Toeristen wegen worden door het boerenbedrijf betaald Binnendijken snel in orde brengen Boter en nog eens boter Oostburgs turnvereniging op punt van liquidatie C. de Vooght nam afscheid van Dagblad De Stem 30 zó lekker NU met nóg zó gezond jzier Mijnenvegers naar Sluiskil VRIJE VAN SLUIS IN RAPPORT: Man maakt dodelijke val van drie meter 12 l/etbmmM- Té!metstmtt'. f NOODKREET VRIJE VAN SLUIS: Waterschap luidt de alarmklok Vijftienjarig bestaan bond van bejaarden HUUR GYMZAAL OPGEZEGD lisselzaadbanken opengesteld Miljoenen voor Deltawerken Minister wil dit jaar wetsvoorstel indienen Herdenking bevrijding meer hazelnoten Landschapsschoon niet in gevaar Zeewering 0 c J^Tctn Landbouwschuur te St.-Jansteen brandde af Bestedingsbeperking Witteveen in tricot Stevig vangnet nodig Vier miljoen voot de Slochaven Ier blinkt? De leen waar feest Ivel het meeste [waarmee haar lpre koffie, dus Jjnste van de [gebrand, en - lij uw winkelier [x 250 g 2.10 li 250 g 1.94 fr*1.74 Gemalen vacuum koffie in blik verpakt Handig als reserve voor onverwachte situaties. Blik 250 g 2.10 trui in dei look". Vele I. 95-12.50 Ikamg.pant. jr. Vele kl. t).75-17.75 W. VAN DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het fantastische zomerseizoen, waarin recreatie- Zeeland een omzet van ongeveer tachtig miljoen gulden behaalde, heeft in het West-Zeeuwsch-Vlaamse land het waterschap „Het Vrije van Sluis met stevige nadruk op een zorgwekkende toestand gewe zen. Het waterschap, de belangen behartigend van de landbouw streek West-Zeeuwsch-Vlaanderen, ziet namelijk zijn zorgvuldig opgebouwde, kostbare wegennet van ruim 250 kilometer, overspoeld worden door een enorme hoeveelheid toeristenverkeer. Aanleg en onderhoud van het wegennet komen uiteindelijk ten laste van de boer. Tegen deze onredelijke toestand is tijdens de algemene ver gadering van dinsdag krachtig geageerd. Van goed geïnformeerde zijde verna men wij overigens, dat het waterschap eigenlek de beste en meest redelijke op lossing niet zoekt en steeds maar by Den Haag voor meer geld blijft aankloppen. „Moeten de wegen ten dienste van de recreatie belangrijk verbeterd worden, laat dan uit diezelfde recreatie de finan- Het toenemende recreatie-verkeer vraagt wegverbetering, ook van wegen, die niet bepaald druk door landbouw bedrijven worden gebruikt. Het huidige wegenstelsel, dat voor de landbouw in prima staat verkeert, zal binnen vijf jaar de stroom toeristen niet meer kunnen verwerken. De polder draait dan op voor de kosten van verbetering en verbreding. Vooral notaris J. Mijs, hoofdingelande voor het district Oostburg, liet een fel protest horen tegen deze situatie. „De polder betaalt ten gerieve van de recrea tie. Het waterschap voteert weliswaar dertig procent van de kosten, maar dit is nog veel te veel. In feite wordt het geld van een boer uit Biervliet aangewend om de toeristen in Cadzand over goede wegen te kunnen laten rijden. Het is 'liet de taak van een polder om in deze de kosten te dragen en te delen, daar zijn andere instanties voor", zei de notaris De heer Mijs deed voorts de suggestie aan de hand om een rel uit te lokken en te weigeren enkele wegen te laten ver beteren. „Want bepaalde autoriteiten kun je niet eerder overtuigen, dan ze er mee met de kop op te di'ukken", was de mening van notaris Mijs uit Oostburg. Zorgen De kwestie, die „Het Vrije van Sluis" grote zorgen baart, kwam ter sprake bij het voorgestelde wegenplan 1965, waarin opgenomen was de weg tussen Retran- chement en Sluis langs de Bassageule. Het plan, dat overigens werd goedge keurd, voorziet in een verbetering over een lengte van 3100 meter. De weg is van belang voor de recreatie; geeft de ge meente Sluis de gelegenheid de