Hulst Irene en Carlos op Soestdijk MOSKOU HELPT W eekeind verkeer zes slachtoffers CYPRUS Het trekpaard leverde véél meer dan zi jn één P.K. personeel I MARGARINE WEER CENT DUURDER KLOEKE JUBILEUMSHOW IN NAT DEN BOSCH Brabantse kampioenen <RNE [NEN !EN 'EX! Weer relletjes PHIL1PPIJNEN BEREID TOT BEMIDDELEN Hispano Suiza j ASSE BETER /ELKOM. DAGBLAD VOOR ZEELAND „Nicosia heeft volste recht" KROESTJEV: Ik sprak niet over nieuw monsterwapen Malleisië- Indonesië Beleefd Noordwester buien STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA Bed vatte vlam vrouw verbrand Tokio-zwemsters showen kostuums its in poplin, kt vindt u in en ook ver- tex-kwaliteit, e afwerking. 9," tot 119,- en noot, nu voor 1.89 half literblik 1.09 per literblik 1.53 voor 1.67 49 per literblik llechfs 13.95 In' ld) 104e JAARGANG No. 24695 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. MOSKOU-NICOSIA. Premier Krocstjev heeft erin toegestemd Cyprus militaire en andere hulp te verlenen. Dit is het resultaat van het onderhoud, dat de Cypriotische minister van handel en in dustrie, Araoezos, heeft gehad niet de Russische premier. Deze week zal met de Russen nader overleg gepleegd worden over de aard en de omvang van deze hulp. Het Russische persbureau Tass drukte zich minder concreet uit over de Sovjet-hulp aan Cyprus. Zijn lezing luidde, dat Kroestjev ver klaard had, dat hulp aan Cyprus „zeer aandachtig zal worden be studeerd". Griekenland reageerde op het bericht over de hulpverlening nogal laconiek. „Iedere soevereine staat heeft het recht Rusland om hulp te vragen. Wij kunnen Cyprus onmogelijk adviseren geen hulp te zoeken", zo verklaarde premier Pa- pandreoe. Wanneer echter een verbond tussen Cyprus en de landen van het oos telijk blok tot stand mocht komen, zullen wij ons van Cyprus distantiëren, zo voeg de de Griekse premier hieraan toe. Pa- pandreoe verklaarde voorts, dat Grieken land bereid was zijn troepen op Cyprus onder V.N.-bevel te plaatsen, zelfs als Turkije dit niet zou doen. MOSKOU Premier Kroestjev heeft openlijk ontkend, dat hij een nieuw Russisch „verdoemings- vvapen" heeft aangekondigd. Het Russisch regeringshoofd ver klaarde te hebben gesproken over „een assortiment infanteriewapens, raketten en tanks". Ik zei letterlijk „Kijk wat de mensheid zoal voor de mens heeft geschapen, het is vreselijk". Ja het is vreselijk, maar de Bourgeois- correspondenten verklaarden, dat het een vreselijk wapen was, dat de mensheid kan vernietigen. Dat heb ik niet gezegd", aldus Kroest jev, die sprak op een feestelijke bij eenkomst ter gelegenheid van het Wereld-jeugdcongres in Moskou. „Ik heb drie oorlogen doorge maakt", zo zei. hij. „Eens dacht ik, dat de tank het laatste antwoord op wapengebied was. maar toen zag ik hoe onze artillerie de tanks versloeg. Dit is ook vreselijk, „Moge God het verhoeden, maal ais er nog een oorlog komt zult u zien hoe tanks uitbranden. Wij zijn echter vóór vrede", aldus de premier. Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., heeft gisteren meegedeeld, dat hij Turkije een nieuw voorstel heeft ge daan om moeilijkheden te voorkomen in de kwestie van de aflossing van het Turkse troepencontingent op Cyprus. Hij hoopt vandaag het Turkse antwoord in zijn bezit te hebben. Oe Thant zei voorts op een perscon ferentie, dat hij ni.et veel hoop heeft dat de Veiligheidsraad akkoord zal gaan met een duidelijker taakomschrijving voor het V.N.-leger op Cyprus. Hij wil o.a. meer vrijheid van handelen voor deze militairen. Hij verwacht dat de resolutie om het mandaat van het V.N.