Maar rondkomen is niet zo gemakkelijk Makarios akkoord met bevoorrading NUL OP REKEST IN ANTWERPEN Boltini's circus blaast aftocht Belastingverlaging gaat volgend jaar nog niet in Regering gaat mikken op 100.000 nieuwe woningen Wegenfonds voor nieuwe autosnelwegen-tolheffing Kerkvaders hebben zwijgplieht personeel occona koffie Hispano Suiza j MILJOENENNOTA 1965" iiiiiiiffliiii Overeenkomst Vaticaan en Hongarije ,Loonexplosie werkt nog duchtig na DRIE NIEUWE KAMERLEDEN NADELIG SALDO 719 W-^60J Monsterachtig atoomwapen bij Sovjets R.E.M.-DEBAT VANDAAG IN KAMER Tijdelijk! DAGBLAD VOOR ZEELAND Derde conciliezitting Bisschoppen benoemd Bewolkt MIDDELEN 14026 UITGAVEN 14745 Kroestjev onthult: Concessies aan Turks-Cyprioten Spaans schip bij Cuba in brand geschoten O A ■SSBjjjjjjüjS I fra gewicht in de schaal... Met dit plastic schuif deksel maakt u van de nieuwe 100-grams- pot in een handom draai een handige, sierlijke strooipot 104e JAARGANG No. 24691 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene VooiVaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VADERTJE STAAT KRIJGT 14 MILJARD VATICAANTAD De eerste werk vergadering van de derde conciliezit ting dinsdagmorgen is voornamelijk ge wijd geweest aan enkele belangrijke mededelingen van de leiding. Hieruit blijkt, dat de grote openheid, die de tweede zitting kenmerkt, niet gehand haafd blijft. Integendeel, zowel kardi naal Tisserant, voorzitter van het presi dium, kardinaal Agagianian, die als mo derator de zitting leidde, als de secre taris-generaal, mgr. Pericle Felici, heb ben krachtig de plicht tot geheimhou ding beklemtoond. Kardinaal Tisserant wees de concilie vaders erop, dat zij geen interviews mo gen weggeven over kwesties, waarover het concilie aan het beraadslagen is. Kardinaal Agagianian onderstreepte dit nog eens. Om te vermijden dat de concilieva ders al te vroeg zouden gaan wandelen is bepaald, dat de cafetaria ,waar koffie en broodjes geserveerd worden, de zg. Jonasbar, voortaan pas 's morgens om elf uur open gaat. HUISHOUDGELD VATICAANSTAD De H. Stoel heeft in een communiqué meegedeeld dat dinsdag een overeenkomst is bereikt met de Hongaarse regering. Het voor ziet in de benoeming van vijf bisschop pen, onder wie de 74-jarige mgr. Ham- vas, die aartsbisschop van Kalocsa wordt. De overeenkomst heeft slechts een beperkte omvang en brengt geen enkele verandering in de situatie van kardi naal Mindszenly, die na zijn gevangen schap van 1949 tot 1956 en zijn asiel in de Amerikaanse legatie te Boedapest nog altijd daar verblijft. Met deze overeenkomst heeft de H. Stoel kennelijk willen voorzien in de meest dringende behoeften van de Kerk in Hongarije, die al sedert jaren prak tisch zonder leiding is. Behalve het recht van benoeming van bisschoppen en priesters, eist de H. Stoel voor de Kerk ook op: 1. Herstel in het ambt van bisschoppen die daartoe door de Hongaarse rege ring worden verhinderd; 2. Godsdienstonderricht voor de kin deren zonder dat represailles tegen hun ouders worden genomen; 3. Opheffing der priesterorganisaties die niet in overeenstemming zijn met het kerkelijk recht; 4. Vrijheid van de katholieke pers; 5. Beëindiging van de staatscensuur op bisschoppelijke publikaties. DEN HAAG In de miljoenennota, die met een ernstig vermaan van minister Witteveen in zee is gegaan, en de troonrede die koningin Juliana gisteren heeft uitgesproken wordt o.a. het volgende onthuld. De belastinginkomsten zullen tot ruim 14 miljard (een record) stijgen. Met de belastingverlaging wordt nog geen rekening gehouden. De regering mikt op 100.000 nieuwe woningen, maar wil er minimaal 95.000 gebouwd zien. Er komt een rijkswegenfonds dat in 1965 met 190 miljoen gulden uit de schatkist gaat starten. In 1971 moeten er 800 kilometer nieuwe snelweg gereed zijn. Men denkt hierbij aan tolheffingen. Studenten zullen 400 gulden aan collegegelden moeten gaan betalen tot nu toe 200 gulden). De regering rekent op een loonstijging voor 1965 van 4 procent. Het onderwijs heeft voor het komende jaar 3,5 miljard nodig, wat