vuilnis stortplaats te bereiken en wordt ook nog wel gebruikt ten dienste van de land bouw. Dijkgraaf J. B. Becu had in zijn openingswoord ook al op de toestand gewezen en gezegd dat de minister de recreatie-wegen buiten de water schappen wil houden, maar niet be kend is welke instantie dan wel de zorg over die wegen heeft Volgens hem moet er een wet komen, die de zaken regelt. Meer geld aan de on- derhoudplichtigen van wegen noemde bij een dringende noodzaak. Ten aan zien van de kanaaldijk langs de Bas sageule zei Dijkgraaf, dat de A.N.W.B. die weg in de Westerschelde-route zal opnemen. Mede daardoor wordt voor de verbetering een subsidie van 70 procent toegekend. „Het waterschap moet zich maar een financieel offer getroosten om van die recreatie-weg af te komen. Eerst wanneer er een goed verzorgd wegdek ligt, zijn de gemeenten Ret.ranchement en Sluis bereid om het onderhoud over te nemen, aldus de Dijkgraaf. Baksteen en puin bedekken de ,,weg" langs de Bassageule. Wet West-Zeeuwsch-Vlaamse boer be taalt om de toerist een beter weg dek te kunnen bieden. cïering komen. Waarom niet hier en wel in diverse landen, moeten de toeristen een speciale gemeentelijke belasting be talen? Vermoedelijk heeft men schrik voor zo'n regeling, die een uitgebreide administratie vergt, waardoor de fiscus een juister beeld over de seizoeninkoni' sten verkrijgt". BREDA De katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden in het bisdom Breda herdenkt woensdag 30 september a.s. het vijftienjarig bestaan. Bij gelegenheid hiervan zal een feestver- gadering worden belegd in De Graan- beurs te Breda. Voorafgaande aan deze bijeenkomst wordt er in de St. Antonius- kerk een H. Mis opgedragen. Op de feest- vergadering zal er een herdenkingsrede worden uitgesproken door de wnd. voor zitter van de bond, de heer M. Ahsmann uit Roosendaal. Na"een lunch zal men 's middags kunnen genieten van een cabaret, dat wordt ver zorgd door Variété Theater Bureau René Frijters uit Tilburg. Hieraan zal o.a. An nie de Reuver meewerken. Kortelings is de 85e afdeling van deze bond opgericht, nl. te Nieuw-Namen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het ledental in het bisdom Breda bedraagt thans circa 17.000. Het bestuur rekent er min of meer op, dat binnen afzienbare tijd in alle parochies van enige betekenis een afdeling van de kath. bond van bejaar den zal zijn opgericht. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De turnvereniging verkeert in grote moeilijkheden en staat op het punt geliquideerd te worden. Re den van het abrupte einde van de flo rerende vereniging is het gebrek aan een geschikte zaal om de 150 jongens en meisjes tussen 6 en 16 jaar één keer per week turnles te geven. De vereni ging, die in de Oostburgse samenleving een zeer goede plaats inneemt, kon tot voor kort gebruik maken van de goed geoutilleerde zaal van het Koningin Wil- helminalyceum. Rector dr. H. Waal wijk heeft echter de huur opgezegd. In de gemeente is geen andere ge schikte zaal, die tevens financieel „aan trekkelijk" is, te vinden, reden waarom de adspirant-turners en -turnsters op straat staan. In een circulaire heeft het be stuur van de vereniging de ouders van de impasse op de hoogte gesteld. Naar rector Waalwijk meedeelde heeft hij het bestuur van de vereniging her haalde malen gewaarschuwd, dat er tijdens de turnavonden te weinig toe zicht is. Van bewoners uit de omgeving kwamen klachten, dat de kinderen op het schoolplein in de avonduren zo veel lawaai maakten. In de gangen van het schoolgebouw gebruikten de vereni gingsleden hockeysticks om te slaan en gevaarlijke situaties ontstonden omdat de kinderen de bunkers op het sport veld als speelplaats gebruikten. Omdat