-leger met drie maanden te verlengen, vandaag in de Veiligheidsraad zal worden ingediend en hoopt dat er morgen over zal worden gestemd. Het huidige mandaat loopt 26 september af. Hij zei gematigd pessi mistisch te zijn over de uitslag van deze stemming. Canadese troepen van de internatio nale vredesmacht op Cyprus, die gisteren een barricade in een voorstad van Nico sia wilden ontmantelen, hebben zich moeten terugtrekken voor een menigte MANILLA President Macapagal van de Philippijnen heeft gisteren ver klaard, dat zijn land bereid is te be middelen in het conflict tussen Malei sië en Indonesië, dat zich gisteren weer toespitste toen bekend werd, dat Indonesië de laatste maanden 200 ge trainde guerrilla-strijders naar Malak- ka heeft gezonden. Bij de eerste lan ding waren 90 infiltranten betrokken, bij de tweede 100 en bij de derde 10. Hoeveel van hen nog op vrije voeten lopen verzwijgen de Maleisische auto riteiten. Twee gevangen genomen infil tranten hebben tegenover Maleisische politiefunctionarissen verklaard dat zij niet wisten boven Maleisië afgewor pen te zullen worden. Zij hadden bij hun vertrek slechts te horen gekregen, dat zij in het kader van een oefening ergens boven Indonesië zouden worden uitgeworpen. Op doorreis naar Soestdijk hebben Don Carlos en prinses Irene met hun Jaguar-sportwagen getankt aan een tankstation aan de Clau dius Prinsenlaan in Breda, een station waar zij wel eens meer gebruik van hebben gemaakt. „Beleefd, hoogheid" zei de pomp bediende, toen Don Carlos, die ƒ17.50 moest betalen, twintig gul den gaf en beduidde, dat het zo wel goed was. Op de bovenste foto ziet men het prinselijk paar bij zijn wagen na het verlaten van de H.-Nicolaas- kerk in Baarn. Op de onderste foto bestijgen Irene en Carlos de trappen van het paleis Soestdijk na het bijwonen van de H. Mis in Baarn. DE NIEUWE prov. Groninger Cou rant en de Nieuwe Drentsche Courant zullen vanaf 1 januari a.s. worden op genomen in de kopbladengroep van het prot. chr. dagblad „Trouw". TWEE KLEINE Amerikaanse vlieg tuigen zijn bij een oceaanvlucht neer gestort. De piloot van één der machi nes werd gered door een helikopter. MARIE-LOUISE MONNET, zuster van de beroemde Jean Monnet, is de eerste vrouwelijke toehoorster op het con cilie. De paus heeft gevraagd, de qua tertemperdagen op 23. 24 en 25 septem ber als dagen van gebed en boete te beschouwen als voorbereiding op zon dag 26 september, de algemene biddag voor het concilie. EEN JONGE vrouw werd zaterdag in het stadspark van Oakland (V.S.) door een groepje negers aangerand, terwijl ongeveer twintig blanken, als verlamd van schrik, toekeken. MELK KAN vrijwel onbeperkt in Frankrijk worden ingevoerd. De reSe" ring heeft de grens voor deze drank opengesteld, in verband met stakingen in de Franse zuivelindustrie. OP HET internationale filmfestival van Cork (Ierland) is de film ..Alle man" van de Nederlandse cineast Bert Haanstra bekroond als beste do cumentaire film. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I., geldig tot van avond Buien, afgewisseld door opkla ringen. Zwakke tot matige, aan de kust tijdens buien af en toe krachtige noordwestelijke wind. Koud voor de tijd van het jaar. Vandaag zon onder 18.41 uur maan op 19.09 uur. Morgen zon op 6.26 uur maan onder 6.52 uur. LA PAZ De Boliviaanse regering heeft zondag in het gehele land de staat van beleg afgekondigd, na de ontdekking van een komplot tegen de regering. Opstandelingen hebben vier gijzelaars in een tinmijn opgesloten. De vroegere president Hernan Siles Zuazo en twee afgevaardigden van de oppositie zijn door regeringstroepen ge arresteerd. President Estenssoro heeft een spoedbijeenkomst van het kabinet be legd. Geheel onverwacht zijn prin ses Irene en prins Carlos zater dag tegen de avond op paleis Soestdijk gearriveerd, waar zij, zoals het secretariaat van de prins de Bourbon-Parma het formuleerde, op uitnodiging van de Nederlandse koninklijke fa milie het weekend doorbrachten. Het bezoek vond niet plaats om een blijde gebeurtenis aan te kondigen, zo verklaarde het se cretariaat die hier aan toe voegde dat de visite slechts de verbondenheid tussen de prins en prinses aan de Nederlandse ko ninklijke familie illustreerde. Het was de eerste keer sinds hun huwelijk, dat ook prins Carlos in Nederland vertoefde. Het echtpaar maakte de reis, die via Breda leidde, in zijn zilvergrijze Jaguar-sportwagen met Frans nummerbord. Gisteren woonden Irene en Carlos de H. Mis bij in de H. Nicolaaskerk in Baarn. Na de H. Mis gebruikten zij de thee in de pastorie. Bij