Mevr. Ouwehand-Kusunoki helpt radioploeg in Tokio Baron Bluff en de dripdrups L m JAPANSE KIMONO IS ERG KORT KOELKAST VUEBHERRT Programma's radio en t.v. Akkoord Buma met harmonie en fanfare ACHT GASTCONCERTEN 'LutsfilSffS Rudi Carrell en Boulc Martens op tv. Radio Televisie Brabants Orkest dit seisoen: geboorte rhinoceros 159 jaar klas op wacht j uitwerking aap ruzie DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 (Van onze radio en t.v. redacteur) Het café-restaurant van het motel bij Breda was dezer dagen het rendez-vous voor de Belgische en Nederlandse deel nemers aan de radioploeg, welke binnen kort naar de Olympische spelen te Tokio vertrekt. Het geroezemoes, dat de vele bezoekers veroorzaakten verstomde plot seling toen een charmante jonge Japan se vrouw, gekleed in een prachtige zil vergrijze kimono het etablissement bin nentrad. Bewonderende ogen keken haar na toen zij met kleine trippelpasjes naar de sportreporters liep, die tezamen met de équipeleider Peter van Brakel een laatste bespreking zouden hebben over de nieuwsvoorziening uit Tokio. Mevrouw Shizuko Ouwehand-Kusunoki is Japanse van geboorte, maar door haai huwelijk in 1960 met de conservator van het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden, de heer Ouwehand. thans Neder landse. Zij zal als tolk voor de radioploeg optreden. Deze taak is haar wel toever trouwd, want in 1962 begeleidde zij het Concertgebouworkest naar het land van de rijzende zon. Zij was dirigent Bernard Haitink en zijn musici hier op velerlei wijze behulpzaam. Mevrouw Ouwehand is geboren in de oude japanse stad Kyoto, welke reeds voor Tokio tien eeuwen lang de hoofd stad van dit eilandenrijk is geweest. Kyoto ligt ongeveer 550 km westelijk van Tokio en werd in de tweede oorlog niet ge bombardeerd. zodat dc meer dan duizend prachtige oude tempels gespaard bleven voor het oorlogsgeweld. De jonge Shizuko Kusunoki liet zich in 1956 als studente in schrijven aan de universiteit van Kyoto waar zij Engelse taal en letteren studeer de en meer in het bijzonder de wereld beroemde Britse toneel-literatuur. In die periode ontmoette zij de Leidse ethnoloog Ouwehand. met wie zij later in het hu welijk trad. Niemand beter dan zij kan begrijpen hoe moeilijk het voor de Westerling is (Advertentie) om zich aan te passen aan de typische Aziatische levensvormen en gewoonten. „Wij Japanners buigen veel, maar dat lijkt mij toch wel een internationale vorm van groeten, Alleen dient men er in Ja pan voor te waken, dat 't geen routine- gebaar wordt. Een Japanner groet altijd hoofs en hartelijk. Ik heb nu vanmiddag gelegenheid om de radiomensen te ver tellen hoe in mijn vaderland de eetge woonten zijn. Aan de andere kant ben ik er voor om de Japanse gast hei on er op te wijzen, dat Nederlanders nooit vis bij hun ontbijt willen eten. hetgeen daar een dagelijkse gewoonte is. Men kan in Tokio niet zomaar met schoenen aan de kamers binnenstappen. Daartoe staan bij de re ceptie slofjes, die men kan aantrekken. Een kimono is een heerlijke dracht, welke ook door de buitenlandse hotel gasten zeer op prijs wordt gesteld. He laas is de lengte van de Japanse kimono niet berekend op die grote Nederlanders. Vaak zie je dan ook een heel stuk van hun benen onder de kimono's uitsteken. Ook lekker en gemakkelijk gaan zitten op Oosterse wijze vergt in het begin wel enige oefening, aangezien de stoelen ver vangen zijn door fraai geborduurde kus sens, welke rond de tafeltjes op de uiterst propere vloermatten liggen. Een speciaal ritueel volgt de Japanne: bij het baden. Eerst gaat hij zich uitvoe rig wassen en afspoelen en pas daarna neemt hij plaats in een groot bad. waarin hij geheel ontspannen enige tijd blijft uitrusten. Daarna volgt weer hetzelfde was- en spoelritueel. Toen wij