fettt Nieuw VERSTEKELING TOCH GELOOSD ,Apollo' maanschip in baan om aarde personeel j heipan wapen onderschept kunst manen Slag om de Schelde Strenge eis tegen overvallers Nog geen fusie van Europese lichamen fl. 1150.- p© DEFENSIE MALEISIE STEVIGER '1 VANDAAG WITTEBROOD house of enqiand; Radarsysteem Plan Spaak bestaat niet Hispano Suiza j TV NOORDZEE Een exclusief feuilleton DAGBLAD VOOR ZEELAND VERENIGDE STATEN SNOEPEN SOVJETS/ PRIMEUR AF Springstof gebruikt Nieuw incident golf van Tonkin Minister Luns over politieke eenheid FORMULE JASSEN TEGEN NAJAARSBUIEN Mobilisatie van korps waakzamen Wisselend bewolkt Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steensfraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: ijsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) 104e JAARGANG No. 24694 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 (el. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God. Koningin en Vaderlana ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. AMSTERDAM Met een zucht van verlichting is de kapitein van de Liberiaanse vrachtboot „Cruzeiro Do Sul" met zijn schip de Amsterdamse ha ven uitgevaren: blij eindelijk verlost te zijn van een verstekeling, die hij maandenlang niet had kunnen kwijt raken. De „ballasf'-passagier logeert tijdelijk in het hoofdbureau van po litie te Amsterdam. Drie jaar geleden vertrok de „Cru zeiro" uit Calcutta en nog voor het Suezkanaal ontdekte de bemanning een blinde passagier. De naar schat ting 40-jarige verstekeling beweerde Hamed Selini Senusi te heten, maar beschikte over geen enkel papier. De kapitein zette hem een week later in de Libische havenstad Derna van boord en kende drie jaar lang geen zorgen. Wie schetst echter zijn verbazing toen hij in april van dit jaar in Port Said meerde en daar door de Egyptische politie met zijn vroe gere verstekeling werd geconfron teerd. De man was kennelijk zwer vend in Egypte aangetroffen en had er zich tegenover de recherche op beroepen dat hij drie jaar tevoren tegen zyn zin door de „Cruzeiro Do Sul" op de vaste wal was achterge laten. Ook de Egyptische politie wist niet goed raad met hem. Zekerheid over zijn nationaliteit was niet te krijgen en niemand wilde de man meenemen. Dus besloot de Egyptische politie af te wachten of wellicht de „Cruzeiro" weer eens langs zou ko men. Toen dat in april inderdaad gebeur de, was men er als de kippen bij om de zwervende vreemdeling terug te brengen aan boord. Men hield de kapitein verantwoordelijk en ver plichtte hem zijn ongenode gast weer mee te nemen. Sindsdien heeft de Liberiaanse ka pitein vyf maanden lang tever geefs getracht de man kwijt te raken. In geen enkele haven echter kreeg hij vergunning hem achter te laten. Intussen beleefde hij van zijn verstekeling geen enkel plezier, want naar hy deze week in Amsterdam zei was de man te lui om een vinger uit te steken en deed hij niets anders dan leugens vertellen. Dat laatste presteerde hij echter in vele talen: in vloeiend Italiaans, Frans of En gels en in gebroken Spaans of Ara bisch. De wanhoop nabij richtte de kapi tein zich bij zyn aankomst in de Am sterdamse haven tot zijn cargadoor, de firma Van Es en Van Ommeren. „Ik moet nu naar Canada", zei hy, „en daar raak ik hem nooit kwijt. Neem hem alsjeblieft van boord". Maar zo eenvoudig was dat niet. De Amsterdamse vreemdelingen dienst wilde de luie man, die geen enkele bron van inkomsten heeft, niet in ons land toelaten. Van Es en Van Ommeren stelde zich toen ech ter financieel voor hem garant en zegde de