Frontale aanval op „verfoeid triomfalisme" in de kerk Heiligheid niet zo vanzelfsprekend Tsarenkinderen houden reünie Kerk in Hongarije is nog lang niet vrij KOELKAST OP STAATSKOSTEN..... SENSATIONEEL ONDERWERP IN CONCILIE panty girdle Portret van Galo Plaza Concilie was verdeeld over hoofdstuk Maria Militair had er recht op, vond hij: LEVENSMIDDELEN Het is de Paus ernst: snelle afwerking Een nieuwe Anastasia duikt op IFA-klanten eten er goed van en leven goedkoper i Pak IFA koffie 194 Vreemde nachtelijke ervaringen Haagse vrouw kreeg slaag van politie DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 KERK LEIDT PRECAIR BESTAAN Hoofdofficieren eisen eerherstel „Berg en Bosch" hypermodern astmacentrum 5? 55 ONDANKS HET AKKOORD Rekenkamer op jacht naar verspillingen (Van onze Romeinse correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Het Concilie is in een nieuw stadium getreden, da' naar alle waarschijnlijkheid hoe on waarschijnlijk dat ook tot vorige week nog leek ook meteen het laatste stadium zal zijn. Het Johannes-tijdperk is definitief afge sloten. Het is nu het Paulus-Concilie en dat betekent een zo spoedig mo gelijk einde. De hele rest van de nog te behandelen problemen kan voor lopig in handen worden gegeven van deskundigen. van post-conciliaire commissies en van diegenen, die bezig ^ijn aan de herziening van de codex van het kerkelijk recht. Uit alles is nu wel overduidelijk ge worden, dat de Paus persoonlijk de nodige drang heeft uitgeoefend om als het ook maar enigszins mogelijk is, het gehele Concilie in november te doen eindigen. Sedert de Pausrede van maandag en de opmerkingen en richtlijnen van dinsdagmorgen o.a. inzake de zwijg plicht is duidelijk dat het de Paus menens is en dat het einde derhalve in zicht is gekomen. Bij vele anderen is een duidelijk waarneembaar ge voel van wrevel ontstaan, dat zelfs in de gematigde dagbladen een echo vindt. Men verdenkt namelijk de ultra-conservatieve curiekringen er van thans een dusdanig, druk op de Paus te hebben uitgeoefend dat hij zou hebben toegegeven. Deze kringen zijn van oordeel dat de nieuwe in structies en strenge verboden een ernstige belemmerinr vertegenwoor digen voor de aanvankelijk zo hoog geprezen vrijheid van de Concilie vaders, inzake opinievorming en meningsuiting Men wacht nu met enige spanning de verdere ontwikke ling af van deze derde zitting, die zeer beslist nog wel verrassingen kan opleveren. (Van onze redacteur) ROME Dat het Concilie met een sensationeel onderwerp gestart is, zal wel niemand durven beweren. De draad werd opgepakt, waar hjj een jaar geleden is blijven liggen. En zo kwamen de vaders midden in het hoofdstuk van het kerkschema terecht, dat als titel: draagt: „het eschatologisch karakter van onze roeping en onze eenheid met de Kerk in de hemel". Een onderwerp, dat op het eerste gezicht geen mens vermag te boeien. Of, zoals een van mijn collega's vanmorgen in de salla stampa tegen me zei, een onderwerp dat je aan de straatstenen nog niet kunt verkopen. (Advertentie) HET HUIS VAN ST. ELOY Stijve gouden armbanden in nieuwe verrassende variaties J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drie hoofdofficieren, de luit-kolonels E. A. Tilleman uit Meers- sen, W. H. de Bruyn uit Den Haag en H. de Groot uit Steenwijk hebben gisteren bij het Haagse ambtenarengerecht open lijk herstel van hun goede naam laten vorderen. Ruim twee jaar geleden wer den zij op voordracht van de toenmalige staatssecretaris Calmeijer wegens onge schiktheid in verband met hun leeftijd uit de legerdienst ontslagen. Dit wierp toen zo veel stof op dat er zelfs vragen in het parlement werden gesteld. Hoe wel dit ontslag destijds door het mili taire ambtenarengerecht ongegrond is