mevrouw Ouwehand vroegen of haar voor- en ach ternaam nog een speciale betekenis had den, verborg zij even haar gezichtje ach ter een beeld van een waaier en fluister de toen: 'Shizuko betekent stil meisje en Kusunoki is de Japanse naam voor kam- ferboom, de meest geliefde en geurigste plant van Japan Naast mevrouw Ouwehand zat de klank technicus Cor Krijnen van de Ned. Radio Unie. Hij is de ijverigste leerling van de radioploeg en sinds januari ontvangt hij wekelijks Japanse les van mevrouw Ouwehand. Het eerste zinnetje dat hij uit zijn hoofd leerdde luidde: „Nyuusu o hoosoo site imasu", wat in het Nederlands betekent: „Zij zenden het nieuws uit". De heer Krijnen vertelde dat hij Japans erg moeilijk vond, maar hij kende nu en kele honderden woorden en vele korte zinnetjes uit zijn hoofd, menig Japans woord is in het gezin Krijnen al ge meengoed geworden. Mevrouw Ouwehand verklapte dat haar pupil, evenals vele buitenlanders vaak bijzonder geïnteresseerd is in „slechte" woordjes. Zij bedoelde daarmee typische Japanse kreten om je ontstemming of af keer tot uiting te brengen. Maar overi gens had zij over de heer Krijnen niet te klagen en zij vond het voor zichzelf leuk om hem allerlei technische termen uit het Japanse radio jargon bij te brengen. De NRU heeft een volledige reportage- en opnameapparatuur naar Tokio ver scheept om als aanvulling te dienen op de door de Japanse radio-omroep be schikbaar gestelde microfoons, recorders en versterkers. Een moeilijkheid vormt echter nog de gewone netspanning van 100 volt, maar ook dat bezwaar zal men wel kunnen ondervangen. Van de heer Krijnen hangt het voor een groot deel af of de reporters straks enkele malen per dag goed in Nederland doorkomen met hun „Hier is Tokio Bob Spaak keek als enige in het gezel schap nog wat zorgelijk en ging eens moeilijk verzitten. Hij had die ochtend de nodige inentingen te verwerken ge kregen en de verpleegster scheen daar bij een paar spieren gevoelig te hebben geraakt. De Belgische verslaggevers Pie' fheys en Rik de Saedelaer hielden zich beschei. den op de achtergrond. Toen wij een gesprekje met hen wilde aanknopen zei Piet Theys: „Awel kom maar terug als het gedaan is". Vrijdag 18 september HILVERSUM I 402 M NCRV: 12.00 Oud worden jong blij- ven: muzikale herinneringen. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Akkordeonmuziek met ritmische bege leiding. 12.53 Grammofoonmuziek even tueel aktualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Me- tropole-orkest en zangsoliste. 13.45 Man doline-klanken uit Italië (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte grammofoon muziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Klas sieke grammofoonmuziek. 16.15 Duizend schoon: Hoya en Stephanotis, lezing. 16.30 Sopraan en piano: Moderne Engelse liederen. 17.00 Voordracht. 17.40 Week van de Koorzang: Kinderkoipr. 17.40 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 18.00 Week voor de koorzang: Moderne liede ren. 18.20 Voor de teenagers. 18.50 Rege ringsuitzending: De Politie. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen. 19.15 Licht instrumen taal kwintet. 19.30 Radiokrant. 19.50 Week voor de koorzang: Vocaal ensemble, alt en orgel: moderne muziek. 20.10 Een fakkel voor de lichtstad, reportage uit Eindhoven- 20.30 Lichte grammofoonmu ziek 20.50 Klankbeeld over de Heer Rijnsdorp. 21.30 Week voor de Koorzang. Geestelijke liederen (opn.). 22.00 Week voor de Koorzang: Beroemde Opera koren (gr.) 