„Kortzichtig beleid drijft Nederland tot boekenzorg" wat is wijsheid? UILTJE Verkoud heid bij Ipak P0PIA 1000 bij 1 pak met. ANTI- VLAAMSE REDE OP HERDENKINGSDAG VAN DE REVOLUTIE FARVERFEST Britse bisschoppen willen vierde conciliezitting sim. BIJ DUIZENDSTE PRISMA-POCKET Niet roken, niet drinken en niet snoepen zou ramp zijn voor schatkist RUSSEN KOMEN KEIKEN BEJ N.A.V.O. 11 ROL EXTRA VOOR EEN DUBBELTJE 11 ROL EXTRA VOOR EEN DUBBELTJE Fransen, ziende blind Vliegers doen boekje open over Liberia Feest in Utrecht Dwangpositie Hulpmiddel Arm weer aangezet Vier zware jongens uit Dartmoor ontsnapt V alsemuntersbende in Italië opgerold Militair door trein gedood Ballonsuccessen Nini Boesman Voorkom Rillerig? Onprettig? a Vlug-: Paus benoemt Nederlandse toehoorster ONDERZOEKIN TOONT AAN Godsdienstonderricht mede schuldig aan anti-semitisme ..België bestaat niet meer UI.CC Zeker verband tussen roken en longkanker Mutatie bij Justitie Prof. A. Mulder nieuwe secretaris-generaal VLOERKLEED DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 Advertentie") (Van orue kunstredactie) UTRECHT Nederland, het land met de hoogste lecsdichthcid, zal binnenkort ook het land kun nen zijn, waar de bevordering van het hoek tot een louter gesubsidi-, eerde aangelegenheid is terugge bracht, nadat men eerst het par ticulier initiatief aan banden zal hebben gelegd, dit is de conclusie van de heer Ph. Bogaard, directeur van de uitgeverij Het Spectrum' n.v., gegeven tijdens een heden ochtend in de Panoramazaal van Utrechts Neudeflat gehouden bij-j eenkomst ter gelegenheid van de uitgave van het duizendste Pris ma-pocketboek. Nu wij door een vooruitstrevende so ciale politiek van de armenzorg zijn be vrijd, zei de heer Bogaard, worden wij door een kortzichtig, economisch depar tementaal beleid naar de lectuunzorg ge dreven. De kritische noot van de heer Bogaard was gericht op de verhogingen door PTT van de drukwerktarieven met meer dan 75 pet., die een ernstige bedreiging vormen voor het goed functioneren van het informatie-apparaat, dat onontbeer lijk is geboren bij de wisselwerking tus sen lezer, boekverkoper, auteur en uit gever van pocketboeken. Het pocketboek is een massamedium, dat een grote, in dividuele keus mogelijk maakt, een keus die afhangt van de belangstelling van de lezer. En deze lezer kan alleen dan belangstellend zijn en blijven, wanneer een goed informatie-apparaat hem regel matig óp de hoogte houdt van wat er telkens verschijnt, een apparaat ook, dat een onmisbare schakel is geworden in de exploitatie van het pocketboek met zijn grote oplagen, zijn omzetsnelhid en zijn lage prijzen. Deze exploitatie wordt volgens de heer Bogaard ernstig bedreigd door de Ne derlandse PTT, Terwijl we van de ene kant zei hij, uit hoofde van het erkend gemeenschapsbelang door de staat wor den gedwongen de prijs van onze pockets laag te houden, brengt ons van de an dere kant een monopolistische staatsbe drijf, dat blijkbaar uit is op inflatie, in een dwangpositie, waardoor de exploi tatie, dus de prijs van onze pockets, aanzienlijk wordt beïnvloed. Aan deze kritiek liet de heer Bogaard een beschouwing voorafgaan over de functie van het boek. Het pocketboek in het bijzonder. Het succes van een po-j cketboek, met name de Prismareeks die in 1951 is gestart, is volgens de direc- teui van Spectrum mede toe te schrij-l ven aan de na-oorlogse periode, die na een technische, organisatorische en eco nomische opbouw van materieel herstel de tijd rijp maakte voor een hernieuw de belangstelling in