Veronica voorlopig ongemoeid Weinig animo voort communistische top Misverstand rondom rentekaart sP aJP BONT HOFNAR verpen assers BEJAARDE KOMT OM BIJ BRAND personeel image™ Plaza wenst strikte objectiviteit en 43886 tel. 30500 tel. 34349 KONINKLIJK GEVECHT VOOR KUST Hispano Suiza Levenslang eis legen Nitschke Koning rijdt zijn bruid heden zelf TACHTIG TON STENEN VERDUISTERD Oorlog dreigt bij Engelse grensschending NOG EVEN PLAKKEN EN LATER RESTITUTIE Vreselijk wapen heeft niets met atoom te doen CARLTON 8 I mud Syntraciet, Jasis van zuivere iLimburg. Hard, 1, want Syntraciet edt Syntraciet u Jan zijn ruim, rijk Hien de kans een lieuwe haard van DACBLAD VOOR ZEELAND Bui WACHTEN ROLSTOEL VOOR SCHEIDSRECHTER VERWIJT Spion verhindert dahlia-vliegreis Poolse jodenmoorden Kwestie Cyprus Soekarno op toernee Kroestjev verzekert: het weekloon is best in Voor een vertrouwd adres nooit fijner gerookt brandstoffen- mud Syntraciet mag hij u een an één keer mee- In! Op het deel- 1 daarvoor verder Itwoorden en de Itjes (die u ook udig! Ir Syntraciet van- E we kolenhaarden |)ers van de 100 prijsvraag. Een dat zijn. En als een van de 100 uitzoeken welk |w eigen haarden- en volle service! Imtraciet, de voor- liengd kunt stoken iDan bent u deze plop koesterende w bestelling mis- lird! ■phone Mfg Co kunt u treffen reda, elke vrij- 104e JAARGANG No. 24693 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ DAG 18 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) ZAANDAM Bij een binnenbrand in een woning te Zaandam is donderdag de 85-jarige weduwe A. Otten-Koster om het leven gekomen. Buren, die te hulp snelden, konden door de deur in te slaan de inwonende zoon, de 60-jarige K. Otten, in veiligheid brengen. Toen de brandweer het vuur had geblust, kwam men tot de ontdekking dat de 85-jarige vrouw omgekomen was. Ze was in de voorkamer in elkaar gezakt en is ver moedelijk door de rook bedwelmd. De 60-jarige zoon werd met brandwonden overdekt in het gemeentelijk zieken huis van Zaandam opgenomen. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. KAMER TORPEDEERT NOORDZEE - TELEVISIE ATHENE Prins Charles van Engeland heeft donderdag een ko ninklijk geveeht aangevoerd tegen drie Franse fotografen in de zee langs de Griekse kust. De Britse troonopvolger en prins Gustav van Zweden spatten met zeewater naar de drie mannen en lie ten de waterfiets kapseizen waarop ze zich tegen de aanval probeerden tc verdedigen. Het gevecht begon toen een dozijn koningen, prinsessen en prinsen in zwemkleding geïrriteerd raakten door de opdringerigheid van de fotogra fen. Het gevecht eindigde met een koninklijke overwinning en met van het lachen brullende journalisten. De vader van prins Charles, prins Philip, was degene die het eerst alarm sloeg, toen hij de fotografen gewaar werd op zijn terugtocht van een vlot, waarop verscheidene ko ninklijke hoogheden plaatgenomen hadden, naar de kust. „Tot welke pers behoort u", vroeg hij. „De Franse", was het antwoord. Prins Philip keerde zich toen naar de koninklijke hoogheden op het vlot en riep: „Het is de Franse pers". Prins Charles, prinses Anne zijn zuster, prins Gustav van Zweden en anderen, die op het vlot zaten, doken het water in en koning Frede- rik en met hem enige anderen, zwommen terug naar het strand. Charles en zijn metgezellen pro beerden zich achter het vlot te ver bergen, maar toch gelukte het de fotografen dichter bij hem te ko men. De Britse en Zweedse troonopvol ger openden nu een grootscheepse aanval op de boot en spatten met het zeewater naar de fotografen. Charles en Gustav grepen toen elk een drij ver, tilden ze op en de vijand ver dween, onder applaus vanaf de kust, in zee. De koninklijke hoogheden waren de overwinnaars van dit gevecht, maar uiteindelijk werd de oorlog door de fotografen gewonnen, want toen zij de film ontwikkelden kwa men zij tot de ontdekking dat de film geen schade ondervonden had van de gedwongen zwempartij. