I Zeeuwsch-Vlaanderen Axelse bevrijdingsfeesten luidruchtig uitgeluid Commissaris reikt Zeeuwse prijs uit aan dr. J. Meertens TRO Walcheren ZUID-BEVELAND J. Noteboom Schoondijke streekkampioen ploegen Program Weer drie ongelukken op provinciale weg LJzendijke Circus viel in de smaak Vogelwaarde adopteert mijnenveger 1965 Op bijzondere wijze met Zeeland verbonden DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 HULST Feestelijk concert als herdenking van de bevrijding Bevrijdingsfeesten waren succes TERNEUZEN Dagblad De Stem Verdeling gelden provinciefonds in Spannende strijd aan Krabbedijk Drumbandshow en vuurwerk Zwaargewonden en vernielde auto Studiedagen KJ.M. Goes Vergadering polderbestuur Walcheren Gevangenisstraf geëist tegen bromfietsdief Vandaag Morgen Sangerknaben Radio Nieuwen Sint Joosland RAAD VERGADERDE De raad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester F. S. K. Graaf van Randwijck. De burgemeester deelde mede, dat in de nabije toekomst nog geen urgentiever klaring voor de verbouw van de openba re school kon worden afgegeven door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer v. Nimwegen betreurde dit ten zeerste en verzocht b. en w. een urgentieverklaring voor ver bouwing schriftelijk aan te vragen. Een beroep van A. C. Polderdijk tegen wei gering bouwvergunning voor een onbe woonbaar verklaarde woning werd op voorstel van b. en w. ongegrond ver klaard. Twee woningwet-woningen werden toe gewezen aan G. J. de Voogd en C. de Kraker. Op voorstel van b. en w. werd de uitgifteprijs bouwgrond in het uit breidingsplan-Noord vastgesteld op 30 gulden per m2. De heer Dingemanse vond de prijs hoog. De heren Nimwegen en Knuijt konden zich met de voorgestel de prijs verenigen. In dit uitbreidings plan kunnen 74 woningen worden ge bouwd. Tot leden adviescommissie Woon- ruimtewet werden herbenoemd voor een jaar P. J. Brons. Joh. Joosse, J. Lukas- se, C. A] Polderdijk en W. J. Dingeman se. De fractie van de P. v. d. A. was te gen herbenoeming, omdat ze deze com missie van nul en gener waarde acht. Als gemeentelijke vertegenwoordigers in de commissie van beheer van de school- artsendienst werden benoemd de burge meester c.q. waarnemend burgemeester van Middelburg; W. Poppe, wethouder van Vlissingen; P. Daniëlse, burgemees ter van Ritthem; A. de Kam. burge meester van Vrouwenpolder; A. S. Schuit, burgemeester van Kortgene; D. M. Vermet, burgemeester van 's-Heer Arendskerke; W. N. van Liere, burge meester van Baarland en Oudelande en N. W. Eisen, burgemeester van Hein- kenszand. Bij de aanvrage verlenging concessie voor havenrechten, waarbij door b. en w. werd voorgesteld de tarie ven ongewijzigd te handhaven, sprak de heer v. Nimwegen zijn bevreemding er over uit, dat van te voren het gevoelen van de raad niet was gevraagd. Volgens hem dienen de tarieven te worden ver zwaard. De heer Polderdijk wilde van verzwaring niets weten. Op voorstel van de heer v. Nimwegen werd besloten, dat bij een volgende verlenging van de Ko ninklijke concessie op 1 januari 1968 eerst het gevoelen van de raad zal wor den gevraagd of de tarieven niet moeten worden herzien. Het ongebruikte gedeel te der nieuwe begraafplaats werd voor een jaar verpacht aan de heer P. de Vis ser tegen een pachtprijs van f 60.-. Pre mies van woningverbetering werden toe gekend aan de heer P. Jeras voor het pand Molendijk 11; Joh. Baas voor het pand Boomdijk 1 en Wed. N. Baas-Crucq voor het pand Kerkplein 11. De interim regeling ziektekosten 1964 werd van toe passing verklaard ingevolge rijksregeling voor het gemeentepersoneel. De raad ging eveneens akkoord met toekenning huurcompensatie per 1 juli 1964 van 5.3 pet. van het geldende loon met een minimum van f 2,- per week of f 8,70 per ma§nd en toekenning van een uitke ring ineens over 1964 aan het gemeen tepersoneel. Mejuffrouw J. W. v. d. Berg werd met algemene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school. De raad ging akkoord met het voorstel van b. en w. een bedrag van rond f 6.600.