„Vreemd water voor Zuid- Beveland en Z.-Vlaanderen Historisch zuiltje ontdekt in Waterlandkerkje Fruit voor kinderen SK. oor Uw pen iaablaJ Pe Sletn Najaarspluk aardbeien Drukke dag voor fruitfee GOEDE LANGSPEELPLAAT HULSTER GEMENGD KOOR Oranjeboom verwacht meer omzet indaag orgen ROBLEMEN OP ZOOM IWATER DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 PROEFBORINGEN IN WEST-BRABANT Drie waterleiding maatschappijen werken samen Behoefte Tertiaire rondweg om St.-Jansteen Bejaardentehuis Lcwedorp schiet aardig op Nabetaling aan bessentelers V ervoersvergunning Miniatuur Walcheren Jonge vandaaltjes aangehouden Aanvaring in haven van Wemeldinge Smokkelaar geïdentificeerd door Belg Pnjzendooi Partijwezen >e prostitutie, 18 J n Hawk r Koorts in het bloed, I uur Vergadering Vrije 14.15 uur Vergadering r Koorts in het bloed, Zondags met Cybèle, ur 27e veetentoonitel- dwandeling Harmonie: Harmonie onder luifel is de plaatselijke pers ge- .t. de afsluiting van de iergen op Zoom en de voor circa 250 eigei^a- bben er helaas niet Xöe ntebestuur te bewegen ALLE betrokkenen nu >pening van zaken te volg dat we het aan de lerlei geruchten en pu- i de regel elkaar te gen- stellen. Zelfs de vraag alles draait luidende de laatste dam gelegd, s de oude jachthaven i?", wordt beantwoord '5 en najaar 1965. Men h afvragen wat er voor s om kiekeboe te blij- rbij komt nog dat de e plannen weinig be- >f is er soms reden om ize en in koor het lied iven aan te heffen t.g.v. Ifs, om te beginnen, de Blde" haar traditionele atsen ook in de nieuwe pigen? )f ik dat het zo zoetjes >m de consequentie van de natuurlijke haven ALLE eigenaren van i te zien. Deze lijkt mij envoudig. Behalve de- s bereid zijn, om hun ^rdland" te meren (een Ike in ernst verkondigd zal t.g.v. de afsluiting ven de gehele vloot op- paar de nieuwe haven, derstelling of het oppe- aalde mogelijkheid. Dit lige omstandigheden de NG en tevens het logi- de uitgevoerde plannen, dat duidelijk te voor hing der liggelden be- op willen wijzen, dat boot-eigenaren om een de polder heeft ver- ir de afsluiting der ha- edwongen een ligplaats te bemachtigen, welke flijk meer nadelen dan jken op te leveren of den. wanneer de tarie- ve haven zullen worden ik dat het logisch en ze geen verhoging be- j>ude geldende tarieven, He, dat zolang er voor n geen enkele vorm e bestaat er ook geen ijn van „havengeld", f'ng der sluizen betreft lat een zestal schepen om binnengelaten te echter geen sluisperso- )eveel uren dit wachten et ik niet. Wel weet ik. iven achter sluisdeuren lat B.o.Z. hieruit dan de kken, dat die sluizen o worden op een tfjcï- )per dit wenst en niet dat de sluisdienst ge- we met belangstelling n van het gemeente zien. P. BROUWER. sdag 16 sept. gelden e Zeeland de volgende Hansweert 10.23 en izen 9.56 en 22.36 uur; 22.09 uur; Wemel- 47 uur. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het is niet onwaar schijnlijk dat Zeeland, i.e. de wa terleidingmij. Zeeuwsch-Vlaande ren n.v. en de waterleidingmij. Zuid-Beveland n.v., binnenkort hoeveelheden water zullen kunnen betrekken uit West-Brabant om zo te kunnen voorzien in de steeds groter wordende Zeeuwse behoef te aan water waarmee vooral de industriële ontwikkeling gepaard gaat voorzover de „eigen mid delen" niet toereikend blijken. Ongeveer een half jaar geleden hebben de twee genoemde maat schappijen en de waterleidingmij. Noordwest-Brabant n.v. besloten tot het doen van gezamenlijke on derzoekingen naar de hoeveelhe den grondwater, die in de naaste toekomst aan Westbrabantse bo dem kunnen worden onttrokken. De geo-hydrologische onderzoekingen zijn inmiddels enkele weken geleden begon nen. Zij zullen word enbekostigd