Willebn KEW GARDENS, beroemdste plantentuin ter wereld Kees van Horen: Tokio-rer naar Nijn ONTSPANNING VOOR LONDENAREN voor ze I Wetenschap en schoonheid gaan er hand in hand AEG -Al 5000 lucifersdoosj es - DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 I KONINKLIJKE TUIN j C onservatisme Liturgie-epidemie Schuilplaats Woningnood Ochtendblad Goldwater wil openbaar debat met Johnson Concours hippique 's-Hertogen bosch Voetbalverruwing Lippenstift Hier Politie Vlees en medicamenten Quarantaine Praktisch nut AMSTERDAM Proefvlucht XB 70 bijna een ramp BREDA. Niet 128 ploegen staan voor de strijd om clubtitels wielrennen getrouw te Wijk bi verreden worden. Ej achtentwintig vierta vaderlandse wilerclu tegenwordigen, lietgi op niet minder dan Moeten wij u nog het vandaag een wl wordt die uniek g worden. De nieuwe de „oorzaak" van, w eerst in de geschied drie afzonderlijke schappen verreden: nieuwelingen, een v en een voor ploegen uit profs, onafhankelijl teurs. Werd tot verleden jaai de elubtitel steeds verrede de equipes van zes rennei elke bij de KNWU aangi club met maximaal drie renners kunnen deelncm een ploeg in de nieuwcH een formatie in de amate equipe in de course, voor profs en onafhankclijken Aan het nieuwelinger schap zullen niet mindei deelnemen. De wedstrijd wordt ver rit per ploeg, over een i km (1 ronde) en de clubs met een minuut verschil Om 10 uur des morgens v ste ploeg. De kansen voo zijn dus gelijk. Vanaf 13.30 uur gaan ploegen, samengesteld uit kelijken en/of amateurs, binden om de titel voor Zij rijden een afstand van burgse zijde is alleen ve de Toer- en Wielerclul starten om de twee mint. die vermoedelijk zal aan renners Beckers. Harings. ten. Zij zullen als eerste nen te gaan, hetgeen een Als groot favoriet ge Wil Vooruit", die ook vi titel won en ditmaal zal de gebroeders Piet en Wir Ginneken en Pieterse. (Van onze sportre NIJMEGEN Nog vó« naar de Olympische Spele men de Nederlandse an ners op zondag 27 septeï Goffert-stadion in Nijme officiële interland ontmoe De wielerbaan van net is een van de beste ba men in Nederland beschii Jan Derksen verkoos de te baan tot tweemaal toe opleiding op de succe kampioenschappen in Pa laatste krachtmeting voo De twee nieuwbakken nen Jaap Oudkerk en ontmoeten er opnieuw hr valen, die na twee nede" dam en Ro court) revanc men Groen komt op de individuele achtervolging ook in Tokio komt en reldkampioenschap behaa van Tiemen Groen in de ploeg wordt nu ingenomc^ reldkampioen bij de Jaap Oudkerk. De ploeg uit Cor Schuring, Gerard Nikkesen. De gezamenlijke Nedï teurwielerploeg onder co; sen. vertrekt precies twe wedstrijden in Nijmegen, september naar Tokio. KNIPSEL- Een paar mijl buiten Londen ligt nabij de Theems de Koninklijke Plantentuin, gemeenlijk „Kew Gar- dens" genoemd. De tuinen, plant- soenen en kassen beslaan een op- pervlakte van 121 ha. Men vindt er het rijkste herbarium ter wereld, S enige botanische musea en een prachtig arboretum. Autoriteiten, 5 geleerden en ondernemers profite- ren dagelijks van het werk van S Kew's wetenschappelijke staf. Zeer veel Landenaars genieten er na vol- bracht werk van de schoonheid en de rust. Het prot. chr. dagblad „Trouw" heeft besloten voortaan in zijn geheel als ochtendblad te verschijnen. Het motief hiervoor? „Het nieuws wordt 's nachts geboren. Een ochtendblad kan in ongeveer acht van de tien gevallen het nieuws een half etmaal