[SPORT HOCKEYCOMPETITIE START ONDER GOED GESTERNTE Meer wel dan wee bij diverse hockeyclubs commenÈuü Indeling competitie Nieuwe jeugdleiders zijn hartelijk welkom Iot tot mdweg a a Voetballen? Wielrennen? Alles best, maar vandaag alles over de hockeycompetitie Gilse-Rijen present en Goes is nu heropgericht Peter Post en startverbod ZEGE NAC (0-1) O. -DUITSLAND bzwaren Veren iMENS Offers Spelers Breda start met veel vertraging J eugdcompetitie in Zeeland? Opschuiving Vervulling Moeilijkheden Ontwikkeling Peter Post Theo Verschuren winnaar grote prijs Orchies Sörensen terug IJsselmeerronde Oranje-veertien J en Van Acker opper- lelijk is, dat de raad Idege over de nieuwe llicht. Dat verlangen bleek nog geenszins af lethouder Blommaart, IJ. Reuser, en gemeen- fcken beknopte colleges bt hadden gegeven. bleek bovendien hele- over de voordracht de benoeming van lissie. Hij zei een ver- \i de bejaarden te mis- en, dat ook geen mid- woordiger in de com- plaatsnemen. I de afdeling Hulst van Jkschool werd vastge- In voorgaande jaren [eer 300,— aan de I Burgemeester Reuser leer leerlingen uit St.- J zullen kunnen gaan lekschool. Vandaar de heer Vonk niettemin Ivond. „Ouders die hun onderwijs willen laten zelf wel bekostigen", Iheer Stevens. Leuser zei dat „een ver. 1" te vinden, en daar- (id het eens. |>t een schriftelijke op- I raadslid Stevens over Ijden by de veren over 1 aanhangig te maken lan het gemeenschappe* ■"eekontwikkeling Oost* |eren-Oost. De heer zyn schrijven op, dat Ids heeft beloofd, dat er j meer zouden zyn voor ïra men slechts weer Jprgezet zou worden. Die feds niet ingelost, in de toekomst ook ge- van de noodsteigers, fen die personenauto's h kunnen meren. In dat ferzetten van vrachtver- Tc vlotter kunnen gaan, J>e heer Van Acker zei |n waarom nog steeds ^ïaakt, met de plannen -.naakt met de plannen ran vandaag of gisteren llaar wees er nog eens Ite oeververbinding de Jvoor een oplossing van In is. AMHEID KAPSTER d. Horst uit Heiningen i voor het diploma vak- Ijpster. AMHEID KAPSTER grada v. d. Horst uit de te Breda voor het vaamheid kapster. 'andaag bouw 19-20.30 uur Ten- Ichilderijen en gravures I en Carlos Staelens J 18.30 uur Grote schieting Dokter weet het beter, uur Jerry, de schrik van P4, j- V ernietigingscommando iet meisje dat de Eiffel- uur Lemmy Caution in- Jerry als de preutse pro- 10.30 uur Zilveren jubi- ier A. Modde NAorgen ;bouw 19-20.30 uur Ten- schilderijen en gravures i en Carlos Staelens erkoers voor nieuwelingen Markt 20 uur Concert door lurgse fanfare bewesten Hansweert iternationale hengelwed- uur Vissersbal en 21 uur Jerry, de schrik aljon, 14 j. 21 uur Vernietigingscom- 14 j. Het meisje dat de Eiffel- 21.15 uur Lemmy Cau- 14 j. 1 uur Jerry, als de preutse j- nieuwelingen 'westelijke ploegkampioen- uur The Bridge on the NT 45 uur De wraak van de schat van de blauwe man- >uw 20 uur De dwaze re- alkoenschieting Batavieren 30 uur Kruisboogschieting ir Dokter weet het beter, r De dodenlijst van A.M., 19 uur De onbevredigden E che 15 uur Kermisschieting Hick 19.30 uur Freddy en Zuiderzee. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 1. (Van onze hockeymedewerker) BREDA Grote gebeurtenissen werpen hun schadu wen vooruit In de eerste plaats richten we hierbij het oog naar Tokio, waarheen ons nationale hockey team over enige weken zal reizen om de Nederlandse kleuren tijden de Olympische Spelen op een „holland- se" manier te verdedigen. Goed, bijzonder goed voorbereid gaat ,de ploeg h naar Tokio. Onder de stuwende leiding van coach P. Bromberg zijn onze spelers in allerlei opzicht voorbe- reid tegen de zware wedstrijden, welke hen te wachten staan. Weliswaar is deze coach nog niet geheel tevreden over het door de nationale ploeg in