door de drie waterleidingmaatschappijen sa men, die ook de werkzaamheden, aan de Op verschillende plaatsen in west Brabant worden geo-hyprologische onderzoekingen verricht. Op de foto een „proefboring" nabij Schijf. onderzoekingen verbonden, hebben ver deeld. Het werk, dat op verschillende plaatsen, o.m. in de nabijheid van Schijf bij Roosendaal, is begonnen, staat o.l.v. het rijksinstituut voor de drinkwater voorziening. Naar men ons van de zijde van de directie van de waterleidingmij Noordwest-Brabant meedeelde in Zee land wordt over deze zaak bet stilzwijgen bewaard zal men hopelijk binnen het jaar uit de gedane onderzoekingen niet al te voorbarige conclusies kunnen trek ken. Dan zal er ook over kunnen worden beslist of West-Brabant water kan „uit voeren" naar Zeeland, en G.S. van Noord-Brabant er hun goedkeuring aan verlenen. Dan zal tevens de waterlei ding mü Noordwest-Brabant weten of zp al dan niet enkele waardevolle nieuwe waterbronnen heeft verworven. Naar ir. J. v. d. Horst, de adjunct-di recteur van de waterleidingmij Noord west-Brabant, ons verklaarde, is het ini tiatief tot het doen van de gezamenlijke onderzoekingen niet van één enkele maatschappij uitgegaan. ,,De steeds gro ter wordende behoefte aan water is een probleem voor zowel Zeeuwsch-Vlaande- ren en Zuid-Beveland als voor West-Bra bant. Het betreft dus een gezamenlijk probleem, dat we met elkaar moeten zien op te lossen. Wij ^moeten weten wat er in West-Brabant aan grondwater te ,,koop" is zodat we mettertijd niet tot de ontstellende ontdekking behoeven te ko men dat er water tekort is", aldus ir. v. d. Horst. Onderzoekingen in Zeeland hebben reeds uitgewezen, dat geen nieu we waterbronnen in Zeeland gewonnen kunnen worden. Vandaar dat men het nu samen in West-Brabant gaat proberen. Overigens is ook besloten, dat de voortzetting van de geo-hydrologische onderzoekingen, die reeds enige tijd in het Westbrabantse gebied gaande zijn en eveneens van belang kunnen zijn voor de watervoorziening in Zeeland nu ook mede zullen worden gefinan cierd door de twee Zeeuwse waterlei dingmaatschappijen. Overigens betrekt de waterleidingmij. Zuid-Beveland reeds enige tijd water uit Westbra bantse contreien. Het bedrijf heeft o.m. een station in Ossendrecht. (Advertentie] (Van onze verslaggevers) ST.-JANSTEEN De raad van de ge meente St.-Jansteen wordt door b. en w. gevraagd tijdens de donderdagmiddag te houden vergadering goedkeuring te verlenen aan een plan tot aanleg van een grindweg om de gemeente St.-Jansteen en een gedeelte van de weg St.-Jansteen- Clinge, die beide zijn opgenomen in het tertiaire wegenplan. St.-Jansteen zal in de kosten voor de aanleg de gebruikelijke bijdrage van 35 procent leveren. De rondweg zal voor het grootste gedeelte voorzien worden van rijwielpaden aan beide zijden van de weg. Alleen zal aan de westelijke zijde van de aan te leggen weg tussen de Molenstraat en de Geslechtendijk een parallelweg i.p.v. van een rijwielpad worden aange legd. Deze parallelweg zal geheel door de gemeente St.-Jansteen bekostigd moeten worden. De uitvoering van de plannen zal, wanneer de raad er zijn goedkeuring aan hecht, worden opgedragen aan pro vinciale waterstaat Meisjes en vrouwen van 18 tot 40 jaar met voldoende ondernemingslust, kunnen terecht bij De Etna. Als U iets voelt voor schoon en licht werk in een bedrijf waar het loon van de vrouw even hoog is ais dat van de man, krijgt U nu uw kans. Inlichtingen: iedere woensdag van 8-12 en van 13.30-15.30 u., elke vrijdagavond van 7-9 en 's zaterdags van 10-12 u., in de kantine van De Etna, Tramsingel 17, Breda. de etna S breda LEWEDORP Aannemer C. Priem is al behoorlijk opgeschoten. Het r.