FAAM MODESHOW INVENTUM Kroestjev heeft geen behoefte aan een legaat Bij ons hebt U een naam, geen nummer Nederland is een interessant voorbeeld Tegenzet Polycentrisme De religie Dc Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant r MAGAZUNKNECHT „SPREEKVAARDIGHEID" Maison SPORTIEF DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 Penetratie in de godsdienst Eerste paal voor hogere agrarische school Den Bosch VERTEGENWOORDIGER Notaris Van Dissel HERENBANDEN en BUIKBANDEN v. d. Walle- Biommaert leerling kapster of kapster J Vele moeders en vaders geven Sanatogen wèl aan hun kinderen maar vinden het schijnbaar te goed voor zichzelf Toch hebben ze er even hard behoefte aan. %MSanato&en Het zenuwsterkend tonicum damesconfect,e 'OrtlCl n'v' WIJ MAKEN GRAAG KENNIS MET: Pepermunt Drups Office (dropafdeling) Jonge vrouwen De SPREKEN IN HET OPENBAAR Goed gekleed elk uur van de dag" NAJAARS-WINTERSHOW 1964-1965 TOGLIATTI'S testament (Van onze medewerker dr. K. J. Hahn) ROME Zoals bekend verscheen onlangs in het Italiaanse communistische weekblad „Rinascita" het politieke testament van de overleden leider van de Italiaanse communistische partij Palmiro Xogliatti. Deze publikatie werd hier en in het buitenland, vooral echter in Moskou met grote spanning verwacht, niet overal met prettige gevoelens. Het was in ieder geval voor Leonid Breznjev de secretaris-generaal van het Centraal Comité van de Sovjet-Russische partij een zeer onaangename verrassing, toen hij bij de begrafenis van Togliatti op 25 augustus jl. tijdens de grote rouwmanifestatie juist op het plein van Sint- Jan van Lateranen, voor het eerst van het bestaan van dit document hoorde. Togliatti's opvolger. Luigi Longo, zei in zijn rede voor duizenden trouwe vol gelingen van Togliatti en van Togliatti's lijkkist, dat er een pro-memoria van Togliatti gevonden was dat hij enkele uren voor hij op 13 augustus in Jalta ineenstortte had opgeschreven. Breznjev begreep meteen twee dingen: Ten eerste dat in dit testament opvat tingen moesten zijn opgenomen die niet helemaal met de koers van Moskou overeenstemden, en ten tweede dat de Italianen van plan waren dit document wereldkundig te maken. Beide elementen waren voor de Rus aanleiding nog in Rome te trachten de publikatie te ver hinderen, met het argument dat dit stuk zeker voor het gesprek met Kroestjev bestemd was, dat kort na 13 augustus had moeten plaatsvinden, en dat in ieder geval de kritiek van Togliatti niet naar buiten moest komen. In de Itali aanse partij is inderdaad ook over deze kwestie gediscussieerd en uit de tekst blijkt dat de zeer nauwkeurig werkende Togliatti inderdaad een rede had voor bereid en zich op een discussie had in gesteld dus zeker met de Russen, want de Italianen kenden zijn opvattin gen. Toch drongen de leden van het Italiaanse centraal comité er op aan deze belangrijke tekst publiek te maken, om vast te leggen wat Togliatti over een aantal belangrijke en actuele vraag stukken zei en om de partij hiermede vast te leggen. Bat dit de Russen geenszins aan genaam was, kan ook worden gecon cludeerd uit het feit dat op het ogen blik dat de publikatie bekend werd, Kroestjev in Moskou een rede hield en zonder namen te noemen de argu menten van Togliatti trachtte te ont zenuwen. Het is dus een politiek document in dubbele zin, het bevat politiek en het maakt politiek. Het hoofdonderwerp is - niet nieuw: Togliatti spreekt over de eenheid van de internationale communis tische beweging en zegt ronduit dat zijn partij en hijzelf het met het Sovjet-Rus- schische plan van de internationale com