SPORT Nieuwe formule in clubkampioenschap Aanvalslinie het grootste probleem Strijd tussen Terneuzen en Alliance belooft wat... Anton Huiskes: ik maak geen wereldkampioenen Tokio-renners naar Nijmegen BELGIE- HOLLAND OP T.V. RUSTIGE CENTRALE TRAINING SLOT-BIJEENKOMST IN BREDA Jacques Goddet droomt van Tour de France '69 RON NGE JIC 'ER Vandaag duels om clubtitels Neville werkt „op Albanië'' Willebrord Wil Vooruit voor zeer zware opgave NOC 17 DAGEN Griffith behoudt titel 15 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 15 m Lippenstift Conservatisme Schuilplaats rs hippique 'openbosch VAR-hockeyers niet naar O.S. IAAF blijft bij- eerste besluit Reserve klassen Brabant-Zeeland Tweede klas Derde klas Vierde klas Materialistisch Handelsgeest 10 Is kabaal tijdens de pgels, adviseert prof. |pgebied begaan, kun nen bestraft worden", ferliest het strafschop- pwant wat ik voorstel een „hands" buiten ■enalty toegekend mo- I heeft dat een speler I der kan spelen, moet I czelfde tijdsduur een lierkbaar voor lippen- Laansc man het liefst, 1 de volgende rangorde |ol(kalkoen brood bier. Y. Herald Tribune) en voortaan in zijn blief hiervoor? „Het |f/d kan in ongeveer piaaZ eerder brengen leesgewoonten van Iderd zijn tengevolge Inde betreft, door de werknemers. Meer en Id meer in overeen- gewoonten". He pers in de wereld, lid maken tussen twee 1 is een conservatisme I van lang bestaande lehte of ontwikkeling It starre reactionisme Ikerd aan gevestigde goede kanten van het Iwil toeleggen op het pheeft. Dit soort con- orische ontwikkeling. een afremmende en meert als een gelijk- progressie in Kerk (De Bazuin) Ide afgelopen week ■bekokstoven is ge rant moet voortaan lieelden gaan er uit l„Een strijkplank", In we nu eens gaan 1 (het rooms-katho- 1 in te voeren. Dus I houden de hare al het Lutherlied in komt het tenslotte de Internationale aan mee." (Volkskrant) luilplaats aangeboden |30 jaar veroordeelde lehad in de grootste |n moge hebben, een [lus deze Anglikaanse een maar ztf a we zeggen, acht of ehuisvest. Dat is de lationaaal probleem: theoretisch als pro- t er gehandeld moet ons allemaal. Maar varen hebben om te ff de woningnood te van uitzichtloosheid, >uwen en als de lop bouwen". Algemeen Dagblad) - Traditiegetrouw wordt i' Brabantse concoursen- t jaar wederom besloten s van de Kring 's-Herto- idag 4 oktober. nale programma van dc rwedsti'ijden met zijn ndividuele dressuur en (concoursen zal het na- van dit laatste zomer den opgebouwd uit een mers t.w. open klasse i klasse tweespannen en mspanncn voor dames, lar springconcours van geselecteerde Brabantse combinaties, terwijl het m de grote prijs van de )osch wederom een tita- houden tussen de beste este burgerruiters. De Willebrorders zegevierden het vorig jaar in het kampioenschap „oude stijl". Voorop de gebroeders Piet en Wim van Est, die een belangrijke bijdrage leverden in de zege. BREDA. Niet minder dan 128 ploegen staan ingeschreven voor de strijd om de nationale clubtitels wielrennen, die traditie getrouw te Wijk bij Duurstede verreden worden. Een honderd- achtentwintig viertallen, die 64 vaderlandse wilerclubs zullen ver- tegenwordigen, hetgeen neerkomt op niet minder dan 512 renners. Moeten wij u nog vertellen, dat het vandaag een wielerhoogtijdag wordt die uniek genoemd mag worden. De nieuwe formule is er de „oorzaak" van, want voor het eerst in de geschiedenis worden drie afzonderlijke kampioen schappen verreden: een voor nieuwelingen, een voor amateurs en een voor ploegen samengetseld uit profs, onafhankelijken en ama teurs. Werd tot verleden jaar de strijd om de clubtitcl steeds verreden met gemeng de equipes van zes renners, dit jaar zal elke bij de KNWU aangesloten wieler club