Atoomschip „Savannah" verovert de wereld boeken in buis Geslacht Meihuizen pelgrimeert naar zijn stamvaderlijke boerderij m m mm m Hocus-Focus in Syrië opgesloten OP 64 VELDEN Unieke familie-clan STRALINGSGEVAAR? HET VIEL ALLEMAAL NOGAL MEE Nederlandse student Woensdag in Rotterdam Na drie weken vrijgelaten Groot verschil Luxueus Bommetjes voor Duitse geleerden mm 'B m V.N onderzoeken avontuur Cornelis Verolme na REM-debat: Haya van Someren na REM-debat: Koningin Sirikit op paleistrap 16 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 asfcfcf- (Van een onzer redacteuren) bepaalde projecten voor een atoomkoop vaarder bestudeert, de Koninklijke Ma rine begint te denken aan een nucleaire onderzeeër en de elektriciteitsmaatschap pij al hardop gaat denken aan een kerncentrale. Los van dit alles gezien blijft de Sa vannah toch een merkwaardig schip als prototype voor toekomstige atoom vrachtvaarders of passagiersschepen. En dat zeker niet alleen omdat het 55 mil- DFIST HA Af! H<*4 «Javan- jcen dollar gekost heeft. Even merk- UE-JN haai* Het n.s. savan- waardig als de eerste Savalmahj die in nah, Amerika S witte droom- en 1819 vanuit de Amerikaanse havenstad Savannah de oversteek naar de Engelse showboat verovert de wereld. Meer dan een half miljard mensen in Noord- en Zuid-Ame- rika en in Europa hebben nu al kennisgemaakt met dit prachtige koopvaardijschip, dat als eerste ter wereld door kernenergie voort gedreven wordt. En als wij woensdagmorgen aan boord van deze wonderlijke Savannah de Nieu we Waterweg opvaren zullen duizenden Nederlanders tussen Hoek van Holland en Rotterdam dit mysterie van weten schap en werkelijkheid van dichtbij langs zich zien komen. Eén schip met de soepele vor men van een kruiser, met de opbouw van de zeer luxueuze jachten en met een inrichting, die zelfs aantrekkelijk is voor de meest-verwende Amerikaanse mil jardairs. Er is over deze Savannah nogal wat te doen geweest vooral in Europa. Men was in 't oude werelddeel niet zo gerust op een schip met een kernreactor, met gevaarlijke atoombrandstof en met radio actieve afvalstoffen aan boord. Zelfs ge heide scheepvaartdeskundigen maakten duizend-en-een bezwaren tegen het be zoek van het atoom-koopvaardijschip aan niet-beveiligde havens. Speciale commissies wérden in het leven geroepen vooral Nederland is daar bijzonder vlot mee die moesten nagaan of zo'n schip wel zonder meer kon afmeren, of bezoekers toegelaten mochten worden en of de opvarenden zo maar konden passagieren zonder ge vaar voor de mensen op de vaste wal. Het is achteraf allemaal nogal meege vallen. Toen de Savannah onlangs in Bremerhaven afmeerde, had de politie man- en armkracht te kort, om het enthousiaste publiek tegen te houden. In Amerika is men met zaken als kern energie al wat meer vertrouwd. Men kent er al jaren de atoomonderzeeëers en de historische onderwater-pooltocht van de Nautilus herinnert iedere scheepvaart liefhebber zich nog duidelijk. Natuurlijk kent ook Amerika de nodige veiligheids maatregelen rond deze atoomschepen, maar begrippen als splijtstoffen, kern energie en kernreactoren hebben hun mysterieuze klank voor de meeste Ame rikanen al verloren. Zover zijn wij in Europa en vooral in Nederland nog lang niet. De problemen die het Doodewaard-project voor een kleine kernenergiecentrale omringen en de zorgelijke belangstelling, die het Re actorcentrum Nederland sonms onder vindt, spreken voor zichzelf. De Savannah echter is een van de ken merken van onze atoomeeuw en ook wij Nederlanders moeten aan dit denkbeeld gewoon raken. Zeker nu het RCN Petten havenstad Liverpool waagde. Het was het eerste zeilschip, dat met stoomaan- drijving op de Atlantische Oceaan ver scheen voor een overtocht, die 29,5 dag duurde. Bijna anderhalve eeuw geleden luidde dit s(toom) s(chip) het stoomtijd perk in, zoals nu het