munistische topconferentie niet eens zijn. Zij zullen actief aan de conferentie deel nemen, maar er blijven „twijfels" en „sterk voorbehoud" bestaan. Togliatti *had liever gezien dat men de discussie op minder polemische wijze had voort gezet, dat men in groepen van partijen de zaak had bestudeerd en pas over een "paar jaren de conferentie had bijeenge roepen als ze dan nog nodig geweest was. Hieruit blijkt, dat Togliatti hele maal geen vriend van de conferentie was, omdat hij vreesde dat bij een der gelijke conferentie toch een belangrijk deel van de internationale beweging zou ontbreken, zeker de Chinezen, en dat daardoor de splitsing formeel en perma nent zou werken. Hij stelde in het do cument dan ook voor, nog eens een de legatie naar Peking te sturen, en wel op 15 december, wanneer te Moskou de voorbereidende conferentie bijeenkomt. Kroestjev verwerpt deze gedachte in zfjn rede kort en bondig: zonder confe rentie zouden de Chinezen voortgaan met penetreren en ondermijnen en de inter nationale beweging zou daardoor nog meer in gevaar komen. Togliatti zegt in het stuk en hieruit blijkt dat het inderdaad voor intern ge bruik bedoeld was dat hij het met de door de Russen gevolgde lijn niet eens is, omdat zij niet goed is. Dit kernstuk van Togliatti's politieke nalatenschap is echter nog lang niet het belangrijkste gedeelte van deze zeer in teressante tekst. Togliatti vat hier op zeer heldere wijze een overigens niet on bekende analyse van de internationale situatie in communistisch licht samen en zet duidelijk uiteen welke politiek de Italiaanse communisten voorstellen. Het wordt daardoor inderdaad een program matisch stuk, dat overigens uitmunt door beknoptheid, scherpe formulering en schrandere manoeuvreerkunst oprech te kritiek en handig laveren wisselen el kaar zo nonchalant en zo grootvaderlijk af dat niemand meer eraan denkt dat wij hier met een van de meest gehaaide oud-Stalinisten met een zeer indrukwek kende staat van dienst onder de grote tiran te maken hebben. Het bewijst en de publikatie van het stuk door zijn discipelen onderstreept het dat de koers van Togliatti, die zich ook in het stuk uitspreekt door hem au sérieux moest worden genomen. Togliatti wil al les doen om de Chinezen bij de club te houden niet omdat hij hun ideeën deelt. Integendeel. In een korte analyse van de „bur gerlijke" maatschappij toont h|j aan dat de arbeidersklasse gemeenschap pelijk, ook bij verschil van levensbe schouwing, langs vreedzame weg aan de macht moet komen. Zij moet met de economische en sociale realiteit meer rekening houden, vooral met de „kapitalistische planificatie", die hem natuurlijk bijzonder verontrust. Hij zegt wel opgewekt dat deze politiek, om van boven af een loon- en prijs politiek te voeren, tot falen gedoemd is, maar in parentesi wordt toegege ven: „Interessant is het voorbeeld van Nederland". De eenheid, die ook Togliatti wenst, moet „in de verscheidenheid der con crete politieke posities" verwezenlijkt worden. De destalinisatie moet dus verder worden doorgevoerd. De uitvin der van de term „polycentrisme" laat zich hier dus niet onbetuigd: de dis cussies moeten open en democratisch gevoerd worden, ook gaan de Italiaan se communisten na, wie en wat alles aan het Stalinisme en zijn ontstaan schuld was. En tenslotte wordt hij he lemaal openhartig: „Het probleem dat de meeste aandacht verdient.... is de overwinning van het systeem van de beperking en de onderdrukking van de democratische en persoonlijke vrijhe den die Stalin had ingevoerd". Deze overwinning van het Stalinisme gaat nog te langzaam