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De R.E.M. heeft het onderspit gedolven. De Twee de Kamer heeft de regering gisteren met 114 tegen 19 stemmen (V.V.D., boer Koekoek en de P. v.d. A.-man Goedhart) gemachtigd, tegen het televisie-eiland op de Noordzee op te treden. Over de aard van dit regeringsoptreden de Eerste Kamer moet haar fiat ook nog geven is nog niets bekend. Radio Veronica blijft echter nog ongemoeid. Kamerleden die hier mee moeilijkheden hadden, werden weer wat verzoend door de toezegging van de regering, dat thans zo spoedig mogelijk een beslissing over de reclame in radio en t.v. genomen zal worden. (Advertentie) BREDA VRAAGT MEVROUW MARIJNEN, echtgenote van de minister-president, heeft in de Amsterdamse RAI de expositie „Idee 64", gewijd aan comfortabeler leven geopend. EEN BRANDKAST is geforceerd in het postkantoor Noordwijkerhout, waar der tien mille contanten en twee mille aan zegels wordt vermist. PER BROMFIETS is in de Noordoost polder verongelukt de achttienjarige B. Groenhof. Hij reed in volle vaart op een niet opgemerkte, stilstaande vrachtwagen. BIJ VALLEY in Mississippi is een ne- gerkerk afgebrand. Er zouden voor de brand twee bianken in de buurt zijn gesignaleerd. De kerk was eerder cen trum voor stemmenregistratie. MONALO RAY, Cubaans vluchtelingen- leider, zou een landing op Cuba voor bereiden, met de bedoeling een onder grondse beweging tegen het regime- Castro voor te bereiden. ALLE CAO'S waarbij de Nederlandse bond van vervoerpersoneel is betrok ken, zijn opgezegd. De bond. aangeslo ten bij het N.V.V., wil met het N.K.V. en C.N.V. samenwerken bij loononder handelingen. DE NEDERLANDSE regering heeft be sloten enige ontwikkelingshulp te ver lenen aan Zuid-Vietnam. Deze hulp zal bestaan uit enkele studiebeurzen en zo mogelijk uit uitzending van enkele deskundigen. len I Weersverwachting meegedeeld door 2 het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt en enkele buien. Matige, hier en daar krachtige wes- telijke wind. Ongeveer dezelfde mid- l j dagtemperaturen. 2 Vandaag: zon onder 18.48 uur. Maan l op 18.15 uur. 2 Morgen: zon op 6.21 uur. Maan onder 2 3.03 uur. De V.V.D. schermde met juridische- argumenten om haar tegenstemmen te rechtvaardigen. De kamer geloofde er niet in. Het was voor iedereen wel dui delijk dat de liberalen bevreesd waren mee te werken aan een maatregel, die vooral bij hun achterban niet populair is. Een breuk in het regeringsfront, hoonden de socialisten. Zij hadden het de regering moeilijk kunnen maken, maar uiteindelijk stemden zij vóór „ten einde de regering in staat te stellen op te treden tegen ouderwetse kapita listen, die iedereen naar hun hand wil len zetten". Drie K.V.P.'ers verklaarden zich tegen vergaande delegatie van be voegdheden aan ae regering. De C.H.U., die op dit punt nogal aan het schippe ren was geweest, liet weten dat zij, als de omstandigheden niet zouden veran deren, de regering geen moeilijkheden in de weg zou leggen bij dit optreden tegen de R.E.M. Een belangrijke vraag bleef intussen onbeantwoord: zal het anti-R.E.M.