Zeeuwse teleurstelling in nota neer gelegd EEN nieuwe school voor Boschkapelle - Stoppeldijk Jo Ivens nieuwe dirigent van Walcherse koor 675.- 695.- Komend industriespreiding sbeleict knaagt aan vroegere investeringen NU met nóg meer hazelnoten 30 ct Bramenseizoen binnenkort helemaal afgelopen REM zou best fanclub willen hebben 8 C.N.V. wil nauwe samenwerking met N.V.Y. en N.K.Y. BBA koopt weer bussen Geen minimum voor verantwoord beleid OPVOLGER VAN JAAP HILLEN Frankrijk verhoogt minimum-uurloon zó lekker- zó gezond Rebellie onder Kongo-rebellen TER VERVANGING TWEE OUDE GEBOUWEN! Mr. Roosjen NCRY niet tegen open systeem in omroepbestel ajjMat) pc ütctn Het akkoord Duitse week Nakaarten In uitbreidings plan Vogelwaarde Div idendvoorstellen Twee boerderijen uitgebrand schade f500.000 bele ORIGINEEL TEAK SLAAPKAMER. Uitmuntend door vorm en materiaal verwerking. Comfortabel, ruim toogledikant, met twee nachtkastjes, royale driedeursr garderobe /linnen kast, elegante ta fel en twee stoelen, DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In een nota verzonden aan de leden van de Eer ste en Tweede Kamer, de ministers en staatssecretarissen en de leden van de Provinciale Staten van Zeeland, heeft het provinciaal bestuur van Zeeland haar teleurstelling uitgesproken over het industriesprei- dingsbeleid dat van 1965 tot en met 1968 met betrekking tot Zeeland gevoerd gaat worden. G. S. van Zeeland achten het onjuist, het reeds gevoerde beleid thans ingrijpend te gaan wijzigen op een dusdanige wijze dat de reeds gedane investeringen slechts gedeeltelijk of in het geheel niet rendabel zullen zijn. UTRECHT Ervan uitgaande dat het goed recht van het C.N.V. om over be paalde zaken een eigen principieel geluid te laten horen wordt gerespec teerd, is de christelijke vakbeweging bereid tot de nauwst mogelijke samen werking met de twee andere vakcen trales. Dit verklaarde de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen. gisteren. Hij zei onder meer dat het niet bij voorbaat uitgesloten is dat er een basis te vin den moet zijn voor een gezamenlijk actieprogram en dat het C.N.V. zo'n ge zamenlijk program dan ook zeker niet by voorbaat zal afwijzen. Over een meer intensieve samenwerking tussen de drie wil de heer Van Eiber gen graag nog eens een open gesprek hebben met de zusterorganisaties. Welke vorm een nieuwe en nog meer effectieve samenwerking zou moeten hebben, kon hij nog niet zeggen. De heer J. Roemers, voorzitter van het N.V.V., zei naar aanleiding van de uit latingen van de C.N.V.-voorzitter, dat het N.V.V. altijd voorstander is ge weest van een ongedeelde vakbewe ging op democratische grondslag. De voorzitter van het N.K.V., de heer P. J. J. Mertens, deelde desgevraagd mee, bijzonder ingenomen te zijn met het standpunt van het C.N.V. Het N.K.V. stelt een samenwerking met de twee andere vakcentrales op hoge prijs en het wil daarin verder gaan dan nu het geval is in het overlegorgaan van de drie vakcentrales. Met de heer Van Eibergen meent de heer Mertens, dat er uiteraard waarborgen dienen te blij ven voor het behoud van eigen zelf standigheid. Een eenheid dus in ver scheidenheid. De n.v. Brabantsche Buurtspoorwegen en Autodiensten „B.B.A." te Breda heeft onlangs bij NEBIM n.v. te 's Gravenhage een order geplaatst op tweeëntwintig VOLVO-autobussen, type B 755. Deze bussen, die in de loop van 1965 in gebruik zullen worden genomen, moeten dienen ter vervanging van het huidige materieel op de interlokale lijnen van de B.B.A. in Brabant. De nieuwe bussen voor de B.B.A. krij gen een vervoerscapaciteit van 9597 personen. G.S. wijzen erop, dat het niet-aan- wijzen van Zeeland als probleemgebied in 1951 reeds een onoverkomelijke han dicap in de economische ontwikkeling betekende. Tussen 1950 en 1960 nam het aantal arbeidsplaatsen voor mannen in de industrie slechts met 250 per jaar toe, terwijl de arbeidsmarkt jaarlijks met 1200 tot 1300 plaatsen stijgt. Het was daarom verheugend, dat met de aanwij zingen van 1959 van Terneuzen en Goes als primaire kernen en Zierikzee en St.