een sterke stijging der uitgaven betekent. Ter bevordering van een gedachtenwisseling over een herziening van de grondwet zal publikatie van een proeve van een nieuwe grondwet bevorderd worden. Daaraan wordt thans gewerkt door een aantal hoog leraren. Na verschijning van het rapport der pacificatie-commissie zal het ontwerp van een nieuwe omroepwet verschijnen. Een nota over het beleid inzake de volksgezondheid is in voorbereiding. (Advertentie) BREDA VRAAGT BiHM TWEE GEWAPENDE lovers hebben dinsdag bij een overval op een spaar bank in Stuttgart 25.000 mark buitge maakt. Naar de politie meedeelde hield een van de mannen de bankbedienden en cliënten met een machinepistool in bedwang. MEVROUW A. K. H. Weissink - Pohl- man uit Enschede is bij een auto-onge luk bij Ahaus in Duitsland om het le- ven gekomen. Zij was met haar man per auto juist een vakantiereis begon nen. pE HEER J. Smallenbroek is gekozen mt voorzitter van de A.R.-fractie in de tweede Kamer. Hij verving eerder de overleden voorzitter H. van Eysden. Weersverwachting meegedeeld door J I v geldig tot vanavond: J ,..e.raaderlijke bewolking en plaatse- I Uk enkele buien. Matige tot krach- 'Ure zuidwestelijke wind. Dezelfde J W iets lagere temperaturen. I vandaag: zon onder 18.53 uur. Maan l 9P 16.58 uur. Morgen: zon op 6.18 uur. Maan onder 046 uur. i Het gehele regeringsbeleid voor 1965, zo blijkt zonneklaar uit deze miljoenen nota, wordt beïnvloed door de gevolgen van de loonexplosie, die in 1964 heeft plaatsgehad. De regering heeft deze economische operatie aanvaard, met de daaraan verbonden grote risico's, omdat zij gekoppeld werd aan remmende maat regelen, zoals de temporisering van de overheidsinvestering, invoering van tij delijke belastingen, beperking van de kapitaalverstrekking e.d. Ook de pro gressie in de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting werkte bij de krachtige inkomensstijgingen, scherp remmend op de toeneming der beste dingen. Ondanks de belangrijke versnelling der bestedingen, de stijgende invoer, het teruglopen der besparingen en het tekort van 11/4 miljard op de betalings balans, is nauwelijks enige verminde ring van de spanning op de arbeids markt waarneembaar. Zowel ter wille van de ontspanning in de economie als voor herstel van het betalingsbalans- evenwicht is een beperking van de be stedingen noodzakelijk. Dit past ook in het streven van de E.E.G. om de inflatie te bestrijden. De regering zal aan dit streven krachtige steun geven. De nu aan de Staten-Generaal voorgelegde be groting blijft met een stijging der uitga ven van nauwelijks drie procent, bijna twee procent onder de norm door de E.E.G. gesteld. Wil Nederland zijn interne evenwicht herstellen, dan zullen de spanningen moeten verdwijnen door een verminde ring van de bestedingen. Daardoor zul len deze weer in overeenstemming wor den gebracht met de groeiende capaci teit van de economie. Het zoeken van een uitweg via middelen, die de inflatie zouden bevorderen, vergelijkt minister Witteveen met het gebruik van een ver dovend middel, dat de ziekte van de patiënt verergert. Deze richtlijn, die de regering zich zelf stelt, betekent, dat de stijging der rijksuitgaven, met inbegrip van het ef fect der prijsstijgingen, binnen de nor male jaarlijkses toename van 4 pet moet blijven. Daardoor komt voor uitgaven- vergroting slechts 470 miljoen beschik baar. Bij dit bedrag blijft er ruimte be staan om de belastingverlaging door te voeren. Minister Witteveen wil ook de 134 miljoen „inhalen", die in 1964 te veel worden uitgegeven. Dat gaat echter niet in één keer. Daarom wordt in 1965 volstaan met het inlopen van 34 miljoen, zodat nog honderd miljoen overblijft voor de komende twee jaar. Door de opgetreden prijsstijgingen en gelet op de vele wensen, die er bestaan in de beschikbare ruimte van 436 mil joen te gering. Om nu toch wat extra ruimte te scheppen voor die uitgaven, die een hoge prioriteit hebben, zal een aantal tarieven worden verhoogd. Daar door worden dus de mogelijkheden tot hogere uitgaven geschapen, zonder