de Iandenwedstrijd tegen Groot-Brittannië ver toonde spel. Dat echter de Nederlandse ploeg tot een zekere krachts explosie kan komen werd in deze wedstrijd duidelijk bewezen. Want in nog geen tien minuten tijd was de 01 achterstand omgezet in een 41 voorsprong. Zulks zal in het Nederlandse kamp tot verheugenis gestemd hebben, maar P. Bromberg weet even goetl als zijn spelers, dat deze krachts-explosie niet in een enkel onderdeel van de wedstrijd- duur moet komen. voor deze cursus zo gering was. Het Til- burgse „Were Di" zag ook het nut van deze cursus in. maar de overige belang stellenden kon men uit de steden 's Herto genbosch, Eindhoven, Helmond e.a. vin den Het niet centraal gelegen 's Herto genbosch en de daaraan verbonden reis- bezwaren waren oorzaak, dat de Lim burgse clubs, ofschoon er veel animo was, verstek moeten laten gaan. Zijn we echter goed geïnformeerd, dan heeft de bond net plan opgevat in het ko mende seizoen met deze cursussen voort te gaan en ligt het in de bedoeling ook in Venlo van start te gaan Laat de K.N.H.B. op de ingeslagen weg voortgaan, het Nederlandse hockey zal er zeker mee gebaat zijn. Klachten over hoc- keyverruwing, zelfs in de jeugdcompe titie, bereikten ons in het afgelopen sei zoen. Het juiste middel om dit kwaad te bestrijden en uit te roeien is de opleiding van spelleiders. Mogen straks de lokalen, waarin de cursussen gegeven worden, uit puilen van de belangstelling De uitstoting van energie, enthousias me, techniek en tactiek zal breed ge timed moeten worden. Hiervan zal de Nederlandse coach zich volkomen bewust zijn en in zijn vertrouwde handen zal het team in de resterende weken, welke het nog van Tokio scheidt in die richting gekneed worden. Doelbewust zal dan ons nationaal elftal de reis naar Tokio aan vaarden Drie medailles liggen voor de Olympische hockeystrijd te wachten. Of er een in het bezit van onze Oranjeploeg zal komen is een vraag, waarop zij ant woord zal geven. Laat ons hopen en wensen, dat het edele metaal in hun handen zal glinsteren in het land van de rijzende zon. De voorbereiding en training van de nationale ploeg heeft offers gevraagd. Of fers aan de spelers, offers aan de clubs, welke deze spelers in hun gelederen tel den. Tot een dezer clubs diende ook „Bre da" gerekend te worden. Immers zijn club speler A. de Keijzer behoorde tot de kern van de nationale ploeg. Met alle conse quenties voor beide hieraan verbonden. Een zwaar interlandprogramma liep vrijwel parallel met de te spelen wedstrij den om het landskampioenschap, waarbij de zuidelijke kampioen „Breda" ook be trokken was. Dientengevolge raakte A. de Keijzer overbelast en moest voor zijn club en voor zijn plaats in de Tokio-ploeg „knokken" en de tegenslag hiervan onder vond „Breda" in de strijd om de landstitel. De motor en spelverdeler kwam onvol doende op gang, de Bredase voorhoede liep niet, en het behaalde resultaat in de landscompetitie bleef ver onder de hoop gevende verwachtingen. Een unieke zij het dan betreurens waardige gebeurtenis speelde zich nog bij het einde van deze landscompetitie af. De competitie werd, toen de landskam pioen „Amsterdam" door geen enkele club meer benaderd kon worden, afgebroken, terwijl het volledige programma nog niet geheel was afgewerkt Een besluit, dat ook in Hockeysport, het officiële orgaan van de K.N.H.B. zeer betreurd werd. Het gaat toch niet aan wedstrijden waar geen titelbelang mee gemoeid is zonder meer te laten vervallen. Hoe en waarom men met dit besluit ge komen was konaen we slechts gissen. Een herhaling ervan dient hoe dan ook voorkomen te worden, want laat de K.N.H.B. zijn gezicht bij de hockeyers niet verliezen Natuurlijk viel dit toe te juichen, maar op welke manier moesten de talrijke verenigingen