hij verantwoordelijk is voor rijkseigen dommen, heeft rector Waalwijk de huur opgezegd. In wezen betreurt hij echter I BRUINISSE De Zeeuwse mossel- ^Jbanken zijn vanmorgen weer open- u J 0ok dit jaar is de kwaIiteit uit" JL l? en .naast de kwaïiteit gaat ook e Kwantiteit weer een rol spelen. Men noopt dit seizoen te komen tot een pro- rfÜ* ii van 500.000 ton. Daarbij komt aat alles er op wijst dat er hier en daar ook nogal wat mosselzaad is gevallen, e temperatuur van het water is deze omer steeds hoog genoeg geweest om w {noss.e^arVG.n in leven te houden. orden in vorige jaren de mosselzaad- oanKen altijd opengesteld van medio- september tot ultimo-maart dit jaar voor het eerst is de openstelling be- Porkt. van 15 september tot 15 november. (Je lijn, waarbinnen gevist mag worden, ngt voor de Oosterschelde oostelijk van ae lijn tussen de vuurtoren van Wester- schouwen en de toren van Vrouwen- Polder op Walcheren, voor het Brouwers- navensegat oostelijk van de lijn tussen Jje vuurtoren van Westhoofd op Goeree- werflakkee en de vuurtoren van Wester se hou wen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Na 45 jaar werken op de technische afdeling van Dagblad De Stem heeft machinezetter C. de Vooght gistermiddag in de kantine van het be drijf afscheid genomen van directie en collega's in verband met het bereiken van zijn pensioengerechtigde leeftyd. Bij deze byeenkomst, die geanimeerd verliep, waren de echtgenote van de scheideling en zijn directe familie aanwezig. Drs. W.A.J.M. Harkx, directeur van Dagblad De Stem, richtte zich als eer ste tot machinezetter De Vooght. Hij schetste in enkele woorden de verande ringen, welke de heer De Vooght in het bedrijf heeft meegemaakt. Hierin kwam tot uiting dat in de afgelopen jaren de werksfeer is veranderd, zoals zoveel in 45 jaar aan verandering onderhevig was. De drecteur kwam tot de conclusie, dat er wat dit betreft meer voor- dan nade len zijn te noemen. Over de persoon van de afscheid nemen de werknemer vertelde hij onder meer dat de heer De Vooght in al die jaren vrijwel niet ziek is geweest. Als er iets aan de gezondheid mankeerde, ging hij toch naar de krant, omdat hij er zo graag was. Met weemoed nam de heer Harkx, die vermoedde dat de weemoed van twee kanten kwam, tenslotte afscheid. Ter on derstreping van zijn toespraak overhan digde de directeur een kist sigaren en een tafelaansteker. Vervolgens richtte hoofdredacteur J.J. H.A. Bruna zich tot de heer De Vooght en zijn familie. Hij memoreerde de goede verstandhouding tussen de scheideling en de redactie. De heer Bruna zag in het vertrek van de heer De Vooght een ver lies van een goed vriend. Tot slot wenste hij de zetter en zijn echtgenote nog vele jaren van geluk toe. Bedrijfsleider J. Hoek maakte gewag van de kameraadschap, die altijd tussen hem en de scheideling heeft bestaan. Spreker hoopte dat de mede door Karei de Vooght aangekweekte geest in het technisch bedrijf mag bljjven bestaan. Ook hij sprak de wens uit dat nog vele jaren van geluk mochten volgen. In de- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Uit de begroting voor verkeer en waterstaat blijkt, dat voor de Deltawerken volgend jaar 153 miljoen gulden nodig is. Hiervan is 62 miljoen bestemd voor de verdere afsluiting van het Haringvliet en 23 miljoen gulden voor de werken In het Volkerak. In 1965 wordt ook gestart met de afsluitdam in het Brouwersliavense Gat. De waterwegen krijgen 261 miljoen gulden. Uit dit bedrag valt 24 miljoen toe aan de nieuwe havenmond van IJmuiden, 10 miljoen aan de voorberei dende werkzaamheden voor de toegang Europoorthavens, de zogenaamde Zuider- dam, en 15 miljoen gulden voor de Har- telsluis en het Hartelkanaal, de achter