n(ucleair) s(chip) Savannah voor de koopvaardij de atoom eeuw geopend heeft. Inwendig verschilt deze atoom-vracht vaarder met gedeeltelijke passagiersac- commodatie. aanmerkelijk van de con ventionele schepen. In plaats van een oliestookinstallatie met de nodige brand stoftanks, huist in de machinekamer een kernreactor die voor de voortstuwings kracht moet zorgen. Het is, om het po pulair te zeggen, een atoomvuurhaard, waarin door een onafgebroken ketting reactie een voortdurende atoomsplijting ontstaat. In de reactor van de Savannah circuleert tijdens dit splijtingsproces wa ter onder druk door de kern. Het water wordt verwarmd en geeft deze warmte door aan het water in een tweede bui zenstelsel. Dit water wordt in stoom om gezet, waardoor turbines en schroefas in beweging komen en daarna blijven draaien. De splijtstof in de reactor van het n.s. Savannah bestaat uit ruim 7.000 kg kor rels verrijkt uraniumoxyde. Een kern vulling in de scheepsreactor met deze splijtstof levert voldoende energie op om de Savannah 3,5 jaar. 623.000 km in de vaart t,e houden. Omgerekend in olie zou het schip 90.000 ton voor deze periode nodig hebben. Dit nieuwe beeld in de machinekamer betekent een revolutie in de scheepstechnische historie. De nieuwe voortstuwingsapparatuur brengt natuurlijk ook revolutionaire be veiligingen met zich mee. Onder de scheepsreactor is een dubbele bodem gemaakt met extra beschermingen, voor het geval het schip aan de grond zou lopen. De reactorkamer is midscheeps ingebouwd tussen twee zware stalen schotten, die de stalen kooi met de reac tor moeten beschermen. Tussen deze schotten en de romp liggen drie dekken, waarvan de vloeren extra verzwaard zijn. Bovendien zijn de schotten aan de binnenkant versterkt door bescher- mingsmatten van 61 cm dik. Bij een aanvaring midscheeps moet, dus eerst vijf meter extra versterkte scheepscontructie doorboord worden, ver der de stalen schotten en de bescher- mingsmatten en dan nog ligt de eigen lijke reactor niet open. Want zij is geplaatst in een stalen koker, omgeven door een laag beton van vier voet dikte. Een uiterst zorgvuldige beveiliging dus. Ook de bescherming tegen radioactie- Het schip bij de aankomst in Ko penhagen. ve bestraling is zo hoog mogelijk opge voerd, terwijl voor de afvoer van de radioactieve afvalstoffen allerlei voor schriften gelden. Bovendien zijn' op alle mogelijke plaat sen in het schip instrumenten voor het meten van radio-actieve stralen inge bouwd. Een reserve-installatie kan in noodgevallen onmiddellijk de energie opwekking overnemen. Deze witte droom- en showboat van de Amerikaanse regering is bijzonder luxu eus ingericht. Behalve het commandodek (met de modernste scheepvaartsnufjes uitgerust) en het sloependek heeft de Savannah vier dekken ter beschikking voor de 60 passagiers die kunnen mee varen. Daar bevinden zich fraaie hut ten met eigen badkamer, een zwembad, conversatie- en eetzalen, cocktailbars, winkels, kapsalons bioscoop, ziekenaf deling e.d. Bovendien hebben de passa giers op een van de dekken een voort durend zicht in de machinekamer. Het schip van 13.500 bruto registerton heeft een lengte van rui m280 meter, is bijna 24 meter breed en heeft bij volle belading van 10.000 ton een diep gang van 9 meter. De kruissnelheid be draagt 21 knopen bij 20.000 a.p.k. Een nieuwe term dus deze atoom-paarde- krachten. Het vermogen kan met 22.000 a.p.k. opgevoerd worden tot ongeveer 23 knopen. De Savannah, die medio 1959 van sta pel ging, maakt sinds 1962 tochten langs Noord- en Zuitdamerikaanse en Europe se havens en verblijft van 30 september tot 6 oktober in Rotterdam aan de Park kade. Minister Van Aartsen van Ver keer en Waterstaat verwelkomt het schip woensdagmiddag persoonlijk, waarna het publiek gelegenheid krijgt het (waar schijnlijk in beperkte mate) te bezichti gen. Op 6 oktober keert de Savannah