r HISTORISCHE DAGEN IN ROME Concilie poogt einde te maken aan papalisme Russische marine was nieuwsgierig GOLD STAR Clochard bedroog brave Champagne Portugese klacht bij Y-raad inzake Goa 155 Beslissingen -hoe dan ook- belangrijk Diner voor paarden Nederlandse getuigen voor Belgisch hekje Jongen (14) doodgestoken tijdens spel Optreden van Indiërs onmenselijk VAN DIK HOUT. voor enden te wacht ;WATER andaag en DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 NAVO-OEFENING „TEAMWORK" REL ROND ONTGROENING IN KAMP DRIE PRINSEN UIT LAOS Amsterdamse medicus Causaal verband roken-kanker lang niet zeker Zeeliedenruzie een dode Vij fling op Sumatra Drama in Sydney UNICEF-kaarten weer te koop ..Groet een vrind, help een kind geen Kamerverhuur Asva accepteert onderscheid t. a. v. kleurlingen Goedheid loont (ook al) niet! reltje in een achter- IZuiddorpse familie. Ie foto zijn mejuffr. lans mevr. Postmes wijlen mejuffr. A. I er begijntje is ge- Maar de geit gaf hoewel haar uiter i die geiten zulke dat ze altijd door èmolken wilden wor- op", adviseerde de Iteller", en trek mijn Izegd zo gedaan. De Itten en leverde rui- |eft zich lang gehand- De toenemende wei oorzaak van, dat ze Zoals wij in ons ren reeds bericht- de viering in het uw van het 60- ban de Coöperatie- iank te Koewacht; •■stuursleden, E. de e Gronckel onder- de gouden ere- nden aan de Orde :ssau. ke onderscheidin- heren opgespeld ester Dierick, die oekijkt, terwijl de er flinks) en De ar feliciteren. De enden kregen de niet alleen van voor de Boeren- chte werk, echter n waardering voor beide heren zich chtse gemeenschap <t hebben willen ge loop der jaren, 'jvoorbeeld geruime de raad van Koe- •dag 24 september voof ïnde hoogwaterstanden: •n 16.44 uur; Terneuzen irVlissingen 3.27 en .dinge 5.17 en 17.29 uur. ouw 19-20.30 uur Ten hilderijen en gravure.- in Carlos Staelens n 20.15 uur Circus \org ouw 19-20.30 uur Ten- an schilderijen en gra- nes Melens en Carlos 20.13 uur Circus Boltini (Van onze concilieredacteur dr. A. v.d. Weyer) ROME We beleven hier in Rome historische dagen. Uit de stemmingen, die momenteel in de Sint-Pieter gehouden worden, zal blijken of de Kerk erin slaagt, zich van een overtrokken pausver heerlijking los te maken en aan het bis schoppencollege de plaats te hergeven, die het krachtens goddelijke instelling bezit. Nu wordt uitgemaakt of de over winning van 30 oktober 1963, de dag ginsel werd aanvaard, in klinkende con waarop de collegialiteitsgedachte in be- ciliaire munt zal worden omgezet. De spanning is als het ware te snijden. Laten we even terugblikken op wat er tijdens de vorige zitting gebeurd is. Na dat het concilie lange tijd had gedebat teerd over de verhouding tussen primaat en episcopaat, zonder nochtans veel ver der te komen, legden de moderatoren op 30 oktober aan het concilie een reeks van vier vragen voor, waarop alleen maar met ja of nee geantwoord kon worden. Ze luidden als volgt: is de bisschops consecratie de hoogste graad van het wij dingssacrament, ja of neen? Is iedere bisschop die wettig gecon sacreerd wordt in gemeenschap met de andere bisschoppen en met de paus lid van het bisschoppencollege, ja of neen? Is het bisschopencollege de wettige opvolger van het apostelcollege, zodat het de volle en hoogste macht over heel de Kerk bezit zonder nochtans iets af te doen aan het primaatschap van de paus, ja of neen? Bezet het bisschopencollege juist ge noemde macht krachtens goddelijk recht, ja of neen? Op al deze vragen werd door het con cilie met grote meerderheid bevestigend geantwoord. Aan de theologische com missie werd dan ook opdracht