met maximaal drie ploegen van 4 renners kunnen deelnemen; uiteraard een ploeg in de nieuwelingenwedstrijd, een formatie in de amateurrace en een equipe in de course voorbehouden voor profs en onafhankelijken en amateurs. Aan het nieuwelingenclubkampioen- schap zullen niet minder, dan 57 clubs deelnemen. De wedstrijd wordt verreden als tijd rit per ploeg, over een afstand van 27 km (l ronde) en de clubs zullen telkens met een minuut verschil van start gaan. Om 10 uur des morgens vertrekt de eer ste ploeg. De kansen voor alle ploegen zijn dus gelijk. Vanaf 13.30 uur gaan 19 gemengde ploegen, samengesteld uit profs, onafhan kelijken en/of amateurs, de strijd aan binden om de titel voor hun categorie Zij rijden een afstand van bijna 76 km en burgse zijde is alleen vertegenwoordigd de Toer- en Wielerclub „Maastricht" starten om de twee minuten. Van Lim- die vermoedelijk zal aantreden met de renners Beckers. Harings, Knops en St.eu- ten. Zij zullen als eerste van start die nen te gaan, hetgeen een nadeel is. Ais groot favoriet geldt „Willebrord Wil Vooruit", die ook verleden jaar -de titel won en ditmaal zal uitkomen me£ de gebroeders Piet en Wim van Est, van Ginneken en Pieterse. met Cornelisse, van Lachterop, Post en Andere kanshebbers zijn „Olympia" Schuuring. „Theo Middelkamp" met Du bois, de Roo, Tolhoek en de Wilde, „De Hoekse Kenners" met Groenevveg, De Haan, De Waard en De Wit, „Kennemer- land" met Geldermans, Lute, Rasch en Visser en ..Fortuna" me' de coureurs Braspenninx, Van Dongen, Haast en Van Aert. Om dan nog maar niet te spreken van „Breda" met Leyfcen Van de Klundert en Wouters, „De Rotterdamse Leeuw" met Jansen en Ouwerkerk en „De Zwaluw" met Van de Ven en Zil verberg. Onmiddellijk na het kampioenschap van de gemengde ploegen begint het clubkampioenschap van de amateur equipes, waarvoor 51 clubs hebben in geschreven. Zij rijden dezelfde afstand (76 km.) RIK VAN LOOY behaalde in het Belgische criterium te Viane zijn derde overwinning in tien dagen. Zijn vrienden zeggen, dat het een schitterende zege was, want Rik speelde het zo, dat zijn leerling Ward Seis de tweede prijs mach tig werd. Zijn vijanden wijzen op de slechts 29 deelnemers aan de ze wedstrijd. En zo is het altijd wat in de wielrennerij. JAC. VAN DE KLUNDERT heeft zich na een tijd afwezig te zijn geweest bijzonder aardig hersteld In de kermisprijs van Ekeren was Jacques weer eens de eerste Ne derlander. Hij eindigde als derde na Albert Smits en Rik Pauweis. Jo de Haan werd in deze wed strijd vijfde, Piet Damen tiende. De beide Van Esten zaten rond de twintigste plaats. JAN VAN BUGGENHOUT. ma nager van het Brusselse Sport paleis en in rennerskringen beter bekend als Jan Vijftienprocent, wil op 3 oktober in het Brusselse Sportpaleis een achtervolgings wedstrijd brengen tussen Jacques Anquetil en Ferdinand Bracke. Hij wil eveneens een internatio naal omnium presenteren met Rik van Looij, maar zonder Pe ter Post. ITALO ZILIOLI blijft de Italia nen boeien. Hij zegevierde in de 33e ronde van Venetië, een weg wedstrijd over 262 kilometer. Guido de Rosso, de nationale kampioen, eindigde op de tweede plaats: de nieuwe ster Motta op de derde. JAN JANSSEN heeft een paar dagen rust gehad. Donderdag is de wereldkampioen echter weer in touw. Hij rijdt dan -in Mün- chen een wedstrijd. Sprekende over de huldiging in Ossendrecht zei Jan dat deze pas op het einde van oktober kan plaats grijpen. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Nog vóór hun vertrek naar de Olympische Spelen in Tokio ko men de Nederlandse amateur-wielren ners op zondag 27 september naar het Goffert-stadion in Nijmegen voor een officiële interland ontmoeting tegen Bel gië. De wielerbaan van het Goffert-stadion is een van de beste banen waarover men in Nederland beschikt. Wielercoach Jan Derksen verkoos de weinig gebruik te baan tot tweemaal toe. eerst als voor opleiding op de succesvolle wereld kampioenschappen in Parijs en nu. als laatste krachtmeting voor Tokio. De twee nieuwbakken wereldkampioe nen Jaap Oudkerk en Tiemen Groen ontmoeten er opnieuw hun Belgische ri valen, die na twee nede' lagen, (Amster dam en Rocourt) revanche willen. Tie men Groen komt op de baan voor een individuele achtervolging, waarmee hij ook in Tokio komt en eerder het we reldkampioenschap behaalde. De plaats van Tiemen Groen in de achtervolgings- ploeg wordt nu ingenomen door de we reldkampioen bij de amateur-stayers Jaap Oudkerk. De ploeg bestaat verder uit Cor Schuring, Gerard Koel en Hans Nikkesen. De gezamenlijke Nederlandse ama teurwielerploeg onder coach Jan Derk sen. vertrekt precies twee dagen na de wedstrijden in Nijmegen, op dinsdag 29 september naar Tokio. DEN HAAG „Ik maak geen wereld kampioenen. Die worden geboren, maar hopelijk wel goede schaatsers" dat zegt nuchtere Anton Huiskes, de 36-jarige ie raar m.o. en de nieuwe schaatscoach van de KNSB en wie kan dat beter zeg gen dan hy, die als jongeling met kunst- rijden begon en op de HBS zijn eerste wedstrijd reed. Een atleet met een vechtershart, die in 1948 in de kernploeg werd opgenomen en op zijn eerste Olympische Spelen res pectievelijk op de 5 en 10 km als 12e en 14e werd geklasseerd. Een man ook. die in het verleden nogal in de oppositie was en daarbij dingen heeft gezegd die hij nu waar moet maken. De op 5 maart 1928 in Wierden (Overijssel) geboren An ton Huiskes had zijn belangrijkste peri ode in de jaren 1950-'53 toen hij tijdens de winterspelen in 1952 in Oslo 4e op de 5 km en 5e op de 10 km werd. het jaar ook dat Cces Broekman met twee zilveren medailles naar huis kwam, en Wim van der Voort hetzelfde glinsterende metaal op de 1500 meter veroverde. Een jaar later, in 1953. toen Cees Broekman s beste internationale prestatie, Europees kampioen in Oestersund, voor geheel Ne derland verloren ging omdat in Zeeland het water binnenstroomde, eindigde Wim van der Voort als tweede en Anton Huis kes als vijfde. Maar het was op 24 januari 19o3 m Davos de dag waaraan Anton Huiskes ae mooiste herinneringen bewaard. Hij slaagde er in het wereldrecord over 3000 meter tot 4 min 40.2 sec terug te brengen, een prestatie die pas in 1963 werd over troffen door Evgeny Grishin (Rusland). „Het schaatsenrijden van tegenwoordig is heel anders dan vroeger", zegt Huiskes die voornemens is de modernste trainings methoden aan te passen aan de Neder landse mogelijkheden. „Natuurlijk mag met het eerste jaar niet direct resultaten verwachten, maar ik ben enthousiast en verheugd dat mij nu de mogelijkheden zijn gegeven om Ne derlands positie in de internationale hard- rijwereld te verstevigen", aldus Anton Huiskes die vast voornemens is de oude vriendensfeer in de kernploeg weer op te bouwen. TOKIO Van de negentien landen die voor de eerste maal aan de Olympische Spelen deelnemen komen er niet minder dan twaalf uit Afrika. Mede door het grote contingent Afrikaanse naties is het aantal inschrijvingen voor Tokio op 98 gekomen, zodat Rome met veertien lan den is „overtroffen". De landen die voor de eerste maal deelnemen zijn: Algerije, Kongo, Kameroen, Tsjaad, Ivoorkust, Libië, Tanganjika, Cambodja, Domini caanse Republiek, Mongolië, Nepal Noord-Korea, Trinidad en Barbados. Van deze landen deelt Kameroen met Monaco de eer de kleinste afvaardiging naar Tokio te sturen: deze ploegen be staan slechts uit twee man. De Finse Olympische ploeg bestaat uit 122 personen, van wie 84 mannen en 5 vrouwen actief aan de spelen deelnemen. Atletiek (17), worstelen (10) en basket bal (12) hebben het grootste aantal ver tegenwoordigers. De uitzending naar Tokio kost de Finnen ruim een half mil joen gulden. De helft hiervan wordt be taald door de voetbalpool, een vijfde door speciale t.v.