politie voorts toe, dat zij hem binnen 10 dagen op een ander schip ons land uit zal sturen. Aldus stemde de vreemdelingendienst er in toe de verstekeling tijdelijk onder zijn hoede te nemen. fntussen vaart een niets vermoc- JLdende kapitein van de „Silva Pla ta", een ander schip van dezelfde Liberiaanse maatschappij, op naar Rotterdam, waar hij de volgende week zal arriveren. Als hij op zater dag 26 september met bestemming Afrika vertrekt, zal hij een extra- opvarende aan boord hebben UTRECHT Gevangenisstraffen van respectievelijk zes cp drie jaar heeft mr. G. C. van df. Bef#, officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, vry dagmiddag geëist tegen de twee jonge mannen die in mei van dit jaar met behulp van explosieven een aanslag pleegden op een benzinestation in Utrecht. Buiten deze poging om de safe met springstof open te krijgen, bleken zij zich aan een reeks diefstallen en in braken te hebben schuldig gemaakt. Hieronder waren drie gevallen waarbij benzinestations het doelwit van hun nachtelijke operaties vormden. Hoofdverdachte in deze zaak is de 28-jarige H. R. uit Diemen, die tot dus ver nog niet iti aanraking was geweest met de justitie. Samen met verdachte nummer twee: de 29-jarige G. T. uit Amsterdam, oefende hij het beroep van duiker uit. ATHENE. Vandaag is het de eer ste wittebroodsdag voor koningin An- nemarie der Hellenen, die vrijdag in een feestelijk Athene het jawoord heeft gegeven - aan koning Konstantijn. Het paar verblijft op het paradijselijke ei land Spetsopoula, eigendom van de Griekse reder Niarchos, dat voor deze bijzondere gelegenheid geheel is ont ruimd om Konstantijn en Annemarie rust te gunnen. Duizenden Grieken hebben de vorstelijke stoet, waarin honderd vierenveertig gasten van ko ninklijken bloede, gadegeslagene.Tijden de huwelijksplechtigheid schoof konin gin Frederica de ringen aan de vin gers van het paar, nadat aartsbisschop Chrisostomos de huwelijkssymbolen ge zegend had. Boven de hoofden van An nemarie en Konstantijn werden volgens gebruik tot driemaal toe twee zware kronen gehouden. Na het vrij korte huwelijksceremonieel maakte het paar in stralend weer een rijtoer door de Griekse hoofdstad, waarna in de pa leistuinen het bruiloftsmaal werd ge geven. WASHINGTON. Via de persdienst van het Pentagon heeft de Amerikaan se minister van defensie, Robert McNa- mara melding gemaakt van een nieuw militair incident in de Golf van Tonkin. Bij dit nachtelijk incident werden geen Amerikanen gedood of gewond. Even min leden de Amerikanen materiële schade. McNamara zei, dat hij nog maar schaarse inlichtingen had ontvangen en daardoor zelf ook nog niet veel kon zeggen. Meer officieel nieuws zal Washington pas uitgeven nadat een uit gebreider rapport is ontvangen. Het in cident deed zich voor omstreeks half drie vrijdagmiddag. KAAP KENNEDY Vrydagmiddag Is vanaf de lanceerbasis te Kaap Ken nedy, in de Amerikaanse staat Flori da, een vijftig meter lange en 570 ton zware „Saturnus"-raket gelanceerd, die een „Apollo"-maanschip, met een ge wicht van 18,7 ton (waaronder twee ton als ballast meegenomen lood), in een baan om de aarde heeft gebracht. Men wil met de lancering de „Sa^ turnus" en zijn nieuw geleidestelsel opnieuw beproeven. Voorts wil men nagaan in hoeverre het „Apollo"-maan- schip een vlucht door de dampkring met goed gevolg zal doorstaan. Aan de raket zijn een televisiecame ra en acht 16 mm cine-camera's beves> tigd, waarmee kleurenfilms kunnen worden opgenomen. Hiermee zullen dc eerste stadia van de vlucht in beeld worden