eerder brengen dan het avondblad. Daarbij komt, dat de leef- en leesgewoonten van miljoenen mensen de laatste jaren grondig veranderd zijn tengevolge van de snelle opmars der tv en, wat het weekeinde betreft, door de vrije zaterdag voor het overgrote deel van de werknemers. Meer en meer wint het inzicht veld, dat een ochtendblad meer in overeen stemming is met de tegenwoordige leef- en leesgewoonten". Het conservatisme heeft de laatste jaren geen goede pers in de wereld. Toch moeten we eerlijkheidshalve duidelijk onderscheid maken tussen twee geheel uiteenlopende vormen van conservatisme. Er is een. conservatisme dat zweert bij de volmaaktheid of de heiligheid van lang bestaande opvattingen en instellingen, dat elke nieuwe gedachte of ontwikkeling onmiddellijk op dood spoor zou willen rangeren. Dit starre reactionisme is gespeend van elke historische visie of ligt verankerd aan gevestigde belangen. Daarnaast is er een conservatisme dat de goede kanten van het bestaande niet uit het oog wil verliezen, dat zich wil toeleggen op het conserveren van wat meer dan tijdelijke waarde heeft. Dit soort con servatisme heeft een belangrijke taak in. de historische ontwikkeling. Niet in die zin dat het zou moeten optreden als een afremmende en vertragende beweging, maar wel zo dat het func'ioneert als een gelijk waardige gesprekspartner van de krachten die de progressie in Kerk en wereld vertegenwoordigen. (De Bazuin) „Met ingehouden adem las ik wat men in de afgelopen week in de liturgische keuken van Gent aan het bekokstoven is ge weest en wat er op het menu stond. De celebrant moet voortaan de voorganger worden van de gemeente. De beelden gaan er uit en het altaar moet zo sober mogelijk zijn. „Een strijkplank", noemde een Amsterdamse koster dat. En laten we nu eens gaan discussiëren om in de moderne kerkhangar (het rooms-katho- lieke gemeentehuis) enige joodse gewoonten in te voeren. Dus de mannen de hoed óp houden. (De vrouwen houden de hare al af). Vervolgens een snuifje spiritisme naast het Lutherlied in het Fries, waarmee de dienst begint. En dan komt het tenslotte zover, dat we'allemaal onder het zingen van de Internationale kerkelijk gecremeerd worden. Ik doe er niet aan mee." (Volkskrant) Een Anglikaanse geestelijke heeft zijn kerk als schuilplaats aangeboden aan Charles Wilson, de tot een gevangenisstraf van 30 jaar veroordeelde Engelse misdadiger, die een groot aandeel heeft gehad in de grootste treinroof der geschiedenis. „Wat de man ook gedaan moge hebben, een gevangenisstraf van 30 jaar is volstrekt barbaars", aldus deze Anglikaanse geestelijke, ,,ik hoop dat Wilson op vrije voeten blijft". „De woningnood is natuurlijk volksvijand nummer een maar ztf wordt als zodanig slechts ondervonden door de, laten we zeggen, acht of tien procent van de mensen, die niet goed zijn gehuisvest. Dat is de moeilijkheid in de benadering van deze zaak als nationaaal probleem: Wie redelijk woont kent de woningnood alleen maar theoretisch als pro bleem. Als er een watersnood is, beseft iedereen dat er gehandeld moet worden: de ellende staat dan levensgroot tegenover ons allemaal. Maar de woningnood moet men persoonlijk ervaren of ervaren hebben om te weten hoe schrijnend hij is". „Desondanks zijn we met ons allen nu toch bezig de woningnood <e overwinnen. Wij zijn er nog niet, maar de periode van uitzichtloosheid, van wanhoop is verleden tijd. We kunnen