waartse verbindingen voor het Euro- poortgebied. Het kanaal Gent-Terneuzen krijgt volgend jaar 50 miljoen gulden. zelfde trant lieten de volgende sprekers zich uit. De resterende sprekers, de heren P. Verhagen, N. de Leuw en C. Verwijst, respectievelijk getuigend namens de on dernemingsraad. het technisch personeels- fonds en de collega's, lieten evenals de vorigen een prettige indruk van dit af scheid bij hun collega achter. Namens het personeelsfonds kreeg de heer De Vooght bovendien een enveloppe met inhoud. deze gang van zaken, die absoluut niet nodig was geweest. Voor de 150 jongens en meisjes is het te hopen, dat hun bestuur vol doende garant kan staan om de zaal weer te mogen gebruiken. De vier jaar bestaande vereniging zou anders naar een roemloze ondergang leiden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Indien er geen ver traging optreedt hoopt minister Toxo- peus (Binn. Zaken) in dit nieuwe zit tingsjaar bij de Tweede Kamer wets voorstellen in te dienen tot gemeente- lijge herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen. Voorts hoopt hij te komen met voorstellen tot gemeentelijke her indeling van Goeree-Overflakkee. DEN HAAG Ter opluistering van de bevrijdingsviering van Axel zullen twee mijnenvegers van het squadron mijnen vegers 128, te weten Hr. Ms. Drunen en Hr. Ms. Maasdijk van heden, 16 septem ber, tot 20 september een bezoek brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De mijnen vegers zullen ligplaats kiezen aan de kade van de stikstoffabriek Sluiskil. De schepen zijn voor het publiek open gesteld. Vandaag zullen kransen worden gelegd. Op de algemene en de rooms- katholieke begraafplaats ter herdenking van de Nederlanders en Polen, die bij de bevrijding van Zeeuwsch-Vlaanderen hun leven lieten. Vanavond zal in de gerefor meerde kerk en herdenkingsdienst wor den gehouden, waarbij onder meer zul len spreken dr. L.A.M. Goosens o.f.m., hoofdvlootaalmoezenier en dominee A. W.M. Nijenhuis, legerpredikant. Aan de plechtigheden zullen onder meer deelne men de Poolse generaal Maczek en an dere Poolse gasten. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) "ÖOSTBURG Tijdens de algemene vergade ring van het waterschap Het Vrije van Sluis, dinsdag in hotel Du Commerce gehouden, is het rap port inzake het stelsel eerste en tweede binnendijken aangenomen. Het is bedoeld als uitgangspunt Dm te komen tot een betere re- serve-waterkering. Als discussie nota zal het rapport worden ge bruikt om samen met rijks- en pro vinciale waterstaat uit te werken. Het ligt niet in de bedoeling van het waterschap alle binnendijken, die niet speciaal zijn aangeduid als eerste of twee de reservedijk, af te graven. Alleen zal zo spoedig mogelijk worden getracht alle afsluitingen in orde te brengen. Zoals be kend zullen enige binnendijken, tussen Cadzand en Zuidzande, worden afgegra ven om materiaal te leveren voor de Delta-dijkverhoging tussen Breskens en Nummer Een. Vooral van de zijde van de Heemkun dige Kring West Zeeuwsch-Vlaanderen is de vrees uitgesproken, dat het water schap nu diverse binnendijken zal op ruimen, waarmee het landschapsschoon zeer nadelig beïnvloed zou worden. Deze vrees is echter ongegrond, omdat slechts weinige dijken uit het benodigde mate riaal bestaan. Bovendien heeft het water schap zich uitgesproken een voorstander van het landschapsschoon te zijn en toe gezegd zo weinig mogelijk aan het streek- beeld te veranderen. De afgraving van enkele dijkjes is echter noodzakelijk om dat anders de klei voor de dijkverhoging van elders moet worden gehaald, hetgeen onoverkomelijke hogere kosten met zich meebrengt. Dijkgraag G. Becu noemde in zijn openingswoord 1964 een jaar waarin tot dusver de