verklaard zijn de hoofdofficieren van mening dat de aan den en hun naaste fa milie toegebrachte schade alleen maar hersteld kan worden als de minister openlijk bekend dat er fouten zijn ge maakt. Zij hadden ook tot deze vordering be sloten omdat in legerknngen het praatje rondgaat dat louter en alleen door de formele houding van het ambtenarenge recht een goede reorganisatie van het leger in 1962 is tegengehouden. In de rapporten die toen tot het ontslag leid den. werd van de klagers gezegd dat zij op hun retour waren en dat van hen geen enkel initiatief meer uitging. De beoordelingsrapporten van hun onmid dellijke commandanten luidden echter heel anders en spraken van goed tot zeer goed. Over drie weken zal het ambtenaren gerecht uitspraak doen. (Advertentie) Toch vraag ik me af, of deze collega zich heeft gerealiseerd, wat er hier op het spel staat. Bij hem had minstens een lampje moeten gaan branden, toen hij hoorde dat paus Joannes in hoogst eigen persoon voor opname van dit onderwerp in het kerkschema gepleit heeft. En dat grote figuren als kardinaal Bea en Frings. zich uitdrukkelijk aan zijn zijde hebben geschaard. Dan moet er met dit zevende hoofdstuk toch wel iets aan de hand zijn. Laten we eerst het woord eschatolo gisch wat nader verklaren. Het betekent 'etterlijk „datgene wat betrekking heeft ip de leer over de laatste dingen". En met het laatste dingen is dan weer bedoeld, alles wat zich afspeelt rond de wederkomst des Heren. De nieuwe theologie heeft op dit aspect van het christendom weer grote nadruk gelegd. Eens zal de Heer verschijnen op de wolken des hemels, hij zal dan over alle mensen afzonderlijk en over de kerk als geheel oordelen. Degenen, die in dit oordeel standhouden, zal hij plaat sen aan zijn rechterhand met de woor den „Komt, gezegenden mijns vaders", de rest zal alleer. de woorden krijgen: ..Gaat weg van mij, ik ken u mét. ik wil niets meer met u te maken hebben." Tegen deze achtergrond moeten wij dp uitspiaak zien, welke kardinaal Bea tijdens de vorige zitting gedaan heeft, namelijk dat in het toen behandelde kerkschema, onvoldoende aandacht werd besteed aan dc leer over de laatste din gen. Hij vond. dal er duidelijk onder scheid moest wórden gemaakt tussen cfè Kerk, welke het laatste oordeel is ge passeerd en bijgevolg als de volmaakt heilige Kerk kan worden aangeduid en de Kerk, welke in afwachting van het oordcel nog op haar aardse pelgrimage is. Deze laatste streeft alleen maar naar heiligheid. Zij valt en staat weer op, haar heilig heid is veel meer pogen dan succes, veel meer onderweg zijn, dan rusten aa het eindpunt ,,Zou de Kerk", aldus kardi naal Bea, altijd heilig zijn geweest in de volle zin van het woord, dan zou er in de 16e eeuw geen afscheiding hebben plaatsgevonden". En daarmee schoot hij midden in de roos. Wanneer wij deze woorden van kardi naal Bea op ons laten inwerken komen wij tot de ontdekking, dat dit hoofdstuk 7, waarmee het concilie gestart is. toch wel eens van grote betekenis zou kunnen zijn. Het bevat namelijk een rechtstreek se aanval op alle triomfalisme in de Kerk. Het roept ons allen op tot besef, dat wij er nog lang niet zijn en dat er geen enkele rede is om nu al juichkre ten aan te heffen. Ieder van ons persoonlijk is nog in af wachting van de Heer, die zal komen om te oordelen en zo is het ook met de door Jaweh. kan de Kerk niet overko- Kerk. Zij kan alleen maar hopen, dat God haar uiteindelijk genadig zal zijn. Inderdaad een frontale aanval op het door paus Joannes door de meerderheid van het concilie zozeer verfoeide triom falisme in de Kerk. Dat, laten we het eerlijk toegeven, heel diep geworteld is. Wij allen zijn er mee opgevoed. Wij hebben geleerd, dat er op aarde maar één ware Kerk