HAEftï In Sjanghai ziet men grote gebouwen over het hoofd Russen zitten niet meer in de lobby INTERNATIONALE AUTO Puzzelwinnaar te oud voor de prijs Haiti - de oudste negerrepubliek Jehudi Menuhin leidt exclusieve school SPLAN [RING GRAFSTENEN WORDEN ALS PLAVEISEL GEBRUIKT Gratis naar de film, ja, gezellig! MUZIEKONDERWIJS VOOR DE ZEER BEGAAFDEN 1ELEN Vergeten Tien miljoen mensen Bemoei je niet met ons Europa 12 3 alleen voor de jeugd? I^EZEN zijn op Formosa doordat zij kool hadden i sporen van een insek- niddel werden aange- hoorden tot één familie. sl. 01150-2258 MOREN ATE REN BEN DUKE Kerkdeurcollecte MI VA hoopt op grote opbrengst Verwoerd vraagt uitlevering Higgs Film over moord op Kennedy VERWOERD TOT NEDERLAND: ■Niet erg democratisch Proefjaar Ondersoek in V.S. Pijnstiller had dood tot gevolg Kind valt van fiets en wordt overreden [jn, afkomstig van de fa. 's Gravenpolder, werd verklaard. entepersoneel werd de Ie huurcompensatie en jrend-uitkering 1964 toe- werd kennis genomen ling van gedeputeerde pnd, dat in het kader oostelijk Zuid-Beve- aar met de bouw van worden begonnen en tan 20 op het einde van |worden gebouwd. Over met de bouw van de ben worden begonnen, [de verplaatsingskosten door het centraal or- fenschappelijke behande- Jeelsaangelegenheden is ■vaarden. lop 't Hof, J. de Koster, Tac. Rijk en J. Walrave fcmd als leden van de fcissie. htsheer J. P. van Hoe- Inpolder te Leiden wer- weg er de halve sloten Ivan de Schuitweg aan- jeen totaalbedrag van Jbcht mede ter ontslui- luitbreidingsplan West politieverordening werd feen verbod tot het weg el en resten van levens- r, e.d. op of aan de open- [lichtingsplan in „West- 1 werd goedgekeurd. Te len nagegaan op welke hting in de Ambachts- liard- en Bakkersstraat jrden aangepast. Ir zal een kasgeldlening porden aangegaan bij de Nederlandse gemeenten, |ende kasgeldlening van november a.s. zal wor- weduwe D. P. Prümers |>lder zal de woning 1 worden aangekocht voor la f 3516,- Deze woning woningen, die in het saneringsplannen t.z.t. Ijesloopt. |ers, te 's-Gravenpolder |ceelsgedeelte industrie- ltte van ca 1006 m2 aan lerkocht tegen de voorlo- J f 15,1 per m2. Op deze |»n vulcaniseerinrichting |>men waarvoor de rijks- leds is verleend, ld besloten te trachten de id aan de Westerschelde waarvoor een krediet van 1 verstrekt. PUHL heeft van burge- Brandt van West-Berlijn Imedaille gekregen voor landeel in de vlucht van |ner over de muur. van een eenmotorig toe- osiduitse luchtmacht heeft fending in de buurt van de laats Uelzen, politiek asiel neldt de Westduitse grens- bwj. 1963 bwj. 1962 bwj. 1962 bwj. 1961 bwj. 1960 ann bwj. 1959 bwj. 1957 T bwj. 1955 TERNEUZEN sselmotoreri ten angen lerdelen and inlichtingen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 (Bijzondere correspondentie) TOKIO Wanneer iemand een georganiseerde trip door Sjanghai gaat maken, wat de enige manier is om de stad veilig te doorkruisen, is het eerste oponthoud de vroe gere Broadway Mansions, het hui dige Sjanghai Hotel. Ofschoon wij, mijn vrouw en ik, door de achter ingang geduwd werden, zoals ge woonlijk, zagen wij dit keer geen Russen die vroeger de brede arm stoelen in de hal plachten te vul len. Toen wij naar het dak ge bracht werden, verwachtte men van ons, dat wij het communisti sche Sjanghai van boven af zouden bewonderen. Op het dak werden wij met het gebruikelijke relaas over de vooruitgang van China sinds de dag van de „bevrijding" bezig gehouden. In dit geval, in tegenstelling tot ons laatste bezoek aan China, vroeg men ons niet om te kijken naar het gebouw van de Russische consul aan de oever van de Sochowrivier, noch werd ons het be staan van het grootse gebouw van