werkzaamheden gunstig zijn verlopen. Het delfplan is ver klaar terwijl het schonen van de sloten met zoveel mogelijk arbeiders is aangevat. Op alle wegen zijn de onderhoudsslijtla gen aangebracht. Voor de winter zullen de wegdekken volledig zijn hersteld. Voor meer dan een half miljoen gulden zijn dit jaar wegverbeteringen aanbesteed en gegund. De wegverbetering OostburgSt. Mai-griete is dit jaar gereed gekomen Deze maand nog zal de ontwaterings mogelijkheid van de Boomkreek in orde worden gebracht, terwijl over het be kende moddereiland in het Grote Gat nog besprekingen gaande zijn. Het gemaal aan de Cadzandse haven dat inmiddels in gebruik is genomen maar nog niet officieel is geopend, heeft meer gekost dan aanvankelijk was ge dacht. De totale kosten zijn 634.557,99 voor welke uitgave bij rijkswaterstaat een verhoogde subsidie zal worden aan gevraagd. Het waterschap heeft de hoop uitge sproken, dat de werkzaamheden ter ver betering van de havenhoofden te Cad zand en van de zeewering tussen Bres kens en Nummer Een, waarover rijks waterstaat de uitgewerkte plannen reeds in bezit heeft, volgend jaar kunnen be ginnen. Bij provinciale waterstaat is een nieuwe ontwateringssluis voor no. 7 Hoofdplaat in ontwerp. Mogelijk dat dit object ge past worden in de waterschapswerken aan de Deltadijk van de Faulinapolder. Het wegenplan voor 1965 dat in de lengte van 20.690 meter voorziet kan misschien het volgend jaar niet geheel worden afgewerkt. Beletselen zouden kunnen zijn: de onzekerheid op de geldmarkt, de overspannen arbeids markt, het grote tekoit op de betalings. balans en het al of niet uitvoeren van de werken aan de Deltazeewering. Wegens het periodiek aftreden van de gezworene A. Lutijn uit Zuidzande, voor het district Groede, en het niet meer herkiesbaar zijn wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd van de gezwo rene C. Mabezoone te Oostburg. voor het district Aardenburg, werden twee aan bevelingen van drie personen opgesteld. Uit deze voordrachten zal G.S. een ge zworene benoemen. Voor het district Groede luidt de voordracht: A. Lutijn, C. Almekinders uit Retranchement, en P van Cruyningen uit Zuidzande Voor het district Aardenburg: J. Plasschaert, A. Paridaen en J. Maenhout. Meegedeeld werd tenslotte dat de volgende algemene vergadering zal worden gehouden op maandag 21 de cember. Na een maaltijd in hotel De o.m. het gemaal te Cadzand en een excursie naar de polder en bezichtigde o.m. he gemaal te Cadzand en een nieu- nieuwe maai-inrichting. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW. - In een schuur van zijn landbouwbedrijf aan de Zandbergsestraat alhier is dinsdagmorgen de 46-jarige E van Campen van een stapel in blokken geperst stro van ongeveer 3 meter hoog te gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op de betonnen vloer terecht en was op slag dood. Men was in de schuur doende klaver- hooi op te tassen. De heer Van Campen had daartoe plaats gekozen op de stapel stroblokken. Het ongeluk gebeurde toen enkele blokken boven op de stapel, waarop het slachtoffer stond, begonnen te schuiven en naar beneden gleden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Hoeveel pakjes bo ter er door m(jn handen zyn gegaan, dat zou Ik echt niet kunnen zeggen", vertelt de heer G. Nieuwenkamp lachend. „In ieder geval een heleboel, geloof dat maar. Ik werk nu al 42 jaar bij de co- operatieve melkinrichting Walcheren in Middelburg als botermaker. En voordat ik hier in 1922 kwam deed ik hetzelfde werk in Overijssel." Veel nieuwe boter zal de heer Nieu wenkamp niet meer maken, want a.s. zaterdag gaat hij met pensioen. „Ik heb nu lang genoeg gewerkt", is het oordeel van de botermaker. „Vroe ger begon ik meestal om een