bestaat en dat die dui delijk te kennen is aan haar vier eigen schappen: eenheid, heiligheid, katholici teit, on apo.stoliciteit. Wie zijn ogen maar even de kost gaf, kon met gemak vaststellen, dat de ene ware Kerk de rooms-katholieke kerk moest zijn. Want daar vond je en het kon niet triom fantelijk genoeg worden uitgemeten alle eigenschappen, w^lke zojuist wer den opgenoemd. Welk een heiligheid, welk een eenheid, welk een vuur, welk een expansieve kracht. Dat de feiten soms bijna het tegenovergestelde sche nen uit te wijzen, werd vlot over het hoofd gezien. Dat er behalve perioden van bloei, ook perioden van groot verval zijn geweest, al evenzeer. Men constru eerde eenvoudig een apologetisch bewijs: hier heb je de kenmerken van de ware Kerk, kijk uit je ogen en je zult zien, dat er maar één Kerk ze alle bezit, namelijk de roomskatholieke Kerk. Goed, laten wij eens uit onze ogen kijken. Is de Kerk werkelijk zo heilig, als zij in onze apologieboeken werd af geschilderd of is er naast werkelijke grootheid ook veel kleinmenselijkheid, bekrompenheid, oneerlijkheid en jaloe zie aan te wijzen? Breidt de Kerk zich werkelijk op wonderbaarlijke wijze uit over heel het aardoppervlak: of is zij ten opzichte van de totale groei der wereldbevolking in bedenkelijke mate achtergebleven En hoe staat het met haar eenheid: is die werkelijk aanwezig, of hebben we veeleer met een verscheurde en gebro ken chrristenheid te doen? Wie met de leer over de kenmerken van de Kerk een goedkoop apologie wil bedrijven ten koste van de andere rf'iet-christelijke ge meenschappen gaat rustig zijn gang. Hij zal alleen moeten erva-er. dat anderen hem niet serieus kunnen nemen, omdat hun ogen te duidelijk zien en hun oren te duidelijk horen. De Kerk is nog altijd onderweg. Zij heeft haar wortels zeer diep in het ver leden, ze leeft naar een verre toekomst heen. Zij is een pelgrimerende Kerk die heel goed weet, dat haar bestaan door zwakke mensen gedragen wordt. „Meer dan ooit, aldus prof Berkouwer is men thans doordrongen van het feit. dat de Kerk omringd is door een zeer reële gevarenzone, waarin zij permanent tot waakzaamheid geroepen wordt". Niet al leen de individuele gelovige moet wakker blijven tot de Heer komt, ook de Kerk moet dat doen. En wee haar, als zij- slapende zal worden aangetroffen. De Kerk leidt nog altijd eei precair bestaan, ook al weet zij met de zeker heid van het geloof, dat de Heer met haar een onverbrekelijk verbond heeft gesloten. Wat eens Israël overkomen is, namelijk de opzegging van het verbond men. En toch dient zij waakzaam te zijn. Want Gods belofte heeft niets van een automatisme, hij moet door de Kerk zelf worden waargemaakt. Vandaar dat in de Heilige Schrift de christengemeen te steeds weer wordt opgeroeper waak zaam te zijn, de geest niet te bedroeven, de geest niet uit te doven. Deze motie ven zijn in de triomfalistische theologie van de laatste eeuwen totaal op de ach tergrond geraakt. Men meende ze niet te kunnen combineren met de zekerheid van de uitverkiezing. En nu keren ze op het concilie met al hun profetische kracht weer terug. Bezien we in dit verband de zoge naamde kenmerken van de Kerk haar vroeger zo gemakkelijk gehanteerde ei genschappen van een, heilig katholiek en apostolisch te zijn, dan krijgen deze een geheel ander karakter dan ze tot nog toe bezaten. Vroeger werden ze be schouwd als duidelijk zichtbare vol maaktheden die men eenvoudig aan een ander hoefde te laten zien, om zich als de enig ware Kerk van Jezus Christus te legitimeren. Nu zijn het veeleer eisen geworden, waaraan do Kerk eens ten volle zal moeten voldoen, wil zij in het oordeel stand kunnen houden. Zeker, de kiem van deze eigenschappen is gelegd en eveneens zeker, de volledige