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 23.10 Blokfluit en klavecimbel: moderne muziek._ 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 M Rudie Carrell komt vanavond voor de eerste maal met zijn showserie uit. Hij wordt daarbij geassisteerd door de in onze contreien zo be kende figuur van Bouk Martens. Velen zullen nieuwsgieriger zijn naar zijn verschijnen op de beeld buis dan naar Rudi Carrell. Om kwart voor negen gaat de show vanavond draaien. (Advertentie) „ONWRIKBAAR",.. Wit Alabastine op de zijkanten van de tegel en na droging zit hij „onwrikbaar" vast! ALABASTINE HOLLAND N V. LEIO SE8NACH' De commissie van samenwerking der vier landelijke organisaties op het ge bied ,,De harmonie en fanfare" en het bureau van muziekauteursrecht BUMA zijn er in geslaagd de weg tot elkaar te vinden. Begrip voor de wederzijdse belangen kenmerkte het overleg. Overeenstemming is bereikt over een tariefsysteem dat enerzijds betekent een herwaardering van de materiële positie van de com ponist. anderzijds de muziekkorpsen be last naar draagkracht en activiteit. Uit voerende en scheppende kunst moeten onbelemmerd elkaar kunnen stuwen naar een bloeiend muziekleven. Dat het ge troffen akkoord hiertoe een stimulans moge zijn is de wens van beide partijen. VARA: 12.20 Regeringsuitzending: Uit zending voor de landbouw. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Stereofonische uitzending: Licht instru mentaal septet. AVRO: 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht orkest. 14.05 Koorzang: I kinder liedjes. II klassieke muziek. 14.40 Gasten- middag, gevarieerd programma. VPRO: 16.00 Nws. Daarna: Van gedwongen uit schakeling tot vrijwillige omschakeling, lezing. 16.15 Moderne balletmuziek (gr.). 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Muziekkalen- der, lezing. 17.30 Klassieke grammofoon muziek. 18.00 Nws. 18.15 Amusementsmu ziek. 18.30 Sportspiegel. 18.40 Jazz-leven in Berlijn (III). 19.00 Kiosk: artikelen uit zojuist verschenen weekbladen. 19.10 De humor, lezing. (III). 19.30 Moderne ka mermuziek (gr.). 19 55 Eerste kolom, dagelijkse dingen vrij zinnig bekeken. 20.00 Nieuws. 20.05 Het Hooglied van Sa lomo, bijbeltekst bewerkt voor stemmen spel. 20.45 De vrijzinnigen in de Ned. Herv. kerk, toespraak. VARA: 21.00 Me- tropole orkest en zangsoliste. 21.30 Olym pische Spelen, klankbeeld (10). 22.00 Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nws. 22.40 Elektronisch orgelspel. 23.00 Balans: actuele kroniek. 23.15 Lichte grammo foonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.5524.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324: 12 00 Nws. 12.03 Grammofoonmu ziek. 12.15 Gevarieerde muziek. (Om 12.25 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten. 13.00 Nws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Cris du mond. oratorium. 15.00 Nws. 15.03 Lichte muziek. 16.03 Beursbe richten. 16 09 Klassieke en moderne mu ziek. 17.00 Nws. 17.15 Gevarieerde mu ziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Tips voor de weggebruikers. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Programma voor de teenagers. 19.00 Nws., radiokroniek en weerpraatje. 1940 Gevarieerde muziek. 20.00 Gevarieerd muzikaal programma. 21.00 Casinoconcert. 22.00 Journaal en be richten. 22.15 Koorzang. 2245 De zeven kunsten. 23 00 Nws. 23.05 Stemmig eemengd avondprogramma. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 M: 12.00 Nws. 12.03 Gevarieerde muziek en actualiteiten. 14.03 Zomerlied jes. 15.45 Lichte muziek. 16.08 Actuali teiten van de grommofoonplaat. 17.00 Nieuws en kroniek. 17.45 Lichte mu ziek. 18.02 Voor de soldaten. 18.27 Gevarieerde muziek. 19.00 Nieuwe grammofoonplaten. 19.30 Nws. 20.00 Got- terdammerung, opera. (Ie akte). 22.15 Wereldnieuws. 22.29 Jazzmuziek. 