en Togliatti stelt: ,,Wij gaan altijd van de gedachte uit, dat het socialisme het systeem is waarin de arbeiders de grootste vrijheid genie ten" en zegt daarbij niet dat hij in de laatste jaren telkens weer een vrije dis cussie- in de partij heeft onderdrukt en de vorming van afzonderlijke „stromin gen", zoals ze in alle Italiaanse partijen bestaan, heeft tegengehouden Kennelijk is zijn testament geboren uit een bepaal de sfeer die in zijn partij heerst en die zich in. zijn gedachten weerspiegelt. Tegelijk wordt echter duidelijk, dat het polycentrisme van Togliatti verder be gint door te werken. De Russen maken zich dus terecht bezorgd over een tekst van een van de grootste communisti sche leiders, die zoals aan het einde van het testament te lezen valt zo nadrukkelijk opkomt voor ,,de eenheid in de verscheidenheid en de volledige autonomie van de afzonderlijke landen". DEN BOSCH Maandag 21 septem ber wordt door de directeur-generaal van de Landbouw, ir. J. Wellen, de eer ste paal geslagen voor het gebouwen complex ten dienste van de hogere agra rische scholen van de K.N.B.T.B. te Den Bosch. Na afloop van de plechtigheid wordt een bijeenkomst gehouden in Chalet Royal waar de heer Wellen en de voor zitter van de K.N.B.T.B., tevens voor zitter van het curatorium, de heer C. G. A. Mertens, het woord zullen voeren. De plechtigheid op het terrein, aan de Mgr. Diepenstraat, begint 's middags om vier uur. De overleden leider van de Italiaanse communisten past deze nieuwe en elas tische weg om aan de macht te komen op zeer on-Chinese wijze op verschil lende terreinen toe: zo moet ook getracht worden tot een samenwerking met de „georganiseerde katholieke wereld en de katholieke massa's" te komen, die onder Paus Joannes XXIII volgens hem naar links oprukten. Hier moet nu volgens hem met andere middelen dan het ou derwetse atheisme gestreden worden: „Het vraagstuk van het religieuze be wustzijn. van zijn inhoud, van zijn wor tels in de massa's en van de wijze, het te overwinnen, moet anders gesteld wor- len dan in het verleden, als wij toegang tot de katholieke massa's willen hebben en door hen begrepen willen worden. Anders gebeurt het, dat de de katholie ken „toegestoken hand" als een pure truc of bijna als een hypocrisie wordt beschouwd". In deze mooie en gladde formulering zou bijna niet opvallen, dat met deze nieuwe methode het religieuze bewustzijn in ieder geval „overwonnen" moet worden. Dezelfde lenigheid in de politieke be nadering vinden we op het gebied van de cultuur: hier zijn „de deuren wijd open voor communistische penetratie", alleen moeten de communisten zich als ware „pleitbezorgers van de vrijheid van het geestelijke leven", van de vrije schepping van de kunstenaar en van de vooruitgang van de wetenschap tonen. Hierbij zou veel hulp kunnen komen van de communistische landen, die hier al meer ervaring hebben, maar, zegt Togli atti fijntjes, „deze hulp is niet altijd ge komen". Duidelijker voor de Russen wordt To gliatti waar hij zijn theorie van de com munistische strijd in de „burgerlijke staat" weep formuleert. Het is opvallend, dat hij de gewone communistische ter minologie van „kapitalistische" staat vermijdt, hij spreekt vreedzamer van de „burgerlijke" wereld. Hier gaat het voor hem om een „progressieve trans formatie" van staat en maatschappij met behulp van alle arbeiders hier voor is echter „vanzelfsprekend een ra- dicalisatie van deze strijd" nodig. Deze vriendelijke theorie heeft dus eveneens een „radicaal" staartje. Anderzijds benadrukt Togliatti ster de noodzaak, dat al deze problemen in de