-k. streekbejaardentehuis, dat hij in Le- wedorp bouw t, was reeds vorige week geheel onder de kap. In febru ari van dit jaar werd met de grond werkzaamheden begonnen. Men dacht in april 1965 de bouw te kunnen op leveren, maar als alles in hetzelfde tempo blijft verlopen zal de ople veringsdatum veel vroeger komen te liggen. De buitenwerkzaamheden zijn zo goed als gereed. Aan het binnen werk zal nog het een en ander moe ten gebeuren. Over drie weken denkt nien het gebouw glasdieht te hebben. Bij flinke koude kan men deze winter de verwarming aanzetten en toch doorwerken. (Van onze correspondent) KAPELLE Door de zonnige en war me zomer hebben zich in verschillende aardbeienvelden, nadat de oogst in juli was afgelopen, weer opnieuw volop bloe men gevormd. Door het gunstige weer ontwikkelden de jonge vruchtjes zich goed en verliep de rijping hiervan gun stig. Met het plukken van de eerste rijpe vruchten is nu begonnen. Vooral bij het ras Redgauntlet, ook bekend onder de naam Roodkapje, hangen veel aardbeien aan de planten. Maandag veilde de heer H. Janse uit Wolphaartsdijk in de V.V.Z.B. te Goes de eerste vruchten van zijn tweede pluk. Deze warden in klasse 1 geveild voor 108 cent per doos van 250 gram. Als de weersomstandigheden gunstig blijven, kunnen in de komende weken nogal wat aardbeien verwacht worden in de Zeeuwse veilingen. (Van onze correspondent) GOES De telers van rode bessen zullen over enige tijd via hun veilingen nog een nabetaling ontvangen op de bes sen, die dit seizoen zijn geleverd. Het dagelijks bestuur van het Centraal Bu reau van de Tunibouwveilingen heeft n.l. besloten tot terugbetaling van de toeslag heffing van 2 cent per kg, die dit sei zoen op de rode bessen is ingehouden en verder van 1 cent per kg van de gewo ne heffing van rode bessen. Verder zal voor rode bessen die zijn doorgedraaid en waarvoor een vergoe ding is betaald van 30 cent per kg een aanvullepde vergoeding van 5 cent per kg worden gegeven. Bij het begin van het aanvoerseizoen van rode bessen besloot het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen verband met de te eerwachten grote oogst en minder gunstige afzetvooruit- zichten tot een verlaging van de vergoe dingsprijs bij doordraai (van 35 cent per kg in 1963) tot 30 cent dit jaar. Verder werd besloten om naast de gewone hef fing van 2 cent per kg een toeslaghef fing in te houden van eveneens 2 cent per kg op alle aangevoerde rode bes sen. Vcat. de vier cent per kg heffing die werd ingehouden krijgen de telers thans dus 3 cent terug. TERNEUZEN De commissie ver- voersvergunningen heeft aan de N.V. Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maatschappij gevestigd te Terneuzen en de Stoomtram maatschappij Breskens-Maldichem N.V., gevestigd te Aardenburg vergunning ver leend voor de uitvoering in onderlinge samenwerking van vervoer van in de dagploeg en een drieploegendienst werk zame arbeiders voor Dow Chemical In ternationaal N.V. te Terneuzen, dage lijks van verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen naar de fabriek van de opdrachtgeefster te Terneuzen en terug. Nu nog staan de stijgers rondam het hoofdgebouw. Over onge- ver drie weken zuÜen zij echter verdwenen zijn. Dank zij publika-ties in de pers zijn maandag de jonge daders van de vrij dagavond laat in Miniatuur Walcheren aangerichte schade gepakt. Hoewel nog niet alle bijzonderheden konden worden bekendgemaakt, deelde de politie ons het volgende mee: Wat waarschijnlijk niemand gedacht heeft, blijken de vernielingen het werk te zijn van een groepje van circa vijf jongens van 7 en 8 jaar. De vader van twee der jongens las het verhaal in de krant en kreeg argwaan, aangezien zijn kinderen