de jeugdstroom opvangen? Iedere vereniging werd daarbij voor pro blemen gesteld. Er moest een oplossing gezocht worden in uitbreiding van de ter reinen en misschien nog wel het be langrijkste en het zoeken en vinden van geschikte jeugd (spel) leiders. Een probleem, dat, gezien de hockey- mentaliteit en wat dies meer zij, om een oplossing schreeuwde. Het Nederlandse hockey wereld je telt ruim 17.000 jeugdle den, die geleid moeten worden op een zodanige wijze, dat zij later volkomen in de hockeygemeenschap passen. Daarom een welgemeend compliment aan de hockeybond, die het initiatief nam tot het organiseren van een spelleiders cursus. Op 14 november 1963 is men in 's Her togenbosch hiermede van start gegaan en sinds zaterdag 13 juni is de Nederlandse hockeygemeenschap een aantal officieel gediplomeerde hockey-spelleiders(sters) rijkerDe geslaagden hebben hun diplo ma's niet voor niets gekregen. Vijfentwin tig avonden en enige zaterdagmiddagen zijn zij in 's Hertogenbosch bijeen geweest om zich in pedagogiek, hygiëne, spelre gels, techniek, organisatie en praktijk te verdiepen. Onder een gloeiende zon en in snerpen de koude hebben zij zich klaargemaakt voor de taak, welke hen in hun club wacht. Maar het is eveneens daarbij de Bladzijden en kolommen zijn in de loop van het vorige seizoen geschreven over de voorbereiding van de nationale ploeg naar Tokio. Om echter tot een kern te kunnen komen heeft men spelers nodig, spelers wier inzicht en technische capaciteiten aan een hoog gestelde vorm moeten vol doen. Deze spelers worden vanzelfspre kend geselecteerd uit de elftallen van de landelijke clubs. De meeste spelers hebben op jeugdige leeftijd hun entree gemaakt in hun ver eniging. Statistieken hebben uitgewezen, dat de jeugd, na de oorlogsjaren, steeds meer in de ban van het hockeyspel is gekomen. Bredase kampioenen. Het zag er rooskleurig uit, maar in de com petitie om de landstitel wilde het niet meer gaan. Nationaal kampioen werd Am sterdam. Een grote club met een grote naam. Lachend namen de hoofdstedelingen de kampioens beker in ontvangst. bedoeling, dat zij kennis overdragen aan mede-clubleden. Tot deze gediplomeerden behoren drie Push-leden: P. v. d. Poll, I, Stevens en L. Mous, die het komende seizoen de door hen vergaarde kennis in praktijk gaan brengen. Een belangrijke stap in de goede rich ting werd hiermede gedaan. De Bredase hockeyvereniging „Push" had immers al jaren met dit probleem te kampen. Dank zij de belangstelling van een drietal van hun leden kan zij nu de juiste weg gaan aftippelen, welke zal kunnen leiden tot het verbeteren van spelpeil, mentaliteit e.d. onder de aan haar toevertrouwde jeugd. Het is echter jammer, dat de belangstel ling van de west-Brabantse hockeyclubs BREDA Blijkens officiële medede ling is de aanvang van de competitie bepaald op 20 september. Met de afwikkeling van de Westelijke le klasse (heren) zal eerst worden ge start op 8 november. Hieraan voegen we toe, dat het eerste he2'en-elftal van „Breda", in verband met het verblijf van A. de Keijzer in Tokio, pas op 8 november zijn eerste competitiewedstrijd zal spelen. De eerste bekerzondag is vastgesteld op 11 oktpbei'. In het vorige seizoen von den deze bekerwedstrijden vroegtijdig hun einde. Of deze voortgezet zullen worden, of men weer met een blanke lijst begint is tot op heden nog niet be kend, evenmin of zo de bekerwed strijden opnieuw gespeeld worden van bekerwedstrijd-systeem zal blijven ge handhaafd. HULST Indien het ooit in een pro vincie van hockey-bedrijvigheid gonst, dan is dat momenteel in Zeeland. De Zeeuwse clubs, in het bijzonder de jeugdleden, willen uit hun isolement ver lost worden. Niet door het spelen van wedstrijden in Noord-Brabant, maar door de ontmoetingen