naar New York terug om daarna ver moedelijk nieuwe tochten te maken over de zeven wereldzeeën. Is het atoomschip economisch? Voor lopig zeker nog niet, maar dat is ook nog niet de bedoeling van deze Savan nah en van een aantal opeenvolgende atoomschepen. Het gaat erom, zegt de Amerikaanse regering, de wereld te to nen, dat kernenergie rok en vooral voor vreedzame doeleinden gebruikt moet wor den en dat atoomschepen betrouwbaar en veilig zijn. Daarbij is de kans zeer groot, dat atoomschepen op lange reizen meer vracht kunnen vervoeren omdat zij meer ruimte hebben en dat zij op lange af standen constantere hoge kruissnelheden kunnen varen dan de conventionele schepen. In Europa begint men dit ook in te zien, want er zijn thans (in Nederland, West-Duitsland, Italië enz.) verschillen de projecten voor scheepsvoortstuwing in studie genomen. Hieruit komen vol gend jaar misschien al bepaalde resul taten te voorschijn. De n.s. Savannah heeft dan toch maar de eer de atoom eeuw ook voor de koopvaardij geopend te hebben. HAIFA De gemengde wapenstil standscommissie van de Verenigde Naties in Israël begon vrijdag een onderzoek naar het geval van de Nederlandse theo loog die door de Syrische politie drie we ken is vastgehouden. Woensdag hebben de Syrische autori teiten de 29-jarige Jean Marie Marinus Raaymakers, die een pelgrimstocht maak te naar het heilige land, aan de Israëli sche grenspolitie overgedragen. Gisteren bracht Raaymakers een be zoek aan het Nederlandse consulaat in Haifa om zijn vertrek naar Frankrijk te regelen waar hij aan het seminarie van Toulouse zijn theologische studie wil voortzetten. De gebaarde Nederlander heeft ver klaard dat hij naar Israël is gekomen om de gewijde plaatsen der christenen te bezoeken. Voordien verbleef hij voor enige tijd in Libanon, Syrië en Jordanië. Volgens zijn verklaringen heeft Raay makers Jeruzalem via de poort van Man- delbaum bereikt. Op 29 aug. vertrok hij uit Tiberias. Hij vervolgde zijn tocht via de Jordaan. In de omgeving van Capernaum, aan de noordelijke oever van het meer van Ga- lilea, begonnen Syrische grenswachten aan de andere zijde van de grens hém met hun wapens te bedreigen en dwon gen hem naar hen toe te zwemmen, on danks het feit dat hij de Syriërs in het Frans toeriep dat hij toerist was. De soldaten namen hem vervolgens ge vangen, waarna zijn tocht via talrijke Syrische gevangenissen begon. In de meeste gevallen werd Raaymakers geheel alleen in een cel opgesloten. „Ik werd over. het algemeen redelijk goed behandeld", verklaarde de Neder lander. „Het enige waar mijn ondervra gers op aandrongen was dat ik de waar heid zou vertellen", zei hij. „Ik was te bevreesd om ook maar iets te vragen, zelfs niet om een onderhoud met de Nederlandse consul. Bij geen en kele gelegenheid heb ik functionarissen van de V.N. gezien", vertelde Raayma kers. Nadat de Nederlandse theologische stu dent het verhaal van zijn Syrische erva ringen aan Israëlische officials had ver teld, diende Israël onmiddellijk een klacht bij de gemengde wapenstilstands commissie van de V.N., die gisteren met het onderzoek begon. Na zijn verdwijning heeft Syrië op Israëlische verzoeken om opheldering tot driemaal toe verklaard niets van Raay makers' verblijfplaats af te weten. CAIRO De Egyptische geheime dienst heeft de afgelopen dagen ver scheidene „bompakketjes" ontdekt, die over de post aan in Egypte werkende Duitse geleerden werden gezonden, zo meldt het gezaghebbende blad „Al Ahram". Een van die pakketten was op een postkantoor ontploft. Daarbij was een postbeambte gewond geraakt. Al Ahram beschuldigt Israël van een nieu we terreurcampagne tegen de Duitse ge leerden in Egypte. (Advertentie) W. J. MUHR1MG - In de loop van deze m&uua vmdt in Zürich een toernooi plaats, waaraan door jonge doch zeer sterke spelers be neden de 22 jaar uit een aantal West en