- Maartensdijk als secondaire kernen, de economische ontwikkeling op gang kwam. Reeds in 1961 kwamen er duizend ar beidsplaatsen by. Deze ontwikkeling weerspiegelde zich ook in de steeds gro ter wordende bevolkingscijfers. Voorts wijzen G.S. erop, dat indien Zeeland reeds in 1951 tot probleemgebied was aangewezen, het aantal ontwikkelings kernen aanzienlijk groter zou zijn ge weest. Reeds vanaf het begin kende Zeeland de concentratie, die thans in het gehele land wordt ingevoerd. Terneuzen fungeert immers als ont wikkelingskern voor Zeeuwsch-Vlaande- ren, Goes voor Noord- en Zuid-Beve land. Zierikzee voor noord-Zeeland en St.-Maartensdijk voor het eiland Tholen. Dit zijn vier onderling gescheiden ge bieden met een eigen kern, die tevens een eigen plaats in de ontwikkeling van de jDrovincie innemen. G.S. van Zeeland menen, dat het ver minderen van het aantal kernen voor Zeeland zal betekenen dat een noodza kelijk minimum voor een verantwoord beleid niet zal worden bereikt. Vergelij king met op andere plaatsen bereikte re sultaten is volgens dit college niet mo gelijk, omdat in Zeeland de kernfacili teiten pas gedurende vier jaar werden verleend. Het antwoord op de vraag in welke mate het industriespreidingsbe- leid voor Zeeland moet worden voortge zet, zal daarom afzonderlijk bezien moeten worden. Bij de bepaling van dit beleid acht het provinciaal bestuur van Zeeland de bij zondere ligging van Zeeland tussen de Randstad Holland, Belgisch-Vlaanderen, Noord-Frankrijk en het Ruhrgebied mede van belang. ,,De provincie Zeeland verkeert in een situatie, die een kri tische fase moet worden genoemd"al dus de nota. Op het moment immers' dat aan een isolement een einde gaat komen wordt Zeeland in zijn ontwikkeling af geremd door het verminderen van de vestigingsfaciliteiten. Voorts achten G.S. het gevaar aanwe zig dat zodoende de komende ontslui ting een averechts effect zal hebben. De zuigkracht van de Randstad Holland en het Brabantse industriegebied zal meer dan ooit in Zeeland voelbaar zijn in dien geen actieve vestigingspolitiek wordt gevierd. Volgens G.S. behoeft het geen betoog dat een dergelijke gang van zaken niet in overeenstemming zou zijn met het op de ontlasting van de Rand stad gerichte overheidsbeleid. In de nota wordt de handhaving van Terneuzen en de aanwijzing van het Zuid-Sloe als ontwikkelingskernen een versterkte continuering van het reeds gevoerde beleid genoemd. De beide zee havens zijn hiermee officieel erkende vestigingsplaatsen van nationaal belang geworden. Het afvoeren van Goes als ontwikkelingskern stuit bij G.S. op zeer ernstige bezwaren, omdat hetgeen in de industrialisatienota staat van de staats secretaris van Economische Zaken, al leen al pleit voor de handhaving van Goes als kerngemeente. Wat Goes in deze hoedanigheid heeft gepresteerd, houdt niet meer in dan een belofte voor de toekomst, maar aldus G.S., van een industrialisatiebeleid ge durende vier jaar kon en mocht niet meer worden verwacht. Omdat tevens uit ervaring is geble ken, dat er bij het bedrijfsleven be hoefte bestaat aan een ontwikkelings- kem voor niet-zeehavenindustrieën tus sen West-Brabant en de kust, achten G.S. Goes, reeds van ouds een econo misch centrum, daarvoor de aangewe zen plaats. Zierikzee heeft aldus de nota een dui delijke functie ten aanzien van de noor delijke eilanden. In verband met de achterstand, die het eiland Schouwen- Duivenland in de afgelopen jaren als ge volg van zijn bijzondere positie heeft op gelopen is het naar de mening van het provinciaal bestuur niet verantwoord om de vestigingsfaciliteiten op dit eiland op korte termijn af te breken. Wil de secondaire kern St.