vast te stellen in hun eigen provincie. Zeer terecht gaan de besturen van de Zeeuwse clubs bezwaren maken tegen de te lange reizen, welke hun jeugdle den moeten maken. Zy moeten vroeg op reis, komen laat thuis, waardoor diverse dingen (het school-huiswerk) in het ge drang komen. Kortom, men zoekt naar stig naar een oplossing. Inmiddels heeft het aantal hockeyver- enigingen zich in Zeeland weer uitge breid, waardoor er stemmen opgaan om althans wat de jeugd betreft tot een Zeeuwse competitie te komen. Een plan, dat aan de districtscommis sie Zuid-Nederland is voorgelegd en mo gelijk eep redelijke kans tot slagen heeft. Organisatorisch zal een en ander veel voeten in de aarde hebben. Niettemin valt dit initiatief zeer toe te juichen, omdat de instelling van een Zeeuwse jeugd- competitie ongetwijfeld aan zijn doel zal beantwoorden. (Van onze hockey-medewerker) BREDA Nauwelijks is de maand september aangebroken, of de rechtgeaarde beoefenaar ster) van het spel met het kromme hout met de witte bal ademt reeds de hockeysfeer in. De eerste hockey-honger wordt gestild in diverse toernooien, welke het seizoen inluiden, en dan komt de competitie in het zicht. De elftallen zijn op de talrijke toernooien gewikt en gewogen, de diverse elftalcommissies scharen zich om de tafels om hun keuze met zorg te bepalen, want het spel om de „knikkers" gaat weer beginnen. Ook nu weer hebben wij bij de aanvang van de competitie ons oor bij talrijke clubs te luisteren gelegd en 't waren niet altijd hoopvolle klanken, welke wij opvingen. In de Baroniestad heeft men bij „good old" Breda vertrouwen in de verrich tingen der heren-elftallen. Weliswaar zal het eerste elftal B. Hogestijn en de gebr. A. en P. Klementschitsch moeten missen, wat een aanzienlijke verzwakking bete kent, doch tot de gelederen der blauwen is de vroegere Pushspeler E. Temmerman toegetreden. Om studieredenen zullen er in de lagere elftallen spelers verdwijnen, doch de reserve-bron is voldoende gevuld om de opengevallen plaatsen te kunnen innemen. Het eerste elftal der dames heeft door het vertrek van T. Claes een ernstig verlies geleden, bovendien speelt P. Tebbe niet meer en Chr. de Wilde zal slechts enkele wedstrijden kunnen mee spelen. Het „achterland" is aan goede speelsters vrij dun gezaaid en 't belooft derhalve een zware competitie te wor den, eveneens voor het tweede en derde team. Gebrek aan velden is voorts de oor zaak, dat deze club een ledenstop heeft moeten invoeren. Bij „Push'' viel er in de heren-sector een zeer gematigd optimisme te bespeu ren. Het eerste heren-elftal zal het gemis van E. Temmerman danig voelen, maar ook J. Pijnenburg en H. Froeling zullen de clubkleuren niet meer verdedigen, ter wijl het meespelen van A. v. Schendel nog onzeker is. Opschuiving van spelers in alle elftallen is derhalve noodzakelijk. T.a.v. de prestaties van het eerste team neemt men vele reserves in acht. Het eerste dames-elftal, dat afgelopen sei- aoen degradeerde, zal in vrijwel dezelfde opstelling zijn plaats in de le klas trach ten te heroveren. Slechts een enkele speelster zal moeten vervangen doch de sterkte zal vrijwel hetzelfde blijven. Ge tracht zal worden dat een elftal zijn en tree in de 2e klasse kan maken. In de Zwart-Wit-gelederen voert opti misme de boventoon. Er is een belangrij ke aanwas van jeugdige leden en men gaat deze competitie met zeven elftallen in. Het eerste elftal ondergaat geen noe menswaardige wijziging en houdt een belofte in voor de toekomst. Het is in de zwaarste afdeling van de Promotie-klasse ingedeeld, maar hoopt daarin toch hoge ogen te gooien. Door verjonging van de overige elftallen hoopt men betere re sultaten dan in het vorig seizoen te be reiken. In de wolstad blijft men bij „Tilburg" *eer optimistisch. Doordat A. Brackel naar Amsterdam vertrokken is. W. de Beer en Bolsius waarschijnlijk zullen moeten worden vervangen, Jcomt het eer ste elftal zeer jeugdig voor de dag. De oudste speler zal dan 21 jaar zijnDe overige elftallen zullen geen zorgen ba ren. Het eerste dames-elftal is nog een vraagteken, omdat enkele speelsters we gens studieredenen bedankt hebben. Ook hier zal de jeugd een kans krijgen. Ook naren geen aanleiding is om bij de pak ken neer te zitten. Men gokt zelfs op een goede plaats op de ranglijst. De overige elftallen zullen verjonging onder gaan. Het eerste dames-elftal, vrijwel ongewijzigd, heeft boze plannen. In Oosterhout bij „Warande" vingen we de klacht op „waarom geen hockey op de middelbare scholen?" Een der oor zaken, dat de heren-aanwas in deze ver eniging beneden de maat bleef. De toe komst voor het eerste heren-elftal (vier spelers in militaire dienst en twee, we gens studieredenen vertrokken) is som ber. Hopelijk weet het zich te hand haven. Daarentegen optimisme bij de da mes, wier eerste elftal, ongewijzigd, met goede vooruitzichten de competitie (2e klasse) ingaan. hier een ledenstop, welke, aan velden, voorlopig niet kan worden opgeheven. „Forward" ziet de competitie met ge mengde gevoelens tegemoet. In de heren sector is weinig spelers-verlies geleden, waardoor het eerste elftal in vrijwel on gewijzigde vorm zal aantreden. Ook over de lagere elftallen maakt men zich geen zorgen. Het niet meer meespelen van J, de Vleeshouwer en J. Onrust in het eer ste dames-elftal betekent een enorme verzwakking. Gelijkwaardige plaatsver vangsters zijn zo maar niet uit de hockey- mouw te schudden en de conclusie is dan ook, dat dit team moeite zal hebben om zich in de le klasse te kunnen handha ven. De lagere elftallen geven geen re den tot pessimisme. Op de schouders van het bestuur van „Were Di" rust een zware taak. Zowel het eerste heren-elftal, als het eerste da mes-elftal zijn gepromoveerd en moeten dus hun plaats in deze hogere klassen waardig tonen. Voor het herenteam le vert dit geen moeilijkheden op, omdat slechts één speler moest worden vervan gen. Geen nood in de lagere elftallen. Het eerste dames-elftal gaat een moeilijk seizoen tegemoet. Liefst vijf speelsters hebben hun plaats verlaten. Men beschikt over goede reserves, die echter nog de nodige routine zullen missen. De andere elftallen baren geen zorgen. Ook „Waalwijk" wordt gekweld door dames-zorgen. Er is nogal was speelsters- verlies geleden. Waalwijk I en II zijn aan het einde van het vorig seizoen ge degradeerd en men hoopt, dat beide elf tallen zich thans kunnen handhaven. Het eerste team (heren) is vrijwel on gewijzigd gebleven en hoopt tot de bo venste trede van de afdelingsladder te kunnen stijgen. In Kaatsheuvel ziet men bij „D.E.S.' de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het eerste heren-team, dat is gepromo veerd naar de 2e klasse, heeft geen spe lersverlies geleden en hoopt dan ook een leidinggevende rol in de competitie te vervullen. Bij de dames zal men het gemis van spil mej. Vesters in het eerste elftal ernstig voelen. Er zullen enige jeugdige spelers in de ploeg worden op genomen en hoopt dat de plaats in de Prom.klasse behouden blijft. Het tweede elftal is nog een vraagteken. Het Dongense „Liberty" maakt, vooral in de herensector, geen gestadige groei mee. De aanwas is, in verhouding tot andere jaren, iets teruggelopen en naar de oorzaak hiervan is men naarstig aan het speuren. Het eerste heren-elftal zal enige spelers, wegen vertrek naar elders, moeten missen, hetgeen voor de Donge- De grote wens van het Roosendaalse „Pelikaan" is in vervulling gegaan. Op het sportpark „Hulsdonk" werden nieu-, we velden betrokken en nog twee