gebracht. De cine-camera's worden afgestoten, voordat het „Apol lo"-maan voertuig in een baan om dc aarde komt. De verwachting is dat zij, op ongeveer vijfhonderd mijl van Kaap (Van onze correspondent) BRUSSEL „Er is (teen plan-Spaak, noch een politiek initiatief". Dit heeft de Nederlandse minister van Buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. vrij dagmiddag in Brussel verklaard na een onderhoud met zijn Belgische collega, P. H. Spaak. „Beide landen zijn het er over eens, dat over de Europese politieke samen werking op regeringsniveau geen dis cussie moet zijn voordat de Britse ver kiezingen zijn gehouden", voegde hij hier aan toe. Het gesprek werd gehouden op uit nodiging van minister Spaak, nadat Den Haag van zijn misnoegen had laten blij ken over het feit dat Nederland niet was geraadpleegd voordat Spaak zijn „ideeën" zoals hij ze zelf noemde over de Europese politieke samenwer king in Parijs voor de commissie van algemene zaken van de Westeuropese Unie ontvouwde. (Van onze correspondent) BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken van de zes Euromarktlanden zijn het vrijdag niet eens kunnen worden over de wijze waarop de drie uitvoeren de organen der Europese ge meenschappen samen moeten worden gevoegd. Na bijna zeven uur in besloten ver gadering bijeen te zijn geweest, hebben de ministers besloten de beslissing uit te stellen en verdere onderhandelingen aan hun ambassadeurs over te laten. Er is geen datum voor een nieuwe bij eenkomst vastgesteld. Het voornaamste probleem blijft de compensatie voor Luxemburg nu dooi de komende samenvoeging van EGKS Euratom en de Economische Raad in Brussel, eon duizendtal EGKS-functio- narissen de hoofdstad van het groot hertogdom zullen verlaten Luxemburg heeft als compensatie voorgesteld het hoofdkwartier van het Europese parlement van de Franse stad Straatsburg naar Luxemburg over te brengen. Kennedy, in de Atlantische Oceaan te recht zullen komen. Er zijn radiobakens aan bevestigd, die ongeveer twintig uur in werking blijven. De „Apollo" beschrijft zijn baan op ongeveer 185 kilometer boven de aarde. Dit is de zevende geslaagde lancering van de „Saturnus", de krachtigste ra ket die de wereld kent. Bij de zesde lancering in mei jl., werd het eerste onbemande model van een „Apollo"- ruimtevoertuig in een baan om de aarde gebracht. De vlucht werd toen vanaf de grond geleid. Bij de lancering van vrijdag werd het eigen geleidestelsel van de „Satur nus" voor de eerste maal gebruikt om de vlucht te controleren. Ook andere technische verbeteringen worden met deze zevende lancering beproefd. (Advertenties) BREDA VRAAGT ETALAGE GROTE MARKT MAHONIE SERIE RONDE 4-zifs BANK 2 FAUTEUILS Ie klas polyeter stoffering GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 4 BREDA Weekblad f,CLE Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TC I CVI Tien n Regenjassen in klassiek hooggesloten raglan mo del, met verdekte sluiting, In de tinten dusty-brown en lichtbeige. In Scotcb- gard enTerylene/Egyptisch katoen. Kleurecht, was- j echt en kreukherstellend. 