Vier miljoen voor veilige middenberm PROMINENTEN OP DE „NATIONALE" 't is weer tijd voor ipe Beperking aantal C.A.O.'s in land- en tuinbouw .Onderwijzer kan doorzijn houding roeping tot het priesterschap versterken Kinderen uit polders per gcmeentebusje naar school N.-Namen Verkeer en Waterstaat Prof. Yercruysse: onderzoek op gebied menswetenschap Voorstel van b. en w. Engelse oudstrijders naar Vlissingen Benoemingen bij ZLM Brochure „Gaat en onderwijst": Congres bevolkingsonderzoek zo zacht zó geurig Bond Zonder Naam breidt acties uit Hardop denken Bezv/aar Rehabilitatie Dagelijks bestuur Z.L.M.: Zeeuwsch- Vlaamse deelname aan solistenconcours DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers NIEUW NAMEN—Twaalf kinderen uit het uitgestrekte poldergebied rond het kerkdorp Nieuw-Namen in de gemeente Clinge, die meer dan 4 kilometer van de plaatselijke lagere school wonen, zul len binnenkort de beschikking krtfgen over een comfortabel vervoersmiddel, een volkswagenbusje dat hen elke dag heen en weer naar school zal brengen. Tijdens de morgen te houden vergadering van de raad Clinge zal het college moeten beslissen over een voor stel van b, en w, tot aanschaf van dat volkswagenbusje terwijl de raad ook gevraagd wordt erin toe te stemmen dat de gemeente een groot deel van de jaarlijkse exploitatiekosten van deze ver voersdienst voor rekening neemt. De ouders van de betreffende kinde ren verzochten de gemeente reeds enige tijd geleden financiële medewer king voor het oprichten en in stand houden van een dergelijke vervoersdienst voor de kinderen. De kinderen wonen veelal tien kilometer of meer van Nieuw- Namen. Enkele kinderen gingen in ver band met deze grote afstand zelfs school in Prosperdorp in België. Het verzoek om medewerking leid de destijds tot de instelling van een commissie die in de afgelopen maan den met het college van b. en w. de mogelijkheden van een vervoersdienst voor deze kinderen heeft onderzocht, o.m. aan de hand van artikel 13 van de l.o.wet De exploitatiekosten zullen ge durende het onlangs begonnen school jaar ongeveer f 6000,bedragen, Daarvan zal de gemeente, indien de raad dat goed vindt, f 5110,- voor reke ning nemen, terwijl de ouders van de kinderen naar evenredigheid in totaal f 850,- zullen bijdragen. DEN BOSCH Deze foto's laten nog enkele prominenten zien van de ..Nationale*' van ,,Het Neder- landsche Trekpaard" in Den Bosch. Op de bovenste foto staat op de voorgrond Herseur van Her sa van C. H. Wouters te Gilze, die het reserve-kampioenschap hengsten behaalde. Op de achtergrond komt de kampioensheng st aangestapt, Alex van Gerda van de gebr. Kuij- pers uit Nuenen en St. Oedenrode. Het reserve-kampioenschap mer ries ging naar Zeeland. De titel was voor Wilma van fokker eigenaar Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Ter gelegenheid van de bevrijdingsherdenking in Vlissingen, op 3 november a.s., komt 24 oktober reeds een groot aantal Engelse oud-strij ders van de commandotroepen naar Vlis singen, die destijds de landingen bij Vlis singen en elders op Walcheren hebben uitgevoerd. Tevens komt een aantal in werkelijke dienst zijnde Engelse militai ren mee, om deze herdenking bij te wo nen. De Engelse gasten ca. 275 in getal, zul len zoveel mogelijk bij de Vlissingse be volking worden ondergebracht. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Voor het on derhoud en de verbetering van wegen en oeververbindingen heeft min. van Aartsen (Verkeer en Wa terstaat) op zijn begroting 1965 in totaal een bedrag van f 69,5 mil joen uitgetrokken. Hiervan zal on geveer f 4 miljoen worden ge bruikt voor het aanbrengen van middenberm-beveilingen in be staande autosnelwegen. De verdeling van de uitgetrokken gel den is als volgt: In Zeeland zal men voortgaan met het vernieuwen van verhardingen en het aanbrengen van plaatselijke verbeterin gen aan weg nr. 58 op Zuid-Beveland en Walcheren. Hiervoor is f 750.000 ge raamd, terwijl nog' eens eenzelfde bedrag bestemd is voor soortgelijke werkzaam heden op diverse wegvakken. In Noord-Brabant zullen voor rond f I miljoen verbeteringen worden aange bracht aan het in die provincie gelegen gedeelte van weg nr. 16 (Rotterdam- Moerdijk-gre'ns)Er is eveneens f 1 mil joen uitgetrokken voor verbeteringen aan de weg langs de Zuid-Willemsvaart tussen Den Bosch en de grens van de provincie Limburg. Voor rond f 1,5 mil joen gulden zullen verbeteringswerken op gedeelten van diverse wegen worden uitgevoerd. Tenslotte zal er door het rijk een subsidie van f 2 miljoen worden ver leend voor de aanleg van een verbindings weg tussen de wegen 63 en 67 ten westen van Eindhoven. Bij voordracht van de tuinbouwcom missie heeft het dagelijks bestuur van de Z.L.M. tot adviseur van de Z.G.V. be noemd, de heer G. de Rijk te Goes. In de vacature, ontstaan door het be danken van de heer B. ter Haar Romeny, als voorzitter van de commissie land bouwonderwijs van de Z.L.M. werd be noemd de heer J. van Wijk te Zaamslag. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Morgen verschijnt in de bisdommen Breda en Den Bosch de brochure „Gaat en onderwijst", die is uitgegeven door de Katholieke Onderwijzers Bond in het bisdom Breda. Deze brochure, die be stemd is voor alle onderwijzers in de genoemde bisdommen, bevat een aantal aanwijzingen, die de leer krachten kunnen gebruiken voor het „opvangen" van priesterroepin gen bij het lager onderwijs. De Gods dienstige en Culturele Commissie van de K.O.B. in het bisdom Breda, heeft drie jaren gewerkt aan de samenstelling van de brochure. Mgr. G. de Vet, bisschop van Breda heeft een „Ten geleide" geschreven bij het boekje, waarin hij o.a. vast stelt, dat „het vraagstuk van de roeping evenwichtig wordt be licht" in deze brochure. De bisschop schrijft verder: „Het begeleiden van een roeping vraagt evenwichtigheid en voorzichtigheid. Het is een dienen van Gods werk in de mens en het aanvullen van het menselijke. Het moet het gevolg zijn van een zuiver inzicht; van een werkelijk geloof, dat de Geest werkt in de mens, ook in de jonge mens; MIDDELBURG Hoewel er stof ge noeg is heeft het congres Bevolkings onderzoek Deltagebied dat werd geor ganiseerd door het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen het niet aangedurfd, een tweedaags congres te beleggen. Dit verklaarde de voorzitter mr. J. Moo- lenburgh in zjjn welkomstwoord. Er zijn echter gigantische werken aan de gang, waardoor een bijna nieuwe we reld en een nieuwe samenleving gaat ontstaan, aldus mr. Moolenburgh. Hij vond het daarom noodzakelijk dat het genootschap zich op deze verandering bezint, om de problemen die zich in de toekomst gaan voordoen te kunnen in passen in de Zeeuwse samenleving. Het congres noemde hij een begin van deze bezinning. Mocht het geslaagd blijken, dan zal in de toekomst zeker een meer daags congres worden gehouden. De congresvoorzitter, mr. dr. A. Mes, toonde zich verheugd 9ver het feit, dat ondanks de concurrentie van de Zeeuw se fruitfee, de feestelijkheden te Axel en het sportgala te Middelburg, er zoveel congressisten aanwezig waren. Het con gres werd door mr. dr. Mes geken schetst als een mogelijkheid om een concrete gestalte te geven aan onder werpen, waarover reeds lang wordt ge sproken. Hoe deze concretisering bereikt kan worden konden de congressisten horen van de Leidse hoogleraar in de sociolo gie en sociale psychologie, prof. dr. E. Vercruysse, die sprak over ,,De toe komst van het bevolkingsonderzoek, ii het bijzonder in het Delta.gebied". Prof. Vercruysse vond dat men ook in het Deltagebied, net als in de