zijnj er ingezaaid voor het volgend seizoen. Het eerste dames-elftal heeft enige ver jonging ondergaan. Er wordt echter stug getraind en hoopt op goede resultaten. Het eerste heren-elftal heeft, mede door enige buitenleden („Hillegersberg"), een versterking ondergaan. Vorig seizoen door gebrek strandde men in het zicht van de kam pioenshaven, doch dit seizoen moet het beoogde doel kunnen worden bereikt. Bij „Tempo" sukkelt men ieder jaar weer met hetzelfde probleem nl. het ver trek van" spelers, in verband met studie, naar elders. Niettemin ziet men de toe komst niet somber tegemoet, evenals bij het eerste elftal der dames, dat vrijwel ongewijzigd binnen de lijnen zal ver schijnen. Het tweede dames-elftal dat naar de 3e klasse is gepromoveerd, be staat uit jeugdige speelsters, die het met hun enthousiasme ver kunnen brengen. Het ontbreken van een hockyclub in de gemeente Gilze-Rijen heeft ons altijd bevreemd. Hieraan is echter een einde gekomen, want sinds enige maanden is op initiatief van mr. M. T. A. M. Hen- nekam, de hockeyvereniging „H.C.R." opgericht. De vereniging telt reeds veer tig leden, zal dit seizoen de training duchtig ter hand nemen en hoopt het volgend seizoen in competitieverband uit te komen. Met groot enthousiasme wordt er ge traind, zodat in de toekomst de gemeente Gilze-Rijen een waardig hockey-repre- sentant zal hebben. "Zoals reeds vermeld gonst het in Zee land van hockey-activiteit. Goed nieuws uit Goes, waar de Goese Mixed Hockey Club werd heropgericht. In 1938 zag de ze vereniging reeds het levenslicht, doch staakte als eerste hockeyclub in Neder land, zodra de tweede wereldoorlog was uitgebroken, zijn hockey-activiteiten en gingen vele leden in het ondergronds verzet. Bijna vijfentwintig jaar later heeft J. Pilaar de gröte stoot tot heroprich ting gegeven. Ondervond hierbij, zowel van het gemeentebestuur als van de rec toren der middelbare scholen, gi'ote steun. G.M.H.C. wordt weer een bloeiende ver eniging. waarvan een herenelftal in de onderbond start en een jongens- en meis- iesploeg aan de jeugdcompetitie gaat deelnemen. Van „Middelburg" vernamen we niet al te optimistische geluiden. Ieder jaar is er een tekort aan seniorleden en wacht men hoopval af. wat er van „buiten'" (zeevaartschool Vlissingen) tot de gelede ren zal toetreden. De indeling van het eerste heren-team levert problemen op. Men heeft uitgerekend, dat de ploeg 1800 km afgereisd heeft bij het einde van de competitie. Ieder jaar redt Mid delburg het weer, zich richtend naar de spreuk in het wapen van Zeeland. Ook hier de klacht van geen hockey op de middelbare scholen. Wel vrij veel juniorleden. Bij de dames een jeugdig le team, dat een moeilijk seizoen zal te- gemoetgaan. Ook Vlissingen heeft een hockeyver eniging, welke momenteel is onderge bracht in de hockyvereniging „Middel burg". In prettige samenwerking zal de ze hockeyvereniging door „Middelburg" op het paard getild worden en blijkt, dat de vereniging levensvatbaarheid heeft, dan zal „Vlissingen" daarna op eigen wieken voortdrijven. In Zierikzee bestaan ook plannen tot oprichting van een hockeyvereniging. Een en ander staat echter nog op te losse schroeven. Met belangstelling zien we de ontwikkeling tegemoet. Btf „Rapide" in Hulst is de geest in de club uitstekend. De verjonging van het eerste heren-elftal moest vorig seizoen opgevangen worden. Overigens met suc ces, zodat men thans zeer optimistische geluiden laat horen. Jong, maar enthou siast is het eerste dames-elftal, dat zich ook dit seizoen gemakkelijk zal weten te handhaven. In Terneuzen gaat bij „Olympia" alles naar wens. Men bouwt geleidelijk een paar behoorlijke dames- en herenelftal len op, die in de toekomst zeker van zich zullen laten horen. Daarom