-Maartens- dijk geheel kunnen slagen, dan is een noodzakelijk minimum aan vestigings- faciliteiten vereist. St.-Maartensdijk heeft duidelijk een streekfunctie, die zijn secundaire ontwikkelingskern niet alleen rechtvaardigt, maar volgnes G.S. tevens noodzakelijk maakt. Met deze nota heeft het provinciaal bestuur van Zeeland vooral willen aan tonen, dat i.p.v. een grotere concentra tie voor Zeeland de oplossing moet wor den gezocht in het maken van kleinere concentraties, waarbij meer gemeenten zijn betrokken. (Van een onzer verslaggevers) HULST De algemene ledenvergade ring van de Koninklijke Zangvereniging tot Oefening en Uitspanning te Middel burg heeft dezer dagen de heer Jo Ivens uit Hulst gekozen tot dirigent van het koor van de vereniging. De heer Ivens zal het werk by het koor op 1 oktober beginnen. Hij is de opvolger van de heer Jaap Hillen, de eminente dirigent die onlangs werd benoemd aan het musico logisch instituut van de universiteit te Utrecht. De heer Hillen heeft het koor gedurende tien jaar gedirigeerd. Hij zal waarschijnlijk op 19 februari met het koor zijn afscheidsconcert geven. De Middelburgse vereniging heeft 115 leden, die uit geheel Walcheren afkom stig zijn. Het koor is in zijn soort te vergelijken met een oratoriumvereniging. Men geeft jaarlijks een groot gala concert in de Concertzaal te Middelburg. De vereniging, die een roemrijk ver leden heeft, bestaat ongeveer 130 jaar. Het koor heeft momenteel „De Grote Mis" van W. A. Mozart en een cantate van Bach in studie. Do uitvoering van deze twee werken zal het hoofdbestand deel vormen van het programma, dat voor het eerstvolgende concert is samen gesteld. Jo Ivens heeft zijn sporen op muzikaal gebied ruimschoots verdiend. Hij heeft veel lauweren geoogst als dirigent van het basiliekkoor, adjunct-directeur van PARIJS De Franse regering heeft gisteren besloten het minimumuurloon met 2.5 procent te verhogen. Besloten werd het gegarandeerd minimumuur loon van 1.88 op 1.93 franc te brengen,' omdat de prijzenindex, waaraan dit minimum is gekoppeld, in recente maanden met 2 procent is gestegen. De regering stelt hiermee naar schat ting een half miljoen Fransen tevreden. In elk geval kan deze door de wet ge dicteerde stap de handen der regering misschien wat vrij maken in haar moei lijkheden met de boeren. de afdeling Hulst van de Stichting Zeeuwse Muziekschool muziekleraar op het Janseniuslyceum te Hulst en het Mollerlyceum te Bergen op Zoom, is een even bekwaam pianist als organist en hij heeft een bijzonder uitgebreide lijst be werkingen op zijn naam staan. Tenslotte volgde hij tweemaal in suc cessie de jaarlijkse internationale diri— gentencursus van de Nederlandse Radio Unie met succes. „Wij zijn bijzonder blij met de heer Ivens maar zien tegelijkertijd de heer Hillen met tranen in onze ogen gaan", aldus een van de bestuursleden. De heer Ivens, die bijzonder in zijn schik is met zijn benoeming tot dirigent van het grote Walcherse koor, heeft des gevraagd tegenover ons verklaard dat zijn benoeming weinig of geen conse quenties zal hebben voor zijn werk in Hulst. IVENS (Advertentie) BOEJOEMBOERA, BOEROENDI Onder de rebellentroepen