IJselmeer- polders zal moeten overgaan tot een be volkingsonderzoek, die dan vooral moet plaatsvinden op het gebied van de mens wetenschappen. De situatie van het Deltagebied bij het begin van de werkzaamheden vond de hoogleraar dezelfde als de situatie bij het begin van de drooglegging van de Zuiderzee. Wanneer er daar een weten schappelijk onderzoek werd gehouden, waarom kan dit dan hier ook niet het geval zijn, vroeg dr. Vercruysse zich af. .,Is het dan niet van even groot belang te weten welke hoedanigheden de bewo ners van het Deltagebied bezitten, en hoe deze veranderen?'' Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North Stat»", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronlca-xa. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. Om deze veranderingen aan een we tenschappelijke bestudering te onder werpen, achtte dr. Vercruysse meerdere herhalingen van hetzelfde onderzoek noodzakelijk. Enige kritiek had de hoog leraar echter op de wijze van onderzoek, zoals dat in het Zuiderzeegebied ge beurt. Hier omvatte de wetenschappe lijke belangstelling steeds een zeer breed terrein. „Een zo uiteenlopende belang stelling leidt echter tot verbrokkeling van de inspanning en een versnippering van de hulpbronnen", betoogde hij. Eveneens pleitte hij voor een grotere samenwerking tussen de verschillende wetenschappelijke specialisten. Om ech ter in het Deltagebied tot een doelge richter onderzoek te komen, zal men de onderzoekingen moeten beperken tot de terreinen van een beperkt aantal we tenschappen, die betrekking hebben op het hoofdthema, aldus de hoogleraar die vond dat om de wetenschappelijke werkzaamheden in de toekomst te con tinueren, de hulp ingeschakeld moet worden van gesalarieerde vakkrachten, die bijgestaan worden door vrijwillige medewerkers. Met regelmatige tussenpozen zouden dan deze onderzoekingen moeten worden verricht, op een dusdanige wyze dat de onderlinge vergelijkbaarheid gewaer- borgd is. Door deze onderzoekingen kan volgens prof. dr. Vercruysse een grote kennis worden verkregen van de ver anderende samenleving. Deze kennis kan dan van grote waarde zijn voor de verschillende overheidsinstanties. Na de inleiding van de Leidse hoog leraar vonden de verschillende sectie vergaderingen plaats. Het congres was ingedeeld in de secties historie en ar cheologie, economie, sociologie en de mografie. godsdienstsociologie, land schapsarchitectuur, medische weten schappen, rechts- en bestuursweten schappen en taal- en volkenkunde. Na de sectievergaderingen werd rap port uitgebracht door de secretaris van het genootschap, mr. W. de Bruine. Hij deelde mee dat de secties Historie en Archeologie. Landschapsarchitectuur en Medische Wetenschappen reeds tot con crete doelstellingen waren gekomen. Ook door de sectie Economie, Sociologie en Democratie was een rapport inge diend. waarvan de inhoud echter niet door ieder sectielid werd onderstreept. Het uitwisselen van gegevens werd door de secties Godsdienst en Sociolo gie van groot belang geacht. Gepleit werd voor een onderzoek naar de gods dienstige structuur van het Deltage bied. De sectie Landschaparchitectuur vond dat er behoefte is aan een insti tuut, dat zich in kan zetten voor het behoud van het landschapsschoon. Het werd de taak van het provinciaal be stuur geacht om een dergelijk instituut in het leven te roepen. De sectie Medische Wetenschappen deelde mee, dat zij aan specifiek in Zeeland vorkomende ziekten aandacht zou gaan schenken. De sectie Rechts- en Bestuurswetenschappen wil nader in gaan op de criminologie en de crimini- naliteit in het Deltagebied. Contact met de sectie Sociologie hierover achtte men gewenst. De sectie Taal- en Volken kunde wilde een onderzoek naar de in vloed van de vreemde talen op de streektaal. Daarbij