uur of zes. Op die tijd kwamen de boeren de melk naar de fabriek brengen. Dat moesten ze wel zo vroeg doen, anders was de melg niet vers meer, en leverde dan ook minder geld op. Het is dikwijls gebeurd, dat de boeren om 5 uur al met paard en wagen voor de deur stonden. Een deel van de melk was bestemd voor directe consumptie, de rest werd verwerkt tot karnemelk. Van het overschot, dat in de karnkneder bleef zitten, maakte ik de boter." „Natuurlijk is er veel veranderd in de loop der jaren", zegt de hee~ Nieuwen kamp en schept ondertussen in de vette, gele, botermassa. „Vroeger ging alles met de hand. Nu heeft de machine bijna al het werk overgenomen." Met de hand pers maakte de heer Nieuwenkamp met behulp van een andere botermaker 50 pakjes boter per uur. De een woog, de ander pakte in. en voorzag het pakje van een stempeltje. Nu alles machinaal gaat rollen 2000 pakjes boter per uur onder de pers vandaan. Bij de fotoDe heer G. Nieuwen kamp achter een kuip met boter. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van maandag op dinsdag om ongeveer kwart voor twaalf brak brand uit in een grote houten schuur van het landbouwbedrijf van de fam. Ongena aan de Vinkebroekstraat in St.: Jansteen. Omdat in de schuur hooi en gerstestro was opgeslagen kon het vuur 7,ich snel uitbreiden. De spoedig ter plaatse zünde brandweer moest zich be perken tot het brandvrij houden van de belendende percelen, waarvan het woon huis van de fam. Ongena het meeste ge vaar liep. Eerst daarna kon men de stra len op het immense vuur richten. Men was daarna de brand spoedig meester. Schuur met inhoud ging geheel verlo ren. Het woonhuis liep enige waterscha de op, terwijl de verf van deuren en ra men geblakerd werd en gedeelten van de rementbepleistering het begaven. De oorzaak van de brand is niet bekend. De echtelieden Ongena waren door de brand dermate van streek, dat de hulp van een dokter moest worden ingeroepen. prinsjesdag heeft Nederland ln troonrede en miljoenennota voor 1965 bestedingsbeperking en een dui delijke lastenverzwaring in het voor uitzicht gesteld. Het kabinet-Marijnen hoopt er de „ernstige evenwichts stoornis" mee te cureren, die door de voortdurende spanning in onze eco- homie, culminerend in de loonexplosie van dit jaar, teweeg is gebracht. Men kan niet zeggen, dat die beste dingsbeperking als een donderslag bij heldere hemel komt. Ook al heeft de versnelde loonontwikkeling van dit voorjaar niet de ruineuze gevolgen gehad, die pessimisten ervan ver wachtten, het was toch wel duidelijk, dat er een afkoelingspauze zou moe ten komen. Het grote tekort op de be talingsbalans, het ver achterblijven van de produktie bij de bestedingen, waren een teken aan de wand. Het kabinet heeft het gevaar tijdig ingezien. Hiervoor is een compliment op zijn plaats. Had men de zaken op hun beloop gelaten, dan zou Neder land een herhaling beleefd kunnen hebben van de overbesteding van 1956-1957, die een zeer ingrijpende, hoogst pijnlijke correctie-achteraf no dig heeft gemaakt. Kan men dus voor het tijdig ingrij pen als zodanig waardering hebben, het program van actie, dat de libera le bewindsman van financiën, prof. Witteveen in de miljoenennota ont vouwt, doet toch wel een aantal klem mende vragen rijzen. De twee belang rijkste zijn: Zal wat nu wordt voor gesteld inderdaad het beloofde even wichtsherstel brengen? En:Is de ze bestedingsbeperking, eufemistisch omschreven als een „de pas inhou den", in het psychologisch klimaat van vandaag wel realiseerbaar? Naar onze mening moet in het antwoord op deze vragen een behoorlijke dosis twijfel doorklinken. De kernvraag hier is natuurlijk de realiseerbaarheid van prof. Wit- teveens programma. Welnu, gezegd moet