competentie van de afzonderlijke na tionale partijen vallen, want in ieder land zijn de omstandigheden anders, strakke algemene regels zijn alleen hin derlijk. Iedere partij moet autonoom handelen en Togliatti onderstreept: „De autonomie van iedere partij, die wij met beslistheid bepleiten, is vandaag niet alleen een interne noodzaak van onze beweging maar ook een wezenlijke eis van bestaande omstandigheden". De Italianen, vervolgt hij, verzetten zich tegen de wederoprichting van een „ge centraliseerde internationale beweging". INVENTUM fabriek van instrumenten en electrische apparaten N.V. te Bilthoven vraagt een TAAK: het intensief bewerken van de markt van elecfrotechnische- en huishoudelijke ap paraten in de ZUIDELIJKE PROVINCIES. Hierbij behoort o.m. het adviseren van handel en gebruikers over de mogelijk heden van electrische verwarming en electrische heetwatervoorziening. VEREIST: Middelbare of gelijkwaardige opleiding. Technische belangstelling. Rijbewijs B-E. Branche-kennis is gewenst, doch niet noodzakelijk. Gegadigden dienen woonachtig te zijn in het zuiden van het land. Geboden wordt: een afwisselende functie met mogelijkheden tot het ontplooien van eigen initiatief. Sollicitaties met volledige inlichtingen omtrent leeftijd, opleiding en ervaring, vergezeld van een recente pasfoto, te richten aan de afdeling Personeelszaken, Leijenseweg 101, Bilthoven. •-VTtW'We -AVV".- FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Geboren: Frankie, zoon v. K. Eistv. Meel, Roosen daal; Eric, zoon v. P. Bloe menv. Kessel, Den Bosch; Eric-Jan, zoon v. J. v. Ree Wentink, Tilburg; Ellen, dochter v. J. v. Sprang Kwanties, Tilburg. Getrouw: M. Coppens en F: Claaren, Vught. Overleden: A. v. d. Klundert, 81 jaar, Oud-Gas tel; E. GovaartsKaan, 73 jaar, B. op Zoom; M. v. Ekerenv. Geel, 71 jaar, Roosendaal; J. Ghijsens, 66 jaar, Boxtel; J. Albers, 86 iaar, St.-Michielsgestel; H. Stellinga, 74 jaar, Tilburg; J. Evers, 43 jaar, Goes; M. Blomaard—v. Overloop, 54 jaar, Kloetinge; F. Kamp, 75 jaar. Breskens; D. v. d. Lin de, 60 jaar, Rilland-Bath. VEILING te GOES zal op dinsdag 22 september 1964 te 20.00 uur in de „Prins van Oranje" te Goes ten verzoeke van de erven P. de Jonge te Goes, publiek verkopen: HET HUIS MET ERF EN TUIN aan de s-Gravenpolderse- weg 64 te Goes, groot 6.90 aren, met uitzondering van ca. 15 ca verkocht aan de provincie Zeeland. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling der kooppennin gen, behoudens toestemming van b. en w. Bezichtiging op zaterdag 19 september 1964 van 10.00 tot 12.00 uur v.m. Nadere inlichtingen ten kantore van de notaris. DROGISTERIJ Stationsweg 9 - HULST Gevraagd voor direct een Dameskapsalon J. RISKé, Dubbele Poort 9, HULST, tel. 01140—2421. Familie met kmderen, in land huis met alle modern comfort wonend te St.-Niklaas W. (Bel gië), zoekt voor onmiddellijke indiensttreding degelijk meisje als hulp in de huishouding. Schrijven bureel blad onder no. 12581. X Leerling-kelner gevraagd. Hotel des Pays Bas, Nieuwstraat 13, Terneuzen, tel. (01150)-2275. Bontmantels. Keuze uit meer dan 200 stuks. Nu zomer prijzen. Kees v.d. Ven, Nieuwlandstr. 3, Tilburg, tel. 04250-26617 X Woning te koop gevr. Gelegen aan of nabij de dijk van de Westerschelde. Brief met pr.- opgave aan: Verbugt, Saffier- str. 14, Heerlen (L). X Te koop; geheel vrijstaande woning, omgeving Goes. Flinke hypotheek aanwezig. Br. ond. no. 13251 bur. dagbl. De Stem, Goes. 13251 Huur nieuwe televisie met al le programma's voor een ge ring bedrag per maand. Geen vooruitbetaling! Altijd recht v. koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis! Bel (ook 's avonds), nr. 01184-4410 of 01180-3973 of tel. 213. R.