-programma's. Reken- vaardige Finnen hebben uitgekiend, dat de Olympische afvaardiging evenveel kost als een Fins bataljon van duizend man op Cyprus gedurende een week. Tot nu toe hebben zich twaalf landen gemeld voor de Olympische kwalificatie wedstrijden, waaruit de nog vier ont brekende landen voor het eigenlijke Olympische basketbaltoernooi zullen moeten komen. Het toernooi vindt plaats in Yokohama. In de buurt van Tokio, en zal duren van 25 september tol 4 ok tober. Oorspronkelijk waren er slechts twee plaatsen te „verdienen", maar door het terugtrekken van de Verenigde Arabische Republiek en Tsjechoslowaije liep dat aantal op tot vier. De twaalf reeds geplaatste landen zijn: Japan als organiserend land ae zeven eerste ploegen van Rome: Verenigde Staten. Rusland, Brazilië, Italië, Zuidslavie. Po len en Uruguay, de twee eerste landen van de Panamerikaanse competitie van dit jaar: Peru en Puerto Rico en de twee landen die zich in Genève voor Tokio plaatsten: Hongarije en Finland. Drie Mcllroy's en een voor ons bekende naam, Van Dorp. vinden we bij de Ameri kaanse waterpoloploeg voor Tokio, die er als volgt uitziet: Chick Mcllroy, Ned Mcllroy, Paul Mcllroy, Bob Saari, Dan Krown, Ralph Whitney en Anton van Dopr. Deze Anton van Dorp is een broer van onze Fred van Dorp. Anton is een tot Amerikaan genaturaliseerde militair. Voor hen betekent Tokio dus niet alleen een belangrijke krachtmeting, maar ook een in ieder geval gelukkig weerzien. De definitieve Italiaanse ploeg bestaat nu uit 177 deelnemers. Maandag werden nog enkele atleten en kanoërs aan de Olympische selectie toegevoegd. (Van onze radio- en t.v.-rédacteur) Van de voetbalwedstrijd België-Ne- derland, die op woensdagavond 30 sep tember in het stadion De Bosuil in Deurne bij Antwerpen zal worden ge speeld, kunnen de luisteraars en kij kers rechtstreekse verslagen volgen via de radio en de televisie. In het VARA- radioprogramma van woensdagavond 30 september geven ir. Ad van Emme- nes en Wim Hoogendoorn van 19.55 tot 21.45 uur een rechtstreeks ooggetuige- verslag vanuit Deurne. In een N.T.S.-programma geeft Bob Spaak, eveneens van 19.55 tot 21.45 uur zijn commentaar bij de beelden van deze derby der lage landen. In de pauze van de wedstrijd, om plusminus 20.45 uur zal het N.T.S.-journaal worden ver toond. EDDY P.G. ...vaste plaats. PIET KRUIVER ...weer present?. ZEIST. Uitgesproken rustig verliep de laatste training van de Neder lands elftal kandidaten, die dinsdag bij fraai herfstwer op de terreinen van het KNVB-sportcentrum te Zeist werd gehouden. de tijdelijke bondscoach Denis Ne ville gaat er van uit, dat hij niet meer voor de conditie van de spelers ningsbijeenkomsten dan ook voor- behoeft te zorgen en ziet de trai- namelijk als een middel om de band tussen de spelers te verstevigen. Het „menu" bestond vor een groot deel uit lichte baloefeningen, terwijl Ne ville zijn pupillen verder in groepjes van twee, drie en vier liet combine ren. De Brit liet tenslotte de kandi daten nog aantreden voor een oefen partijtje. dat hij herhaaldelijk voor aanwijzigen onderbrak. Waarschijnlijk zal het elftal voor de wedstrijd tegen België nog voor het weekend worden samengesteld. De mogelijkheid bestaat echter, dat Neville en de technische commissie de competitiewedstrijden van zon dag zullen afwachten alvorens het team bekend te maken. Wat de achterhoede betreft zullen er niet veel problemen zijn, maar met de aanvalslinie ligt dat wel even