culturele, algemeen vormende en geestelijke waarden. En het boek is een van de communicatie middelen waardoor deze waarden wor den overgedragen. Dit functioneel, nood zakelijk middel mocht niet langer tot de status-sector beperkt blijven en daarom! werd hét voor de massa presentabel en! acceptabel gemaakt. Alleen reeds de complete Prismapro-1 duktie in zijn verschillende genres isi zo massaal groot, dat men haar volgens de heer Bogaard het uiterlijke resultaat kan noemen van een evolutie in de we reld van het boek. Het duizendste Prismaboek. getiteld: „Cultuurgeschiedenis van de twintigste eeuw" werd geschreven door de Gro ningse hoogleraar, prof. dr. P. J. Bou- man, die tijdens de bijeenkomst in de Neudeflat eregast was. Prof. Bouman schetste de ontwikkeling van zowel boek- als krantebedrijf. Uit de krant is de massapers geboren, die een nieuw publiek bereikte en deze nieu we publieke groepen bleken ook voor het boek bereikbaar. De grotere afzet betekende een produktieverhoging én een verlaging van de prijs. De^e nieuwe pu blieke groepen zijn niet zonder meer te noemen, maar wel is duidelijk, dat de oude sociale structuur van een smalle burgerlijke bovenlaag en een brede on-' derlaag van arbeiders is veranderd met de vorming in onze tijd, van meerdere nieuwe middengroepen, waartoe onder meer het enorm toegenomen aantal jeug digen moet worden gerekend, die na de lagere school een voortgezette opleiding volgen. En al deze groepen zijn volgens prof. Bouman binnengetreden in de we reld van het pocketboek", een nog steeds groeiende culturele macht die zelfs niet door de televisie kan worden afgeremd. Naast de eerste officiële uitreiking van het duizendste Prismaboek konden de aanwezigen op deze bijeenkomst nu reeds kennis nemen van de 118 titels van nieu we pockets, die in de komende maanden door Het Spectrum zullen worden uitge geven. Er is naast de bekende reeksen waartoe onder meer de Aula- en Picture- boeken behoren een nieuwe serie bij: de Prisma-detectives, waarvan de eerste exemplaren in oktober en november op de boekenmarkt zullen komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wanneer de campag nes tegen het roken en tegen het ge bruik van alcohol optimaal effect zou den hebben en als alle Nederlanders uit angst voor dik worden alle zoetig heid zouden afzweren, zou de minister van financiën voor een complete catastrofe komen te staan. Want deze minister houdt zijn inkomsten in be langrijke mate op peil dank zij de accijnzen, die hij heft op suiker, tabak, wijn, bier en alcohol. Meer dan een miljard gulden incasseert hij aan de menselijke zwakheden op het gebied van roken, drinken en snoepen en dat is heel wat op een totaal aan inkom sten van 13,6 miljard. In de sector van de accijnzen int minister Witteveen het meest dank zij de tabak, alle anti-rook-campagnes ten spijt. Want al constateert hij in zijn begroting van de middelen voor 1964 een teruggang in het roken van sigaretten, zijn inkomsten aan tabaks accijnzen zullen volgend jaar toch wel 700 miljoen zijn (600 miljoen in 1964) omdat het verbruik toch weer toe neemt en omdat de prijzen werden verhoogd. De suikeraccijns brengt het volgend jaar 105 miljoen op, want al wil men dan niet dik worden, er wordt toch steeds meer suiker gebruikt. Het bierverbruik blijft eveneens toe nemen, wat 75 miljoen aan accijnzen betekent. De gedistilleerd-accijns is nog indrukwekkender: 235 miljoen in 1965 en tenslotte is er dan nog de wijnaccijns, die volgend jaar 22 mil joen zal opbrengen. LONDEN Chirurgen van het