Voor hield het gejuich op na de triomf van 1918 De Italianen zijn zeer WITTE KRUIS Tragedie in het Witte Huis r GENE SMITH: Man bekent moord op echtgenote Mislukte show Einde DE GAULLE IN ZUID-AMERIKA Lansing Gebroken ALLEEN EEN WETENSCHAPPELIJK BEPROEFDE KOMBINATIE Idealisme verstarde tot koppigheid When the cheering stopped Boliviaanse vice- president overleeft aanslag met bom MAAKT U VLOT WEER FIT Opslag voor ministers Weer parathion DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 Brest was op 14 december 1918 een heksenketel. In de haven lagen gepavoi- seerde oorlogsschepen en in de straten van de stad verdrongen zich duizenden mensen om een glimp op te vangen van de man, die de victorie der geallieer den over de „Boches" had mogelijk ge maakt: president Woodrow Wilson van de Verenigde Staten, een grijze, mage re, ietwat professorale figuur (en hij was professor geweest voor zijn politieke carrière begon), wiens handtekening on der een nuchtere oorlogsverklaring op 6 april 1917 miljoenen Amerikanen naar Europa had gebracht. Die miljoenen wa ren weliswaar onervaren soldaten, maar ze brachten iets mee van de onverzet telijkheid en de onverslaanbaarheid der nieuwe wereld en de Duitsers werden in veldslagen bij Reims, Verdun en in de Argonnen de nieuwe kracht der ge allieerden spoedig gewaar. Brest dank te op die decemberdag van 1918 in Wood row Wilson het hele Amerikaanse volk, maar het was tegelijkertijd een hulde aan een groot idealist, wiens nooit-meer-oorlogplannen, zijn fameuze „veertien punten" en ideeën voor een Volkenbond Europa een paradijs sche nen te beloven na de loopgravenhel van vier eindeloze jaren. De reis van Wil son naar Parijs werd een triomftocht. Het ,,Vive Vilsonne" dreunde dag en nacht over de Champs Elysées. Vuur werk spelde zijn naam 's nachts boven de daken van de lichtstad. Maar terwijl Frankrijk juichte, groeide in de V.S. de kritiek op de Volkenbondplannen en de veertien punten van Wilson. De Ame rikanen, die twee miljoen van hun beste zonen naar Europa hadden gestuurd om een oorlog te winnen, waar zij aan vankelijk tot elke prijs buiten wilden blij ven, voelden niets voor het denkbeeld dat de jongemannen op last van een Vol kenbond opnieuw zouden worden inge zet, waar ter wereld dan ook een aan val op welk lid van de Volkenbond dan ook dreigde. Toen Wilson terugkeer de in zijn vaderland, vond hij de rijen van zijn tegenstanders gesloten. Uit de gloed van de hulde keerde hij terug in de bijtende kilte van de kritiek, waar aan hij met zijn idealistische instelling niet toe wenste te geven. De zorgen waren nog ver voor name van hem werd gemaakt in president Wilson, toen deze op- 1916. WOODROW WILSON Juist nu in de Verenigde Staten de figuur van de president in ver band met de komende conventies in de belangstelling staat, is by William Morrow and Company New York een boek verschenen van de journalist Gene Smith, een nog jong auteur, die onder de titel „When the cheering stopped" de laatste jaren van president Woodrow Wilson aan de vergetelheid ontrukt. We hebben aan dit voortreffelijk boek de gegevens ontleend voor dit verhaal. Het ver haal van de man, die een wereldoorlog hielp winnen, maar die by het winnen van de vrede zijn eigen idealen zelfs niet voor een deel kon opofferen en die aan zijn idealisme, dat verstarde tot koppigheid, ten gronde ging. Het boek is, nu de Amerikaanse Republikeinen mogelijk op het punt staan de eigenzinnige Goldwater als presidents kandidaat aan te wijzen, misschien een waarschuwingsteken. Voor de niet-Amerikaan is het bijna huiveringwekkend, in dit boek te ontdekken, wat er gebeuren kan, wanneer een president zijn rol door dik en dun wenst te blijven spelen, ook als hij er de macht niet meer voor heeft. TJy hield vast aan zijn Volkenbondplannen, evenals aan zijn veertien punten, waarin hij de definitieve