an ders. De inmiddels tot zeventien man uitgebreide selectiegroep Fons van Wissen en Heracles' topcorer Henny van Nee zijn alsnog opge roepen bevat bijvoorbeeld geen uitgesproken linksbinnen en de enige „natuurlijke" rechtsbinnen Bret Theunissen kan moeilijk worden opgesteld nu hij dor zijn club PSV is gepasseerd voor het eerste elftal. Mede aangezien Neville zelf niet van plan is voor de ontmoeting te gen België nog op andere spelers een beroep te doen „tenzij de techni sche commissie dat noodzakelijk mocht achten" zullen daarom in het 4-2-4 systeem Bergholtz, Krui ver, Van Nee en Hollander waarschijn lijk de aanvalslinie vormen. Als „tandem" zouden dan daarachter Van Wissen en Muller komen, ter wijl de laatste linie zou bestaan uit Quadeckers (niet op de laatste trai ning omdat hij woensdag met For tuna in Turijn moet spelen), Israel. Schrijvers en Veldhoen. In het doel staat uiteraard Pieters Graaf land. Overigens is het beleid van Ne ville momenteel geheel gericht op de 25 oktober in Tirana te spelen wed strijd tegen Albanië, vor de voor ronden van het toernooi om het we reldkampioenschap. De ontmoeting tegen België acht de Brit terecht veel minder belangrijk, hoewel hij er zich van bewust is dat in de „derby der lage landen" prestige-overwe- gingen nog altijd een rol spelen. Daags voor het duel in Antwerpen komen de spelers in Breda bij el kaar. DEN HAAG Het hockey-elftal van de Arabische republiek heeft zich terug getrokken uit het Olympisch hockey- toernooi. Het Olympisch Comité van de V.A.R. heeft de organisatoren meege deeld, dat de prestaties van de ploeg de laatste tijd onvoldoende zijn gebleken om een uitzending te kunnen verant woorden. De plaats van de V.A.R. wordt nu in genomen door Tanganjika. Door de ver schuiving in de poule-indeling is de wedstrijd Nederland-Rhodesië omgezet in Nedériand-Hongkong. LONDEN Lord Exeter, president van de IAAF, Internationale Atletiek Federa tie, heeft in een verklaring tegenover het Japanse Organisatie Comité medegedeeld dat de atleten die aan de Ganefe-spelen in Djakarta hebben deelgenomen niet mo gen uitkomen in Tokio. Lord Exeter zei voorts dat de ban over Ganefo-atleten hoogstwaarschijnlijk een jaar zullen duren, zodat een maand na de Spelen deze sportmensen weer in ge nade zullen worden aangenomen. De ver schillende landen mogen wel andere sportmensen aanwijzen, maar niet die genen die in Djakarta hebben deelgeno men. DJAKARTA De Indonesische mi nister van sport Maladi heeft met re- pressailemaatregelen gedreigd, als de Indonesische zwemmers en atleten geen toestemming krijgen om volgende maand deel te nemen aan de Olym pische Spelen in Tokio. Maladi verklaarde, dat „Indonesië in Tokio een krachtig antwoord zal geven", als de FINA en IAAF weigeren om Indonesische atleten tot de Spelen toe te laten. Maladi weigerde in te gaan op de aard van de tegenmaatregelen maar hij zei. dat Indonesië door zou gaan met het stimuleren van de Ganefo-spelen, de oorzaak van alle moeilijkheden. In de res. le klas hebben de Spech ten 2 en Vlissingen 2 samen de leiding veroverd. Eerstgenoemde won met 4-3 van Veerse Boys 2 en de Vlissingers bleven met dezelfde cyfers baas over PSV 3 4—3. TSC 2 kwam onderaan als gevolg van de 1-0 nederlaag tegen Longa 3. De Valk 2 versloeg Eindhoven 3 met 3-0 en In ternos 2 kwam tegen Middelburg 2 tot eenzelfde resultaat 30. Brabantia 2 stuurde NAC 3 met een stevig pak slaag naar Breda terug 62. In de reserve tweede klas hebben Goes 2 en HVV 2 de leiding genomen. Goes 2 klopte Axel 2 62 en HVV haalde bij Sar to 2 de volle buit weg 3—5. MOC 2 en Roosendaal 2 kwamen tot een puntenverdeling 2-2, evenals Zeeland Sport 2 en Middelburg 2 3—3. Terneuzen 2 is lijst aanvoerder in de