zieken huis te Wrexham (Wales) zijn er dinsdag avond in geslaagd aan een jongedame haar linkerarm, die in de fabriek door een machine was afgerukt, terug te ge ven. De arbeidster was na het. on^ev^ onmiddellijk naar het ziekenhuis "ver voerd. Per ambulance werd de arm uit de fabriek gehaald en deze werd in het ziekenhuis weer aangezet. De toestand van de abreidster is bevredigend. LONDEN De Engelse politie zoekt naar vier „zware jongens" die zijn ont snapt uit de beruchte gevangenis Dart- moor. De mannen vielen in het washuis van de gevangenis een bewaker en drie mede gevangenen aan en knevelden hen. Via een ventilator kwam het viertal buiten het gebouw en de muur werd met be hulp van een ladder genomen. De uitbre kers verdwenen in de mist op de een zame heidevelden rondom Dartmoor. (Advertentie) uililfjMpMm... senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct Twee Russische torpedobootjagers stomen langs het Amerikaanse vliegdekschip „Independence" tij dens de NAVO-oejening „Team work" op de Atlantische Oceaan. Op het dek van de „Independence" staan A-4 Skyhawks opgesteld. Het Russische vaartuig op de voor grond is een torpedobootjager van 3500 ton van de Kotlin-klasse, uit gerust met geleide projectielen. Op de achtergrond een 1280 tons jager van de Riga-klasse. 65 BOLÖGNA De Italiaanse politie heeft een internationale bende die zich erop toelegde gouden munten te vervalsen, onschadelijk gemaakt. De politie heeft in samenwerking met de Zwitserse autoriteiten in de omge ving van Casalecchio di Reno bij een overval op het hoofdkwartier van de bende voor een waarde van 2,4 miljoen dollar aan gouden munten en matrijzen in beslag genomen. De bende hield zich bezig met het slaan van gouden dallarstukken Zuid- amerikaanse en Afrikaanse munten. Zelfs maakte zij oude Franse Napoleons na. De valsemunters gebruikten echt goud, maar maakten van het feit gebruik dat de munten zelf een hogere waarde ver tegenwoordigen dan het gewicht aan goud. AMERSFOORT De 33-jarige wacht meester W. Krijt van de school A>or re serveofficieren van de cavalerie in Amersfoort en is op een niet-beveiligde overweg tussen Amersfoort en Hoeve laken door een trein aangereden en zo ernstig gewond, dat hij op weg naar een ziekenhuis is overleden. Volgens de machinist naderde de jeep, waarin K. als bijrijder zat, zo snel de overweg dat hij ging afremmen De be stuurder van de jeep ging ook langzamer rijden, maar gaf, juist toen de machinist weer vaart meerderde, vol gas en schoot vlak voor de trein langs. K., die uit de jeep was gesprongen, toen die de over weg opreed, werd door de trein geraakt en in een sloot geslingerd. De machinist heeft van het ongeluk niets gemerkt. DEN HAAG Het bestuur van de in ternationale doellandings-ballonwedstrijd te Antwerpen heeft de Nederlandse bal lonvaarster Nini Boesman de le prijs coupe Segers toegekend. Zondag stegen de grote wedstrijdbal lonnen tijdens ongunstig weer op. On danks deze handicap wist mevrouw Boes< man precies op het vooruit aangegeven doel te landen. De andere ballonnen kwamen op 15-20 km afstand. Dit jaar zijn in de gehele wereld slechts drie internationale ballonwed strijden gehouden: een in Zuid-Duitsland een in Nederland en deze laatste wed strijd in België. Alle drie werden ge wonnen door Nini Boesman Zaterdag middag 26 september zal Nini Boesman opstijgen van het Malieveld in Den Haag voor haar 200e balionreis. t Advertentie) VATICAANSTAD Het Engelse epis copaat heeft zich uitgesproken voor een vierde zitting van het concilie, te