Exportvergunningen vandaag verdeeld Trein beide Ontvoerders eisen aanzienlijk losgeld Beperking bij toelating van de vrouw „onprettige verrassing" rijdt jongen voeten af BONT HOFNAR Z.E.V. Breda startklaar personeel .SATURNE is hazardspel Prof. Schillebceck in conciliecommissie schema kerk-wereld Hispano Suiza CONCILIE-TOEHOORSTER MEJ. ROELOFFZEN: Vastgebonden op rails; geen misdaad zegt politie DAGBLAD VOOR ZEELAND Officier wonmaar: GROTE ANIMO Televisiefilms Navo-oefening verdwenen Modieuze BONTMANTELS Zijn verdwenen kinderen in zuid-Frankrijk Meer bewolking een vertrouwd adres I GROTE MARKT 25 BREDA kcHl&ttJcamp fik hoi... corduroy! 104e JAARGANG No. 24699 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MORGEN MELK NAAR 55 Nederlandse melk voor Franse kinderen, maar mondjesmaat. 155 (Van onze correspondent) HAARLEM Saturne is hazardspel; er komt meer geluk dan behendigheid aan te pas. Deze mening van de Haar lemse officier van justitie bracht hem tot een eis van 25 gulden boete tegen een Zandvoortse hoteldirecteur, in wiens bedrijf Saturne sinds 1 augustus wordt gespeeld. De officier had politiemensen, die de laatste tijd als „dienst" geregeld Satur ne gespeeld hadden, als getuigen gedag vaard. Zij hielden het op geluk. De raadsman van de hoteldirecteur had ook getuigen meegebracht, die waar moes ten maken dat aan Saturne wel behen digheid te pas kwam. Een rustend arts, die zei dikwijls te winnen, kon voor de rechtbank echter slechts eenmaal het juiste getal noemen toen hij zijn be hendigheid moest demonstreren. Een 22- jarige secretaresse raadde alle vier ke ren mis. Misschien zou de officier van justitie een bruikbare getuige a dechar ge geweest zijn, want hij vertelde twee maal Saturne te hebben gespeeld en tweemaal te hebben gewonnen. Toch is het een hazardspel, zei hij. De uitspraak van de rechtbank (op 8 oktober) is ook voor de heer Caransa van belang. Hij wil Saturne in Scheve- ningen gaan exploiteren. (Advertenties) FRANKRIJK (Van een onzer redacteuren) BREDA - DEN HAAG. De Coöperatieve Export- en Verwer kingsvereniging Brabant in Breda is startklaar 0111, zodra zij de be nodigde exportvergunningen in haar zak heeft, met een transport melk naar Frankrijk te vertrekken. Dit werd ons gisteravond door een woordvoerder van de Z.E.V. medegedeeld. Men verwacht, dat dit transport niet eerder dan zaterdag zal plaatsvinden. Vandaag zal begonnen worden met de verdeling van de export vergunningen onder de gegadigden. Deze betreffen een landelijk kwantum van 2 maal 75 ton, bestemd voor vandaag en morgen. Voor zondag kan opnieuw een vergunning voor 75 ton worden aange vraagd. De Nederlandse zuivelwereld toont een vrij grote belangstelling voor de mogelijkheid melk naar Frankrijk te exporteren. Deze belangstelling mag be halve aan de mogelijkheid tot het ma ken van een goede prijs, mede geweten worden aan de toezegging van Franse zijde, dat vanaf de Frans-Belgische grens een politic-escorte de Nederland se tankwagens zal begeleiden. Dit laatste feit maakt de onderne ming minder hachelijk. Aanvankelijk bestond immers de Vrees dat de Franse boeren die in verzet zijn tegen hun regering en weigeren melk af te leve ren eventuele transporten met wa pengeweld zouden verhinderen, aange zien er de Franse regering alles aan gelegen is dat de melkvoorziening enigszins hersteld wordt, wil zij ook graag de veiligheid van het transport verzekeren. De selectie van de talrijke aanvragen voor een uitvoervergunning wordt het produktschap voor zuivel in zoverre wat gemakkelijker gemaakt doordat het bij voorbaat heeft verklaard voorrang te zullen verlenen aan de export van verpakte melk, uiteraard omdat, deze meer opbrengt. De uitvoer van melk poeder is volledig vrij, evenals de export van gecondenseerde melk in kleinverpakking. In sommige kringen is de indruk ge wekt dat er op dit moment sprake zou zijn van een conflict tussen de minister van Landbouw en het bestuur van het produktschap voor zuivel. Laatstge noemde instantie had namelijk aan vankelijk een uitvoerverbod voor melk uitgevaardigd en wilde op dit besluit gisteren nog niet terugkomen. De mi nister bepaalde daarna, dat het produkt schap