dat het evenwicht verder wordt verstoord. In dit beleid, aldus minister Witteveen, past ook een handhaving van de huidige belastingdruk, die de progressie ten volle laat doorwerken. De sterke stij ging van de belastingopbrengst, die hier van het gevolg is, blijft, daardoor midde len aan particuliere besteding onttrek ken. Deze pijnlijke last, die de reeds te zware druk nog scherper voelbaar maakt, zal in de huidige situatie nog moeten worden aanvaard. Hoezeer de legering een vervroegde gedeeltelijke inwerkingtreding van de belastingver laging uit een oogpunt van sociale recht vaardigheid van belang acht, zij kan zolang de spanning voortduurt hiertoe niet overgaan. De gevolgen van dit beleid zullen ook bij de loonvor ming voelbaar zijn. Deze immers zal, aldus de miljoenennota, in de huidige fase van evenwichtsherstel zo veel mo gelijk moeten aansluiten bij de stijging van de produktiviteit. Daardoor zal een nieuwe kostenstijging kunnen worden voorkomen. Daarom is de regering, bij de bepa-j ling van haar beleid en de opstelling) van de rijksbegroting voor 1965 uitge gaan van een loonstijging van vier pro cent in het komende jaar. j Overigens heft minister Witteveen waarschuwend de vinger omhoog: grote waakzaamheid is geboden, het voorspel len van het juiste tijdstip, waarop de conjunctuur kan veranderen, is moei lijk. De ervaring heeft geleerd, dat een omslag zich vrij snel kan voltrekken. Behalve de loonpolitiek wil de rege ring in 1965 nog andere middelen han teren om de spanning niet te vergroten: 1. De schorsing der fiscale faciliteiten bij particuliere investeringen blyft van kracht. 2. De premieverhoging voor A.O.W. en A.W.W. wordt slechts voor de helft gecompenseerd. 3. Geen gedeeltelijke invoering van de belastingverlaging op 1 juli 1965. 4. Verhoging van bepaalde lasten, die leiden tot kostprijsdekkende tarie ven. Het conjuncturele beeld samenvattend, dat als gevolg van dit beleid zal optre den, zegt de regering, dat de groei der bestedingen zal achterblijven bij die van de produktie. Een zekere ontspan ning op de arbeidsmarkt ligt in het ver schiet. De betalingsbalans zal een even wichtiger beeld vertonen. De prijzen zullen in de loop van 1965 stabieler zijn. Het doel van het evenwichtsherstel wordt echter nog niet geheel bereikt. Ingaande op enkele hoofdpunten van het regeringsbeleid zegt prof. Witte veen, dat de opheffing van de woning nood ook in 1965 de hoogste prioriteit houdt. Van de woningbouw zal voor on geveer 1150 miljoen gulden door het ryk worden gefinancierd. Ook in het komen de jaar zal een beperkend, zij het wat soepeler beleid worden gevoerd. Door de E.E.G. daalt het tekort op de begroting van het landbouw-egalisatie- fonds met niet minder dan 150 mil joen. De uitgaven voor de verbetering van de structuur van de landbouw stij gen met 58 miljoen gulden. De uitgaven voor de ontwikkelings hulp zullen 209 miljoen bedragen, het geen feitelijk 16 miljoen minder is dan in 1964. Omdat Nederland echter voor 47,5 miljoen betalingsverplichtingen heeft ten aanzien van het E.E.G.-ont wikkelingsfonds zullen de werkelijke uitgaven rond 31 miljoen gulden hoger zijn. In de onderwijssector is voor investe ringen ten gunste van het wetenschap pelijk onderwijs ƒ200 miljoen uitgetrok ken. Naast de verbeteringen van de sa lariëring van onderwijzers en kleuter leidsters, kondigt de regering de invoe ring aan van de verlaging der leerlin- genschaal op 1 september 1965. De bijdrage van de ouders in het kleuteronderwijs wordt van één gul den tot ƒ2,50 per maand verhoogd, waarbij echter de vrijstelling aan de voet wordt opgetrokken. De invoering van een sociaal mini mum voor A.O.W. en A.W.W. gaat de schatkist in 1965 ruim 160 miljoen gul den kosten: 150 miljoen bijdrage aan de financiering van deze volksverzekering, honderd miljoen meer kost de premie van de ambtenvaren, die voor rekening van de schatkist komen. De gem&enten zullen minder uitkring ontvangen nu de Algemene Bijstandswet op 1 yanuari a.s. in werking treedt. Tezamen met en kele andere, kleinere