GELD SPEELT GEEN ROL OP DE BRITSE OVERZEESE BASES BASTION .Dreg maar nietik hen er al uit hoor Paus Paulus benadrukt collegialiteit episcopaat Acht geboden voor de Vopo..... maar het vluchten gaat door s Oostduitse export steunt op goedgevulde gevangenissen m Haalde spons erover! SUCROSA WEG NAAR DE EENHEID NOG LANG...... Officieel rapport deelt fik se tikken uit Luther King bij de muur Het uur heeft geslagen Dure honden is fantastisch! Weinig hoop Naar het buitenland? Ze willen niet eens! Gedetineerden werken voor vele fabrieken Spaak maakte onvergeCj Hke fout De vloöt drinkt uit versierde kroezen; het leger mag niet achterblijven BOUCLÉ TAPIJT Politie sjouwde voor niets vertrouwd middel voor moderne magen We hebben geen honden gegeten mpt i/i/r tipptt apzinopn Brigade-generaal Kremer overleden „Proces"' tegen Ver woerd in Moskou DE NIEUWE GIDS: DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Zojuist is hier een! schandaal op het gebied van de besteding van officiële gelden aan het licht gekomen. Een Lagerhuis- commissie, samengesteld uit volks vertegenwoordigers van alle par tijen publiceerde het rapport over haar onderzoek inzake de manier waarop het geld van de Britse be lastingbetalers besteed of liever weggegooid wordt op de vele bui tenlandse militaire bases van Groot Brittannië. Bedoelde Lagerhuisle den hebben onlangs alle overzeese garnizoenen van Gibraltar tot Singapore bezocht en er verkwis-i tingen vastgesteld, die de Britse gewone man thans zwaar op de j maag liggen. Groot-Bnttannië is van oudsher een militaire mogendheden en dingen die al tijd gedaan werden, worden er nog steeds gedaan krachtens de macht dei- traditie. De uitgaven voor buitenlandse garnizoenen bedragen tegenwoordig 350 miljoen pond sterling per jaar en een niet onaardig deel van dat bedrag wordt nutteloos besteed. Zo bouwen de Britten nog altijd militaire installaties in het buitenland, alsof ze er ten eeuwigen dage gestationeerd zullen blijven. De les sen uit het recente verleden hebben hun niet geleerd, dat het gevaar van te moeten ophoepelen nergens ter wereld meer denkbeeldig is. Zij spendeerden miljarden aan basissen in Egypte en Kenia, doch moesten ze enkele jaren geleden' ontruimen. Tegen woordig besteden ze veel geld aan mili taire installaties op Cprus. En toch ge looft geen enkele Brit, dat de soeve reine basissen van dit eiland nog lang Engels bezit zullen blijven. In Lybië wordt een nieuwe Britse ka zerne van 250.000 pond sterling opge trokken. Een zegsman van het Foreign Office verklaarde aan de leden van de Lagerhuis-commissie, dat de Lybische basis niet zou afgestaan worden. Drie maanden later was het officieel dat de Britten haar over twee jaar zouden ont ruimen. Het Britse ministerie van Defensie en lioge militairen deinzen nooit terug voor hoge kosten en hun spilzucht grenst aan het ongelooflijke. De onthullingen in dit verband veroorzaakten grote veront waardiging in de pers. Een Londense krant schreef: „Wie wordt er nu' ont slagen? En wanneer? Als de leden van de raad van beheer van om het even welke openbare maatschappij zich zou den gedragen zoals sommige van onze functionarissen het gedaan hebben met betrekking tot de defensie-uitgaven, zouden ze in het publiek door hun aan deelhouders opgeknoopt worden". Het Lagerhuis-rapport werd echter ge publiceerd tijdens het parlementaire re ces zodat het voorlopig niet in het par lement behandeld kan worden. Maar het is koren op de molen van de socialisten en de liberalen, die thans nog meer reden hebben om tijdens hun kiescam pagnes de conservatieven van geldver spilling te beschuldigen. Het nieuwe schandaal sluit aan bij de reeds eerder aan het licht gekomen onthullingen over enorme nutteloze uitgaven inzake wa