in de onlangs uitgeroepen „Volksrepubliek van Kon go" in Stanleystad is muiterij uitge broken, zo meldden gisteravond in Boe- joemboera ontvangen berichten. Van de noordelijke oever van de Kongo bij Stanleystad werden gevechts handelingen gemeld. Zij begonnen toen groepen jonge rebellen, onder aanvoe ring van „generaal" Nicolas Ilenga, in de stad terugkeerden na nederlagen te gen de troepen van het Kongolese na tionale leger te hebben geleden. Volgens de berichten werd er ge vochten in de kazernes en omgeving en woonwijken van de stad. (Van onze correspondent) KAPELLE Hoewel er nog wel enkele weken bramen te koop zullen zijn op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge, de belangrijkste Zeeuwse veiling voor dit produkt, gaat de aanvoer nu toch hard teruglopen. Het aantal leveringsdagen voor de industrie is beperkt tot drie per week en de dagaanvoeren liggen op het ogenblik niet hoger meer dan 2 a 3 ton. Gedurende de drukke aanvoerdagen in de maand augustus ging het om dage lijkse hoeveelheden van 20 a 25 ton bramen in Kapelle. Hoewel op het eind van het seizoen de prijs aanzienlijk is teruggelopen heb ben de telers over het algemeen toch geen reden om ontevreden te zijn over de financiële uitkomsten, want geduren de de drukste aanvoerweken werden hoge prijzen betaald en hierbij komt boven dien dat de kilo-opbrengst dit jaar ook groot is geweest. Dank zij het over het algemeen gustige weer is geen nadelige kwaliteitsbeïnvloeding ontstaan. Bramen kunnen namelijk niet tegen harde wind. De prijs van de bramen voor de in dustrie ligt op het ogenblik rond 80 cent per kg. Bramen in doosjes voor verse Nog staan gedurende enkele dagen per week in de avonduren de wagentjes met bramen in de rij om te lossen bij de veiling in Kapelle-Biezelinge, maar de hoe veelheden zijn kleiner geworden en binnen korte tijd zal het bramenseizoen helemaal afge lopen zijn consumptie kunnen er thans weinig meer aangeboden worden. Hiervoor wordt rond en boven 2,per kg betaald, maar het aantal telers dat van een dergelijke prijs profiteert is zeer gering. léAv-?.'- ■-*' -■ - HILVERSUM Wijzigingen in het om roepbestel, die ten doel hebben tot een meer open systeem te komen, zullen bij ons geen tegenstand ontmoeten, in dien de volksvertegenwoordiging daar in tevoren gekend wordt, zo heeft de voorzitter van de N.C.R.V., mr. Roosjen, gistermiddag in Hilversum verklaard. Mr. Roosjen zei verder o.m., dat de troonrede op het stuk van de omroep weinig concreet is. Hij meende dat minister Bot wordt ge remd door het akkoord van Wasse naar. Hij wenste in dezen echter dat de minister niet op de toekomst zal vooruitlopen. Uitspraken, die minister Bot de vorige week in de kamer heeft gedaan, hebben hem doen schrikken. Tegen de plannen van de minister op het gebied van een landelijk centraal antennesysteem heeft deze omroep geen bezwaren. Niettemin doet men verstan dig zijn verwachtingen voorlopig enigs zins te temperen. Wat technisch moge lijk is gebleken, zal in de praktijk niet altijd realiseerbaar blijken te zijn, al dus mr. Roosjen. In 1963 heeft de P.T.T. in een rapport gewaarschuwd dat in geen geval gedacht moet worden aan een landelijke en uniforme invoering, aangezien het zeker is dat met dit systeem gemoeide voorzieningen te kostbaar zullen zijn. De vraag rijst, aldus mr. Roosjen, heeft de optimistische minister Bot over het hoofd gezien dat er ook nog juridische factoren een rol spelen, wanneer bui tenlandse programma's uit de ether worden geplukt? Wanneer ik dit zeg, zo besloot mr. Roosjen, dan betekent dit niet dat wij de invoering van een centraal anten nesysteem