gegeven, de tekst van het schema in de door het concilie gewenste zin te veranderen. Laten we direct erkennen, dat de theo logische commissie zich van deze opdracht voortreffelijk gekweten heeft. Dat mag gerust eens duidelijk worden onderstreept. De grote vraag, die dinsdag en woens dag wordt beslecht is deze: krijgt de herziene tekst de vereiste tweederde meerderheid of niet. Achter de schermen hebben voor- en tegenstanders hun laat ste krachten uitgeput om twijfelende concilievaders naar hun opinie over te halen. Het was aan weerszijden een open gevecht met oprecht gemeende ar gumenten. De tegenstanders probeerden vooral te speculeren op het gebrek aan bewijs: de collegialiteitsgedachte is niet absoluut bewezen, zeggen zij, het is een bediscuteerde kwestie. En in bediscuteer- de kwesties moet een concilie geen stel ling nemen. Heel handig verwijzen zij daarbij naar het debat over het midde laresschap van Maria, waarin kardi naal Bea zich ook op deze gedachte be roepen heeft: niets vastleggen waarover de theologen vooralsnog vanmening verschillen. Een van de knelpunten is de vraag, welke machten door de bisschopsconse cratie worden overgedragen. Volgens het nieuwe schema is dat niet alleen de wij dingsmacht maar ook de macht om te leren en te besturen. Hiertegen wordt door de aanhangers van de traditionele theologie verzet aangetekend. Zij halen uitspraken van Pius XII en zelfs van Joannes XXIII aan, die het tegendeel zouden moeten bewijzen: namelijk dat de macht om te leren en te besturen niet door de wijding wordt overgedragen maar door de canonieke zending, die alleen de paus te geven heeft. Daartegen over stellen de voorstanders van de nieuwe tekst, dat er natuurlijk wel een canonieke zending nodig is maar dat deze slechts op het juridische vlak regelt, wat door de wijding zelf reeds gegeven is. Zij tonen duidelijk aan, dat het onderscheid tussen machten, die door wijding en machten die door jurisdictie zouden worden overgedragen, al in de middeleeuwen is ontstaan. Voor die tijd zagen zowel het westen als het oosten de drie machten als een geheel, dat bij de consecratie direct aan de wijdeling werd meegedeeld Nog zinniger was de gedachten wisseling op het punt van de collegaliteit. Tegen de leer, welke door de stemming van 30 oktober 1963 is bekrachtigd en bijgevolg in de nieuwe tekst van het kerkschema werd neergelegd, hebben de aanhangers van de Romeinse theologie hun zwaarste geschut in stelling gebracht. Deze leer is volgens hen niet terug te vinden in de bijbel, althans niet met de nodige zeker heid. En dan moet de Kerk ,mede ter wil le van de afgescheiden broeders' ervan afzien deze leer officieel tot de hare te maken. Dit is toch helemaal in de geest van kardinaal-Bea, die bij de debatten over de Mariologie herhaaldelijk hetzelfde argument heeft gemaakt. Bovendien is het onmogelijk, dat de Kerk nu ineens een leer gaat verkondigen, die zij zelf door 'n praktijk van eeuwen weersproken heeft. Vanaf 1563 immers tot aan 1869 is de Kerk door de paus alleen bestuurd zonder dat het college hoe dan ook werd ingeschakeld. Is deze praktijk fout ge weest? Dat zou toch niemand durven zeg gen. Maar dan moet de nieuwe leer fout zijn. En tenslotte: Door het eerste Vati caans concilie is als dogma afgekon digd, dat de paus van Rome de volle en hoogste macht over heel de Kerk be zit. Hoe kan men deze macht tegelijkertijd aan het hele bisschoppencollege toeken nen? Hoe stelt men zich dat voor? Al deze argumenten bij elkaar moeten de twijfelaars ertoe brengen hun stem aan de nieuwe tekst te onthouden. En de Kerk te behoeden voor een