blijft zomeren Het vijf tiende leger de V-l „Polls" minder gunstig voor conservatieven Spinazie Sappig Geen haast Dieppe was een puinhoop ROJE^fl Relaxen BIJ C A aak aan. r C A MODE hn pantalons, style" 17 En uw eigen verhaal Zaterdag: „De verkeerde veldslag!" SLAMAT DJALAN co EELT, LIKDOORNS ENZ. Libanon koos zich nieuwe president Zuidafrikaanse journalist mait niet naar VS. van Iglo voor uw origineelste recept! 17 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 The eighty-five days" van R. W. THOMPSON II De bekwame opbouw en het ophouden van de achijn van een hoofdaanval tegen het gebied van Calais hadden de vijand meer dan twee maanden mis leid en het doel, het Duitse Vijftiende Leger buiten de slag om Normandië te houden, was geheel bereikt. Het was volkomen intact gebleven in de ver dediging van het gebied. De enorme nederlaag, die de Duitsers in Normandië hadden geleden, had belangrijke gevolgen gehad en er is hoogstwaarschijnlijk een ogenblik geweest - aangenomen dat het mogelijk was geweest er gebruik van te maken - dat de vijand op het punt stond te vluchten. Eind augustus was deze gelegenheid voorbij en onder de nieuwe comman dant. generaal Von Zangen, was het Vijftiende Leger weer één geheel en had het zijn evenwicht hervonden. Dit was de vijand, ter sterkte van ruw geschat 15.000 man, die tegenover het Canadese Eerste Leger stond, toen het op 1 september uit zijn bruggehoofd over de Seine brak ten oosten en wes ten van Rouaan. De Canadezen concentreerden hun hoofdmacht en hun tanks, met het Ca nadese 2e Korps op de rechter- en het Britse le Korps op de linkerflank. De bedoeling was een grote omvatting via Brugge naar de kust bij Zeebrugge te maken, terwijl het Britse le Korps Le Havre zou aanvallen en de infan terie van het 2e Korps de Kanaalha vens zou zuiveren. In zijn bevel van 26 augustus had Montgomery, luitenant-generaal Cre- rar verzocht, de eer van de verove ring van St. Valery en Caux aan de 51e (Highland) Divisie te laten terwijl de Canadese 2e Divisie vanzelfspre kend het genoegen moest hebben, Dieppe te nemen. In 1940 was de meer derheid van de Highland Divisie te St. Valery gesneuveld en in augustus 1942 hadden twee brigades van de Ca nadese 2e Divisie verschrikkelijke ver liezen geleden bij de ramp van de aanval op Dieppe. Terwijl Canadese en Poolse tanks de vijandelijke achterhoede achtervolg den op de rechterflank, brak de 2e Divisie uit naar links vanuit het brug gehoofd en trok Dieppe, zonder prak tisch een schot te lossen, binnen. Ter- zelfdertijd verkreeg het le Britse Korps na hevige gevechten brugge- hoofden op de linkerflank en ze ont dekten, dat elk sleutelpunt en elke wegkruising bestreken werd door goed opgestelde antitankkanonnen en be zet door een vijand, die zich eerst na een verwoed handgemeen terugtrok. Er was weinig eer te behalen aan de verovering van Dieppe, want de vijand had de haven verlaten na en kele haastige vernielingen te hebben uitgevoerd en de stad was troosteloos en bijna verlaten. Zonder een schot te lossen en zonder een hartelijk welkom was er voor de Canadezen, die slecht gehumeurd op de brede boulevards tussen de hotels en de zee patrouilleer den geen enkele reden om ontroerd te zijn. Er was slechts een enkeling on der hen, die de stenen gevels van de zeezijde had gezien en hopeloos op de steenachtige stranden had gevochten ea zelfs voor die enkelen was het moeilijk om de eerste en laatste erva ring met elkaar te verbinden. Mis schien waren er teveel gedachten aan de dode kameraden bij het zien van het prikkeldraad op de lege stranden om enig gevoel van triomf en geluk te wekken. Ondanks dit alles was het bezit van Dieppe toch wel belangrijk. De Duitsers hadden nagelaten de ha veninstallaties grondig te vernielen en binnen een week hoopte men de eer ste kleine voorraden te kunnen aan voeren die, zij het in geringe mate, wellicht de