vrede geregeld wenste te zien en die de vredes conferentie op 14 februari 1919 tegen heug en meug aanvaardde. Wilson weigerde tegenover zijn raadgevers ook maar een enkele verandering in zijn plannen aan te brengen, hoewel het bij voorbaat vast stond, dat een kritisch Congres de handtekening van de president onder het vredesverdrag van Versailles niet zou bekrachtigen. Zijn besluit stond vast en hij reisde heel Amerika af, om voor het volk zijn idealisme te rechtvaardigen. Daarbij ontzag hij niets en niemand: het verdrag van Versailles, dat hij onder tekend had, zou en moest door het Congres worden goedgekeurd. Op 10 juni 1919 legde hy het aan de Senaat voor en in een werkelijk laatste krachtsinspanning maakte hij opnieuw een toernee door zijn argwanend land. Maar de echo van het gejuich van Brest had Amerika niet bereikt. Voorjaar 1920. De door zijn ziekte getekende president maakt in ge zelschap van zijn vrouw een rond rit door Washington. Rechts zijn lijfarts dokter Grayson. ruchten op, dat de president was over leden welke geruchten de arme vice- president Thomas Marshall bijna krank zinnig maakten van wanhoop. Inmiddels was er veel gebeurd: het congres had inderdaad geweigerd de handtekening van Wilson onder het vre desverdrag van Versailles te bekrach tigen, de tegenstand in de V.S. over de Volkenbondplannen, zoals die door Wil son waren gepropageerd nam hand over hand toe, de miljoenen soldaten die uit Europa terugkeerden ondekten, dat het vaderland geen werk voor hen had en waren aangewezen op de liefdadig heid. Werkloosheidsproblemen bleven onbestreden; vakbondsleiders vonden niemand tegenover zich aan de confe rentietafel. Op 25 september 1919, kort voor hij een rede zou houden in Pueblo, kwam de fatale slag: zijn moegewerkte li chaam liet het afweten en die avond wisten alle Amerikanen, dat de presi dent ernstig overwerkt was en rust moest houden. Alleen de naaste omgeving van Wilson wist, hoe ernstig de situatie was: de president had een beroerte gehad, was aan de linkerzijde verlamd en tot werken niet meer in staat. In feite werden de V.S. op die 25e september van hun president beroofd en zouden de bevoegdheden van de presi dent geladen moeten zijn op de schou ders van vice-president Thomas Mar shall. Maar .dat was uitgerekend de man, die de verschrikkelijke verant woordelijkheid niet kon en dus ook niet mocht dragen. Hij was de typische Ame rikaanse vice-president van zijn tijd: een figuur zonder macht, die zijn kari ge inkomen aan moest vullen met het houden van lezingen. Marshalls enige belangrijke uitspraak, die voor het nageslacht behouden is ge bleven was: „Alles, wat dit land nodig heeft is 'n goede sigaar van vijf cen ten". Alle andere noden van zijn dagen waaronder een sterk groeiende werk loosheid waren hem voorbijgegaan. Terwijl Wilson machteloos in het Wit te Huis lag. probeerde staatssecretaris Robert Lansing de president tot aftre den te bewegen. Wilson zelf hoorde de argumenten amper. Maar drie mensen hielden Lansings boot af: Wilsons se cretaris Tumulty, zijn lijfarts dokter Grayson en., mevrouw Wilson. De presidentsvrouwe (de tweede echt genote van Wilson) was Edith Bolling Galt, een knappe verschijning, die, toen zij door vrienden des huizes op het Wit te Huis was geïntroduceerd na het over lijden van Wilsons eerste vrouw, zonder het zelf te willen van Wilson een ver liefde schooljongen had gemaakt en hem de moed had gegeven, zijn leven en zijn taak opnieuw onder ogen te zien. In de dagen, dat Wilson ver lamd en machteloos was, zorgde zij er voor, dat zijn tegenstanders zo weinig mogelijk kansen kregen. De ernstige aard van Wilsons ziekte werd verzwegen. Belangrijke staats stukken, die naar het Witte Huis wer den gebracht, werden door haar beoor deeld en, wanneer zij een ondertekening van de president behoefden, door haar ondertekend, zij