het Britse consulaat kenbaar gemaakt, of schoon de twee gebouwen zo opvallend zijn dat niemand ze over het hoofd zou kunnen zien. In oud-Sjanghai is het gebouw van het Britse consulaat ongeveer het enige van enige importantie, bovendien heerst er nog niet die sfeer van soberheid, on- AMSTERDAM Zondag a.s. zal de Missie Verkeersmiddelen Actie aan alle kerkdeuren van Nederland een collecte houden voor de aanschaf van moderne vervoermiddelen voor de Nederlandse missionarissen. Het is de traditionele Miva-kerkdeurcollecte. welke jaarlijks op de derde zondag van september wordt gehouden. Het vorig jaar bracht deze collecte f 354.000,- op; in 1962 f 318.000. Men hoopt weer op een flinke stijging, om dat het vervoersprobleem in de missio- neringsgebieden meer en meer tot het grootste probleem gaat worden. Bij de MIVA-Centrale in Amsterdam liggen in totaal 298 aanvragen uit alle delen van de wereld, waar Nederlandse missionarissen werken. Hieronder be vinden zich 75 jeeps. 24 vrachtwagens, 97 auto's, 9 ambulances, 14 boten, en verder nog een groot aantal motoren, scooters, bromfietsen, fietsen, buitenmo toren en kleine bussen. Met deze aanvragen is een totaal be drag gemoeid van f 1.651.300,-. Vooral uit Afrika komen de laatste tijd zeer drin gende verzoeken om onmiddellijke hulp. Het ligt voor de hand, dat de missiona ris bij het uitvallen van de openbare ver voermiddelen v naar mogelijkheden moet zoeken om zijn werk gaande te houden. In noodgebieden moet hij daarbij nog de mensen in hun lichamelijke nood helpen. dergang en verval, die karakteristiek lijkt voor het grootste gedeelte van de stad. Hierna werden wij gebracht naar het Yu-Fu-klooster, waar een groenachtig boeddhabeeld bewonderd kon worden. Het klooster is goed bewaard gebleven, maar het is duidelijk te zien dat het meer als een toeristische attractie in ere wordt gehouden dan als een gebouw met een bijzondere waardering. Graag wilden wy het „Chinees- Russische vriendschapsgebouw" nog eens zien. Wij vroegen er de gids iede re keer naar, maar deze wendde steeds vergeetachtigheid voor en zet te wéldra koers naar een ander ge deelte Van de stad. Bij toeval heb ben wij het later toch gevonden, maar het was er donker en afgeslo ten. Wij besloten te dineren in de „zee- lieden-elub" (de vroegere Sjanghai- club). Het restaurant is nu gevestigd in de befaamde bar, eens ,,de langste bar van het oosten" genoemd. De prachtige tapijten en de luxemou- bilering zijn verdwenen, het huidige meubilair is strak. Echt gebruiksgoed. Iedere avond zien wij een filmvoor stelling, die vrij toegankelijk is, bestaan de uit Chinese, Albanese of andere soort gelijke films en enkele korte propagan dafilms. De leeszaal in het gebouw is goed voorzien van ,,help uzelf"-propaganda- pamfletten. Er zijn vijf biljarttafels en verscheide ne tennistafels. Tafeltennis wordt door de Chinese zeelieden, die in deze club veelvuldig plegen te komen, zeer aan vaardbaar gespeeld. In de kelder kan men balspelen beoefenen, zoals bowling, wat men ook in het westen dikwijls in de vermaakcentra tegen kan komen. Iedere bezoeker wordt daar met een glimlach welkom geheten. Voor de bezoekende niet-Chinees is het meest attractief de winkel waar men souvenirs kan kopen. Men kan er ivoren beeldjes, houten kasten, Chinese draagbare radio's, kandelaars, voedsel in blik en scherpe Chinese likeur kopen. Dit alles is tegen lagere prijzen te koop dan buiten het gebouw tenminste dat schijnt zo. (Het is mogelijk dezelfde waren in Chinese winkels te krijgen, die betrekkingen onderhouden met de stad Hong-Kong.) Het goed geleide restaurant aldaar biedt een menu aan met 77 Europese en 200 Chinese gerechten en dertig soor ten