22.55 Nws. Zaterdag 19 september HILVERSUM I, 402 m KRO: 7,00 Nieuws 7,10 Morgengebed 7,15 Pianorecital: klassieke muziek (gr.) 7,45 Geestelijke liederen (opn.) 7,55 Overweging 8.00 Nieuws 8.15 Djinn: ge varieerd programma. HILVERSUM II, 298 m VARA: 7,00 Nieuws 7,10 Ochtendgym nastiek 7,20 Socialistisch strijdlied 7,23 Lichte grammofoonmuziek (Om 7,30 Van de voorpagina) 8,00 Nieuws, postduiven- berichten en socialistisch strijdlied 8.18 Lichte grammofoonmuziek 9,00 Loon naar werken: de vakbeweging, lezing 9.10 Lichte grammofoonmuziek - VPRO: 9,40 Religieuze opvoeding in het gezin en daarbuiten (II), lezing VARA: 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Z.O. 135, gevarieerd programma. Vrijdag 18 september NTS: Eurovisie: 18.00-19,15 Huwelijk Z.M. Koning Konstantijn van Grieken land en H.K.H. Prinses Anne-Marie van Denemarken VARA: 19,30 Politiek programma NTS: 20,00 Journaal VARA: 20,20 Achter het nieuws 20,45 Rudi-Carrell Show 21,20 Dick Powell theatre Een president kwam terug, TV-film NTS: 22,20-22,25 Journaal. Uit het onlangs verschenen prospectus van het Brabants Orkest blijkt dat dit ensemble een zeer bezet seizoen tegemoet gaat. Naast de drie concertseries, elk van 5 concerten, die in de grootste gemeen ten van Noord-Brabant worden gegeven, aal dit orkest medewerking aan verschil lende oratorium-uitvoeringen verlenen en zich tevens in Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen, Nijmegen en Deventer doen horen. Deze zgn. uitwisselingsconcerten be tekenen dat in de provincie Noord-Bra bant het Concertgebouw-Orkest, Het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Overijssels Philharmonisch Orkest en de Philharmonie van Antwerpen hier zullen optreden, terwijl bovendien het Residen tie-Orkest, het Radio Philharmonisch Orkest, de Rheinische Philharmonie en het Limburgs Symfonie-orkest gastcon- certen komen geven. T.V.-NOORDZEE VRIJDAG 18 SEPTEMBER 18.30 uur Een aflevering uit de serie: Mijn drie zonen". ±19.00 uur: „Cam- oodja". 19.30 uur: Hollywood Star Playhouse: „Ik heb twee levens". 22.00 uur: „Galina Ulanova". de prima donna van het Bolshoi Theater. BELGIë FRANS 19,00 Nieuws 19,03 Katholieke uitzen ding 19.33 Filmfeuilleton: Remous 20,00 Journaal 20.30 Chérie Noire, spel 22,35 Lectures pour tous: literair programma. 23,25 Journaal. BELGIë VLAAMS 18.00 Eurovisie: Reportage van het hu welijk van koning Konstantijn van Grie kenland en prinses Anne-Marie van De nemarken te Athene, uitgezonden vanuit Rome 19,15 Zandmannetje 19,20 De witte muis, tekenfilm 19,30 Sportkroniek 19,55 De weerman 20,00 Nieuws 20,25 Rue des Prairies, sociaal dramatische speelfilm 21,55 Nieuws 22.05-23,25 De bezetting: Dolle dinsdag, slag bij Arnhem, spoor wegstaking (NTS). (Advertentie) „tv De programma's overziende waarbij volgens dirigent Hein Jordans rekening gehouden werd met wensen van bezoe kers zodat „meer dan voorheen werken van voor van Beethoven" gehoord zullen worden en meer ongebruikelijke solo- instrumenten de ketting piano-viool zul len doorbreken komen we tot de con clusie dat 30.5der programma's roman tische, 28.5% klassieke, 25.5% laat-roman- tische en moderne, 9% hedendaagse en 6.5% prae-klassieke werken bevat. Ten opzichte van de uitgesproken interesse waarschijnlijk een evenredige verdeling, wat het artistieke principe betreft een te gering aantal werken van hedendaagse componisten en een te zwakke vertegen woordiging der prae-klassieke meesters. Vooral van de laatsten bestaan er talrijke, ten onrechte vergeten klankjuwelen, die zeker in het programmaschema in rui mere mate dienden te worden opgeno men en het publiek een groot muzikaal genot zouden verschaffen. We zouden de artistieke leiding voor de toekomst gaar ne willen adviseren in haar schema een serie exclusieve programma's, uit te voe ren in b.v. vier concerten, te doen opne men. waarvoor, gezien de uitslag van een gehouden enquête, zeker meer dan vol doende belangstelling zou bestaan. Daar in kunnen dan werken uit alle perioden der muziekgeschiedenis opgenomen wor den, die om welke