het indirect. Edith Wil son leidde dan de machteloze hand van de president over het papier en vorm de voor hem de letters van zijn onze kere handtekening. In feite hadden de V.S. in dat eerste volle naoorlogse jaar hun eerste vrou welijke president.. Naarmate de ziekte van Wilson lan ger duurde, groeiden de geruchten. Iemand suggereerde, dat de president krankzinnig was en prompt ontdekte een ander traliewerk voor een raam van het Witte Huis. Dat dit traliewerk door een vroegere president was aan gebracht in een poging om het raam te beschermen tegen speelballen van zyn kinderen, ging de sensatiezoekende pers voorbij. Herhaaldelijk doken de ge- Spoedig wisten velen, dat de ziekte de president ook geestelijk gebroken had. Wanneer tijdens een van de rondrit ten door Washington de presidentiële auto door een andere werd ingehaald, stuurde hij er de mannen van de gehei me dienst achteraan, om de chauffeur te verhoren. In april 1920 achtte Wilson zich mans genoeg om voor het eerst sedert zijn ziekte een kabinetsvergade ring te presideren. Hij liep enkele tien tallen meters zonder hulp van anderen en maakte een vaag wuivend gebaar naar de fotografen als wilde hij bewij zen, dat hij de macht over zijn arm had teruggekregen. Zijn lichamelijke zwakte kon hij mis schien even maskeren; voor zijn kabinet bleek duidelijk, dat de geestelijke kracht hem verlaten had. Wilson zocht naar zijn woorden, verwelkomde de ministers stuntelig en verdwaalde in een grapje, dat 'hij bij deze gelegenheid had willen debiteren. Hij trachtte vergeefs de draad van zijn toespraak weer op te nemen, vertelde hetzelfde grapje nog eens en maakte er toen een einde aan. Zijn her optreden was een ontzettende misluk king geworden. Zelf erkende hij zijn faillissement. ..Het graf van mijn Volkenbond is hier vlakbij", zei hij, in alle ernst eraan toevoegend: „Ik ga er elke dag bloe men leggen." Blind voor de realiteit wilde Wilson zich voor de derde ambtstermijn op nieuw kandidaat stellen als president. De democratische leiders wisten bij de conventie zijn keuze als presidentskan didaat te voorkomen en kozen Cox, die de strijd om de presidentszetel aan ging binden met de republikein Har ding. De uitslag van de conventie bracht Wilson een woede-aanval. Hij vloekte als een slagersjongen^ vergat zijn rang en positie, zijn presidentschap. Maar hij behield het vertrouwen in de partij en het was op de dag der verkiezingen een nieuwe schok voor hem, te bemer ken, dat Cox kansloos was. .,Nu heb ben ook de gewone mensen zich tegen mij gekeerd", schreide hij. Zijn desillu sie was volkomen, toen hij de beëdi ging van zijn opvolger bijwoonde.. De man, die in 1918 nog temidden van het gejuich stond, stierf op 3 februari 1924 in een land, dat het medelijden had laten overheersen over de wrok en dat zich toch de grote daden van Wilson wilde blijven herinneren. Telegrammen uit alle staten getuigden daarvan op zijn sterfdag toen enkele honderden mensen in de S-street in Washington knielden bij het huis, waar Wilsons leven had opgehouden. Een der telegrammen was van de chauffeur, die de president op zijn triomftocht door Parijs had gereden. Kort voor het ge juich ophield (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Niemand zal ooit kunnen verklaren waarom een zo door en door katholiek volk als het Italiaanse zo hij- gelovig is. Er zijn welwillende en zorg vuldige geschiedvorders, die de hele zaak menen te kunnen terugbrengen tot de „oudheid". Dat is altijd gemak kelijk en bovendien staat het goed als een land en volk tal van weliswaar kleine maar enorm belangrijke ge woonten en gebruiken achteloos kan terugbrengen op de verre dagen van Romulus en Remus, om maar iets te noemen. Voor zeer veel zal het wel opgaan. Bijvoorbeeld de betekenis van bepaalde dagen en data. Zo is de dertiende van iedere maand telkens een