penkeuze en produktie, waaraan de con servatieven zich eveneens schuldig ge maakt hebben. De leden van de parlementaire com missie zetten merkwaardige staaltjes van financiële en onzinnige kosten op papier. Zo is gebleken, da- de R.A.F. op de basis in Singapore 115 politie honden in dienst heeft, die samen met hun 102 meesters 110.010 pond sterling per jaar kosten. In het Verre Oosten vergt het onderhoud van een lucht machtsoldaat jaarlijks 2.000 pond ster ling of evenveel als dat van een on derofficier in Groot-Brittannië. In Sin gapore en Maleisië slorpen de drie Britse strijdkrachten elk jaar 100 mil joen pond sterling op en het rapoort is van oordeel dat andere belangheb bende naties daarvan wel wat op zich zouden mogen nemen. Op de basis van Singapore bezif de R.A.F. een muziekkapel, die 85.000 pond sterling per jaar kost. En op Cyprus bouwt de Britse luchtmacht een hospi taal van een miljoen pond sterling, ter wijl het Britse legerhospitaal daar slechts voor 59 procent gevuld is. Op Gibraltar worden voor sommige vloot- officieren appartementen gebouwd, die vermoedelijk elk meer dan 9.000 pond sterling zullen kosten. Maar het lagere vlootpersoneel is er rnet zi.in gezinnen ondergebracht in minderwaardige woon- gelegenheden, hetgeen bewijst dat de Britse strijdkrachten nog lang niet he lemaal gedemocratiseerd zijn. „In dit ouderwetse onderscheid tussen officieren en de jongens zonder sterren of strepen hangen net zoveel spinnewebben als tussen de kanonballen en musketten uit het verleden" schreef de .Londense ..Daily Mirror" verontwaardigd. In een legerwerkplaats van Malakka houden de Britse soldaten zich hoofdzakelijk bezig met de reparatie van tuinmaaimachines. Voor het overige zitten de militairen van het Verenigd Koninkrijk diep in de pa perassen. In Benghazi moesen 18 for mulieren ingevuld worden voor de ver vanging van een Engelse sleutel van anderhalve gulden. En al zijn de com mando's nu gecentraliseerd, toch is het nog altijd niet uit met de onderlinge ri valiteit van de strijdkrachten. (Advertentie) Ze proberen elkaar in alles en nog wat de loef af te steken, zelfs op het gebied van aardewerk en lichte kroe zen. Zo heeft volgens het parlemen taire rapport het leger onlangs beslo taire rapport het leger onlangs beslo ten ten koste van 150.000 pond ster ling geschilderde versieringen te laten aanbrengen op aardewerk, bestemd voor inwonende gehuwde manschap pen. Want de vloot heeft ook versierd aardewerk en het leger wou daarop niet achterblijven. Wat de drinkbekers betreft heeft de R.A.F. om een paar kg aan gewicht te winnen wanneer manschappen en hun uitrusting van de ene plaats naar de andere gevlogen worden haar stan- daardkroezen vervangen door exempla ren van licht plastiek. Weer kon het le ger niet ten achter blijven. Het doet nu proeven met eigen lichte kroezen van een ander type. Militairen in het buitenland hangen volgens het ï-apport maar al te dikwijls de „grote Jan" uit op kosten van de staat. De Lagerhuis-commissie verbaas de zich over het ruime aantal „Amahs" of plaatselijke dienstboden in het to taal niet minder dan 8.700 die werken voor militaire gezinnen in Singapore en Hongkong. Deze inlandse vrouwen kosten de Britse belastingbetaler 1.3 miljoen pond sterling per jaar. Bij de regering van Hongkong de Britse vooruitge schoven basis op de rand van Rood-Chi na, die volgens deskundigen onverdedig baar is, heeft de R.A.F. zo maar even tjes 23 luchtmachtadviseurs afgevaar digd. Wat die kerels daar uitvoeren, weet in Groot-Brittannië blijkbaar niemand, zelfs niet het mirlistene van Defensie. En dan is er nog de radio-omroep van de Britse strijdkrachten. Hij kost 500.000 pond sterling per jaar, waarvan 300.000 voor het 357 man sterke personeel. Het