata: de ambivalentie, het. ahistorische, het antisynthetische. artistiek en derge lijk (conf. Inleiding). Met opzet heeft da auteur geen glad en sluitend betoog opgebouwd om, naar zijn zeggen „ge maaktheid" te voorkomen. Toch zit hier juist het tekort van de bundel. De lezer krijgt de indruk meer met „lite raire literatuur" te doen te hebben dan met het weergeven van spontaan crea tieve momenten. Het gevolg: tiental len fragmenten verliezen voor de lezer hun inhoud. Opvallend is dan ook dat de stukken die niet de pretentie hebben „literatuur" te zijn, een verrassend ori ginele of beter oorspronkelijk analyseren de kijk op het leven, de wereld en bei der problemen te zien geven. Met voor oordelen en gevestigde ideeën wordt ra dicaal afgerekend. Daarom misschien alleen al is deze bundel het lezen waard. G.V.H.

de Stem | 1964 | | pagina 17