heeft een jeugdcompetitie tus sen de elftallen van Middelburg, Goes, Rapide, Vlissingen en Terneuzen zeker levensvatbaarheid! Over enkele dagen gaat het competitie doek weer omhoog. Het toneel zal de verrichtingen van alle zuidelijke clubs weergeven. Zij zullen fair en met groot enthousiasme om de hoogste eer strij den. Zij zullen trachten de juiste hockey sfeer te scheppen en zullen waardering voor eikaars prestaties moeten opbren gen. In deze geest belooft de competitie 1964—1965 een goede competitie te wor den. (Van onze sportredactie) KOOLSKAMP Peter Post kreeg donderdag geen rugnummer om in de Bel gische wedstrijd te Koolskamp te starten. Hij vernam echter wel dat hij zaterdag in het Antwerpse Sportpaleis mag rijden. Hij is schijnbaar wel welkom op de baan maar niet op de weg. Donderdagmiddag had de KNWU nog geen commentaar op het Belgische start verbod voor Peter Post. Het bondsbureau wist nergens van, maar voorzitter dokter Piet van Dijk werd van het feit op de hoogte gesteld en dit via de directie van het Antwerpse Sportpaleis. De Belgische Wielerbond heeft het belachelijke besluit genomen om Peter Post niet meer te laten starten in Bel gische wedstrijden. Dat stond gisteren in de kolommen van dit blad te lezen. Peter mag wel uitkomen op de baan, maar niet op de weg. Hij mag zaterdag in het Antwerpse Sportpaleis fietsen, maar mocht donderdag niet vertrekken in Koolskamp. Wat is de reden van dit alles? Peter Post zou een Belg belet hebben wereldkampioen te worden in Sallanches. Peter Post alleen? De Am- stelvener reed constant op het wiel van de Keizer van Herenthans. Dat deden Rudi Altig en Jacques Anquetil ech ter ook, evenalsBenoni Beheyt. De achtergrond van deze affaire is een andere. Arnold Standaerd, de voor zitter van de Belgische Wielerbond is een huisvriend van Rik van Looij, die reeds geruime tijd met Peter Post in onmin ligt. Rik II moest Peter nog eens iets betaald zetten. Hij speelde dat via de voorzitter, die op zijn beurt alle bestuurders voor zijn privé-karretje spande. Het is niet alleen belachelijk, maar ongehoord. ORCHIES De donderdag gehouden wegwedstrijd om de grote prijs van Or chies is geëindigd in een overwinning voor Theo Verschuren, die finishte met veertien seconden voorsprong op zijn naaste concurrenten, de Fransman Jean Gainche (tweede) en de Belg Jos Huys- mans. De tijd van Verschuren over de 216 km bedroeg 5 uur. 24 minuten en 23 secon den. De beste Nederlander was Leo van Dongen, die met een achterstand van 22 seconden op de tiende plaats eindigde. SCHIPHOL In een deplm'abele toe stand is de Deense scheidsrechter Sören sen, die woensdagavond na de wedstrijd van DWS tegen Fehnerbahce in de cata comben van het Olympisch stadion te Am sterdam werd gemolesteerd, van Schip hol naar Kopenhagen teruggekeerd. HEREN Zwart Wit III Rapidity le klas 3e klas B Venlo Girls Breda 's-Hertogenbosch IV E.M.H.C. H.O.C.O. II 2e klas A 's-Hertogenbosch Hopbel II Forward II H.T.C.C. H.T.C.C. III H.O.C.O. Keep-Fit Or, Zwart III Liberty M.O.P. Push IV M.O.P. III Tilburg z z z Rapidity III Pelikaan Venlo Waalwijk Waalwijk Prom.klas A Warande 4e klas A Were Di III Eindhoven Breda V E.M.H.C. II Forward III 2e klas B Forward Liberty II Best M.E.P. Middelburg II Breda II M.O.P. III Tilburg V H.O.D. Push II Tilburg VI Keep-Fit II Were Di Were Di III M.O.P. II Zwart Wit Zwart Wit IV Nuenen Oirschot Prom.klas B 4e klas B Tilburg II Breda IX Breda IV Eindhoven II E.M.H.C. V 3e klas A H.M.H.C. Forward IV Breda III H.T.C.C. II Push V Liberty II H.U.A.C. Tilburg IV Push III M.O.P. II Waalwijk II Push IV Push I Warande n Rapide Rapidity Were Di IV Tempo Tempo II 2c klas A DAMES D.E.S. le klas 3e klas B E.M.H.C. IL Breda Basko II Forward II E.M.H.C. Forward III