drank, van Sjanghai-bier tot verse melk. Het bier, een uitstekend plaat selijk brouwsel, kost per grote fles on- BLOEMFONTEIN Zuid-Afrika heeft Engeland verzocht om de uitlevering van de 32-jarige uit Engeland afkomstige Britse lector Dennis Higgs die vorige maand uit z'n woning in Loesaka, Noord- Rhodesië naar Zuid-Afrika werd ont voerd. Premier Verwoerd zei dat Higgs we gens sabotage wordt gezocht en een weigering tot de uitlevering zeker Zuid- Afrika's toekomstige gedrag zal beïn vloeden voor zover het de betrokken lan den betreft. Drie nog steeds onbekende blanke mannen ontvoerden Higgs en vervoer den hem gebonden, gekneveld en ge blinddoekt per auto naar Zuid-Afrika waar hij in een park bij Johannesburg werd achtergelaten. De Zuidafrikaanse politie nam Higgs in hechtenis doch liet hem later weer vrij, nadat de Britse regering over de ontvoering had geprotesteerd. Higgs keer de naar zijn woonplaats terug en be vindt zich thans met zijn Afrikaanse vrouw en dochtertje in Engeland. geveer 22 dollarcents, hetgeen een dui delijk voorbeeld is van de lage prijzen in de zeelieden-club". Het voedsel en de drank zijn daar van zeer goede kwa liteit en worden er zeer goed opgediend. Door de enorme industriële ontwik keling is de bevolking van Sjaghai volgens Chinese gegevens in de laat ste jaren, Inclusief de buitenwijken, opgelopen tot 10 miljoen mensen. Daarom is het wellicht niet te ver wonderen dat alle buitenlandse be graafplaatsen verdwenen zijn, waar van enkele zelfs bezienswaardigheden van Sjanghai waren. De begraafplaats die altijd achter de heilige Drieëenheidkerk gelegen was, is veranderd in een sportstadion voor de jongens en meisjes van Sjanghai. Er zijn vier basketball-velden die ver licht kunnen worden, zodat er zelfs des avonds gespeeld kan worden, een atle tiekbaan en twee gymnastiekzalen, waarvan er een in een voormalige kapel is gebouwd. Deze begraafplaats was de eerste die bestemd was voor buitenlanders, de laat ste grafstenen dateerden van 1863. Op het ogenblik worden verscheidene graf stenen gebruikt als plaveisel of voor ban ken. Terwijl wij aldus deze bijzonderheden stonden op te nemen, kwam een func tionaris op ons af en vroeg ons vrij op dringerig wat wij aan het doen waren. Hij sprak vloeiend Engels en gaf ons Weldra een gedetailleerde opsomming van al de mogelijkheden die dit sport complex te bieden heeft. Hij inviteer de ons zelfs voor een basketballwedstrijd die die avond gespeeld zou worden. Op een van onze andere tochten door Sjanghai ontdekten wij dat er een poli tieke bijeenkomst gehouden werd in de prachtige Moore-herdenkingskerk. Het interieur was versierd met reusachtige portretten van Mao Tse Tung en van andere Chinese communistische leiders. De Verenigingskerk vlak bij het Brits consulaat staat nog steeds, maar is hard bezig te vervallen. Doordat wij ge luiden van machines uit het gebouw hoorden komen, concludeerden wij dat er een soort fabriek gevestigd was. Veel van de boeddhistische taoïsti- sche en confuciaanse tempels blijven ge opend maar naar het schijnt, spelen ze geen rol meer in het leven van het volk dat zijn gedachten laat richten door het communisme. Harold S. Williams, de schrij ver van dit artikel, heeft ge durende 43 jaar in Japan ge woond, met uitzondering van de jaren gedurende de twee de wereldoorlog toen hij in het Australische leger diende. Als zakenman, maar ook als toerist en voor studie heeft hij verscheidene reizen naar China gemaakt. Kort geleden is hij in gezelschap van zijn vrouw voor de zesde keer in communistisch-China geweest sedert de communistische re volutie. In dit artikel beschrijft hij de veranderingen die de com munistische overheid in Sjanghai