nieuwe dwa ling, welke momenteel door een paar vooruitstrevende theologen wordt gelan ceerd maar die straks door de waarheid achterhaald zal worden. De argumenten die de aanhangers van de nieuwe theologie hier tegenover zet ten komen in het kort hierop neer. Alle angst en alle onzekerheid van de tegen standers berust op een misverstand. Na melijk dat de macht van de paus en de macht van het college buiten elkaar, ja tegenover elkaar zouden staan, terwijl het in feite gadt om een onverbrekelijke eenheid. Waarschijnlijk weet de lezer op het moment dat dit artikel hem onder ogen komt, reeds hoe de eerste ronde ver lopen is. Moge hij er vast van overtuigd zijn, dat hier en nu een stuk geschiedenis wordt gemaakt, waarom latere geslachten ons zullen zalig prijzen of verfoeien. Het gaat erom de definitieve wending te geven aan heel het kerkelijke leven dat sinds Vaticanum I in een ernstige crisis is geraakt, omdat de macht en de heer lijkheid van het pausdom zo zeer werd overtrokken dat er voor het bisschops ambt bijna geen plaats meer was. Dit heeft een gezagscrisis veroorzaakt, die de Kerk weieens fataal had kunnen worden. Dit heeft de weg naar de afgescheiden broeders volkomen versperd. Het zal van Vaticanum 2 afhangen, of deze crisis overwonnen wordt ja dan neen. Advertentie) LONDEN Russische onderzeeërs en| vliegtuigen zijn waargenomen in het noor den van de Atlantische oceaan, waar sinds maandag Navo-oefeningen worden gehouden. De Amerikaanse admiraal Kleber Masterson zei dit op een perscon ferentie aan boord van de „Wasp". Men had ook Russische schepen gezien, niet ver van de Navo-vloot, ten zuidoos ten van IJsland. De Russische eenheden zullen waarschijnlijk verscheidene dagen in de nabijheid blijven. De belangstel ling die de Russische marine toont voor deze manoeuvres „is niet normaal" zei de admiraal. Admiraal Masterson merkte op dat „de sovjets deze manoeuvres waarschijnlijk hebben verwacht maar niet precies wis ten waar ze gehouden zouden worden. Als jze bijzonderheden hadden geweten, zouden zij hun eenheden in een bepaald gebied hebben samengetrokken in plaats van .ze te versnipperen". Hoeveel sche pen er in de buurt zijn wist hij niet. ,,Maar wij zullen ze niet uit de weg gaan. We zijn zelfs van plan ze in het kader van onze manoeuvres te gebruiken". De Navo-vlootoefening die maandag is begonnen, moet tot 2 oktober duren. Het is de grootste van de afgelopen tien jaar. Onder de naam „Teamwork" zijn 160 schepen samengevoegd, waaronder een koopvaardijkonvooi. Er werken 170 vlieg tuigen mee. Meer dan 30.000 manschap pen en officieren uit België, Frankrijk, Noorwegen, Nederland, Engeland en de Verenigde Staten zijn bij de oefening in gezet. Op maandag 5 oktober, werelddie rendag, zal het Amsterdamse circus Rolffino ten bate en ter opluistering van de collecte en ten gunste van het dierenasiel Amsterdam, de Sophia- vereniging en de vereniging Dieren vrienden in Amsterdam een show geven onder de titel Dierensnipper- dag. Deze show omvat o.m. een paardenparade door de stad en een paardendiner, aangeboden door de directie van het Hilton-hotel. Het menu vermeldt haver, paardekoek- jes, worteltjes, suikerklontjes, rog gebrood en blaadjes sla. Voor het di ner zijn tot nu toe reeds 50 paarden als gast opgegeven. Zij zullen door oberkelners en koks met hoge mut sen worden bediend. In het comité van aanbeveling heeft o.a. de echt genote van Amsterdams burgemees ter, mevrouw E. van Hall-Nijhoff, zitting genomen. Terwijl het vliegdekschip „Indepen dence" ter hoogte van IJsland voer kwa men twee Sovjetrussische „Bison"-vlieg- tuigen uit noordelijke