reserve derde klas. Dit als gevolg van de 5—1 overwinning op Vlissingen 3 51. Steenbergen 2 deelde de winst met Meto 2 33. Hontenisse 2 kon beide punten op Breskens 2 veroveren 3-2 en Alliance 2 bleef met 3-0 baas in eigen huis over Rood Wit 2. GLASGOW De manager van Glas gow Rangers, Scot Symon, zegt dat de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft geopperd de beslissingswedstrijd tussen de Glasgow Rangers en de Rode Ster uit Zuidslavië, in het Europabeker toernooi in Amsterdam of Rotterdam te spelen. Het is echter al vrijwel zeker dat de wedstrijd op 4 november op het ter rein van Arsenal in Londen zal worden gespeeld. JACQUES GODDET pas in 1969 ,.5M Hebros deckers (Internos) tegen DESK.. (Van onze sportredactie) BREDA In de amateursector zijn al diverse scheidingen ge vormd. Afstand tussen sterke en zwakke teams. Nog steeds echter betekent die ruimte weinig, want de competitie ging pas van start. Maar dat degenen die het in de eerste wedstrijden niet ver brach ten toch wel attent dienen te zijn staat vast. Het verschil mag im mers niet te groot worden. Een van die clubs die daar terdege re kening mee moet houden is het Ooster- houtse TSC. Vorig seizoen onderaan en net gered, doet TSC ook tot op heden niet groots en of de uitwedstrijd tegen SVW tot een goed einde gebracht kon worden is lan\g niet zeker. Helemaal kansloos zyn de Brabanders er niet, doch meer dan een gelijk spel valt er onmoge lijk te veroveren. In de andere eerste klas (E) trekt Mid delburg naar de Spechten en wordt er twee punten rijker. Contra HVV raakten de Zeeuwse hoofdstedelingen op het goe de pad en aangezien De Spechten ook niet tot de uitblinkers behoort ligt winst in het verschiet. Ook Vlissingen moet in staat geacht worden de (eerste) buit bin nen te halen. Op eigen bodem bekampt men Valkenswaard dat eveneens tot de puntloze clubs behoort. Daarom: de zege aan Vlissingen, Of de andere Zeeuwse eerste klasser, HVV het ditmaal wél tot een triomf brengt valt ernstig te betwij felen omdat Sparta uit Beek en Donk over een knappe voorhoede beschikt. RKC tenslotte heeft een zacht eitje aan Boxtel en in Waalwijk blijven de twee punten dan ook bij de thuisclub. Vlijmense Boys (2A) maakte vorige week een kleine misstap en krijgt nu alle gelegenheid om het weer goed te maken. Best Vooruit doet het anders dan best zodat de Vlijmense jongens niemand of niets hoeven te vrezen. Sarto is op Tilburgse bodem een lastige klant en daar mag Zeeland Sport wel goed rekening mee houden. Dat er voor de Zeeuwen meer weggelegd is dan één puntje mogen de supporters niet geloven. Alliance en Terneuzen gaan ongetwijfeld voor een spectaculaire match zorgen. De gasten voeren de ranglijst aan en Allian ce behoort tot het trouwe groepje vol gers. Wat het uiteindelijke resultaat zal worden is een grote vraag, maar dat een gelijk spel in de bekende lijn iigt is wel zeker. MOC doet het teleurstellend. De gede gradeerde Bergenaren veroverden nog niets en dat is toch wel een tegenvaller. Zondag krijgt het echter de kans om die hatelijke nul weg te werken want RKVVU komt op bezoek en ook dit team wist de weg naar het doel moeilijk te vinden. Twee elftallen dus die hoe dan ook de laatste plaats willen verlaten en omdat MOC voor eigen volk speelt mag het iets hoger worden aangeslagen. Het duel ODIO-Rood Wit is ook een strijd tussen twee gelijkwaardige teams waarbij dan de einduitslag niet ver van de krachtsver houding zal afliggen. Hetzelfde kan ge zegd worden van Internos-DESK. Steen bergen zal zich niet laten verrassen door Veerse Boys dat daarmee dan nog steeds zonder punten blijft. geacht worden, RWB bij OJC en WSC klopt ODC. De derde klassers C ontlopen elkaar bijzonder weinig in