- beschikbaar te stellen voor aanschaf nieuw meubilair voor een twee de lokaal van de kleuterschool en tevens om hiervoor een tweede kracht tijdelijk te benoemen. Breskens VISMIJN Aan de vismijn zijn aangevoerd: 2649Q export garnalen; 598 binnenland garnalen; 476 onverkochte garnalen; 29760 puf garnalen; 399 bot; 43 schar; 1683 schol; 1584 tong; 143 griet; 281 tar bot; 452 rog; 774 kabeljauw; 2 paling; 98 poon; 54 herder; 43 haai; 12 baars; 48152 haring; 58920 onverkochte haring; 33 vis. (alles in kg). Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van Hulst, nu 20 jaar gele den, heeft de Koninklijke Stedelijke Har monie uit Hulst op de plaatselijke mu ziektent een feestelijk concert gegeven. Zij deed dit samen met de Harmonie St.- Cecilia uit Kieldrecht (B.) die met nieu we uniformen bij het talrijke publiek een uitstekende indruk maakte. Ondanks het feit, dat er in Hulst op geen enkele andere manier dit vierde lustrum van de bevrijding gevierd werd, meende het bestuur van de Hulsterse Harmonie deze dag tóch nog op deze wij ze een feestelijk tintje te moeten geven. Men is hierin geslaagd. De Kieldrechtse Harmonie werd vanaf de Stationsweg door de Kon. Stedelijke Harmonie afgehaald, waarna men in fees telijke optocht gezamenlijk Hulst binnen trok. Het lag nog in de bedoeling om na af loop van het concert een feestelijk défilé voor de burgemeester van Hulst te hou den, die dan op het bordes van het stad huis plaats zou nemen. Doordat burge meester Molthoff echter verhinderd was aanwezig te zijn, kon dit geen doorgang vi Jamnier genoeg bleef, in tegen stelling tot de basiliek, nu het stadhuis een gebouw waarin vele herinneringen u u 1?J4 liggen opgesloten,, in het duister gehuld, daar de verlichting niet brandde. De herdenkingsavond werd door de twee harmonieën besloten met een rond gang door Hulst. „Het is voor ons een hele herademing te merken dat het Hulsterse publiek deze keer tevreden naar huis terugkeert", aldus Toni Boltini na afloop van de za terdagavondvoorstelling van zyn circus. Het was voor iedereen een groot vraag teken hoe het publiek <zou reageren op de terugkeer van Boltini in Hulst, na de teleurstellende opvoering van vorig jaar. Met hun stijlvol gebrachte programma en een betere spreiding van het publiek doordat men vier voorstellingen gaf heb- ben Toni Boltini en zijn mensen zich voor Hulst weer volkomen gerehabili teerd. Het met vaart gebrachte program ma bekoorde het publiek in ruime mate. Grote hilariteit brachten de vier chim pansees teweeg. Er ontstond een gillerige paniek ónder het enthousiaste publiek, toen een van de „deugnieten" aan de waakzaamheid van zijn oppasser ont snapte en het publiek invluchtte. Zon der echter iemand kwaad gedaan te heb ben werd hij na een paar minuten door enkele knechten weer gevangen. Ook de luchtacrobatiek. onder doodse stilte door „The Diamonds" en de groep „Twin- Barley" gebracht, oogstte grote bewon dering. Sas van Gent De bevrijdingsfeesten zijn een groot succes geworden. Zaterdagmorgen om 8.00 uur was er de reveille door de drum bands van De Verenigde Vrienden en de plaatselijke gymnastiekvereniging THOR. Om 10 uur werden de schoolkinderen af gehaald om een rondwandeling door de stad te maken, waarna een aubade voor de muziektent plaatsvond. Na het spelen van het Wilhelmus gingen de kinderen terug naar school, waar zij een tractatie in ontvangst konden nemen. Om 2 uur 's middags was er een oriën- tatierit voor wielrijders vanaf 14 jaar en ouder, waaraan door dertig koppels werd deelgenomen. De le prijs van f 40,- ging naar het koppel A. Nelen-M. Bogte die 7 strafpunten moesten incasseren, 2e prijs (f 35,-) J. Renique-R. Neyt met 11 straf punten en de 3e prijs (f 30,-) mevr. Mar- quinie-A. Mussche, die ook 11 strafpun ten in ontvangst moesten nemen. Tegelijkertijd was er een etalagetocht voor kinderen. Het hoogtepunt van de zaterdag was de Breugheliaanse maaltijd, waaraan ruim 200 mensen deelnamen. Zondag kwamen vooral de jeugd, de ouden van dagen en de tieners aan hun trekken. Om half drie 's middags trad voor de schoolkinderen Anneke Elro met haar sprookjestoneel op, die „Sjors en Sjimmie" opvoerden, terwijl in het Olym- piatheater de goochelaar Mystic Marco' voor de bejaarden optrad, 's Avonds om acht uur was het bevrijdings-teenagerbal met verkiezing van Miss Bevrijding, waaraan medewerkte Ria Valk, Réné and His Alligators en The Jokers. HERDENKING BEVRIJDING Burgemeester mr. H. Rijpstra van Ter- neuzen heeft zaterdagmorgen om half ne gen in alle stilte een krans gelegd aan de voet van het monument voor de ge vallenen in de tweede wereldoorlog, ter herdenking van het feit, dat Terneuzen op 20 september 1944 door de geallieer den werd bevrijd. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Het is de bedoeling van het gemeentebestuur van Vogelwaar de dat speciale banden worden gesmeed tussen die gemeente en de ondiepwater- mijnenveger Hr. Ms. Mahu, die in okto ber 1961 in gebruik werd gesteld. Het schip is genoemd naar de sergeant-vlie ger Pieter Mahu, die afkomstig is uit Stoppeldijk en die op 24 februari 1942 boven de Javazee met zyn „kist" werd neergeschoten door de Jappen. De dappere Stoppeldijkenaar werd bij koninklijk besluit van 21 maart 1944 postuum onderscheiden met de Bronzen Leeuw vanwege zijn „heldhaftig gedrag gedurende de oorlog in en rond. Neder lands In'dië, het redden van overlevenden van enkele tot zinken gebrachte stoom schepen en het bombarderen van een vijandelijk transportschip nabij Muntok, waarbij de vliegboot van de Koninklij ke Marine, waarvan Pieter Mahu eerste vlieger was, werd neergeschoten en met bemanning verloren ging". Hr. Ms. Mahu .zal worden getooid met een embleem, dat is gebaseerd op het wapen v§n de gemeente Vogelwaarde. GOES FRUITWEEK BESLOTEN De Goese vrijwillige brandweer o.l.v. de heer D. Taekema heeft op de Grote Markt gezorgd voor een bijzonder spec taculair slot van de festiviteiten rondom de fruit week, verzorgd door de G.M.C. In vogelvlucht hebben de mannen van Taekema de geschiedenis van de brand- blussing laten herleven. Op de Grote Markt had men een houten huisje opge trokken, dat diende als blussingsobject voor de in vier fase uitgevoerde blus sing. Er waren zeker 4000 toeschouwers. In de laatste fase had men het huisje echt in brand gestoken en de vlammen laaiden hoog op. De muren van het stad huis werden ondertussen nat gehouden met de nieuwste frontvernevelaar. Toen deze brand geblust was, werd op een ander gedeelte van de Grote Markt een demonstratie verzorgd door de Ameri kaanse firma Ansul met poederbrand- blusapparaten. De explicatie bij een en ander werd weer verzorgd door de presentator van de G.M.C.-evenementen, Jan van Stee, In nauwe samenwerking met de heer Taekema. 9s-Heer Arendskerke RAAD VERGADERDE Tijdens de raadsvergadering werd de heer A.C. de Kooning (KVP) namens het gemeentebestuur door de voorzitter van harte geluk gewenst met het feit, dat hij 25 jaar onafgebroken lid van de raad is. De heer De Kooning kreeg voor zijn vrouw een bloemstuk aangeboden, om- Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuld-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Exploitatie- inspectie Zeeland L K M ÜE JONG tel 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuiosc h- V laxinderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41. Oostburg tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K MENU. tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f Ü.18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen r= 2% mm gewone advertenties Bil contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of mindeT t l,— elke regel meer f 0.25 Als één regel gelden 23 letters an/of leestekens. By plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en f 0,60. By 3 achtereenvolgende ongewyzlgde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. dat zij haar man in de afgelopen 25 jaar veel heeft moeten missen i.v.m. diens werkzaamheden als raadslid. Bij de behandeling van de agenda deel de de voorzitter mee, dat het na vele be sprekingen is gelukt twee aannemers te vinden, die bereid zijn de woningwetwo ningen van het complex 1964 te bouwen. Dit zijn: Fa. Beenhakkers te 's-Heer Arendskerke, voor 6 woningen te 's-Heer Arendskerke (dorp) en de heer A. Wa