willen tegenhouden. De om roepverenigingen AVRO, KRO, NCRV en VARA, die in de raad van beheer van de Nozema zitten, hebben in be sprekingen met. de P.T.T. positieve me dewerking verleend. Liet Schelde-Rijnakkoord is nog altijd niet in de parlementaire kannen en kruiken. Bij ons moet de Eerste Kamer er nog haar fiat aan geven, wat wel geen moeilijkheden zal opleveren. In België echter zullen de beide takken van volksvertegenwoordiging er zich nog mee bezig moeten houden. Daar aan voorafgaand is een steeds groeien de Waalse agitatie tegen het verdrag gaande. Vrees voor de aftapping van zoet water en financiële bezwaren vor men de hoofdthema's van dit verzet. In Antwerpen slaat men het met groeiende ongerustheid gade. Zou de paradoxale toestand ontstaan, dat een betere verbinding, waarnaar België zo veel jaren gestreefd heeft, door dat zelfde België nu zal worden verwor pen? Het valt bijna niet aan te nemen. De Walen zouden door Antwerpen de betere verbinding te onthouden de hele Belgische economie schaden en dus ook in het eigen vlees snijden. Inmid dels is het akkoord ook al twistappel tussen Antwerpen en Gent geworden. Het is weer gebleken op de studiedag in Gent, waar de beide schepens van de haven met elkaar in botsing kwamen. De Arteveldestad is maar benauwd, dat het kanaal door Zuid-Beveland te eni ger tijd buiten werking wordt gesteld. Herhaaldelijk is al van Nederlandse zijde betoogd, dat men dit Gent niet zal aandoen. Doch een andere zaak is natuurlijk, de onvolkomenheid van dit kanaal ten opzichte van de duwvaart. In Gent kan men dan ook het beste spelen op het nieuwe kanaal door Zuid- Beveland bij Waarde, dat tevens aan sluiting bij het Reimerswaalplan, door Brabant gepropageerd en door de rege ring gesanctioneerd. Beter dan ruzie maken is het in elkaar slaan van de handen van alle betrokkenen. Een nieuwe Pacificatie van Gent. Mog altijd schijnen er mensen te zijn, die menen dat men wat week is tegenover keiharde Duitsers als men Duitse weken organiseert. Maandag is in Rotterdam zo'n week begonnen. Men borduurt er op het gewone stra mien: wat zakelijk en cultureel vlag vertoon met de bedoeling de gewone man eens wat meer vertrouwd te ma ken met de leefgewoonten van zijn col lega over de grens. De burgemeester van Rotterdam heeft bij die gelegen heid moeten afrekenen met hele cate gorieën van mensen die zo'n beetje verbroedering met Duitsers nog niet kunnen zetten. Het is wel wat merk waardig, dat dit verzet zich manifes teert nu we ai bijna twintig jaren tijd hebben gehad om onze afkeer van Hit- Iers wandaden te uiten. Nog merk waardiger is, dat een Duitse week niet op rolletjes kan lopen in een stad, die zich als invalspoort naar het Ruhrge bied tot grootste haven van de wereld heeft kunnen ontwikkelen. Er schijnen nog te veel mensen rond te lopen, die niet ontdekt hebben dat de volken van Europa in toenemende mate op elkaar zijn aangewezen. Wat gedaan kan wor den om begrip voor elkaar te wekken dient daarom met kracht te worden on dersteund. Wij doorleven nu dagen, waarin het verzet tegen Duitse tiran nie wordt herdacht. Die herdenking is zinvol als zij er van uitgaat, dat het verzet de grondslag heeft willen leggen voor een nieuwe, betere verstandhou ding tussen de volkeren van Europa. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK/BOSCHKAPELLE Onlangs hebben de twee besturen van respectievelijk de St.Jozefschool in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Boschkapelle en van de Mariaschool in de parochie van de H. Gerulphus te Stop peldijk overeenstemming bereikt over de stichting van één nieuwe school ter ver vanging van de twee thans bestaande r.