wenst men tevens te onderzoeken in hoeverre de streektaal krachtig genoeg is om zich te handha ven. Door de sectie Historie en Archeo logie werd een goede documentatie van belang geacht. Daarom besloot deze sec tie hiertoe een werkgroep te formeren. Als slotstuk van het congres maakten de congressisten een excursie naar het Sloegebied en de werf Scheldepoort. van werkelijke en eerlijke zorg voor de Kerk." En verder: „Het veel vuldig contact, dat U 'de onder wijskrachten) met de jeugd heeft, doet een vanzelfsprekend appèl aan U". In de praktijk zal het er op neer komen, dat het boekje de onder krachten op de katholieke lagere scholen in staat moet stellen rustig te ontdekken wie van de kinderen voor priester geschikt is. De voor zitter van de K.O.B. in het bisdom Breda vraagt zich in een voorwoord tot de brochure af hoe dikwijls een jongen zijn eerste verlangen naar het priesterschap niet versterkt zal zien door de levenshouding van de onderwijzer. Hij wijst er daarom op, dat de onderwijzer wezenlijk tot taak heeft om in nauwe samenwer king met de ouders te komen tot een juiste begeleiding van de jon gens, die iets voelen voor het priesterschap. De brochure „Gaat en onderwijst" houdt zich alleen bezig met het vraagstuk van de priesterroepingen. Hoewel de Godsdienstige Commissie van de K.O.B. aanvankelijk van plan was ook de roeping tot, het religieuze leven in haar studie te betrekken, is ze daar vanwege de verscheidenheid van problemen van af gestapt. Inmiddels worden er wel besprekingen gevoerd om ook te komen tot een studie over de roe ping tot religieus. De duidelijke teruggang in het roe pingen voor het priesterschap is sinds de tweede wereldoorlog onder werp van veel congressen en pu- blikaties. Overal is en wordt ijverig gezocht naar oorzaken en middelen ter verbetering. Seminaries en klis ters worden aangepast aan de eisen en de behoeften van deze tijd. De werving werd meer geactiveerd. Vóór alles is het echter nodig, dat er onder de gelovigen en priesters een juiste opvatting naar voren gebracht wordt m.b.t. het priesterschap. Pas vanuit een goed inzicht is een antwoord mogelijk op concrete vragen, zoals die bij de mensen leven. Vra gen als: In hoeverre kan en mag de omgeving invloed uitoefenen op het ontstaan van roepingen? En: mag men een jongen, die priester wil worden afwijzen, omdat hij niet sterk is in de studie? Is een leeftijd van twaalf jaar niet te jong om al van roeping te spreken? Zo leven er talrijke vragen. „Gaat en onderwijst" tracht een inzicht te geven in het roepings proces. En ofschoon de samenstel lers erop wijzen, dat de brochure niet volledig kan zijn, kan ze de onderwijskrachten in elk geval toch een eerste houvast geven als ze geconfronteerd worden met een roeping tot het priesterschap. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Bond Zonder Naam wil komen tot de bouw van een centrum waar ouders, hele gezinnen of individuele personen die in moeilijkheden zijn ge raakt, kunnen worden opgevangen. Men heeft hierbij onder meer het oog op een zame personen die de overspannen sfeer in een gezin niet meer aankunnen, men sen die dus voor alles rust en geestelijke begeleiding nodig hebben. Men hoopt hiervoor een vijftal eenvoudige bunga lows en een recreatielokaal te kunnen bouwen in het oosten van het land. De bekende spreuken worden volgend jaar per post verzonden. Het rondbren gen door zeer moeilijk te krijgen vrijwil lige krachten is dan niet meer nodig. Er zal een vast abonnementsgeld worden bepaald te innen per kwartaal. Een an der plan waaraan wordt gewerkt is de oprichting van servicedienst der naasten liefde. Hiertoe zal onder meer aan het kantoor van de bond in Haarlem een jurist worden toegevoegd, zodat men meer dan tot nog toe het geval is. advie zen