het verlaten van de kerk juichten veel mensen, voor al jongeren, het prinselijk paar toe. Het onverwachte bezoek heeft vele fotografen, televisie-cameralieden en enkele journalisten post doen vatten bij de paleishekken. Gisterochtend rond uur reeds werden de eerste reusachtige telelenzen op Soestdijk gericht Om streeks het middaguur stond er een hele batterij opgesteld. Het publiek, nieuws gierig geworden door deze „fotojourna- listieke" bedrijvigheid, gaf de gehele dag blijk van zijn belangstelling. In de loop van de middag, toen een verlegen zonnetje aan de Soestdijkse lucht verscheen, was er sprake van een gezellige, maar beperkte drukte. De Baarnse politie die het verkeer rondom het paleis in goede banen moest lei den, hoefde geen bijzondere extra maatregelen te nemen. Vandaag zullen Irene en Carlos weer terugrijden naar Madrid. WAALWIJK Zaterdagavond om streeks half acht reed de 69-jarige brom fietser A. G. uit Sprang-Capelle in zui delijke richting over het rywielpad langs de Sprangseweg. In noordelijke richting reed over hetzelfde rijwielpad de 15-ja- rige J. Sch. uit Waalwük, eveneens op een brommer. Sch. moest op een gege ven moment een paar voor hem fietsen de meisjes passeren en bij die manoeu vre botste hij frontaal tegen A. G„ die tegen de weg sloeg en nagenoeg op slag werd gedood. Sch. liep lichte verwon dingen op. VEENDAM De 90-jarige weduwe Grietje Pijbes-Lemminga is om het leven gekomen door een brand, die zij zelf per ongeluk it haar kamer in het Ned herv. gasthuis te Veendam veroorzaakte. De invalide vrouw deel de deze kamer met twee zusters, resp. 78 en 90 jaar oud. Volgens deze zusters heeft zij geprobeerd iets onder haar bed te vinden met behulp van een brandende lucifer, waardoor het schuimrubber matras vlam vatte. OISTERWIJK Bij een verkeerson geval in Oisterwijk zijn twee mensen om het leven gekomen. Een derde werd ernstig gewond Toen de dove 84-jarige heer Van der Wijst uit Oisterwijk plot seling de straat overstak, werd hij aan gereden door een scooter, bestuurd door de 27-jarige heer R. van Heeswij k, even eens een inwoner van Oisterwijk. De scooterberijder viel en was vrijwel op slag dood. De oude heer overleed later in een ziekenhuis te Tilburg. De scooterberijder had als duopassagiere een familielid, de 17-jarige mej. Verbiessen, die zeer ern stig gewond werd. DEN HAAG De 83-jarige W. van Os uit Den Haag overleed zaterdag aan de gevolgen van een aanrijding die plaatsvond toen hij op zijn fiets plotse ling naar links uitweek en aangereden werd door een personenauto. ALMELO In Almelo is de 54-jarige bromfictsrüder M. B. J. Veldhuis uit Reutum dodelijk verongelukt, toen hij tijdens een inhaalmanoeuvre in botsing kwam met een tegenligger. Hij smakte op het wegdek en was vrijwel op slag dood. BOCHOLT De 28-jarige student E. Schaafs uit Aalten (Gld.) is zaterdag avond bij een verkeersongeval in de stad Bocholt in Duitsland zo ernstig verwond, dat hij enige uren later in een zieken huis is overleden. De student reed mee in een personenauto die slipte en tegen een boom botste. schreeuwende en met stenen en stokken gooiende Turks-Cypriotische vrouwen. De Canadezen kwamen in pantserwa gens en met de bajonet op het geweer. Maar tegenover de troep woedende vrou wen konden zij hun vuurwapens niet gebruiken. Enkele soldaten liepen schrammen en bulten op. Inderhaast gezonden versterkingen wa ren evenmin opgewassen tegen de Turk se furies en zelfs de Turks-Cypriotische commandant slaagde er niet in hen te doen verspreiden. DEN HAAG De margarine wordt met ingang van vandaag per pakje van 250 gram een cent duurder, omdat de prijzen von oliën en vetten zich op een te hoog niveau blijven bewegen om doorberekening van bepaalde kosten verhogingen zonder prijswijziging mo gelijk te maken. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Samen met dui zenden paardenliefhebbers zag prin ses Beatrix zaterdagmiddag op een terrein bij de Veemarkthallen Neder lands beste trekpaarden draven: kam- pioenhengst Alex van Gerda van de gebroeders Knijpers uit Nuenen en St. Oedenrode, en kampioenmerrie Henrica van Terlindenhof van J. C. van Helvoirt uit Diessen. Het bezoek van de prinses was het hoogtepunt van de 32e nationale tentoonstelling, waarmee de koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" haar gouden bestaansfeest gevierd heeft. Zij reikte een gouden medaille uit van de koningin aan G. Meesters te Roosendaal voor zijn merrie Simone van Mirza met afstammelingen en een medaille van prins Bernhard aan J. van Helvoirt. De regenbuien, die het de deelnemers aan de jubileumshow van zaterdagmid dag niet gemakkelijk maakten, konden de luister van dit jaarlijkse paarden- feest niet bederven. De hoge gaston op de tribune, onder wie de commissaris sen van de koningin van Zeeland en Noord-Brabant, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot en dr. C. N. M. Kortmann. genoten, evenals de duizenden kenners langs de lijnen, volop van de gratie waarmee de tientallen bekroonde trek paarden over de doorweekte grasmat draafden. De kolossale lijven trilden van ingehouden kracht. Regen noch vermoeidheid kon de geestdrift van de witte pikeurs tempe ren. Zij oogstten aller bewondering toen zij traditiegetrouw de vierspannen voorleidden, welke zij daarna formeer den tot achtspannen. De combinaties waren tijdens de tentoonstelling ge maakt en dat men erin slaagde bijvoor beeld acht vossen met een bles samen te brengen, was een applaus waard. De pogingen om een zestienspan t» forme ren mislukten. De uitreiking van de gouden me daille, beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin, aan de eigenaar van het triomferende paard, de heer G. Meesters uit Roosendaal. Geen gelukkiger man was er zater dag dan C. Kuijpers, een der eigenaren van de kampinenhengst. Hij kreeg het bronzen trekpaard, dat door alle fok kers zo fel begeerd wordt. „Het is bij ons nog nooit gebeurd", zei hij. De be kroning door de jury, die gevormd werd door W. J. L. de Groof. A. F. Bens en Cam. Koebroeck, kwam voor hem niet als een volkomen verrassing. „We hebben al veel successen gehad", zei hij. „Vorig jaar zaten we bij de eerste drie". De hengst is de eerste jaren nog niet te koop. Reserve-kampioen bij de hengsten werd Herseur van Hersa van C. II. Wouters te Gilze. Reserve-kampioen bij de merries (jury: B. de Jong. Mare. d'Hoore en W. J. Lokhorst), werd Wilma van de IJzendijkse stallen De Dobbelaere. Drie entwintig keer heeft de stal De Dobbe laere de eerste prijs in de rubriek vier spannen merries van één eigenaar ge wonnen. Dit keer echter is De Dobbe laere verslagen door de stal J. J. M. Vermunt uit Ens in de Noordoostpol der, die daarvoor een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen. Een sprong van blijdschap maakte de 29-jarige landbouwer B. de Korte uit Olen bij Son en Breugel. Hij kreeg de hoofdprijs van de prijsvraag der drie centrale landbouworganisaties: een be kroonde vijfjarige stamboekmerrie ,.As- trid". Tweeëntwintigduizend deelne mers hadden een gooi naar de hoofd prijs gedaan. Een stuk cultuur dat de techniek nimmer vervangen kan zo betitelde drs. Zijlstra bij cieze prijsuitreiking de trekpaardenfokkerij. Geen mens die „de nationale" heeft meegemaakt, twijfelt daaraan. Het trekpaard levert uit een oogpunt van cultuur gezien veel meer dan één pk Het feest, waarvan de paarden het middelpunt bleven, werd glans ver leend door ritmische oefeningen van duizend jonge boeren en boerinnen, die aan het slot van hun manifestatie de gelukwens „50 jaar K.V.N.T." vormden, drie jongelieden uit Heerhugowaard en een viertal uit Haaren gaven een num mer op Haflingers weg een nummer dat zij in oktober in Innsbruck op de internationale Haflingertentoonstelling zullen presenteren. Voor een adembe nemend besluit zorgden baron Nicolal Osteietzky en zijn Don Kozakken, die met hun Arabische volbloeds het pu bliek in verrukking brachten. (Advertenties) BREDA VRAAGT Toos Beumer (links) en Ria van Veisen als mannequins. Ze demon streerden respectievelijk het offi ciële en uitgaanstenue van de Ne derlandse Olympische ploeg.

de Stem | 1964 | | pagina 1