reden dan ook, in het vergeetboek raakten en dit om hun artis tieke waarde niet verdienden. Daarnaast zouden ook de scheppingen der heden daagse componisten een ruimer kans ge boden kunnen worden om tot de publie ke belangstelling door te dringen of deze althans te stimuleren. Verheugend is het initiatief om de traditionele solistische medewerking te doorbreken. De programma's houden wat dit onderdeel betreft interessante kennismakingen in. Om slechts enkele te noemen: de „Rapsodie" voor klari net en orkest van Debussy; de Harp- concerten van Handel en Boiëldieu en het Celloconcert van Hindemith. Tot de bijzonder interessante program ma's mogen gerekend worden die in serie B op 27 november te Tilburg en 28 no vember te 's-Hertogenbosch uitgevoerd worden, waarin Nicanor Zabaleta, de grootste harpist ter wereld zal optreden. In serie C, de zgn. Casino-serie te 's-Her togenbosch, zijn dit het programma van het Residentie-Orkest o.l.v. Bruno Ma- derna met werken van Bach, Maderna, Debussy en Monteverdi (27 okt.) en de uitvoering van het War-requiem van Brit ten (16 nov.), welke compositie in het laatste Holland Festival met opvallend groot succes werd uitgevoerd. Ook het Amerikaanse programma waarop o.m. de Rhapsody in Blue van Gershwin voor komt, zal zeker veel belangstelling trek ken. Dit interessante programma in de Casino-serie zal 20 januari uitgevoerd worden door de Philharmonie van Ant werpen o.l.v. gastdirigent Arthur Fiedles. Bijzondere aandacht verdienen ook de concerten in Helmond (26 april). Bergen op Zoom (27) april) en Roosendaal (23 april), waarop o.m. de „Piccola Musica Concertata" voor trombones en pauken van Lex van Delden en de achtste sym fonie van Dvorak worden uitgevoerd. Over het geheel genomen ls de artis tieke leiding van het Brabants Orkest er in geslaagd voor dit seizoen een rijk ge varieerd en ten dele interessant reper toire samen te stellen dat ,,elck wat wils" heeft te bieden. Hiervan uitgaande mogen we veronderstellen dat onze muzieklief hebbers een grote belangstelling zullen tonen. Het Brabants Orkest, dat zich in 15 jaar opgewerkt heeft tot een ensemble van méér dan provinciale betekenis, heeft recht op onze intensieve belangstelling, welke alleen tot uitdrukking gebracht kan worden in een massaal bezoek van zijn concerten. COR BACKERS if In Amerika (want daar is het verdorie altyd te doen) gaat men een capsule begraven waarin een enorme hoeveelheid uitingen van onze beschavingen worden gestopt. Het is de bedoeling dat ons nage slacht het ding in het jaar 6939 opent, teneinde een helder inzicht te krygen in de twintigste eeuw. Dat is aardig van ons Wij, dat wil zeggen: onze historici, hebben de grootste moeite met een ontrafelen van de oudste geschiedenis en zij verzuchten menigmaal dat die ou de Grieken, Phoeniciërs, Azteken, Egyptenaren en Chinezen zo non chalant met hun spullen omspron gen dat er niets dan brokken en scherven overgebleven zijn. Ten einde ons geslacht dit verwijt van verre nazaten te besparen, zijn wij zo vriendelijk een extract van onze ganse beschaving in een luchtdicht stalen vat te begraven. Als men over vijfduizend jaar het ding opent, zal er geen enkkele vraag der historici nog onbeantwoord blijven. Er zitten boeken in, gram mofoonplaten, bandopnamen, een stel bandjes zelfs waarop televisie beelden zijn vastgelegd, enfin, aan alles is gedacht. Ook de Beatles zitten in de capsule. Op een gram mofoonplaat uiteraard. Nog afgezien van het feit dat we hiermee wellicht toch de zuiver wetenschappelijke vreugde van de historici uit de zeventigste eeuw vergallen jaren aan een legpuz zel sjouwen is immers aardiger dan het ding kant en klaar in elkaar te vinden vraag ik me ook af, of het begraven van die capsule loei zin heeft. In de eerste plaats de