H.O.C.O. Forward M.O.P. IV Liberty 's-Hertogen bosch Or. Zwart III Middelburg Keep-Fit Push V Tilburg II M.O.P. Racing II Zwart Wit II Oranje Zwart Waalwijk II Were Di 2e klas B 4e klas A Eindhoven III Prom.klas A D.E.S. II 's-Hertogenbosch II D.E.S. Forward IV Hopbel E.M.H.C. II H.O.C.O. II M.O.P. XV 's-Hertogenbosch II Olympia Oirschot M.E.P. Tilburg III Or. Zwart Push Tilburg V Rapidity II Tilburg Were Di V Warande Uden Were Di II 4e klas B 3e klas A Eindhoven II Breda III Prom.klas B M.E.P. II Pelikaan Hopbel M.O.P. IV Push III H.T.C.C. Keep-Fit IV Rapide H.U.A.C. Or. Zwart IV Tempo Or. Zwart II Tilburg IV Tilburg III Push n Uden II Were Di II Racing Were Di IV (Door F. Speekenbrink, secretaris van NAC) OOST-BERLIJN. NAC heeft donder dagavond een uitstekende indruk achter gelaten in het imposante Oostberlijnse voetbalstadion. In een wedstrijd, die door 15.000 toeschouwers werd bijgewoond, zegevierde de Bredase ploeg met 0-1. Het was een kleine, verdiende zege te gen een zeer sterk elftal. UAC speelde met Jo Korebrits in het doel, met Jan van Gorp en Adri Pelk- mans achter, met Frans Vermeulen, Rob Mul en Cock Luijten in de middenlinie en met Jacques Visschers, Wim Groenewe- gen, Ger Saris, Wim van den Hurk en Ad Graaumans voor. Omdat Wim Groe- newegen licht was geblesseerd werd hij na de rust vervangen door Frits van Ier land. Het eerste half uur probeerde het Oostduitse team, dat over enkele dagen naar de Olympische Spelen afreist, aan NAC de wil op te leggen. NAC weer stond het offensief en viel daarna zelf zeer sterk aan. Het resultaat was een schitterende goal. In de 35e minuut plaatste Frans Vermeulen naar Ger Sa- ris, die met een strak schot de vijandelij ke keeper versloeg. Het doelpunt werd door de duizenden kijkers goed onthaald. Na de rust domineerde de Bredase ploeg opnieuw, maar kwam toch niet meer tot scoren. Uitblinkers bij NAC waren Jo Kore brits. Frans Vermeulen, Jan van Gorp en Ger Saris. De anderen haalden alle maal een dikke voldoende. Voor wat het overige betreft: het onthaal van NAC in Oost-Berlijn laat niets te wensen over. De club is in enkele dagen populair ge worden in Hotel Berolina. NAC zal vanmiddag om twaalf uur op Schiphol landen. Rond drie uur is de ploeg terug in Breda. SNEEK. Henk Hoekstra heeft d tweede etappe van de Ronde van hel IJsselmeer gewonnen. 1 Henk Hoekstra (Ureterp) 3.43.06 (met bon. 3.42.06), 2 Henny Peters z.t. (met bon. 3.42.36), 3 Piet Deenen z.t. (met bon. 3.42.41), 4 Harm Smit z.t., Frans Ouwerkerk. 9 Karei Leyten 3.45.00, 10 Piet Braspennincx z.t. Het algemeen klassement: 1 Piet Deenen 7.46.13, 2 Jos van der Vleuten 7.47.£7, 3 Piet Braspennincx 7.48.07, 4 Karei Leijten 7.48.22, 5 Henk Cornelisse 7.48.33. 6 Pierre Pellenaars z.t., 7 Henk Peters 7.50.02, 8 Harm Sm 7.5Ö.50, 9 Frans Ouwerkerk 7.51.14 11; Jacques Schouten 7.51.51. DEN HAAG Veertien spelers z aangewezen voor de centrale trainii die, met het oog op de interlandwedstr tegen België (30 sept, in Antwerpen dinsdag 22 september in het KNVB sport centrum te Zeist zal worden gehouden. De „centrale veertien." zijn: Pieters Graafland. Veldhoen, Bergholtz, Krui ver, allen Feijenoord; Van Leeuwen, GVAV; Quadackers, Fortuna '54; Kemper en Theunissen. PSV; Israël, Theunissen en Hollander, DWS; Muller. Ajax. Verhoe ven, Sparta en Heijnen, ADO. DEN HAAG Het elftal van Jon' Oranje (spelers onder de 23 jaar), da dinsdag 22 september in Apeldoorn in eei oefenwedstrijd tegen AGOVV speelt is als volgt samengesteld: Doel: Thie, ADO; achter: Van Gorp. NAC, Van Hal. RBC; midden: Nieuwen - huis, Elinkwijk, Cees van Ierssel, Baro nie en Van der Bogert. Dos; voor: Koens PSV, Van der Kuilen, PSV, Veenstra, Go Ahead, Van der Vall, Feijenoord. Kleinjan, DFC.

de Stem | 1964 | | pagina 3