volop houwen en als de Investeringsmogelijkheden blijven, dan zullen we volop bouwen". (Minister Bogacrs in Algemeen Dagblad) CHARLOTTE Tijdens een rede in de stad Charlotte in de staat Noord-Carolina, heeft de republikeinse kandidaat voor het presidentschap van de V.S., Goldwater, president Johnson uitgedaagd met hem in openbaar debat te treden. Goldwater tartte Johnson toen hij zei: „Hij (Johnson) durft mij niet in de ogen te kijken en durft ook u niet recht in het gezicht te kijken. In plaats daarvan stuurt hij zijn afgezanten die voor hem 't woord doen. Sommigen hunner zijn ra dicale socialisten, zoals zijn „running mate" Humphrey. Anderen weer zijn bur gemeesters of zakenlieden of bureaucra tische lakeien". KRANT Er wordt nog steeds nagepraat over het Turks kabaal tijdens de wedstrijd DWS - Fenerbahce. Verscherp de spelregels, adviseert prof. mr. Van Binsbergen in de NRC. Zijn voorstel: 1 „Ernstige overtredingen, ook buiten bet strafschopgebied begaan, kun nen met een strafschop door de tegenpartij te nemen bestraft worden". Men wil misschien tegenwerpen: „Maar dan verliest het strafschop gebied zijn betekenis". Dit gaat echter niet op, want wat ik voorstel betreft alleen de zware overtredingen, bv. voor een „hands" buiten het strafschopgebied begaan, zal dus nooit een penalty toegekend mo gen worden. 2 „Wanneer een ernstige overtreding tot gevolg heeft dat een speler van de tegenpartij tijdelijk of blijvend niet verder kan spelen, moet de partij, die de overtreding beging, voor dezelfde tijdsduur een speler missen". In Amerika is een toenemende belangstelling merkbaar voor lippen- stifts met een (fruit)smaakje. Wat proeft de Amerikaanse man het liefst, als hij zijn vrouw een zoen geeft? Een enquête gaf de volgende rangorde van voorkeur aan: citroen, appel, vanille, houtskoolkalkoen< brood en koffie. Helemaal onder aan de lijst kwambier. (N. Y. Herald Tribune) (Advertentie) DEN BOSCH Traditiegetrouw wordt de grote rij der Brabantse concoursen- hippique ook dit jaar wederom besloten met het concours van de Kring 's-Herto- genbosch op zondag 4 oktober. Naast het normale programma van dc landelijke ruiterwedstrijden met zijn afdelings- en individuele dressuur en B. en L. springconcoursen zal het na tionale karakter van dit laatste zomer- ruiterfestijn worden opgebouwd uit een drietal tuignummers t.w. open klasse eenspannen, open klasse tweespannen en een concours eenspannen voor dames. Voorts een zwaar springconcours van een twintigtal geselecteerde Brabantse landelijke springcombinaties, terwijl het springconcours om de grote prijs van de stad 's-Hertogenbosch wederom een tita nenstrijd zal inhouden tussen de beste landelijke- en beste burgerruiters. (Bijzondere medewerking) Meer dan een miljoen mensen trekken jaarlijks naar de beroemd ste plantentuin ter wereld, naar Kew Gardens. Zij zoeken er verpozing of studie. Dat zij dit kunnen doen, danken zij in eerste aanleg aan prinses Augusta van Saksen-Gotha, douairière van de prins van Wales. In 1759 besloot prinses Augusta namelijk, een botanische tuin te be ginnen in een deel van de terreinen, die tot haar residentie, het paleis Kew, -behoorden. Sir John Hill en de graaf van Bute hielpen haar bij de tenuitvoerlegging van het plan. Een bekende architect, Sir William Chambers, verfraaide de tuin en de aangrenzende terreinen met enige markante bouwsels. Sommige hiervan bijvoorbeeld