zo laat thuis waren gekomen. Na aan de tand te zijn gevoeld gaven de kinderen hun misdragingen toe, en nam de vader hen mee naar het politiebureau, waarna zij ook de namen van hun schuldige vriendjes bekenden. GOES. Net als gisteren hebben de fruitfee en haar hofdames weer heel wat bezoeken af te leggen vandaag. Allereerst gaat de tocht naar de veiling te Goes, waar fruit wordt aangeboden voor zieken en bejaarden. Daarna volgt een bezoek aan de sociëteit voor ouden van dagen aan de Kreukelmarkt, het rusthuis Oost- wal, het streekziekenhuis Bergzicht en het rusthuis Ronddijck, alle te Goes. Het avondprogramma staat in het teken van de sport. Het begint met een demonstra tie trampoline op de Grote Markt. De avond wordt besloten met een hometrai nerwedstrijd tussen middenstand en in dustrie van Goes. HULST Onder het merk „Imperial" heeft de n.v. Bovema te Heemstede gisteren een langspeelplaat met kerstliederen, uitgevoerd door het Hulster Ge mengd Koor, o.l.v.. Jo Ivens, uitgebracht. De opname voor de kerstplaat, die de titel „In dulce jubilo" draagt, werd enkele maanden geleden gemaakt in de basiliek van de H. Willibrordus te Hulst. Tegelijkertijd werd een opname gemaakt van polyfone werken voor een eerst over twee maanden uit te brengen zoge naamde „single". De kerstplaat van het Hulsters Koor heeft een kleurige, goed verzorgde hies gekregen. Onze muziekrecensent tekent over deze „Hulsterse" kerstplaat het volgende aan: Wat opvalt is, dat de koorklank steeds fris blijft, hetgeen op de eerste plaats te danken is aan de glanzende sopranen en in zekere mate ook aan de vlotte tempi die de dirigent heeft gekozen. De stemming is doorgaans goed, uitgezon derd wanneer veel legato en tegelijkertijd piano gezongen moet worden, zoals bii „Hoe leit dit Kindeke", in een prachtige bewerking van Herman Strategier waar nogal eens te laag geïntoneerd wordt, zodat de akkoorden niet vlekkeloos overdreven, sentimentele en suikerzoete nuanceringen vermeden. Het blijft daar- klinken. Jo Ivens heeft voortreffelijke bewerkingen gekozen en bovendien bewust door steeds mu ikaal en vreugdevol zingen, zodat het kerstgebeuren in de juiste muzikale sfeer wordt gebracht. ROTTERDAM De directie van de Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom n.v. heeft meegedeeld, dat over het boekjaar 1963-'64 een aanzienlijk hoger bruto resultaat wordt verwacht. Deze gunstige ontwikkeling is volgens de directie voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de doorwerking van de fusie met de n.v. de Zuidhollandsche Bier brouwerij, die tot uitdrukking komt in ondanks de loonexplosie lagere kos ten per hectoliter dan vorig jaar. Daar naast heeft de mooie zomer een gunstige invloed gehad op de resultaten. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Maandagavond kwa* de Nederlandse motorsleepboot „Marie VI" met de ponton E-13 vanaf de Ooster- schelde de haver^ van Wemeldinge bin nenvaren. Juist toen deze sleep binnen was viel de motor van de Marie VI stil. De kapitein ging benedendeks in de ma chinekamer om de zaak te klaren, ter wijl de matroos pogingen deed de sleep te meren aan de dukdalven. Vanuit de sluis was het 1000 ton metende, lege, Belgische motorschip „Egretta" op weg naar een paar andere dukdalven om daar eveneens te meren. Bij het passeren van de Marie VI had de kapitein juist de zaak geklaard en startte de motor, niet wetende dat de verstelbare schroef nog op vooruit stond. Toen de motor draaide liep de Marie VI, zonder dat er iemand aan dek was, met de voor steven op de „Egretta", die een gat bo ven de waterlijn kreeg. De Belgische douane heeft beslag we ten te leggen op een smokkelauto, die was gepantserd met 88 mm