radiostation van het Blitse Rijnleger wordt door 57 man bediend en kost jaar lijks 73.000 pond sterling. De parlemen taire commissie vindt dit een volkomen nutteloze uitgave, gezien het feit dat de uitzendingen van'de B.B.C. duidelijk op gevangen kunner? worden in West-Duits - land. Hetzelfde bezwaar geldt voor de militaire radiostations op Malta en (hoe wel in mindere mate) in Lybië. Ook aan het nut van de militaire zenders in het Verre Oosten mag getwijfeld worden, schrijft het rapport. De minister van Defensie Peter Thorneycroft, staat in verband met dit alles bloot aan ernstige kritiek en niet enkel van socialistische zijde. Sir Frank Markham, de conservatieve volksverte genwoordiger die de parlementaire com missie voorzat, heeft gezegd: „Wij me nen dat het onzinnig is vier basissen te onderhouden in het Middellandse Zee gebied. Dank zij moderne kernwapen strategie en snel luchttransport moet het mogelijk zijn onze basissen te beperken tot Groot-Brittannië. Duitsland, een in het Middellandse Zeegebied en twee in het Verre Oosten, plus daarbij de nodige luchtsteunpunten. De socialistische volksvertegenwoordi ger Patrick Gordon Walker, Labourzegs- man op het gebied van buitenlandse po litiek, noemt het rapport van de parle mentaire commissie ,,een vreselijke uit spraak over de staat waarin de conser vatieve regering onze strijdkrachten ge laten heeft na dertien ja^r bewind". Hij beweert dat zijn partij korte metten zou maken met de nutteloze defensieuitge- ven. „Het rapport is beschamend voor ons land", zegt Walker. ,,Op elke over zeese basis wordt geld verspild en niet- efficiënt gewerkt. De schuldigen moeten niet ver gezocht worden. Het zijn de le den van de regering, die geen duidelijke defensiepolitiek hebben en nooit vaste richtlijnen geven/' De Britse kiezers kunnen er nu eens over nadenken. Maar ze hoeven zich geen illusies te maken. Want ook hun land heeft nog geen regering voortge bracht, die zuinig en oordeelkundig om sprong met de centen van de leegge- perste belastingbetalers. MOSKOU Ter gelegenheid van het morgen in Moskou beginnende internationale jeugdforum waaraan delegaties uit vele landen, waaronder communistisch-China, deelnemen is door de Russen een zorgvuldig uitge voerd blad verspreid waarin op vele vragen een antwoord wordt gegeven. Op welke terreinen van wetenschap en techniek is de Sovjet-Unie de ka pitalistische landen voorbij gestreefd? Op nagenoeg alle, zo luidt het ant woord. Kan men in de Sovjet-Unie buitenlandse kranten kopen? De Rus sen hebben de progressieve pers uit de gehele wereld ter beschikking. Zijn er bevoorrechte groepen in de Sovjet unie? Ja, de kinderen. Schrijft de Russische pers steeds waarheid? Steeds. Bestaat er anti-semitisme in de Sovjet-Unie? Zeker niet. Wordt de Russen bellet naar het buitenland te gaan? In de afgelopen vijf jaar hebben vier miljoen Russen een bezoek aan het buitenland gebracht. Wij propa geren deze bezoeken. De Russische burgers geven er echter de voorkeur aan binnen hun eigen grenzen te rei zen. Aldus een bloemlezing uit dit Russische vraag'-en-antwoord-spel. (Advertentie) BASTION: gedessineerd bouclé van uiterst solide konstruktie. Breed- tes 1.30 m ei» 3.80 m, (broadloom). Prijzen: f 33.50 resp. f 104.