-wet je toereikend zijn als de heer Verolme c.s. zouden besluiten T.V.-Noordzee op een schip te plaatsen? Radio-Veronica gaat voorlopig dus nog vrijuit. Van regeringszijde werd toegegeven dat het feitelijke verschil tussen de R.E.M. en Veronica gering is, maar het onderscheid in juridische status dwingt, aldus de regering, te wachten met een ingrijpen totdat een internatio nale regeling tot stand is gekomen. Minister Luns vertelde de kamer nog, dat intussen bij andere landen een on derzoek wordt ingesteld naar de vlag van het schip. Hierover worden binnen kort nadere gegevens verwacht. Kan dan geen politie- of marinevaartuig naar het schip worden gezonden om na te gaan onder welke vlag het vaart? Dat heeft geen zin, verklaarde min. Luns. Als Veronica zou weigeren de vlag te tonen zou de regering niet kun nen optreden. De kamer had nogal wat moeite met het regeringsstandpunt inzake radio Veronica. Meer instemming oogstte mi nister Bot (O. K. en W.) met zijn toe zegging dat in ieder geval gezorgd zal worden voor een snelle beslissing over de reclame in radio en t.v. Het open bestel voor de radio zal worden bereikt via het derde F.M.-net, dat media 1965 gereed komt. Wat de reclame in de t.v. betreft: aan de pacificatiecommissie is gevraagd vóór het einde van het jaar eindrapport uit te brengen. Met het lijntoestel naar Kopen hagen, is donderdagmiddag Tage Sörensen, de 46-jarige Deense scheidsrechter vertrokken, die in het Olympisch stadion te Amster dam ernstig werd gemolesteerd na het „fluiten" van de Europa-cup- wedstrijd DWSFenerbahce. Op de foto: De Deen, met rolstoel en al op de vorkheftruck, die hem in het toestel moest tillen. Minister Scholten (Justitie) wierp de kamer voor de voeten dat heel de mi sère met de R.E.M. voorkomen had kun nen worden als de nota-reclame-t.v., in gediend door het kabinet-De Quay, door de kamer was geaccepteerd. Dan zou er nu reeds reclame op het tweede net zijn en had Nederland een open radio- en t.v.-bestel gehad. Met de juridische bezwaren van de liberalen tegen het anti-R.E.M.-wetje had de bewindsman van Justitie niet veel moeite. Zijn hoofdargument, dat Nederland geen rechtsvacuüm vlak voor de deur kan dulden, is dan ook niet voor bestrijding vatbaar. LONDEN Slechts eenderde van de communistische partijen die door pre mier Nikita Kroestjev van de Sovjet- Unie zijn uitgenodigd voor de medio december te houden conferentie over de Russisch-Chinese geschillen, heeft de invitatie aangenomen, aldus Britse waarnemers. Kroestjev heeft 26 partijen uitgeno digd vertegenwoordigers naar Moskou te zenden, maar slechts negen partijen hebben toegezegd aan de conferentie te LONDEN De gezamenlijke lucht reis van 85 Britse dalilia-liefhebbers naar New York kan niet doorgaan we gens sabotage van een „spion". De groep, bestaande uit mannen en vrou wen die lid zijn van de Engelse dahlia vereniging, is slachtoffer geworden van een concurrentie-oorlog tussen lucht vaartmaatschappijen. De leden van de vereniging hadden maandenlang gespaard om naar New York te kunnen reizen voor het wereld- dahliacongres. De vereniging had haar voorgenomen reis geadverteerd in een dagblad, om voldoende belangstellenden bij elkaar te krijgen. Op deze advertentie werd geantwoord door iemand, die geen lid was van de vereniging. Hij kreeg als antwoord dat voor hem een vliegtuig plaats zou gereserveerd worden. Maar deze onbekende spioneerde voor een concurrerende maatschappij. Achteraf