Oosteuropese landen wordt deelgeno men. Dank zij een vorstelijke bijdrage van een Amerikaanse maar in Zwitser land geboren miljonaire Agnes Litzen- berger zal deze wedstrijd een jaarlijks terugkerend evenement worden. In navolging van Clare Benedict, die een deel van haar geld en haar naam gegeven heeft aan het bekende Clare Benedict-toernooi de kleine landen- olympiade zal het jeugdtoernooi de geschiedenis ingaan als het Agnes Lit- zenberger-jeugdtoernooi. Een analyse van de tot dusverre gespeelde partijen wijst uit, dat onder de deelnemers enorm veel talent schuilgaat. Op het terrein van de openingsfcheorie zijn zij praktisch zonder enige uitzondering op de hoogte van de laatste ontwikkelingen, ook in het middenspel hebben zij een goed in zicht in de strategische en tactische pro blematiek, alleen in de eindspelfase zal hun inzicht nog moeten rijpen. En van dit proces zal afhangen of deze talenten zullen uitgroeien tot de meester- en grootmeesterklasse. Een aardige illustratie van hun pittige en veelbelovende spelstijl is het verloop van de onderstaande partij tussen de Deen Ole Jakobsen en de Engelsman Peter Lee. Wit: Ole Jakobsen (Denemarken) Zwart: Peter Lee (Engeland) Gespeeld in het jeugdtoernooi te Zürich 1964. e2-e4n c7-có, 2. Pgl-t3, d7-d6, 3. d2-d4, c5xd4, 4. Pf3xd4, Pg8-f6, 5. Pbl-c3, g7- g6, 6. Lcl-e3, Lf8-g7. (Bekend is, dat 6Pg4 faalt op 7. Lb5 Ld7 8. Dg4:) 7. f2-f3, Pb8-c6. 8. Ddl-d2, 0-0 9. Lfl-c4 (De moderne voortzetting in deze va riant. Mogelijk voor zwart is nu 9.... Pd4:, 9... Pd7 of 9.., Ld7 wat in de par tij gebeurde) 9Lc8-d7 10. 0-0-0, Ta8-c8, 11. Lc4- b3, Pc6-e5, 12. h2-h4, Dd8-a5, 13. Kcl-bl, Pe5-c4, 14. Lb3xc4, Tc8xc4, 15. Pd4-b3. (Alvorens uitvoering te geven aan zijn plan de vijandelijke koningsvleugel di rect aan te pakken, treft wit enige voor zorgsmaatregelen voor de veiligheid van zijn eigen koning). 15Da5-a6 (Veel beter was 15... Dc7 om de druk op c3 te handhaven. In deze of soortge lijke posities kan het belangrijk zijn het kwaliteitsoffer op c3 in petto te hebben en dan is de opstelling van de dame op c7 effectiever). 16. Le3-h6, Lg7xh6, 17. Dd2xh6, Tc4xc3 (Nu haalt dit offer niet veel uit) 18. b2xc3 Tf8-c8, 19 Dh6-e3, Ld7-e6. 20. h4-h5, Pf6xh5, 21. g2-g4, Ph5-f6, 22. Tdl- d2, Tc8-c4, 23. e4-e5! (Deze opmars leidt een beslissend offen sief in. Duidel^ is, dat 23... de5: faalt op 24. Td8-f Stelling na. 23. e4-e5. Pf6-d5, 24. Td2xd5 25. Dh6 mat) su 1 1 MP ril m i Hll H 111 M1 (Dit kwaliteitsoffer was natuurlijk een van de consequenties van wits vorige 25. De3-h6, e7-e6, 26. Dh6x 4- (De klopjacht wordt ingezet) 26.... Kg8-f8, 27. Dh7-h8 Kf8-e7, 28. Dh8-f6 Ke7-d7 (Op 28... Ke8 beslist 29. Th8 mat) 29. Df6xf7+. Kd7-c6, 30. Thl-h7, d6xe5. 31. Df7-c7 Kc6-b5, 32. Dc7xe5, Da6-b6, 33. Th7-g7, a7-a5, 34. Tg7xg6, a5-a4, 35, De5xd5+ (Dit dameoffer wikkelt af naar een glad verloren eindspel) 35... e6xd5, 36. Pb3-d4+ Db6xd4 (Ook na 36... Ka5+, 37' Tb6:, Kb6: 38. Kb2 kan zwart ondanks (ie kwaliteit voor het niet lang meer bolwerken tegen de verbonden witte vrijpionnen) 37. c3xd4, Tc4xd4, 38. Tg6-f6, Kb5-c4, 39. Kbl-cl, Kc4-c3, 40. Tf6-f7, Td4-b4 (Versnelt het verlies) 41. Tf7-c7+ en zwart gaf zich gewonnen. Hij verliest nog een pion of zijn toren gaat verloren (41... Kd4, 42. c3+) Schaakraadsel In de onderstaande positie staat de witspelcr materieel bijzonder slecht, maar door de mogelijkheden van een directe aanval op de zwarte konings vleugel heeft hy voldoende compensatie. Het is zelfs mogelijk de zwarte koning met een bepaald inventieve combinatie geforceerd mat te zetten. Een kolfje naar de hand van aanvalsspelers. DEN HAAG Het verhaal over Barbara Frey, die deze maand precies 250 jaar geleden met haar man en vyf kinderen uit Zwitserland naar ons land vluchtte, zal binnenkort ongetwijfeld de ronde doen. Opnieuw de ronde doen want al dikwijls