kracht. Alle clubs hebben al winst of halve, geboekt maar niemand die puntloos bleef. Daarom is het moeilijk een prognose te maken voor zondag wanneer deze gelijkwaardige te genstanders tegen elkaar in het veld ko men. SCO ontvangt Gilze en dat bete kent een strijd tussen koplopers. De an dere. TAC, ontmoet WVO en van beide duels kan verwacht worden dat ze gelijk eindigen. Onbeslist blijven ook de wed strijden Uno Animo-Virtus, VES-RKTVV en Gloria Hilvaria. RAC hebben we in onze standenlijst wat tekort gedaan want de Rijenaren behoren eveneens tot de aanvoerders en zij kunnen de grote slag slaan in de match tegen Dongen. Het is haast zeker dat RAC zegeviert en als eerstgenoemde teams gelijk spelen bete kent dat één uitloper: RAC. Dosko (3D) brengt de uitwedstrijd teg'en BSC tot een goed einde en Honte nisse maakt zonder zorgen de reis naar Roosendaal. Zeelandia handhaaft zich aan de leiding via een zege op Meto en Axel geeft niets prijs als het Sluiskil ontmoet. Kaaise BoyslGrenswachters en NSV-Goes gaat tussen elftallen die elkaar geen duimbreed toegeven zodat puntendeling verwacht wordt Opnieuw mae verwacht worden dat de drie Lanirstraatse club* in 3B het tot een overwinning brengen, al i* dat afgelopen rondag een klein beetje misgegaan door dat WSC sneuveld*. Maar tegen Zwaluw mag Baardwijk tot wei in het voordcel 4B: RKOSC-Zaltbommel 2. RKJVV- OVH 1. Haarsteeg-GW 2, Irene-TCC 2 Linge Boys-Den Dungen 3, Buren-Heus- den 3. 4E: Oisterwijk-Zigo 1, SVG-Velocitas 1. Hieronymus-RKDVC 1. GSBW-Zundert 1. Gudok-RKSSS 1. 4F: Right 'Oh-Madese Boys 2. Waspik- Advendo 2, Sprundel-VCW 2. Bavel-Bre- da 3, SET-Groen Wit 3. 4G: Burgh-RKFC 1. SC Gastel-Halste ren 1. N.-Borgvliet-Vosmeer 2, Divo- Oudemolen 3. NVS-De Schutters 2. Kruis- land-Zierikzee 2. 4H: Aardenburg-IJzendijke 2. Clinge- Steen 1. Vogelwaarde-RCS 1. Biervliet- Lewedorpse Boys 3, Koewacht-Corn. Boys 3. (door Piet Schtirmann) PARIJS. De Oranje-truien voor de Tour de France 1965 blijven in de kast van de N.W.U. In de komende Tour de France zal Nederland geen officiële vertegenwoordigende ploeg met Jan Janssen en Peter Post aan het werk kunnen zien. In tegenstelling tot eerder geno men afspraken wordt de Ronde van Frankrijk in 1965 verreden volgens de merken-teams formule, zoals dat ook dit jaar, het vorig jaar en in 1962 het geval is geweest. Dit werd in Parijs bekendgemaakt door de beide organisatoren van de Tour: L'Equipe". het Franse sportdag blad en de grote Parijse krant „Le Parisien Liberé". Na een diplomatie ke inleiding ter rechtvaardiging van deze verandering zeggen Jacques Goddet, de directeur van „L'Equipe'' en Felix Lévitan van de „Parisien" dat zij besloten hebben dat de Tour de France in 1965 betwist zal worden door merken-teams en zo ook in 1966. 1967 en in 1968. Vanaf 1969 en ieder jaar volgend op de Olympische Spe len d.w.z. om de vier jaar te begin nen met 1969 wordt de Tour de Fran ce de „Tour de France Internatio nal". Deze zal verreden worden vol gens de formule van nationale ver tegenwoordigende ploegen. Het is belangrijk de motieven te weten, die de organisatoren er juist nu toe hebben geleid om de formule van de merkenteams te handhaven voor de komende tijd. Tot de conti nuatie' ervan werd besloten op ver* zoek van en onder invloed van de argumenten aangevoerd door de As sociation Frangaise des Construc teurs et Associés Sportifs, de AFCAS. eze asociatie groepeert de firma s, die een aantal wielrenners onder contract hebben. Twee duidelijke argumenten plei ten voor het handhaven van de sinds 1962 toegepaste formule. In die drie jaar heeft het gezag van dei team leider zich aanmerkelijk versterkt en werd de notie „merkgeest" bij de renners gevestigd ten koste van de