gebruikte hij het antwoord van de ver eniging als bewijsmateriaal. Internatio nale luchtvaartovereenkomsten voor zien namelijk dal vliegtuigen enkel mo gen verhuurd v/urden aan groepen per sonen die allemaal lid zijn van dezelfde vereniging. De concurrerende maatschappij wachtte tot het laatste ogenblik om de B.O.A.C. attent te maken op het feit dat zij de internationale luchtvaart overeenkomsten zou schenden, als zij haar Britannia ter beschikking stelde van de dahliavereniging. En toen moest de vlucht wel afgelast worden! HANNOVER In een proces tegen vijf voormalige SD'ers, dat in Hanno ver wordt gevoerd, is donderdag tegen de voornaamste beklaagde, de 66-jarige Richard Nitschke, levenslange gevange- straffen van 12 tot vijf jaar tegen zich straffen van 12 tto vijf jaar tegen zich eisen. Beklaagde is verdacht van mede plichtigheid aan moord op 70Ö0 joden in Sobibor (Polen) tussen 1941 en 1943. zullen deelnemen. Het zijn de commu nistische partijen van Argentinië, Bul garije, Tsjecbo-Slowakije, Finland, Frankrijk, Oost- en West-Duitsland en India. Slechts 25 van de ongeveer 60 com munistische partijen die Rusland vol gens het Kremlin steunen, hebben zich tot dusver geschaard achter het Rus sische plan om een conferentie te be leggen. Het merendeel van deze par tijen bevindt zich in Latijns-Amerika en Afrika en heeft weinig in de melk te brokkelen. De Chinese volksrepubliek heeft de uitnodiging, zcals bekend, afgeslagen. Albanië, Noord-Korea, Noord-Vietnam, Japan en Indonesië zullen zich even eens afzijdig houden. Roemenië zal wellicht van de confe rentie wegblijven, Italië heeft kritiek op de voorgenomen bijeenkomst geleverd, Polen is niet bijzonder belust op deel name en Cuba heeft zijn houding nog niet bepaald. De communistische par tijen in enkele andere landen, bijvoor beeld in Australië, Engeland en Bra zilië, hebben op de hand van Peking zijnde splintergroepen. Ongeveer 40 procent van de voor de conferentie uitgenodigde partijen is pro- Chinees of „neutraal". De Zuidslavische communistische par tij is niet uitgenodigd. President Tito van Zuid-Slavië is tegen de voorgeno men conferentie. Tijdens de behandeling van het „REM-wetje", donderdag in de Tweede Kamer, had de minister van buitenlandse zaken, Lunseven tijd voor een praatje met opposi tieleider dr. A. Vondeling. Het werd een praatje achter de scher men. NICOSIA De nieuw benoemde V.N. bemiddelaar, Galo Plaza Lasso, heeft donderdag in Nicosia gezegd, dat een oplossing van de kwestie-Cyprus geen van de betrokken partijen mag teleur stellen. Hij wil zelf volkomen onpar tijdig blijven. Vooreerst wil hij voor overleg met Oe Thant naar New York, daarna naar Ankara, Athene en Londen, zodat hij niet naar Genève gaat, waar zijn voorganger zijn hoofdkwartier had. President Makarios, mede met het oog op het huwelijk van koning Con- stantijn in Athene, heeft donderdag ge sproken met premier Papandreoe. De Griekse minister van defensie, Garou- falias, was hierbij aanwezig. Generaal Grivas is inmiddels in Athene aange komen om het huwelijk bij te wonen en militaire kwesties te bespreken met Griekse militaire leiders. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Erkin, zei donderdag dat Tur kije aan de V.N. toepassing van de huidige Cyprische grondwet zal vragen, totdat een oplossing is gevonden. Hij noemde het uit vijf punten bestaande „vredesplan" van Makarios „propagan da" en vroeg waarom Makarios zegt de Turken te willen helpen, terwijl hij ze laat hongeren. ATHENE Koning Constantijn van Griekenland en het knappe Deense prinsesje, dat vandaag koningin zal zijn, hebben donderdag al de bruilofts sfeer geproefd bij de volledige gene rale repetitie. De 24 jaar oude monarch en de sinds 30 augustus 18-jarige prinses Anne- Marie reden samen in de blauwe sport auto van de koning, met Constantijn zelf aan het stuur, naar de basiliek van de hoofdstad. Bij deze voorbereidingen waren een half dozijn regerende vorsten en vor stinnen aanwezig, die naar de Griekse hoofdstad zijn gekomen om de gala plechtigheid bij te wonen. LOPIK De politie te Lopik heeft donderdag het onderzoek gesloten naai de verduistering van 75 a 80 ton straat klinkers, eigendom van de Provinciale Waterstaat in Utrecht. De klinkers hebben de bestrating gevormd van een veranderd gedeelte van het wegdek van de provinciale weg tussen Lopik en Schoonhoven. De onderaannemer W. uit Haastrecht, belast met het afvoeren van deze klinkers naar diverse opslag plaatsen van de Provinciale Waterstaat, heeft een gedeelte van dit materiaal naar zijn opslagplaats in Haastrecht ge bracht. Een ander deel is door drie chauffeurs ten eigen bate aangewend. DJAKARTA/NEW YORK Presi dent Soekarno is donderdag voor een niet-officieel bezoek van twee dagen in Thailand aangekomen, de eerste stopplaats op zijn reis van een maand, die hem verder naar Pakistan, Zuid- Slavië, het Vaticaan, Oostenrijk, Egypte cn Noord-Korea zal voeren. Het vertrek van het Indonesische staatshoofd uit Djakarta was uit veiligheidsoogpunt strikt geheim gehouden. Het hoofd van de Indonesische mari ne, schout-bij-nacht Matadinata, heeft gezegd dat een Britse aanval op enig ge bied van Indonesië oorlog betekent. Vrijheidsbewegingen kunnen door geen enkel wapen tot staan gebracht wor den en de Engelsen dienen zich bij deze realiteit neer to leggen, aldus Matadi nata. In de Veiligheidsraad heeft de afge vaardigde van Indonesië, Soedjarwo Tjondronegoro, donderdag de door Noorwegen ingediende ontwern-resolu- tie over het geschil tussen zijn land en Maleisië, onaanvaardbaar genoemd. In deze ontwerp-resolutie wordt de lan ding van Indonesische parachutisten op Malakka van 2 september ..betreurd" en aangedrongen op eerbiediging van de integriteit en soevereiniteit van het grondgebied /an Maleisië, terwijl te vens de betrokken landen wordt aange raden weer aan de conferentietafel plaats le nemen. De Noorse resolutie over de kwestie- Maleisië is in de Veiligheidsraad ge struikeld over een Russisch veto. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De 22 Raden van Ar beid in Nederland worden op het ogen blik overstroomd met verzoeken om nadere informaties nadat uit het wets ontwerp tot gedeeltelijke liquidatie van de verzekering ingevolge de invalidi teitswetten is gebleken, dat de rente- kaarten zullen worden afgeschaft en dat in sommige gevallen betaalde premies zullen worden terugbetaald. Sommigen geven hun gironummer al op.. De Vereniging van Raden van Arbeid heeft er daarom de aandacht op ge vestigd, dat op bestaande rentekaarten tot het einde van het jaar nog zegels moeten worden geplakt en dat eventu ele restituties nog heel lang op zich zullen laten wachten. Dit moet volgens de vereniging de gedragslijn zijn voor de komende tijd 1. in afwachtihg van de totstandko ming van de genoemde wet behoeven personen die na 31 juli j.l. voor het eerst in loondienst traden of zullen treden, geen rentekaart meer aan te vragen. Zij die voor 1 augustus j.l. in loondienst