-k. heer, 49 j., 2 kinderen (ï.b.v auto) zoekt s.k.m. r.-k. juffr. 35-45 j. (Br. ond. no. 26435 bunr. v. d. bl. Belcrum-Garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. 1959 te k. Min. Kanstraat 18 20, B-reda. Tel. 016o0—39870. Vito garage te Breda biedt u deze week te koop aan de vol gende zo goed als nieuwe au tomobielen teg. scherpe prijzen Simca 1000 1963, Renault Dau. phin met schuifdak 1962, V.W de Luxe 1962, Opel Rekord 1962, Renault Dauphin 1962, Re nault R8 1963, Opel Kadett 1963, V.W. variant 1963, Fiat 1500 met schuifdak 1963, V.W. 1960. Door inruil verkregen en tegen zeer lage prijs te koop. Opel Rekord 1959, V.W. de Lu xe 1961 type 1962. Zoekt u een werkelijk occasion, komt dan eens bij ons kijken. Praktisch al deze automobielen zijn van eerste eigenaar. Koopt vertr. Koopt bij de Vito. 10o pet. ga rantie, zowel op eventuele on derdelen en geen kosten van ar beidsloon, gedurende 10.000 km of 3 mnd. Alle kosten voor onze rkening. Let op het juiste adres; Vito-Garage, Ginneken- weg 340—342, Breda, tel. 36173. Recht tegenover de kerk, vlak bij de Ginnekenmarkt. Dagel. geopend tot 's avonds 10 uur. Zaterdags tot 6 u. Zondags van 11 tot 6 u. Zondags van 11 tot 6 uur. Inruil mogelijk. Finan ciering binnen één uur gere geld. 21846-X Pracht Citroen 1958 slechts f 1500, Taunus 15M keurige wa», gen f 1500,-, Taunus 15M prima staat f 900.-, Opeis Rekords en Olympia's v.a. f 1000,-, Volks wagens in prima staat v.a. f 1000,-, Ford Thames bestel wagen 1960 als nieuw f 1100,-, voorts volksbestelwagens, bus jes, Pick-Ups etc., Opel Cara van, Tempo-bestelwagens in al le prijzen. Ruilmotors V.W. f 285.- alle slooponderde- len voor V.W. en andere. Wil lem Appels, Blauwehandstraat 2, Bergen op Zoom. 4030-X Onze voorraad is weer aan merkelijk uitgebreid met een zeer aantrekkelijke serie auto's Z.a. Opel Rekord 170o 1963; Opel Kadett 1963; Renault R8 1963; Daf 700 1963; Simca 1000 1963; Ford Taunus combi, 17M 1963; Ford Anglia 1963; Re nault Gordini 1963; Renault On- dine 1962; V.W. 1500 1962- Sko da 1962; DKW 3-6 1962; Ci- troën ID 1962; Vauxhall Vic tor 1962; Simca 1000 1962; V.W. de Luxe 1962; Simca Etoile 1962; V.W. de Luxe 1961; Ford Consul 1960; Borgward Isabel la 1960; Renault L4 1963; Re nault L4 1962; Ford taunus 17 M stationcar 1961; Fiat 600 1961; Citroën ID '61; Opel Ka- pitan 1959; Ford Anglia 1960; Renault Dauphine 1959. Teveel om alle op te noemen. Kom vrijblijvend kijken en bewon der onze voorraad. Inruil en fi nancieren zo klaar. Alle dagen geopend van 8 v.m. tot 10 u. n.m. Ook zaterdags en zon dags. Voor een betrouwbare auto naar een betrouwbaar adres, het adres met de groot ste service. Belcrum-garage. Min. Kanstr. 16-20, Breda, tel. 01600-39900-39870. Vlakbij groen teveiling en station. 12530-X Te koop van particulier: i.g.st. z. Opel Record met roldak bj. 1959; kleur donkergroen met wit dak. Spiegelstraat 5 Goes. Te koop Fiat 1400, 2 kleuren, 4-deurs, prima motor, banden enz. Grensstr. 7, Putte. Tel. 395. 