teweeg gebracht heeft. Sjanghai, eens één van de vrolijkste en ruimste steden van de wereld, is nu een van 's werelds onbekendste steden ondanks dat het in orde van grootte de vierde stad van de wereld is met een bevolking van zeven miljoen. WASHINGTON. De wereldpremière van „Vier dagen in november", een do cumentair filmverslag over de moord op president Kennedy, zal op 6 oktober in Washington worden gehouden. Voor de première zijn ruim 1700 mensen uitgenodigd, onder wie president Johnson, kabinetsleden en volksverte genwoordigers. De film bevat fragmenten die nog niet eerder in het openbaar zijn vertoond. Als materiaal hebben zowel amateur-als beroepsopnamen gediend. BLOEMFONTEIN Verwoerd, premier van Zuid-Afrika, heeft Japan en Neder land erop gewezen, dat de economische en culturele betrekkingen, die Zuid-Afri ka met deze landen onderhoudt, hun on der geen omstandigheden het recht ge ven zich te bemoeien met de binnen landse aangelegenheden van Zuid-Afri ka. De premier, die sprak voor een con gres van de nationale partij van Oranje Vrijstaat, maakte daarbij melding van een kortgeleden door hem ontvangen rapport, waarin werd gezegd dat Neder land en Japan besloten hadden al het mogelijke te doen om het hunne bij te dragen tot verandering in het „apart heidspatroon in Zuid-Afrika". „Ik wil Nederland zeggen", aldus dr. Ver woerd, „dat culturele banden het niet het recht geven ons te vertellen hoe wij onze eigen problemen moeten oplossen en aan Japan wil ik zeggen, dat economische voordelen uit onze wederzijdse handel onder geen omstandigheden als veront schuldiging voor inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Zuid- Afrika kunnen worden gebruikt". Internationale ideeën en fabrika ten werden bij het ontwerp van dit nieuwe transportvoertuig ver werkt. Het resultaat heet „Far- mobil". Voor de ontwikkeling zorgde een Westduitse fabriek voor landbouwwerktuigen. Zij ge bruikte zonder veel veranderingen aan te brengenmotor, versnel lingsbak, differentieel en assen van de Westduitse BMW 700. Ver vaardiger is echter een Ameri kaans autoconcern, dat deze transportwagen echter niet in de Verenigde Staten maar in Grie kenland laat bauwen. De verkoop vindt plaats via de Europese cen trale van het concern in Zwitser land. Het „Farmobil" bereikt een maximumsnelheid van ongeveer 90 kilometer per uur bij een nut tig gewicht van 570 kilogram. Achterin kunnen uitneembare zit tingen voor vier personen, een laadbak of een gesloten opbouw gemonteerd worden. In West- Duitsland zal de prijs van dit mo derne voertuig in standaard uit voering en zonder accessoires on geveer 6.000 D.-mark bedragen. (Van een onzer verslaggevers) wij moeten u schrappen van de lijst van wy moeten u schrappen van lyst vaoi winnaars. Ook is het niet mogelijk een ander In uw plaats aan te wijzen. De actie .Europa 1, 2, 3" was een „jeugd"- actie en deelname aan de puzzle- en slagzinprysvraag stond dan ook alleen open voor jeugdigen in bovengenoemde leeftijdsgroep.' De 34-jarige Joop van de Gulik uit Hoorn kan het met deze brief van de Nederlandse Jeugdgemeenschap doen. Hij is te oud voor de vijfdaagse reis naar Kopenhagen die hij meende te nebben gewonnen met het oplossen van een puzzle en met de slagzin „Europa's eenheid versterken om voor zijn mede mens te werken" Maar niet alleen hij hoeft zich ,,in de boot genomen" te voe len, met hem zijn er tientallen andere -.ouderen" geweest die „Europa 1, 2 3" nebben willen steunen door aan de deur voor een kwartje een kaart te kopen, de uiterst gemakkelijke puzzle op te lossen, een slagzin to bedenken en de kaart in te sturen. Niet minder om de tuin ge leid voelen zich de leden van het inmid dels ontbonden