houden binnen twee of drie jaar. Het meent dat „iedere bisschop, die vervuld is van herdelijke zorg, kan verlangen, dat er een eind komt aan zijn reizen naar Rome en dat hij terugkeert naar zijn kudde". Dg kerk is echter belangrijker dan welk bisdom ook. Het zou toch wel zeer onbevredigend zijn wanneer men op het concilie enkele algemene begin selen vaststelde en het aan deskundigen zou overlaten, te beslissen hoe de wen sen van de concilievaders geïnterpre teerd moeten worden. ROME In de Verenigde Staten is een onderzoek ingesteld naar de diepere oorzaken van het anti-semitisme. De uitslag van dit onderzoek bevestigt de mening van het secretariaat voor de eenheid, dat juist door de bewering, dat de joden van Christus' tijd schul dig zijn aan diens dood, het anti-semi tisme in de loop der eeuwen in de hand gewerkt is. De resultaten van dit onderzoek, dat in de zomer van 1963 werd verricht zijn gepubliceerd door he,t Nederlands documentatie centrum concilie te Ro me. De bedoeling van het onderzoek was inzicht te krijgen in de wortels van het anti-semitisme in de Verenigde Staten in het bijzonder onder de pro testanten en katholieken. Gedurende de zomer van 1963 hebben 2326 pro testanten en 545 katholieken aan de enquête meegedaan. Daaruit is gebleken, dat speciaal door het godsdienstonderricht in kerk en school de christenen in de Verenigde Staten een bepaald beeld hebben ge kregen van de rol der joden ten aan zien van Jezus, Zijn dood en Zijn fi guur als historisch persoon. Omtrent het moeilijke en precaire vraagstuk uit de jodenverklaring, nl. de schuld der joden aan de „kruisiging en dood van Christus leverde de en quête het volgende beeld op. Negenen zestig procent van de ondervraagde katholieken is ervan overtuigd, dat (Van onze correspondent) LUIK „Wee hen, die onze wanhoop ten top zouden drij ven!" Deze pathetische waar schuwing werd geuit door de burgemeester van Luik, de heer Destenay, tijdens een ge legenheidstoespraak ter her denking van de Belgische re volutie in september 1830. De opstand, die een einde maak te aan het Koninkrijk der Ver enigde Nederlanden, wordt ieder jaar te Luik en te Brus sel herdacht. Het „wee hen" werd door de Luikse burgemeester thans niet meer gericht aan de Nederlanders, maar aan het adres van de „Vlaamse verdrukkers". Destenay onderstreepte dat Charles Rogier, een der kopstukken der revo lutie van 1330 zijn België niet meer zóu herkennen. „Wat moeten we ervan denken, wanneer we vernemen dat een Bel gisch minister in het openbaar zijn fierheid verkondigt, te behoren tot een Nederlandse gemeenschap van 17 mil joen zielen? Hebben wij dan niet evenzeer het recht Luik uit te roepen tot zesde Franse stad? Indien zou blij ken dat alle verzoeningsformules schipbreuk lijden ingevolge de on wil der taalkundige meerderheid in België, dan zullende Luikenaars in hun geschiedenis voldoende aankno pingspunten vinden om een nieuwe weg op te gaan. De manoeuvres, ge richt tegen onze Waalse steden en provincies, moeten ophouden". Tijdens de plechtigheid aan het standbeeld van Rogier te Brussel her innerde een Waals woordvoerder er aan. dat de opstand van 1830 het werk is geweest van Wallonië en Brussel en dat België door Waals bloed tot stand is gekomen. „Nu wordt Wallonië be dreigd. De annexatie van de Voer streek door Vlaanderen is een drin gende waarschuwing: het volgend stadium brengt de totale onderwer ping van Wallonië aan Vlaanderen. Het België waarop wij zo fier waren, bestaat niet meer". Pontius Pilatus geprobeerd heeft Jezus van de