nationale teamgeest. Bijgevolg zou een terugkeer tot de nationale ploe gen gewetensconflicten oproepen evenals het gezagsprobleem van de technische directeur van de nationa le ploeg. Het tweede belangrijke argument is van materialistische aard. Door het voortzetten van de Tour met merkenteams worden nieuwe con structeurs en geassocieerde firma's bierbrouwerijen, oliemaatschappijen, wasmachinefabrikanten en noem maar op, aangespoord een gedeelte van hun activiteit op het gebied van de publiciteit reeds dit jaar te be- steden aan de wielersport. Het is duidelijk dat de beslissing van de nieuwkomer „Ford" om zich in deze vorm van reclame te lanceren voor een niet gering gedeelte verhaast heeft gewerkt op het annuleren van de voorgenomen Grote Ronde met nationale ploegen Zonder de tussen komst van deze firma's zouden heel wat amateurs bij hun overgang tot het professionalisme moeite hebben om rond te komen. Zou Nederland zonder de merken teams nu ook reeds beschikt hebben over hetzelfde potentieel van waarde volle Tourrijders Deze formule heeft het mogelijk gemaakt dat dank zij het initiatief van Televizier een Nederlandse ploeg met een nationaal karakter aan de afgelopen Tour deelnam. Anderzijds rijden onze renners in loondienst van buitenlandse firma's. Men kan zich afvragen of deze renners in zuiver Nederlands verband zonder de bui tenlandse ervaring ook zulke succes sen zouden hebben behaald Was vroeger de Nederlandse deelname be perkt tot een enkele ploeg van tien of twaalf renners, in de Tour van dit jaar verschenen 'n elf man sterke Nederlandse ploeg aan de start en bovendien nog vier landgenoten onder vreemde vlag. Duitsland daarentegen beschikt' nog pas slechts over een aantal renners die de kern kunnen vormen voor een merkenploeg met overwegend Duitse renners. Met de Televizier-ploeg ligt Neder land in dit opzicht zeker een stap voor op Duitsland. Het staat gelijk met Italië, dat ook maar een merken- team inschreef. Spanje kwam uit met twee en België met drie teams. Natuurlijk is het doodjammer dat de Tour met nationale teams, nu Nederland over een aantal sterke etapperijders beschikt niet doorgaat omdat alle liefhebbers van de wieler sport in hun hart de romantiek van het nationale bewustzijn hebben be waard. Met de moedgevende succes sen in de afgelopen Tour was de hoop op een interessante strijd van Jan Janssen, Peter Post, Jo de Roo, Ab Geldermans, Jo de Haan, Henk Nijdam, Arie den Hartog, Bas Malie paard verenigt in een officiële Nederlandse ploeg tegen de over wegend sterkere wielergrootmachten uit het zuiden nog nooit zo hoog ge stegen. Over het verlies van deze mooie sportieve droom kan men nu wel treuren. Maar dat is voorlopig (tot minstens 1969) van de baan. De tijden zijn veranderd in de wieler sport. Het woord is aan de merken teams. Of beter, aan de directies van de grote Nederlandse firma's. Zal de vaderlandse handelsgeest het publi- citeitsbelang weten te combineren met de verplichtingen van een waar dige sportieve vertegenwoordiging van Nederland in de internationale wielerwedstrijden Het is te hopen dat Nederland over niet te lange tijd in staat zal zijn een tweede merken- team voor de Tour de France in te schrijven. Het lijkt dat men zal kun nen rekenen op een nieuwe lichting van jonge welwillende wielrenners geïnspireerd als zij zullen zijn door de successen van J. Janssen, Tiemen Groen en Jaap Oudkerk, drie kers verse wereldkampioenen. Men moet het ijzer smeden als het heet is. Met het oog op 1969. WEMBLEY De Amerikaanse wel- tergewicht Emile Griffith heeft zijn we reldtitel^ behouden door een zege op de Brit Brian Curvis in een gevecht over 15 ronden in het Londense Wemblev- stadion.

de Stem | 1964 | | pagina 11