stalen kist mag niet voor 6939 worden geopend. Goed, dat maken we nu wel uit, maar wie garan deert dat dit voorschrift wordt op gevolgd als er bij voorbeeld in het jaar 4317 een man die gaat vissen by het pieren steken op de capsule stoot? „Niet openen vóór 6939" staat er wel op, maar 's mans vin gers jeuken en hij zet de snijbran- 'i der "rin. Maar ook als dat niet gebeurt, zou het clan wel go aflopen? Het kan best zijn dat in het jaar 6939 de aarde bevolkt is met e enhandje- vol hoogst primitieven, die opti mistisch opnieuw begonnen zijn na dat een wereldcatastrofe een eind aan alles had gemaakt. Wonend in holen, bewapend met knotsen, naakt en zwaar behaard, met de krombenagelde handen over de grond slepend, zullen ze misschien inderdaad rond het jaar 6939 de capsule vinden. Als ze hem open krijgen zal de inhoud hun weinig zeggen. Maar je kunt nooit weten. Wellicht is er een schrandere bij die na urenlang spelen met de glimmende apparatuur inderdaad het juiste knopje aanraakt. Dan gaat de camera zoemen en zullen Penfêekiuiver (Advertentie) De chef van het actualiteitenprogram ma .Achter het nieuws" van de VARA- televisie, is na een afwezigheid van ruim een maand, woensdagochtend per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Men ziet hem vanavond op het scherm met enkele interessante interviews. Hij zou tezamen met zijn equipegeno ten een bezoek brengen aan het Novib- project op Ceylon en daarna via India naar Nederland terugkeren. Maar Her man Wigbold zou geen goed reporter zijn als hij niet van de gelegenheid ge bruik had gemaakt, om ook even de route te verleggen naar Indonesië, meer in het bijzonder Noord-Borneo en Maleisië, welke gebieden door de confrontatiepo litiek van Djakarta momenteel dagelijks in het nieuws staan. Wigbold had helaas geen tijd om over zijn ervaringen te vertellen en spoedde zich met een grote voorraad filmcasset ten naar de Bussumse studio's. Wel ver klaarde hij, dat het hem gelukt was om enkele interviews vast te leggen Noord-Borneo. Vanavond zullen deze vraaggesprekken om 20.20 uur in de ru briek ..Achter het nieuws" op het scherm worden uitgezonden. 1 6. Ds. Barthold van Ginkel heeft het hooglied van Salomo in een stemmenspel verwerkt, hij gebruikte hiervoor de oor spronkelijke onverkorte bijbeltekst. Dtt experiment is om 8.05 uur te beluisteren via Hilversum II (VPRO). #HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 69504 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Horizontaal: 1. jongensnaam koude lekkernij 2. vis 3. gissen 4. paite omlaag 5. ten bedrage van persoonlijk voornaamwoord punt hoefdier f 7. bomen 8. vogel 9. graippiig lenig Vertikaal 1. steekwapen graaopakhuis 2. dun lang stuk hout 3. ontvangtoestel 4. zeeroof plaat» 5. ten bedrage var. lengtemaat 6. spoeden werkelijk 7. telwoord 8. lof 9. voorzetsel bloem •dm* J0AO '6 793 '8 'U9S9U 'i 'snaq U3lfl 9 -UIUI pe 'Q 3ïeid dBB^ •OTP®! z 'tel z I :'U*A •dse%6 Jffqo "g nuio *8 'uourjo 'i f dx«s '9 '3s -- PB -Q 'jaau cfeipi f -uepBj 'g les z 'oosfi 3flnip -j :joh J :2n{sso|<io Wil dat zeggen, niet lust? ze op het beeldscherm uit de cap- sule beelden uit 1964 ontwaren. Dan zien ze ons. Een grootse ge dachte. Maar het zal hen niet in- teresseren vrees ik. De mogelijk- heid is echter ook niet uitgesloten dat een van de mensapen, of aap- mensen de platenspeler aan de gang krijgt. Dan zullen ze de Beat- les horen En dan zijn ze meteen thuis na- tuurlijk. PRAET-MAECKER In Amerika zijn in 1963 4.100.000 I babies geboren, het laagste aantal ge durende acht jaar. Maar de geboorte- piek gaat weer omhoog, voorspellen de dokters. Een zeldzame witte rhinoceros wistf te ontsnappen uit het Paul-Krüger wildpark in Zuid-Afrika. Ofschoon men met 22 man jacht op het dier maakte, heeft men het toch moeten