uitvoermachtigingen tot een hoe veelheid van 75.000 kg per dag diende uit te geven. „Ons bestuur heeft zich bezig te hou den met problemen van de marktorde ning en vanuit die gezichtshoek wilde het behoedzaam te werk gaan. De mi nister heeft een veel bredere, algemene verantwoordelijkheid en het is zijn goed recht vanuit die verantwoordelijk heid een andere beslissing te nemen. Trouwens het feit dat ons bestuur gis teren de zaak opnieuw besprak, is er een bewijs voor dat ook daar de be reidheid bestond de deur op een kier te zetten, maar men wilde niet over ijs van één nacht gaan. Er is dan ook geen sprake van een conflict. Trouwens: waarom de zaak zo dramatiseren? Het gaat hier om drie grote tankwagens per dag aldus een woordvoerder van het produktschap. De gegadigden uit het bedrijfsleven gaan in feite lijnrecht in tegen het ad vies van de drie centrale landbouwor ganisaties, die grote terughoudendheid adviseerden. Hoe sterk de interesse is, bleek wel uit het feit dat gisterochtend om acht uur al een vertegenwoordiger van de Z.E.V. bij het produktschap op de stoep zat en niet voornemens was zonder uitvoermachtiging huiswaarts te gaan. Hij is toch teruggekeerd, nadat hem verzekerd was dat hij een eerlijke plaats in de rij gegadigden zou krijgen en anders nog zou moeten overnachten ook De Z.E.V. hee,ft uit Frankrijk aan vragen gekregen voor een veel grotere hoeveelheid dan er uitgevoerd mag worden, zodat men zelf de vraag al wat heeft moeten afremmen. De Franse regering heeft gisteren een aantal technische maatregelen genomen om de stakende melkproducenten de wind uit de zeilen te nemen. In regeringskringen liet men door schemeren dat nog strengere maatrege len, bv. vorderingen, zouden kunnen worden genomen als de veeboeren niet tot andere gedachten komen. De stakers hebben meegedeeld dat verse melk beschikbaar zal blijven voor degenen die deze om gezondheidsrede nen nodig hebben. VATICAANSTAD Prof. dr. mag. E. Schillebeeckx, professor aan de ka tholieke universiteit van Nijmegen, is uitgenodigd lid te worden van de ge mengde commissie van theologen en le den van het lekenapostolaat voor sche ma 13, dat de verhouding Kerk en we- reld behandelt. De uitnodiging is ge volgd op grond van de rede, die prof. Schillebeeckx heeft gehouden bij de opening van het Nederlands documen tatiecentrum op woensdag 16 september jl. en waarin hij op briljante wijze ver schillende tekorten in het schema aan wees. Insiders menen dat de gedachten van professor Schillebeeckx zoveel indruk hebben gemaakt dat vele leden van de gemengde commissie van schema 13 menen dat zijn medewerking niet kan worden gemist. Verder betekent de deelneming van prof. Schillebeeckx dat het schema, waarvoor tot 1 oktober nog wijzigingen kunnen worden ingediend, in de gedachtengang van de heden daagse theologische opvatting van het mens-, wereld- en kerkbeeld zal wor den gewijzigd. OSLO Noorse televisiefunctionaris sen en Amerikaanse officieren staan voor een raadsel, nu Noorse films van de NAVO-oefening „Team-work", be stemd voor uitzending in Eurovisiever- band, spoorloos zijn verdwenen. Sinds de films aan boord zijn gebracht van een vliegtuig met bestemming Keflavik, IJs land, heeft niemand er meer iets van gehoord of gezien. Van IJsland zouden de films naar de voorlichtingsdienst van de NAVO in Parijs worden gebracht, maar Amerikaanse officieren te Kefla vik zeggen dat ze geen films hebben gezien en er ook tevoren niet over zijn ingelicht. Voor kwaliteit en afwerking staan wij garant I Meer dan 45 jaar bontervaring Couture Fourrures BREDA VRAAGT ongeschoold DE COMMISSIE-Warren heeft presi dent Johnson haar lijvige rapport over de moord op president Kennedy ter hand gesteld. DE OOSTDUITSE staatssecretaris van verkeer, Helmut Scholz, mag van het geallieerde reisbureau in West-Berlijn (nog) niet naar Nederland reizen om het 125-jarig jubileum van de N.S. bij te wonen. WILLY STOPH is gisteren gekozen als premier van Oost-Duitsland. Hij volgt de onlangs overleden Otto Grotewohl op. VIJF ARBEIDERS kwamen gisteren om het leven bij een ontploffink in een munitiefabriek in het Italiaanse plaatsje Caserta. EEN 33-JARIGE boerenvrouw op