- p. str. meter. Vraag folder B2 aap Ver.eta N.V., Hilversum. (Van een onzer verslaggevers) HOORN Een merkwaardig ongeval vooral door hetgeen zich nadien heeft afgespeeld deed zich voor op de Wés- terdijk te Hoorn. Daar raakte een perso nenauto (Porsche) in het IJsselmeer. Toen de politie hiervan melding kreeg, lag de auto zo'n 12 meter van de kant af. Niemand wist of zich mensen in de wa gen bevonden. De politieman ontdeed zich van zijn uniform, sprong te water en moest om zich te overtuigen de Porsche kantelen. Na dit moeizame karwei bleek noch van de bestuurder, noch van een eventuele passagier een spoor te vinden. De politie heeft nadien geruime tijd werk gehad met het opbellen van dokto ren. ziekenhuizen en hotels met de be doeling aldus te achterhalen of dit onge val ook slachtoffers had veroorzaakt. Al die telefoontjes bleven echter zonder resultaat. Maar later werd de politie zelf opgebeld, door de man die de Porsche had bestuurd, de 38-jarige M. N. uit Den Haag. Hij deed heel laconiek en zonder zich af te vragen hoeveel moeite en zorg hij velen had geleverd de mededeling dat hij zich in IJmuiden bevond en dat de politie niet behoefde te dreggen. De man vertelde uit de auto te zijn ge holpen en door een automobilist te zijn meegenomen naar IJmuiden. De politie stelt uiteraard een nader onderzoek in en zal dan wellicht over de vraag waarom de chauffeur zich zo zonderling heeft ge dragen nader worden geïnformeerd. Ver moedelijk zaten er drie personen in de Porsche, waaronder de bestuurder, diens echtgenote en een medepassagier. (Advertentie) Norac: de grootste hoeveelheid werkza- me stoffen in het kleinste tabletje. Norac tegen overtollig maag- zuur. Handig doosje staat I al op de toonbank van Uw apotheker of drogist. Een pïodukt Van de N V. Algcmeene NpRlT^.NIaatschappu f; 55 LONDEN De persattaché van de Zuidvietnamese ambassade in Londen heeft gezegd, dat de ivciakhonden die West-Duitsland heeft gezonden ter verlichting van de taak van de schild wachten in Zuid-Vietnam niet door dorpelingen zijn opgegeten. De berichten, dat in Zuid-Vietnam waakhonden waren verorberd hebben dierenliefhebbers over de gehele we reld geschokt. De persattaché zei dat sommige mensen in zijn land honden wel als een lekkernij beschouwen L.dat is een kwestie van smaak") maar van de Westduitse waakhonden is er beslist yeen enkele de pot ingegaan. IN DE midden-Japanse stad Tojama zijn maandag 300 personen in zieken huizen opgenomen, nadat zij bedwelmd waren door chloorgas, dat ontsnapte uit buizen van een chemische fabriek. Zes mensen verkeren in ernstige toestand. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft gisteren de derde en wellicht de laatste zitting van het oecumenisch concilie geopend met een beroep op de bisschoppen de hun rechtens toekomende plaats aan zijn zijde bij het bestuur van de Kerk in te nemen. De 67-jarige paus, die er ernstig uitzag, gaf de niet-katholieke waarnemers op de kerkvergadering te kennen dat „wellicht grote afstanden ons nog scheiden. Wellicht zal het lang duren vóór onze volle en effectieve vereniging kan worden gerealiseerd, maar weet alvast dat wij u reeds in ons hart koesteren". De Paus begon de plechtigheden ter opening van het concilie met een H. Mis die hij gezamenlijk met 24 andere pries ters, onder wie kardinalen, aartsbis schoppen, bisschoppen en abten opdroeg. Met deze concelebratie wilde hij de een heid van de kerk en haar hierarchi de monstreren. Na de mis legde de Paus in zijn in het Latijn uitgesproken toespraak, de nadruk op de rol die de bisschoppen zoals bij de concelebratie was gedemon streerd in de Kerk moeten spelen. ,,Wij hebben reeds het genoegen ge had om in de bisschoppen onze ware broeders te erkennen, door hen aan te spreken als ouderlingen" err met vreug de voor onszelf aanspraak te maken op de equivalente titel van „mede-ouder ling"," zo vervolgde hij. „De integriteit van de katholieke waar. heid vraagt thans om eenmet de doe zonder saccharine, voor de slanke lijnl O O DEN HAAG In het militair hospitaal in Den Haag is op 56-jarige leeftijd plot seling overleden brigade-generaal H. C. Kremer, sinds 1 augustus 1964 comman dant van het legerkorps achtergebied. Na diverse rangen doorlopen te heb ben