kruisdood te redden en 46 van hen gelooft zelfs dat het hem door de joodse druk onmogelijk gemaakt is. Vandaar dat ook 61.5 de joden als groep verantwoordelijk acht voor de kruisiging van Christus. Tegenover 22 procent die de schuld aan de Romeinen geeft. Uit het verder onderzoek is gebleken, dat een groot aantal christenen gelooft, dat de joden deze zonde tegen Jezus niet vergeven wordt voor zij zich be keerd hebben of dat de straffende hand van God de joden zal blijven treffen. Maar de meerderheid bij de katholie ken staat toch niet tegenover de jood van tegenwoordig. Toch gelooft nog eenderde eraan en dat betekent in feite miljoenen katholieken. Gebleken is ook dat het anti-semitis me beslist niet alleen maar een gods dienstige zaak is. Vijfenvijftig procent bv. gelooft, dat de joden de internatio nale bankwereld beheersen en 43 pro cent gelooft dat de joden veel meer opvallend gekleed willen gaan en ju welen dragen. Merkwaardig genoeg is, dat de intensiteit van dit anti-semitis me gepaard gaat met een toenemende vurige geloofsbeleving. AMSTERDAM Het dagelijks bestuur van de Union Internationale Contre le Cancer (U.I.C.C.j heeft in een resolutie uitgesproken dat de Union tot een van haar voornaamste taken rekent het voor komen van kanker. De Union (waarin 64 landen zijn vertegenwoordigd) is over tuigd. door het overstelpende feitenma teriaal, gebaseerd op talrijke onafhanke lijke onderzoekingen in een groot aan tal landen, dat er verband bestaat tussen longkanker en het roken van sigaretten. De Union dringt daarom bij de verant woordelijke autoriteiten in alle landen aan op het nemen van toepasselijke maat regelen om het onnodige en toenemende aantal sterfgevallen ten gevolge van kan ker van de longen te verminderen. Dr. L. Meinsma, directeur van het bu reau kankerregistratie en voorlichting, merkt naar aanleiding van deze reso lutie op dat op de begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid voor 1965 350.000 is uitge trokken ten behoeve van een voorlich tingsprogramma onder de jeugd over de nadelen van het roken. Het ministerie heeft met twee ton de actie roken jeugd 1964 gesubsidieerd. Ook de stichting Ko ningin Wilhelminafonds verleent alle steun aan de voorlichting van de jeugd over de nadelen van roken. Het is dus noodzakelijk, dat de me ningen van de concilievaders volkomen duidelijk worden voordat de daartoe aan gewezen commissies na het concilie met hun werk beginnen. Als dat niet voor eind november kan worden bereikt, hopen wij. dat de commissies het werk gedurende twee of drie jaar rustig kun nen voortzetten en dat dan het laatste woord zal worden gesproken op een vierde zitting", aldus het Britse episco paat. Paus Paulus heeft gisteren acht nieu we ïeken-toehoorders en vijftien toe hoorsters benoemd. Onder deze laatsten behoort ook de Nederlandse mejuffrouw A. M. Roeloffzen, secretaresse van de Internationale Federatie der Katholieke Vrouwelijke Jeugd. Kardinaal-aartsbisschop Ruffini van Palermo heeft gisteren weer als eerste geïntervenieerd over de verklaring over de godsdienstvrijheid. Hij eiste een zeer duidelijk onderscheid tussen vrij heid en tolerantie. De vrijheid komt voort uit de waarheid, die er recht op heeft zich te verbreiden, terwijl toleran tie voortkomt uit de eisen van de mense lijke samenleving. Een staat mag volgens kardinaal Ruffini niet het recht ontzegd worden de katholieke godsdienst tot staatsgodsdienst uit te roepen. Het con cilie moet vervolgens duidelijk eisen, dat de katholieke godsdienst overal haar