t laten lopen. „Het was te sterk voor ons", aldus het commentaar van de jagers. In Rusland is een film gemaakt, die i de vreemde titel draagt van: Geboor- tedag 1805. Nog vreemder is. dat het hier een mens betreft, namelijk Shirali Muslimov. die in dat jaar geboren werd en nu nog leeft. In zijn geboorte jaar vond de beroemde slag van Trafalgar plaats. In het Engelse Hillington kampte j de school met ruimtegebrek. Zodoende trof men een overeenkomst met de f directie van de spoorwegen, waardoor het mogelijk werd de wachtkamer van het station tot schoollokaal om te bouwen. „Helemaal niet erg", aldus i de stationschef, „afgelopen jaar heb ben er drie man in gezeten". In Cheriton hebben bouwvakar- a beiders besloten 's nachts de wacht te i betrekken bij een bouw-werk, d^at eenmaal klaar, 62.000 pond gaat kos- ten. Zij kwamen tot dit besluit, omdat f tot nu toe niet gevonden jongelui in f het kostbare gebouw een ware ravage hadden aangericht. Niet alleen waren j) tientallen ruiten vernield, maar bo- (J vendien plafonds naar beneden ge- i haald en deuren ingeslagen. Alle a electrische leidingen bleken vernield te zijn. J Sinds Engeland op het vasteland reclame maakt voor een vakantie in Londen, is het aantal toeristen afge lopen seizoen met 16% gestegen. In totaal waren het er 770.000 in de eers te zes maanden van 1964. De politie in Londen werd bij een aap geroepen, die midden op de straat zat en het vertikte weg te gaan. Agent Caterson haalde er een lasso bij, wist. het dier te vangen, ging erop af, gaf het een tikje tegen zijn wang en wan- delde ermee weg. De Franse onderwijzeres Bertrand I Prince bezocht Rusland en raakte in een taxi aan het bekvechten met zijn vrouwelijke tolk. De hooglopende ru zie liep over ideologische verschil len. Bertrant maakte zich zó kwaad, dat hij op een goed moment het por- tier van zijn auto opende en het meis- je uit zijn wagen zette. De volgende dag werd Prince uitgewezen. mf- Opa's krant OORLOGSVERKLARING VAN ITALIë 18 september 1914 Volgens een bericht aan de Daily Mail is de stem ming in Italië zoodanig, dat binnen enkele dagen zoo niet enkele uren 1 een oorlogsverklaring van Italië aan Duitschland en Oostenrijk-Hongarije 1 te verwachten is. 146. .Hotel Berglust is al tijd 'n strop geweest" ver volgde de voormalige eige naar monter, ,,er kwam geen kip. Ik probeerde nog publiek té trekken door ten nisbanen te laten aanleggen, maar het hielp geen zier. En nu zijn ze bovendien nog verwoest ook. Tjonge, wat ben ik blij. dat u die strop van me hebt overgenomen." Zijn opgewektheid was dus alleszins begrijpelijk, maar het is ook te begrijpen, dat Te baron zich minder vrolijk voelde. „Wat is de oorzaak?' vroeg hij, „waarom komen hier geen toeristen?" De an der wees naar buiten, waar sen miezerige regen neer- drensde. „Het weer," zei hij. ..Aan deze kant van de ber gen regent het altijd. Vroe ger had ik een hotel aan de andere kant van de bergen, maar dat ging ook niet, want wat hier te veel valt. valt daar te weinig. Niets dan droge stepper waar de mensen snakken naar een buitje". De baron spitste de oren als een strijdros, dat de klaroen hoort schallen. ..Ha!" riep hij uit, .eindelijk dus een plek, waar men een regenmaker kan waarderen. Met mijn dripdrups zal ik het daar laten regenen, dat het giet, meneer. Ik ga het klimaat grondig wijzigen. Hier meer zon daar meer regen. Blijf dus op jullie dtPT&UOet. STDOIÓS posten, want weldra zal het hier storm lopen!" Dat wa ren opwekkende woorden, maar hun uitwerking was heel anders, dan de baron had mogen verwachten. ..Wat?!" riepen ze. ,,Uwilt het wagen om daar regen te maken)Dan zal het hier zeker storm lopen maar op een manier, waar wij ■liet bij willen zijn!" En ze gingen er als hazen van door.

de Stem | 1964 | | pagina 9