is dit verhaal verteld en met name aan haar (vele) nazaten Zy, Barbara Frey, is de stammoeder van het Nederlandse geslacht Meihui zen, dat zich heeft samengebundeld in de Meihuizen-familievereniging. Leden van deze, over ons land wijd vertakte vereniging zullen komen* weekeinde de vlucht van de stam ouders vanuit het bergachtig vader land naar het lage land aan de zee her denken. Daartoe organiseerde het be stuur van deze vereniging, de zoge noemde familieraad, een bedevaart tocht naar de plaats Meihusen nabij Gontenschwil in het Zwitserse kanton Luzern. „Het gehucht Meihusen zo leert het stamboek van de familie is vriendelijk gelegen aan de zoom van een beukenbos op een matige hoogte, vanwaar men een schoon uitzicht heeft in het dal en over de heuvelruggen naar de gletsjerwereld van het Berner Oberland. Die bedevaart ving gisteren aan en morgen keert men naar ons land terug. Het vervoer geschiedt per Charter- vliegtuig en het programma voor deze driedaagse voorziet onder meer in bezoeken aan Beromünster, Gontschwil en Lenzburg. In de oude kerk te Be romünster, waar het familiewapen van de Meihuizens aanwezig is, zal de Haagse predikant, dr. H.W. Meihuizen, voorgaan in een korte kerkdienst. Ook zal men de „stamboerderij" gaan be kijken, althans wat daar nog van rest aan fundamenten, nadat deze boerderij nu zeventig jaren geleden is afgebrand. In Lenzburg bezoekt het gezelschap ongeveer zestig deelnemers waarvan de oudste ruim 80 jaren is en de jongste amper veertien) het bekende (of zo men wil berucht) slot bezoeken. Hier, nu precies 250 jaren geleden werd de stam vader van de Meihuizen, ene Samuel Peter Meihuser, gevangen gezet omdat hij werd verdacht van wederdoperij. De vervolging van de doopsgezinden in Zwitserland in de zestiende en zeven tiende eeuw en tot zelfs in de achttien de eeuw ging gepaard met drijfjachten, terechtstellingen en verbanningen en zelfs werden doopsgezinden verkocht als galeislaven. Het strafprotocol der landvoogdij Lenzburg bevat de volgende aanteke ning: „1714. Samuel Peter van Gonten schwil, de doper, wordt met zestién dagen gevangenis gestraft". Hij onderging deze straf in „een die pe kelder van het kasteel Lenzburg". zó leert het familieboek. Deze mishan deling zal het besluit tot uitwijking naar het gastvrije Nederland hebben verklaard. In de Nederlanden van de zeventiende eeuw immers waren grote sommen geld bijeengebracht om de Zwitserse doopsgezinden te steunen en te helpen bij hun overkomst. In het kerkeboek van Gontenschwil wordt dan ook vermeld: als wederdopers zijn weggetrokken en hebben voor zich en hunne nakomelingen het land- en burgerrecht verloren Samuel Peter en Barbara Frey. Zij vestigden zich te Kaikwijk onder de Groningse gemeente Hoogezand. Het familieboek, later opnieuw sa mengesteld en aangevuld gaat van hand tot hand in de familie-vereniging die in 1925 werd opgericht. Zij heeft ten doel, de geestelijke en stoffelijke belangen van het geslacht Meihuizen en van de leden en medeleden der vereniging te bevorderen. Men tracht dit doel te be reiken door o.m. het houden van fami liedagen (om de twee jaren komt men „ergens" in ons land bijeen), door het aanleggen en instandhouden van een familiefonds, door zonodig de leden van het geslacht en de medeleden behulp zaam te zijn in het verkrijgen van een maatschappelijke positie en door zo nodig geld beschikbaar te stellen voor opvoeding of tot onderstand. De fami lievereniging, die thans ongeveer 160 leden telt, kreeg de koninklijke goed keuring in 1927. Oplossing Wit aan zet en wint (mat in 7 zetten) Oplossing: De matcombinatie is als volgt te realiseren: 1. Lf5-h7-fKg8-h8, 2. Lh7- c2+, Kh8-g8, 3. Td2-g2-fLd5xg2 4. Lc2-h7-f, Kg8-h8, 5. Lh7-g6+, Kh8-g8, 6. Dh6-h7+, Kg8-f8, 7. Dh7xf7 mat. Het is maar een weet, want moeilijk was de ze combinatie niet.

de Stem | 1964 | | pagina 10