richting aanvlie gen. Zij kwamen echter niet verder dan 35 zeemijl van het Amerikaanse schip omdat zij werden onderschept en daarna rechtsomkeert maakten. Het waren ook „Bison"-vliegtuigen die in 1962 voor de eerste maal over grote Amerikaanse marine-eenheden in de stille oceaan vlogen. Amerikaanse marineman nen waren erdoor geschokt. Ze hadden tot dan toe beweerd dat de Sovjet-Unie geen vliegtuigen bezat met een voldoen de grote actieradus om verkeningsvluch- ten uit te voeren boven gebieden die -zo ver van de Sovjetrussische bases liggen. DRONKEN matrozen hebben op Sicilië een afdelingskantoor van een commu nistische partij geplunderd. EEN LID van de Nederlandse expedi tie naar de Himloeng Himal-berg in Nepal, Charles Dufour, is met hevige koortsen naar Katmandoe teruggevlo gen. TWEE LEDEN van „The Takers", een Engelse band uit Liverpool van de soort als „The Beatles", zijn gisteren in Oost- Berlijn door de Oostduitse grenspolitie gegrepen omdat zij in het bezit waren van Oostduitse marken. (Van onze Belgische correspondent) Voor het Hof van Assisen te Antwerpen staat dezer dagen de 46-jarige Alfons Cornells uit Herentals terecht. Hij heeft bekend, vorig jaar augustus 'een roof moord te hebben gepleegd op een kost ganger te Grobbendonk in de Antwerpse Kempen. Tussen het ogenblik van de moord en zijn arrestatie verliepen drie weken waarin Cornelis grotendeels in Nederland vertoefde. De Antwerpse rechtbank heeft daarom verschillende Nederlandse getuigen ge hoord, o.m. rijksrechercheur A. Ulrich uit Den Haag en adjunct-districtsrecher cheur Van Heimbergen uit Eindhoven die, met hun speurhond, twee maanden na de moord in de bossen van Castelré het moordwapen (een autoveer) en een partemonnee terugvonden verder twee paters Trappisten uit Berkel en mevrouw Regina van Hoof uit Leende, aan wie de verdachte met bloed besmeurde kleding stukken te reinigen gaf. Ook het land- bouwgezin Van Cuyk, eveneens uit Leen de. bij wie Cornelis een bromfiets ont vreemdde om daarmee naar België terug te keren is als getuige opgeroepen. GOLD STAR keus uit twee Zorgvuldig uitgezochte driesterren kwaliteitstabakken maken GOLD STAR 25 tot 'n klasse apart. Probeer ook GOLD STAR 25. 25 pittige sigaretten 1,25. •fc GOLD STAR King Size. De langste sigaret in Nederland. Met recht een sigaret van formaat en... drie sterren kwaliteit. 20KingSize sigaretten slechts 1,15. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een der ouders van een van de vier groenen, die vorige week werden vrijgelaten uit hun vierdaags isolement op het kampeerterrein Ocken- burg, omdat zy de moed hadden opge geven, heeft via een dagblad in Den Haag geprotesteerd tegen de wijze van ontgroenen. De ouder beschuldigt de oudejaarsstudenten van sadisme en lie derlijkheid. De ontgroeningscommissie is, zoals men ons vanmorgen desge vraagd mededeelde, hevig verontwaar digd over de gepubliceerde aanklacht van deze ouder. Men overweegt een aanklacht. De voorzitter van de ontgroeningscom missie, de heer D. D. Honyk heeft tegen een onzer verslaggevers gezegd, dat er tijdens de ontgroening enkele ongeluk ken zijn voorgevallen. Zo gaf hij toe dat een van de groenen aan zijn voet werd gewond, doordat hij van een door mede-groenen gevormde toren afviel. Het commentaar van de heer Honyk: „Volgens de EHBO-post van Ockenburg, die direct te hulp werd geroepen, be trof het slechts een lichte verstuiking." Hij meende dat deze zaak later is over dreven. Voorts gaf de voorzitter van de ontgroeningscommissie toe dat de.ze groen in de sociëteit door een oudere jaarsstudent in het gezicht is geschopt. De