uitbloei ervan zal ooit komen. Maar niet auto matisch. Niet zonder harde strijd, niet zonder vallen en opstaan, niet zonder altijd waakzaam te zijn. Het concilie heeft hier duidelijk naar voren gehaald wat eens de apostel Jo^ hannes schreef in het boek der openba ring over de zeven kerken. De Heer gaat rond tussen zeven kandelaars, hij toetst hen op hun waarde en als deze toetsing slecht uitvalt, zal de kandelaar wel eens van zijn plaats verwijderd kunnen wor den. Striemend komen zijn uitspraken over de kerken neer: da gij koud waart of warm nu gij echter lauw zijt, zal ik u uit mijn mond uitspuwen" Daar is geen plaats voor triomfalisme meer over. De Kerk wacht in spanning op de komst van haar Heer. Zij probeert hem trouw te zijn in <*eloof, in hoop en ir liefde. En ook al is zij er zeker van dat de Heer zijn bruid in het oordeel niet zal ver stoten. Zij weet met even grote zeker heid dat niets hem zozeer mishaagt als een houding van zelfgenoegzaamheid. An ders was hij in de apocalips niet met zo veel kracht opgetreden tegen de Kerk, die van zichzelf had durven zeggen: ,,Ik ben rijk en ik heb a a niets gebrek". Het triomfalisme in zijn brutaalste ge- DR. A. v. d. WEYER OFM CAP. (Advertentie) (Advertentie) UTRECHT De stichting katholiek astmacentrum, tot nu toe ondergebracht in „Huize Willemijntje" in Huis ter Heide, zal haar geheel worden over geplaatst naar het ziekenhuis ..Berg en Bosch" in Bilthoven. ,,Berg en Bosch", dat aanvankelijk een sanatorium was voor tuberculose patiënten, is gebouwd door „Herwonnen Levenskracht". Gisteren is in Bilthoven de nieuw-ge- bouwde en modern ingerichte zieken huisafdeling in gebruik genomen die plaats biedt aan 35 astmapatiëntjes tus sen de vier en twaalf jaar. De kinderen zullen slechts tijdelijk in deze afdeling worden verzorgd. Het ligt namelijk in de bedoeling om in de bossen van het ziekenhuis een zelfstandig astmacentrum met een eigen karakter te bouwen. Zodra de omstandigheden dit toelaten zullen ook kinderen die ouder zijn dan twaalf jaar in het centrum worden op genomen. slips kantslips breeches HELANCA- Sanitized super elastisch volledig geminderd LONDEN Galo Plaza, de nieuwe be middelaar van de Verenigde Naties voor Cyprus en opvolger van de overleden Fin Tuomioja. is president van Equador geweest. Hij werd in 1906 in New-York geboren als zoon van generaal Leonidas Plaza die tweemaal president van Equa dor was. Galo Plaza is landbouwspecia- list maar raakte op dertigjarige leef tijd in de politiek toen hij tot burge meester van Quito werd gekozen. In 1938 werd hij minister van defensie en in 1948 koos Equador hem als staatshoofd, welk ambt hij gedurende vier jaar vervulde. In 1958 gaf de toenmalige secretaris generaal der Verenigde Naties, Ham- merskjoeld, hem de leiding van de waar- nemersgroep in Libanon in verband met de Jordaans-Libanese crisis. Van 1959 tot 1960 was Plaza voorziter van de econo mische V.N.-commissie voor Latijns- Amerika, die voorbereidingen trof voor de Latijns-Amerikaanse gemeenschappe lijke markt. Hij was voorts voorzitter van een studiegroep inzake het beheer van de voormalige Belgische militaire bases Kamina en Kitona in Kongo die later aan de Kongolezen werden over gedragen. Tot mei van dit jaar, toen secretaris generaal Oe Thant hem tot zijn speciale afgevaardigde op Cyprus benoemde, was Plaza president van de ontwikkelings bank van Equador. NEW YORK Een voormalige functionaris van de Poolse geheime dienst, Michael Golenievs- ki, die beweert de zoon te zijn van de laatste Russi sche tsaar Nicolaas II, heeft meegedeeld dat hij en zijn vier zusters binnen drie weken in New York een „familiereünie der Ro manoffs" zullen houden. Die reünie moet „voor eens en voor altijd een eind