-k. lagere scholen in de respectievelijke kerkdorpen in de gemeente Vogelwaarde. De nieuwe school zal mettertijd worden gevestigd in het uitbreidingsplan Vogel waarde tussen Boschkapelle en Stoppel dijk en zal zes of zeven klaslokalen gaan tellen. Men tracht momenteel naarstig een urgentieverklaring voor de bouw van deze nieuwe school te krijgen. De nieuwe school zal een lekenbestuur krijgen, waarin vertegenwoordigers van beide parochies zitting zullen hebben. Een van de beide pastoors, de heren A. Vermeulen van de parochie van de H. Petrus en Paulus of Ch. Backx van de parochie van de H. Gerulphus zul len aan het bestuur worden toe gevoegd als geestelijk adviseur of mo derator; een precieze functie-omschrij ving heeft men nog niet kunnen vinden. Overigens zal de geestelijkheid van beide parochies nauw betrokken blijven bij de gang van zaken op de nieuwe school. Inmiddels kan het nog wel een jaar of vijf duren voor de nieuwe school er staat. „Er zullen echt wel scholen zijn die in slechtere staat verkeren als die van Boschkapelle en Stoppeldijk. En die zul len eerst aan de beurt komen", zoals pastoor A. Vermeulen ons vertelde. Voor de bouw van de school zijn momenteel nog drie terreinen beschikbaar, die ge legen zijn in het uitbreidingsplan. Men zal ernaar streven het gebouw zodanig te situeren dat de afstand van de school naar Boschkapelle even groot zal zijn als die van de school naar de kom van Stop peldijk. Zowel de nu ongeveer 100 jaar oude St.-Jozefschooi te Boschkapelle als de wat jongere Mariaschool te Stoppeldijk zijn enigszins in onbruik geraakt. Het school gebouw te Boschkapelle is volkomen ver sleten en dient zo spoedig mogelijk te worden vervangen. De Mariaschool te Stoppeldijk is dermate slecht dat men f 100.000,zou moeten spenderen om het gebouw weer enigszins „bewoon baar" te maken. Dat bedrag werd te hoog bevonden door de diocesane onder wijsinspectie. Daarom gingen daarna de gedachten uit naar de stichting van een nieuwe school in samenwerking met „Boschkapelle". dat toch al een nieuw gebouw nodig had. De St.-Jozefschool telt momenteel on geveer 120 leerlingen en wordt bemand door onderwijzers. Op de Mariaschool volgen ongeveer 80 leerlingen het lager onderwijs, dat hun wordt gegeven door drie leerkrachten. De ongeveer 100-jaar oude school van Boschkapelle, die dringend aan ver vanging door een nieuw gebouw toe Aan de stichting van één school voor zowel de bevolking van Boschkapelle als die van Stoppeldijk zijn grote voordelen verbonden: de nieuwe school zal 120 leerlingen krijgen, waardoor er voor deze school volgens de huidige leerlingcnschaal zes onderwijzers beschikbaar moeten ko men, die allemaal één klas voor reke ning zullen kunnen nemen. Dat moet als een opmerkelyke verbetering worden ge zien voor het lager onderwys voor beide kerkdorpen; momenteel heeft byna iedere onderwijzer (es) twee klassen onder zijn of haar hoede. Wanneer bovendien binnenkort de te verwachten verlaging van de leerlingen- schaal beslag zal krijgen komt er ruimte voor een zevende leerkracht, die kan worden vrijgemaakt voor het onderwijs aan leerlingen die middelbaar onderwijs zullen gaan genieten, zo meent pastoor A. Vermeulen. Pastoor Ch. Backx ziet be halve deze voordelen enkele nadeeltjes: parocieel is 't geheel 'n beetje onover zichtelijkere enBovendien zitten wij straks opgescheept met een oud school gebouw". De nieuwe school zal een steentje kun nen bijdragen aan de éénwording van beide kerkdorpen, die wordt voorgestaan door het gemeentebestuur van Vogel waarde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De R.E.M. heeft gis terochtend een communiqué uitgegeven waarin berichten als zou de R.E.M. een onafhankelijke omroepvereniging willen gaan oprichten, worden ontzenuwd. Na de uitslag van de stemming over de anti-R.E.M.