heer Honyk zei hierover dat van enig opzet geen sprake is geweest. Dat tij dens het uitvechten" een van de groe nen aan de hand werd gewond, werd eveneens door de heer Honyk bevestigd. De groen moest zich in het politiebu reau laten verbinden. Dit zgn. „uitvech ten" is een stoeipartij, aldus de heer Honyk, die in deze groenperiode nog maar tweemaal op touw is gezet en waarbij wel eens een klap ongulukkig kan aankomen. .AMSTERDAM De uitroep „Ik moet vluchten ik ben een moordenaar," waar mee de 13-jarige Remond van der H. geheel overstuur zijn ouderlijk huis aan de Amsterdamse Trompenburgerstraat uitsnelde, was het eerste teken van het drama, dat zich daar had afgespeeld. Me vrouw J. Baas hoorde in haar naburige woning de kreet en rende de trap op. Op de divan in de huiskamer van de familie Van der H. vond zij het lichaam van de 14-jarige Benny van Aalst. Hy was Ie vensgevaarlijk gewond, naast hem lag de kris, waarmee hem een fatale steek in het hart was toegebracht, en een was handje. Kennelij door de dader gebruikt in een wanhopige poging om het bloed te stel pen voordat hij was gevlucht. Onmiddel lijk werd een ambulance gebeld, maar het slachtoffer overleed onderweg naar het ziekenhuis aan bloedverlies. Kort daarop slaagde de kinderpolitie erin Remond van der H. aan te houden, maar van een verhoor kon geen sprake zijn, zo overspannen was de jongen. Gis teren zou het opnieuw worden gepro beerd. De indruk van wat in het verlaten huis mevrouw Van der H. was op haar wérk gebéurd moet zijn, kon de poli tie echter destilleren uit de verklaringen van een 13-jarige scholier, die samen met het slachtoffer door Remond van der H. na schooltijd mee naar boven was ge nomen om nog wat te spelen. Hij ver telde dat Remond een verwoed liefheb ber van judo en worstelen, aan het stoei en was geslagen. Opeens had iets hem boos gemaakt. Hij had de kris gegrepen, die aan de muur hing, en in de richting van Benny gestoken. Toen de jongen neer zeeg, had hij nog geroepen: „Doe niet zo flauw, stel je niet aan", maar al snel rea liseerden de twee vrienden zich dat Ben ny zwaar gewond was. Ze sleepten het lichaam toen op de divan en probeerden het bloed, dat uit de hartstreek gutste, te stelpen. Dit lukte niet en zij verloren het hoofd. De politie neemt aan dat dit de juiste toedracht is geweest en dat er geen spra ke is van een misdaad. PARIJS De neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Foema, is gis teren per vliegtuig naar Vientiane gereisd met de belofte van de leiders van de linkse en rechtse groepering dat het ge sprek tussen de drie groepen spoedig zal worden voortgezet waardoor een natio nale eenheid zal kunnen worden bereikt en een burgeroorlog verder wordt voort komen. Maandag kwamen de leiders der La- otiaanse fracties tot overeenstemming de volgende zaken op de agenda te plaat sen: de vreedzame oplossing van de toe stand op de Vlakte der Kruiken; de mogelijkheid voor een nieuwe 14- landen conferentie over Laos; de samenstelling van een regering van nationale unie. Op de foto: de drie prinsen, v.l.n.r. Boen Oem, Soevanna Phoema en Soevanoephong. AMSTERDAM Het bestaan van een oorzakelijk verband tussen roken en longkanker is nimmer afdoende bewe zen. Een nieuwe theorie kan de waarge nomen feiten verklaren zonder dat een relatie roken-ziekte wordt verondersteld. Die theorie verlangt een nader onder zoek. Dit is een conclusie van dr. V. M. Op pers, hoofd van de afdeling gezond- heidsstastiek van het bureau van sta. tistiek der gemeente Amsterdam. Deze medicus-statisticus heeft zijn nieuwe theorie en zijn met de toepassing daar van bereikte