verijn te Yerseke, voor 4 woningen te Nieuw dorp. De huur van deze woningen zal plm. 17 per week gaan bedragen. Op een verzoek van de heer I.W. Bak ker, hoofd van de openbare lagere school te Nieuwdorp, om tegemoetkoming in de reiskosten van leerlingen, die zwemonder wijs te Middelburg volgen, werd gunstig beschikt. In verband met de diverse ingedien de bouwplannen besloot de raad tot het verlengen van de Slotstraat in het uit breidingsplan te 's-Heer Arendskerke (dorp) en de aanleg van een zijstraat van deze straat. Hiervoor werd een bedrag van 22.500 uitgetrokken. Voorts werd besloten de Sloe-, Schelde- en Zandkreek- straat te Lewedorp aan de noordzijde van trottoirs te voorzien. Hiervoor werd een krediet van 20.000 beschikbaar ge steld. Op voorstel van de heer v.d. Guch- te (AR) werd ook besloten een trottoir aan te leggen voor de woningen naast de geref. kerk te Lewedorp. Na een verwarde discussie werd het voorstel van b. en w. om de grond van het Industrieterrein pas m.i.v. 1 novem ber 1965 aan de vroegere eigenaren te verpachten met 6 tegen 5 stemmen ver worpen. Deze gronden zullen nu met in gang van 1 november 1964 sléchts voor 1 jaar worden verpacht, met het oog op eventuele industrievestiging. Nu met de bouw van het nieuwe ge meentehuis aan de Deestraat reeds enige tijd geleden begonnen is, werd besloten het oude gemeentehuis met de huidige secretariswoning te verkopen en tezij- nertijd een nieuwe ambtswoning voor de secretaris te bouwen. De heer De Vos (PvdA) vroeg of het niet mogelijk is van het oude gemeentehuis een brandweer garage te maken. De voorzitter antwoord de dat hiervoor een ander plan op tafel zal komen. De heer De Kooning vroeg aandacht voor het aanbrengen van een uurwerk op de r.-k. kerk te Lewedorp. De voorzitter zei, dat de moeilijkheid is, dat er twee kerken in Lewedorp en deze allebei eigendom zijn van het kerkbestuur. Voor het aanbrengen van een uurwerk zou het kerkbestuur dus het initiatief moe' ten nemen. Een aanvraag om subsidie zal zeker in gunstige zin ontvangen worden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het provinciefonds zal in 1965 een bedrag van ƒ116.226.240 ont vangen. De verdeling van dit bedrag over de elf provincies is gelet op de oppervlakte-cijfers per 1 januari 1962 en het inwonertal per 1 januari 1964 als volgt Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg 10.545.223 13.524.304 7.365.752 13.607.672 16.040.620 7.456.323 14.311.337 9.009.326 (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Op een perceel van de heer A. Salomé aan de Krabbedijk te Groede zijn zaterdag de jaarlijkse wedstrijden om het ploegkampioenschap van West-Zeeuwsch-Vlaanderen gehou den. De organisatie was weer in (goede) handen van de Vereniging van Oud-leer lingen van de Ryks Middelbare Land bouwschool te Schoondijke. Aan de wed strijden ging een demonstratie vooraf van moderne landbouwmachines. Het kampioenschap werd bijgewoond door o.m. burgemeester J. C. Hoftijzer van Schoondijke, ir. G. F. Israël, direc teur van de landbouwpraktijkschool Prins Willem en door ir. J. Roest, direc teur van de Rijks Midelbare Landbouw school. De tien deelnemers aan het kampioens- toernooi kwamen voort uit de selectie wedstrijden van de diverse standsorga nisaties. Een garantie dus dat inderdaad Temidden van de toeschouwers toont kampioen Noteboom de twee jraaie bekers. de allerbesten uit de streek naar de Krabbedijk waren gekomen. Er mocht worden gewerkt met één- en twee-schar- wentels en met rondgaande ploegen. De eerstgenoemde groep moest een opper vlakte van 15 are ploegen, in beide ove rige categorieën was het 20 are. De vorendiepte varieerde van veertien tot achttien centimeter. Na twee uur ploegen kwamen de zes juryleden in actie, die de volgende uitslag opmaakten: kampioen werd de instruc teur van de landbouwpraktijkschool J. Noteboom met 245,5 pnt., 2 H. Cappon, Cadzand 242 p., 3 R. van 't Westeinde, Groede 236,5 p., 4 P. Luteijn, Zuidzande 226,5 p. en 5 strafp., 5 A. v. Waes, Schoondijke 226 p. en 10 strafp., 6 J. Cap pon, Cadzand 221 en 5 strafp., 7 L. Bonte, St. Margriete (B.) 214,5 en 25 strafp., 8 Murre, Schoondijke 209,5 en 20 strafp., 9 J. Dees, Zuidzande 194.5 en 10 strafp., 10 P. Dees, Schoondijke 173 en 10 strafp. De eerste drie deelnemers behaalden hun resultaat met rondgaande ploegen. De vele fraaie prijzen werden uitgereikt door de heer W. de Bruijne uit Cadzand. voorzitter van de oud-leerlingen ver eniging. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op luidruchtige wijze is za terdag het Axelse bevrijdingsfeest uitge luid met een in alle opzichten daverend vuurwerk, dat 's avonds om een uur of tien werd ontstoken op een terrein aan de Buthstraat. Tevoren had de stad ge daverd van de taptoe, die tien drumbands uit Zeeuwsch-Vlaanderen op de Markt verzorgden. Al met al is de derde dag ook bijzonder goed geslaagd. Nu is het wachten weer op het feest, dat over vijf jaar in Axel op touw zal worden gezet. Wellicht door hetzelfde comité, dat er niet voor de eerste keer blijk van heeft gegeven van organisatie wanten te weten. De meeste Polen namen zaterdag af scheid. Zij bleken diep onder de indruk Hij heeft moeten beloven bij leven en welzijn over vijf jaar terug te komen. Dan met zijn vrouw. Dat deed hij bij zonder graag. De viering van het vijfde lustrum van de bevrijding zal overigens ook worden bijgewoond door kolonel dr. Z. L. M. Szydlowski, de bevelhebber van de Poolse troepen, die nu twintig jaar geleden Axel bevrijdden. Een eerste evenement zaterdagmorgen was de voetbalwedstrijd van een elftal, samengesteld uit de bemanningen van de mijnenvegers Hr. Ms. Drunen en Hr. Ms. Naaldwijk tegen dat van de v.v. Spui. De wedstrijd werd gespeeld op het ter rein aan de Buitenweg. Spui won met grote cijfers (7-2), maar de pret was er bij de marinemensen niet minder om. Om twee uur 's middags maakte een heli kopter de eerste rondvlucht vanaf het concoursterrein op Drie Schouwen over Axel. Er zijn daarna nog vele vluchten gevolgd. Om half drie defileerden de 1023 deel nemers aan de bevrijdingswandeltochten, die de WSV Emma organiseerde, en de tien drumbands voor het gemeentehuis. Daarna volgde een gezamenlijk optreden door de drumbands o.l.v. de heer C. van Alten, de tambour-maitre van het Axelse Hosanna, dat evenals de twee an- van de aanhankelijkheids- en dankbaar^>xels® Jtiia rl' heidsbetuigingen, die het comité, het ge* *erf. Axelse ,diumbf.? f' F heidsbetuigingen, die het comité, het ge meentebestuur en de Vereniging Axel- Polen hun hebben bereid. De 72-jarige Poolse generaal Stanislaw Maczek ver trok 's morgens reeds naar het vliegveld te Brussel, waar hij het vliegtuig naar zijn huidige woonplaats, Edinburgh nam. cordia van de partij was. De besturen van de drumbands werden daarna door het gemeentebestuur in de raadzaal ont vangen. Burgemeester M. K. van Dijke ?ei bij die gelegenheid bijzonder blij te zijn met de luister, die alle drumbands (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE. Op de pro vinciale weg zyn zaterdag drie on gelukken gebeurd met een totaal balans van twee zwaargewonden, een vernielde en een zwaar be schadigde personenauto en nog drie wagens met lichte averij. Op het kruispunt Tivoii verleende mevrouw A. M. van P.-de J. uit IJzen- dijke geen voorrang aan een zware vrachtauto met A. J. S. uit Terneuzen aan het stuur, die op de Provinciale weg reed. De gevolgen waren verschrik kelijk. De kleine personenauto werd door de middenberm geslingerd en vernield op het andere weggedeelte gesmakt. De mede-inzittende, de schoonzuster van de bestuurster, mevrouw M. de J.-S. werd uit de wagen geslingerd. Beide dames moesten met o.m. ernstige verwondin gen aan het hoofd en een zware her- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Tijdens het congres Bevolkingsonderzoek Del tagebied, zaterdag door het Zeeuws Genootschap der Weten schappen alhier gehouden, heeft dr. J. P. Meertens in het Citythea ter uit handen van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de Zeeuw se prijs voor kunsten en weten schappen 1964 in ontvangst mogen nemen. Dr. Meertens is directeur van het Bu reau der Centrale Commissie voor on derzoek van het Nederlandse Volks eigen van de Koninklyke Academie van Wetenschappen te Amsterdam. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland kende hem deze vierde Zeeuwse prijs voor kunsten en wetenschappen toe als „waardering en erkenning van zijn veel zijdige wetenschappeiyke arbeid op li- terair-historisch, taal- en volkenkundig gebied voor en met betrekking tot Zee land", zoals de commissaris van de ko ningin het uitdrukte. De commissaris achtte het van bij zonder veel betekenis dat dr. Meertens door persoonlijke contacten en door een daadwerkelijke belangstelling voor Zeeuwse zaken en personen een grote en stimulerende invloed heeft weten uit te oefenen op het culturele leven in Zee land. ,,U hebt anderen tot wetenschap pelijke arbeid weten te inspireren", zo sprak de commissaris dr. Meertens toe, die de aan de Zeeuwse prijs verbonden gouden draagpenning persoonlijk door jhr. mr. De Casembroot kreeg opge speld. Verbonden Dr. Meertens zei nog nooit in zijn le ven een zo dierbare onderscheiding te hebben mogen ontvangen en hü was er van overtuigd dat zo iets ook nooit meer zal gebeuren. Van zichzelf zei hy een van de vele Zeeuwen te zijn, die gedwongen Zeeland hebben moeten ver laten by gebrek aan een universiteit. Toch voelde hij zich steeds op een bij zondere wijze verbonden met Zeeland, zo verklaarde hy. Ook ging hij nog even in op de ont wikkeling, die Zeeland doormaakt. Hij sprak van een ontwikkeling met een revolutionaire betekenis. Hij toonde zich dankbaar dat door deze,, vooral tech nische ontwikkeling, Zeeland niet een achtergebleven gebied is geworden. Wel betreurde dr. Meertens het verlies van het landschapsschoon. Volgens hem was het een dubbele feestdag, omdat naast de prijsuitreiking ook vele vertegenwoordigers van ver scheidene wetenschappen bijeen waren gekomen om zich te bezinnen op het vele wetenschappelijke werk, ter bestu dering van de gevolgen van de huidige technische ontwikkeling, vooral voor de mens. ,,Want wetenschap heeft geen zin als zij niet gericht is op de mens", zo was dr. Meertens van mening. Hoewel vele waarden verloren zullen gaan. zul len er ook vele nieuwe waarden ont staan. Dr. Meertens vond het de taak van het congres zich nu reeds met de verschillende problematieken te gaan bezighouden, om straks het Zeeuwse volk van dienst te kunnen zijn. Dr. Meertens is nu de vierde verdien stelijke Zeeuw, aan wie de prijs voor kunsten en wetenschappen is uitgereikt. Voor hem waren dat mej. Ghijsen en de heren Van Schagen en Eduard ETipse. Op het congres Bevolkingsonderzoek Deltagebied, komen wij nog nader terug. senschudding naar het St.-Antoniuszie- kenhuis in Oostburg worden overge bracht. De bestuurder van de licht be schadigde vrachtauto kwam met de schrik vrij. Aan de Zevenhofstedenstraat is weer een personenauto na een slip uit de bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. Ditmaal was het mejuffrouw C. M. van H. uit Knokke, die overigens geen verwondingen opliep. Haar voer tuig werd echter zwaar beschadigd. Tot slot was er nog een lichte bot sing nabij het tankstation aan de Pro vinciale weg. Twee Belgische voertuigen kwamen daar met elkaar in aanraking, omdat bij het afslaan de doorgang niet werd vrijgehouden. De materiële schade was gering. Het aantal slipgevallen op de Pro vinciale weg onder de gemeente LJzen dijke stijgt verontrustend. Tot voor en kele maanden was voornamelijk de* be ruchte Oranjedijk de plaats des onheils. Nadat daar enige zeer ernstige ongeluk ken, ook met dodelijke afloop, hadden plaatsgevonden, werd de overgang van de Provinciale weg over de Oranjedijk grondig verbeterd. Het verkeer onder vindt ter plaatse dan ook geen moeilijk heden meer, maar het aantal ongeluk ken op dat weggedeelte is er niet door verminderd. Zoals wij al uitvoerig hebben bericht zien èn Provinciale Waterstaat èji de rijkspolitie als oorzaak de veel te hoge snelheid, waarmee op de weg in de ge meente IJzendyke wordt gereden. Wan neer beide instanties zo overtuigd zyn, zal het o.i. weinig moeite kosten om een maximumsnelheid aan weerszyden van de kruispunten in te voeren. Of alleen