werd hij in 1956 bevorderd tot kolo nel en commandant van de veldartillerie Jan Essen. In november 1957 aanvaard- hij een artilleriefunctie bij de staf jan het eerst legerkorps. In mei 1958 Rreeg hij een functie bij de staf van de Nederlandse territoriale bevelhebber. .in 1962 kwam hij in het nieuws toen Rij door de toenmalige minister van De- iensie voortijdig werd ontslagen. Van 1 september 1962 tot 16 oktober van dat Jaar is hij met eervol, ontslag geweest. Later werd dit ontslag ongedaan ge maakt en werd de toenmalige kolonel Kremer geplaatst bij het defensiestudie- centrum in Den Haag. Met ingang van 1 JUli 1964 werd hij, met terugwerkende Klacht tot 1 november 1963. bevorderd tot brigade-generaal. IN HET Amsterdamse RAl-gebouw is maandag de elektronische vakbeurs Fiarex geopend, die tot en met vrijdag duurt en waar e enenzestig midm nemin gen achthonderd merken vertegenwoor- (Van onze correspondent) BONN Ook wanneer men zich poli tiek al bijzonder moeilijk kan voorstellen clat het nog ooit weer eens zal komen tot een hereniging van Duitsland, in het menselijke vlak lijkt zy vaak een totale onmogelijkheid. Men moet toch wel tot deze conclusie komen, wanneer men hoort dat bij de politieke indoctrinatie van Walter UI- brichts „Nationale Volksarmee" de hou ding ten opzichte van de Westduitse „Bun- desgrensschutz" de grensbewaking van de bondsrepubliek, die een zuivere politie-eenheid is, welke onder het mi nisterie van binnenlandse zaken ressor teert in het middelpunt staat. De on derwijzende politieke officier betitelt de „Bundesgrensschutz" daarbij als de „groe ne S.S.". die als politietroepen van de Bundeswehr „de eerste slag tegen de D.D.R. moet leveren In de kazernes van de „Nationale Volksarmee" hangt sinds korte tijd een wandbord met de dienstgraden van de „Bundesgrensschutz1 er op. Daaronder het propagandistische parool: „De B.G.S. je doodsvijand". De vlucht, van militairen uit de Na tionale Volksarmee" hebben de commu nistische machthebbers in Oost Berlijn ondanks alle voorzorgsmaatregelen nog steeds niet kunnen tegenhouden. De le gerleiding in het communistische Oost- Duitsland heeft daarom een vereenvou digde catalogus van verbods-bepalingen opgesteld, die elke Volksarmee-soldaat moet beheersen. Daarin staat o.a. 1. Een wachtpost mag zich nooit van zijn begeleider scheiden (men loopt langs de zonegrens altijd met twee man plus een herdershond patrouille). 2. Elk contact met personen op het ge bied der bondsrepubliek is verboden. 3. De patrouillegang' mag nimmer worden onderbroken, ook niet bij on weer. 4 Het patrouillegebied mag onder geen enkele omstandigheid en uitsluitend op hoger bevel worden verlaten. 5. Twee dubbelposten mogen elkaar nooit ontmoeten. Elke patrouille moet in zijn eigen gebied blijven. 6. Er mag niet worden gesproken met burgers op Oostduits gebied. 7. Wapens mogen nooit uit dc hand worden gelegd en de patrouillehond mag nooit vrij rondlopen (Desondanks komt het herhaaldelijk voor, dat Oost- duitse honden zich losrukken en naar West-Duitsland vluchten). 8. Observatietorens mogen nooit wor den verlaten. Door deze verbodsbepalingen wil de legerleiding bereiken, dat de posten en de patrouilles gemakkelijker door offi cieren kunnen worden gecontroleerd. Bo vendien bestaat nog de mondelinge aan wijzing, dat het wachtposten en patrouil les verboden is om een in de mijnengor- del gewonde persoon te gaan halen. Men vreest blijkbaar, dat de grenswachters de gelegenheid der reddingsexpeditie zullen benutten om ook de resterende meters in westelijke richting af te leggen en naai de bondsrepubliek te vluchten. (Van onze correspondent in Bonn Jan Bouwer) BONN De recente vrijlating van een aantal politieke gevangenen in Oost-Duitsland ten spijt: een werkelijk grootscheepse amnestie voor politieke gevangenen in de communistische oostzone van Duitsland stuit, naar het oordeel van terzake deskundigen in de bondslioofdstad, af op economische moeilijkheden. Oorzaak daarvan is, dat de gevange nen arbeid verrichten in de aan de ge vangenissen en tuchthuizen verbonden „volkseigen bedrijven". In de gevan genissen en tuchthuizen wordt voorna melijk voor de Oostduitse export ge werkt. Iiet Zeiss-staatsbedrijf in Jena - 't vrije bedrijf is naar West-Duitsland over geplaatst dat optische precisieappa- raten naar 80 landen exporteert, onder houdt nevenbedrijven in de gevange nissen Bautzen, Torgau en Grafentónna. De radio- en televiesiefabrieken „Rafe- na Werke" en ,,Hern Radios" (beide ook „volkseigen" ondernemingen) heb ben montage-afdelingen in Bautzen en in het tuchthuis Rummelsburg bij Oost- Berlijn. De uurwerkfabrieken in Rahla en Glashütte. die hun halve pro duktie exporteren, laten een groot deel van hun produkten in de gevangenis Grafentonna monteren. Rond 60.000 pols horloges van het merk Thiel worden maandelijks in deze gevangenis door politieke gevangenen gefabriceerd. Behalve de Zeissfabrieken hebben ook de elektro-Schaltgerate Oppach arbeids krachten uit het tuchthuis Bautzen ge leend, Hetzelfde geldt voor vulpen, en ballpointfabrieken. De chemische fa briek Fahlberg in Maagdeburg fabri ceert een deel harer produkten in de gevangenis Sudenberg. De gevangenis in Torgau stelt vele politieke gevange nen als arbeidskrachten ter beschikking aan de ter plaatse zware industrie. De Suhlerwapenfabrieken. die de meeste jachtgeweren exporteert, hebben een nevenbedrijf in de gevangenis bij Un- termaszfeld. Aangezien de meeste politieke gevan genen dingen produceren, die voor de export zijn bestemd, werken zij in de praktijk ook voor de Oostduitse import: met de geëxporteerde produkten wor den n.l. grondstoffen in het buitenland aangeschaft, vooral uit de bondsrepu bliek via de internationale handel. Na de bouw van de muur in Berlijn zijn overal in de oostzone van Duits land nieuwe gevangenissen en tucht huizen opgericht, Op het ogenblik be staan er in de z.g. Duitse Demokratische Republiek, de „heilstaat" der arbeiders en boeren, 25 kampen waarin politieke gevangenen als dwangarbeiders zijn on dergebracht. Het grootste bevindt zich in het bruinkolengebied „Schwarze pumpe", dat arbeiders aan verschillen de firma's levert. Andere werkkampen bevinden zich in Zwickau. Oelnitz, Eisenhüttenstadt (het vroegere Stalin- stadt). Gemiddeld bevinden zich 700 gevangenen in elk kamp. Een werkkamp voor vrouwelijke ge vangenen bevindt zich in Himmelsmühe bij Falkenbach. De vrouwen werken er voor een plaatselijke textielfabriek. (Advertentie) Ds. Martin Luther King heeft een kort bezoek gebracht aan de Berlijnse muur. Hij vertoefde ge ruime tijd op de plaats, waar een vuurgevecht plaatsvond tussen Oostduitse grenswachten en Westberlijnse politiemannen. Ver volgens begaf hij zich naar het huis van de familie Grossmann, waar door de rondvliegende ko gels enige schade was aangericht. Hier spreekt hij met de bewo ners van het huis. MOSKOU Het permanente secreta riaat van de internationale commissie van voorbereiding van het wereld-jon gerenforum dat woensdag in Moskou bij eenkomt heeft besloten, premier Hen drik Verwoerd van Zuid-Afrika te laten „berechten" door „een hof van wereld opinie". Het „proces" zal beginnen tij dens de bijeenkomst van het forum en eindigen in de zomer van het volgend jaar. Het voorstel tot een dergelijk „pro. ces" is uitgegaan van een Russische afgevaardigde en werd unaniem gesteund door de afgevaardigden van Algerië, Oost-Duitsland, Kenia, Portugal en an dere londen. trine van het pausschap verenigbare, toelichting, die