maken aan de ge ruchten dat de Russische tsaristische familie de re volutie van 1917 niet zou hebben overleefd". Van Wit-Russische zijde is altijd beweerd dat de tsaar, zijn echtgenote en hun vijf kinderen zijn ge- executeerd. In het boek van een zich „Anastasia" noemen de dame, komt de figuur van Golenievski naar vo ren. 1961 Amerikaanse inlichtin stemd. Op Anastasia na die naar de V.S. ging, zou de gehele familie zich blijvend in Polen hebben gevestigd. De Romanoffs hebben hun identiteit zo lang mo gelijk geheim gehouden uit angst door Stalin te worden vermoord, vertel de de uitgever van „Anas- tasia's" boek. „Na jaren van intensief over te lopen. Hij is in speurwerk hebben wij ein- gendienst naar de V.S. dienst geweest van de Poolse geheime dienst. Volgens Golenievski zou den de tsaar en de tsari na de revolutie hebben delijk de Romanoffs ge vonden", zei de uitgever „Hun ogen, hun oren en vele andere lichaamsde len zijn zorgvuldig opge- overleefd en naar Polen meten en vergeleken met zijn uitgeweken, terwijl foto's. Iedere voorzorg is zij zich als gewone vluch telingen vooi'deden. De tsaar zou in 1924. zijn vrouw in 1952 in Polen zijn overleden. Volgens de beweringen van Golenievski zou Lenin Deze Pool wist in met de geheime vlucht met hulp van de van de tsaristische familie naar Polen hebben inge- genomen. Het is een adembenemend verhaal". Het is nog niet bekend cf de „nieuw ontdekte Romanoffs" de tsaristi sche erfenis van 400 mil joen dollar, die „ergens buiten Rusland onder het beheer van een bank is geplaatst", zullen opeisen. (Van een bijzondere correspondent) BOEDAPEST De grote sensatie in Hongarije is de overeenkomst welke tus sen het Vaticaan en de Hongaarse rege ring over een gedeelte van de tussen kerk en staat in Hongarije hangende ge schillen is gesloten. Echter niet alle problemen (b.v. dat van de positie van kardinaal Mindszen- ty) zijn opgelost. Wat bereikt is, kan men noemen de kerkelijke revalidatie van het episcopaat van Hongarije. Het Vaticaan heeft voet bij stuk gehouden wat betreft de afwij zing van de eis, dat het de door de regering benoemde diocesane admini strateurs zou erkennen. De benoemingen welke Paus Paulus heeft gedaan, om de bisschoppelijke zetels te bezetten, maken een einde aan een toestand van kerke lijke onwettigheid. De thans benoemde geestelijken zijn bekende tegenstanders van de crypto- communistische priestervereniging onder leiding, van de geëxcommuniceerde priesters Richard Horvath en Bereszto- cky. Wij vernamen, dat kardinaal Mindszen. ty zich met de benoemingen akkoord heeft verklaard. Niet voorzien is in de bezetting van de zetel van Estergom, het aartsbisdom van kardinaal Mindszenty. Dit punt blijft dus op de agenda van de onderhande lingen staan. Dit alles betekent niet, dat in het essentiële van de tegenstelling tussen kerk en staat in Hongarije reeds een keerpunt is bereikt. Zo blijft het gods dienstonderricht gebonden aan de tot nog toe geldende strenge beperkingen welke in werkelijkheid op een onmogelijkheid van dit onderricht uitlopen. Dit blijkt niet alleen buiten het kerkgebouw maar zelfs in de huiselijke kring verboden. Ook de onhoudbare toestand van de priesteropleiding, het kloosterwezen, en van de pers blijft bestaan, evenals nog vele andere toestanden. Kardinaal Mindszenty blijft bij zijn eisen van rehabilitatie als staatsburger en als aartsbisschop van Estergom zulks als testcase" voor de oprechtheid van de Hongaarse communistische rege ring. Hierin heeft de Hongaarse regering tot heden wel beloften afgelegd, maar nog iets gerealiseerd. Het bericht van communistische zijde, dat kardinaal Mindszenty op vrije voeten zou zijn ge steld, is niet waar. VATICAANSTAD vaders hebben donderdag hun mening ge