de Orangerie, de Pagoda en enige „tempels" bestaan nog. Prinses Augusta's zoon, koning Geor ge III, erfde het paleis Kew van zijn moeder en „Richmond Lodge" van zijn vader. Hij voegde beide bezittingen sa men. Daarom spreekt men nog van Kew Gardens (Kew Tuinen). De eigenlijke botanische tuin was toen ruim 3,5 ha groot. George III gaf de bekende ge leerde Sir Joseph Banks opdracht om de tuin interessanter te maken. Sir Jo seph liet zich dat geen tweemaal zeggen en al spoedig ontving hij uit alle hoeken der (toen) bekende wereld kostbare plantenzendingen. Na de dood van George III en Sir Joseph (in 1820) zag het er naar uit dat Kew in verval zou komen n.aar in 1840 kwamen de tuinen in het bezit van de Engelse staat. Sedertdien zijn zij geleidelijk aan groter en belang rijker geworden. Onlangs stapte een inspecteur van Scot land Yard uit de bus bij de halte Kew Green. Hij had een actetas bij zich. Hij ging een der laboratoria van Kew Gar dens binnen. Hij werd in een ruim ver trek gelaten. Een moment later betrad een botanicus de kamer. De politieman haalde twee reageerbuisjes uit zijn tas. Beide bevatten wat stof. „Dit zijn hout snippers", zei de inspecteur. „Die in het ene buisje zijn afkomstig van een deur, waarop gisteravond iemand met een boortje zijn krachten beproefde. De stof in het andere buisje haalden we uit de broekomslagen van een verdachte. Ik wilde graag weten of de herkomst de /.elfde is. Op de Yard kwamen wij er niet uit!" De botanicus onderwierp de snippers aan enige proeven. Ja, zei hij toen, ze behoren bij elkaar. De inspec teur ging heen. Hij had een sterke scha kel in de bewijsketen gevonden. De in breker werd veroordeeld. Hij wist niets af van de rol, die Kew Gardens gespeeld had. andere soorten en bovendien bestand zijn tegen schadelijke ziekten. Met die jonge bomen en hun nakomelingen hopen de botanici van Kew het wereldtekort aan cacao te kunnen verkleinen. Proefde u wel eens een Braziliaanse noot? Kokele- ko'tjes noemt men ze in Nederland. Let in de komende tijden eens goed op Kew. Daar kweekt men namelijk die notebo- men. Binnen afzienbare tijd wil men ze naar Afrika b"engen. ..Zal de prijs dan dalen?", vroegen wij. Onze zegsman antwoordde: „Misschien. We hopen het in ieder geval. Maar bedenk wel, dat t tien jaar duurt vóór zo'n boom vruch ten draagt!" Niet alleen op plantaardig terrein is Kew van belang. Miljoenen stuks vee, die de mensheid vlees en leer leveren, doen zich dagelijks te goed aan gewas sen, die Kew voor hen toegankelijk maakte. Een enkel voorbeeld. Ruim een halve eeuw geleden legde Kew de hand op enige exemplaren Van een in Abes- sinië groeiende grasplant. Teff heet dat gras. In Kew keurde en kweekte men die grassoort. Vervolgens „verhuisde" men hem naar andere landen. Thans is het, vooral in Zuid-Afrika. een belang rijk veevoeder. Honderdduizenden zon dagse biefstukken en miljoenen werk schoenen zijn afkomstig van dieren, die slachtrijp werden op teff. Wie wel eens koorts heeft gehad, in de tropen is geweest of daar vrienden en verwanten heeft, heeft eveneens reden om Kew dankbaar te zijn. Want dank zij die plantentuin kreeg 'de mensheid in voldoende mate de beschikking over kinine, een der geneesmiddelen tegen malaria. De kina-boom is inheems in de Zuidamerikaanse Andes. In 1858 stuurde men èen expeditie uit om die boom. naar Kew te brengen. De onderzoekers kwa men met acht soorten terug. Drie