gevaarlijke dag en als die op vrijdag valt, is dat zo be denkelijk dat geen zinnig mens een con tract zou afsluiten of een nieuwe woning betrekken. En als de kalender ons een „vrijdag de zeventiende" aankondigt, dan weet iedereen (in stilte, want over zulke dingen praat je nu eenmaal niet) dat er ware rampen gaan gebeuren tenzij je rustig thuis en liefst in bed blijft. Ook dinsdag is niet gering en er is een eeuwig herhaald dood-serieus rijmpje dat zegt: „Con venere e con marte non si, sposa e non si parte", hetgeen hierop neerkomt, dat je op vrijdag en dinsdag niet trouwt, Staatssecretaris Lansing, die zich geen vriend van de Wilsons' kon noemen, had geprobeerd, het regeringsapparaat zo goed mogelijk te laten draaien. Elke week confereerde hij met het kabinet, maar dat hield op, toen de zieke slechts langzaam herstellende Wilson het ge rucht van deze bijeenkomsten opving. In zijn onmacht maakte hij Lansing de vreemdste verwijten, beschuldigde hem van ontrouw aan de president en zond hem zonder verdere verklaring naar huis. In die periode herinnerde Wilson zich een goede vriend uit New York, de advocaat Bainbridge Colby en in een brief (mevrouw Wilson trad op als se cretaresse) nodigde hij hem uit, voor een bezoekje naar Washington te ko men. De brave Colby, verwonderd door het onverwachte geschrift kwam niet we tend wat hem boven het hoofd hing. „Ik benoem je tot staatssecretaris" zei Wil son hem. En Colby accepteerde de nieu we functie in een redeloze verbijstering. Het duurde tot de eerste maanden van 1920 voor Wilson weer naar buiten kon. Hulpvaardige handen tilden hem dan in auto of koets en legden zijn machteloos geworden ledematen in een zo natuurlijk mogelijke houding. Zijn door de ziekte scheefgetrokken gezicht stond in een doorlopende grijns. 1918: De overwinning is behaald. President Wilson betreedt de En gelse bodem in Dover, waar schoolkinderen bloemen strooien ter ere van de man die de oorlog een beslissende wending heeft ge geven. Omgeven door cavalerie maakt president Charles de Gaulle in een open wagen zijn intocht in de Ve nezolaanse hoofdstad Caracas. LA PAZ Volgens een officieel com muniqué dat thans door de Boliviaanse regering is uitgegeven, is de vice-presi dent van het land, René Barrientos, zon dagavond het onderwerp van een moord aanslag geweest. Toen de vice-president in zijn residen tie te Cochabamba lag te rusten ont plofte er een bom onder zijn bed. Bar rientos liep door de ontploffing echter geen letsel op, aldus het regeringscom muniqué. (Advertentie) (Advertentie) PollyFIOid. Verkoudheid? Koorts? Reumatische- of perio dieke pijnen? Witte Kruis poeders helpen viug en goed. Het geheim schuilt in de speciale kombi- natie van uiterst werkzame bestanddelen. Weten schappelijk verantwoord. Witte Kruis poeders zijn: pijnstillend, koortswerend, opwekkend. Ze bevatten géén salicylzuur dat vaak maag klachten veroorzaakt. Deze poeders zijn fan tastisch goed. Voor kinderen en volwassenen! ook verkrijgbaar in tabletten en cachets. Bij uw apotheker of drogist. niet op reis gaat en kortom niets van enig belang ondeimeemt. Maar ook met gewone kleine hartelijk heid] es moet men wel even op de hoogte zijn. Als een stel vrienden u te kennen geeft dat ze morgen de hele dag samen gaan jagen, dan kunt u hun prettig plan afdoend torpederen door hun bij het af scheid „goede jacht" toe te wensen. Zo'n wens betekent minstens dat ze nog geen huismus zullen schieten en het kan regel recht ernstige ongelukken afroepen. Zo ook voor de vele soorten vissers, van de ouderwetse hengelaars, tot de stoere knapen die met masker en zuur stofapparaten op inks vissen jacht gaan. Als u de gewoonte niet kent en de jon gelui hartelijk een „goede vangst" 'toe wenst, bestaat er alle kans, dat ze de onderneming zwijgend maar vastberaden een dag uitstellen. Tenslotte biedt het le ven al