actiecomité „Europa 1, 2, 3"-afdeling Hoorn en de Hoornse jeugdraad. Nergens, maar dan ook ner gens is ooit gebleken dat aan die puzzle- actie alleen maar de jeugd tussen 8 en 15 jaar mocht meedoen. Wat zegt de Nederlandse Jeugdge meenschap? De algemeen secretaris, de heer Jan Peters, heeft slechts een ge ringschattende toon over voor deze af faire. „Het bleek dat die man 65 jaar was", 'houdt hij glashard vol en daarbij betreft het dan de 34-jarige Joop van de Gulik. Er zijn duidelijke instructies ge weest dat deze kaarten alleen aan 14- en 15-jarigen mochten worden verkocht, aldus de secretaris. Toch is een derge lijke instructie zowel op de kaarten als op enige gift nergens zwart op wit te vinden. Maar daar praat de heer Jan Pe ters luchtig overheen. Radio, televisie en kranten hebben uitgebreid aandacht aan Europa 1, 2, 3 gewijd, en daarbij is er altijd op gewezen dat dit een jongeren actie was, luidt zijn pover verweer. Dat mag dan voor de actie in het algemeen het geval geweest zijn maar het betreft nu de kaartverkoop in het bijzonder. „Dacht u dat een kind van 8 10 of zelfs 12 jaar in staat was een goede slag zin over Europa te maken? Dacht u dat iemand een kind van die leeftijd vijf dagen naar Kopenhagen zou laten gaan als het een prijs had gewonnen?, brandt Joop van Gulik los. Overigens lacht hij al om de drukte die erover wordt ge maakt. „Maar mijn buren zijn er ziek van. Ik moet er werk yan maken, ik moét het niet nemens zeggen zij. Wat heb ik er aan? Je krijgt er maar herrie en hete hoofden van. Ik heb geen zin om erin te wroeten", zegt Van de Gulik. (Bijzondere correspondentie) Toen in 1957 dr Francois Duvalier op legale wijze tot president van Haï ti werd gekozen (na een regeringscri sis die tien maanden had geduurd), waren er toch maar weinig die ge loofden, dat daarmede de democra tie was hersteld of beter gezegd ge vestigd. want veel democratie heeft deze negerrepubliek nog niet gekend. Onmiddellijk kreeg de „democrati sche" president dictatoriale volmach ten, welke naderhand steeds werden verlengd, laatstelijk nog begin augus tus 1964. Hoewel de ambtsperiode van een president zes jaar duurt (normaal hadden dus in 1963 presidentsverkie zingen moeten worden gehouden) liet dr Duvalier zich reeds in 1961 voor een volgende periode van zes jaar verkiezen en in juni 1964 werd hij zelfs na een referendum tot president voor de duur van zijn leven uitgeroe pen. Het merkwaardige is wel. dat president Duvalier zich ondanks op standen opstandjes en invallen van buitenaf, weet te handhaven. Hij moet dan ook wel over een grote po litieke handigheid beschikken. Haiti is in menig opzicht een merk waardig land. Reeds in 1804 werd Haiti (oppervlakte 28.000 km2, een beetje kleiner dus dan Nederland of België) onafhankelijk en is de oudste negerrepubliek ter wereld. De bevol king van Haiti, welke ongeveer vier miljoen zielen telt, spreekt Frans en Haiti is daarmede het enige zelfstan dige Amerikaanse land met een Franssprekende bevolking. Haiti is het westelijke gedeelte van het eiland Hispaniola, waarvan het oostelijke gedeelte de Dominicaanse republiek omvat. De bevolking van dit laatste land spreekt echter Spaans De hoofdstad van Port-au-Prince telt een 250.000 inwoners en is eigen lijk de enige grote stad. De andere steden zijn veel kleiner: Cap Haitien (30.000 inwoners), Les Cayes (14.000) Gonaives (12.000) Jérémie (12.000).' De stedelijke bevolking maakt 15 pet. van de totale bevolking uit. Hoewel men in de Verenigde Sta ten weinig sympathie aan de dag legt voor president Duvalier ontvangt Hai ti toch belangrijke steun van Ame rika (meer dan 100 miljoen lollar sedert 1945). De volkshuisvesting van Haiti is voor