resultaten ontvouwd in een wetenschappelijk artikel, dat hij heeft geschreven in januari van dit jaar. De inhoud van zijn artikel, en daar mee de waarde van zijn theorie, komt hierop neer: de mening, dat roken longkanker en andere dodelijke ziekten verwekt, berust veelal op de beoordeling van sterftekansen. De sterftekans van rokers blijkt nu hoger te zijn dan van niet-rokers. Volgens een bekende, maar in de medische statistiek pas enkele ja ren geleden geïntroduceerde statistische beschouwingswijze, de zogenaamde sterftekansconcurrentie is het nu mo gelijk, dat de bekende oversterfte van rokers berust op een schijnbare over sterfte. De rokers zouden dan, door een iets hogere gemiddelde levensduur in verge lijking met de niet-rokers. naar verhou ding meer overlijden aan ziekten met een hoge gemiddelde overlijdensleeftijd. Bij deze ziekten behoren onder andere de longkanker en verschillende hart en vaataandoeningen. De oorzaak, dat rokers gemiddeld iets ouder zouden worden dan niet-rokers kan gelegen zijn in constitutionele eigen schappen of in de mogelijkheid, dat niet- rokers gemiddeld iets dikker zijn dan rokers, aangezien het immers bekend is. dat dikke mannen korter leven dan ma gere mannen. Hoewel bekend is, dat een volwassene, die het roken staakt niet zelden in gewicht toeneemt, wil dit nog niet zeggen, dat nu ook mannen, die nooit hebben gerookt, gemiddeld zwaar der zouden zijn dan rokers. Intussen kan de nieuwe theorie de meeste, zo niet alle waarnemingsfeiten betreffende ro- ken-longkanker op ongedwongen wijze verklaren, zonder enig verband tussen roken en longkanker te veronderstellen, zelfs enkele feiten, die niet of niet al leen door fatale invloed van sigaretten rook tot klaarheid zijn te brengen. De directeur van de centrale kanker registratie en voorlichting dr. L. Meins- ma noemt de argumentatie van dr. Op pers onjuist en spreekt de vrees uit, dat vele lezers deze argumentatie zullen aangrijpen om eigen rookgewoonten te rechtvaardigen, waardoor de preventie van longkanker niet wordt gediend. LISSABON Portugal heeft bij de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, en de Veiligheidsraad ge protesteerd tegen de „vervolging" van Portugese burgers in Goa, zo deelde het Portugese ministerie van buitenlandse za ken dinsdag in een communiqué mee. Het aan de westkust van India gelegen Goa heeft ruim vier en een halve eeuw oner Portugees bestuur gestaan. In december 1961 werd het, evenals de Portugese gebieden Daman en Dioe, bin nengevallen door Indische troepen en enkele maanden later door India gean nexeerd. Volgens het Portugese communiqué heeft de Indische politie in Goa de laat ste nog van kracht zijnde rechten van het individu terzijde geschoven en bevindt Goa zich nu „in een klimaat van angst en gruwel". De levensomstandigheden zijn er sinds 1962 in ernstige mate verslech terd, nadat zich een reeks explosies had voorgedaan. De bevolking is nu in „een staat van opstandigheid en wanhoop ge komen die de regering in Nieuw-Delhi niet langer kan verhelen". Volgens Indische persberichten zijn in juli jl. in vijf steden in Goa opnieuw ontploffingen voorgekomen, die aanzien lijke schade aanrichtten. De Indische au toriteiten zonden militaire versterkingen naar het gebied, lieten massa-arrestaties verrichten, woningen doorzoeken en raz zia's houden. India had de explosies op rekening geschreven van internationale avonturiers, buitenlandse agenten of „vrienden van de Portugezen", aldus het communiqué, „maar van geen van deze ROTTERDAM Bij een zeeliedenruzie op Katendrecht in Rotterdam is de 38- jarige Mohamed Moar