Zuid- Sumatra heeft het leven geschonken aan een vijfling, vier meisjes en een jongen. BIJ EEN botsing tussen een goederen trein en een autobus op een spoorweg overgang in de weg Beiroet-Tripoli zijn 14 mensen om het leven gekomen en 19 gewond van wie 15 ernstig. DE TYFOON WILDA heeft op het zui delijkste Japanse eiland Kjoesjoe min stens acht mensenlevens geëist. Gisteren is in de Berlijnse muur, nabij grenspost Oberbaumbrücke de doorlaat in de muur weer open gesteld voor Westberlijners, die familieleden in het oostelijke stads deel willen bezoeken. (Van onze Parijse correspondent L. J. Kleyn) PARIJS Er is eindelijk bericht van de ontvoerder der drie kinderen Joel Patrick en Christine. Er zijn gisteren zelfs twee brieven van hem ontvangen. De eerste brief kwam gisterochtend bij de familie Guillon in het dorp Mar- nay aan en werd onmiddellijk door de posterijen en de politie onderschept. Over de inhoud heeft de politie wei nig willen loslaten, maar uit goede bron vernemen wy dat de ontvoerder een losgeld eist van 1.050.000 franc. Hy zegt te begrijpen dat de familie Guillon dat bedrag niet uit eigen middelen kan bijeenbrengen en dat het derhalve moet worden betaald door met name ge noemde winkeliers en handelaren uit de streek Poitiers. Andermaal wordt de familie gewaar schuwd niet de politie op de hoogte te Aellen, omdat anders de drie kinderen de ontvoering niet zullen overleven. Het bedrag moet worden betaald in bankbiljetten van 100 en 50 franc. De nummers van de biljetten mogen niet op elkaar volgen. Gisteren arriveerde ook een tweede brief, evenals de eerste gepost in Parijs. Deze was persoonlijk gericht aan de vader van Patrick en Christine en gaf instructies hoe het geld moest worden gestort. Ook de inhoud van deze brief wordt door de politie geheim gehou den. Er staat in dat de drie kinderen in goede gezondheid zijn. Vijf winke liers worden in de brief aangewezen om het bedrag van 1.050.000 franc bijeen te brengen. Betalen zij niet, dan weten de ouders aldus de ontvoerder aan wie zij de dood van hun kinderen hebben te wijten. Mevrouw Guillon, de moeder van Pa trick en Christine, hoorde het bericht over de eerste brief van de ontvoerder pas gisterochtend om elf uur over de radio. „Ik ben aan het eind van mijn zenuwen", zei zij, „maar ik hoop het toch nog tot het laatste ogenblik te kunnen uithouden. Ik zal proberen overal waar ik kan het geld vandaan te halen, want voor mij is het voor naamste dat ik mijn kinderen terug krijg". Zij en mevrouw Biet hebben sedert de ontvoering maandagmorgen nog geen oog dichtgedaan en zijn in die paar da gen uiterlijk tien jaar ouder geworden. De politie meent aanwijzingen te heb ben dat de kinderen in zuid-Frankrijk vertoeven. Een treinconducteur heeft namedijk gisterochtend om vier uur bij de Parijse politie een pak afgegeven met kranteknipsels over de ontvoering. Hij had het pak gevonden in de trein Parijs-Irun. De coupé was slechts be zet door een man, die uitstapte in St.- Pierre des Corps. Bij de redactie van de France Soir is een brief ontvangen van een Parijse za kenman, die aangeboden heeft zijn heli kopter ter beschikking te stellen voor het onderzoek. „Ik ben zo verontwaar digd over wat de ontvoerder heeft ge daan en met de familie heb ik zoveel medelijden, dat ik tijd en geld wil op offeren om hen te helpen". Grafologen hebben het handschrift van de ontvoerder onderzocht. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat de schrij ver vermoedelijk een gevaarlijke gek is en tussen de 20 en 40 jaar oud moet zijn. Weersverwachting medegedeeld dooi het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Toenemende bewolking, maar wei nig kans op regen. Lagere tempera turen als gisteren. Zuidwestelijke wind. Vandaag: zon onder 18.31 uur. Maan op 20.29 uur. Morgen: zon op 6.33 uur. Maan onder 12.18 uur. (Van een enzer verslaggevers) UTRECHT Mej. A. M. Roeloffzen, secretaresse van de Werkende Jeugd, die eergisteren is benoemd tot toehoor ster bij het concilie, had gisteren nog steeds niet de officiële uitnodiging uit Rome ontvangen. Daardoor verkeert zij nog enigszim in het onzekere over de betekenis die zy aan deze benoeming moet hechten