119,50 en 129,50 I KOEALA LOEMPOER Vice-pre mier Toen Abdocl Razak van Maleisië heeft vrijdag verstrekkende maatrege len aangekondigd op het gebied van de defensie. Hij zei dat de stappen werden genomen met het oog op de Indonesi sche tegenstand tegen het ontstaan van Maleisië, „die thans de vorm heeft aan genomen van agressie". In Maleisië zullen „binnenkort" 500.000 manschappen van een korps van waakzaamheid worden gemobiliseerd. Duizenden van hen zullen geweren krij gen voor gevechtshandelingen tegen In donesiërs, die eventueel proberen in Maleisië te landen. Men zal binnenkort wetten op dit stuk aannemen. Een half miljoen andere jonge Ma leisische staatsburgers, die zich hebben gemeld voor hun dienstplicht, zullen binnenkort een grondiger opleiding krij gen. Er zullen opleidingskampen voor dienstplichtigen worden opgericht te Ipoh, aan de oostkust en in Johore. Het aantal manschappen dat wordt op geleid in het kamp te Port Dickson zal worden verdubbeld. Het gehele territoriale leger vele duizenden manschappen is onlangs gemobiliseerd. Deze militairen zullen belangrijke punten als olie- en energie installaties bewaken, terwijl de man schappen van het korps van waak zaamheid „wachtdiensten" zullen doen in steden en dorpen. De vice-premier zei dat ook de faci liteiten van de luchtmacht zouden wor den vergroot door de aankoop van materieel in de V.S., Engeland en Ca nada. BIJ GRONDWERKZAAMHEDEN in de buurt van Opheusden (G.) is een vlieg tuigwrak gevonden, dat daar sinds sep tember 1944 ligt. In het wrak bevinden zich nog stoffelijke resten van de be manning. Volgende week begint men met de berging. NA EEN verkeersongeval is vrijdag in Den Haag de 75-jarige mevrouw W. M. Poort-Beschoor uit Neerbosch om het leven gekomeh. Bij het oversteken werd zij door een motor aangereden. IN DEN HAAG is verongelukt de 70- jarige weduwe Ch. Tatewossianz-Int- veld uit Heemstede. Vermoedelijk door dat haar tas tussen de deuren bleef zit ten is zij gestruikeld en onder de tram terecht gekomen. l Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt en plaatselijk en- kele buien. Aanvankelijk aan de kust krachtige tot harde, daarna tot matig l afnemende wind uit westelijke rich- J Z ting. Dezelfde temperaturen als gis- J teren. Vandaag: zon onder 18.46 uur. Maan onder 18.30 uur Z Morgen: zon op 6.22 uur. Zon onder Z 18.43 uur. Maan op 18.50 uur. Maan Z l onder 4.18 uur. Z Maandag: zon op 6.24 uur. Maan on- Z der 5.34 uur. MCNAMARA: voorsprong WASHINGTON Een nieuw Ame rikaans anti-satellietwapen heeft al met succes verscheidene Amerikaan se kunstmanen op hoogten tot en kele honderden kilometers onder schept. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Robert Mc Namara, vrijdag op een persconfe rentie in Washington gezegd. De nieuwe Amerikaanse radar installaties, die tot over de horizon reiken, zijn in staat de lancering van een eventuele vijandelijke raket bin nen enkele seconden te melden. Tot dusver was daar een kwartier voor nodig. McNamara zei te menen, dat de Sovjet-Unie nog niet zo ver is bij de ontwikkeling van deze twee ver dedigingsmiddelen. McNamara zei, dat de Amerikaanse strijdkrachten in mei 1962 met de ont wikkeling van het nieuwe wapen zijn begonnen. Het wapen kan kunstmanen, die door een vijand van wapens kunnen worden voorzien waarmee de gehele wereldbevolking kan worden bereikt, onderscheppen. Een jaar later werd door de luchtmacht met de vervaardi ging begonnen van een analoog wapen. In mei 1963 en een jaar later hadden leger en luchtmacht hun opdracht vol tooid, aldus McNamara. Het leger gebruikt de Nike-Zeus antiraket-raket, de luchtmacht gebruikt de Thor-raket. Het legersysteem kwam op 1 augustus 1963 en dat van de lucht macht op 29 mei 1964 in gebruik. „De twee systemen zijn nauwkeurig be proefd. De kunstmanen die zij in de ruimte onderschepten naderden de ra ketten zó dicht, dat de kunstmanen binnen de vernietigingszone van de springlading waren, aldus McNamara. Aan de ontwikkeling van de twee afweer-raketsystemen