de rol en het mandaat van het episcopaat in hun stralend licht zal plaatsen. Hij wees erop dat het laatste oecu menische concilie dat in 1870 voortijdig werd beëindigd, het primaatschap van de Paus had gedefinieerd, maar niet toegekomen was aan het definiëren van de rol van de bisschoppen. Dit concilie, aldus de Paus, moet die taak thans vol tooien. De Paus richtte ook woorden van wel kom tot de katholieke leken en de vrouwen die de kerkvergadering zullen mogen bijwonen. Verleden week kondig-, de de Paus aan det vrouwelijke verte genwoordigers van kloosterorden en or ganisatie van vrouwelijke leken zouden worden uitgenodigd wanneer problemen met betrekking tot de vrouw op het con cilie aan de orde worden gesteld. „Wij zijn verheugd", aldus de Paus, „onder de toehoorders onze geliefde dochters in Christus te verwelkomen, de eerste vrouwen in de geschiedenis die aan een kerkvergadering zullen deelne men. De toehoorders, mannen zowel als vrouwen, zullen spoedig beseffen dat achter ons welkom onze vaderlijke lief de voor alle groepen, die het volk van God vormen, ligt,...". Vervolgens richtte hij zich tot de waar nemers van 22 niet-katholieke christe lijke kerken. „Wij willen u nogmaals verzekeren van ons doel en hopen eens in staat te zijn alle obstakels, misverstanden, elke besluiteloosheid, die ons nog verhinderen ons „een van hart en een van ziel" in Christus te voelen, uit de weg te rui men... Van onze kant zullen wij al wat mogelijk is doen om dat doel te bereiken". „Wij zullen loyaal streven naar de een heid van Christus' Kerk om al het ge- oo2ioofde in de verschillende christelijke kerkgemeenschappen beter te begrij pen en tegelijkertijd smeken wij hen het katholieke geloof en leven beter te begrijpen Over het werk van het concilie zei de Paus: ,,Het uur heeft geslagen dat de kerk van haarzelf moet zeggen wat Christus met haar voorhad en wat htf van haar wilde. De kerk moet een defi nitie geven van haarzelf". De nadruk die de Paus legde op de collegialiteit der bisschoppen was voor de zogenoemde liberale vleugel op de kerkvergadering een gunstig voorteken. De kwestie is op de tweede zittingsperi ode reeds in discussie geweest zonder dat er over gestemd was. Naar verwacht wordt zal tijdens het debat over het schema over de kerk dat het eerst aan de orde zal worden gesteld over de kwestie van de collegialiteit der bis schoppen gestemd worden. 5? 5? BRUSSEL. „Onvergeeflijk" noemde gisteren het Brusselse blad „De nieuwe gids" het gebrek aan overleg tussen Bel gië en Nederland over het voorstel van de minister van buitenlandse zaken Spaak, over zijn voorstel op basis van de besprekingen in de vroegere commissie- Fouchet opnieuw te zoeken naar een for mule voor Europese politieke integratie. „Ons verontrust de wijze, waarop mi nister Spaak te werk is gegaan. Wellicht heeft hij op het succes van de verrassing gespeculeerd, maar hoe kan men de hou ding van een miniatuurland als België goedkeuren, dat tot een groot diploma tiek initiatief overgaat zonder ook maar zijn beste vrienden te raadplegen?", al dus vraagt het katholieke blad zich af. Het zegt begrip te hebben voor de Duitse verbazing en de Italiaanse ont stemming. „Maar wat onvergeeflijk schijnt, is het gebrek aan overleg tussen de Benelux-landen, althans tussen Neder land en België. Is het geen dwingende eis voor de lage landen een gemeenschap pelijk buitenlands beleid te voeren en had men juist met de Europese politieke integratie, waar de Nederlandse gevoe ligheid bijzonder groot is. niet zeer om zichtig te werk moeten gaan? Naar ons gevoel werd door deze nalatigheid een diplomatieke fout begaan, die de Belgi sche positie in de toekomst alleen maar kan verzwakken." f mm

de Stem | 1964 | | pagina 7