geven over het 8e hoofdstuk van het schema over de Kerk. Onder hen be vonden zich o.a. kardinaal Suenens van Mechelen-Brusscl en de Nederlandse bis schop mgr. C. van Lierde, sacrista van de Paus. In de interventies ontmoetten zij het in variaties twee houdin gen elkaar. Een groep wil een sterkere benadrukking van Maria vooral als mid delares, een andeer groep wil deze be nadrukking niet. Kardinaal Suenens zei het hoofdstuk over Maria nogal minimalistisch te vin den. Het geestelijk moederschap van Ma ria in de Kerk wordt leerstellig naar zijn mening niet voldoende uitgewerkt. Maria is niet slechts een bewonderenswaardig Negen concilie- voorbeeld voor de gelovigen, maar zij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsbedrtfven blij ken over het algemeen niet zo'n haast te maken met hun ja: rrekeningen, ook al heeft de wet daarvoor een bepaalde termijn vastgesteld. De Algemene Re kenkamer constateert tenminste in haar verslag over (963, dat maar drie van de zeven staatsbedrijven op tijd hun rekening en verantwoording aan de Kamer toezenden. Ir. gebreke ble ven de staatsmanen, de staatsdrukkerij, de PTT en de Artillerie-inrichtingen. Maar, zo voegt de rekenkamer er la- koniek aan toe: „De rekeningen z(jn inmiddels alle door de Kamer afge daan". Ook particuliere organisaties wande len soms wel eens buiten de gelegali seerde paden De rekenkamer heeft namelijk ontdekt dat een vereniging tot bestrijding van de tuberculose de personeelssalarissen aan het rijk in re kening bracht ook voor werkzaamhe den, die het rijk niet subsidieert. Als gevolg daarvan werden tussen 1956 en 1960 een bedrag van 10.000 gulden te de rekenkamer, maar flatbewoners heb ben ook geen kelder". De minister van defensie heeft de goedkeuringsbeschik king toen ijlings ingetrokken. In 5000 kaarten van de plattegrond van Delft tot een bedrag van 14.000 1 iu.uuu gulden te- gulden werden foutjes ontdekt. Dan veel bij het rijk in rekening gebracht, 'maar als drukproeven beschouwen, re- Bovendien kreeg deze vereniging in dezelfde periode bijna 52.000 gulden teveel van de gemeente ook al wegens verkeerde subsidieverzoeken. Niemand schijnt zich persoonlijk bevoordeeld te hebben, maar de rekenkamer blijft dit bijzonder laakbaar achten. Ergens anders constateerde de re kenkamer dat de concierge van een rijks-h.b.s. de gehele financiële ad ministratie voerde, omdat de direc teur teveel met het onderwijs belast was. Een en ander hai tot gevolg, dat de concierge fraude pleegde, die vol gens de rekenkamer buitengewoon ge raffineerd van opzet was. O. K. en W. heeft thans de dringende raad gekre gen de controle op dc rijksscholen te vergroten. Nog meer merkwaardigheden? Een vliegbasiscommandant dacht een koel kast van bijna 400 gulden hard nodig te hebben omdat zijn huis geen kelder bevatte. „Alles goed en wel", meende deneerde de topografische dienst. Een militair chauffeur, die twee militairen op de motorkap van de militaire auto liet meerijden, veroorzaakte een onge val. Schadekosten 9800 gulden. Geen verhaal op de man. beoordeelde defen sie omdat hij geen ongeoorloofde rit maakte en ook niet onder invloed ver keerde. Wel enige schade terugvorde ren, adviseerde de rekenkamer en daarom werd de militair 100 gulden in rekening gebracht. Defensie heeft in 1963 voo- 1.436.592 gulden aan schade moeten uitkeren: wegens aanrijdingen, militaire oefenin gen en vliegtuigongevallen. In totaal werd hiervan vooraf aan de reken kamer voor een bedrag van ruim 400.000 gulden voorgelegd (56 gevallen). Ruim 2000 gevallen tot een bedrag van ruim een miljoen gulden kreeg de ka mer achteraf ter beoordeling. De landmacht heeft al jarenlang be paald soort buizen opgeslagen tot een bedrag dat tegen de 75.000 gulden loopt. In 