Kanaalhavens konden ont lasten. Daarnaast kon een bekende les op- nieujv geleerd worden niet voor de eerste keer sinds de aanval op Dieppe was het opnieuw gebleken, hoe een voudige formidabele kustbatterjjen en verdedigde stellingen van de achter zijde konden worden genomen. De hoogten ten oosten van de stad, die versterkt waren als een kleine rots van Gibraltar en praktisch onneem baar waren vanaf de zeezijde, boden weinig moeilijkheden bij een aanval van de landzijde. Op het „Blue" strand, waar het Royal Regiment of Canada praktisch vernietigd werd, waren de bekwaam ontwropen betonnen kaze- maten listig weggewerkt in de rots achtige kustlijn en praktisch onzicht baar vanuit de zee en vanuit de lucht. Zonder twijfel waren de Canadezen er van doordrongen, dat de aanval een belangrijk doel had gediend, zoals lui tenant-generaal Crerar hun na D-dag verzekerd had, maar er waren er toch wel. die zich afvroegen waarom het niet bij de stafofficieren was opgeko men, dat met minder slachtoffers het resultaat hetzelfde zou zijn geweest. Le Havre, aan de landzijde be schermd door de monding van de Sei ne, naar het westen en door inunda ties naar het oosten, was één van de krachtigste fortificaties van de „Atlan- tik-Wall". Uitgestrekte mijnenvelden en anti-tankgrachten, bestreken door betonnen geschutsopstellingen, maak ten elke aanval tot een geweldig pro bleem. Ook de vijand beschouwde Le Havre nog steeds van vitaal belang en een garnizoen ter sterkte van een di visie maakte het heel duidelijk, dat het in de bedoeling lag het fort tot het uiterste te verdedigen. Op 2 september begon het le Korps, met steun van tanks, de toegangen op zwakke plekken af te tasten, terwijl de marine en de luchtmacht de stad hevig bombardeerden. Dit bombardement verzwakte noch de verdediging noch de vastberadenheid van de bezetting. Maar de tijd drong en op 7 september werd het le Korps zich bewust, dat het ten achter geraakte ten opzichte van de legers, die naar het noorden oprukten. Gedurende zes dagen had Le Havre een enorm bombardement vanuit zee en vanuit de lucht door staan en direct volgend op een regen van 5000 ton bommen, die in anderhalf uur op het fort werden geworpen, gin gen de 49e en 51e Divisie tot de aan val over. Le Havre gaf zich op 12 sep tember over en er werden 12.000 ge vangenen gemaakt. Er was echter geen reden tot tevredenheid. De 4e Canadese Pantser Divisie was op 9 september Brugge binnengetrok ken en haar patrouilles bereikten de kust bij Zeebrugge. Oostende was op dezelfde wijze als Dieppe in handen gevallen en op 5 september hadden de Canadezen Boulogne en Calais omsin geld. Op de rechterflank van de Canadese opmars loste de Poolse Pantser Divi sie de 7e Divisie in Gent af en vocht zich een weg over het zwaar verde digde Kanaal van Gent naar Terneu- zen. Door deze actie werden de Duit sers ingesloten in de nauwe strook land tussen het Leopold-kanaal, het kanaal van Gent naar Terneuzen, de Scheldemonding en de Noordzee. Dui delijk tekende zich nu af, hoe de slag om Antwerpen verder gevochten zou moeten worden, maar niemand scheen hiervan de noodzaak in te zien. Op de linkerflnk scheen het tegendeel waar te zijn, zonder twijfel versterkt door een tekort aan mensen en voorraden en het verlenen van prioriteit. Door de radio en de krant kreeg men op de linkerflank het gevoel, dat de rech terflank het belangrijkste was. Het was niet te vermijden, dat de soldaten zich als acteurs gingen beschouwen en zorgvuldig alle nieuwsberichten in de gaten hielden. Gedurende de gehele maand september had het 30e Korps alle vliegen afgevangen en het zou hiermee voorlopig nog doorgaan. Bij het hoofdkwartier van de 21e Legergroep van het 2e Leger en het 30e Korps waren vanaf 4 september zekere tekenen van ongeduld geweest. Generaal Dempsey had voor zijn le ger een plan ontworpen voor een door stoot naar de Rijn bij Wezel. Montgo