Zij wilde evenmin verwachtingen uit spreken over de status die de audritice- in het concilie gebeuren zullen krijgen. „De officiële uitnodiging uit Rome zal daarover wel uitsluitsel geven", zei mej Roeloffzen gisteren op een persconferen tie, die de Katholieke Jeugdraad voor Nederland in verband met haar benoe ming had belegd. Het punt waarover mej. Roeloffzen met name in enigszins pijnlijke onze kerheid verkeert, betreft de status van de 15 vrouwen (8 religieuzen en 7 le ken) die nu zijn benoemd. De Paus heeft toegestaan dat er naast de al langer aanwezige mannelijke toe hoorders nu ook vrouwen bij de zittin gen aanwezig mogen zijn. Maar daarbij is de beperking gemaakt dat deze toe stemming voor de auditrices alleen geldt als er onderwerpen besproken worden iie de speciale belangstelling van de vrouw kunnen hebben. Door deze be merking krijgt de toelating van de vrouw voor mej. Roeloffzen het karak- cr van een onaangenaam compromis. Voor haar echter niet alleen, want tal van vrouwenorganisaties, die in het na bije verleden om toelating van vrouwe lijke toehoorders hebben verzocht, heeft deze beperking eveneens als een on prettige verrassing getroffen. Deze week is mej. Roeloffzen uit Rome teruggekeerd, waar zij een be stuursvergadering van de wereldfede ratie had bijgewoond. Uit die vergade ring was tot de Paus nog een brief ge richt met het verzoek de beperking op te heffen. „Hoe onplezierig het bestaan van beperking voor ons ook is, we moeten het toch verheugend noemen dat de vrouw nu haar eerste entree op het concilie kan maken", meent mej. Roeloffzen. „Bij een nieuw verschijn sel als dit moeten wij er in de Kerk altijd rekening mee houden dat zij universeel is. Wat namelijk hier in West-Europa als vanzelfsprekend wordt aangenomen kan in andere delen van de wereld op belangrijke tegenstand stuiten". Gevraagd of zij het standpunt van de wereldfederatie dat auditrices geen be perkingen moeten worden opgelegd, zwaar zal laten wegen, antwoordde mej. Roeloffzen dat zij in ieder geval naar Rome zal gaan, ongeacht de strekking van de uitnodiging. Zij veronderstelde dat de uitnodiging zou kunnen gelden voor de behandeling van het leken apostolaat, waarschijnlijk begin oktober. Straks, als wellicht een orgaan voor het lekenapostolaat zal worden samen gesteld, zullen de vrouwen er met ge lijke rechten als de mannen in verte genwoordigd moeten zijn, meende mej Roeloffzen. De toehoorders op het concilie mo gen in de aula niet spreken, maar zij kunnen niettemin belangrijke invloed uitoefenen, meent mej. Roeloffzen. Dat kan onder meer gebeuren in het se cretariaat van de O.I.C. (de katholieke organisatie) bij het concilie, waar de auditors met de bisschoppen kunnen spreken en hun mening kunnen in brengen. SALISBURY De politie heeft een punt gezet achter een merk waardig ongeluk", dat een zeven tienjarige Britse jongen twee benen heeft gekost. De jongen, Stephan Hargreaurs, sinds maan dagavond vermist, blijkt op een spoorbaan te zijn vastgebonden, waarna een passerende trein liem beide voeten afreed. Ondanks deze gruwelijke verwon ding wist de jongen zich toch naar een zeven, meter hoger gelegen verkeersweg toe te slepen, waar zijn hulpgeroep werd gehoord door een arbeider. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis gebracht, waar beide benen moesten worden geamputeerd. De toedracht van de zaak is bij zonder duister. Aanvankelijk werd verondersteld dat er misdaad in het spel was en de politie ging onder meer op onderzoek in de kostschool te Dorset, waar de jon geman leerling was. Gisteravond deelde de politie echter lakoniek mee dathet onder- zoe kwas gesloten en dat er geen sprake blijkt te zyn van misdaad. Hoe de jongeman dan op de rails terecht gekomen is, bleef tot dusver een raadsel. Op de fotoOp deze plek werd Stephan Hargreaves door de trein overredenDe steile hellingop de foto zichtbaar, wist hij ondanks zijn afgereden voeten op te kruipen. (Advertenties) HOFLEVERANCIER SELECTTKKT.EDTNn. Bij de tijdse mannen kiezen nu corduroy. Ook voor hun broeken. Hollenkamp heeft ze in zwart, lever en nog een paar kleuren. Compleet met ceintuur en steek- zakken.

de Stem | 1964 | | pagina 1