negen tienden gebaseerd op de landbouw. Jammer genoeg is slechts een derde van dit kleine land voor de landbouw geschikt. De belangrijkste uitvoerprodukten zijn: koffie, sisal, suiker, bauxiet. Van de totale uitvoer gaat 65 pet. naar de Verenigde Staten. De invoer omvat de goederen welke gewoonlijk worden ingevoerd door industrieel weinig ontwikkelde landen: machines voertuigen, fabrikaten. (Van een bijzondere medewerker) (NVO) NIET ver van het beken de muziekcentrum de „Royal Al bert Hall" bevindt zich een zeer bijzondere muziekschool. Bijzon der, omdat zij haar naam te dan ken heeft aan niemand minder dan de wereldberoemde violist Yehudi Menuhin, maar tevens, omdat die school uitzonderlijk muzikaal be gaafde kinderen Menuhin was zelf in zijn jeugd een wonderkind! de kans biedt om gelijktijdig met het normale schoolonderwijs een muzikale opleiding te ontvan gen. Niet slechts een muzikale op leiding in algemene zin, maar een speciale opleiding voor het bespe len van het instrument hunner keuze. Die school is een kostschool. De leer lingen —jongens zowel als meisjes zijn dus intern. Bij de keuze der leer lingen let men niet op ras of nationali teit, maar uitsluitend op begaafdheid en aanleg. Up het ogenblik zpn er vijftien jongelui op die school. Onder hen is een Indiër, een Amerikaan en een Chinees. De directeur is Marchel Gazelle, een zeer bekend pianist. De kinderen doen geen toelatingsex amen. Zij worden beoordeeld tijdens au dities. Dal let men meer op talent en aanleg dan op hun prestaties. De school heeft op het ogenblik tien leraren. Een hunner is Yehudi Menuhin zelf. Het was niet moeilijk om hem over zijn school aan de praat te krpgen. want de nieuwe onderwijsinrichting ligt 'hem zeer na aan het hart. „Het is altijd mijn wens geweest", zei de heer Menuhin, „om een school te scheppen waar met zorg geselecteerde kinderen hun schoolstudie kunnen vol brengen en tegelijkertijd een theoreti sche en practische opleiding in de muziek kunnen ontvangen". „Wij leven in een tijd", vervolgde hij, „die een stijging te zien geeft van het aantal kinderen, die van muziek houden en muzikaal begaafd zijn. En toch is het zo dat slechts weinigen hunner werke lijk uitvoerende kunstenaars worden. Ik wil proberen om hierin verandering te JEHUDI MENUHIN grote plannen brengen en te bereiken, dat er een vol doend aantal jonge, geschoolde musici beschikbaar komt op alle terreinen der muziek, dus voor orkest, voor kamermu ziek, als solisten en als leraren voor een volgende generatie." Na een ogenblik wachten zei Yehudi Menuhin: „Weet u, de thans gebruikelij ke methode om de kinderen muziekon derwijs te geven op hun gewone scholen maakt het voor hen onmogelijk om vroe£ te beginnen en juist een vroeg begin is zo belangrijk voor uitvoerende kunste- Het „Menuhin College" geves tigd in een voormalig hotel in het Londense stadsdeel Ken sington, heeft reeds, hoewel nauwelijks een jaar oud, grote bekendheid verworven in de wereld der muziek. Daarom zijn wij eens gaan praten met de grootmeester-op-de-viool Yehu di Menuhin, die de school stichtte. naars. Het gevolg is dat er zeer weinig jonge kunstenaars zijn met genoeg prak tische ervaring". Wij vroegen Yehudi Menuhin, of hij veel steun had gekregen van andere in stanties en instellingen voor zijn nieuwe schoolproject. „Dat is onze kleinste zorg", vertelde de violist. „Iedereen reageerde prachtig. De „Arts Educational Trust" werkt met ons samen. De grote muziekscholen vin den de nieuwe school een boeiende on derneming als ik ze vind. En de musici die les geven op onze school, doen dat, omdat zij het prettig vinden nu een kans te hebben om hun talenten op een an dere dan de gebruikelijke