mery was vastbesloten verder op te rukken en bruggehoofden te vormen ver de Maas en de Rijn. Het eerste Geallieerde luchtlandingsleger was klaar en wacntte op inzet. Met de 7e Pantser Divisie als versterking was het 12e Britse Korps in staat de linker flank van het 2e Leger te dekken. Het le Britse Korps, dat vocht om Le Havre, werd beschouwd als een treu zelende schooljongen, die regelmatig aangespoord moest worden om voort te maken om de Canadese rechterflank te dekken. Er kon geen twijfel aan bestaan, dat de gehele linkerflank als minder belangrijk, ja zelfs als een „blok aan het been" werd beschouwd. de gehele 1 tigrijk, ja t been" we Op 9 september scheen het dan ein delek, dat de vruchten van de over winning in Normandië waren geplukt en verzameld; echter, behalve aan de Duitsers en generaal Eisenhower, was het iedereen ontgaan, dat de haven van Antwerpen, de „sappigste" vrucht van al, niet in de mand was. De Duit sers hadden over de gehele linie hun evenwicht snel herwonnen. Reeds op 6 september had generaal Von Zan gen een sterke verdedigingslinie ge vestigd aan het Leopold-Kanaal, die gedekt werd door de krachtige kust- batterijen van de Schelde-verdediging te Cadzand en Breskens. Hij had ook een begin gemaakt met het terugnemen van zijn hoofdmacht over de Schelde. Het verlies van de linie aan het Gent-Terneuzen-kanaal was een ernstige bedreiging van zijn open flank, maar hij had nog tijd en die gebruikte hij goed. Terwijl veld maarschalk Montgomery ongeduldig wachtte op het 12e Korps om het gat tussen het 30e Korps en de Canadezen op te vullen en op de 11e Pantser Di visie om het 30e Korps in het oosten te versterken, bezette Von Zangen met zijn beste troepen de toegangswegen tot het schiereiland Zuid-Beveland. Deze troepen bezetten een sterke ver dedigingslinie achter de spoordijk en met reusachtige schootsvelden over open gebied. Hun opstellingen waren waarschijnlijk praktisch onneembaar bij een frontale aanval. Hun rechter flank en hun rug waren gedekt en het kon misschien wel een maand duren, voordat hun linkerflank gevaar zou lopen. De afstand van Antwerpen tot de zee bedroeg bijna 100 km kust lijn aan beide zijden van de Schelde monding. Een groot gedeelte van het land lag beneden de zeespiegel en het geheel werd doorsneden door vaarten, dijken, straatwegen en mijnenvelden. Dit gehele gebied werd verdedigd door troepen, die gezworen hadden tot het einde stand te houden en dit waar schijnlijk ook zouden doen. In werke lijkheid zou hun ontsnappingsroute op het einde ook niet meer bestaan. De riviermond zelf was bezaaid met mijnenvelden en deze konden niet ge veegd worden, voordat het land aan beide zijden veroverd was. In Ant werpen werkten duikers van de mari ne dag en nacht in de donkere koude modder van de haven en terwijl zij Herkent u in één of meer van de hiernaast beschreven episoden een stukje authentiek, eigen ver leden? Stel uw herinneringen daaraan dan op schrift en zend ze toe aan onze feuilletonredactie. Zij worden zo spoedig mogelijk, als apart onderdeel van dit oor logsfeuilleton geplaatst. Hebt u foto's of andere tastbare herinne ringen, brieven e.d., aan de slag om de Schelde? Ook daarvoor hebben wij grote belangstelling. U kunt uw bijdragen adresseren aan: Dagblad De Stem, Reiger straat 16 Breda. Op de enveloppe vermelden „Slag om de Wester- scheide". Bijdragen kunnen ook via onze rayonkantoren worden ingestuurd. Een belangrijk punt is, of het nu door de hoofden van de stafofficieren speelde, dat het aantal slachtoffers zo laag mogelijk diende te zijn. Niettemin was er een hoopvol bericht uit Dieppe voor de bewoners yan Engeland, spe ciaal voor die van Londen op deze le september. Diep verborgen in een bos rand ongeveer drie km van de stad was de eerste lanceerplaals van vlie gende bommen gevonden in de ope ning van een grot, die in de bosrand verdween. Minstens een