4035 Te koop aangeboden motor, in prima staat, BMW 250 cc. Te bevragen Heensedijk 23De Heen Verwarmingsproblemen? Instal. bedr. De Weerd N.V., Markt 33, Etten, tel. 01608-2310, lost ze voor u op. koop: Duitse Herders, zwartgeel; Houtspaniel en Las sies. Nwe Kraayertsedijk 1, Lewedorp. Tel. 01196-419. Nerveus? Gejaagd? Schieffers bloedwijn helpt bijzonder snel. Bevat aktief Lecithine vitami nen en mineralen. Werkt bio- vitaal. Exclusief bij apothekers en drogisten. Voorlopig: kosteloos Bij vonnis van de Arron- dissements-rechtbank te Bre da d.d. 4 september 1964 is in staat van faillissement verklaard Jacobus Adrianus Josephus Schellekens, chauf feur, wonende te Dongen, Deken Batenburgstraat 22, met benoeming van mr. J. H. J. Drijkoningen, Slot- laan 18 te Ulvenhout tot Rechter-Comnlissaris en van ondergetekende tot curator. De E.A. Heer Rechter-Com- missaris heeft bepaald: I. dat de indiening der schuldvorderingen moet plaats hebben uiterlijk op 17 oktober 1964; 2. dat de verificatie-verga dering zal worden ge houden op donderdag 12 november 1964 te 2 uur in het Gerechtsgebouw te Breda. Mr. B. W. M. Drion, Parkstraat 8, Breda De Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank te Breda brengt ter kennis van belangheb benden, dat in de onteige ningsprocedure van: mr. dr. Robert Maria Albert Alois Geuljans, in zijn hoedanigheid van Burge meester, Hoofd van het ge meentebestuur der gemeen te Breda, als zodanig, ten deze optredende ingevolge artikel 19 der Onteigenings wet, wonende te Breda, eiser, tegen: 1. Marinus van Loenhout, wonende te Breda 2. Cornelis Petrus van der Mast, wonende te Breda, 3. Franciscus Bouwmees ter, wonende te Breda, gedaagden, door E.A. Heer Rechter commissaris is bepaald, dat het onderzoek der deskun digen zal plaats hebben op dinsdag, 13 oktober 1964 te 3.15 uur, ter plaatse van het te onteigenen. Breda, 4 september 1964. De Officier van Justitie voornoemd, Mr. R. H. F. H. M. Grasso brengen ter openbare kennis: I. dat met ingang van 23 september 1964 ter koste loze inzage voor eenieder worden nedergelegd ter secretarieën der gemeenten Breda, Etten c.a. Prinsenbeek en Terheijden afschrift van de navolgende stukken betreffende het verzoek om ruilverkaveling van gronden, gelegen in die ge meenten, aangevraagd door het hoofdbestuur van de Noord-Brabantse Christelijke Boeren bond dd. 10 september 1941 en de dagelijkse besturen van de waterschappen De Haagsche Beemden en De Ettense-, Hoevense- en Ruc- phense Gronden dd. l mei 1963. Ie. een lijst van hen, die bij het kadaster als eigenaren van percelen in het voorgestelde blok van ruilverkaveling bekend staan; 2e. een rapport van de Centrale Cultuurtech nische Commissie, bevattende: a. de voorgestelde begrenzing van het te ver kavelen gebied, (blok); b. een beschrijving van de algemene land bouwkundige toestand in het blok; c. de noodzakelijk geachte verbeteringen in de landbouwkundige toestand in het blok en de daarvoor te treffen voorzieningen; d. een raming van de totale kosten van het daarvan ten laste van de gezamenlijke eigenaren komende deel; 3e. een kaart van het blok. waarop de voor gestelde begrenzing en de te treffen voor zieningen zo nauwkeurig mogelijk zijn aan gegeven; 4e. een kaart, waarop de voorgestelde land schappelijke aankleding van het vlok 'landschapsplan) is aangegeven; II. dat belanghebbend binnen een maand na de openbare kennismaking van deze terinzage- legging schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen indienen. 's-Hertogenbosch, 2 september 1964. De Gedeputeerde Staten voornoemd, C. KORTMANN, voorzitter. BOGAERTS, griffier. Bij een der magazijnen van de Afdeling Volksge zondheid in Buitengewone Omstandigheden van het Directoraat-Generaal van de Volksgezondheid van het Ministërie van Sociale Zaken en Volksge zondheid is ter standplaats Steenbergen plaats voor een Maximumsalaris 489.