-wet in de Tweede Kamer, aldus het communiqué, is door honder den belangstellenden aangedrongen op het vormen van een vereniging, die zich achter de R.E.M. zou plaatsen. Hoewel de R.E.M. zelf niet in een der gelijke vereniging betrokken kan zijn, staat zij sympathiek tegenover dit stre ven en wacht met belangstelling ver dere ontwikkelingen af. Uit dit communiqué blijkt, dat van de zijde van ae R.E.M. terzake geen initiatieven mogen worden verwacht, maar dat een „vriendenvereniging", op gericht door anderen, door de R.E.M. zou worden toegejuicht. De R.E.M.-lei- ding meent, dat een dergelijke vereni ging kracht zou kunnen bijzetten aan een eventuele aanvraag als gegadigde voor zendtijd in het verhoopte toekom stige „open bestel". Intussen is het anti-R.E.M.-wetje van minister Scholten, na vorige week door de Tweede Kamer te zijn aangenomen, in handen gesteld van een commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend wanneer de Eerste Kamer het in openbare behan deling zal nemen. De n.v. petroleummaatschappij „Moe- ara Enim" zal overgaan tot het uitkeren van een tweede interim dividend over het boekjaar 1964 van: 65 (55) aan aan deelhouders 34-2/3% (29-1/3%), 65 (55) aan houders van winstbewijzen en 609 (512) aan houders van oprichtersaande len. £)e Telegraaf blijft maar nakaarten over het anti-REM-debat. Het blad heeft daarin nu een drama-Cals ont dekt. Als minister van onderwijs heeft Cals de „halsstarrige houding" van de zuilen steeds veroordeeld. „Als poli ticus van formaat" moet hij hebben in gezien, dat T.V.-Noordzee aan de voor standers van een open omroepbestel plotseling de kans bood de zuilen te nopen een toontje lager te zingen. Hij heeft echter in de voorste gelederen meegewerkt aan de grote spoed, waar mede het anti-REM-ontwerp moest worden doorgedreven. Vanwaar deze ommezwaai? De Telegraaf weet het: Cals had pre mier tvillen worden in een kabinet met de PvdA. Hij werd echter ziek en de verkiezingen vielen anders uit als ver wacht werd. Later stond de politicus Cals voor de noodzaak „terug te ko men". Hij hield een geruchtmakende rede over de herziening van het kies stelsel. En hij kon door een anti-REM- houding zeer in de gunst komen van PvdA en AR, de voor, de hand lig gende partners bij de regering onder een eventueel links politiek klimaat. Aldus slikte Cals zijn anti-zuilisme in om een kans voor het premierschap open te houden. Zo de waard is, vertrouwt h(j zijn gasten. Zijn overtuigingen kan men wisselen naargelang de wind waait. De Telegraaf weet daarvan mee te spre ken. Het blad weigert de voor de hand liggende verklaring te zien, dat Cals zijn opvattingen inzake een open be ste] geen enkel geweld behoefde aan te doen om toch de capriolen van Ver- olme en zijn paladijnen als een gevaar voor de rechtsorde te zien. Zoals trou wens ook het geval was met minister Scholten. Het Telegraafverzinsel is een zwartmakerij, die niet Cals kan deren, maar wel degene, in wiens brein het opkwam. ECHTELD Gistermiddag zijn in de gemeente Ecbteld in de Betuwe twee boerderijen door brand verwoest. De schade wordt op minstens 500.000 ge schat. Het vuur ontstond in een schuur waar hooi was opgeslagen. De asbest- platen. waarmee de schuur was afge dekt, vlogen in het rond en kwamen op het met stro gedekte dak van de an dere boerderij op 150 meter afstand te recht. Ook deze boerderij ging geheel in vlammen op.

de Stem | 1964 | | pagina 5