1961 kocht dc luchtmacht voor een bedrag van 11.000 gulden dezelfde soort buizen die men bij de landmacht bij wijze van spreken zo kon weghalen. Vergeerd, gaf de minister toe, maar het personeelstekort is daarvan de grote oorzaak. De directrice van een landbouwhuis- houdschool had de opbrengst wegens verkoop van materiaal en van bereide spijzen op haar privé-girorekening la ten bijschrijven. De betrokkene gaf toe, dat zij deze en andere ontvangsten re gelmatig buiten de schooladministratie had gehouden. Daaruit had zij de aan koop van levensmiddelen en materia len voor de school betaald. Een admi nistratie werd niet bijgehouden. Bij een vakschool voor meisjes werd geconstateerd, dat van de bijdragen van de ouders der leerlingen een ge deelte niet in de schooladministratie was verantwoord maar onder berus ting was van de directrice en de ad junct-directrice van de leraressenoplei- ding. Van deze gelden totaal f 6027 werd in het geheel geen administratie bijgehouden. Van de uitgaven waren slechts enkele facturen aanwezig. Voor het wel in de schooladministratie ver antwoorde gedeelte werden fictieve klasselijsten opgemaakt. Bij uw IFA-kruidenier: Kwaliteits-levensmiddelen voor de laagst mogelijke prijzen! Voorbeeld?.. 2e pak halve prijs 35 zegels U krijgt bij de IFA bovendien veel, héél veel zegels. Let op de huis-aan-huis verspreide aan- bledings-folders. moeten ook inzien, dat zij in hun apos tolische activiteit zich verbinden met Maria. Sterkere benadrukking van de plaats van Maria in de Kerk bepleitte ook aartsbisschop Jaeger van Paderborn, naar voorbeeld van de Mariatraditie in het vroeger christendom. De Poolse bis schop Gawlina gaf als zijn mening, dat de Mariaverering geen enkele hindernis voor de oecumene behoeft te zijn. Hij noemde de Russische orthodoxe Maria verering als voorbeeld en citeerde Lu thers commentaar op het Magnificat. Mgr. C. van Lierde wilde de tekst van het Mariahooldstuk aanvullen. Hij miste een oud-testamentische visie op Maria. Het hoofdstuk zegt ook niets over haar maagdelijkheid, over haar moeder lijke invloed op de menselijke vorming van Christus* en op de samenwerking van Joseph en Maria. Mgr. Ancel van Lyon in Frankrijk zei in tegenstelling tot de Portugese mgr. Rendeiro, liever geen beklemtoning van de titel mediatrix te zien. Deze titel van Maria mag wel vermeld worden, maar met evenveel nadruk als andere titels, niet met meer nadruk. Bij te sterke be klemtoning zou het theologisch onderzoek belemmerd worden, meende de Franse wijbisschop. Het hoofdstuk over Maria van het schema over de Kerk is oorspronkelijk een zelfstandig schema geweest. Een po ging van kardinaal Ottaviani, dit schema al aan het slot van de eerste concilie periode in decemoer 1962 in discussie te brengen, faalde. Tijdens de tweede pe riode besloten de concilievaders op 29 oktober 1963 met een uiterst kleine meer derheid, geen zelfstandig Mariaschema te vormen, maar de uitspraken over Maria in het schema over de Kerk in een eigen hoofdstuk vast te leggen. Van dit schema is het het achtste en laatste hoofdstuk geworden. Niet minder dari zevenmaal is de tekst van dit hoofdstuk, met inbegrip van het opschrift, omgewerkt. Nu draagt het de titel: „Over de zaligste maagd en Moeder Gods Maria in hel mysterium Christi en de Kerk". De huidige tekst is een compromis tus sen die mariologen, die de Marialeer zoveel mogelijk willen vervolmaken en degenen, die de uitspraken over de Moe der Gods zó willen inkleden, dat deze kloof tussen rooms-katholieken en protes tanten niet nog breder maken. De titel Moeder Gods wordt zowel in de oosterse als in dc westerse kerken toegepast. Rooms-katholieken en ortho doxen hebben vrijwel dezelfde Maria verering. hoewel het laatste