daar van bleken de beste en een van deze drie, voornamelijk in India en op Java verbouwd, is thans de grootste kinine- leverancier. Tegenwoordig doet men in Kew zijn best om mensen met te hoge bloeddruk te helpen. De struik Rauwol- fia kan namelijk een geneesmiddel op leveren, dat verlichting brengt. De prijs van dat middel steeg in enige jaren tijds met bijna 100 procent. Zo groot is de vraag. Rauwolfia komt alleen in India voor. Kan men die struik ook in Afrika laten groeien? „Misschien wel", zei onze zegsman, „en daarom kweken we hem nu, omdat we willen proberen, hem naar Afrika te verhuizen". Kews (kleine) Afdeling Economische Plantkunde, die al dat nuttige werk ver richt, telt slechts een vijftal botanici en twintig assistenten. Zij werken in een paar broeikassen waar planten groeien, die voor het wel en wee van miljoenen mensen belangrijk zijn of kunnen wor den. Ieder ,?reizend" of „emigrerend" ex emplaar blijft enige tijd in quarantaine om te voorkomen dat het ziekten of scha- Kew kan dus praktisch nut afwerpen Ja „praktisch nut" is in Kew Gardens zelfs belangrijker dan schoonheid, hoe wel de meeste bezoekers er komen, om dat het een der mooist" tuinen op aarde is. Veel bezoekers weten niet. dat er achter de mooie décors van de plan tentuin heel belangrijk en soms zelfs baanbrekend werk wordt verricht. .Her inner je je nog', vroeg een der weten schappelijke werkers in Kew ons. „dat we op school leerden, dat Sir Walter Raleigh de tabak en de aardappel uit Amerika in Europa importeerde? Eten en roken zijn tegenwoordig zonder ta bak en zonder aardappels moeilijk denkbaar. We zijn Sir Walter dus wel dank verschuldigd. Welnu, wat hij zo'n beetje lukraak deed, hebben wij in Kew wetenschappelijk georganiseerd. Ik be doel: Wij „verhuizen" gewassen van het ene land naar het andere". In sommige kassen van Kew Gardens kweekt men volstrekt ziektekiemvrije exemplaren van planten, bomen en strui ken met de bedoeling ze naar andere landen te sturen. En met succes. Denkt u maar eens aan de rubber. Meer dan 50 pet. van alle wielen op aarde is te genwoordig van rubberbanden voorzien. En die rubber is voor meer dan de helft afkomstig uit de nazaten van dc rubber bomen die men ruim een eeuw geleder in Kew kweegte en vervolgens doorzond naar Malakka. En eet je graag choco lade of drink je graag cacao? Een dei kassen staat vol met jonge cacaobomen, 'ie een betere opbrengst beloven dan delijke organismen overbrengt. In de kassen bootst men de tropen (tempera tuur, vochtigheidsgehalte) zo goed mo gelijk na. Dat is nodig voor bananen, koffie en andere tropische gewassen. Eén ding kan men echter in Kew niet na bootsen, te weten: de tropische zonne schijn. Daarom zetten sommige gewas sen geen zaad en moet men hen door te stekken laten voortbestaan. Dat Kew on danks het gemis van de nodige zonne schijn toch gekozen werd als quaran tainestation voor het geheele Britse Ge menebest, komt. omdat alleen in Kew de getroffen veiligheidsmaatregelen vol doende scherp zijn. Een enkel voorbeeld. Er was 'n tropische grassoort die men van Trinidad naar Mauritius wilde bren gen om daar als veevoeder te gebruiken. Dat gras is drager van een schimmel die de suikercultuur op Mauritius zou kunnen schaden. De ziekteverwekker zou zich in de Westindische aarde of in de kleren der mensen kunnen bevinden. Trinidad kon dus geen schimmelvrije leverantie garanderen, maar Kew