genoeg risico's en men kan niet voorzichtig genoeg zijn. Voorts zijn daar in dit verband de „ge vaarlijke" ontmoetingen. Ze zijn ontel baar. maar ik noem er drie. Ten eerste de priester. In zorgvuldig omschreven omstandigheden kan het simpele tegen komen van een priester een ernstige te genslag vormen en om die te bezweren is daar een eeuwenoud afwerend gebaar. Iets geheel anders is de lijkstoet. Behal ve het pijlsnelle kruisteken is hiertegen niets anders te doen dan rechtsomkweert te maken en naar huis terug te keren: de afspraak of wat dan ook waarnaar u op weg was, zou een onvermijdelijke ramp worden. Beter dus even telefoneren en plotseling verhinderd zijn. Maar het erg ste van alles, het meest fatale is de zwar te kat. Dat wil zeggen: niet zo maar een zwarte kat, die u ergens ziet slapen of lopen, maar de zwarte kat, die uw pad kruist. Hiertegen is totaal niets te begin nen. Die kat heeft door uw pad te krui ken dat pad letterlijk hermetisch afge sloten en als het ware opeens aan heel uw leven een nieuwe richting voorge schreven. Ik ken persoonlijk tal van ern stige ontwikkelde dames en heren, die en als voetganger en als automobilist zonder nadenken de onontkoombare con sequentie trekken en omkeren teneinde een zorgvuldige, vaak enorme omweg te maken in de vurige hoop dat die ellen dige zwarte kat de nieuw-gekozen route niet zal hebben besmet. En dan blijft toch die „ontmoeting" voor de rest van de dag in het achterhoofd knagen: de dag zelf is erdoor getekend. Pas morgen vroeg is het gevaar van de baan. Allemaal dingen (en er zijn er nog veel meer) waar niemand ooit over praat. Een wreed akelig verhaal geeft niets en een verschrikkelijke gewaagde mop kan nimmer kwaad, maar als één der aan wezigen (het is ondenkbaar) ooit zou gaan vertellen dat hij gisteren op weg naar die-en-die zijn pad zag kruisen door een zwarte kat, dan zou een gedwongen pijnlijke stilte vallen: het einde van een genoeglijk samenzijn: het einde tevens van de onnadenkende verteller. Alles goed en wel, maar met zo iemand kunnen we niet langer omgaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De jaarwedde van de Nederlandse ministers bereikt dit jaar een hoogte van 66.600 gulden. Minister de Jong van Defensie komt daar als eni ge minister boven uit met 4000 gulden, maar andere ministers, zoals bijvoor beeld mr. Luns van Buitenlandse Zaken ontvangen weer meer representatiever goeding. De ministeriële salarisverhoging is de laatste etappe van de 40 procent meer die in 1962 begonnen is. De ministers zijn hierbij gelijkgeschakeld met de ambte naren, waarvoor tot 1965 een verhogings- schaal van 8-40 procent ontworpen was. Het is nog niet zeker of de ministers ook de 3,5 procent nabetaling over 1964 van de ambtenaren ontvangen, zoals minister Toxopeus die onlangs toegezegd heeft. ROERMOND, De politie in Roer mond heeft de 39-jarige arbeider H. S gearresteerd verdacht van moord op zijn 34-jarige echtgenote B. A. S.-H. De man heeft tegenover de politie be kend in de nacht van 5 op 6 september zijn vrouw door middel van parathion om het leven te hebben gebracht. Zon dag 6 september is de vrouw in het zie kenhuis in Roermond overleden. Over het motief van de dader is nog niets be kend. Reeds enige tijd was de politie in Roermond met een onderzoek bezig naar de omstandigheden, waaronder de 34-jarige vrouw was gestorven. Mede naar aanleiding van in Roermond circu lerende geruchten had de justitie sectie op het lijk laten verrichten, waarbij in de maag van de vrouw een hoeveelheid parathion werd aangetroffen. Direct na de sectie werd haar echtge noot aan een verhoor onderworpen, doch zijn verklaringen waren van dien'aard, dat de politie niet tot arrestatie is over gegaan. De man, die een blanco strafregister heeft, bekende gisteren echter zijn vrouw te hebben vergiftigd.

de Stem | 1964 | | pagina 9