traden hebben al een rente kaart ontvangen of krijgen ze spoe dig toegezonden 2. tot en met de week, waarin 31 de cember 1964 valt, dient door of voor de verzekerde de premie te worden betaald (dus de rentezegels te wor den geplakt) overeenkomstig de thans geldende bepalingen 3. de verzekerde, die tot dusver de premiebetaling' voor eigen rekening heeft voortgezet, wordt geadviseerd daarmee tot 1 januari door te gaan, omdat dit voordelen kan hebben voor de uiteindelijke aanspraken en nooit nadeel kan opleveren, omdat deze premie tenminste wordt gerestitu eerd 4. de op 1 januari 1965 in omloop zijnde rentekaarten behoren na die datum, voorzien van de nodige rentezegels, zo spoedig mogelijk te worden inge leverd. Weliswaar moet de wet, waarin de af schaffing van de rentekaart wordt ge regeld, per 1 januari, nog door het parlement worden aangenomen, maar de Raden van ArbeH willen overbodig werk voorkomen zodat zij voor dege nen, die pas na 31 juli zijn gaan wer ken en zullen gaan werken, geen nieu we kaarten meer willen afgeven. De in deze korte periode nog te plakken ze gels zouden toch geen aanspraken meer veroorzaken terwijl in deze ge vallen eventuele premierestitutie aan de werkgever zou geschieden. Deze premierestitutie heeft tenmin ste evenveel beroering gewekt bij de belanghebbenden. In dit verband kan worden opgemerkt dat de terugbeta ling niet zal geschieden voordat de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring in werking treedt en er wordt niet op gerekend, dat dit vóór 1 januari 1967 het geval zal zijn. En daarna wil men de terugbetaling, waarvoor naar schatting 700 miljoen gulden nodig zal zijn, over zeven jaren uitsmeren om te voorkomen dat er opeens teveel geld wordt uitgegeven en overbesteding op treedt. De afkoopregeling zal dan zo worden dat degenen, die 35 jaar of jonger zijn op die eerste januari 1967 de voor hen betaalde premie (rentezegels) terugbe taald krijgen, wie dan ouder dan 35 .jaar is krijgt eveneens het betaalde te rug, tenzij men reeds een aanspraak op een uitkering van 60 gulden of meer per jaar na de 65-jarige leeftijd heeft opgebouwd. Het is ook nog denkbaar, dat in de nadere regeling in plaats van 35 jaar 45 jaar wordt aangehouden, in welk geval voor de afkoop 1150 miljoen nodig zou zijn. MOSKOU Op een diplomatieke receptie in Moskou donderdagavond heeft premier Kroestjev een tipje van de sluier opgelicht betreffende zijn „vreselijk" wapen. Japanse parlementariërs hadden verklaard dat Kroestjev had verteld over een nieuw „vreselijk" wapen, waarmee de hele mensheid zou kun nen worden vernietigd. Volgens de premier hebben de Ja panners zijn opmerkingen niet vol komen juist weergegeven. „Ik heb al leen maar gezegd dat Russische ge leerden mij een verschrikkelijk wa pen hebben getoond. Ik heb niet ge zegd dat het er een met onbeperkte macht was", aldus Kroestjev. „Even min heb ik iemand bedreigd", voeg de hij er aan toe, er mogelijk op doelend dat zijn uitlatingen waren uitgelegd als een waarschuwing aan de Chinezen. Kroestjev zei dat het Kremlin nog zijn eigen versie zal uitgeven van de ontmoeting met de Japanse parle mentsleden. „Het is geen kernwapen, want het bevindt zich in de buurt van Mos kou. Een kernwapen zou men moeten beproeven en we nemen geen proe ven", aldus Kroestjev. (Advertenties) zie pagina 3 5 Onze COUTURE COLLECTIE MANTELS en JAPONNEN! is thans volledig \T<KfNV L) i Couture - Fourrures j HOFLEVERANCIER I GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1