worden, dat de samenstelling ervan niet direct gedachtenassociaties oproept aan een professorale toga. Prof. Witteveen treedt uit deze mil joenennota naar voren als een in tri cot gestoken jongleur, die op het slap pe koord der rijksfinanciën een even- wichtsnummer brengt zoals nog zel den is vertoond. Het bestaat uit een pyramide van allerhande maatrege len en becijferingen, waard een kas stuk te worden in het variété-theater der E.E.G., ware het niet, dat de grote onbekende de loonontwikkeling in 1965 er nog niet in voorkomt. Zo is namelijk de constructie van het be stedingsbeperkingsprogram 1965, dat ais het georganiseerde bedrijfsleven de aanloop voor de loonontwikkeling verkeerd berekent, de pyramide van iongleur Witteveen omvergekegeld wordt als een tentenkamp in een windhoos. Zal het bedrijfsleven bereid zijn ge noegen te nemen met een slechts zeer beperkte loonsverhoging in 1965? Loonbeheersing in een tijd van hoog conjunctuur is een zeer moeilijke zaak. De rem op de lonen moet bo vendien gepaard gaan met een hele serie lastenverzwaringen, terwijl de belastingverlaging tot 1966 wordt uit gesteld. Onder die omstandigheden wordt het voor de vakbeweging een hele opgave aan de achterban een halve loonstop te „verkopen", zeker nu de regering met de nacalculatie van drie procent voor de ambtenaren naar veler gevoel zelf niet het goede voorbeeld heeft gegeven. Ook mag niet worden vergeten, dat de loonsverho gingen van dit jaar voor velen geen aanmerkelijke welvaartsverbetering hebben gebracht. Het effect ervan is voor een goed deel teniet gedaan door de progressie en de hogere prijzen. Het zal de vakbeweging ook niet sympathiek aandoen, dat de minister alleen maar bestaande vormen van winstdeling aanprijst, doch het grote plan van de drie vakcentrales naar de S.E.R. verwijst. rTet bestedingsbeperkingsprogram van prof. Witteveen zal echter niet alleen de vakbeweging zwaar op de maag liggen. De lastenverzwarin gen zijn dusdanig, dat nagenoeg alle groepen er de druk van zullen voelen. En is er al geen gemor, b.v. bij de middenstand en de agrariërs over de (voor hen helemaal niet gecompen seerde) premieverhoging in verband met de optrekking van de a.o.w.- en a.w.w.-uitkeringen? En bij industrie en middenstand over de onverbin- dendverklaring van een belangrijk aantal prijsafspraken? Daar komt dan nog bij, dat menig een zich zal afvragen gf prof Witte veen niet wat al te hard afremt. Op het ogenblik is er reeds een duidelijke vermindering van de investeringen waarneembaar. Teruglopende winst marges en de krapte op de kapitaal markt doen hun invloed gelden. Het gevolg van een en ander zou wel eens een wat al te grote ontspanning op de arbeidsmarkt kunnen zijn alsmede een stagnatie in de groei van onze economie, die later misschien heel moeilijk ingelopen kan worden. Vraagtekens en twijfel dus. Zou het kabinet deze niet hebben voorzien0 Dan zouden prof. Witteveen c.s. we' in een ivoren toren moeten leven. Of zou hier sprake zijn van een bijzon der groot vertrouwen bij voorbaat in de steun van de regeringspar tijen? Het is niet te hopen voor prof. Witteveen, dat dit vertrouwen straks als vermetel aangemerkt zal moeten worden. Als de regeringspartijen niet voor een heel stevig vangnet zorgen zou de jonglerende koorddanser van financiën wel eens een smak kunnen maken, die heel pijnlijk aankomt. (Zie voor verdere commentaren pagina 7) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de rubriek industrie Yan hat hoofdstuk handel en nijverheid der rijksbegroting is een eenmalige post opgenomen van 4,1 miljoen gulden als voorschot voor de uitvoering van werken ten behoeve van de toekomstige beheer der van de Sloehaven.

de Stem | 1964 | | pagina 5