voordelen, levert dit de schatkist 95 miljoen op. (Zie voor nader nieuws over de mil joenennota en voor de troonrede elders).' (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Op de eerste dag van het nieuwe zittingsjaar van de Tweede Kamer zijn drie nieuwe leden beëdigd. Door het bedanken van drs. F. W. Gij- zels (K.V.P.), burgemeester van Heer len, kon de heer C. A. A. van Beek, bur gemeester van Reusel, zijn intrede in de Kamer doen. Als opvolger van de in juni overleden fractievoorzitter van de A.R,, de heer H. van Eijsden, is toege laten de heer M. W. Schakel, burge meester van Noordeloos. Tenslotte heeft de heer J. van Eibergen (A.R.) voor het kamerlidmaatschap bedankt door zijn benoeming tot voorzitter van het C.N.V. Hij is opgevolgd door de heer J. Boersma te Zeist. Belastinggraepen in procenten verdeeld KOSTPRIJS VERHOGENDE BELASTING: 5336 INKOMSTENBEL. LOONBEL AST. VENNOOTSCH.B. (m) BELASTING OP WINST. INKOM EN an VERM: 7379 OVERIGE MIDDELEN INCLUSIEF ADDITIONELE POSTEN 916 OEFENSIE POLITIE EN JUSTITIE cijfers in miljoen gulden EN VERKEER VOORZIEMIK l649Q4lV.PELT Het koninklijk paar en de prinsessen Beatrix en Margriet stappen voor het paleis Lange Voorhout in Den Haag in de gouden koets voor de rjjtocht naar de Ridderzaal. LONDEN/MOSKOU De verklaring door premier Kroestjev dinsdag tegen over Japanse parlementsleden afgelegd, dat Rusland oen nieuw monsterachtig wapen bezit, heeft Britse regeringskrin gen volkomen verrast. Men zei er geen idee van te hebben wat voor een wapen het zou kunnen zijn. Waarnemers stonden onmiddellijk met veronderstellingen klaar: misschien is het de kobaltbom, of misschien een do delijke straal. Al in 1950 heeft prof. Albert Einstein gezegd dat de kobaltbom de dampkring radioactief zou kunnen vergiftigen en zo alle leven op aarde zou kunnen vernie tigen. „Vernietiging van de mensheid" waren woorden die vandaag door Kroestjev werden gebezigd. Hij had er bij gezegd het wapen liever niet te ge bruiken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft besloten vandaag en morgen de wet installaties Noordzee, beter bekend als de anti-R.E.M.-wet, te behandelen. Op voorstel van voorzitter Van Thiel besloot de Kamer woensdag de debatten voort te zetten tot van de zijde der ka mer de sprekerslijst zal zijn uitgeput. Donderdag komt de regering aan het woord; dan zullen ook de re* en duplie ken worden gehouden, evenals eventuele stemmingen. Het gehele debat zal dus donderdag avond, hoe laat ook, worden beëindigd. Tot nu toe hebben zich zeven sprekers laten inschrijven. Oud-minister mr. J. Cals zal voor de K.V.P. aan het debat deelnemen. Van de zijde der regering verwacht men de ministers Scholten (Justitie) en Bot (O. K. en W.), terwijl het niet uitgesloten is dat ook premier Marijnen van zijn belangstelling laat blijken. DE BELGISCHE arts, die in Valken burg tot een handgemeen kwam met een Nederlands journalist, is voor de Maastrichtse politierechter vrijgespro ken. NICOSIA Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft dinsdag bevel gegeven de economische blokkade tegen de Turks-Cyprioten op te heffen en heeft} negen ton voedsel laten zenden naar het belegerde dorp Kokkina. Dit is dinsdag meegedeeld door de hoogste burgerlijke V.N.-autoriteit op het eiland, Galo Plaza. Plaza zei dat Makarios ook een tele gram heeft gezonden aan secretaris generaal Thant van de Verenigde Na ties, waarin hij aanbiedt andere be langrijke stappen te nemen tot het ver minderen van de spanning. Makarios wil onmiddellijke amnestie van alle wegens politieke misdrijven veroordeelde Turkse Cyprioten aanbie den en bevel geven de Grieks-Cyprio tische bolwerken op het eiland af te breken, als de Turkse eilandbewoners hetzelfde met hun vestingen doen. V.N.-functionarissen zijn kennelijk zeer tevreden met de ontwikkelingen, die worden gezien als een doorbraak in de oplossing van het probleem rond het eiland. Aan het opheffen van de economise he blokkade ging grote druk van de Ver enigde Naties vooraf, die Makarios waarschuwden dat hij met zijn maat regelen de kans op nieuwe gevechten op het eiland vergrootte. De negen ton voedsel werden met V.N.