Musa uit Somali- land, matroos aan boord van het öngelse schip „Richard de Larrinaga" zo ernstig gewond, dat hij kort daarop is overleden. De maii kreeg in „The International bar" aan de Sumatraweg hooglopende rusie met de 48-jarige olieman S, W. P, van hetzelfde schip, die de matroos een kapotgeslagen bierglas in de nek drukte. DJAKARTA Een Indonesische boe renvrouw in Zuid-Sumatra heeft het le ven geschonken aan een vijfling, vier dochters en een zoon. De krant Bintang Timoer (Oostelijke Ster) schreef dinsdag dat de 33-jarige moeder en haar kinderen het goed maken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een begeleider van een invalid en wagen was het er gister morgen om elf uur kennelijk niet mee eens, dat een 28-jarige chauffeur zijn wagen gedeeltelijk op het trot toir voor zijn werkplaats had ge parkeerd. De begeleider liet de in- validenwagen staan, stapte de werk plaats binnen, sloeg een ruit van een kantoor stuk en ging vervolgens de chauffeur te lijf. Hierna vervolgde hij weer gewoon zijn weg. Nadat de chauffeur van schrik en verbazing was bekomen, werd direct in de om geving een onderzoek ingesteld, maar begeleider en invalidenwagen waren spoorloos verdwenen. beweringen is de juistheid aangetoond, en de Indische autoriteiten weigeren toe te geven dat de staat van oproer waarin de bevolking van Goa verkeert verant woordelijk is voor deze protest-daden". De Indiërs hebben, in overeenstemming met hun politiek om Goa zijn eigen ka rakter en cultuur geheel te ontnemen, de vervolging van het christendom ge ïntensiveerd, zo zegt het Portugese mi nisterie van buitenlandse zaken voorts. Ze hebben ook rassenscheiding aange moedigd, alle publieke vrijheden onder drukt en de handel stilgelegd, aldus het communiqué. SYDNEY De 28-jarige mevrouw Elsa Heibloem, vrouw van een Neder landse immigrant en haar driejarig zoontje Robert, zijn in hun woning in een buitenwijk van Sydney met een bijl om het leven gebracht. Er is een 34-ja- rige man aangehouden, wiens naam nog niet is vrijgegeven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De stichting Nederlands comité UNICEF is weer gestart met de jaarlijkse actie van verkoop van fraai gekleurde nieuwjaarskaarten (kosten 4 gulden per 10 kaarten, dezelfde prijs als verleden jaar) onder het motto „Groet een vrind en help een kind". De op brengst hiervan komt ten goede aan het wereld-kinderfonds. De kaarten zijn be langeloos ontworpen door kunstenaars uit alle delen van de wereld. Ze zijn verkrijgbaar (elk in afzonderlijke enve loppe) met en zonder nieuwjaarwensen in de vijf officiële talen van de Ver enigde Naties. In 1963 heeft deze internationale actie een bedrag van 7.200.000 gulden opge bracht. Nederland kocht toen 875.000 kaarten. Met dit geld heeft UNICEF gezondheidsdiensten, klinieken, consulta tiebureaus enz. kunnen vestigen en de opleiding van medisch personeel kunnen bekostigen in alle delen van de wereld. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Gemiddeld 25 procent van de Amsterdammers die zich bij de algemene studentenvereniging „Amster dam" opgeven, wil geen kleurling-stu dent op kamers hebben. De ASVA. ge schrokken van dit cijfer en van dé pu blieke reactie op het onderscheid heeft haastig besloten het woord kleurling weer uit haar woordenboek te schrappen. Wie zich in het vervolg bij het kamerbureau aanmeldt met de restrictie: ,,Niet aan kleurlingen", wordt geweigerd. „Het gaat ons een aanzienlijk aantal kamers kosten", aldus het bestuur, „maar wij menen dit offer te moeten 'brengen om mee te helpen aan de bestrijding van de rassendiscriminatie in de hoofdstad, die veel ernstiger was dan wij ooit had den durven vrezen". Overigens wordt het verlies wellicht goed gemaakt door de grootscheepse kameractie, die de ASVA gisteren (door de gemeente-universiteit met 16.000 gul den gesteund) ontketende onder het mot to: ,,Geen woorden, maar kamers". Bur gemeester Van Hall zelf hield vanmorgen tiatief ten doop. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS In deze tijd van miljoenen nota's en begrotingen voor 1965 doet het de eenvoudige belastingbetaler goed, te weten, dat er op de ministeries van financiën althans in Parijs aan de Rue Rivoli ambtenaren zitten, wier ingewanden rommelen van barmhartig heid, om het maar b^bels te zeggen. Zulk een ambtenaar, een door en door goed mens, stond dezer dagen voor de balie van een Parjjse rechtbank, geluk kig niet als beklaagd». Hij luistert naar de naam van Gerard Champagne. Wie krijgt, bij het horen van zulk een naam, al niet bij voorbaat het water in de mond, vooral in het jaa rOnzes Heren 1964, dat het beste wijnjaar van deze eeuw schijnt te wor den. De heer Champagne, hoofd van dienst in het ministerie van Giscard d'Estaing, kwam vertellen, hoe een van zijn vrienden, Louis Thomas, 36 jaar, op een afschuwelijke manier misbruik had gemaakt van zijn vertrouwen. Vijf tien jaar geleden, zei hij, kwam ik re gelmatig in een café aan de Rue de Combronne klaverjassen en daar leerde ik de heer Thomas kennen, ik zag hem later tweemaal per jaar en dan schud den wij elkaar als oude vrienden de hand. Geleidelijk verloor ik hem uit het oog, tot hij plotseling in september 1963 kwam opdagen. Die dag werd de respectabele chef van dienst op straat aangesproken door een clochard, die zijn vuile hand bede lend ophief en riep: „Ken je mij niet meer? Ik ben Thomas, je vriend Tho mas". De heer Champagne werd als de va der in het verhaal van de verloren zoon met innerlijke ontferming bewogen en nam de clochard mee naar huis, gaf hem zijn elektrisch scheerapparaat en bad en zonder medeweten van 2ijn vrouw een kostuum en wat geld in zijn zak. Ook wist hij werk voor hem te vinden. De clochard bedankte hem er harte lijk voor, maar kon de volgende op merking niet achterwege laten: „Je hebt mij weliswaar aan werk geholpen, waar mee ik 800 frank in de maand verdien maar ik moet iedere nacht 20 frank betalen voor een hotelkamer". Toen kwam de heer Champagne op een ge niaal denkbeeld: Ik bezit, zei hij, een motorfiets en een auto. Ik zal je mijn auto lenen en daar kun je in slapen. Thomas ging vanzelfsprekend op het aanbod in en reed weg in een gele Dauphine met de nummerplaat 1845-KP- 75. zijn weldoener bij hoog en bij laag bezwerend, dat hij de wagen terstond terug zou brengen mocht zijn edele vriend hem nodig hebben. Een opdat hij het in de wagen met koud zou hebben, mijnheer de president aldus de heer Champagne kocht ik ook nog twee nieuwe dekens en een transistor voor hem. Een maand later, 19 november 1963, had de heer Champagne zijn Dauphine dringend nodig. Hij telefoneerde de chef van Thomas, maar kreeg tot zijn verba zing te horen, dat Thomas met de noor derzon was vertrokken en in geen vel den of wegen was te vinden. De heer Champagne voegde er nog aan toe. dat hij twaalf bekeuringen had thuis gekre gen, die hij zelf moest betalen. De rechtbank heeft Thomas bij ver stek tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, die hij zal moeten uitzitten, zodra de politie hem te pakken krijgt. Maar dat laatste zal een hele toer wor den. want clochards plegen zelfs geen S^Ei \e bebben» waarop zij het moede hoofd kunnen neerleggen.

de Stem | 1964 | | pagina 3