rechten krijgt, ook in de vele landen, waar die rechten niet worden toegekend. Een van de sprekers gisterochtend was de Amerikaanse kardinaal Cushing van Boston, die al eens boos uit de con- ciliezaal is weggelopen en naar zijn aartsbisdom terugkeerde, omdat hij van het gesprokene niets kon verstaan. Hij spreekt n.l. maar heel moeizaam wat Amerikaans-Latijn. Hij had de concilie leiding een simultaanvertaalapparaat aangeboden, maar daarvan is nog geen gebruik gemaakt. Kardinaal Cushing verklaarde gisteren dat de gehele wereld katholieken en niet-kalholieken wacht op de verkla ring over de godsdienstvrijheil van de katholieke kerk.. De kerk, aldus de kardinaal moet een voorvechtster zijn van de vrijheid. De uitslagen der stemmingen over de collegialiteit der bisschoppen en over het primaatschap van de Paus hebben tot veelbetekende conclusies geleid. Het is n.l. opgevallen, dat er soms een vrij groot verschil bestond in het totaal aan tal uitgebrachte stemmen voor de ver schillende onderdelen. Bij de stemmingen over verschillende onderdelen van het kerkschema liepen de totalen der uitgebrachte stemmen meestal niet ver uiteen, verklaarbaar uit het feit, dat op het ogenblik van stem ming enkele bisschoppen zich even uit de concilieaula hadden verwijderd. Maar niet verklaarbaar is volgens waarne mers het dieptepunt in het aantal stem men uitgebracht, toen de concilievaders gevraagd werd te stemmen over de wederzijdse begrenzing van de collegia liteit en primaatschap. De 90 tegenstem mers fundeerden hun afwijzing op de opvatting, dat alle macht alleen aan de Paus toekomt en alleen door hem aan de bisschoppen wordt verleend. Een op vatting die vooral binnen het Italiaanse episcopaat gehuldigd wordt. Verschillende concilievaders hebben verklaard, dat menige bisschop bij deze stemming in gewetensnood '/erkeerde. Een Italiaanse bisschop bekende aan zijn niet-ïtaliaanse ambtsgenoot, dat hy door de druk van zijn bisschoppenconferentie in verwarring was gebracht en dat hij daarom net als zijn niet-Italiaanse buur man stemde. (Advertentie) 1 v Een demonstratie overtuigt' u van de weergaloze beeld-. en klankkwaliteit. Stap n^ar een Bell-dealer! imp.: 1MTRA BREDA lel. 41487 DEN HAAG Professor mr. A. Mul der, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie en hoogleraar in het strafrecht en het strafprocesrecht aan de Rijksuniversiteit te Leiden, volgt op 1 februari 1965 mr. J. C. Tcnkink op als secretaris-genc-i aal van het departe ment van Justitie. Mr. Tenkink verlaat het ministerie dan met pensioen. (Advertentie) FARVERFEST: chique vloer kleed rr.etzéér hoge pool, vachtzacht, grote scala van tinten, gemêleerd, gedessineerd of effen. Vraag folder F2 aan Veneta N.V., Hilversum. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS In het weekblad l'Express (voor het eerst in de nieuwe vorm verschenen, waardoor het blad aan Time en Newsweek doet denken) trof ik de volgende brief van de heer Frangois Deybach uit Veenendaal aan „Na een verblijf van meer dan zes maanden in Nederland keer ik bin nenkort naar Frankrijk terug. Ik ga niet met plezier. In Nederland is niet alles rozegeur en maneschijn, maar wanneer ik de woontoestanden hier vergelijk met die in Frankrijk, is er reden om heel boos te worden (prijs van een vijfkamerwoning 130 gulden per maand). En niet te vergeten in Nederland de wegen, de zwembaden, de prijzen van fruit en textiel. Ik kan niet alles opsommen, maar 't is om wanhopig te worden als de Fran sen geloven, wat radio en televisie hun vertellen, nl. dat men nergens in de wereld beter leeft dan in Frank rijk. Zijn de Fransen dan zó ziende blind en horende doof?" (Advertentie) HUISORGEL réérst horen, zien en zélf bespelenl Vraag folder. Prijs v.a. 3450.