staalplaten, waarin 3000 kg boter lag opgeslagen. De smokkelaars wisten te ontkomen. Een van hen is geïdentificeerd als B. uit Sas van Gent. De smokkelwagen was voorzien van een cabine voor een staartschutter, die door middel van een spreekbuis in con tact stond met de chauffeur. De inzittenden waren op alles voorbe reid. Zij waren voorzien van 100 kg kraaiepoten, wegversperringen, bakste nen, rookbommen, vuile olie om de weg spekglad te maken en een vervaarlijke sabel. ertlcale prijsbinding is een stabi liserend element in de handel. De producent stelt meteen de verkoop prijs van zijn produkten vast en de tussenhandel kent dus bij voorbaat sijn winstprecentage. De koper weet waar hij aan toe is. Voorstanders van de verticale prijsbinding vinden dat voor alle partijen prachtig. Nu wor den die voorstanders voornamelijk in de gelederen van de tussenhandel ge vonden. Ook producenten zien er wel aeil in. Maar in de kring der consu menten heeft nooit veel begrip be staan voor de vastgestelde marges. Het is begrijpelijk dat een consument van nature bevreesd moet zijn voor sen bevriezing van de prijsstelling, waardoor de hartverwarmende voor delen van een fikse concurrentie hen ontgaan. De opheffing van de individuele ver ticale prijsbinding voor een aantal in massa vervaardigde industrieproduk- ten door staatssecretaris Bakker zal dan ook tweeërlei reacties uitlokken. Verdelers van deze produkten zullen ohaotische toestanden, slechtere ser vice en meer van die onheilen voor spellen De verbruiker zal zich vleien met de' gedachte, dat het voortaan de moeite loont van winkel tot winkel te gaan om te zien, waar een prijs voordeel is te bedingen. Ook de con sument profiteert graag mee van een sfficiënt werkend verdeelapparaat en hij neemt aan dat men het voorde ligst moet kunnen kopen bij de han delaar, die op de meest efficiënte ma nier werkt. Uiteindelijk wordt geproduceerd voor de consument en het is dus wel redelijk, dat men bij regelingen uit gaat van de vraag hoe een produkt het goedkoopst bij de gebruiker is te prengen. En ons ingewikkelde econo mische apparaat zit zo in elkaar, dat lage prijzen nodig zijn om de massa- produktie te kunnen bereiken, die in staat is gebruiksgoederen als die waar om het hier gaat in het bereik der grote kopersschare te brengen. Mas sale produktie op haar beurt is weer voorwaarde voor het behoud van onze exportmarkt. De cijfers over het groeiend tekort op de handelsbalans tonen hoe nodig dit is. Zo steekt achter deze maatre gelen niet alleen een bescherming van de koper, maar evenzeer een be scherming van onze industriële posi tie. Staatssecretaris Bakker heeft dat in de toelichting van zijn maatrege len duidelijk doen uitkomen. Dat het ontdooien van bepaalde prijzen een proces met risico's is zal overigens niemand betwisten. De toon van de toelichting stelt ons echter wel ge rust. Er zal terdege rekening gehou den worden met omstandigheden, die in vele branches een vastleggen van prijzen wel wenselijk maken. Het ter rein waarop de regering nu de aanval heeft ingezet, is evenwel datgene waarop men hoogst markante ver schillen ziet met buurlanden en het ligt dus voor de hand te verwachten, dat hier een dooiperiode geen kwaad kan. Drs. Th. Coppes, algemeen secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond, heeft gepleit voor het samenstellen van een politieke studie groep. Zijn er dan al niet genoeg studiegroepen in Nederland? Neen, de ze moet er beslist bij, want ze zal de verstarring van het partijwezen in ons land moeten doorbreken. De strijd ussen de politieke partijen gaat in feite alleen nog maar om het voort bestaan, zo constateert drs. Coppes, niet om de overwinning