en uitsluitend een snelheidsbeperking het verkeersgevaar ter plaatse kan ver minderen is overigens te betwijfelen. Van bevoegde zijde vernamen wij dat een flink gedeelte van de Provinciale weg op grondgebied van IJzendijke hard aan een nieuwe slijtlaag toe is. Op di verse plaatsen komt een onderlaag te voorschijn. Vooral hij nat weer is een gedeelte vanaf het verbeterde stuk Oranjedijk in de richting van Biervliet, door water en olie, spiegelglad, hetgeen ook visueel te constateren valt. Spreekwoordelijk gezien zyn er al heel wat kalveren op die weg verdronken. De vraag is maar hoeveel het er moeten worden alvorens men verbeteringen gaat aanbrengen. GOES Op de nationale studiedagen van de K.J.M. (katholieke jongeren uit de middengroepen), die 26 en 27 septem ber in hotel Centraal te Goes worden gehouden, zal „de hedendaagse jeugd" aan de hand van een structuurrapport van een door de K.J.M. ingestelde com missie worden besproken door drs. Th. Schouten, socioloog en nationaal voorzit ter K.J.M. en door de nationaal aalmoe zenier G, H. E. M. de Bok o.p. De tien drumbands van Zeeuwsch- Vlaanderen verzorgden zaterdag middag een gezamenlijk optreden op de Markt. van Zeeuwsch-Vlaanderen de bevrydings- feesten hebben willen bijzetten. Rest nog te vermelden dat de drum bands 's avonds op de Markt nog een taptoe verzorgden, de heer P. C. Brak man een carillonconcert gaf en de har monie Concordia concerteerde op de houten brug over de Grote Kreek. Het lunapark op het Szydlowskiplein trok weer veel belangstelling tot om kwam over tien heel Axel leegstroomde om toch maar niets te missen van het imposante vuurwerk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de buiten» gewone vergadering, die het polderbe» stuur van Walcheren op vrijdag 25 sep tember in het polderhuis te Middelburg belegt, zal de motie aan de orde ko men, die de commissaris, ir. P. Berdenis van Berlekom veertien dagen geleden heeft gelanceerd. Verder wordt tijdens deze vergadering het voorstel van het dagelijks bestuur tot het verlenen van eervol ontslag aan de ontvanger van polder Walcheren, de heer A. van de Kop, in behandeling genomen, terwijl ook een voordracht en een benoeming van een nieuwe ontvanger op het pro gramma staat. Na afloop van deze by- eenkomst zal de vergadering van com missarissen plaats vinden om een aan beveling op te maken voor de benoeming van een raad, ter voorziening in de va cature, ontstaan door het aftreden van raad J. Polderdijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de zitting van de Middelburgse rechtbank moest de 21-jarige Middelburger van V. zich verantwoorden voor het stelen van een bromfiets te Vlissingen. Hij was daar mee naar Middelburg gereden en had daar het voertuig geruild tegen een an dere brommer. Het was niet de eerste keer dat V. met de justitie in aanraking kwam. Hem was voorheen reeds een voorwaardelijke straf opgelegd voor een zelfde diefstal te Groningen. De presi dent van de rechtbank, mr. P. van Em- pel, concludeerde, dat de vorige straffen voor de verdachte nog steeds niet vol doende zijn geweest. Ook de officier van justitie, mr. A. Rosingh, kwam tot deze conclusie en hij eiste een gevangenis straf van zes maanden, met aftrek waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De uitspraak is op vrijdag 2 oktober. MIDDELBURG City 20 uur Het meisje dat de Eiffel- toren stal, a.l. AARDENBURG R.-k. jeugdgebouw 19-20.30 uur Ten toonstelling schilderijen en gravures Agnes Melens en Carlos Staelens SAS VAN GENT Olympia 19.45 uur De wraak van de Sa raceen. De schat van de blauwe mannen HULST Bioscoopgebouw 20 uur Imitation of life TERNEUZEN Luxor 20 uur Het recht van de re volver, 14 j. LAMSWAARDE Th. v. Driessche 15 uur Kermisschieting OOSTBURG Ledelplein 16.15 en 20.15 uur Circus Boltini \ARDENBURG R.