- Een begrip op orgclgcbiod sinds 18G8 (VERVOLG VAN PAGINA 1) Hij zei niet te weten op wie gedoeld werd en graag naar zijn kamer te wil len. „In een oogwenk stonden er toen drie tot.zes stevige kerels om me heen. tegen wie ik kansloos was", aldus de Nederlandse gezagvoerder in zijn rap port. Nog voor hij zich kwaad kon maken had hij de handboeien aan en werd hij tegen de grond geslagen. Per politieauto werd hij naar een ge vangenis gebracht en onderweg door drie agenten bont en blauw geslagen Hij poogde zich ondanks zijn boeien te verweren, doch kreeg een voltreffer op zijn neus en rechteroog. Bij de militaire gevangenis kregen de drie agenten hulp van enkele solda ten. „Hysterisch sprongen ze op mc af", aldus het rapport, „mijn bovenkleren sneuvelden en alles wat ik bij me had werd me afgenomen". Daarna werd hij op zijn buik gerold en kreeg hij een 20-tal zweepslagen met een leren kar wats. Vervolgens werd hij halfnaakt in een naar urine stinkend, donker hok geduwd en nog steeds geboeid opgeslo ten. Tientallen muskieten maakten hem daar het verblijf nog moeilijker. Na circa 2 uren ging de deur open. „Een commanderende sergeant-majoor gaf een potige neger-soldaat opdracht me nog eens een stuk of tien slagen met de karwats uit te delen", aldus Tideman, die zich begon af te vragen of de menselijke huid zo'n afstraffing wel kan doorstaan. Gedurende de 38 uren van gevangen schap kreeg hij niets te eten of te drin ken. Ook Tideman poogde tevergeefs de hulp te laten inroepen van de Ne derlandse ambassade, de K.L.M., een advocaat of dokter. De volgende middag kreeg hij zijn broek, sokken en schoenen terug en werd hij per auto naar een ander ge bouw gebracht. Daar werd hij voor iemand geleid, die naar hem later bleek een officier van justitie was. Deze verweet hem: „U hebt een van de gas ten van onze president beledigd. „Tide man verweerde zich met te zeggen dat hij helemaal niets van ae aanwezigheid van de president had afgeweten. Daar op werd hij weer opgesloten. Op de tweede dag knipte men hem een gemillimeterd kruis met banen van 4 cm breedte in liet haar op zijn hoofd. Later op die dagen ging een luitenant met hem mee in een auto. waarin een spldaat een stengun op Tideman ge richt hield. Aangekomen bij een kazerne gaf een kolonel aldaar opdracht Tide man te ontdoen van zijn schoenen en sokken, waarop een afmattende mars door de stad begon. Gevolgd door de luitenant en de sol daat met de stengun in de aanslag moest de Nederlandse gezagvoerder lo pend op zijn steeds rauwer wordende blote voetzolen, met de geboeide ar men op de rug en met het potsierlijke kruis in zijn haar geknipt, een afstand van 4 km over heet asfalt of ongepla veid grind afleggen. Daarbij dirigeerde men hem tot vermaak van de inheem se bevolking dwars door een kampong en joeg men hem op de punt van de stengun zoveel mogelijk op. Tenslotte kwam hij uitgeput en niet tot lopen meer in staat aan bij het gebouw van de officier van justitie, met wie hij daags tevoren ook al had gesproken. Deze legde hem ditmaal een verkla ring voor, die de K.L.M.-vertegenwoor- diger Franssen, bijgestaan door een Britse advocaat, voor hem had opge steld. Daarin stonden zwart op wit excuses, die Je eieren voor zijn geld kiezende Tideman ondertekende. De of ficier stelde hem vervolgens in vrijheid.

de Stem | 1964 | | pagina 15