kan geven aan mensen die in moei lijkheden zijn geraakt. Naar wij nog vernemen heeft de Bond Zonder Naam een overeenkomst geslo ten met de REM op grond waarvan de spreuken van de bond (al dan niet voor zien van commentaar) door de REM zul len worden uitgezonden. Cpaak en Luns hebben samen go luncht. Ze hebben elkaar gevonder op de formule, dat er geen plan-Spaak bestaat. De Belgische minister heeft alleen maar hardop gedacht. Hardop dat betekende dus wel, dat anderen het ook konden horen. Waarom hij als grote man in Benelux eerst niet Der Haag eens had gepolst over de inhoud en de opportuniteit van het hardop denken, is niet duidelijk geworden Overigens waren de heren het er ook wel over eens, dat de zaak kan blij ven rusten totdat de Britten hun nieu we parlement hebben gekozen op 15 oktober. We weten dan, of Labour het bewind kan overnemen. Als dat im mers het geval is, dan hoeven we voor lopig niet meer te denken aan een bin nenhalen van Engeland in de EEG. De Engelse socialisten reiken wat dit be treft de hand aan een kleine groep van starre conservatieven, die ook letter lijk nog in het golven-beheersende Brittannië geloven. Het al of niet mee doen van Engeland is echter één kant van de zaak. De andere kant is, of er een Europa moet komen met suprana tionale organen. Wat denkt Spaak daarover? Al dan niet hardop. ]~V> pers- en publiciteitsdienst van de KRO is gestruikeld over ons artikel tje, dat het televisie-interview met het ontspoorde Amsterdamse meisje hekel de. Uw krant heeft toch ook uitvoerig over het doen en laten van het meisje bericht, is de kern van het weder woord. Inderdaad, wij hebben weerge geven wat dat meisje heeft uitgehaald aan de hand van mededelingen van de politie. We hebben er echter niet aan gedacht reporters op het kind af te sturen. Men kon zien, dat het meisje dat prachtig vond en zich als de ster van een show gevoelde. Enkele dagen later klaagde een moeder er in Het Vrije Volk over, dat haar dochter na het zien van de televisie-uitzending haar koffer had gepakt, om er ook vandoor te gaan, wat gelukkig ter elfder ure nog verijdeld kon worden. Die blaag wilde ook wel eens het middel punt van sensatie worden. Namens de georganiseerde katholieke vrouwen is in De Nieuwe Linie trouwens even eens bezwaar geopperd tegen de be doelde KRO-uitzending. De Haagse Post maakte het nog bonter door een interview van een paar pagina's met grote foto's. Wat dan ook een week later in datzelfde blad protest uitlokte. We blijven met dat al ons bezwaar tegen het Brandpunt-interview hand haven. JTen postagentschaphouder in Den Haag is het vorig jaar gearresteerd wegens diefstal. Hij ontkende en al spoedig kwamen gegevens naar voren, waaruit zijn onschuld zonneklaar bleek. De arrestatie had hem natuurlijk veel narigheid bezorgd en ook kosten we gens juridische bijstand. Hij diende daarom een eis tot schadevergoeding in. De Haagse rechtbank zag daarvoor wonderlijk genoeg geen reden. In hoger beroep besliste het Haagse gerechtshof gelukkig het tegenovergestelde. De postagentschaphouder voelt zich vol komen gerehabiliteerd. In de overwe gingen van het gerechtshof worden als motivering voor de compensatie o.a. aangehaald: onbesproken levenswan del. levensomstandigheden, houding vóór en tijdens het in-verzekerde-be- waring-stellen. Wij vragen ons af, wat die overwegin gen met het toekennen van een scha devergoeding te maken hebben. We kunnen ons bijvoorbeeld voorstellen, dat iemand erg kwaad wordt, als men hem ten onrechte in de cel stopt en daarvan ook doet blijken. In dit geval is dat blijkbaar niet geschied. Maar als het wel eens was gebeurd, zou dan de schadevergoeding achterwege zijn ge bleven? Er behoeven echt niet zo veel erwegingen te worden aangesleept. De redenering kan eenvoudig luiden: Er is een gerechtelijke dwaling ge weest, de overheid moet een schade loosstelling geven voor de gevolgen daarvan. rinfvafhefd«e «rote graan- TERNEUZEN In Zeist zal zaterdag a.s. het landelijk solistenconcours voor accordeonisten worden gehouden. Daar aan zullen de winnaars en de tweede en derde prijswinnaars van de districts wedstrijden, die in de afgelopen maan den her en der in het land zijn gehou den, kunnen deelnemen. Zeeuwsch- Vlaanderen zal tijdens het solistencon cours door drie jongedames worden ver tegenwoordigd: door de 14-jarige Arlet Herwegh uit Axel, die tijdens de wed strijd in Bergen op Zoom de eerste prijs in de eerste afdeling met 81 punten be haalde zij had tevens het hoogste puntenaantal van die distrietswed- strijd de eveneens 14-jarige Marleen Couijzer uit Terneuzen. die in Bergen op Zoom eerste werd in de tweede afdeling en door de 17-jarige Nel Maas. die in Bergen op Zoom de tweede prijs in de vierde afdeling in de wacht sleepte. Z.L.M., heeft dit bestuur zich uitgespro ken voor het beperken van een aantal C.A.O.'s in de land- en tuinbouw. Gezien de ontwikkeling van het aantal arbeidskrachten in de agrarische sector en de stijgende kosten, die de huidige werkwijze met zich brengt, was het be stuur van mening dat aan een vereen voudiging van het huidige systeem geen nadelen, maar alleen voordelen kleven. Ook stond het bestuur stil bij de door de regering voorgenomen maatregelen op het gebied van de belastingen, de A.O.W. en de A.W.W. Men vroeg zich al of de nieuwe belastingvoorstellen voor de land- en tuinbouw een daadwerkelijke verlaging van de lasten ten gevolge zul len hebben Tegenover de belastingver laging staat n.l. een premieverhoging van de A.O.W. en de A W.W Hoewel de vergadering het grote belang van deze verhogingen voor de oud-werkgevers en de oud-werknemers in de agrarische sector onderschreef, was men toch van mening dat juist voor de agrarische sec tor de nieuwe tarieven een niet onaan zienlijke verzwaring van de lasten zullen §aan. óe'ekenen. De vergadering achtte de AOW- en AWW-verhogingen alleen aanvaardbaar bij een gelijktijdige of na genoeg gelijktijdige belastingverlaging Bij de bespreking van de akkerbouw concludeerde het bestuur dat voor wat betreft de granen de gang van zaken niet onbevredigend is geweest De heer J. Becu deelde mee dat de moeilijkheden. opgevangen dan werd verwacht Doordat het graan goed be- waarbaar bleef en de fabrieken goede atnemers zijn, geven de graanprijzen een Stijgende tendens te zien. In de sector van de consumptieaardappelen kwam de situatie het bestuur gezonder voor dan in de afgelopen jaren. De uitvoer van aardappelen bedroeg in augustus reeds omstreeks 20.000 ton. De verwachtingen, die er bestonden ten aanzien van de fruitoogst," zijn over- traften zo bleek uit de vergadering. Dit is te danken geweest aan de gunstige groeiomstandigheden. Wel ondervinden de prijzen een duidelijke invloed van het grote aanbod. De fruitoogst in het bui tenland, met name in West-Duitsland en natie is belangrijk geringer dan het vo rige jaar. Dit ais gevolg van de lang durige droogte in die streken. Dit zal invloed zijn op de exportmo gelijkheden van het Nederlands fruit Naar aanleiding van de uitblijvende ontsluiting van de gronden, rondom het Veerse Meer, zal het dagelijks bestuur op bespoediging in dez; zaak gaan aan- dringen. Verder werd meegedeeld dat de alge mene wintervergadering van de Z.L.M. gehouden zal worden op maandag 7 de cember In deze vergadering zal aan dacht worden besteed aan de verschil lende aspecten van het verbruik van agrarische produkten. De ochtendverga dering zal geheel gewijd zijn aan het verbruik van tumbouwprodukten en de konsekwenties hiervan voor de onderne mer in de tuinbouwsector.

de Stem | 1964 | | pagina 3