-k. Jeugdgebouw 19-20.30 uur Ten toonstelling van schilderijen en gra vures van Agnes Melens en Carlos Staelens TERNEUZEN Luxor 20 uur Het recht van de revolver, 14 jaar JOSTBURG Ledel 20 uur In alle eer en ondeugd, a.l. De in saro (I' componii Rossini I grenzelo aan ee; muzikali De heer dieën r zondags] ware s en het i: zijn luil ten, dat hij wat de omv oeuvre betreft Mozart nl van het hoofd heeft gestote Na een debuut in 1810 en van zijn opera „Tancredi" hij op slag wereldberoemd zelfs een Rossini-roes in Ei dusdanig, dat zelfs de trot; het nodig vond om een Ro trekpleister voor een uitvoa symphonie te gebruiken sini op 39-jarige leeftijd 1 lancholieke zucht zijn pei had hij toen reeds een res- tal opera's gecomponeerd twee a drie per jaar. Zangdrama's als „Otello" Teil" behoren tot de mq mensheid nooit zal verge „II Barbiere di Sivigla". M is Rossini's opera „L'Italiar door de meester in zijn periode geschreven. Het k enkele weken hard werker] in rumoerige café's. Hij wa jaar. De premiere had het q groot vuurwerk, waarbij iet loos getuige was, om pas «taat te zijn, enthousiasme Het werk bezit alle elc men later is gaan samen de term „Rossiniaans", het wel vrolijke zwier als bril zikaal vernuft inhoud. Decca heeft de opera Algeri" thans in een voll ring doen verschijnen en v rust spreken van een mom gedachtenis van de meester Tal van beroemde sol voor de opname gecontrac telrol, die van het meisje Is gezongen door Teresa Ber ro, haar minnaar: Luigi A Fernando Corena; Taddeo; neria; Elvira: Giuliana Zulma: Miti Truccato Pa Paolo Montarsolo. Koor en orkest van de cale Fiorentino worden ge vio Varviso. Het totale res samenwerking tussen Decc tisten kunnen wij alleen teriseren met het woord Europa een begrip voor vd rakunst is: Rossiniaans! E die tesamen de hele opera in een mooie cassette, vooi zeer uitvoerige en rijk album, te koop. Decca SET 262/4 (stereo) MET 262/4 (mono) De naam van de WieneJ ben op de grammofoonplat* deert gave zangkunst, m voldoende romantische ch de luisteraar iets van he roepen. Zo is het ook mei „Sangerknaben-" opname, 3D cm LP door Philips i; „Horch die Lerch' im at! de plaat. Europa's beróem koor zingt op deze plaat Mozart, Mendelssohn, Sch hann Strauss. Verder wei deren opgenomen, wier co tekstdichters onbekend zij opname met vele facette lijkheden die door de even virtuoos als speels bruikt. De hoes is zo ir Maandag 21 sep HILVERSUM I, 41 NCRV: 12,25 Voor boer 12,30 Mededelingen t.b.v. 1 bouw 12,33 Licht ensemble mofoonmuziek, eventueel 13,00 Nieuws 13,15 Licht ei Lichte grammofoonmuziek radio 14,35 Amsterdamse 15,05 Vocaal ensemble: rr ren 16,00 Bijbeloverdenkin sieke kamermuziek (gr.) kleuters 17,15 Vrolijke gr* ziek 17,50 Regeringsuitzen< me: Bigi Kroetoe en daan •t Hart 18,00 Kerkorgelconë zending van de Christelijl Unie: Politoeren nieuws en van de Christelijk Hist< 18,30 Lichte grammofoon: Nieuws en weerpraatje IS strumentaal kwartet 19,3 19.50 Zigeunerklanken (gr dus, hoorspel (herhaling tember 1960) 21,30 Meteoi| hoogtepunten uit de Stera mas' van het afgelopen Wereldpanorama 22,15 L landse grammofoonmuziek 22,40 Avondoverdenking 2 spreking 23,05 Stereofom ding: Lichte grammofoonr 24,00 Nieuws. HILVERSUM II, AVRO; 12,00 Licht ensen dedelingen t.b.v. land- en t Voor het platteland 12,4 kestmuziek 13,00 Nieuws 1 lingen eventueel actueel of muziek 13,25 Beursbench ballo in maschera, opera pauze: voordracht 16,uu Logboek 1949 16,45 Lichte de jeugd 17,15 Lichte gr; ziek 18,00 Nieuws 18,15 E] eel 18,20 Metropole-orkesi baar Kunstbezit 19.00 Pare in mozaïek: klassieke en muziek (gr.) 19.40 Amateu: Accordeonmuziek en sa 20,00 Nieuws 20,05 Muzu Pianorecital; klassieke mi avonden zijn lang, hoorspe 22,40 Actualiteiten 23,00 kestwerken (gr.). Interi dracht 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL VLA/ 324 m: 12,00 Nieuws 1 foonmuziek 12,08 Landbou' Gevarieerde muziek 12,2 12 30 Gevarieerde muziek berichten 13,00 Nieuws 13 ziek 14,00 Nieuws 14,03 opera (le bedrijf) (15,00I Noorse casinomuziek 16,01 Beursberichten 16,09 Vot 17,00 Nieuws 17,15 Lichte Nieuws 18,03 Voor de s Paardesportberichten 18,3 uitzending 18,45 Sportkroi kestmuziek 19,00 Nieuws niek Daarna: Correspond derland 19.40 Volkszang* 20.00 Klassieke en modern Liederen 22,00 Nieuws 2. niek 22,35 Operamuziek 21 kunsten 23,00 Nieuws 23 0 muziek 23,55 Nieuws 24,(K zeelieden.

de Stem | 1964 | | pagina 2