van deze pro jectielen was, aldus de inwoners van Dieppe, in de stad terecht gekomen en te oordelen naar de zware sporen, moeten enkele een paar honderd me ter na de start ie pletter zijn gevallen. Het lot was de Highland Divisie veel gunstiger gezind geweest. Zij was op 1 september vanuit haar bruggehoofd over de Seine op een vastberaden vij and afgegaan en bereikte na het over winnen van de vijandelijke tegenstand zeer snel St. Valery. Een week eerder was de divisie die de vijand door Li- sieux en over de er achter gelegen heuvels vervolgde, op dreef gekomen na wekenlange bittere gevechten bij Caen. Zij bereikte St. Valery in ijl tempo en hield slechts halt om indruk op de inwoners te maken, waarna zij teruggingen naar haar plaats op de rechterflank van de 49e Divisie, die de zwaar versterkte stad Le Havre omsingeld had. Zij had haar korte tri omf beleefd en de zinloze vernietiging van de oorlog lag wederom voor vele weken achter haar. zichzelf aan sleepkabels voorttrokken, voelden zij met blote handen naar ver borgen mijnen en boobytraps, die elk moment konclen afgaan. Het is onbe grijpelijk, dat men in de eerste drie weken nauwelijks dacht aan de plan nen, die gemaakt moesten worden voor de spoedeisende, ingewikkelde en zwa re gevechten, die nog geleverd moes ten worden om het gehele gebied te veroveren, iets dat zonder enige twij fel noodzakelijk was voor de eind overwinning. Aan de Kanaalkust maakten de Ca nadezen geen haast met Boulogne en Calais. De aanvallen werden uitge voerd naar het model van D-dag; een bombardement vanuit zee, bommen, een bombardement en nog meer bom men. De Tsjechische Pantser Brigade stond op het punt de rol van „wach ter" bij Duinkerken voor de „duur van de oorlog" over te nemen. Deze rol werd, zoals begrijpelijk ongaarne en met een natuurlijke afkeer ver vuld. De hoofdmacht van het Cana dese 2e Korps werd verplaatst naar de linie aan" het Leopold-Kanaal en bereidde zich voor Antwerpen van het 2e Leger over te nemen. Het Duitse commando gaf de volgen de dagorder uit: „De verdediging van de toegang tot Antwerpen is een opgave, die beslissend is voor het verdere ver loop van deze oorlog. Als de ver sterkingen aan de Schelde over meesterd worden, zullen de Britten uiteindelijk in staat zijn grote hoe veelheden materieel in een grote beveiligde haven aan land te bren gen. Met dit materieel zullen zij een dodelijke slag kunnen toedienen aan de Noordduitse laagvlakte en aan Berlijn. Om deze reden moeten wij de Schelde-ver sterking en tot het einde toe behouden. De ogen van het gehele Duitse volk zijn op u gerichtIn dit uur spelen de forti ficaties aan de Schelde een rol, die beslissend is voor de toekomst van ons volk". Al de beschikbare hulpmiddelen van het Britse 2e Leger werden met de meeste spoed bijeengebracht voor een totaal andere taak, die volgens het oordeel van Montgomery een snelle overwinning zou kunnen brengen. (wordt vervolgd) LONDEN Het gunstige ty voor de con servatieven dat de laatste weken in so ciallstische kringen enige zorgelijke ge zichten heeft veroorzaakt, schijnt te ke ren. Dit valt af te leiden uit de jongste cijfers van de zg. „polls" die verschil lende Britse landelijke dagbladen publi ceren. De „Daily Mail" die de conservatieven vorige week nog met 1,6 percent liet lei den, publiceerde gisteren een staatje waaruit blijkt dat deze voorsprong tot 0,2 percent is teruggelopen. De „Daily Express", uitgesproken con servatief, daarentegen meldt een con servatieve voorsprong van 3.5 percent met 1,6 percent verleden week. De „Daily Telegraph", die ook als conservatief wordt beschouwd maar zijn (Advertentie) O CO 3» T— ro CJI VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS voorspellingen op de onderzoekingen van het instituut Gallup baseert, was drie dagen geleden van mening dat La bour nog met 2,5 percent leidde. De verkiezingscampagne is op het