wel, nadat daar nieuw zaad was gewonnen. Welke was Kew's topprestatie? De me ningen hierover lopen uiteen. Wel echter zijn alle deskundigen van oordeel dat hij gezocht moet worden in de vorige eeuw. Toen was er nog betrekkelijk weinig bekend omtrent de Zuidameri kaanse flora. Kew bracht drie Zuidame rikaanse gewassen binnen het bereik der gehele mensheid: Ananas (thans in gro ter hoeveelheid ingeblikt dan welke andere vrucht ook), kina en rubber. De laatste tijden zijn zulke schokkende vondsten niet meer gedaan en legt men zich inzonderheid toe op soortverbete ring van bekende gewassen. Aldus wil en kan men een bijdrage leveren tot de oplossing van het probleem: Hoe moet de snel groeiende wereldbevolking vol doende te eten krijgen? Als u een ba naan oppeuzelt, denkt u er vermoede lijk nooit aan, hoe naarstig de mannen der wetenschap in de weer zijn om be tere bananen soorten te kweken en zo doende de prijs der bananen binnen re delijke perken te houden. TURNAMAT Links de roestvrij edel- stalen trommel en kuip. Voor 5 kg wasgoed tege lijk. Wasmiddel in spe ciaal bakje. Temperatuur instellen. Knop omdraai en. Wassen gaat nu ge heel automatisch (inclu sief 5x spoelen). Rechts de razendsnelle centrifuge om de was te drogen. Klaar bent U. Fantastisch 'n wascom- bmatie te bezitten met de garantie van degelijkheid en moderne stijl: AEG werkelijk ideaal met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM (Van een onzer verslaggevers) LUCHTMACHTBASIS EDWARDS De eerste proefvlucht van het prototype van de straalbommenwerper XB-70 van de Amerikaanse luchtmacht is maandag bijna op een ramp uitgelopen. Kort na het opstijgen was een van de zes straal motoren defect geraakt, waarna ook nog het landingsgestel geblokkeerd bleek. De twee testvliegers besloten de vlucht te bekorten. Ze maakten een spannend uur door voor de landing op de luchtmacht basis Edwards, 48 km van Palmdale ge legen, vanwaar ze waren opgestegen. On der een regen van vonken gleed het toe stel over de landingsbaan, maar onge lukken deden zich niet voor. De schade valt mee. HERPT De negentienjarige Kees van Horen uit Herpt nabij Heus- den aan de Maas mag zich de trotse bezitter noemen van een grote verzameling lucifersdoosjes. Kees heeft in tien jaar tijd al ruim vijfduizend doosjes bijeen weten te garen en heeft ze allemaal ge rangschikt en veilig weggeborgen achter glazen vitrines, die de wan den van het café van zijn ouders aan de Herptsestraat sieren. Iedere bezoeker kijkt automatisch met bewondering naar deze im ponerende collectie. Juist die café bezoekers hebben ervoor gezorgd, dat Kees zo'n groot aantal doosjes bijeen heeft weten te krijgen. Hij heeft merken uit de gehele wereld. Paters, zeelui, vrienden en beken den zorgen ervoor, dat er iedere week wel weer een paar doosjes aan de reeks worden toegevoegd. Kees heeft exemplaren uit het begin van deze eeuw. Een doosje met de afbeelding van een modern verkeersbord ligt broederlijk naast een lucifersdoosje met het portret van koningin Wilhelmina of met de afbeelding van een bijzonder gebouw in Venezuela of Japan. Kees houdt er voorlopig nog niet mee op, want zijn hobby heeft geresulteerd in een merkwaardige attractie voor het café van zijn ouders. Verder heeft Kees geen contact met mensen, die dezelfde hobby als hij beoefenen. Hij heeft zijn verzameling op eigen houtje bijeen weten te brengen.

de Stem | 1964 | | pagina 10