-vrachtwagens vanaf het presiden tieel paleis weggevoerd. De auto's wer den geëscorteerd door Finse militairen. Plaza maakte duidelijk dat de Ver enigde Naties voortaan zullen weigeren in te gaan op de Turks-Cyprische po gingen de hongerdreiging te gebruiken als een middel om de Turken van het vasteland naar het eiland te halen. De V.N.-functionaris verklaarde dat de blokkade op strategische en militai re goederen niet is opgeheven en dat voedseltransportcn door Grieks-Cyprio ten worden gecontroleerd. Ook heeft Makarios volgens Plaza in gestemd voedselvoorraden uit Turkije •te laten overkomen, zolang deze langs normale wegen het eiland bereiken, met door de Cyprische regering verstrekte vergunningen. WASHINGTON Het State Depart ment te Washington heeft dinsdag be kendgemaakt dat het Spaanse schip „Siërra Aranzazu". dat vorige week voor de kust van Cuba in brand raakte en waarvan bemanning door het Ne derlandse vrachtschip „P. G. Thulin" aan boord werd genomen, door „snelle kanonneerboten" in brand is geschoten. Dit hebben overlevenden van de „Siër ra Aranzazu" meegedeeld. Aangenomen wordt dat de aanval het werk is van Cubaanse bannelingen, die fel gekant zijn tegen het onderhouden van han delsbetrekkingen met Castro's Cuba. Rijkswachters houden Boltini aan de grens van de stad tegen. (Van een onzer verslaggevers) V ANTWERPEN annacht heeft het Nederlandse cir cus Toni Boltini België verlaten. De aftocht van de circuskaravaan was het voorlopige einde van de dramatische krachtmeting tussen het Antwerpse stadsbestuur en Boltini, die niet van plan is het erbij te laten zitten. Hij heeft de advocaat Jean de Cooman, die hem door het Nederlandse consulaat te Ant werpen is aanbevolen, opdracht gegeven een forse eis tot schadevergoeding te gen het stadsbestuur in te stellen. Onder het toeziend oog van rijks deurwaarder R. Stockman en twee ge tuigen, ondernam hij gistermiddag om vier uur een poging om de tunnel, die de linker Schelde-oever met de stad Antwerpen verbindt, binnen te rijden. Zoals gisteren in een deel van onze oplage gemeld, werd Boltini, die zijn circustenten op het Antwerpse St.- Jansplein wiide opslaan, gisternacht door de Antwerpse politie tegengehou den. Toen Boltini gistermiddag de tun nel wilde inrijden, blokkeerde de poli tie onmiddellijk de weg. „Wij hebben opdracht u de toegang tot de stad tr weigeren", zeiden de politiemannen. De deurwaarder maakte van een en ander verslag op, en dat verslag zal Boltini's voornaamste wapen zijn voor de rechter. Hij hoopt nu te kunnen aan tonen dat het stadsbestuur haar ver plichtingen niet nakomt. Zoals wjj gis teren meldden, bezit Boltini de offi ciële vergunningen om in september in Antwerpen te spelen. Het stadsbestuur ontzegt hem de toe gang tot de stad op grond van een tele foongesprek, waarin Boltini gezegd zou hebben van een bezoek aan Antwerpen af te zien. Boltini ontkent dit ten stel ligste en het stadsbestuur heeft giste ren het tegendeel nog niet aangetoond. Het stadsbestuur heeft inmiddels het Duitse circus Adolf Althoff toestem ming gegeven in Antwerpen te spelen Dit circus komt vandaag in de stad aan. Burgemeester Lode Craeybeckx wilde gisteren niet van wijken weten. Po gingen van de Nederlandse vice-consul J. de Jongh, om het stadsbestuur tot an dere gedachten te brengen, hadden geen resultaat. Om half tien gistermorgen vervoegde Boltini zich ten stadhuize, waar hij zijn zegje mocht doen bij de secretaris van 's burgemeesters kabinet. Daarna liet men Boltini tot half een wachten, om hem daarna naar de anti chambre van de burgemeester te bren gen. De heer Craeybeckx pleegde inmid dels druk overleg met de ambtenaren, die bij de affaire betrokken zijn. Hij vond het echter niet nodig ook naar het standpunt van Boltini te luisteren, die zenuwachtig liep te ijsberen. Om twee uur liet hij hem via advocaat De Coo man weten dat hij de circusdirecteur niet wenste te ontvangen. (VERVOLG OP PAGINA 2)

de Stem | 1964 | | pagina 1