ogen blik over het gehele land in volle gang. De conservatieve partij heeft een tv- debat tussen de minister van defensie, Peter Thorneycroft en de woordvoerder over defensiezaken van de Labourpartij Denis Healy, op het laatste moment af gezegd De conservatiev enzijn over het alge meen geen voorstander hun politiek via de tv tijdens een debat te verdedi gen. Een aanbod in deze geest van La- bour-leider Wilson aan premier Home is afeewezen. Volgens de Tories zou de verkiezingsstrijd hierdoor te veel een „presidentieel" tintje krijgen. De polls hebben uitgewezen dat de figuur van Wilson over het algemeen onder het Britse publiek meer sympathie ondervindt dan die van de huidige pre mier Home. De socialisten zouden daar om veel meer gebaat zrn bij een derge lijke tv-confrontatie dan de conservatie ven. BEIROET Charles Helou, een voor malige journalist en advocaat die tot verleden maand weinig bekendheid ge noot buiten zijn eigen land, heeft gis teren het presidentschap van Libanon aanvaard. Helou die vrijdag 52 jaar wordt, werd op 18 augustus door het Libanese parle ment gekozen voor een ambtstermijn van zes jaar. Hij volgt Foead Chehab op, een generaal die een grote rol heeft gespeeld bij het oplossen van de moei lijkheden tussen de christenen en de is lamieten in het land. (Advertentie) De schoen die zijn tijd vér vooruit is US In zwart en bruin. Maten: 28 t/m 43. v.a.f 17.90. Met 6 maanden schriftelijke ga- \jantie op de zool. (Advertentie) KNOKKE (Van een onzer verslaggevers) De zomerdrukte aan de Belgi sche Noordzeekust is nog maar amper een weinig geluwd, of reeds roept Knokke bij de inzet van een geheel nieuw gecreëerd seizoen: „Kom op adem, Knokke blijft zo meren In samenwerking met de Bel gische toeristenbond heeft de di rectie van het Casino te Knokke voor de periode van 12 september 1964 tot 13 juni 1965 elke week een „evasie"-weekend ingericht. Twaalf en dertien september j.l. werd deze toeristische nouveauté aan binnen- en buitenlandse pers gepresenteerd. Na afloop van dit weekeinde was men het er unaniem met 's werelds snelste man Paul Campbell, eregast tijdens dit weekend, over eens. dat deze „Kom op adem" werkelijk een verademing bete kent voor zelfs de meest verwende lie den, die tijdens het weekeinde de „hur ry-up" van de weekse dag eens helemaal willen ontvluchten en zich aangenaam en exclusief willen verpozen. Naargelang men tijd en geld heeft kan men 24, 48 of 72 uren van de „Iodium-verademing" te Knokke. zoals deze weekends ook wel ge noemd worden, genieten. Wegens het na seizoen heeft men de prijzen gezien het gebodene bijzonder redelijk kunnen hou den. Een zaterdag-zondag-verblijf kost slechts zeshonderd franc, 43,20, per per soon als men met tweeën is, en 57,60 als men alleen komt. Gezien de geweldige belangstelling voor deze „evasie", die geheel past in het wel vaartsbeeld van deze eeuw, is het ove rigens wel zaak. zich tijdig voor een der gelijk vloekend aan te melden, hetgeen zowel schriftelijk als telefonisch kan ge beuren. Wanneer men in Knokke arri veert wordt men in de ontvangsthal van het casino, of zo men per trein arriveert aan het station, opgewacht door r.ller- charmantste hostesses. Terwijl een ..drink" naar keuze wordt, geserveerd, wordt een chequeboekje met zeven bon nen overhandigd, waarmee heel Knokke van A. tot Z„ oftewel van Albertstrand tot Het Zoute en Het Zwin, voor de hou der van deze cheques wordt opengesteld. Vervolgens begeeft degene, „die op adem wil komen", zich naar het door de ca sino-directie voor hem besproken hotel, waar hem in ruil voor een van zijn bon nen de sleutel van een luxe-logeerkamer met eigen toilet en bad. wordt overhan digd. Na zich verfrist en omgekleed le hebben begeeft men zich, liefst in avond kleding. naar de luchterzaal van het ca sino voor het diner, waar koks van de befaamdste restaurants uit Brussel en Wallonië niet enkel