van de een of de ander. Dat vindt hij verkeerd. Een partij moet volgens zijn visie streven naar overheersing. Zoals dat in En geland en Amerika bijvoorbeeld het geval is en ook praktisch te verwezen lijken valt. Zoals in de vorige eeuw de libera len het bij ons een tijd lang voor het zeggen konden hebben. We denken, dat de eventuele studiegroep al gauw tot de bevinding zal komen, dat de svenredige vertegenwoordiging er nog al wat mee te maken heeft. Die werkt uiteraard min of meer desintegrerend op het partijwezen, waardoor grote overheersende partijen niet kunnen ontstaan. Wil drs. Coppes pleiten voor het afschaffen van de E.V.? Voor het overige menen we, dat het partijwezen meer een werk moet zijn van in het volk levende krachten dan van in studiegroepen uitgebroede zoncepties, hoe ideaal die er ook mo gen uitzien. Drs. Coppes sprak voor katholieke doorbraak-mensen. Die doorbraak was ook zulk een conceptie. Ze heeft aangeslagen bij een groep van in hoofdzaak idealistische intel lectuelen. De grote massa van het katholieke kiezersvolk appelleerde er niet op. We geloven ook, dat fusies en verschuivingen in het partijwezen wenselijk zijn. De tekenen ervan zijn trouwens al zichtbaar. Zulke proces sen kunnen van lange duur zijn en daarbij kan men wel eens ongeduldig worden. Forceren heeft echter geen zin. n ppn nri7Pr r.I-,i_ (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE Het vriendelijk Kerk je heeft dezer dagen ontdekt een zandstenen zuiltje te bezitten, dat rond 1300 gemaakt moet zijn. Het historische voorwerp is te voor schijn gekomen nadat de voormalige woning en werkplaats van timmer man Kasteleyn, naast het jeugdgebouw, t.b.v. de wegverbetering ge sloopt werd. Het zuiltje stond er in de tuin en werd gebruikt om er vuile verfkwasten op schoon te maken! Jan van Hinte, de be kende archeoloog uit St. Kruis, die inmiddels toestemming en geld van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft gekregen om zijn werk bij Hannekenswerve enige tijd voort te zet ten, is van mening, dat het zuiltje van oor sprong een versiering is van de galmgaten van een Romaanse kerkto ren, die ter plaatse moet hebben gestaan. Na de verwoesting van het kerkgebouw heeft het voorwerp rond 1400 een geheel andere bestem ming gekregen. Het werd toen gebezigd om de grens aan te geven tussen de gebieden waar de abdijen van Sint Baaf en van Sint Pieter, beide te Gent, tienden mochten heffen. Daartoe zijn aan de voorkant de letters S.B. (Sint Baaf) en aan de achterkant een nog niet geïdenti ficeerd wapen aange bracht. Het zuiltje krijgt een plaats op het gazon aan de achterzijde van het gemeentehuis van Wa terlandkerkje. Daarna waren de patiëntjes van de kinderherstellingsoorden Zonneveld, Iepenoord en Welge legen te Oostkapelle aan de beurt. Ook hier schonk de fruitfee een fruitpakket, dat beschikbaar ge steld werd door „Sport steunt Zonneveld". FOTO BOVEN: In de tuin van Huize Den Berg aan de 's Heer Hendrikskinderenstraat te Goes was het voor de patiëntjes een waar feest, toen zij van de fruitfee een fruitmandje kregen overhandigd. FOTO HIERNAAST: Een ware smulpartij was het voor dit kleine, in Zeeuwse klederdracht gestoken meisje. (Van een onzer verslaggevers) GOES Fruitfee Maty Schip per en de hofdames Ina van de Guchte en Netty Verschoore heb ben maandag veel hulpbehoeven de kinderen op Zuid-Beveland en Walcheren gelukkig kunnen ma ken met een mandje fruit. Het bezoek begon bij Huize Den Berg aan de 's Heer Hen drikskinderenstraat te Goes, waar debiele en zwakzinnige kinderen met hun appeltjes, peertjes en druiven zeer in hun schik waren. Sommigen begonnen er onmiddel lijk aan te knabbelen.

de Stem | 1964 | | pagina 3