zijn 80 miljoen dollar besteed; de radar-over-de-hori- zon heeft 50 miljoen dollar gekost. „Bij dit nieuwe radarsysteem worden de signalen door de ionosfeer terugge kaatst en ver over de horizon naar de aarde teruggezonden. Het systeem be staat uit een uitgebreid net, dat over een lange periode is ontwikkeld. McNamara wilde niet zeggen of de anti-kunstmaanraketten van kernkop pen zijn voorzien en waar zij staan opgesteld. Hij wilde ook geen bijzon derheden geven over hoe de V.S. kun nen vaststellen of een kunstmaan van een vijand afkomstig is. McNamara meent dat de Sovjet-Unie pas over zeven of acht jaar over de zelfde wapens zal kunnen beschikken. Een anti-kunstmaansysteem rondom de grote steden, waardoor 35 procent van dc bevolking van de V.S. kan worden beschermd, zal naar schatting 15 of 20 miljard dollar kosten. Daarboven ko men nog eens een of twee miljard dol lar per jaar voor gebruik en onder houd. Het nieuwe radarsysteem, waardoor de kans op overleving van bemande bommenwerpers „met een percentage" is verhoogd, zal aan de NAVO ter be schikking worden gesteld. boek „The Eighty Five Days", van W/elke herinneringen roept een foto als deze niet bij velen van ons wakker Deze desolate woestenij was eens een bloeiend dorp in Zeeuwsch-Vlaanderen. Wie er nu komt ziet er nieuwe huizen, gezonde, goed geklede mensen. De oorlog, op deze foto zo voel baar aanwezig, is voorbij. Dit dorp was mede strijdtoneel in één van de bloedigste operaties in West-Europa: de slag om de Westerschelde. A.s. dinsdag beginnen wij met de publikatie van een authentiek relaas over de 85 dagen, die met deze slag gemoeid waren, naar het de Britse officier R. W. Thompson. Dagblad De Stem heeft de rechten van publikatie exclusief aange kocht. In de krant van vandaag vindt u een uitvoerig artikel, dat de strategische en logistieke ach tergronden van de slag om de Westerschelde beschrijft. Dit artikel is bedoeld als inleiding op ons feuilleton. Omdat het relaas van R. W. Thompson zich in een deel van ons verspreidingsgebied afspeelt, waar vele van onze lezers actief of pas sief medespelers in het drama zijn geweest, nodigen wij allen die herinneringen aan die 85 dagen, nu twintig jaar geleden, hebben uit ons ons daar deelgenoot van te maken. De bijzonderheden vindt u elders in dit blad. Wij hopen op deze manier een uniek stuk geschiedschrijving tot stand te brengen, speciaal terwille van de jeugd, voor wie de oorlog een vage legende is, maar ook voor de ouderen, opdat wij allen beseffen hoe duur onze vrijheid werd gekocht. Vandaag vertelt de bijna Icgcndari- f sehe wielrenner Frans Siaats aan onze sportredacteur Piet Hack over zijn grote tjjd. Pagina 15. Corry Brokken gaat het eens anders f idoen. Zij opent een exclusieve T.V.- i nachtclub. Pagina 5. t Als De Gaulle op reis gaat moet er J heel wat gebeuren. Denk eens aan die lange bedden Pagina 21. 1 Papier voor uw pen snijdt tal van i onderwerpen aan. Pagina 17. i F.en leerzaam en boeiend artikel over Mcchelcn op pagina 13. Een Starfighier is een ingewikkeld apparaat. Onze redacteur Wim Koek I was een dag op een basis op bezoek. 1 Pagina 23. j Onze knipselkrant (rijp en groen uit) i de wereldpers) op pagina 21. J Onze redacteur Tom Koopman leidt t onze historische oorlogsfeuilleton, J f „Slag om de Schelde", bij u in op f f pagina 19. Wat is er voor en tegen een nieuw j Mariadogma ie zeggen? Onze redac- teur dr. A. v. ".Veijrr zet het uiteen op pagina 7. I En verder: een rijke keuze aan arti kelen, rubrieken etc. etc.

de Stem | 1964 | | pagina 1