hun naam. maar ook hun faam komen verdedigen onder het motto: ..Voor de fijnste Franse keuken moet men in België zijn!". Na het diner begeeft men zich naar „Bagatelle", de nachtclub van het casino, waar Micky Day en zijn „Sunbeams" ten dans spe- len, of spoedt men zich naar de speel zaal, waar men tegen inlevering van een der bonnen een verfrissing naar keuze kan gebruiken. Wanneer men de volgende ochtend in zijn hotel ontbeten heeft, gaat men naar de bar van het casino, waar de lieftallige hostesses, die de gaston ook de vorige dag voortdurend ter wille zijn geweest en hen continu van filtersigaret ten en vuur hebben voorzien, met auto's gereed staan om de weekend-deelnemers naar het natuur-reservaat „Het Zwin" te rijden, een pracht natuuroord van 150 hectare en een uniek vogelreservaat met een uitgestrekte vogeltuin. Gidsen atten deren de bezoekers op de talrijke broed- vogels als steltlopers, kluten, plevieren, buizerds, uilen, ooievaars enz. en op de speciale aan de zee herinnerende die ren- en plantenwereld. Maar behalve met wandelen In ..Tiet Zwin" kan men zich ook tegen inlevering van een hiervoor bestemde cheque ver meien met sport in het exclusieve „La Réserve" (tennis, waterskiën, golf, pe- (anquel of met een bowling-party in ,,Crosly". Daarnaast kan men" de bon „sport en spei" bovendien gebruiken om er een uur voor paard te rijden, tc hen gelen in het Zegemeor van „La Réserve", voor een „Iodium-wandeling" in zee, waarvoor speciaal een boot met beman ning ter beschikking staat, of vanaf ok tober voor de jacht op eenden in volle zee. Er resten nu nog drie bonnen: één voor „apero", een aperitief in een etablis sement „en vogue" van Het Zoute, één voor een lunch of diner naar keuze in éen van de dertien „verademings"-restau- ï-snts en één cheque tenslotte voor de teatime in ,,La Réserve" of in een van do afdelingen van het casino. Al bij al een rijk en gezond programma, waarin bij een veelheid aan mogelijkheden, de gasten binnen het raam van een program ma een maximale vrijheid wordt gelaten, waarin zij geheel kunnen relaxen. Het is bovendien een programma van standing en met stijl, wat het geheel, wanneer men bovendien nog let op het werk. dat men gemaakt heeft van het gastronomische gedeelte, bijzonder aantrekkelijk maakt en zijn geld dubbel en dwars waard. Het Zwin omvat niet slechts een uitgestrekt natuuroord van schor ten met zeewatermeren, maar te vens een prachtig aangelegd vo gelpark, waarin alle broedvogels uit dit reservaat en nog vele an dere bijeen zijn gebracht. Advertentie! JOHANNESBURG De hoofdredacteui vein het Zuidafrikaanse dagblad „The World" dat voorname1 ijk door het zwarte volksdeel wordt gelezen mag van de Zuidafrikaanse regering niet naar dc Verenigde Staten om een studie- en reis beurs van de universiteit van Indiana te aanvaarden. Volgens „The World" heeft de rege ring haar hoofdredacteur geweigerd een paspoort te verstrekken. De regering heeft er aan toegevoegd dat een persoon- lijk onderhoud van M. T. Moerane met regeringsfunctionarissen ..weinig zal op leveren". Moerane is de tweede belangrijke Afri- kaanse journalist in Zuid-Afrika wie binnen enkele weken een paspoort voor Amerika is geweigerd. De ander was Nat Na ka sa. een rubriekschrijver van de Rand Daily Mail die eveneens een stu diebeurs kreeg aangeboden. Dank zij die plukverse Iglo spinazie spaart 11 zoveel lijd, dat u er gemak kelijk iets extra lekkers van kunt maken. Iglo spinazie zit immers voor u gewassen,schoongemaakt in 't pak! Is bovendien erg voordelig. Er gaat mets door slinken verloren Tover er morgen eens Spinazie Sandwiches van. Doe dat ais volgt: Spinazie Sandwiches. Ontdooide warme Iglo spinazie vermengen met paneermeel. Op sneetjes gebakken wittebrood deponerenwaarop plak ham. Afdekken met kaas en boter. In oren bakken. 700 gram f 1.27 500 gram f0.97 350 gram f0.72

de Stem | 1964 | | pagina 21