— per maand, exclusief eventuele huurcompensatie. Geen A.O.W -premie verschuldigd. Leeftijd tot plm. 55 jaar. Zij die voor deze functie belangstelling hebben kun nen zich op donderdag 17 september a.s. vervoegen bij het VIBO-magazijn, Dinteloordseweg 89 te Steenbergen (N.Br.) van 14—15.30 uur. Schriftelijke sollicitaties onder vac. no. 4-7659/2084 (in de linker bovenhoek env. en brie f) zenden aan het Bureau "PpVRfYIIPlSlsTrnnrTTor-irner trnri rl a T?iib-er»TTrwl»«-,tc3 TD uuveiuiuen env. en Drie ij zenaen aan net Bureau Personeelsvoorziening van de Rijksoverheid, Prins Mauritslaan 1, 's-Gravenhage. Méér nog soms, want wie in 't volle leven staat en de dagelijkse problemen op zich af ziet komen, kan zonder stalen zenuwen niet alle zorgen baas. Waarom wachten tot de maat overloopt en Uw zenuwen aan veerkracht verloren hebben in plaats van reserves te bouwen? Sanatogen voedt de zenuwcellen en bouwt zo aan de reserves waaraan 't gestel - zo nu nog niet dan toch zeker straks - nodig behoefte heeft. vraagt voor zo spoedig mogelijk voor haar eerstdaags te heropenen zaak in dames- en tienerconfectie AANKOMENDE VERKOOPSTERS MIDDAGVERKOOPSTERS LEERLING-VERKOOPSTERS ERVAREN NAAISTERS voor ons pomp-atelier JONGE VROUW OF MEISJE voor onze moderne KOFFIEBAR, en een SERVEERSTER Voor dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdagmorgen van 9 tot 11 of 12 uur een FLINKE WERKSTER Aanmeldingen bij onze directrice mevr. D. Walvis, Eindstraat 3 5, Breda. Zo is het bij ons, de Koninklijke N.V. De Faam. Een groot bedrijf - inderdaad. Maar niemand is een nummer, ledereen heeft een naam. Het is er prettig werken, ook voor u. Met koffie op z'n tijd en een wekelijkse traktatie voor thuis. En vanzelf sprekend: Goed loon, vast werk, gratis werk kleding en premievrij pensioen. Medewerkers voor de afdelingen: Speciale vakkennis is hiervoor niet vereist. voor de inpakafdelingen. Noem ons uw naam en het werk dat u lijkt. Per brief als u wilt. Of nog beter - bel onze afdeling personeelszaken voor een afspraak. Doen BREDA - Liniestraat 19 - Telef. (01600) 22311 (Persoonlijkheidsvorming Verkoopkundc) De mondelinge cursus zonder huiswerk voor vooruitstrevende dames en heren. Opleiding tot het verkrijgen van het diploma (door vele grote en kleine Nederlandse Bedrijven erkend) Deze leergang is speciaal besemd voor: Directieleden - Topfunctionarissen - Verkoopleiders - Personeelschefs - Vertegenwoordigers - Mid denstanders - Technische functionarissen - Raadsleden - als ook voor Verenigingsvoorzitters - Presidenten - Onderwijzend personeel - Sociale werksters - Verpleegsters - Privé-secretaressen - Studenten - Kantoor- en winkelbedienden - en allen, die door spreken veel willen verdienen. De maandavondclubs te Breda en Tilburg, zowel de dinsdagavondclub te Eindhoven, zijn volgeboekt .Voor de volgende lesavonden kunnen wij nog enkele dames en heren in de gelegenheid stellen onze leergang te volgen. BREDA, donderdag 17 stept, in Rest. De Graanbeurs, Reigerstraat 18. EINDHOVEN, vrijdag, 18 sept, in Hotel Royal, Geldropseweg 17. HELMOND, woensdag 16 sept, in Rest. De Beurs, Markt 20. 's-HERTOGENBOSCH, vrijdag 18 sept, in Oranje Hotel, Verwerstraat 25. TILBURG, donderdag, 17 sept, in Hotel Piet Mulders, Spoorlaan 128. WEERT, vrijdag 18 sept, in het St. Joseph-huis, Wilhelminasingel 52. Komt u eens vrijblijvend luisteren. Aanvang in alle plaatsen 8 uur n.m. INSTITUUT „RHETORIC A", Postbus 144 Tel. 01850—7283, DORDRECHT. Wij hebben het genoegen U mede te delen dat onze zal plaatsvinden op dinsdag 22 september a.s. in Huize Joosen, Baronielaan te Breda. Onze mannequins zullen U de laatste snufjes uit de bekende mode-centra tonen, 's middags 14.45 uur 's avonds 20.15 uur Plaatsbespreken tel. 35186 Karrestraat 23 - Breda

de Stem | 1964 | | pagina 4