manier nuttig te maken. En het is waarschijnlijk zeer dankbaar werk voor hen!" Wie dit leest moge bedenken, dat de naam van elk van die leraren zó be kend is, dat hij gemakkelijk een concert zaal vol doet stromen, als de drager van zo'n naam optreedt. Hoe zou een jongen of meisje het wel vinden (vroegen wij ons in gedachten af) om les te krijgen van een zo beroemd man als Yehudi Menuhin, toen deze gro te violist vervolgde: „U zult natuurlijk begrijpen dat wij leraren allen dezelf de opvattingen moeten hebben. Alleen dan kunnen als een onzer een buiten lands toumeé maakt anderen zijn taak overnemen zonder dat dit de leerling schaadt of in verwarring brengt". Toen wij Menuhin vroegen, of de leerlingen op de normale examens wor den voorbereid, kregen wy ten antwoord „Ik neem aan, dat zy die automatisch zullen doen. Wat my vooral interesseert is uitvoerende kunstenaars te kweken. Ik vermoed, dat de meeste leerlingen later beroepsmusici zullen worden, maar daartoe zijn zy natuurlijk niet verpUch.t Hun eerste jaar op school hier zie ik als een proefjaar, zowel voor hen als voor ons". Menuhin wees op Marcel Gazelle. „Niet waar; wij zullen allemaal erg ons best doen hier! Maar men moet niet ver geten, dat niet iedere veelbelovende jon gere de jeugdbelofte later inlost. Wij merkten terloops op. dat het in de vakanties moeilijk kon 'zijn voor de leerlingen om te blijven oefenen. „Ja", zei Menuhin, „maar de heer Gazelle en de andere leraren doen veel om de mu zieklessen in de vakanties door te laten gaan., en misschien zijn onze vakanties wat korter dan elders!" „Engeland", zei Menuhin, „is een ide aal land voor deze school. Ik vind de Engelsen zeer muzikaal en bovendien hebben veel ouders begrip en waardering voor de kostschool-opvoeding Deze is naar mijn mening van groot bélang voor ontluikende musici, want zij leren er oe fenen dan in een eigen gelukkige, ont spannen sfeer zonder storingen van bui ten af". Men heeft grote plannen voor de toe komst. Weldïa hoopt men het aantal leerlingen te kunnen verdubbelen., en dan later de school te vestigen op een buitenplaats buiten Londen. Gezien het enthousiasme en de beroemdheid van Yehudi Menuhin. gezien ook de mede werking van vele zijden zijn vrijwel alle rruziekvrienden overtuigd dat de school een grote toekomst tegemoet gaat en dat hij in de komende jaren tal van uitste kende krachten zal afleveren WASHINGTON Het Amerikaanse regeringsbureau voor controle op genees middelen en voedsel heeft een onderzoek gelast naar twee vee ;evra?. de pijn stillende middelen, welke reeds 26 do den veroorzaakt zouden hebben. De twee pijnstillende middelen, amino- pyrine en dipyrone, worden verwerkt in een groot aantal koorts- en pijnstillende middelen, die op recept verkrijgbaar zijn. Beide worden in verband gebracht met bloedstoringen, waarbij het aantal witte bloedlichaampjes verminderde. Volgens een woordvoerder van het bu reau worden de middelen thans ook ver werkt in gewoon verkrijgbare genees middelen als f en acetin en salicy laten. Dodelijke ongelukken met aminopyrl- nehoudende geneesmiddelen zijn vooral in Europa voorgekomen. De geneesmidelen met dipyrone wor den meer in de Verenigde Staten ge bruikt. Tenminste 60 gevallen van bloedstoor- nis na gebruik van dipyrone zijn in de Verenigde Staten geconstateerd. 25 van de gevallen waren met dodelijke afloop. ERMELO. Het vierjarig dochtertje van de familie Loet uit Ermelo is om het leven gekomen toen haar moeder die het kind op de fiets naar de kleu terschool wilde brengen, bij een krui sing tegen een passerende vrachtauto reed. Het kind viel van de fiets en kwam onder de vrachtauto terecht. Het was op slag dood.

de Stem | 1964 | | pagina 7