dogma over de lichamelijke opneming van Maria in de hemel, door Paus Pius de Twaalfde uitgevaardigd door de orthodoxen niet officieel ei-kend wordt. Deze gedachte leeft echter wel m de orthodoxe kerken. Donderdag werd de uitslag van de stemming van woensdag over het eerste hoofdstuk van het schema over de Kerk, „Het mysterie van de Kerk", bekendge maakt. Vóór stemden 2114, tegen 11, bij 63 stemmen was het voorbehoud „juxta modum" gemaakt. De vergadering stemde daarna over de artikelen van het tweede hoofdstuk. ..Het Volk Gods", afzonderlijk. De vier stem mingen verliepen als volgt: 2173 voor. 30 tegen, 3 „juxta modum", 2186 voor, 12 tegen, 2 „juxta modum", 2215 voor, 15 tegen en 2106 voor, 67 tegen. Tijdens de bijeenkomst van donderdag ochtend verzocht de secretaris-generaal, mgr. Felici, de concilievaders op de plaatsen te blijven zitten die hun zijn toegewezen. Er heerste een zekere ver warring omdat vele vaders die hadden gezegd te zullen komen, er niet waren, en anderen die niet zouden komen er wel waren. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Mevr. M. Hansen uit Scheveningen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een onaangename ervaring opgedaan. Zij liep van een Haagse politie agent een klap met de gummistok op die een grote bloeduitstorting op haar been heeft veroorzaakt en kreeg bovendien een glassplin ter in haar oog toen dezelfde agent het ruitje van haar voor deur insloeg. Waarom?, zo vraagt zij zich af. Ze werd die nacht gewekt doordat ze op straat een vrouw hoorde schreeuwen. „Geivoonlijk trek ik me van ge roep op straat weinig aan, dat ge beurt teel eens meer, maar dan zijn het altijd mannen of jon gens. Nu was het echter een vrouw. Ik kleedde me dus snel aan, liep naar buiten, doch had nog maar een paar passen gedaan toen er een vrouio de hoek om kwam met een agent achter zich aan. Zij struikelde en werd op een akelige manier met de gummistok geslagen Mevr. Hausen wilde weer vlug haar huis binnen gaan, maar ach ter haar aan kwam een politie auto aanrijden, waarop een agent als razend met een sabel om zich heen stond te zwaaien. Ze wist zo snel niet wat te doen. De agent die ze het eerst had gezien was intussen dichterbij geko men, gaf haar een slag met de gummiknuppel op haar been en duwde haar het huis in. In mijn zenuwen, aldus mevr. Hausen, bleef ik achter de deur staan uit angst dat de agent bin nen zou komen, dan had ik tegen de deur Kunnen duwen. Plotseling spatte het glas van de voorruit in mijn gezicht De agent had het ruitje ingeslagen. Ik bloedde uit verschillende snijwonden en later bleek ook, toen iïc naar de oogarts teas gegaan, dat er een splinter in mijn oog was gekomen. Met haar man is ze naar een politiepost gegaan om haar be klag te doen. Na lang aanhouden kreeg ze daar het advies later nog eens terug te komen. In de gang ontmoette ze de agent die haar had geslagen. ,.V heeft mij geslagenzei mevr Hausen. „Ja, dat ben ik geweest", zei de agent en hij pakte haar met een vies gezicht bij duim en wijsvinger aan de schouder en zei-, Gaai u daar maar staan, ik praat niet met. u". Haar man, die in de gang had moeten wachten, zou in die tussentijd door de agenten min of meer zijn uitgedaagd met be paalde opmerkingen, doch hij ivist zich te beheersen. „Als een agent zijn zelfbeheersing verliest", had hij tegen zijn vrouw gezegd, „wat moet het een burger dan geen moeite kosten om fatsoenlijk te blijven". Later is zij weer naar het po litiebureau gegaan. „Kom je hier nog meer leugens vertellen", zou toen gezegd zijn. „Dat ruitje is door kwajongens ingeslagen". De Haagse politie deelt naar aanleiding van het verhaal van mevr. Hausen mee, dot de zaak verder zal worden onderzocht.

de Stem | 1964 | | pagina 11